Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Moderátor: Sanya

patrik96

#251 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: patrik96 » 2019.09.04. 16:36

Konzol írta:
2019.09.04. 14:12
Azért elég nagy levegőt kell vennem, hogy megrendeljek egy ilyet:):):) Csak OEM verziót láttam mostanâban...:):)
a 1941 lehet filtert cserélni gombnyomásra 3db közül, (akár távirányítva is minden külön szerkezet nélkül)

Konzol

#252 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.09.04. 17:02

Jah... Dupla áron...

dyscus

#253 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.09.05. 00:19

DöG írta:
2019.09.04. 15:30
dyscus írta:
2019.09.04. 11:20
...NOS filterek...
Bocs, ez a "NOS filter" pontosan mit takar? :? :oops:
Holnap szkópos fotoval bemutatom

dyscus

#254 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.09.05. 21:20

dyscus írta:
2019.09.05. 00:19
DöG írta:
2019.09.04. 15:30
dyscus írta:
2019.09.04. 11:20
...NOS filterek...
Bocs, ez a "NOS filter" pontosan mit takar? :? :oops:
Holnap szkópos fotoval bemutatom
Késni fogok a beszámolóval. Egyszerűen napi 16 órában a hifi, meg a főzés megy. Szinte minden nap jön valaki aki kíváncsiskodni akar, aki trafót visz, aki fog vinni, na meg elektronikát is kell készítenem. Holnap ha az Olaszok elmennek, megpróbálom befejezni az elkezdett szűrősködést. :)

dyscus

#255 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.09.06. 09:18

Nos ott tartottam, hogy sitty-sutty, s máris cserélem a szűrőt. Nagyon kíváncsi voltam a NOS szűrőre. Hogy mit is jelent a NOS? Leginkább azt, hogy ezt a terminológiát szvsz. helytelenül használják a Soekris DAC esetében. Tudtommal a panel eleve nem tartalmaz oversamplingot, azaz túlmintavételezést. Ugyanis sehol nem olvastam ilyenről. Ha tévedek, akkor javítsatok ki. No meg a filter nem lehet NOS. Az kevésbé, vagy jobban vág, lineáris, vagy nem, stb, de nem túlmintavétel. Gondolom én. Maradva a helytelen elnevezésnél, a NOS filter ebben az esetben azt jelenti, hogy bypass, azaz a szűrő nem szűr semmit. Analóg oldalon megnézve a kimeneti jelet, az borzasztó csúnya, hiszen látszik a jel felépülése, azaz a lépcsők. Ez már 1 kHz-n is jól kivehető, ha kicsit felnagyítjuk a szkóp képét. Magasabb frekvebciákon, mondjuk 20kHz környékén a sin jel úgy néz ki, mint egy DNS model. Megjelennek a tükör frekvenciák is. Egyszóval az egész NOS dolog nem egy szívderítő látvány. A Quasi NOS filtert alkalmazva már egészen szép válaszjeleket kapunk. A fotókon 15kHz-s sin, illetve néccög jeleket láthatunk. A NOS filter esetében a válaszjel kísértetiesen hasonlít az AD1865-ös dakom jelalakjaira. Nos akkor itt van a NOS filter hatása 10k-n:
20190904_094335.jpg
20190904_094335.jpg (154.78 KiB) Megtekintve 1047 alkalommal
20190904_094722.jpg
20190904_094722.jpg (145.01 KiB) Megtekintve 1049 alkalommal
Ugye milyen borzasztó? :P
A nyquist szűrők szűrnek. A kimeneti jelalak már hasonlít arra, amilyennek lennie kell:
20190904_094511.jpg
20190904_094511.jpg (151.48 KiB) Megtekintve 1045 alkalommal
20190904_094625.jpg
20190904_094625.jpg (136.54 KiB) Megtekintve 1044 alkalommal
Nagy kérdés az, hogy az ember melyiket használja. Mint műszaki, azt mondom kell a francnak a NOS szűrőtlensége. Viszont mint műszaki, el is gondolkodok rajta, hogy a láncom többi része mind vág a magasban. Pl a végfokom olyan aercésre van állítva :) , azaz 0,5dB esik 20k-n. Akkor meg minek is a szűrő? Mint megrögzött hifista azt vallom, hogy azt a filtert kell választanom, amelyik a fülemnek, és a macskámnak is jobban tetszik. Így aztán meghallgattam egy rakás zenét mindkét szűrővel... Rájöttem nehéz a döntés. A quasiNOS (QNOS) szűrővel nagyon precíz a hang, jó a sztereó, mélyre megy, űtős, finom a muzsika szövete. Szal nagyon jó, de van egy kis stichje. Jelesül az, hogy egy pici kis nazalitás, egy pici kis smirgli ott van a sáv felső végén. Ezt nem minden felvételen lehet hallani, de van olyan, ahol eléggé előjön. Pl Celine Dion-esetében már zavaró. Egy Eva Cassidy esetében nem. A YES kiváló acapella felvételében hallható, de nem bántó. Jose Carreras-nál nem hallható. Szóval ezért hívják quasi NOS-nak. Van is meg nincs is. Hozzáképest a NOS filter, azaz filtertelenség más. A dob megszólalása olyan, mintha a hang fénysebességgel terjedne. Hihetetlenül gyors, megfogott, és dinamikus. A dinamika bármely hangon nagyobb, mind a QNOS szűrővel. Van egy favorizált Omega dalom. Abban Benkő finom orgonászása közben- ami halk, és vannak benne nagyon mély hangok is- Debreceni, meg a Mihály bele bele őt, pendít, úgy jó parasztosan. Na az csodamód szép tud lenni. Úgy érzem, megint ott vagyok a Kisstadionban annó a régmúlt múlt században. A "Noting for Many" DS zenélye hihetetlen életszerű. Viszont az életszerűség mellett megjelenik egy kis hiba is. A beszéd érthetőség szintje lejjebb száll.Cserébe viszont eltűnik az a kis érvcesség pl az acapellából. Szóval érdekes dolgok ezek. A sokak által jóhangúnak titulált AD csipes dakom képtelen korrekt jelátvitelre. A NOS filteres Soakris úgy szintén. A QNOS, vagy ne adj Isten a még precízebb lineáris szűrők valamit hozzá tesznek a zenéhez. Úgy tűnik hangzásilag pont fordítva működnek, minnél jobban szűrnek, annál több a zenében a plussz, s minnél jobban nem szűrnek, annál kevesebb a plussz, sőt a beszéd érthetőség csökkenése miatt valami elvész. Triviálisan fogalmazva ez ellent mond a világegyetem dolgainak, hisz ebben az esetben az entrópia fordítva működik. Egyszerűbben fogalmazva: ha főzök sört, s azt megszűröm, akkor a mennyisége növekszik, az íze romlik. Ha nem szűröm, mondjuk csak ülepítem, akkor a mennyisége csökken, de sokkal szebb lesz a színe, és jobb az íze. Igazi sör ízű lesz. :lol: Ki érti ezt?
Persze azért én valamit sejtek, de az nem biztos, hogy úgy van. A sejtésem a fázis torzulására vetíti az egész kérdéskör megoldását. A NOS filter mivel nemleges, nem buzerálja át a fázis viszonyokat. Még a lineár fázisú szűrő sem tud olyan pontos fázist, mint a nemlétező szűrő. Persze lehet nem így van. :lol: Mindenesetre én most a NOS filtert alkalmazom, ami nem zárja ki azt a lehetőséget, hogy a Regulus-om MOD-ja , tuningja után esetleg nem-e a QNOS-ra állok át. A másik két filter bank felejtős. Megjegyzem szerényen, hogy aki digitális szűrőkkel akar például multi way rendszert építeni, azaz az analóg hangváltót el kívánja hagyni, az nagyon fog csodálkozni a végeredményen. Hasonlattal élve a végeredmény olyan lesz mint halotton a smink, ami jól nézhet ki, de teljesen felesleges. Szóval gyanús a dolog, mint krematóruium büféjében a hamubansült pogácsa. :lol:

