Elektroncsövek

winkleer

#1 Elektroncsövek

Hozzászólás Szerző: winkleer » 2019.10.24. 22:17

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy a csőkatalógusok minden csőre megadnak egy maximum feszültség értéket a katód és a fűtés között. Nos mennyire elfogadhatóak az alábbi értékek? 6N2P-EV 100V-ot ír elő én kb 80V ot engedtem meg. A 6N23P katalógus adat 200V ot ír, nálam 140V ami a kapcsoláson lesz mérhető. Tehát szerintetek mennyire biztonságosak ezek az általam alkalmazott feszültség különbségek?

A fűtés közös ezért nem tudom külön tologatni az értékeket.

Köszi előre is

Konzol

#2 Re: Elektroncsövek

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.10.25. 08:00

Katalógusban megadott értéket illik tudnia a szigetelésnek. Az általad megadott értékek 70 illetve 80 százaléka a maximálisnak.
Bírnia kell.

DöG

#3 Re: Elektroncsövek

Hozzászólás Szerző: DöG » 2019.10.25. 13:00

OFF
Szerintem (kapcsolás függvényében), a statikus értékeken túl, esetlegesen a bemelegedéskor, illetve vezérelt állapotban előálló maximális feszültség értékeket is tanácsos ellenőrizni... :?

winkleer

#4 Re: Elektroncsövek

Hozzászólás Szerző: winkleer » 2019.10.25. 16:23

Köszönöm a válaszokat!

Egyébként bármi mérhető, avagy változik ha a katód -fűtés közti feszültséget változtatom? Pl zaj, valamilyen parazita áram stb? Meg úgy értelmezem, hogy vezérléskor sem szabad átlépni ezt az értéket.
Ennek a feszültség adatnak az átlépése átütést okoz(hat)? Vagy idő előtti öregedést?

dyscus

#5 Re: Elektroncsövek

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.10.29. 09:31

Átütést okozhat. Ha rám hallgatsz, akkor kiszámolod, hogy mekkora a legnagyobb feszültség a katódokon, s a fűtésemelést annál 4-5Volttal nagyobbra veszed. Lényeg, hofgy a fűtőszál pár Volttal legyen magasabb potenciálon. Ekkor már érvényesül a zajcsökkentés hatása. Jobban megemelni felesleges, mert a - töltésű másodlagos elektronokat elektronok már ekkor is a fűtőszálra mennek.

winkleer

#6 Re: Elektroncsövek

Hozzászólás Szerző: winkleer » 2019.11.03. 18:55

Dyscus kösz Neked is! Az a gond, hogy közös a fűtőfeszültség egy csöves differenciaerősítő fokozat és egy white katódkövetőnek, ahol a felső csőfél katódja kb 200V potenciálon van az alsó az kb föld közeli és a diff erősítő is föld közel van a katód.

Konzol

#7 Re: Elektroncsövek

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.11.03. 19:04

Egy néhány W-os fűtőtrafóval megoldható a gond. 6V-os szekunderű trafók olcsón beszerezhetőek.

winkleer

#8 Re: Elektroncsövek

Hozzászólás Szerző: winkleer » 2019.11.04. 08:12

Az milyen megoldás ha a fűtőszál potenciálja lebeg a katódhoz képest? Csak hidegítő kondenzátorok huzzák le földre az esetleges zajok miatt? Elviekben így DC áram nem folyhat és átütés sem lehetséges, hiszen nincs veszélyes potenciálkülönbség. Ennek mi a buktatója? Ilyen megoldást már láttam a pl a MUGEN nevű erősítőben.

headfi

#9 Re: Elektroncsövek

Hozzászólás Szerző: headfi » 2020.07.08. 12:54

Kezdő/hobby csövezős általános kérdésem lenne:

A sztereó csatornák előerősítőben 1 db kettős trióda csövön (ECC82) mennek keresztül jelenleg és nagy az áthallás a csatornák között.
Szét akarom szedni két csőre a két csatornát.
Így csövenként csak az egyik trióra lesz használva.

Kérdés 1:
hogy elég e ha használt triódát fűteni vagy fűtsem mindkettőt (azt is amelyik nincs bekötve)?

Kérdés 2:
Menyit számít ha a fűtést AC ról DC-re változtatom?
Csináltam tesztet, de mérve a DC fűtéssel rosszabb adatokat kaptam, így végül maradt az AC fűtés (ECC82 csőről van szó). Tanácstalan vagyok.

Kérdés 3:
Mennyire kell szigorúan venni, hogy előbb a fűtést kell rá kapcsolni a csőre majd negyed-fel perccel később pedig a nagy feszültséget?
Ha nem így teszünk, valóban jelentősen csökken a cső élettartalma?

