Audio PC épitési tapasztalatok

Moderátor: Sanya

Toto
TotoWood Lab

#1 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.06. 20:13

http://audioworld.blog.hu/2016/01/04/an ... _digitalis
Íme. Ebből pl. több dolgot tervezek majd lenyúlni.

kovacsat1

#2 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: kovacsat1 » 2016.05.14. 08:39

Én nemrég dobtam össze egy pc-t itthon. Bár igaz nem audioPC-nek készült, hanem mindenesnek. Viszont az építőkockák alapját képezhetik egy elég hangtalan gépnek. A kiszűrődő hang minimális lett, az inkább csak a ház hütőkből jön, hisz olykor szükség van nagy teljesítmény kivételére is. A lényeg hogy gyári USB for DAC, cserélhető OpAmp, M.2 ssd, 6. generációs proci, és DDR4 kombinációból elég jó alapot lehet összehozni.

kovacsat1

#3 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: kovacsat1 » 2016.05.16. 15:18

Én leginkább MacOS-t és VOX-ot :), de az említett PC-n most Win10 van és Foobar2000. Viszont a Win7 stabilabb és jobb, az egyik ssd-re az van telepítve, ha vissza kívánok térni.

dyscus

#4 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.12.14. 08:36

Audio PC-t is építek. Egyelőre két szovtver platform jönne szóba: az egyik a Daphile, a másik a Volumio. Van e valakinek tapasztalata ezekről. A legnagyobb gondom az, hogy az alaplapon nincs wifi. Viszont az USB-be tudok ilyen kütyüt bedugni. Daphile ezt hogy ismeri fel? A Wifin keresztüli teleóról tabletról való üzemeltetés elengethetetlen lenne számomra. Kérem segítsetek.

Konzol

#5 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.12.14. 12:17

Ha a linux kernel ismeri az adott wifi-ben hasznâlt chipet, akkor csak beállítás kérdése, hogy működjön.

dyscus

#6 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.12.14. 12:21

Nesze semmi fogd meg jól. :lol: Egész pontosan mit is kellene beállítani?

Konzol

#7 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.12.14. 12:53

Attól függ.Alapvetően a hálózat nevét és a jelszót, ha csak egy routerhez akarszcsatlakozni. Ha AP-ként ( hozzáférési pontként, kb úgy mint a málnádhoz használtad a kis dobozkád ) akarod használni, azaz hasonlóan mint a routered, és a PC-hez akarsz csatlakozni wifi-vel,akkor ezen felül kell némi hálózati beállítás is. Azt tudni kell,hogy nem minden chip támogatja az AP módot.

dyscus

#8 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.12.14. 13:50

Elég lenne csak a ruterhez csatlakozni, mivel ez a PC nem fog HP-ként üzemelni. No de hol lehet ezt beállítani a Linuxban?

Konzol

#9 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.12.14. 14:01

Huhh.. ha webes felületre ki van vezetve, akkor ott valószínűleg be lehet âllítani az usb-s wifit is.
Ha nincs webes-grafikus felülete, akkor is szokott hozzá lenni valamilyen beállító program. Ha minden kötél szakad, akkor pedig a szokásos módon két fájl szerkesztésével. Az usb-s wifis kártya pont úgy kezelhető, mint az alaplapi.

Konzol

#10 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.12.14. 14:06

A routeredhez csak wifin akarsz csatlakozni? Ha a pc-d kábelen csatlakozik a routerhez, mert mondjuk van/lesz NAS-od, ami csak ajánlani tudok,akkor fölösleges a wifi kártya a pc-be.

dyscus

#11 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.12.14. 14:59

Igen, feleslegesnek tűnik, de rühellem azt a sok drótot. Persze ha máshogy nem megy, akkor mégiscsak lessz egy plusz drót. A Volumio szépen lekezelte ezt a gondot. Azt meg nem tudom, hogy kell PC-re feltenni, pedig fellehet. Gondolom nem SD kártyáról kell bootoltatni. De mégis hogy?

Konzol

#12 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.12.14. 17:59

Valószínű a Daphile is kezeli a wifit. Nem tudom, sose próbáltam:(:( Van itthon egy kallódó Intel Atomos masina, lehez, hogy azzal játszok audio pc-s játékot. Bár az is igaz, hogy inkább a saját rendszerem fogom rátenni...

