AD1865

Moderátor: Sanya

dyscus

#1 AD1865

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.11.08. 09:11

Sokan érdeklődnek utánna. Felteszek több analógos verziót is. Csak az időm kevés most, mert egyszerre 4 erősítőt készítek, javítok, stb.

dyscus

#2 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.11.08. 09:53

Az én verzióm, amit nálam hallgattatok az alábbiakban látható. Ez eredetileg naggyából az AN DAC IV. nek felel meg. Persze ott "csak CS8414 es reciwier csippel. Ezen a rajzon a +-5Voltos táp más, mint a valóságban. Amit eredetileg terveztem az nem lett jó, ezért kicsit buherálva most már ilyen mint itt a rajzon. A NYÁK-ot ezért csak ennél a résznél át kell alakítanom, erre várnotok kell egy kicsit. Ennél a kapcsolásnál az 5687 anódjában van a kutya elásva. Azt a kb 100-200 Henrys tekercset már nem tudom megismételni, mert nincs hozzávaló vasam. A TDA projectbe meg szeretnék ehhez hasonló analóg megoldást, azért ott ki fogopk kísérletezni egy másfajta magra tekert tekercset, ami remélem jó lesz ide is. Tehát akár pont ugyanilyet is építhettek. A digitális rész az összes verzióra ugyanez. Az ellenállások PRP félwattosak, de szerintem a digi résznél használhattok R534-et is fillérekért. Ami a hangzás miatt fontos, az az AD1865 kimenetén lévő 51-56 Ohmos ellenállás, ami nálam Tantallum. Helyette megpróbálható olcsóbb KIWAME, vagy TAKMAN Carbonfilm is. A zaj ezekkel egy kicsit több lesz. A SALAS, meg hasonló hurva bonyolult vackokat felejtsétek el. Az eredeti AN-ben 7805-ökből van a táp. :roll: A TL, vagy LM431 tökéletes sönt táp. Az elkók nálam ELNA SILMIC II-ők, az analóg részeknél ELNA Cerafine. Ezekkel megépítve a kapcsolás hangja olyan lessz mint nálam: rendkívül analógos, jó dinamikával, sima hangképpel, részletes sztereoval, és jó basszussal.
A NYÁK-ot felteszem majd Sprint Layouttal szerkezthető változatban is, ha valaki ma másik ajánlott analógrésszel akarja megépíteni, akkor át tudja szerkezteni. Először itt a Non+Ultra kapcsolás by DysCus.
AN DAC Non plusz Ultra.JPG
AN DAC Non plusz Ultra.JPG (338.48 KiB) Megtekintve 1800 alkalommal

dyscus

#3 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.11.08. 09:59

Ha valaki fejleszteni akar, annak javaslom a csöves részbe AN nagyfesz kondik használatát, illetve a DAC csip +-5Voltos tápjába AN Kaisei kondik használatát. Ez utóbbi kisebb vagyonba kerül, de sajnos kutya jól szólnak. Én a TDA-s "olcsó" DAC-omba építek egy darabot, viszont tuningoltam ilyen DAC-okat trafóval, meg AN kondikkal. Nagyon jók lettek.

dyscus

#4 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.11.08. 10:01

Itt a másik verzió, ahol az 5687 anódjában ellenállások vannak. Más különbség nincs.
Dyscus DAC5687.JPG
Dyscus DAC5687.JPG (347.08 KiB) Megtekintve 1789 alkalommal

dyscus

#5 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.11.08. 10:15

Az újabb AN DAC-okban már nem 5687 van, hanem orosz 6N1P. Ez a kapcsolás már erősít is, ezért az 51 Ohmos ellenállást 22Ohmosra lehet cserélni. 14 éve azt tapasztaltuk, hogy minnél kisebb ez az ellenállás, annál szebb a hang, de azért a 22 Ohmnál lejebb ne menjetek le. A rajzon látható beállításban a kimeneti fesz 4 Volt felett volt. Ilyet kértek, mikor megépítettem.
Itt jegyzem meg kérésre, hogy ha az 51 Ohmot felemeljük 220-270 Ohmra, akkor a trafó ennél a kapcsolásnál elhagyható, de sajnos tudjuk, hogy trafó nélkül jó DAC nincs. :lol: A hangminőség romlani fog. Ilyenkor célszerű elgondolkodni azon, hogy a soros 33k-s ellenállással egy kondival érdemes kialakítani egy -3dB 44,1kHz-s magasvágó szűrőt. Aztán fülelni, hogy jobb. Azzal, vagy a nélkül. Itt a fázisviszonyok megváltozása okozhat esetleg gondot. A rajzon szereplő anódtápot természetesen használhatjuk az 5687-hez is, ha valaki idegenkedik a csöves táptól.
Eredetileg az AN ehhez a kapcsoláshoz egy ECL86-ból lészült stabil tápot használ. Akinek van ilyen csöve, hozzá csöves egyenirányítóval, az azt is megépítheti. Az AN ezt a tápot az uniformizálás jegyében sok helyen használja, főleg azért talán, mert olcsón beszerzett egy vagonnyit. :P
AN DAC kimenet 6N1P.JPG
AN DAC kimenet 6N1P.JPG (218.53 KiB) Megtekintve 1770 alkalommal

dyscus

#6 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.11.08. 10:16

Most viszont tekernem kell. Ha valami nem világos, vagy hibát találtok, akkor szóljatok.