Köszönöm a segítséget!

KD mester

#10 Re: Elektroncsövek

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2020.07.08. 13:57

Kezdő/hobby csövezős általános kérdésem lenne:

A sztereó csatornák előerősítőben 1 db kettős trióda csövön (ECC82) mennek keresztül jelenleg és nagy az áthallás a csatornák között.
Szét akarom szedni két csőre a két csatornát.
Így csövenként csak az egyik trióra lesz használva.

Kérdés 1:
hogy elég e ha használt triódát fűteni vagy fűtsem mindkettőt (azt is amelyik nincs bekötve)?

Kérdés 2:
Menyit számít ha a fűtést AC ról DC-re változtatom?
Csináltam tesztet, de mérve a DC fűtéssel rosszabb adatokat kaptam, így végül maradt az AC fűtés (ECC82 csőről van szó). Tanácstalan vagyok.

Kérdés 3:
Mennyire kell szigorúan venni, hogy előbb a fűtést kell rá kapcsolni a csőre majd negyed-fel perccel később pedig a nagy feszültséget?
Ha nem így teszünk, valóban jelentősen csökken a cső élettartalma?

Köszönöm a segítséget!
Szerintem semmiképpen ne fűtsed a csövet anódfesz nélkül...

Nem tudom elképzelni, hogy milyen paraméter lehet rosszabb a DC fűtéstől egy közvetett fűtésű csőnél... Az lehet a probléma, hogy rossz a fűtőfesz valamelyik esetben...

Vannak itt nálam komolyabb csövezők, majd ők pontosítják a dolgokat az anódfesz nélküli katódmérgezés jelenséggel kapcsolatban, stb...

Konzol

#11 Re: Elektroncsövek

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2020.07.08. 16:35

Ha csöves egyenirányítást használsz, akkor nem kell feltétlenül kêsleltetned az anódfeszt. Az egyenirányító dióda felfűtési ideje adja majd a késleltetést. Félveztős egyenirányítás esetén célszerű a késleltetés, mert a fölfűtetlen katódnak illetve a még egyenetlen hőmérsékletű katódon lévő melegebb foltoknak kellene emittálnia a cső áramához szükséges elektronokat. A túl nagy áramsűrűség megvakíthatja foltokban a katódot.

Közvetett fűtêsű csőnél én sem tudok elképzelni semmilyen okot ami az AC és a DC fűtött állapot közti eltérő mérési eredményt indokolná.

dyscus

#12 Re: Elektroncsövek

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.07.08. 16:39

Kevés az időm hirtelen, de ha jól értem, egy kettőstrióda egyik felét használod csak ki. Az ECC82-nek 1 azaz 1 fűtése van, amely mindkét trióda katódját ellátja energiával, akár 6,3 V, akár 12,6 Volt a fűtés.Már csak ezért sem lehet a katódot "hidegen hagyni". A két fűtőfesz úgy jön ki, hogy a 2 fszál párhuzamosan, vagy sorba van kötve, de mindkettő mindig be van kötve. Az utóbbi a jobb, mert a középkivezetést a 9. lábon ilyenkor a földre, vagy egy, a katódnál magasabb feszre kell kötni. Így lesz a zaj a legkisebb. A csőnek ettől függetlenül fűtődik mindkét katódja. ez szerintem nem káros. Gondoljatok bele a hangszererősítők megoldásába: A csövek mindig fűtenek. Szünetben, vagy másik erősítőre való áttéréskor csak az anódfeszt kapcsolják le. Az erősítő ekkor stand by állapotban van. Ez üzemszerű állapot.
2, A váltófeszelyű fűtés dinamikusabb megszólalást biztosít, de nagyobb zajt. Aranyközépút az, ha a nagy erősítésű első fokozatokat egyenáramról fűtjük. Pl egy előfok csövét. A végfok csöveket, végfok meghajtókat váltóval illik fűteni. De viszont! Éppen most építek egy 300B PP erősítőt, ami ECC82-vel indul. A 20 körüli erősítás miatt ezt is AC fesszel fűtöm. Úgy tűnik zajtalan. A 9. láb a földre kötve. Most megyek birkapörit főzni. :D :lol:

N57D30A

#13 Re: Elektroncsövek

Hozzászólás Szerző: N57D30A » 2020.07.09. 21:18

Ennek egy kicsit jobban utána nézhetnél ...

