Erősítő tervezés

KD mester

#201 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.07. 00:31

Lehet, hogy magának a szimulált kapcsolásodnak aszimmetrikus a jel emelkedési sebessége. Vagyis eltér kicsit a jelfelfutási idő pozitív és negatív irányba.
Az okozhat ilyet. Szemre még tökéletesnek látszik a négyszög. De a nem látható hiba kiintegrálódik DC-re...
Ez simán okozhat egy sokszor 10V PP négyszögnél párszáz mV offset hibát.
Direkt írtam is a jelalak hibát.
Itt nem csak az egyértelműen szkópon látható, szemet kiszúró jelalak hibákra kell csak gondolni, hanem az ilyen nem szembetűnőekre is...
Ha átkapcsolod a szimulátoron a szkópot AC állásba és akkor sem egyforma a négyszög negatív és pozitív maximum értéke, akkor az egyértelmű jele a jelalak hibának.
Vagy a kitöltési tényező nem pontosan 50-50%, vagy a felfutási időben van asszimmetria... És egyik se látszik feltétlenül első ránézésre a négyszögön...
Ha mégsem így van, akkor DC offset hiba nő meg valamilyen okból az erősítődben. Akkor viszont AC állásban ugyanakkora a négyszög mindkét maximum értéke.
A harmadik lehetőség, hogy a szimulációban is vannak kondenzátorok....
Ahhoz pedig, hogy beálljanak a DC munkapontok, a kondik miatt idő kell. A szimuláció meg nem valós idejű. Baromira eltolódik a DC munkapontok beállási ideje, azt csak annak a hatását látod és igazából nincs is semmilyen hiba...

Cortez

#202 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Cortez » 2017.02.07. 11:43

Köszönöm, megnézem majd mi lehet.
Ha van kéznél kapcsolásod, megnézed lécci, csak kiváncsi vagyok hogy ott mennyi az ilyen hiba, akár szinusszal meg 4szöggel?.

Más: vezetékezés ügyben lenne kérdésem:
Divat most a külön szedett IPS (LTP + VAS) + OPS felépítés, hogy cserélgetni lehessen őket.
Én is ezt tervezem, akár úgy, hogy nem is lesznek közvetlenül egymás mellett, lásd ábra.
Nyilván ennyire azért nem lenne szétszórva a valóságban, de így talán szemléletesebb a kérdés.
Egyelőre nézzük csak mono-ban, úgyis dual mono lesz a cucc.

Szóval:
Ami ugye fix, hogy az IPS kapja a bemenetet, majd ez megy az OPS-re, ami ezen kívül kap tápot és adja kimenetet.
Eddig ok, a kérdések:

1) A Jel GND-n van nyilván maga az IPS input GND-je és a visszacsatolás referencia pontja.
Ez mehet akár a kimeneti pont (OUT) GND-jére vagy inkább az OPS kimeneti GND pontjára illik kötni?
Ugyanígy maga a "vcs"-t hova illik bekötni? Az OPS kimeneti pontjára vagy akár az OUT-ra is lehet tenni?

2) Az OUT a GND-t az OPS-től kapja (közösen a helyi elkók GND-jével) vagy menjen külön szállal, közvetlenül a táp GND-re?

3) Az IPS ha így teljesen külön tápot kap, mehetnek a tápvezetékek akár így ahogy van?
(A táp GND teljesen szeparálva van a jel GND-től az IPS-en belül, azon csak a helyi elkók, CCS-ek, stb földjei vannak...)
Vagy ez vmiféle hurkot alkot az OPS-re menő tápvezetékekkel az IPS-OPS jel összeköttetéseken (meghajtás/feedback) keresztül?
És jobb lenne szigorúan az OPS felől vezetni, még ha külön vezetéken is megy, de akkor is össze kötegelőzve az OPS tápvezetékekkel?

4) Ez már csak egy elméleti tisztázás:
A füldhurok probléma tényleg csak föld vezetéknél okoz bajt vagy bármilyen vezetéket megszór, ami hurkot alkot?
Azért nem szokott csak máshol előjönni, mert nem szokott lenni pl "+" tápvezeték hurok az egységek között?
Mi is kelti a hurokban a zavart? "Önmagában" is keltődik a 230V hálózat szórása miatt, ha akksiról menne az egész akkor is?
Vagy csak ha trafó alapú a táp, az kelti induktívan?
És miért szünteti meg pl egy 10R általában? Attól még nem jelenik meg a zavar fesz formájában?

Köszi!
Csatolmányok
gnd.png
gnd.png (8.75 KiB) Megtekintve 3359 alkalommal

DöG

#203 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: DöG » 2017.02.08. 16:57

Cortez írta:
2017.02.07. 11:43
...4) Ez már csak egy elméleti tisztázás:
A füldhurok probléma tényleg csak föld vezetéknél okoz bajt vagy bármilyen vezetéket megszór, ami hurkot alkot?
Azért nem szokott csak máshol előjönni, mert nem szokott lenni pl "+" tápvezeték hurok az egységek között?
Mi is kelti a hurokban a zavart? "Önmagában" is keltődik a 230V hálózat szórása miatt, ha akksiról menne az egész akkor is?
Vagy csak ha trafó alapú a táp, az kelti induktívan?
És miért szünteti meg pl egy 10R általában? Attól még nem jelenik meg a zavar fesz formájában?
OFF:
bocs, de én nem vágom, hogy mi az az IPS,LTP, OPS... :oops:

Szerintem a "földhurok" elnevezés kissé megtévesztő, általában nem tényleges indukciós hurokról van szó*, amiben bizonyos elektromágneses erővonalak feszültséget / áramot indukálnak, hanem:
Egyszerűen arról van szó, hogy valamelyik táp, erősítőfokozat, vagy terhelés földvezetékén átfolyó áram, abban feszültséget indukál, így az elvileg egypotenciálú földhálózat különböző pontjai gyakorlatilag más potenciálra kerülnek, és mivel az egyes fokozatok, részegységek nem földfüggetlen kialakításúak, ezért a tényleges földcsatlakozási pontok közti feszültség különbségek hozzáadódnak / kivonódnak a hasznos vezérlőjelhez... ;)
Természetesen a táphálózatban is létrejönnek ilyen különbségek, de azok hatása rendszerint elhanyagolható (erősítőknek rendszerint jelentős "táp elnyomása" van; + helyi C,RC szűrések, stabilizátorok is jelentősen mérséklik a tápvezetékek felől jövő ráhatást). :)

*A ténylegesen mágneses hurok képződése a vezetékek közös nyomvonalon (lehetőleg enyhén összesodrott) vezetésével nagyjából kivédhetők szoktak lenni...

Cortez

#204 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Cortez » 2017.02.08. 22:21

Köszi DöG a választ!

Ja, bocs:
IPS: InPut Stage
OPS: OutPut Stage
LTP: Long Tailed Pair (bemeneti difi)

"Földhurok": na, épp ezért kérdeztem, nekem nem tiszta a zavar pontos mechanizmusa.
Viszont ha nem induktívan keletkezik, akkor milyen áram folyna a föld vezetékben egyáltalán?
DC tápoknál ha tegyük fel lenne is egy hurok, ott ha egyszer kiegyenlítődött a potenciál,
utána is folyamatosan folyna zavaráram a föld hurokban?
Pl ha egy dual mono erősítőnél, ahol az RCA-knál már eleve közös a föld,
de mondjuk az erősítő "másik végén" a 2 független tápnál is összekötnénk a GND-ket,
akkor itt is csak az egymás felé folyó áramok miatt keletkezne a brumm a barna vezeték miatt?
Csatolmányok
gnd-loop.png
gnd-loop.png (4.58 KiB) Megtekintve 3306 alkalommal

DöG

#205 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: DöG » 2017.02.09. 19:24

Cortez írta:
2017.02.08. 22:21
..."Földhurok": na, épp ezért kérdeztem, nekem nem tiszta a zavar pontos mechanizmusa.
Viszont ha nem induktívan keletkezik, akkor milyen áram folyna a föld vezetékben egyáltalán?
DC tápoknál ha tegyük fel lenne is egy hurok, ott ha egyszer kiegyenlítődött a potenciál,
utána is folyamatosan folyna zavaráram a föld hurokban?
Pl ha egy dual mono erősítőnél, ahol az RCA-knál már eleve közös a föld,
de mondjuk az erősítő "másik végén" a 2 független tápnál is összekötnénk a GND-ket,
akkor itt is csak az egymás felé folyó áramok miatt keletkezne a brumm a barna vezeték miatt?
OFF:
Bocs, de én se igazán értek ezekhez, én is csak próbálok bele okoskodni, hogy is lehet ez, úgyhogy ha hülyeséget írok, akkor javítsatok! [gondolkodik]
Szerintem először tekintsünk el a statikus állapottól, csak a kivezérlés hatását figyeljük (DC).
-Mindegyik fekete (földvezetéknek) legyen mondjuk 0,1ohm az ellenállása.

A 2 végfok kapjon ellentétes fázisú kivezérlést (sztereó hang): egyiknek +1Amper, másiknak -1Amper folyik a kimenetén (a hangszórón át, a föld felé).
a.) Ha a hangszóró földcsatlakozása az erősítőpanelen van, akkor a táp-végfok közti földellenálláson, feszültség fog keletkezni (azon folyik a hangszóró árama. Így a közös RCA földhöz képest, (a barna vezeték nélkül), a csatornák tápegység paneljein +100mV, illetve -100mV keletkezik, viszont az erősítők földpontjain továbbra is 0V mérhető...
b.) Kössünk be egy 0ohmos barna drótot, a 2 táp földje közé. Mivel a rendszer tükör szimmetrikus, ezért a tápok földpontjai, valamint a közös RCA ponton egyaránt 0V lesz. Ehhez képest a végfokok földpontjain viszont +50, -50mV lesz, mivel az áram 2felé is 0,1//0,1ohmon keresztül tud folyni a 0V felé (egyik a tápág, másik a bemeneteken át záródó ág).
Így lesz az, hogy az erősítő eredeti vezérlőjeléhez hozzáadódik/kivonódik (az erősítő fázisfordításától függően), a földvezetéken folyó áram miatt indukálódó +/-50mV feszültség...