miczo

#7 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.11.08. 18:04

Dyscus, amikor kicserélted a 8414-et 8416-ra, hangkarakterben tapasztaltál bármilyen drasztikusabb változást?

dyscus

#8 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.11.08. 18:09

miczo írta:Dyscus, amikor kicserélted a 8414-et 8416-ra, hangkarakterben tapasztaltál bármilyen drasztikusabb változást?
Ugyan abban az időben kondikat, valamint ellenállásokat is cseréltem. A hang változott ezek miatt is. Szerintem inmkább ez határozta meg a hangváltozást, mint egy csip csere, amely csipben talán komoly változás sem volt gyárilag. Egyszóval nem hiszem, hogy a csip változása drasztikus hang változást okozna.

hodyka

#9 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2016.11.08. 18:18

dyscus írta:
miczo írta:Dyscus, amikor kicserélted a 8414-et 8416-ra, hangkarakterben tapasztaltál bármilyen drasztikusabb változást?
Ugyan abban az időben kondikat, valamint ellenállásokat is cseréltem. A hang változott ezek miatt is. Szerintem inmkább ez határozta meg a hangváltozást, mint egy csip csere, amely csipben talán komoly változás sem volt gyárilag. Egyszóval nem hiszem, hogy a csip változása drasztikus hang változást okozna.
Szerintem a 8412-es nek van a legjobb hangja, hozzá teszem, szerintem :D
Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

dyscus

#10 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.11.09. 08:24

Most akkor megint olyat írok, amivel sokan nem értenek egyet, pedig vitázni nem akarok, a topicot offolni pláne nem.
Szrintem az, hogy a digitális jel hogy, s minn megy keresztül, teljesen mindegy. Ha a frekvencia korrekt marad, a jitter kicsi marad, akkor mindegy, hogy tapsihapsi, vagy CS csip van a jelútban. Még a négyszög jel formája is tökmindegy szerintem. Ennek az az oka, hogy a digitális áramkörök a jel felfutó élére működnek. Ha ez elég meredek és megfelelő az ütemezése, akkor az áramkör jól fog működni . Az eb nem itt van elásva. Kicsit furcsa, hogy a lemez kiolvasása közben másodpercenként akár 50 hiba is lehet, és ezt a tényt elfeledjük, ugyanakkor a digitális áramkörökre vonatkozóan meg agyontervezzük, meg csámcsogjuk az áramkört. :lol: Lemezjátszás esetén a mechanika sokkal fontosabb tulajdonságokkal bír, hiszen ha nem stabil, sok a kiolvasási hiba. A sok hibát állandóan javítani kell. Ez viszont biztosan nem jó. Számítógépes lejátszásnál nem tudom mennyi hiba van, de biztos ott is van. De ha nincs, akkor a DAC csip, meg az utánna lévő analóg körítés határozza meg a hangot, mivel elvileg a jel felfutó éle tökéletes.

hodyka

#11 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2016.11.09. 12:37

dyscus írta:Most akkor megint olyat írok, amivel sokan nem értenek egyet, pedig vitázni nem akarok, a topicot offolni pláne nem.
Szrintem az, hogy a digitális jel hogy, s minn megy keresztül, teljesen mindegy. Ha a frekvencia korrekt marad, a jitter kicsi marad, akkor mindegy, hogy tapsihapsi, vagy CS csip van a jelútban. Még a négyszög jel formája is tökmindegy szerintem. Ennek az az oka, hogy a digitális áramkörök a jel felfutó élére működnek. Ha ez elég meredek és megfelelő az ütemezése, akkor az áramkör jól fog működni . Az eb nem itt van elásva. Kicsit furcsa, hogy a lemez kiolvasása közben másodpercenként akár 50 hiba is lehet, és ezt a tényt elfeledjük, ugyanakkor a digitális áramkörökre vonatkozóan meg agyontervezzük, meg csámcsogjuk az áramkört. :lol: Lemezjátszás esetén a mechanika sokkal fontosabb tulajdonságokkal bír, hiszen ha nem stabil, sok a kiolvasási hiba. A sok hibát állandóan javítani kell. Ez viszont biztosan nem jó. Számítógépes lejátszásnál nem tudom mennyi hiba van, de biztos ott is van. De ha nincs, akkor a DAC csip, meg az utánna lévő analóg körítés határozza meg a hangot, mivel elvileg a jel felfutó éle tökéletes.
"Most akkor megint olyat írok, amivel sokan nem értenek egyet"

Szerintem sem :(

Gondolom ezt viccnek szántad :lol:
Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

miczo

#12 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.11.09. 12:52

Pedig igaza van Dyscusnak, a digitális áramköröknek nem szabadna sajáthangja legyen. Mégis van, vagy legalábbis van valamilyen továbbadott hatás, amit észlelünk. Az új kínai CS8412 is másabban szól, mint az origi. Sanjos nem tudom megmérni miben más. Lehet, hogy csak lazábban veszi a specifikációt. Az biztos, hogy ez a hangi eltérés kisebb, mintha kicserélek a jelútban egy kondit az analóg fokozatban. Ha ismernénk a konkrét fizikáját, hogy milyen hatás az amit az agyunk minőségváltozásnak észlel, akkor arra lehetne gyúrni. Addig meg próbálkozunk... bocs a zoffér'.