dyscus

#256 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.09.06. 09:39

A kíváncsiaknak ide teszem mindkét filter 1k-s négyszögjel átvitelét:
NOS:
20190904_094601.jpg
20190904_094601.jpg (139.38 KiB) Megtekintve 1054 alkalommal
QNOS:
20190904_094744.jpg
20190904_094744.jpg (148.63 KiB) Megtekintve 1056 alkalommal
A különbség nem sok.
Azt kell mondjam, a main stream frekvenciákon nem sok a differencia. Ezért is hasonlíthat a két eljárás egymáshoz, ezért is kaphatta a Nyquist filter bank a QNOS nevet. (Ezen az MS frekvenciákon a másik fórumon vegán ámítástechnikusok gúnyolódtak. Itt a visszavágás: én meg röhögök a különböző szűrő szimulációjaikon.) :lol: :lol:
Itt köszönöm meg a 192/24-es mérőjelek előállítójának, MOT64 barátomnak a segítségét, valamint a fentebb említett két barátunk közreműködését.
Bárkit szívesen várok egy meghallgatásra, mielőtt belevág egy ilyen DAC elkészítésébe. Tegnap egy SE rendszert open buffle dobozokkal hallgató vendégem volt. Hallgatás után a véleménye az volt, hogy teljesen máshogy szól ez a rencer, mint az övé. S való igaz, ez a lánc nem hasonlítható egy manapság oly divatos szinezett hangú A osztályú triódás végfokot tartalmazó sigma-delta rencerhez, de még egy D "osztályú" full digi rendszerhez sem. Sok mindenben különbözik tőlük, de egyben nagyon: a szinezetlenségben. A Socrates-CJPV10- ARC M60HD-Regulus négyes nagyon valósághűen tud zenélni, ha nem is minden szövetében a zenének. Ez a szövet jó, nagyon szép, és jó frakkot lehet készíteni belőle, de annak tisztasága itt-ott kicsi kifogásolni valót tartalmaz. Ezért fogok most a hangfalhoz hozzányúlni...

MOT64

#257 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2019.09.06. 11:29

dyscus írta:
2019.09.06. 09:39
A QNOS, vagy ne adj Isten a még precízebb lineáris szűrők valamit hozzá tesznek a zenéhez.
A jó, ismétlem ;) JÓ szűrők nem tesznek semmit hozzá a zenéhez, csupán eltávolítják azt, ami nem volt ott csak a mintavételezés vagy visszaalakítás során odakeveredett.
dyscus írta:
egy pici kis nazalitás, egy pici kis smirgli ott van a sáv felső végén.
Ezt nem biztos, hogy a DAC-od csinálja. Pont ilyen hatása van, ha a forrás digitális jele jitter-es. Eva Cassidy New York-i koncertfelvétele nagyon jó tesztanyag ehhez. Ha az énekből eltűnnek a "sssssss"-k, meg a "ccccccc"-k, meg a korund, akkor sikerült valamit javítani a fáziszajon.

Zsoci

#258 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2019.09.06. 11:43

Szia Ottó!

Mi Jenővel kezdetektől fogva (2015) a linar phase szűrőt használjuk. Azóta sem próbálkoztam mással. Majd, ha lesz hosszabb tapasztalatod, oszd meg kérlek velünk.
Megvettem a 680 uF-os speckó Nichion kondikat a DAC-hoz, meg is jöttek.
Szólj kérlek, ha lesz időd, leviszem a DAC-ot hogy építsd őket be. A szeptember második fele nagyon jó lenne.

Köszi!

Zsoci

gabor80

#259 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2019.09.06. 16:47

MOT64 írta:
2019.09.06. 11:29
dyscus írta:
A QNOS, vagy ne adj Isten a még precízebb lineáris szűrők valamit hozzá tesznek a zenéhez.
A jó, ismétlem ;) JÓ szűrők nem tesznek semmit hozzá a zenéhez, csupán eltávolítják azt, ami nem volt ott csak a mintavételezés vagy visszaalakítás során odakeveredett.
dyscus írta:
egy pici kis nazalitás, egy pici kis smirgli ott van a sáv felső végén.
Ezt nem biztos, hogy a DAC-od csinálja. Pont ilyen hatása van, ha a forrás digitális jele jitter-es. Eva Cassidy New York-i koncertfelvétele nagyon jó tesztanyag ehhez. Ha az énekből eltűnnek a "sssssss"-k, meg a "ccccccc"-k, meg a korund, akkor sikerült valamit javítani a fáziszajon.
Nekem az elejétől fogva a technikai kiépítése nem tetszik a Soekrisnek (mondjuk az ára is csak belépőszint), ahogy írod a jitter sincs jól megoldva, gyönge PLL újraórázás van. (annak ellenére hogy multibit érzéketlenebb a jitterre)
Több külföldi fórum véleményt olvastam és páran egy idő után visszamentek AD1865-re a Soekris-ről, mert jobb hallgathatóbb volt összehasonlítva az AD. Szóval lehetne még javítani, nagyon jó dolog is lehetne a panelből, de még fejlesztések kellenének rá.