Zsoci

#13 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2019.12.14. 18:16

Elnézést, ha belekotnyeleskedem ebbe a témába, de nagyon hosszú, kb 6-7 éves tapasztalatom van a témában:
Kezedetben egy alap MacBook Air-t, aztán 2016 óta egy alap MacBook Pro-t használok a HDD-n lévő fájlok lejátszására.
Kb 5 TB-nyi veszteségmentesen tömörített zeném van. JRiver Media Center-t használok, fizetőset, ez évente kb 6eFt, ennyi mindig az új verzió, most jön a 26-os.
A Mac gépek állati csendesek, van bennük ventilátor, de a zenehallgatás + megy a háttérben a böngésző, e-mail, meg ez, meg az, nem indítja be.
Soha, de soha nem volt vele probléma, leállás, összeakadás, stb.
Ja, a DAC-om Soekris, lásd ebben a fórumban. évek óta megy, nemrég csinált rajta Ottó egy kis tuningot.
Egy másik kecskeméti barátom is ugyan így jár el, csak Win-es géppel. Az eredmény ugyan az.
Üdv:
Zsolt

Konzol

#14 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.12.14. 18:38

Nagyon csendes Lenovóm lenne itthon, akármit is tehetek râ, nem gond.:):)
Az egylapkás gépekkel illetve a mindenféle x86-os masinákkal való kisérleteim sorân arra jutottam, hogy még usb kimenetre kötött dac-ok esetén is meghallani az alap oprendszer késleltetésének ingadozásait. Jelentősen javul a hang, ha minden fölösleges szolgáltatást, programot vicket-vackot lekapcsolok. Ezt egy linuxon kényelmesen meg tudom tenni egészen a működőképesség határáig. Szóval számomra egy kisebb teljesítményű dedikált gép optimalizalt rendszerrel jobb választás mint egy ilyen-olyan erőgép ami zenél IS.

Zsoci

#15 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2019.12.14. 19:07

Nem vagyok nagy szoftveres, mint a barátom, aki kitalálta a rendszert, de nagyon fontos az is, hogy milyen programmal játszol le. A JRiver-ben lévő algoritmus, ha jól tudom, kiküszöböli a leírt problémákat.
A lényeg, hogy mi arra jutottunk, hogy teljesen felesleges egy analóg táppal, meg mindenféle extrákkal ellátott sokstázezres-milliós dedikált gép.
Persze, ha van egy jó kis alap Linuxos gép, akkor az minimális pénzből megvan és tökéletesen működik. JRiver Linuxra is van.
Zsolt

Konzol

#16 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.12.14. 20:18

Elfogadva az érvelésed, akkor a lejátszó szoftver is teljesen lényegtelen kellene hogy legyen. Csak annyi dolga lenne a lejátszó programnak, hogy kapcsolatot tartson a felhasználóval, a lejátszott zeneszámot dekódolja, ha szükséges, és ezeket az adatokat áttolja mondjuk az USB meghajtó progi pufferébe. Ha nem avatkozunk be hangerőszabályozással, dekódolással stb. akkor gyakorlatilag egyik memória pufferből a másikba való másolás a feladata, a többi az operációs rendszer hívásain keresztül intézhező. Hol van itt a hangminőség? Bithelyesen másol adatokat innen oda....
Bitpetfect az bitperfect. Max Kellerman az mpd fő fejlesztője ezt az álláspontot képviseli. Szerinte nincs értelme az mpd hagminőségéről beszélni, mert minden kiadott mpd változat bitről bitre helyesen intézi a dolgát. Mimdemellett meglehetősen nagy eltérés van két mpd verzió közt úgy, hogy mimdkettő forrásból lett fordítva a lehetőleg azonos beállításokkal.

Egyébként eleve értelmetlen lenne a lejátszó programok hangjáról beszélni, hiszen mondjuk az USB bemeneten érkező adatokat az USB vevő puffereli, reclockolja, bekeni kigyó olajjal, varjú hájjal, tehát gyakorlatilag újjá teremti... Ilyen értelemben az USB kábelnek sem lehetne saját hangja.

A dolog szerintem sokkal kevésbé a bitekről, semmint az időzítésekről illetve nem a klasszikus fizika által leírt jelenségekről, hatásokról szól.

Zsoci

#17 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2019.12.15. 08:56

Valahogy félreértetted, amit írtam:
Pont, hogy nagyon nagy jelentősége van a lejátszó programnak: azt figyeltük meg (olvastunk utána, stb) az elmúlt jópár évben, hogy ha van egy elfogadható jó minőségű számítógéped, és egy jó DAC-od, akkor onnantól már a lejátszó szoftver a legfontosabb.
Ebben találtuk hosszas vizsgálódás után a JRivert a legjobbnak.
Aztán, ha van egy ilyen rendszered, akkor már annak a hangminőségét nem zavarja, ha zenehallgatás alatt netezel is rajta. Ezt megoldották a JRiver fejlesztői.
Az elmúlt hosszú évek is visszaigazolták ezt, semmi problémát nem vettünk észre.
Zs.

Toto
TotoWood Lab

#18 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: Toto » 2019.12.15. 09:24

Jriver 26 már megjelent, jelenleg is ezt hallgatom, az eddigi legjobb lejátszó X64 alapú Windows-ra. Az utóbbiból is az optimalizált, legújabb 20H1 megy, az is egyaránt szükséges a Jriver mellé. Nagyon puha hangja van jó értelemben.
Tehát optimalizált Jriver 26, optimalizált Windows 20H1, és ilyen-olyan beállítások, ez is szükséges a jó zenehallgatáshoz. Mac-t nem ismerem, almáról más jut mindig az eszembe, bocs.

