Hifis ezotéria.

Válasz küldése
Konzol

#51 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.31. 08:43

Számomra ezotéria kategória, mert ésszerű magyarázatot nem nagyon tudok rá...Csöves meghajtók tápjában a Pi szűrőben az egyik R tag 2x2.2k sorosan, utána 680u + 2.2u kondenzátor. Ezzel az ellenállással állítottam be a meghajtók 150v tápfeszét. Kicserélve az egyik 2.2k-t a soros tagban 1k-ra, a tápfesz 160v körüli lesz, ami logikus. A basszus földúsúl, ami teljesen érthetetlen. A soros RC tag időállandója egyik esetben kb 3 sec, a kisebb ellenállással 2.1sec körüli. Nagyságrendekkel a hangfrekvenciás sávon kívül. A meghajtón pedig 100MOhm körüli dinamikus ellenállású áramgenerátorok figyelnek a csövek anódjában...

Sanyaaa

#52 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2019.04.23. 18:01

Nálam is bebaszott az ezotéria ismét..
Az ARC M60HD erősítőmben a 2 első ECC83 cső kivételével az összes többi AC fűtést kap. Meghajtó és végcsövek külön fűtőtekercsről járnak, külön külön kiközepelve 100-100ohm-al. A meghajtó csövek fűtés potenciálja természetesen fel van emelve 80V környékére.

Nem is el a lényeg.. hétvégén valahol a neten láttam egy olyan megoldást hogy az AC fűtőtekerccsel párhuzamosan volt kötve 1uF fóliakondenzátor.
Délelőtt futottam rá egy kört, nem tart semeddig gondoltam, fogtam pár 1uF 100V-os fűrészelt kondit, krokodilcsipeszt forrasztottam a kivezetéseire és rácsíptettem a kiközepelő ellenállások fűtőtekercs felőli lábára.
Mivel oldalanként külön külön fűtőtekercs van a meghajtó (E88CC) és végcsöveknek (6L6GC), így összesen 4db plusz kondi került bele.

Bekapcsoltam, hagytam melegedni, félóra után leültem fülelni, mivel a hétvégén nem volt alkalmam zenét hallgatni így hallgattam fél órát, hogy legyen a fülemben a hangkép. Hallgatom, hmm minden rendben, minden a helyén, szokás szerint hasba akasztó a basszus, csilingel a magas, ahogy kell stb.. fel sem tűnt semmi változás..

Mute gomb megnyom, anódfesz kikapcsol, leszedtem a kondikat, anód vissza, némítás vissza, minden beállítás ugyanaz mint az előbb és meglepetésemre a kondik nélkül enyhén tompább mosottabb a basszus, picit mintha az egész megszólalása álmoskásabb lenne..

No ezt mi okozza??
Csak az AC fűtést birizgáltam rajta 1-1 plusz kondival oldalanként.. és elég sokat változik tőle a megszólalás..

Sanyaaa

#53 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2019.04.23. 18:08

Konzol írta:
2019.03.31. 08:43
Számomra ezotéria kategória, mert ésszerű magyarázatot nem nagyon tudok rá...Csöves meghajtók tápjában a Pi szűrőben az egyik R tag 2x2.2k sorosan, utána 680u + 2.2u kondenzátor. Ezzel az ellenállással állítottam be a meghajtók 150v tápfeszét. Kicserélve az egyik 2.2k-t a soros tagban 1k-ra, a tápfesz 160v körüli lesz, ami logikus. A basszus földúsúl, ami teljesen érthetetlen. A soros RC tag időállandója egyik esetben kb 3 sec, a kisebb ellenállással 2.1sec körüli. Nagyságrendekkel a hangfrekvenciás sávon kívül. A meghajtón pedig 100MOhm körüli dinamikus ellenállású áramgenerátorok figyelnek a csövek anódjában...
Hasonlót tapasztaltam én is a DAC anódtápjában.

Ez80 egyenirányító cső után soros 22R ellenállás, majd 47uF kondi, majd soros 5K ellenállás, majd 330uF kondi, majd soros 22R ellenállás és 100nF kondi.
A 47uF kondi utáni rész kétszer van, így a 2 csatorna el van választva egymástól.

Ha a 2 tápoldal végén a 22R ellenállásokat megnövelem akár csak 100R-ra a basszus elgyengül..

Konzol

#54 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.04.23. 18:19

A fűtésre van egy teóriâm, le is írtam korábban. Gyanús nekem, hogy az 50Hz a kisjelű csöveknél csak okoz valami hőmérséklet ingadozást a katódon... Esetleg melegebb, hidegebb foltokat. Ezen keresztül némi "brummot" Persze bizonyítékom nincs csak spekulálok.