Toto
TotoWood Lab

#13 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.11.09. 12:59

Dys-cus! Esetleg nem akarsz indulni a következő amerikai elnökválasztáson?
Nem igaz, hogy nem akarsz offolni, hanem inkább azt akarod, hogy más ne offoljon. :twisted:

A most leírt hozzászólásod műszaki szempontból osztályozhatatlan, de azért még közvetve osztályozod az enyémet.
Én pont, hogy nem bonyolítom túl a megoldásaimat, viszont túlcsámcsogom, hogy lehetőleg ne legyen azért elbaxva se.

Amíg szól a chip, addig bármelyik megoldás jó ugye. Csak nem mindenki van így ezzel.
Hang minőségét nagyon meghatározza már a digitális körítés is.
Ennyi erővel azt is mondhatod, hogy ember füle több százalékot torzít, minek olyan elektronikát készíteni, ami ez alatt van?

Én itt kiszállok a vitából. Csak leírtam az én álláspontomat is.

hodyka

#14 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2016.11.09. 13:20

"Pedig igaza van Dyscusnak, a digitális áramköröknek nem szabadna sajáthangja legyen. Mégis van,"

Na innentől kezdve érdekes a dolog :lol:

dyscus

#15 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.11.09. 22:49

"Gondolom ezt viccnek szántad"
Nem szántam viccnek, hanem tök komoly. ;)
Talán az egymondatos reagálás helyett valami érdemlegeset légyszi. Én nem fogom írni csak úgy, hogy vicc. Terveztél már DAC-ot, vagy annak áramköri lapját? Vagy talán nem? Mert ha igen, meg méréseket is végeztél már, akkor tudnod kellene miről írtam.

dyscus

#16 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.11.09. 23:02

Toto írta:Dys-cus! Esetleg nem akarsz indulni a következő amerikai elnökválasztáson?
Nem igaz, hogy nem akarsz offolni, hanem inkább azt akarod, hogy más ne offoljon. :twisted:

A most leírt hozzászólásod műszaki szempontból osztályozhatatlan, de azért még közvetve osztályozod az enyémet.
Én pont, hogy nem bonyolítom túl a megoldásaimat, viszont túlcsámcsogom, hogy lehetőleg ne legyen azért elbaxva se.

Amíg szól a chip, addig bármelyik megoldás jó ugye. Csak nem mindenki van így ezzel.
Hang minőségét nagyon meghatározza már a digitális körítés is.
Ennyi erővel azt is mondhatod, hogy ember füle több százalékot torzít, minek olyan elektronikát készíteni, ami ez alatt van?

Én itt kiszállok a vitából. Csak leírtam az én álláspontomat is.
Nem osztályozlak, mert nincs mit drága barátom. Ugyanis semmi féle munkád, erőlködésed gyümölcsét még nemláttam, hallottam. Még ez nem változik, addig sajnos hozzászólásaidat szellemi önkielégítésnek titulálom, meg felesleges ötletelésnek. Ja, és ne gyere nekem a szegény Sanyi által kitalált mittom én már mivel. Csak tudnám mit beszélsz te itten hangminőségről ezek után. Hallottál te már hangminőséget? Nehogy úgy járj mint egy barátom, akinek vettek egy kínai digitális erősítőt, aztán elhozta a talira, majd miután bekapcsolta mindenki kimenekűlt a teremből. :lol: Pedig azt mondták rá előtte: extra f@sza. Helyette nagy beégés lett hallgathatatlan hanggal.

dyscus

#17 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.11.09. 23:07

miczo írta:Pedig igaza van Dyscusnak, a digitális áramköröknek nem szabadna sajáthangja legyen. Mégis van, vagy legalábbis van valamilyen továbbadott hatás, amit észlelünk. Az új kínai CS8412 is másabban szól, mint az origi. Sanjos nem tudom megmérni miben más. Lehet, hogy csak lazábban veszi a specifikációt. Az biztos, hogy ez a hangi eltérés kisebb, mintha kicserélek a jelútban egy kondit az analóg fokozatban. Ha ismernénk a konkrét fizikáját, hogy milyen hatás az amit az agyunk minőségváltozásnak észlel, akkor arra lehetne gyúrni. Addig meg próbálkozunk... bocs a zoffér'.
Lehet jobb, vagy rosszabb a hibajavítása, vagy másképp illeszkedik, ezért reflexiók alakulnak ki. Ha minden tökéletes lenne, lehet semmi külonbséget nem hallanál. Szóval én szkeptikus vagyok.

Toto
TotoWood Lab

#18 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.11.10. 02:05

Spoiler!
Már megint több dolgot benézel...
1. Elsődleges célom nem az, hogy bizonyítsak itt bárkinek is. Téved, aki ezt hiszi.
Demózásra pedig még NEM alkalmas a rendszerem, miután ÉN így ítélem meg.
Az, hogy más DIYER hogy demózza a rendszerét, az ő dolga. Meghallgattam párat,
és meg is volt az erős véleményem róla. De nem vagyunk egyformák, maradjunk ennyiben.