Ha nem az erősítőpanelen van a kimeneti (hangszóró)föld, akkor kevésbé durva a hatás, de akkor is folyhatnak még földáramok (pl. a terhelésre /egyenirányításra változó tápfesz az erősítőpanelen lévő hidegítőkondikon keresztül meg tudja rángatni a helyi földet. Ha ez az erősítő bemeneti / visszacsatolási hidegpontja, akkor ugyanúgy meghamisítódik a vezérlőjel, mint az előbbi esetben... szerintem. :?

Cortez

#206 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Cortez » 2017.02.09. 23:50

Koszi! A megkozelitesed tetszik egy ilyen konkret pl-n lenne jo tisztazni.
Lehet csak keso van mar de nem tudtam teljesen kovetni amiket irtal.
Ez is olyan ami eloben fel perc lenne igy meg konnyu nem vagy felre erteni... 😃
Az nem tiszta pl hogy miert szamit barmilyen megemelkedett GND szint ha oda kotjuk be a jel GND-t?
Akkor az lesz a referencia a jelnek, visszacsatolasnak meg a kimenetnek is, nem?
A masik meg hogy ha nem induktiv a zavakeltes akkor ezt siman lehetne galvanikusan is reprodukalni/szimulalni, nem?
Viszont akkor miert van hogy a brumm erossege fugg a hurok meretetol?
Vagy rajzoljunk egy masik rajzot rendesen 2 vezetekekkel bejelolt zavar aramokkal es feszekkel?

KD mester

#207 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.22. 03:08

Offok áthelyezve....

Karesz50

#208 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Karesz50 » 2017.02.23. 19:10

Személyeskedések helyett inkább térjünk a szakmai részre, hiszen Ti is ezt szeretnétek inkább. (Feltételezem mindhárman.) Elvégre ez egy szakmai fórum.
Cortez már feladta az erősítő tervezést, tehát most én szeretnék erősítőt tervezni. Szerintem jobb, ha az alapoknál kezdem.

Rajzolok egy szinusz jelet - tetszőleges frekvenciájút és tetszőleges amplitúdójút. Ez a saját "szabadságfokom", vagy saját döntésem, ahogy szimpatikusabb.
A vízszintes tengelyen (X) az idő van (t) milliszekundumban (ms). Ez nem a saját döntésem, ez most ilyen.
A függőleges tengelyen (Y) a feszültség (U) van megadva Volt-ban (V).

Van még egy döntésem. Saját akaratomból. Az X tengelyen "kiragadok" egy időpillanatot és innen számolom az időt a továbbiakban. Legyen ez a "t0" időpillanat. Ettől a pillanattól kezdve - hogy ezt így eldöntöttem - nincs több "befolyásom" a dolgokra, mert ebben a "t0" időpillanatban van a szinusz jelnek is egy fázisa és egy pillanatértéke. A fázishelyzetét ki tudnám számolni, ha nem egy ilyen hülye időpillanatot választottam volna ki, hanem mondjuk helyette a 0ms-et. Így jártam. Ránézésre azt állapítom meg, hogy a jel fázisa most 90 fok, az amplitúdójának PILLANATÉRTÉKE pedig 1V.

Most megnézem "t1" időpillanatot és megállapítom, hogy kb. 0,75ms idő elteltével a szinuszjel fázisa 360 fok, a jel feszültségének pillanatértéke pedig 0V.
Ha tovább folytatom a vizsgálódást azt látom, hogy "t2" időpillanatban, 1,25ms múlva a fázis 450 fok, a pillanatérték pedig 0V.

Tehát három dolgot látok két dimenzióban. Az időt, a feszültséget és a fázisszöget.

Eddig jól értelmezem?
Csatolmányok
szinusz.JPG
szinusz.JPG (125.12 KiB) Megtekintve 3058 alkalommal

Karesz50

#209 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Karesz50 » 2017.02.23. 19:53

Most tovább bonyolítom. Rajzolok egy (a feltalálójáról elnevezett) "Földelt" (úgy emlékszem ez a vezetékneve) emitteres fokozatot. Azért nem RC tagot, mert annak nem értem tisztán a működését, meg az egyébként is vágja az amplitúdót is... szóval bonyolult. A tranzisztor működését jobban ismerem.

Ismét önkényesen rajzolok egy akármilyen fokozatot.
delay.JPG
delay.JPG (141.48 KiB) Megtekintve 3040 alkalommal
És ennek a Bode-ját is felrajzoltatom.
Bode.JPG
Bode.JPG (143.56 KiB) Megtekintve 3037 alkalommal
Kiválasztok egy tetszőleges generátor frekvenciát és megnézem mit mutat ott a Bode diagram. Azt látom, hogy a fokozat 22.3kHz-en -4,5 fok "fázist tol" (ez most nagyon csúnya műszakiatlan volt), az amplitúdója gyakorlatilag nem csökken (a kisfrekvenciás amplitúdóhoz képest -0,026 dB-t). Mást itt nem is nagyon látok.

Most megnézem a szinusz átvitelt. Ezen azt látom, hogy... mit is látok? Megint ugyanazt a három dolgot, mint az egy darab szinusznál. A jel feszültségének pillanatértékét, a bemeneti- és a kimeneti jel fáziskülönbségét és az időt.