Minden esetre lehet pár évet várunk, és Dyscus kolléga 1 biteseket fog tesztelni otthon :D Tudniillik a deltaszigmások egyik titka is a szűrés, a szűrők, nem véletlen hogy az AK chipem jól beállítva, jó szűrővel, nagyon közel van már a multibitesek zeneiségéhez, digitisz nagyon nyomokban van csak és kis jitterű meghajtó jellel, megjön a valódi zenei hang is, szigmásoknak főleg ez a rákfenéjük, hogy a jitter lerohasztja a hangot, aztán persze hogy a multibit magasan veri.
Csak az AD1862 ad neked erőt és mindent lebíró akaratot. De azért az AK4497-el sem jövünk dühbe :D

dyscus

#260 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.09.06. 17:13

Eva Cassidy-n kevés a "korund egyébként is.Kevés ilyen felvétel van, az már biztos. Többek között ezért is szeretem. Az lehet, hogy a szűrő nem tesz a zenéhez semmit, de akkor a jobb szűrő miért rosszabb? A fázisa miatt?

dyscus

#261 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.09.06. 17:16

"Minden esetre lehet pár évet várunk, és Dyscus kolléga 1 biteseket fog tesztelni otthon"
Na ezen már túl vagyok. Másnak az 1 bitesét teszteltem. Ez meg is erősített abban, hogy a multibité a jövő. Valahogy olyan ez, mint a direkt drive és a szíj hajtású LP játszó. A szíjhajtással sok gond van, még is az szól szebben, nem pedig az agyonvezérelt DD. :lol:

gabor80

#262 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2019.09.06. 17:52

dyscus írta:
2019.09.06. 17:16
"Minden esetre lehet pár évet várunk, és Dyscus kolléga 1 biteseket fog tesztelni otthon"
Na ezen már túl vagyok. Másnak az 1 bitesét teszteltem. Ez meg is erősített abban, hogy a multibité a jövő. Valahogy olyan ez, mint a direkt drive és a szíj hajtású LP játszó. A szíjhajtással sok gond van, még is az szól szebben, nem pedig az agyonvezérelt DD. :lol:
Biztos valami dinoszaurusz 1bitest teszteltél, jól megtolva jitterrel, hogy ne kelljen kidobni az AD-t. :twisted:
Csak az AD1862 ad neked erőt és mindent lebíró akaratot. De azért az AK4497-el sem jövünk dühbe :D

gabor80

#263 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2019.09.06. 18:56

Dyscus!
Próbáltad a RAW kimenetet, esetleg kivezetést is csináltál a dacra? Milyen a hang a trafós-csöves kivezetésedhez képest?
Ezt mondjuk jónak tartom rajta, főleg ha a 1,4V meg is tudja hajtani az erősítőt.

Konzol

#264 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.09.07. 09:34

gabor80 írta:
2019.09.06. 17:52
dyscus írta:
2019.09.06. 17:16
Biztos valami dinoszaurusz 1bitest teszteltél, jól megtolva jitterrel, hogy ne kelljen kidobni az AD-t. :twisted:
Azért az komolyan elgondllkodtató, hogy vagy harminc évnyi fejlesztés, simogatás, ráolvasás hájpolás után olyasmiket olvasni, hogy a legújabb ilyen-olyan modern DA átalakító már majdnem olyan jól szól mint egy huszonöt-harminc éve nem gyártott, mai szemmel nézve kőbaltával faragott másik átalakító.
Ok, hogy gőzmodony, de minek akkor bele a jég?!

dyscus

#265 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.09.07. 11:06

gabor80 írta:
2019.09.06. 18:56
Dyscus!
Próbáltad a RAW kimenetet, esetleg kivezetést is csináltál a dacra? Milyen a hang a trafós-csöves kivezetésedhez képest?
Ezt mondjuk jónak tartom rajta, főleg ha a 1,4V meg is tudja hajtani az erősítőt.
A Socrates DAC-nak két, illetve pontosan 4 kivezetése van. A Soakres panelról a RAW kimenet egy trafóra dolgozik, ami 8k-val terheli az ellenállás hálót. A gyártó 10k-s illesztést javasol, hogy meglegyen a kimeneti feszültség. Ezen trafó szekundere csatlakozik egy párhuzamosan kötött ECC80-as katódkövetőhöz. Ennek kimenetén található egy 3,3uF-os kondi, áthidalva egy 470nF-os bumblebee kondival. Ezt szoktam hallgatni. Ebből a kimenetből a sztereo miatt 2 db van, és réz RCA aljzatokhoz kapcsolódnak. Azé réz, mert az nincs mindenféle hülyeséggel bevonva, jelentősen növelve a különböző határrétegek számát. Véleményem szerint még egy WBT, vagy egy Rhódiumozott CARDAS sem éri el a tiszta réz csati minőségét. Nevetségesnek tartom megvételüket. A másik kettő kijárat az szimmetrikus, és OPA-val van megvalósítva. Meghallgattuk, s az volt a vélemény, hogy nem igen jó. Vagy az alkalmazott IC miatt, vagy egyszerűen azért, mert félvezető van a jelútban. Készítettünk vele DSD-ről magnó felvételt. Na azt azért ellehetne adni mesterszalagként. Az alkalmazott OTARI stúdiógép azért javított a száraz "korund szemcsés" hangképen. Egész jó lett a felvétel. Végül is ezért alakítottam ki ezt a kimenetet. Meg azért, hogy alkalomadtán tudjam demonstrálni a trafó és a cső jótékony hatását. Tudom... :lol:

dyscus

#266 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.09.07. 11:20

"Azért az komolyan elgondllkodtató, hogy vagy harminc évnyi fejlesztés, simogatás, ráolvasás hájpolás után olyasmiket olvasni, hogy a legújabb ilyen-olyan modern DA átalakító már majdnem olyan jól szól mint egy huszonöt-harminc éve nem gyártott, mai szemmel nézve kőbaltával faragott másik átalakító.
Ok, hogy gőzmodony, de minek akkor bele a jég?!"
Erről mindig Ivor Tiefenbrun mondása jut eszembe, aki a Linn cég tulaja. Az ő találmánya a mai napig gyártott Linn Sondek lemezjátszó, amit gondolom nem kell bemutatni. A mondás így szólt:
Tudomásul veszem, hogy a Sondek már csak a nyolcadik legjobb lemezjátszó a világon. Csak azt nem értem, hogy az első hetet miért a nyolcadikhoz hasonlítják. :lol: :lol:
Itt is hasonló a helyzet, s véleményem szerint ezért jó megoldás a Soekris. Minden igényt kielégít. Igazi DIY csoda! Példának okának azért, hogy azon barkácsolók is élvezzék az építését, akik zenét is akarnak hallgatni rajta, illetve a barkácsolás szerelmesei is kiélhetik magukat rajta, (akik forrasztó pákával a kezükben jöttek világra) hiszen éppen a szűrők programozhatósága miatt számukra soha nem lesz kész, mivel mindig lehet egy másik szűrő rutint írni hozzá. Totót pl nagyon kielégítené, gondolván itt a hangfal projectjére. :lol: Én már csak akkor variálok rajta, mármint a dakon, ha valami tényleg jobb szűrőt ír valaki. Én nem fogok. :)