2. Nem Sanyi kapcsolása. Sanyi trimmerelte a DAC-ot THD mérővel, és megnézte oszcilloszkóppal is.
Ennyit segített benne. Ez külföldi fórumról nyúlt kapcsolás, KD által javasolt módosításokkal. (legalább is, amik be is váltak)

3. Az sajnos mindig benne van a pakliban, hogy nem sikerül a projekt.
De KD-nak, Szabó Zolinak, Mzperx-nek és a többinek köszönhetően ennek a kockázatát már jelentősen le tudom csökkenteni.
Különben már újra el is b.sztam volna megint alapjáraton.

Amúgy meg elég sok dolgon tudok változtatni még a digitális jelen belül, hogy szóljon, viszont nem úgy, ahogy azt kéne.
3 DAC építésén vagyok túl, és legalább 30 módosításon.
(tudom, valaki ennél többet épít, viszont én nem utasítom el az új infót, feltéve, ha hasznosnak is találom)

hodyka

#19 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2016.11.10. 06:14

dyscus írta:"Gondolom ezt viccnek szántad"
Talán az egymondatos reagálás helyett valami érdemlegeset légyszi. Én nem fogom írni csak úgy, hogy vicc. Terveztél már DAC-ot, vagy annak áramköri lapját? Vagy talán nem? Mert ha igen, meg méréseket is végeztél már, akkor tudnod kellene miről írtam.
Tudod hogy nem tervezek és nem is gyártok, Én csak kitalálom és utána ha sikerül megvenni akkor jó, vagy van aki "segít"

De ha úgy lenne ahogy Te mondod akkor elég lenne egy chuppet gyártani és kész
Hallgasd meg ezeket dir9001, cs8412/14/16 ,YM3623B, Ak413, és akkor kiderül, hogy miért kérdeztem hogy viccelsz ?

Nem akarok vitázni, de majd szombaton kapsz :lol: :lol:

dyscus

#20 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.11.10. 09:41

Totónak!
Ahogy gondolod drága Totó. Te is belépsz azok sorába, akik azt mondják: magamnak csinálom, s nem mutatom meg másnak. Vagy írigy vagyok, vagy nincs amit mutassak. Na csaó.

dyscus

#21 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.11.10. 09:46

hodyka írta:
dyscus írta:"Gondolom ezt viccnek szántad"
Tudod hogy nem tervezek és nem is gyártok, Én csak kitalálom és utána ha sikerül megvenni akkor jó, vagy van aki "segít"

De ha úgy lenne ahogy Te mondod akkor elég lenne egy chuppet gyártani és kész
Hallgasd meg ezeket dir9001, cs8412/14/16 ,YM3623B, Ak413, és akkor kiderül, hogy miért kérdeztem hogy viccelsz ?

Nem akarok vitázni, de majd szombaton kapsz :lol: :lol:
Mesterem! Már mind hallottam szólni, sőt 3-ból már DAC-ot is csináltam úgy kb vagy kilencet. Kitaláltam, megterveztem, és megépítettem. Meg hallgattam már vagy száz félét. Ennyit a tapasztalatomról. Az meg hogy több fajta reciewer csipp van, annak az az oka, hogy a gyártók ott akarnak lenni a piacon. Szombatra meg hozz valami jó szatmári szilvát potyóka szilvából. :P

hodyka

#22 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2016.11.10. 10:12

Te meg fütyülőst, nem fütyülőt!! :lol:

Bigi pénteken 13:30 kor pakol be a 105-ös szobába, mondtam hozzon pálinkát és poharakat :lol: :lol:

MOT64

#23 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.11.11. 07:57

dyscus írta: A sok hibát állandóan javítani kell. Ez viszont biztosan nem jó. Számítógépes lejátszásnál nem tudom mennyi hiba van, de biztos ott is van. De ha nincs, akkor a DAC csip, meg az utánna lévő analóg körítés határozza meg a hangot, mivel elvileg a jel felfutó éle tökéletes.

A számítógépes adathordozókról való leolvasás közben nemigen lehetnek hibák, mert akkor a programok is hibásan töltődnének be, vagy például a fényképeinket is szétesve látnánk viszont a pendrive-okról. Ennyi előnye biztosan van a CD lejátszókhoz képest.

dyscus

#24 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.11.11. 09:52

MOT64 írta:
dyscus írta: A sok hibát állandóan javítani kell. Ez viszont biztosan nem jó. Számítógépes lejátszásnál nem tudom mennyi hiba van, de biztos ott is van. De ha nincs, akkor a DAC csip, meg az utánna lévő analóg körítés határozza meg a hangot, mivel elvileg a jel felfutó éle tökéletes.

A számítógépes adathordozókról való leolvasás közben nemigen lehetnek hibák, mert akkor a programok is hibásan töltődnének be, vagy például a fényképeinket is szétesve látnánk viszont a pendrive-okról. Ennyi előnye biztosan van a CD lejátszókhoz képest.
Erre én is gondoltam. Talán lehet, hogy a számítógépes "zene hordozó" a legkorrektebb a digitális világban. Na de jó az nekünk, ha minden hibátlan, mert ugye a világot nem teljesen hibátlanra teremtették. Mint Hawkins írta vala az Idő Rövid Történetében, hogy részeg volt, aki a világot teremtette, mert az idő fordítva telik.