Konzol

#19 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.12.15. 09:26

Nem, nem értettelek félre. Azt szerettem volna mondani, hogy elvileg sem a lejátszó programnak, sem az egyéb digitális résznek nem szabadna, hogy saját hangja legyen. Perfection forever, ahogy Philips mondá annó...

Lehet, hogy nektek bejön a Jriver - hogy mit oldottak meg, vagy mit nem a fejlesztők azt a forrás ismerete nélkül nem tudhatjuk biztosan -, ezt nem vitatom. Az viszont remekeül demonstrálható, hogy egyes szolgáltatások leállítása, indítása, kernel paraméterekkel való játszadozás, mpd egyes kimeneteinek engedélyezése, tiltása változtat a hangon. A kernel ütemezői adottak.

dyscus

#20 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.12.15. 12:47

Nálam a Windows szóba sem kerül, így a Jriver sem. Én nem akarok se képernyőt, se billentyűt üzemeltetni a hifi "tornyomban". Egy alsó eldugott polcon ott a PC, és kész. Hogy mi szóljon, azt meg telóról tabletról akarom kiválasztani. Gyakorlatilag Raspi+Volumio a követelmény szinten, csak a Raspi nem játszua le azt a formátumot, amit kedvelek, a 192k/24Bit-et. Nem tom miért. Ezért vettem 8000ért egy mini ITX alaplapot, kaptam hozzá 6GB memóriát, meg van egy Wifi stickem az USB-be. Persze van egy szép kicsi háza, meg lesz neki ventillátor mentes tápja, csak a trafót kell megtekerni. Vettem egy 300Wattos 12 Voltról mindent előállító tápot is.Csak ehhez meg kellene mérnem, mekkora az áramigénye, ha minden megy. A trafó miatt. Ehhez kellene elindítani valahogy. Én nem akarok hangerőszabályzást szoftwerből, mert az szar. A DAC-ra megépítettem, kár volt. Nem akarok konverziót sem. Se bit-et, sem mintavételi frekit. A DAC-om többszörösen reclokkol, analóg tápról működik, nincs az analóg jelútban félvezető, meg semmi ilyen hülyeség. Az a fránya ámítógép csak küldje ki a jelet az USB-re szabványosan, hogy az eredeti! Amanero fogadja. Egyébként már az reclokkol. A Soekris begyűjti memóriába a jelet, s onnan a saját órája ütemében szedi ki. Ezért szerintem a Konzol által említett időzítések nem sokat csesznek a zenével. A hanzásbéli különbségek a PC, és szoftwere közt abból adódik szerintem, hogy nem mindegy, mennyire bitperfekt az adatlánc. Én úgy tudom, hogy az ámítógépen belül is csomagokban megy az adat, minden csomag mellett ott egy összeg, amit a fogadó ellenőriz, hogy a beolvasott adathoz ez a szám stimmel-e. Ha nem, akkor újra kéri a csomagot, mert hiba van. Na szerintem ez nem mindegy, hogy ez az újra küldés fogadás, dekódolás hányszor megy végbe. Egy program esetén, vagy egy adat esetén tök mindegy. De a zenei adatok kényesek erre. A régi DAC-omnál ki van vezetve a hiba kimenet egy LED-re. Ha gyári CD-t játszottam, a led az idejének 60 %-ban világított, mert annyi volt a kiolvasási hiba. Írt CD-nél szinte folyamatosan égett a hiba LED. Le is lassítottam egy RC időállandóval a hiba jelet, jelenleg csak akkor világít a LED, ha nincs digitális jel. Az írt és a gyári CD szerintem a sok hibajavítás miatt szól különbözően, de ide vezethető vissza a különféle írok, és a különféle írható CD-k hangminőségei közti különbség is.
Ezzel csak azt akartam szemléltetni, hogy semmi sem fontos a szoftwerben, és a hardwerben csak az, hogy az adat bitperfekt legyen. S ebben a Linux nagyon jó. MOT64 kollega AP linuxot használ, azt is lehet bill. és TV nélkül használni telóról. Jól is szól, még Hódykánál is. Csak azzal az a baj, úgy hallottam, hogy ha rádugsz egy külön vincsit, akkor megint csak programozni kell. Én meg ahhoz nem értek. Meg kényelmetlen is, hiszen ámítógép polcról ki, műhelybe be, progizás, aztán visszafelé ugyanez. Női szórakozás... :lol:

Konzol

#21 Re: Audio PC épitési tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.12.15. 16:44

Igen, csomagokban megy általaban az adat. USB-n nincs újraküldés, ha zenét játszik le. ( Illetve úgy emlékszem nincs újraküldés, de annyi féle dolog megy usb-n, hogy ember azt fejben nem tartja, legfeljebb ha abból él, hogy illesztőprogramoka ír ilyesmikre)

Válasz küldése