1. A két feszültség ugyanazon pillanatértékét vizsgálva - tehát ha a bementi jel feszültségének pillanatértékét 0V-nál néztem, akkor kimeneti jel feszültségének pillanatértékét is 0V-nál kell néznem, hogy az éppen mikor annyi az annyi. (Na most majdnem belezavartam mindenkit ebbe, de remélem azért mégsem.)
2. A két feszültség pillanatértékénél (0V) azt látom, hogy a kimeneti jel fázisban 4,5 fokot késik a bemenetihez képest. (De ezt már a Bode-n is láttam.)
3. A két feszültség pillanatértéke - amikor éppen áthalad az Y tengely 0V-ján - időkésést is szenved. Talán nem is szenved, csak simán késik. Ezt a két markerrel ki is tudom jelölni. A bal oldali izén meg le tudom olvasni, hogy ez az idő = 521ns.

Eddig jól értelmezem a dolgokat?

A holtidő (dead time) az megint más, de nem biztos, hogy ezt jól tudom. Ezzel a kifejezéssel még csak a kapcsolóüzemben találkoztam, ahol azt az időt jelenti ami a két kapcsolóeszköz ki- és bekapcsolgatása közé "beiktatnak", hogy azok ne nyissanak össze. De ezt most ne részletezzük szerintem.

Cortez

#210 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Cortez » 2017.02.23. 22:02

Nekem eddig tetszik, várom a folytatást...! :)
Ja és dehogy adtam fel, sőt, éppen lázasan kísérletezgetek, méregetek, de most már a valóságban.
Melléklek is egy mérést, aki tudja mihez tartozik, ajándékot kap! ;)
Csatolmányok
jel.JPG
jel.JPG (13.79 KiB) Megtekintve 3016 alkalommal

KD mester

#211 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.23. 22:09

Eddig jól értelmezem?
Kb... A jel kezdőfázisa -90 fok. A jelet ez írja le:

U=A0*sin(wt+fi0)

A fi0 meg itt -TT/2, azaz -90fok... ez végig ennyi marad...

https://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1lt ... _%C3%A1ram

KD mester

#212 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.23. 22:40

3. A két feszültség pillanatértéke - amikor éppen áthalad az Y tengely 0V-ján - időkésést is szenved. Talán nem is szenved, csak simán késik. Ezt a két markerrel ki is tudom jelölni. A bal oldali izén meg le tudom olvasni, hogy ez az idő = 521ns.

Nem értelmezed jól. Konkrét feszültségértékekre nézve van egy látszólagos időbeli eltolás, de ez a jel fázistolása miatt van.

Viszont csökkents a frekvencián. Mennyi lesz ez az idő?

Ha meg változik ez az idő, akkor már büdös, hogy ez nem egy késleltetés. A késleltetés ugyanis általában fix értékű. Vagyis a jel információtartalma nem szenved késleltetést.

Ezt könnyen be is lehet bizonyítani... (Szóval én is könnyen tudom bizonyítani, ha van rá igény...)
A felüláteresztő tag ellentétes irányú fázistolása sem jővőből való jóslás. Pedig a te téves értelmezéseddel az lenne.
Összeforrasztanék egy morze jellegű vackot, azt szombat este má nyerném is a lottót, ha az értelmezésed helyes lenne... :D .

KD mester

#213 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.23. 22:55

Ez például egy erősítő hibajele négyszög vezérlés hatására a bemeneten (szabályozási rajzon az összegző után). Ez vezérli a nyilthurkú erőssítőt.

(virtuális földpontnak is nevezik néha, de az elnevezés elég hülyeség)

De az erősítő kimenetén is megtalálható ez a hibajel, ha kivonjuk belőle a négyszöget...

De még sok minden más is lehet...egy rezgőkör rezonanciája négyszöggel meghajtva és kivonva pl, ami lényegileg tök ugyanaz, mint az erősítős példa...

És igen, megnyertem azt, ami a lónak már amúgy is megvan... :lol:

Cortez

#214 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Cortez » 2017.02.23. 23:50

Najó, ez Neked túl könnyű volt, akkor jöjjön mégegy feladvány... :)
Ezt a táp puffer GND-től 1-2cm-re mértem, azon a vezetékszakaszon,
amelyiken a kimeneti fokozat és a terhelés GND vezetékei jönnek.
Magán a táp GND-n ebből gyakorlatilag semmi nem látszott.
Az erősítő üresjáratban volt, a kimeneten 20Vpp négyszög.
Mi okozhatta ezt a jelet? (0.5V/DIV)
Nekem beletelt "1-2" percbe, mire leesett, de hát én kezdő vagyok. :)
Csatolmányok
jel2.JPG
jel2.JPG (14.37 KiB) Megtekintve 2944 alkalommal

KD mester

#215 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.24. 00:15

Na nemá...

Hetekkel ezelőtt leírtam itt, előre szóltam, hogy a tápvezetéken, fóliákon is számíthatsz erre. Még akkor amikor a tüskés késleltetéses ökörség ment...

Aztán most visszadobod találos kérdésnek? 😞
Az előző hsz-em alapján is tök egyértelmű, hogy mi ez...

Cortez

#216 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Cortez » 2017.02.24. 00:20

Na de akkor mi, ez most sztem nem az amire Te gondolsz... :-)

KD mester

#217 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.24. 00:25

A vezeték, foliacsík induktivitása rezonál pl egy hidegítő kondival, vagy a végtranyó kapacitásával...