MOT64

#267 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2019.09.07. 11:35

Konzol írta:
2019.09.07. 09:34
Azért az komolyan elgondllkodtató, hogy vagy harminc évnyi fejlesztés, simogatás, ráolvasás hájpolás után olyasmiket olvasni, hogy a legújabb ilyen-olyan modern DA átalakító már majdnem olyan jól szól mint egy huszonöt-harminc éve nem gyártott, mai szemmel nézve kőbaltával faragott másik átalakító.
Az a baj, hogy rossz helyen olvasgatsz! :mrgreen:
Harmin vagy akárhány évvel ezelőtt olyan technikát használtak, amit statikus jelek D/A átalakítására fejlesztettek ki. Gyorsan változó jelek esetén ezek az átalakítók csak jelentős torzítás és alias frekvenciák megjelenítésével voltak képesek működni. A későbbi fejlesztések abba az irányba indultak, hogy ezeket a problémákat kiküszöböljék. Az újonnan alkalmazott elvek sem voltak teljesen újkeletűek. A mintavételezési törvény 1942-es, a Delta-szigma elv 1962-es "találmány".
Lehet, hogy a "kőbaltával faragott" átalakító jól szól (ez egy meglehetősen relatív fogalom), csak az eredeti minőséghez és hanghoz nem sok köze van. Azt jelentősen megmásítja. A fejlesztőknek pedig nem az a célja, hogy egyesek zenei ízlését kiszolgálják, hanem az, hogy az új fejlesztésű átalakítók minél kisebb hibával, az eredetei hang minimális megváltoztatásával legyenek képesek jelátalakításra. Szerencsére ezt sikerült is elérni. Azt, hogy ez valakiknek nem tetszik, vagy leginkább az, hogy nem képesek megérteni a működési elvüket, az az egyéni problémájuk. Szerencsére a világ legalább e tekintetben jó irányba halad.

Amúgy a gőzmozdonyba sem kell jég. Megy az vízzel meg szénnel is. ;)

dyscus

#268 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.09.07. 12:03

"Lehet, hogy a "kőbaltával faragott" átalakító jól szól (ez egy meglehetősen relatív fogalom), csak az eredeti minőséghez és hanghoz nem sok köze van"
Dehogy nem. Ilyen szinezetlen hangú DAC-ot még nem hallottam, mint a Soakris. És ezt nem csak én mondom. Szinte már fáj a megszólalása, olyan őszinte. :)

Konzol

#269 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.09.07. 12:09

MOT64 írta:
2019.09.07. 11:35
Na, most akkor hagyatkozzak az elbeszélésekre, hogy miket írkáltok itt a fórumon??
Harmin vagy akárhány évvel ezelőtt olyan technikát használtak, amit statikus jelek D/A átalakítására fejlesztettek ki. Gyorsan változó jelek esetén ezek az átalakítók csak jelentős torzítás és alias frekvenciák megjelenítésével voltak képesek működni. A későbbi fejlesztések abba az irányba indultak, hogy ezeket a problémákat kiküszöböljék. Az újonnan alkalmazott elvek sem voltak teljesen újkeletűek. A mintavételezési törvény 1942-es, a Delta-szigma elv 1962-es "találmány".
Valójában teljesen lényegtelen ki mikor írt le, fejlesztett ki egy elvet. A lényeg az, hogy ki tudott belőle gyártmanyt, terméket, jó esetben pénzt csinálni. Jelen esetben Philips volt az a bitstream néven piacra dobott holmijaival. Amik ugye kimondottan olcsó, könnyen gyártható helyettesítői lettek volna a drágán gyártható multibites átalakítóknak. Kifejezetten belépő szintű, és/vagy hordozható berendezésekbe.
A kiküszöbölendő hátrány elsődlegesen a bonyolult gyârthatóság. Meglepi volt, hogy VISZONYLAG hallgathatóra is sikeredett.

Lehet, hogy a "kőbaltával faragott" átalakító jól szól (ez egy meglehetősen relatív fogalom), csak az eredeti minőséghez és hanghoz nem sok köze van. Azt jelentősen megmásítja. A fejlesztőknek pedig nem az a célja, hogy egyesek zenei ízlését kiszolgálják, hanem az, hogy az új fejlesztésű átalakítók minél kisebb hibával, az eredetei hang minimális megváltoztatásával legyenek képesek jelátalakításra. Szerencsére ezt sikerült is elérni. Azt, hogy ez valakiknek nem tetszik, vagy leginkább az, hogy nem képesek megérteni a működési elvüket, az az egyéni problémájuk. Szerencsére a világ legalább e tekintetben jó irányba halad.
Az tök mindegy, hogy milyen a holmi mérési eredménye, ha vacakul szól. Ebben a hobbiban a végső ítélet szubjektív volt és marad is. Effekt, vagy ha tetszik torzító gépekt készítünk, hallgatunk.
Jah, de úgy rettentően izzadságszagú a dolog...:):)

MOT64

#270 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2019.09.07. 12:29

Konzol írta:
2019.09.07. 12:09
Effekt, vagy ha tetszik torzító gépekt készítünk, hallgatunk.
Ja, bocs! Ha ez a cél, akkor csak így tovább. :D :D
Én maradok a tiszta, zenei hangú készülékek fejlesztésénél. Legalábbis ezt tűzöm ki célul. A torzítógép business-t meghagyom másoknak.