MOT64

#25 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.11.11. 11:24

Szerintem nem véletlenül cserélted le te is a CD lejátszódat a Raspbery Pi-re. :D
És még innen is van feljebb!

KD mester

#26 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.11.11. 17:24

dyscus írta:
MOT64 írta:

Erre én is gondoltam. Talán lehet, hogy a számítógépes "zene hordozó" a legkorrektebb a digitális világban. Na de jó az nekünk, ha minden hibátlan, mert ugye a világot nem teljesen hibátlanra teremtették. Mint Hawkins írta vala az Idő Rövid Történetében, hogy részeg volt, aki a világot teremtette, mert az idő fordítva telik.

Hát, pedig a téridő minden pontját önhibajavító elemi neurális hálózatok képzik le. Ilyen topológiát használ a google is. Szóval pont, hogy a valóság baromi erős hibajavító algoritmusokat használ, meg marha nagy redundanciát. Nagyon komolyan vették ezt a hibajavítás dolgot az univerzum készítésénél. Sikerült is. Elég ritkán szokott felfelé szállni, aki kiugrik a 20.-ról... :lol:

Me hát a biológiai szervezeteknél is a hibajavítás körül forog minden...

Még a ke...élés is erről szól. Hibajavítani kell a kódot :lol: az ivaros szaporodással. Az is csak egy hibajavító algoritmus.... Minden dugás előtt jusson eszedbe. :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=b6w0K5FIgsU
Csatolmányok
gráf.jpg
gráf.jpg (139.08 KiB) Megtekintve 1291 alkalommal

dyscus

#27 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.11.13. 11:08

Nos én a szaporodáson már túl vagyok. :P
Egyébként meg az idézett embernek az entrópiával van gondja.
On. Tudsz még várni a DAC nyákra? Valamelyik nap kijavítom.

KD mester

#28 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.11.13. 21:08

Persze! Még a postára is el kell menjek a chip-ért...

MOT64

#29 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.11.14. 11:28

KD mester írta:

Hát, pedig a téridő minden pontját önhibajavító elemi neurális hálózatok képzik le. Ilyen topológiát használ a google is. Szóval pont, hogy a valóság baromi erős hibajavító algoritmusokat használ, meg marha nagy redundanciát. Nagyon komolyan vették ezt a hibajavítás dolgot az univerzum készítésénél. Sikerült is. Elég ritkán szokott felfelé szállni, aki kiugrik a 20.-ról... :lol:

Me hát a biológiai szervezeteknél is a hibajavítás körül forog minden...

Még a ke...élés is erről szól. Hibajavítani kell a kódot :lol: az ivaros szaporodással. Az is csak egy hibajavító algoritmus.... Minden dugás előtt jusson eszedbe. :lol:
A winchesterek esetében van hibajavítás. Egy kereszt paritás alapú Reed-Solomon kódolást alkalmaznak, az esetleges hibák kijavítására. Ez természetesen rendundáns adatok felírását is igényli. Ezért van, hogy a névleges kapacítás csak kb. 90%-a elérhető az adathordozókon. Pl. egy 1TB kapacítású winchester kB. 93GB-al "rövidebb", mert ennyi helyet foglalnak a parításkódok a lemezen.

Sanya
Kapcsolat:

#30 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.11.18. 08:52

Csupán annyit fűznék hozzá, hogy HDD esetében a névleges és valós kapacítás közötti különbség a váltószámok különbségéből adódik. A gyártók nem ismerik kettő hatványait, így náluk az 1TB az 1000GB, 1GB az 1000MB, 1MB pedig 1000KB. Ebből adódik, hogy az 1TB névleges kapacítás 1.000.000.000.000 byte-nak felel meg. A HDD-t használó operációs rendszer már ismeri kettő hatványait, így az 1.000.000.000.000 byte-ot tartalmazó HDD-ből lesz 931.32GB-os valós kapacítás. A particionálás és formázás után ez az érték még tovább fog csökkenni, míg megkapjuk a nettó, ténylegesen felhasználható szabad kapacítást.

Mágneses adathordozókon az esetek döntő többségében CRC16 vagy CRC32 a hibajavítási algoritmus a minél gyorsabb számolás, és a minél kisebb számítási kapacítás igény miatt. Optikai adathordozók esetében alkalmazott elsődlegesen a Reed Solomon algoritmus. Audio CD-k esetében az adatblokkra egyszer, CD-ROM esetében pedig az adatblokkra kétszer egymás után a nagyobb biztonság érdekében. Ezért van az, hogy CD-DA esetében egy adatblokk mérete 2352 byte, míg CD-ROM esetében 2048 byte. Elméletben egy CD-ROM felületén kévő három milliméter széles karc is gond nélkül javítható, feltéve, ha a lézersugár a leolvasás alatt végig a sávon marad! Gyakorlatban a sávkövetés hiusul meg a karc miatt és ez vezet adatvesztéshez.