https://frank.pocnet.net/sheets/183/e/ECC82.pdf

headfi

#14 Re: Elektroncsövek

Hozzászólás Szerző: headfi » 2020.07.10. 14:03

dyscus írta:
2020.07.08. 16:39
2, A váltófeszelyű fűtés dinamikusabb megszólalást biztosít, de nagyobb zajt. Aranyközépút az, ha a nagy erősítésű első fokozatokat egyenáramról fűtjük. Pl egy előfok csövét. A végfok csöveket, végfok meghajtókat váltóval illik fűteni. De viszont! Éppen most építek egy 300B PP erősítőt, ami ECC82-vel indul. A 20 körüli erősítás miatt ezt is AC fesszel fűtöm. Úgy tűnik zajtalan. A 9. láb a földre kötve.
Köszönöm, ez hasznos volt!
(DC fűtésnél a frekvenciaválasz görbe nem volt egyenes, míg AC-nél igen (megvannak a grafikonok). A DC fűtés egyenirányított stabilizált külön tápról ment. Lemérten 6,3V-ról terhelés alatt. Lehet hogy ez volt a baj.

UI: 12AU7/ECC82-nél 4-9 lábra 6.3V az első trióda fűtése, 5-9 láb 6.3V a másik. Tehát lehet külön fűteni. De bekötheted így is: 4-5 láb 12,6 Volt és akkor mindkettőt fűti. Más csöveknél máshogy van ez nyilván.

dyscus

#15 Re: Elektroncsövek

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.07.10. 16:54

Életemben nem láttam olyat, hogy az5-9, vagy a 4-9 lábra kötnek fűtést. De még adatlapon sem találtam ilyet. Viszont a cső akkor sem károsodik ha csak fűtik.

Konzol

#16 Re: Elektroncsövek

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2020.07.10. 17:04

Nincs akadálya egyetlen trióda fűtésének, bár ilyet még én sem láttam sehol. Az kérdéses, hogy milyen változást okoz, hogy a cső egyik fele hideg, a másik forró. Mechanikai feszültségeket, fene tudja..

N57D30A

#17 Re: Elektroncsövek

Hozzászólás Szerző: N57D30A » 2020.07.10. 21:51

Persze, hogy nem láttál sehol, mert rombolja a csövet. Akár hidegen marad, akár meleg és nincs rajta áram, a csőnek baja lesz tőle. Katódmérgezés. Ha hideg a csőfél, akkor rápárolog és kicsapódik többféle szennyeződés, ha meleg és nem emittál a katód, akkor meg felborulnak azok a diffúziós folyamatok, amik az oxidkatód működését biztosítják. Wolfrámkatódnál nem ez megy, de ott nincs is két vagy több cső egy tokban.

Cathode Poisoning
By Sweetwater on Jul 8, 2015, 7:15 PM
This refers to chemical processes occurring at the cathode of a tube amplifier. There are several forms of cathode poisoning, including absorption of gas into the oxide coating, but the most dangerous type to amplifiers is the growth of interface resistance. When a tube cathode is fully heated but no anode current is allowed to flow for long periods of time (several hours), a high-resistance chemical layer can grow between the cathode tube and the oxide coating. This has an effect like an unbypassed cathode resistor; it increases noise and reduces the useful gain of the tube even though the oxide coating may have plenty of life left in it. The worst part is that once formed, this chemical layer cannot be removed.

KD mester

#18 Re: Elektroncsövek

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2020.07.10. 22:55

N57D30A írta:
2020.07.10. 21:51
Persze, hogy nem láttál sehol, mert rombolja a csövet. Akár hidegen marad, akár meleg és nincs rajta áram, a csőnek baja lesz tőle. Katódmérgezés. Ha hideg a csőfél, akkor rápárolog és kicsapódik többféle szennyeződés, ha meleg és nem emittál a katód, akkor meg felborulnak azok a diffúziós folyamatok, amik az oxidkatód működését biztosítják. Wolfrámkatódnál nem ez megy, de ott nincs is két vagy több cső egy tokban.

Cathode Poisoning
By Sweetwater on Jul 8, 2015, 7:15 PM
This refers to chemical processes occurring at the cathode of a tube amplifier. There are several forms of cathode poisoning, including absorption of gas into the oxide coating, but the most dangerous type to amplifiers is the growth of interface resistance. When a tube cathode is fully heated but no anode current is allowed to flow for long periods of time (several hours), a high-resistance chemical layer can grow between the cathode tube and the oxide coating. This has an effect like an unbypassed cathode resistor; it increases noise and reduces the useful gain of the tube even though the oxide coating may have plenty of life left in it. The worst part is that once formed, this chemical layer cannot be removed.
Ez egy igazán hasznos hozzászólás a témában!

(Rémlett ez a katódmérgezés dolog és hogy nagyon nem egészséges a nem használt csőfélre nézve az ilyen játék.)

Válasz küldése