Ui. Őszintén sajnálom, hogy a torzítógép dologba így belenyugszol. Ezért nem jutsz előre! :(

Konzol

#271 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.09.07. 12:44

MOT64 írta:
2019.09.07. 12:29
Konzol írta:
2019.09.07. 12:09
Effekt, vagy ha tetszik torzító gépekt készítünk, hallgatunk.
Ja, bocs! Ha ez a cél, akkor csak így tovább. :D :D
Én maradok a tiszta, zenei hangú készülékek fejlesztésénél. Legalábbis ezt tűzöm ki célul. A torzítógép business-t meghagyom másoknak.

Ui. Őszintén sajnálom, hogy a torzítógép dologba így belenyugszol. Ezért nem jutsz előre! :(
Neked akkor egyszerű a dolgod. Veszel egy japán hifi tornyot a nyolvanas évek tájékáról, lesz sok csilli-villi soknullás torzítású holmid, ami maga a hifi menyország.:)

MOT64

#272 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2019.09.07. 15:14

Sajnos nem ennyire egyszerű az én dolgom sem. Talán csak annyiban, hogy nem olyan eszközökkel probalkozok, amelyekkel eleve eselytelen a tiszta zenei hangzás reprodukálása.

Az "olcsó, könnyen gyártható helyettesítői lettek volna a drágán gyártható multibites átalakítóknak" duma pegig egy félrefordítás eredménye és sajnos így terjedt el a koztudatban is.
Az eredeti szövegben azt írták, hogy jobban illeszkedik a monolit technológiával, így könnyebben gyártható és a tesztelés során kiderült, hogy a hangminősége is jobb, mint a régi átalakítóké. Csak ezt a mondatot sokan szeretik kiforgatni.

Konzol

#273 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.09.07. 17:11

Aha! A jobban illeszkedik, könnyebben gyártható az mit jelent? Már megbeszéltük párszor, hogy ezeket egyszerűbb, olcsóbb tömeggyártani. Van egy csomó gyártastechnológiai előnyük. Kisebbek így több fér egy wafferre, nem kell egyedileg trimmelni, kevesebbet fogyasztanak stb.

A tesztelés során kiderült hogy ... Az derült ki rögtön az elején, hogy ezek másképp szólnak. Voltak akiknek tetszett ez a hang, voltak akik első perctől kezdve elutasították ezt a fajta hangzast, ( Mondjuk gondolom mind a marketing mind a pénzügyi részlegeken örömtüzeket gyújtottak, mikor kiderült, hogy az új áramkörök mégsem annyira rosszak, mint amennyire a mérnökök előzetesen várták.. be is indult a marketing gépezet..Fölvillanyozó lehetett az a perspektíva, hogy filléres DAC áramköröket el lehet sütni a drága presztizs gépekben... Vagyunk paran akik emlékszünk rá...) Nyilván az eltelt idő alatt bebizonyosodott mindent elsöprő hangzásbeli fölénye az újkeletű chipeknek
Ja! Mégsem. Megjelentek a kevert felépítésű áramkörök, amik egyszerre szintén jobban kezdtek illeszkedni a gyártástechnológiához...Lett ezer és egy mindenféle szűrő. Vajon miért is? Tengernyi bit és magas mintavételi frekvencia. Miért is? Azért,mert ez így megfellebbezhetetlenül sokkal jobb - pláne veszteségesen tömörített zeneszámokon -vagy mert olcsón gyártható, és a több az jobb a reklámokon jól mutat? ( Érdekes, mióta olcsó lett az adattárolas, illetve az internetelérések sebessége is megugrott, rögtön kiderült,hogy annyira nem is jó az MP3, Ogg akármi tömörítés...)

Mindamellett egyesek továbbra is fanyalognak a hallottakon és persze van akiknek tetszik az "új" technika... Izléseken nehéz vitatkozni. ( Bár van némi antagonosztikus íze egy szuperpontos dac-ot hallgatni valamiféle pontosságról elhíresült visszacsatolatlan SE triódás végfokon. Annyit azért bebizonyít egy ilyen összeállítás, hogy a mérési adatlapokat lobogtatni időnként fölöttébb hasztalan ). Azt nem vitatja jóformán senki, hogy az újabb cuccoknak nem csak nyomdatechnikailag szebb az adatlapja. A hangminőségük - vagy inkább hallgathatóságuk - továbbra is vitákat generál. Az egész pontosság, paraméter, bitszám mintavétel mizériából majmot csinál egy jó analóg lemezjátszó. Az más kérdés milyen áron. Nyilván az idő fogja csak eldönteni mennyire időtállóak ezek az áramkörök. A multibitesek már bizonyítottak e téren.

MOT64

#274 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2019.09.07. 17:57

Nem baj! :lol: :lol: :lol:

gabor80

#275 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2019.09.07. 18:15

MOT64 írta:
2019.09.07. 11:35
Konzol írta:
2019.09.07. 09:34

Nagyon jót írtál, igazában ezen filóztam én is nyáron. Méghozzá azon hogy a audiofilek lassan megszűnnek azok lenni, és ez persze nem feltétlenül rossz. Én is mostanában a jó hangú dolgokat próbálom megépíteni, de pont itt van az ellentmondás.
Tehát az audiofil zene arról szólt elvileg hogy az eredetit minél pontosabban megközelítsük, reprodukáljuk, viszont kiderült hogy ez nem mindenkinek fekszik (vagy igen sokaknak nem). Ugyanis az ember jó, zenei, kellemes hangot szeretne, vagy mint most én ütős hangot hoztam ki az új csövesből, és nagyon tetszik. :D De valljuk be ez messze nem az eredeti hang, hanem úgy van elcsalva a hangzás hogy nekünk kellemes, szép hangú legyen, és úgy érezzük a valódi hangzás közelébe kerültünk. Valóban a valódi hangzásról fingunk nincs, sőt lehet hogy a valódi zenekari hangzás nem is tetszene, nem lenne ütős, annyira zenei stb....
Azaz inkább Hifisták leszünk lassan, Audiofilek nem biztos.
És ebbe a hibában én is benne vagyok, szeretem a zsíros jó basszusokat, a csöveseket is, de tudom ilyen ütős basszus nem jön ki egy erősítés nélküli zenekarból.
Szóval jó a multibites, én is imádom, de nem várom el tőle, hogy tökéletesen reprodukálja a az eredeti hangot, akármit is jelent ez, hisz az erősített zenéknek nincs is eredeti hangjuk, ahhoz akusztikus zene kéne tökéletes akusztikus térben.
Szóval ez sztem felesleges vita, próbál mindenkim technikailag minél jobb dolgokat használni, de figyelembe veszi mi tetszik neki és azt hallgatja, de hogy melyik dac, erősítő lesz az igazihoz közeli, azt talán meg sem állapítható, inkább a mi szubjektív igazinkhoz próbálunk igazodni, de pont ezért ez szubjektív. Én pl. voltam szinházban akusztikus előadásokon, de nem fogott meg az összkép, bár voltak szép gitárhangok, de nem indult be a lábam a hangra, a csövesemnél meg elkezdek táncikálni. :D