Konzol

#31 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.11.18. 09:18

Sanya írta:Csupán annyit fűznék hozzá, hogy HDD esetében a névleges és valós kapacítás közötti különbség a váltószámok különbségéből adódik. A gyártók nem ismerik kettő hatványait, így náluk az 1TB az 1000GB, 1GB az 1000MB, 1MB pedig 1000KB. Ebből adódik, hogy az 1TB névleges kapacítás 1.000.000.000.000 byte-nak felel meg. A HDD-t használó operációs rendszer már ismeri kettő hatványait, így az 1.000.000.000.000 byte-ot tartalmazó HDD-ből lesz 931.32GB-os valós kapacítás. A particionálás és formázás után ez az érték még tovább fog csökkenni, míg megkapjuk a nettó, ténylegesen felhasználható szabad kapacítást.
Ismerik kettő hatványait, de marketing okokból nem vesznek tudomást róla. Mert a méret a lényeg. A 3 fázisú transzformátorokon is a vonali feszültséget szokás megadni. Hasonló okokból.

MOT64

#32 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.11.18. 13:45

Szóval egy CRC alapú RS kód. CIRC (Cross Interleaved Reed-Solomon Code). De ezen már tényleg nem veszünk össze.
Ehhez is kell plusz adatterület a kódok felírásához (redundancia) és számolni sem tudnak.
Egy a lényeg, akár ismerik a bináris számokat, akár nem, mi járunk rosszul.

Tehát igaz, hogy 10 féle ember van. Aki ismeri a bináris számokat és aki nem. :-)

Konzol

#33 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2017.03.22. 21:28

Hozott egy ilyet a postás. Eredetinek mondták:):) Nagy naívan elhittem, és mivel annyira olcsó volt, hogy ennek ellenére megvettem.
Kíváncsi vagyok megmukkan-e, ha egy cs8412 mögé kötöm:):)
IMG_20170322_211706_003.jpg
IMG_20170322_211706_003.jpg (208.48 KiB) Megtekintve 914 alkalommal

hodyka

#34 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2017.03.23. 06:10

Konzol írta:
2017.03.22. 21:28
Hozott egy ilyet a postás. Eredetinek mondták:):) Nagy naívan elhittem, és mivel annyira olcsó volt, hogy ennek ellenére megvettem.
Kíváncsi vagyok megmukkan-e, ha egy cs8412 mögé kötöm:):)
Szia

Ilyen postás jó lenne itt is :lol:

Mire nem vetemednek :lol:

dyscus

#35 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.23. 11:11

Inkább 8414 után kösd. Jobban jársz.

hodyka

#36 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2017.03.23. 11:22

dyscus írta:
2017.03.23. 11:11
A 12-esnek jobb hangja van :lol:

Konzol

#37 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2017.03.23. 12:58

hodyka írta:
2017.03.23. 11:22
dyscus írta:
2017.03.23. 11:11
A 12-esnek jobb hangja van :lol:
Pláne, hogy 12-esből van pár darab a fiókban. 14-esből egy fia sem:):)
Szóval, kíváncsi vagyok ez is olyan lesz, mint a tda1543-asok voltak...

Érdekes lehetőségekef láttam a Banana (Orange) Pi I2S kimenetének beállításai közt - dyscus bírd ki hangról fogok írni -, mintha több formátu!ot is ismerne a kütyü, lehet, hogy rá lehet beszélni, hogy közvetlenül tárgyaljon az AD-vel, és nem kell az SPDIF vevő sem. ( A Banana Pi M2+ -nak ki van vezetve az SPDIF kimenete, jól is működik, most próbáltam)

Toto
TotoWood Lab

#38 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: Toto » 2017.03.23. 13:55

Konzol, ugye azzal azért tisztában vagy, hogy nem ez a DAC a legjobb? Beleértve a Cirrus Logic féle receivert.
Ha tisztában vagy vele, akkor oké. :) Ugye ha már R2R multibit, akkor már értelemszerűen célszerű a jobbat választani.

Konzol

#39 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2017.03.23. 15:38

Toto! Remélem, azzal tisztában vagy, hogy "legjobb multibites" dac-om van! Történetesen hollandok kovácsolták bele az IC-t. ( Erről nem nyitok vitát)

Remélem azzal is tisztában vagy - gondolom érthetően fogalmaztam meg- , hogy a fénykép egy kínából fillérekért vett IC-t ábrázol!
Nincs garancia arra, hogy működik, arra pedib pláne nincs, hogy eredeti-e. ( Erről kipróbálatlanul értelmetlen vitázni )

Remélem azzal is tisztában vagy, hogy hidegen hagy a receiver IC minősége! Az a fontos, hogy különösebb varâzslás nélkül stabilan hozza amit tud.

Remélem azzal is tisztában vagy, az előző hozzászólásod megszületésére és annak tartalmára nagy összegben mertem volna fogadni!

Remélem azzal is tisztában vagy, hogy az IC megvásárlásakor nem volt szempont a Toto fél AD186x faktor!