Persze te azt hiszed, hogy a végtranyók nyitnak egymásra...

Ami igaz is lehet, de az egy sima impulzus csak. Ez az áram is berezgetheti a tápot persze, de alapvetően a táp rezonanciáját látod... És nem a végtranyók egymásra nyitásából keletkező áramimpulzust...

Ha van terhelés, annak az árama is ugyanilyen rezonanciát kelt a tápban....

Cortez

#218 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Cortez » 2017.02.24. 00:35

Ennyire azert nem ragad le a gondolkodasom... :-)
1cm GND vezeteken azert ekkora fesz hogy keletkezhezne ha a vegtranyok okoznak es nincs semmi terheles?
Szoval?
(Egy nagyon picit szandekosan pontatlan volt a leirasom csak mert nem akarom leloni a poent de azert ra lehet sztem jonni..)

KD mester

#219 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.24. 00:39

Tök mindegy. A hidegitő kondik árama átfolyik a helyi gnd fóliákon is, azokon is rajta van... Azzal rezonál...

Ja és a kimeneti RC tag is terhelés, több A áram folyik rajta ilyenkor impulzusokban....

Egy D osztályú erősítőnél, szarul tervezett nyákon ez a rezonancia még a tápfesz értékénél is nagyobb lehet...

Cortez

#220 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Cortez » 2017.02.24. 00:52

Na ezert vartam, ott a pont (megint)! ;-)
A zobel arama okozta. Csak mert a szokasos kimeneti pontra nem tettem terhelest attol meg ott volt ez..

Egyebkent (most felreteve a hangzasra gyakorolt hatasanak hitvitait) ha csak mint muszaki feladatot vesszuk, hogyan lehetne minimalizalni ezt a belengest?
Ezt alapvetoen a vezetekezes induktivitasa okozza ugye?
Megoldhato vagy itt mar minden mm szamit es gyakorlatilag lehetetlen a 0-ra levinni?

KD mester

#221 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.24. 01:20

Csillapítótaggal. Úgynevezett snubberrel lehet mérsékelni. Meg jó nyáktervvel, stb...

De megint valójában teljesen lényegtelen dolgokban látod az ördögöt...

Ja és a pont... Azt mondtad, hogy terhelés nélkül. Szal mindenkit félretájékoztattál... :mrgreen:

Karesz50

#222 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Karesz50 » 2017.02.24. 06:55

Cortez írta:
2017.02.23. 22:02
Nekem eddig tetszik, várom a folytatást...! :)
Ja és dehogy adtam fel, sőt, éppen lázasan kísérletezgetek, méregetek, de most már a valóságban.
Örülök, hogy az eddig megélt "kudarcok" ellenére sem nem adtad fel!
Szándékosan nem olvastam tovább - ki mit válaszolt erre a kérdésre - mert még nincs itthon normális hangszóróm. Hirtelen három tippem lenne, de ezek tényleg csak tippek, mert annyira nem értek hozzá.
Az első a soros feszültség visszacsatolású erősítő (talán opamp) bemeneti összegzőpontján mért feszültség amikor a kimeneten szép négyszögjel látható.
A második, hogy ez egy szkóp fotó valamiről.
A harmadik, hogy nem tudom.

Karesz50

#223 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Karesz50 » 2017.02.24. 06:59

Hát melléfogtam. Gratulálok a mesternek!

Cortez

#224 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Cortez » 2017.02.24. 07:00

Jaja ezert irtam hogy direkt pontatlan volt a leiras.... :-)

Snubber: tehat meg egy zobel csak mas ertekekkel?
Megnezem majd. Es kb milyen ertekekkel induljak?

Ordog: nem latom en sehol, csak jatszom. ;-)

Karesz50

#225 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Karesz50 » 2017.02.24. 07:04

Ja, bocs. Mégsem fogtam mellé, csak véletlen átugrottam néhány köztes hozzászólást.

KD mester

#226 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.24. 10:10

Snubber: tehat meg egy zobel csak mas ertekekkel?
A tápfesz hidegitő kondikkal párhuzamosan mondjuk egy 1 Ohm-al soros 1-5uF úgy jó lehet...
Megoldhato vagy itt mar minden mm szamit es gyakorlatilag lehetetlen a 0-ra levinni?
Persze, hogy lehetetlen nullára levinni. Az olyan, mintha egy asztalt megkocogtatsz és ad ki hangot. Csillapíthatod és akkor nem zeng annyira, de akkor is van hangja, ha megkopogtatod... Megcsinálhatod tömörebb, meg merevebb anyagból. Halkabb lehet ugyan, de azt nem tudod megcsinálni, hogy ne legyen semmi hangja és tökéletes csendben legyen a kopogtatásra...

Az asztalnak ráadásul hangfrekin van rezonanciája. Érdemesebb azt, meg a hamutálat ki...ni a szobából, mint az erősítő 100Khz-2Mhz-es semmi kis rezonanciáit csillapítgatni... :lol:

A hangsugárzókat, meg jobb, ha szóba se hozzuk, mert ott még olyan 10e-szer rosszabb a helyzet...

Cortez

#227 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Cortez » 2017.02.24. 11:18

Ok, kössz!