Konzol

#276 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.09.07. 18:55

Értelmetlen és alapvetően lehetetlen is lenne egy -pontosabban milliónyi konkrét - lakószobában előállítani az "eredeti" hangzást. Persze, egy énekes, egy szál gitár, esetleg egy trió elfér egy nappaliban, de akusztikai környezet alapvetően eltér attól ahol legutóbb "élőben" hallotta ugyanezt az ember.Egy szimfónikus nagyzenekar, vagy egy kórus, esetleg egy bármilyen rock zenekar szürreális és élvezhetetlen is lenne egy nappaliban. A reális cél -szerintem - olyan hangzás előállítása, amely lehetővé teszi, megkönnyíti a hallgató számára egyfajta az eredetivel azonosítható, összevethető koncert, vagy inkább zenehallgatasi élmény létrehozását a mindennapi környezetében. Ebben vastagon benne van a felvételi technika, a hangmérnök,a lejátszó berendezés, a lehallgatási környezet. Szerintem egy "minden tekintetben tökéletes felvételi-lejatszó lánc" teljesen hallgathatatlan lenne otthoni környezetben.( behozom a zenekart a nappaliba effektus ). Úgyhogy én maradnék az effektgépeimnél.

gabor80

#277 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2019.09.07. 19:36

Konzol írta:
2019.09.07. 18:55
Értelmetlen és alapvetően lehetetlen is lenne egy -pontosabban milliónyi konkrét - lakószobában előállítani az "eredeti" hangzást. Persze, egy énekes, egy szál gitár, esetleg egy trió elfér egy nappaliban, de akusztikai környezet alapvetően eltér attól ahol legutóbb "élőben" hallotta ugyanezt az ember.Egy szimfónikus nagyzenekar, vagy egy kórus, esetleg egy bármilyen rock zenekar szürreális és élvezhetetlen is lenne egy nappaliban. A reális cél -szerintem - olyan hangzás előállítása, amely lehetővé teszi, megkönnyíti a hallgató számára egyfajta az eredetivel azonosítható, összevethető koncert, vagy inkább zenehallgatasi élmény létrehozását a mindennapi környezetében. Ebben vastagon benne van a felvételi technika, a hangmérnök,a lejátszó berendezés, a lehallgatási környezet. Szerintem egy "minden tekintetben tökéletes felvételi-lejatszó lánc" teljesen hallgathatatlan lenne otthoni környezetben.( behozom a zenekart a nappaliba effektus ). Úgyhogy én maradnék az effektgépeimnél.
Egyetértek ezzel is. Tulképp ha vkinek tetszik a saját rendszere és azt mondja ennél jobbat nem hallott, egészségére, és el is hiszem hogy számára ez a szuper rendszer, viszont az kevésbé tolerálom, hogy akkor az a zeneileg legjobb rendszer az univerzumban és másé nem is lehet jó, sztem mindenki saját magának alakít ki neki tetsző hangzást, de egyik sem a univerzum standard hangzása :D , még akkor sem ha nagy többség egyetért azzal hogy jól szól a rendszere. Talán ezért is van mikor sokan azt mondják, hogy nem az adatlapok szerint szeretne zenét hallgatni, magyarán tényleg nem a technikailag legkorrektebb hangzást szeretnénk hallgatni, még ha ez is lenne az ideális, de ez nem így működik, ezért van légjogosultsága a multibitnek is. Azért a tendencia jól látható manapság, mindkét átalakítási mód szeretné a másik előnyeit megszerezni, a multibit szeretne minél nagyobb bitszámot, pontosságot, dinamikát, alacsony THD-t elérni, míg a szigma szeretni minél zeneibbre szűrt, kellemes hangú dac-okat, (nem véletlen a hibrid dac pl. CS4398), persze valszin egyik sem fogja a másik előnyeit teljesen elérni, és a jövő érdekessége, hogy melyik hogy fog majd fejlődni.
De nem offolok tovább. :)
on.

gaszto

#278 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: gaszto » 2019.09.07. 20:32

Sziasztok,
Csak érintőlegesen kapcsolódik a témához, hogy amikor hangszóróvásárlás előtt voltam, erőteljesen elkezdtem szemezgetni a studio monitorokkal. Azok alapján amiket olvastam, egyértelműen a studio monitorok felé fordultam, hiszen ezek lineáris (ha úgy tetszik FLAT), természetes, torzításmentes hangzást írnak. Mi is kell egy hifisnek, mint a valósághű hangzás. Aztán elmentem meghallgattam párat, majd átmentem a pár utcával távolabb levő hifi boltba, és meghallgattam ott is pár hifi hangszórót. Mondanom sem kell, nem mentem vissza a profi studio monitorért. Ugyanis a meghallgatás után az volt a benyomásom, hogy minél lineárisabb, minél kevésbé torzított, annál jobban előjönnek az adott felvétel hibái. Nem véletlenül használják ezeket a studiokban. És én inkább maradtam a színezett hangzás mellet, amit az én fülemnek kellemesebb hallgatni.

banzai

#279 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: banzai » 2019.09.07. 22:36