Na, de mos döntöttem...juszt se üveges lesz a 1865 kimenete, reszelek hozzá egy Toto szerű iv konvertert:):):):):)

Toto
TotoWood Lab

#40 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: Toto » 2017.03.23. 15:46

Toto! Remélem, azzal tisztában vagy, hogy "legjobb multibites" dac-om van! Történetesen hollandok kovácsolták bele az IC-t. ( Erről nem nyitok vitát
Melyikre gondolsz? Csak nem a TDA154x-re? Ha igen, nem győztél meg.
Remélem azzal is tisztában vagy, hogy hidegen hagy a receiver IC minősége!
Pedig qrva sokat számít ez is, mint ahogy a teljes digitális lánc is. Szólni fog, az tény. Pl. az Orion HS280 is szól.
Remélem azzal is tisztában vagy, az előző hozzászólásod megszületésére és annak tartalmára nagy összegben mertem volna fogadni!
Folyamatosan keresem a jobb alternatívát. PCM1704/02 vs AD1862 összehasonlításra. (ugyanolyan körítés mellett!) kíváncsi lennék azért.
Na, de mos döntöttem...juszt se üveges lesz a 1865 kimenete, reszelek hozzá egy Toto szerű iv konvertert:):):):):)
Baromira nem lesz mindegy az IV ellenállás, és a csatolókondi minősége. Tapasztalatból mondom, hogy baromi sokat számítanak ezek. És ott van ez mellett a tranzisztor is, amelyre ha rányomsz mondjuk 100 ohm bázisellenállást, már el is cseszted gyakorlatilag az egészet. És még a szűrő is sokat számít, na meg a kábelezés is. Tápfeszültség is.

Amúgy qrvára elegem van abból, hogy Toto féle hibbantságnak gondoljátok ezt az AD1862 vonalat. B.sszátok meg, mondjatok csak jobb alternatívát.
Ami összességében jobb alternatíva természetesen. AK449x/TDA/ESS vonal kizárva, mondjuk a mostani ESS legjobb chipjét azért meghallgatnám.
Természetesen a Total DAC, stb... pedig nem alternatíva az áruk miatt. Vagy mérőműszerbe való AD feszültségkimenetes DAC? 20 bites? Valami hibbantság van vele kapcsolatosan is, ami miatt pont NEM célszerű alkalmazni audio D/A konverternek. Dinamikus viselkedése nem jó, vagy valami ehhez hasonló.

hodyka

#41 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2017.03.23. 16:33

Toto írta:
2017.03.23. 15:46
Toto! Remélem, azzal tisztában vagy, hogy "legjobb multibites" dac-om van! Történetesen hollandok kovácsolták bele az IC-t. ( Erről nem nyitok vitát
Melyikre gondolsz? Csak nem a TDA154x-re? Ha igen, nem győztél meg.
Remélem azzal is tisztában vagy, hogy hidegen hagy a receiver IC minősége!
Pedig qrva sokat számít ez is, mint ahogy a teljes digitális lánc is. Szólni fog, az tény. Pl. az Orion HS280 is szól.
Folyamatosan keresem a jobb alternatívát. PCM1704/02 vs AD1862 összehasonlításra. (ugyanolyan körítés mellett!) kíváncsi lennék azért.
Baromira nem lesz mindegy az IV ellenállás, és a csatolókondi minősége. Tapasztalatból mondom, hogy baromi sokat számítanak ezek. És ott van ez mellett a tranzisztor is, amelyre ha rányomsz mondjuk 100 ohm bázisellenállást, már el is cseszted gyakorlatilag az egészet. És még a szűrő is sokat számít, na meg a kábelezés is. Tápfeszültség is.

Amúgy qrvára elegem van abból, hogy Toto féle hibbantságnak gondoljátok ezt az AD1862 vonalat. B.sszátok meg, mondjatok csak jobb alternatívát.
Ami összességében jobb alternatíva természetesen. AK449x/TDA/ESS vonal kizárva, mondjuk a mostani ESS legjobb chipjét azért meghallgatnám.
Természetesen a Total DAC, stb... pedig nem alternatíva az áruk miatt. Vagy mérőműszerbe való AD feszültségkimenetes DAC? 20 bites? Valami hibbantság van vele kapcsolatosan is, ami miatt pont NEM célszerű alkalmazni audio D/A konverternek. Dinamikus viselkedése nem jó, vagy valami ehhez hasonló.
Te semmi egy móka mester vagy :lol: :lol:

Bammeg nem mindegy neked ki min vagy mivel hallgat zenét :?:

Toto
TotoWood Lab

#42 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: Toto » 2017.03.23. 17:24

Hodyka, ebay huszár, te csak ne beszélj! :lol: Mint látod, ez egy DIY fórum, nekem pedig azt jelenti a DIY, hogy keressük az összességében legjobb alternatívát.

hodyka

#43 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2017.03.23. 17:38

Toto írta:
2017.03.23. 17:24
Hodyka, ebay huszár, te csak ne beszélj! :lol: Mint látod, ez egy DIY fórum, nekem pedig azt jelenti a DIY, hogy keressük az összességében legjobb alternatívát.
Én is keresem................ha már nem tudok építeni...........veszek

Ha sasszemem lenne és nem 60 lennék hanem pl.23 én is építenék biztos

De azért az elmebajról is lehet jókat venni, lehet Te nem építesz olyat soha :lol: :lol:

Toto
TotoWood Lab

#44 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: Toto » 2017.03.23. 17:42

hodyka írta:
2017.03.23. 17:38
De azért az elmebajról is lehet jókat venni, lehet Te nem építesz olyat soha :lol: :lol:
Valószínűleg OKKAL nem építek, mert mégse olyan jó. :lol:
De figyelemmel követem az Ebay-es alternatívákat is. De ha mondjuk tetszene az AKM legjobb chipje kb. 15 ezer Ft, vagy az ESS mostani! legjobb chipje, ami kb. 30-40 ezer Forint, akkor se Ebay-ről venném, hanem pl. Diyinktől. Rá lenne önmaga a chip forrasztva a panelra, jobb körítést hozzá pedig megoldanám.