Más: kicsit zajos lett a prototípusom: ilyen fehérzajszerűséget ad meg pattog is.
A tápom +/-50VDC, a difiben BC546B-k vannak, meg az áramgenyába is alatta,
tehát elvileg simán bírniuk kellene (teljes csöndben), mi más okozhatja?
Korábban is használtam már így őket, igaz akkor Mouser-es ONSEMI-s BC-k voltak,
most meg nem akartam heteket várni és "sima", Lomex-es darabokat építettem be.
Mi lehet? Túl nagy nyugalmi áram a difiben vagy a VAS-ban?
Vagy pl simán egy ellenállás is okozhatja ha a disszipáció közel van a max-hoz?

Köszi!

mzperx1

#228 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: mzperx1 » 2017.02.24. 11:33

KD mester írta:
2017.02.23. 22:40

Nem értelmezed jól. Konkrét feszültségértékekre nézve van egy látszólagos időbeli eltolás, de ez a jel fázistolása miatt van.

Ha meg változik ez az idő, akkor már büdös, hogy ez nem egy késleltetés. A késleltetés ugyanis általában fix értékű. Vagyis a jel információtartalma nem szenved késleltetést.

Ezt könnyen be is lehet bizonyítani... (Szóval én is könnyen tudom bizonyítani, ha van rá igény...)
A felüláteresztő tag ellentétes irányú fázistolása sem jővőből való jóslás. Pedig a te téves értelmezéseddel az lenne.
Összeforrasztanék egy morze jellegű vackot, azt szombat este má nyerném is a lottót, ha az értelmezésed helyes lenne... :D .
http://sound.whsites.net/articles/activ ... rs.htm#s75

Karesz50

#229 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Karesz50 » 2017.02.24. 13:58

KD mester írta:
2017.02.23. 22:40

Próbálok türelmes lenni hozzád.
Mégis tovább kell bonyolítanom a dolgokat. Rajzolok neked egy 10MHz-es törésponti frekvenciájú aluláteresztőt. Ebből látszik, hogy 10 MHz alatt is van élet, ahol még nincs (gyakorlatilag) fázistolása a szűrőnek. De ott mije van neki? Futási ideje van neki. Ha több ilyen szűrőt kapcsolunk egymás után, azoknak csoportfutási idejük lesz (Group Delay), tehát késleltetésük.
A váltakozó feszültségnek van pozitív és negatív félperiódusa. Az teljesen mindegy milyen a bemeneti függvény, pozitív félperiódusban feltölti a kondenzátort, negatívban pedig kisüti és természetesen negatív feszültségre tölti fel (ha megfelel ez a "népies" megfogalmazás neked). (Az egyenletekkel szerintem még ne foglalkozzunk ezen az órán és a Wikipédiával sem.) Jóval a törésponti frekvencia alatti tartományban ehhez a feltöltéshez és kisütéshez is időre van szükség. Ez az idő állandó lesz. Tehát a késleltetése is állandó lesz. A fent ábrázolt szűrőnek a késleltetése 16ns. Kezd már derengeni valami?
Csatolmányok
aluláteresztő.JPG
aluláteresztő.JPG (161.18 KiB) Megtekintve 2798 alkalommal

KD mester

#230 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.24. 16:26

Ne nyelvészeti eszközökkel próbáljál bizonygatni hülyeségeket... Ez nem teológia... ;) ;)

Itt a matematikával lehet bizonyítani. Az a megfelelő leíró "nyelv". Csapjunk akkor a lecsóba?

Karesz50

#231 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Karesz50 » 2017.02.24. 16:46

Már belecsaptuk a lecsóba. Amit fönt látsz az egy diagram. A diagram. matematikai egyenletek halmaza. Minden egyes pontja egy számítás végeredménye. A szimulátor oktávonként 100 ponton számítja ki a végeredményt. Utána akarsz számolni, hogy jól számolt-e a szimulátor? Akkor fogod a kis számológépedet, leülsz a sarokba, felrajzolod ezt a diagramot és majd másold be nekünk ide.

KD mester

#232 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.24. 16:49

Az időállandó és a késleltetés messze nem ugyanaz. Kevered a szezont a...

Lehet késleltetést megvalósítani szűrőkkel diszkretizált rendszerben, de az teljesen más történet, mint a folytonos idejű eset...
Remélem kezd derengeni valami...

Szeretném látni egy differenciáló tag késleltetését, ha már ezt így előadtad... Lehetőleg nem nyelvészeti módon, hanem te azt hogyan is határozod meg, hogy mennyi? :ugeek: (Matematikai formára gondolok...)

Karesz50

#233 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Karesz50 » 2017.02.24. 16:49

Hát persze, hogy nem ugyanaz az időállandó és a késleltetés. A felső diagramon a feszültség átvitelt láthatod, az alsón pedig a késleltetést. Ezért is kell külön ábrázolni őket. Látom, eddig már érted.