Nos felhívnám a kedves tagok figyelmét az élő zene varázsára. Tessék többet koncertre járni hogy legyen mihez hasonlítani az eszközeinket. :D

gabor80

#280 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2019.09.08. 07:42

banzai írta:
2019.09.07. 22:36
Nos felhívnám a kedves tagok figyelmét az élő zene varázsára. Tessék többet koncertre járni hogy legyen mihez hasonlítani az eszközeinket. :D
Úgy érted élő, akusztikusra, ügye? Merthogy az erősített zene megint csak torzít és színez az erősítő elemek miatt. :D

dyscus

#281 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.09.08. 11:25

gabor80 írta:
2019.09.08. 07:42
banzai írta:
2019.09.07. 22:36
Úgy érted élő, akusztikusra, ügye? Merthogy az erősített zene megint csak torzít és színez az erősítő elemek miatt. :D
Én nem érteném úgy. Egy elektromos gitár, vagy egy Hammond orgona része a hozzátartozó erősítő. Azért szól úgy, ahogy. Tehát az is mérvadó az élőzenével való összevetésben. Természetesen nem sorolom ide a szintiket, a moog-okat, a dobgépeket, meg minden ilyen manapság divatos szart. Viszont az biztos, hogy Santana-t nem csak a játékáról, hanem a az általa használt Mesa Boogi erősítőről is felismerem. Ha felismerem, akkor az a rendszer jó. Persze mióta megöregedett és ilyen kommersz hülyeségeket játszik, meg nem Mesa erősítőt használ nem ismerem fel. Még az utcán sem. :lol:

dyscus

#282 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.09.08. 11:28

Amit Gaszto ír, az teljesen rendben van. Jelenlegi gondom pont az a rendszeremmel, hogy túl jó :P , ezért tényleg megmutat minden hibát. Van olyan felvétel, ahol eddig nem, de most a Socrates DAC-al hallható a vágás a zene közben. Baromira zavaró. Igaz, a stúdiós emberek sem szórakozni járnak a stúdióba, hanem dógozni. :lol: :lol:

gabor80

#283 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2019.09.08. 12:09

dyscus írta:
2019.09.08. 11:28
Amit Gaszto ír, az teljesen rendben van. Jelenlegi gondom pont az a rendszeremmel, hogy túl jó :P , ezért tényleg megmutat minden hibát. Van olyan felvétel, ahol eddig nem, de most a Socrates DAC-al hallható a vágás a zene közben. Baromira zavaró. Igaz, a stúdiós emberek sem szórakozni járnak a stúdióba, hanem dógozni. :lol: :lol:
Lerontsam kicsit, kiskalapács? :D :D

dyscus

#284 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.09.08. 18:03

Azért annyira ne nézd már le a cuccom! Minimum fejszével, de még inkább Thor kalapácsával tudnád lerontani. :lol:

gaszto

#285 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: gaszto » 2019.09.08. 19:56

Még egy kissé off. gondolat, az élő zene varázsáról. Sok koncerten engem kifejezetten zavart a nem megfelelő hangosítás. Nagyon nem mindegy, hol áll, ül az ember. Egy ismerősöm javasolta, hogy amennyiben lehetőség van rá, célszerű a keverőpultot megcélozni. Logikusnak tűnik az okfejtés, hiszen a technikusok ott dolgoznak, és korrigálják a hibákat, ha valami túl élesen szól, elnyomja a többi hangszert stb. Viszont ez általában csak ott igaz, kevés az a jó akusztikájú koncertterem, ahol kis befolyása van annak, hogy éppen hol van az ember. Szóval az elő zene varázsához szerintem hozzátartozik a látvány, a hangulat, így lesz belőle varázs, és nem a hangzásbeli tökéletességtől, nem biztos, hogy a otthon a nappaliban is ugyanazt szeretném visszahallani . Természetesen nem egy MüPa akusztikus koncertre gondolok, mert ott minden a helyén szokott lenni :D

gaszto

#286 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: gaszto » 2019.09.08. 20:01

Dyscus, nem kell, sem kalapács, sem fejsze, amikor meghallgattam szólt úgy mint egy jó koncert ;)
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára gaszto 2019.09.08. 21:28-kor.

banzai

#287 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: banzai » 2019.09.08. 20:10

nos komolyzenei koncertre, kórus művekre illetve ungpluged koncertekre gondoltam. általában 10-böl 8* jó a hangosítás. :D én szerencsére sokszor jutok "élményanyaghoz" :D

dyscus

#288 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.09.09. 17:58

Van nálam nagy forgalom. Egy barátom itt a fórumról meglátogatott. Ő nem ír, de ennek ellenére tud olvasni. :lol:
Megpróbálok rövid lenni. Szóval Barátom elkészítette az ARC M60HD erősítőt, meg az én AD1865-ös dakomat. El is hozta őket hozzám egy kis hallgatásra, tesztelésre. Bár itt off, de azért itt írok pár sort a végfokokról. Úgy tűnik, jobban szól mint az enyém. Valahogy csövesebb hangja van. Számbavettük, hogy miért lehet ez. Az első, amit mondott, hogy a fűtésekre rákötött egy-egy kondit. Sanyaa barátunk tanácsa alapján. Tuti, hogy én is ráfogok kötni ilyen kondikat. Aztán neki a meghajtó részben Philips SQ, és Mullard csövei vannak. Az enyémben 2 Telefunken, illetve egy TESLA cső van. Lehet ez is a különbség. A végcsövek nálam Vinged C, nála Tungsol, ez is lehet az ok. Illetve nála a visszacsati hálózat Takman ellenállásból van, nálam meg PRP-ből. Szóval nagyon kis baba végfokok ezek. És most jöjjön a DAC! Pontosabban dakok. Barátom az I!U konvertert, a nyáktervet tőlem kapta. Az én, és ő DAC-ja közt a különbség egyszer az analóg oldaklon van, mivel neki nem tekercs van az anódban, hanem ellenálló. Nálam a cső GE5687, nála Szovjet 6N6P. A chiop nála ilyen apró tokozású, nálam meg dip tokozású, és K jelű. Az ő, és az én AD1865 alapú hangja nem különbözik számottevően az én régi dakomtól. Nálam a basszus egy picit zavarosabb, mint nála. Ennek oka az lehet, hogy az én I/U konverterem még régi technológia szerint készült, az övét már az idén tekertem, tehát több tudás van benne, elvileg jobb minőségű. Adódott a lehetőség, hogy összehasonlítsuk az ő dakját a Socrates dakkal. Egymás tetejére tettük őket, mintha disznólkodnának. :lol: Az övébe a Marantz CD63 SE SPDIF kimenetét vezettük, a Socratesbe pedig az optikai kimenetet dugtuk. A két DAC vonali kijáratát a CJPV10 előfok két bemenetére kötöttük. Így zenélés közben tudtunk váltogatni zavar nélkül a két DAC között. Így is tettünk, és füleltünk. Az első benyomás, hogy kicsi a különbség a két DAC között. A Soekrisnek több, és mélyebb a basszusa mindenféle zenén. Ezért a nejem szerint egy kicsit mély tónusú, a másik világosabb hangú. Szóval gyakorlatilag más differencia nem volt a diszkrét elemekből megépített, valamint a csip-et tartalmazó DAC között. Ennek én nagyon megörültem, mivel az új DAC-om bebizonyította, hogy ott van a szeren, nincs mit szégyelni rajta. Viszont bennem volt a kisördög, mi lenne, ha nem a NOS szűrőt alkalmaznám, hanem a már korábban ismertetett QuasiNOS filtert, ha már annak szebb az átviteli jelalakja. Sitty, suttty, s máris átállítottam a szűrőt. Aztán vissza a meghallgatási térré előléptetett szobába. Újra kezdtük a meghallgatást a palacsinták beburkolása után. Nos a hang változott, de az AD1865-höz képest keveset. Azt detektáltuk, hogy megint csak a basszban van diferencia. A QNOS szűrő ugyanúgy mélyre megy, mint a NOS, de nem olyan erőteljes. A hangkép ezzel tisztább lett, közelebb került az AD1865-ös DAC-hoz. Úgy tűnik mégsemcsikorgós, smirglis a hangja, a múltkor mikor a NOSn filtert favorizáltam, tévedtem. Vagy nem. Mindenesetre nem tudom eldönteni, hogy melyik szűrő az igazi. A különbség nagyon pici, de hallható.Szóval most a majdnem tökéletes jeleket hallgatom, s nem érzem tolakodónak a hangképet. Mindenesetre örülök, hogy a kiváló hangú AD1865-ös DAC-hoz 95%-ban hasonló DAC-ot sikerült építeni. Ez azt bizonyítja, hogy igenis van létjogosultsága az ilyen rendszerű DA átalakításnak, már csak azért is, mert ez a Soekris áramkör mindent megzabál, 286k-ig lehet etetni 24 Bit-es jelekkel. Ezt más nem tudja, vagy legalább is én nem halottam róla. Számomra a tanulság az, hogy ez a DAC is tud nagyon jól szólni, csak kell hozzá egy-2 dolog. Például kimeneti trafó, csöves buffer, Kaisei kondik, Jupiter drót, bumblebee kondik, valamint kitartás. Most már azt állítom, hogy aki jó hangú mindent lejátszó multibites DAC-ot akar építeni, az nyugodtan belevághat a Soecris dak építésébe. Úgy hogy hajrá fiatalok! :P