hodyka

#45 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2017.03.23. 17:52

Toto írta:
2017.03.23. 17:42
hodyka írta:
2017.03.23. 17:38
Valószínűleg OKKAL nem építek, mert mégse olyan jó. :lol:
De figyelemmel követem az Ebay-es alternatívákat is. De ha mondjuk tetszene az AKM legjobb chipje kb. 15 ezer Ft, vagy az ESS mostani! legjobb chipje, ami kb. 30-40 ezer Forint, akkor se Ebay-ről venném, hanem pl. Diyinktől. Rá lenne önmaga a chip forrasztva a panelra, jobb körítést hozzá pedig megoldanám.
Szia

Nekem van

CS4328---AK4495---ESS is az új

Van reseivernek Ak és cs is, és ami a lényeg hogy jók, lehet ZENÉT hallgatni

Konzol

#46 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2017.03.23. 18:03

Teljesen mindegy, meg vagy-e győződve, vagy sem. Nem volt cél.

Ha majd úgy érzem, hogy a reviever ic minősége zavar, akkor fogok egy fél marék shift regisztert, tárolót és kaput és összerakok egy I2S jelet konvertáló vackot, esetleg leprogramozom ... Ne gyere azzal a baromsággal, hogy a logikai kapuk így úgy, mert a hülyeségre nem vagyok vevő.Elé akasztok egy Arm-es valamit, és kész (ha nem lehet átparaméterezni az soc i2s vonalait) Nem fogom várni, hogy az intel kihozza a 3xpi nanométeres valmilyét, amin aztán idegösszeomlást kap a redmondi csoda, vagy nem...

Mondom "totowood szerű" azért szerű, mert szinte kizárt, hogy pont olyanra csináljam. ( Kettőnk közül nem Te vagy az, aki tudja hogy működik az iv konvertered )
Aztán, ha nem tetszik, szólok dyscusnak, hogy tekerjen valami trafót, besuvasztok egy-két csövet és annyi, vagy hallgatom tovább nyugisan a tda-t.

Vedd észre, hogy ez csak egy hobby. Mindenki úgy műveli, ahogy neki tetszik, azt hallgat amit kedve/pénze enged. Személy szerint magasról szarok az erőszakos hittérítő hozzáállásodra, jobbára csak mosolyra késztet, viszonylag ritkán bosszant fel.
Hogy miért 1865? Két oka van:
A tavalyi fórum találkozón ott volt dyscus dac-ja. Az bizony nagyon jól szólt. 1865 alapú. Lehet, hogy 1862-vel még jobban szólna, vagy nem. Lényegtelen is.
A másik ok: CSAK!

hodyka

#47 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2017.03.23. 18:05

TOTO

Te hallgatosz egyáltalán zenét ?

Vagy csak állandóan tervezel ?

Én még ha az elmebajról veszek is, legalább élvezettel hallgatom :lol:

hodyka

#48 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2017.03.23. 18:06

Konzol írta:
2017.03.23. 18:03
Ez a lényeg :lol: :lol:

Toto
TotoWood Lab

#49 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: Toto » 2017.03.23. 18:12

Konzol írta:
2017.03.23. 18:03
Hogy miért 1865? Két oka van:
A tavalyi fórum találkozón ott volt dyscus dac-ja. Az bizony nagyon jól szólt. 1865 alapú. Lehet, hogy 1862-vel még jobban szólna, vagy nem. Lényegtelen is.
Nem mondasz újat. A sok sz*r között természetes, hogy nagyon jól szól az AD1865. Ugyanazt teszi az AD1862 is, csak még jobban. :lol:
Azt viszont nem tudom, hogy mennyire érzékeny az induktív kimenetre a 62... Lehet, hogy ebben a 65 érzéketlenebb, és ezért ide ez a jobb, ezt nem tudom megítélni. Ha már 65-ös chiped van, akkor kérd meg Dys-cust, hogy építsen neked össze olyan körítést.

Én tudom, hogy hobby. Csak kommentedből azt vettem ki, hogy azért vettél AD1865-öt, mert az a jobb. Erre válaszoltam. Pedig elég csak az adatlapot megnézni, rögtön rá fogsz jönni, hogy sajna nem így van. CD lejátszókba viszont elégnek kell lennie a 18 bites AD1865-nek is.

Toto
TotoWood Lab

#50 Re: AD1865

Hozzászólás Szerző: Toto » 2017.03.23. 18:16

hodyka írta:
2017.03.23. 18:05
Vagy csak állandóan tervezel ?
Igen, hallgatok zenét, csak sajnos még csak Linn Nexus-al, melyben az egyik magas kezd kimenni/torzítani. Nem vettem hozzá új dómot 100 ezerért, mivel az új projektre koncentrálok, most meg nincs pénzem azt befejezni.

Nem árt, ha sokat foglalkozok tervezéssel. Ha alapból szarul tervezem meg, akkor mit is várhatok? Márpedig utólag már derültek ki durva dolgok, amik szerencsére még csak "papíron" léteztek.

Válasz küldése