Sanyaaa

#55 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2019.04.23. 19:04

Konzol írta:
2019.04.23. 18:19
A fűtésre van egy teóriâm, le is írtam korábban. Gyanús nekem, hogy az 50Hz a kisjelű csöveknél csak okoz valami hőmérséklet ingadozást a katódon... Esetleg melegebb, hidegebb foltokat. Ezen keresztül némi "brummot" Persze bizonyítékom nincs csak spekulálok.
Azért vetettem fel a kérdést, mert semminemű brumm, sustorgás, sziszegés nem hallható a hangszórókon.. ha lenne, akkor ráfognám arra, hogy a zajt csökkenti.

Holnap kipróbálom azt is, hogy csak a meghajtó csövek fűtéskörébe, majd csak a végcsövek fűtéskörébe teszem be a kondikat, melyiknél mennyire lesz érzékelhető a hatása.

Sanyaaa

#56 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2019.04.23. 19:06

Na egyszer sikerült válasz nélkül elküldenem a hozzászólást, majd kérlek töröljétek.. :D

Konzol

#57 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.04.23. 19:19

Sanyaaa írta:
2019.04.23. 19:04

Azért vetettem fel a kérdést, mert semminemű brumm, sustorgás, sziszegés nem hallható a hangszórókon.. ha lenne, akkor ráfognám arra, hogy a zajt csökkenti.

Holnap kipróbálom azt is, hogy csak a meghajtó csövek fűtéskörébe, majd csak a végcsövek fűtéskörébe teszem be a kondikat, melyiknél mennyire lesz érzékelhető a hatása.
A hallható, bár egészen halk brumm eltüntetése úgy tapasztaltam érzékelhetően "javítja" a hangot.

cyberpalko

#58 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: cyberpalko » 2019.04.24. 09:17

MOT64 írta:
2019.01.30. 15:26
miczo írta:
2019.01.30. 10:42
Még annó nézegettem az Entereq 'készülékek' képeit, olyan mintha abban is ilyesmi fekete ásványi granulátum lenne.
Tudomásom szerint abban Sörl (fekete turmalin) van.
Valahol olvastam hogy turmalinnal csináltak virtuális földet.

KD mester

#59 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.08.03. 14:42

Nem tudnék konkrét linkeket hirtelen, de nekem SPDIF kábelek és a RCA összekötő kábelek rémlenek ebben az azonos anyag-azonos hangi jellemvonások témában. Szerintem van is gyártó, aki ugyanazt a kábelt használja talán minkét célra, a hifisták leleményessége meg határtalan ugyebár :)

Én nem használtam spdif kábelt kereken 28 éve, úgyhogy nincs is ilyen tapasztalatom, de még véletlenül sem azokra a pszichés hatásokra gondoltam a hsz-ben ( amelyeket tritosine finoman domborítana :) )

Ha pusztán analóg vonalon maradunk ( és csak a kábeleknél egyelőre ), könnyen kiválaszthatunk pl. két - eltérő anyagú, szerkezetű - kábelt, drótot, amelyet egy adott berendezésbe iktatva, közöttük a Föld legnagyobb felbontású analizátoraival sem tudunk érdemleges vagy akár bármilyen különbséget kimutatni mondjuk 100kHz-ig, a be-és kimenő oldalak között.
Viszont én is felvállalom, és még nagyon-nagyon sokan állítják, hogy ilyen esetekben is határozott, egyértelmű, és valószínűleg egy irányba mutató különbség észlelhető hallás útján.

Annak ellenére, hogy áhítozzuk a fizikai magyarázatokat, nem riadunk vissza bármit ráerőlteni az ilyen - elsőre - megmagyarázhatatlan tapasztalásokra, számomra ez nincs megmagyarázva...Sőt olyannyira nincs, hogy nem is feltétlen a vezetőben haladó áram valamilyen változását akarnám látni mögötte. Egy ilyen perspektívába utána az is belefér, hogy a digitális kábel, pusztán a saját anyag/szerkezeti felépítésétől függően ( ha az alapvető műszaki követelményeknek eleget tesz ) legyen képes hatást gyakorolni az észlelésünkre......valahogy.

Persze ragaszkodhatunk a mindenáron műszaki megközelítésünkhöz ( ez alapvetően egy műszaki fórum eleve :) ) és ráhúzhatjuk, hogy tömegpszichológia meg egyebek..............legfontosabb a belső harmónia 8-)
Na már nyúlják a nézeteimet a szomszédban.... :lol:

Érdekes téma. A bitperfekt digitális jelátvitelnél bukott ki nagyon a dolog. Hogy bizony ott is kőkemény hatások vannak amik abszolút nem lennének lehetségesek, de még is vannak...