negru

#289 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: negru » 2019.09.09. 18:26

Érdemes lett volna megpróbálni fordított felállással, hogy mit mutat a te DAC-od coax bemenetről, persze csak, ha lett volna rá lehetőség...

Sanyaaa

#290 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2019.09.09. 18:39

Szerintem az erősítőnél a difit a visszacsatolás okozza leginkább.

A fűtőkörbe tett kondi csak minimálisan hallható, de hallható (AC fűtés).

Nálam a visszacsatiban 3db ellenállás párhuzamos kombója nyert: 10k takman szénréteg, 10k holco H4P, 22k PRP. Így 4kohm a visszacsatoló ellenállás eredője.
Ez a kombó nagyot dob a basszuson, részleteken.. nekem csak takmannal a visszacsatolásban nem jött be, túl lágy volt a basszus. Mivel hallgatok elég kemény metal zenéket is, így az annyira nem nyerő :D
Kipróbáltam én is csak prp-vel, jó döngölős a basszus, de felül valami elvész..

dyscus

#291 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.09.09. 18:42

Azt már próbáltam az én régi dakommal. Meg a Socrates-t is sajátmagával a két bemenetén kézi, azaz távos átkapcsolgatással. Nos ez az eredeti Thosiba Torx 142L egy nagyon jó csatoló. Ezért mindent átereszt, amit jelenleg hallgatni tudok. Megfelelően gyors, és drága. :P Az USA-ból sikerült szerezni nem kevés pénzért. A hangja kicsit "édesebb" mint az SPDIF, azaz nem annyira precíz, de nagyon szerethető. A CD játszóm jobban tetszik azon keresztül. Persze kinek a Papp, kinek kedves neje...

dyscus

#292 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.09.09. 18:46

Sanyaaa írta:
2019.09.09. 18:39
Szerintem az erősítőnél a difit a visszacsatolás okozza leginkább.

A fűtőkörbe tett kondi csak minimálisan hallható, de hallható (AC fűtés).

Nálam a visszacsatiban 3db ellenállás párhuzamos kombója nyert: 10k takman szénréteg, 10k holco H4P, 22k PRP. Így 4kohm a visszacsatoló ellenállás eredője.
Ez a kombó nagyot dob a basszuson, részleteken.. nekem csak takmannal a visszacsatolásban nem jött be, túl lágy volt a basszus. Mivel hallgatok elég kemény metal zenéket is, így az annyira nem nyerő :D
Kipróbáltam én is csak prp-vel, jó döngölős a basszus, de felül valami elvész..
Nos azt hiszem, én Takmant fogok oda betenni, illetve cserélni. Barátunk erősítőjének hangja nagyon meggyőző volt. Kell az a kis lágyság oda. Persze LP-hez, meg lehet nem.

Sanyaaa

#293 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2019.09.09. 19:04

Ezé mondom a 3-as kombót, lágy, de kellően erőteljes :D
Az AC fűtőkörnél a kondit soros 4,7-10ohm-os ellenállóval érdemes betenni, snubber tagként. Szűri a nagyfrekis zavarokat, amik a fűtőszálon át bekerülhet az erősítőbe.

dyscus

#294 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.09.10. 15:26

Fiúk! Ki tudja, hogy Win10 alól DSD-t mivel lehet lejátszani?

gaszto

#295 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: gaszto » 2019.09.10. 18:51

Szia Ottó,
Én a Foobar-t javaslom. https://www.foobar2000.org/
Ez alapján be tudod állítani: https://www.audiostream.com/content/ho ... foobar2000
Ha elakadsz, szólj, és segítek.
Üdv
Gaszto

dyscus

#296 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.09.11. 09:55

Köszi megpróbálom, de eddig még a DSF filét sem ismerte fel.

gaszto

#297 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: gaszto » 2019.09.11. 10:32

Szia,
az SACD-Plugin mindenképpen kell hozzá.

dyscus

#298 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.09.11. 14:52

Aha! Máris keresem!
Hogy kell ezt a plugint beletenni?

gaszto

#300 Re: Soekris DIY 28bit 384kHz multibites DAC

Hozzászólás Szerző: gaszto » 2019.09.11. 14:57

Csomagold ki a plugint valahova, aztán
File->Preferences->Components
aztán ott install rá kell mutatni a foo_input_sacd.fb2k-component-re és már kész is. Aztán a másikat is foo_dsd_processor.fb2k-component

Válasz küldése