KD mester

#234 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.24. 16:51

Karesz50 írta:
2017.02.24. 16:46
Már belecsaptuk a lecsóba. Amit fönt látsz az egy diagram. A diagram. matematikai egyenletek halmaza. Minden egyes pontja egy számítás végeredménye. A szimulátor oktávonként 100 ponton számítja ki a végeredményt. Utána akarsz számolni, hogy jól számolt-e a szimulátor? Akkor fogod a kis számológépedet, leülsz a sarokba, felrajzolod ezt a diagramot és majd másold be nekünk ide.
Ez nevetséges... Én nem a szimulátorban kételkedek, hanem abban, hogy egyáltalán tisztában vagy e azzal, mit csinálsz a szimulátoron, meg, hogy egyáltalán értelmezni tudod azt, amit az visszaad arra, amit művelsz benne....

Cortez

#235 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Cortez » 2017.02.24. 16:56

Javaslat: egy olyan eset/vizsgálat, aminél egyértelműen elkülönül a 2 fogalom: késleltetés meg fázistolás.
Addig csak oda-vissza megy a vita/huzavona, de csak elbeszélünk egymás mellett.

KD mester

#236 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.24. 16:59

Többieknek világos, mi van Karesz50 alsó diagrammján kiábrázolva? Mert láthatóan neki nincs... :D

KD mester

#237 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.24. 17:09

Cortez írta:
2017.02.24. 16:56
Javaslat: egy olyan eset/vizsgálat, aminél egyértelműen elkülönül a 2 fogalom: késleltetés meg fázistolás.
Addig csak oda-vissza megy a vita/huzavona, de csak elbeszélünk egymás mellett.
Persze. Fogjuk az átviteli karakterisztikát. Megnézzük. Ott van benne a sok pólus, meg zérus. Az átviteli karakterisztikát ha kiábrázoljuk, akkor kapjuk a bode diagramot.

Az átviteli karakterisztika abszolút értéke lesz az amplitudó mente, az arkusza (fáziszöge) pedig a fázismenet. A késleltetés meg úgy néz ki, hogy rászorzunk egy e^-sTh vel, ahol a Th a késleltetésünk. Ez Laplace tartományban ilyen szépen elkülönül és tök egyértelműen látható.

Karesz50 aluláteresztőjének átviteli karakterisztikája annyi, hogy 1/(1+sTau) Egy darab pólus, oszt csá...

Az első rendű lenne az ugye a képen...
alap hálozatok átvitele.gif
alap hálozatok átvitele.gif (11.62 KiB) Megtekintve 2737 alkalommal

Látható, hogy nincsen rászorozva e^-sT vel egy késleltetés.

Viszont a második már a késleltetéses rendszer! Tetszik látni?
Ott a szorzatban az e^-sT holtidős tag. A T holtidőnkkel...

Cortez

#238 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Cortez » 2017.02.24. 17:13

A magam érdekében vmi sokkal egyszerűbbet javaslok.
Nem hiszem hogy ilyen bonyin meg 5 oldal matekkal és képletekkel lehetne csak megkülönböztetni őket.
Ennek sokkal egyszerűbben, szemléletesebben kellene mennie, így csak bonyolódik a vita.
Minél egyszerűbb hasonlat kell.

KD mester

#239 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.24. 17:16

Erről így lehet beszélni. Ennek ez a megfelelő módja... Nem a hitvita, meg a nyelvészeti alapú teológiai okoskodás...

Egyébként egy kis kóstoló a témához...

http://www.mogi.bme.hu/TAMOP/szamitogep ... l#ch-I.1.3

Karesz50

#240 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Karesz50 » 2017.02.24. 17:26

Belezavarodtam:-)

Tulajdonképpen most azt nem akarjuk elhinni, hogy egy aluláteresztőnek a töréspontja alatt késleltetése van?

Most esett le a tantusz, hogy a differenciálótag meg nem lehet, hogy felüláteresztő?
Már az elején mondtam, hogy jobb lenne ha egyelőre csak a szinuszjelnél maradnánk és ha már azt tisztán értjük, akkor rajzolgatnánk ilyen elbonyolított izéket.

KD mester

#241 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.24. 17:29

Tulajdonképpen most azt nem akarjuk elhinni, hogy egy aluláteresztőnek a töréspontja alatt késleltetése van?
Na és a felülátersztőnek, annak meg retrokauzális siettetése van? A jövőből jósol netán? Azzal mi a helyzet?

KD mester

#242 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.24. 17:30

Most esett le a tantusz, hogy a differenciálótag meg nem lehet, hogy felüláteresztő?
Azt a rohad élet, hát minden elismerésem, hogy erre rájöttél... :lol: Mivel hogy az aluláteresztő az integráló tag, így...
Már az elején mondtam, hogy jobb lenne ha egyelőre csak a szinuszjelnél maradnánk és ha már azt tisztán értjük, akkor rajzolgatnánk ilyen elbonyolított izéket.
Nem tudom, te hogy vagy vele, de szerintem én azt értem....

Ezt meg légyszi fejtsd már ki bővebben, hogy szerinted hogy lesz abból a s...os időállandóból késleltetés szerinted?
Jóval a törésponti frekvencia alatti tartományban ehhez a feltöltéshez és kisütéshez is időre van szükség. Ez az idő állandó lesz. Tehát a késleltetése is állandó lesz. A fent ábrázolt szűrőnek a késleltetése 16ns. Kezd már derengeni valami?
CSATOLMÁNYOK
Ez a tehát szó, ez azé elég kevés. Engem nem győzött meg...