A pszichogyogyó "magyarázat" számomra teljesen világos, hogy csak egy erőltetett marhaság. Ezek a dolgok ténylegesen az észlelésre hatnak.
Ott bukik a lelkiállapotos magyarázat, hogy a jelenség megismételhető. Tetszőleges számban. Bekötöm az A kábelt, aztán a B-t. És akármikor kötöm be, akármilyen pszichológiai állapotban, mindig fellép az a különbség. Na ezért hülyeség ezeket a dolgokat a "pszichoakkusztikára" fogni.

Ez a tipikus nem értjük a helyzetet ezért megmagyarázzuk valami hülyeséggel, mert meg kell magyarázni valami erőltetett hülyeséggel nehogy boruljon a mindent értünk c. hiedelemrendszer...

Közben elzárkózunk attól, hogy észrevegyük, hogy itt valami egészen rendkívülivel kerültünk szembe. Hogy a háttérben valami elképesztően bizarr és érdekes, teljesen ismeretlen dolog lehet...

KD mester

#60 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.08.03. 14:58

Mint például ez: :D
Spoiler!

Konzol

#61 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.08.03. 18:25

Szerintem sem kellene erőltetni a fenti esetben(sem) a klasszikus fizikai -villamosságtani - magyarázatokat. Azokkal csak a dolog abszurditása bukik ki. ( Csodadrótok ködös magyarázatokkal aranynál drágábban )

KD mester

#62 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.08.04. 08:42

Említettem itt egy kísérletet régebben. Nem a jelútba teszünk kábelt, stb dolgot, hanem ketté osztjuk a jelet egy sor bufferral leválasztva és a másik ágba teszünk dolgokat. (kábel, kondi, stb)

Szerintem egyfajta koherencia, összekapcsolódás jön létre a közös információ hatására az észlelő rendszerek között és magában az észlelésben van az áthallás szerű jelenség. Nem villamos úton változnak az elektromos jelek a drótokban, pláne nem az USB kábelnél, vagy az optikai összekötőnél...

Már írtam, hogy lehet, hogy valami olyan történik, hogy a "világegyetem" egyszerűen spórol a számítási kapacitással amikor rendereli itt a dolgokat. Ezt határozottan észrevenni vélem a közismert kvantumfizikai kísérleteknél. Van egy felbontása a fizikai univerzumnak, ami alatt nincsenek kiszámítva a dolgok, mert túl sok erőforrást igényelne. Csak ilyen valószínűségi függvényekkel leírható minden. De a mérés/megfigyelés hatására rákényszerül ez a retek számítógépes játék, hogy kiszámítsa a megfigyelt dolgot(részecskét) és mutasson valami konkrétat... :mrgreen: Ilyenkor összeomlik a szuperponált állapot mert a megfigyelés(akármivel való kölcsönhatás) hatására információt kell adni a megfigyelő rendszer számára a megfigyelt dologról, így konkrétan ki kell számítania már a megfigyelt dolog állapotát... De amíg nincs megfigyelve, addig megy az átlagolás/elhanyagolás és lehet spórolni az erőforrásokkal... :D

Számomra pl egyértelmű, hogy ez történik a két réses kísérlet azon változatában, amikor egyenként lövöldözik át az elektronokat a réseken és azok interferálnak egymással és interferenciacsíkok jelennek meg az ernyőn, ha nem nyerik ki róluk a pályainformációt, (vagy azt később törlik és ezt ráadásul időben előre! tudják azok a s...ok) de nem interferálnak, ha megfigyelés éri őket... (és akkor csak egy ilyen paca rajzolódik ki az ernyőn).

Ilyen molekuláris/atomi szintnél nem megy lejjebb ez a "szimuláció", csak ha muszáj neki (mert olyan kölcsönhatásokat kell éppen lekezelni, ami ezt igényli...)

Azt gyanítom, hogy pont egy ilyen működésbeli egyszerűsítés bukik ki ezekben a hifis jelenségekben... Szerintem ilyesmi mechanizmus lehet a háttérben, mint ami előjön a quantum fizikai kísérletekben, stb...

KD mester

#63 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.08.04. 18:01

Rengeteg ilyen jelenséggel szembesültem, hogy semmilyen villamos hatással nem tudom megmagyarázni. És szerintem nem csak én nem tudnám. A digitális kábelek hangjára adott műszaki magyarázatok pl rendkívül erőltetettek... Nem fogadom el őket. Ehhez akkora információ vesztés társulna, hogy nem működne semmi sem normálisan. Nem csak egy külső DAC....

Ráadásul pufferelés, meg hibajavítás van, megfelelő órajel alapján újra időzítés. Teljesen bithelyesen helyre van állítva a digitális jel, amíg nem történik kritikus mennyiségű hiba, ezt tökéletesen meg lehet tenni. Semmilyen módon nem szólhatnának másképpen az USB kábelek...

Válasz küldése