Szerintem én komolyabb érveket használtam előbb egy "tehát"-nál...

Karesz50

#243 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Karesz50 » 2017.02.24. 17:40

Most nem akarok rád ijeszteni, de mindjárt rajzolok differenciálótagot is. Csak még törnöm kell a fejem mit mivel kell megcserélni - úgyhogy lehet - bele fog telni egy kis időbe mire elkészülök vele.

KD mester

#244 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.24. 17:45

Ja azt annak az időállandóját is kiábrázoltatod a szimulátoron, majd ráfogod, hogy késleltetés. Vagy negatív késleltetés, szal jóslás.:D

(Az a sza..s R*C szorzat, ami 10^3 Ohm * 16*10^-12F ami ugye 16*10^-9 s lett végig.)

Most éppen gondolom azzal vagy zavarban, hogy miért lett negatív előjelű a szimulátoron a késleltetésed... Hát, ja elég kínos élmény lehet... :D

Egyébként miért nem késleltet, amikor már 90fok a fázistolás? Azt tudod esetleg? Hát ott már egy negyed szinusznyi "késleltetés" van a te felfogásod szerint, magas frekiken...

Karesz50

#245 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Karesz50 » 2017.02.24. 17:50

Nagyon pergős lett a ritmus, nem tudom követni ilyen gyorsan :-)

A "tehát"-nál komolyabb érv: a diagram.
Még ennél is komolyabb érv, ha még visszább kanyarodunk az alapokhoz. Ha egy feszültség generátor pozitív pólusára ellenállást kötünk (kapcsolunk, forrasztunk) a negatív pontjára pedig kondenzátort és egy váratlan pillanatban összeérintjük a kondenzátor lábát az ellenálláséval, akkor a kondenzátor feltöltődik a fesz.generátor feszültségére. De nem azonnal, hanem idő kell neki ehhez. Remélem sejted hova akarok ezzel kilyukadni... az IDŐ-höz.

A "tehát" bővebben kifejtve ezt jelenti.

Cortez

#246 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Cortez » 2017.02.24. 17:52

Meg talan szerencsesebb lenne ha ahelyett hogy onmagaban neznenk a dolgot, talalnak egy olyan felallast ahol a dolog jelentosege nyilvanul meg, mert addig ez csak hitvitazas lesz sztem.
Pl mi a kulonbseg egy 0.5cm fa es egy fempalca kozott: a fat el tudjuk torni kezzel, a femet meg nem stb...

Karesz50

#247 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: Karesz50 » 2017.02.24. 17:54

jujjj... nem lett negatív előjelű, csak megfordult.
difftag.JPG
difftag.JPG (152.91 KiB) Megtekintve 2682 alkalommal

KD mester

#248 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.24. 17:55

Karesz50 írta:
2017.02.24. 17:50
Nagyon pergős lett a ritmus, nem tudom követni ilyen gyorsan :-)

A "tehát"-nál komolyabb érv: a diagram.
Még ennél is komolyabb érv, ha még visszább kanyarodunk az alapokhoz. Ha egy feszültség generátor pozitív pólusára ellenállást kötünk (kapcsolunk, forrasztunk) a negatív pontjára pedig kondenzátort és egy váratlan pillanatban összeérintjük a kondenzátor lábát az ellenálláséval, akkor a kondenzátor feltöltődik a fesz.generátor feszültségére. De nem azonnal, hanem idő kell neki ehhez. Remélem sejted hova akarok ezzel kilyukadni... az IDŐ-höz.

A "tehát" bővebben kifejtve ezt jelenti.
Már megint nyelvészeti izé, meg legyek gondolat olvasó is, hogy megértsem (a szerintem téves) gondolataidat... Mintha appme-val vitáznék, esküszöm...

KD mester

#249 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.24. 18:01

Jó, akkor legyen:

És ilyenkor a kondenzátoron folyó árammal mi a helyzet? Oké, hogy a feszültség y érték eléréséhez x idő kell. De a jel deriváltja hordozza az információnkat...

Az áram értéke ilyenkor hun késik, merre késik, mennyit késik? :D

Egy valamire való késleltetés esetén sem feszültség nincs, sem áram nem folyik. Meg mindenféle derivált is egy nagy büdös 0 Th ideig...

KD mester

#250 Re: Erősítő tervezés

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.02.24. 18:10

Cortez írta:
2017.02.24. 17:52
Meg talan szerencsesebb lenne ha ahelyett hogy onmagaban neznenk a dolgot, talalnak egy olyan felallast ahol a dolog jelentosege nyilvanul meg, mert addig ez csak hitvitazas lesz sztem.
Pl mi a kulonbseg egy 0.5cm fa es egy fempalca kozott: a fat el tudjuk torni kezzel, a femet meg nem stb...
Például az erősítőknél. Ott van jelentőssége. Egy késleltetést csak egy jósló áramkörrel tudsz helyre hozni. De olyat egyelőre csak a plejádi elektronikai boltban tudsz venni űrlóvéért cserébe... :lol:

Viszont a fáziskésést vissza lehet csinálni. A jel deriválásával (igen, differenciáló taggal, ami pl a vcs ellenállással párhuzamba vágott kondér leggyakrabban, az ősi hagyományok szerint. :D )

Válasz küldése