USB-I2S átalakítók

Moderátor: Sanya

gabor80

#1 USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.03.09. 10:16

Ide lehetne írni mindenféle alapú receiverekről, hogy csak a legelterjettebbet mondjam az XMOS alapúakról stb.

gabor80

#2 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.03.09. 10:35

Mindjárt nyitottam ennek egy témát, mert lenne kérdésem a Jlsound-al kapcsolatban.
Nem tudom kinek van ilyen Usb átalakítója, Toto Te végül vettél ilyet?
A panellel komoly gond nincs, tudja amit igérnek. Annyit vettem észre más átalakítókhoz képest, mintha a hangjában lenne egy kis torzítás, ezt más is észlelte?, egyébként a tisztasága, felbontása elég jó, de van egy olyan érzés mintha nem lenne jól illeszte ahogy pl. egy forrás és egy erősítő között szokott, néha a mélyeknél is van egy kis torz beütés. Először azt hittem az AD1862-dac vége nem tökéletes, egyenlőre csak egy gagyi ellenállással lezárva, de rápakoltam a Jlsound helyett a Raspi-t I2S-en és ott nincs ez a fátyolos torzítás filing.
A gagyi oszci-nom megnéztem az LRCLK-ot, mivel ezt normálisan lehet látni, ott van egy kis túllövés felfutásnál, ez okozhat ilyet?
Ill. a Jrivernél teszteltem és ha felhúzom a hangerőt az equ-s beállításoknál, akkor nem úgy viselkedik mint a többi usb átalakító hogy egyszerüen torz a hang, hanem elkezd szaggatni, pattogni.
Lehet hogy az I2S jelet is illeszteni kéne ellenállással a Jlsound felől, vagy mi lehet itt a kaki?

Toto
TotoWood Lab

#3 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.09. 14:09

ESI Juli@-t vettem, kettőt is, ami eredetileg nem erre van, csak modulos felépítés miatt le lehet róla venni az I2S jelet.
Tehát egy VIA chip van előtte, amely PCI-n kommunikál a computerrel. SRC4392-t használok I2S átalakításra, teljesen kiváló,
plusz SPDIF-t is tudok fogadni vele.

gabor80

#4 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.03.09. 15:05

Toto írta:ESI Juli@-t vettem, kettőt is, ami eredetileg nem erre van, csak modulos felépítés miatt le lehet róla venni az I2S jelet.
Tehát egy VIA chip van előtte, amely PCI-n kommunikál a computerrel. SRC4392-t használok I2S átalakításra, teljesen kiváló,
plusz SPDIF-t is tudok fogadni vele.
Az okés, tudom hogy Julizol:), de most itt az usb résszel van problémám, akkor neked még csak a waveio-d van?
Hátha vki tud segíteni a Jlsoundban is, aztán lehet csak nálam van a hiba, nem tudom...

Toto
TotoWood Lab

#5 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.09. 15:28

Nekem volt JLSound Xmos-om is, soha nem használtam, eladtam. Jelenleg WaveIO-t használok, juli@ csak a későbbi projektbe kerülhet bele.
Nem ártana külső áramforrásról táplálni, és bizony mindenképp kell külső táp az oszcillátoroknak? azt hiszem. Adatlap többet mond.
Itt félamperes áramfogyasztásokról beszélünk, nem biztos, hogy bírja az USB.

Toto
TotoWood Lab

#6 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.09. 15:29

euro21-nek adtam amúgy el, neki, és Shany-nak több tapasztalata van vele. Én WaveIO, mint az utolsó USB-t használom, onnantól PCI to I2S rulez lesz.

gabor80

#7 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.03.09. 18:29

Toto írta:Nekem volt JLSound Xmos-om is, soha nem használtam, eladtam. Jelenleg WaveIO-t használok, juli@ csak a későbbi projektbe kerülhet bele.
Nem ártana külső áramforrásról táplálni, és bizony mindenképp kell külső táp az oszcillátoroknak? azt hiszem. Adatlap többet mond.
Itt félamperes áramfogyasztásokról beszélünk, nem biztos, hogy bírja az USB.
Kis zajú külső tápok vannak rajta mindenhol. Létezhet, hogy esetleg annyira részletes, hogy ezt hallom kissé torznak? Bár nem hinném, franc se tudja, na majd tesztelem még, bár lehet hogy az olcsósága miatt nem éri el a többi xmost panelt...

Toto
TotoWood Lab

#8 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.09. 18:31

Abszolút nem tudom, mi lehet, de ha torz, ott valami nagy gond van.

gabor80

#9 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.03.09. 19:38

Nagy torzítás nincs, nem arról van szó, mondom olyan fátyolos éppcsak torzítást érzékelek, az sem minden hangnál, lehet hogy ilyen alapból gyárilag.
Egyébként jó felbontású és ugy tiszta is, lehet hogy csak én vagyok háklis a hangjára..

Sanya
Kapcsolat:

#10 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.03.16. 15:50

Gabor80!

Csak egy tipp:

Minden, kb. 1kHz feletti frekvenciájú jel átvitele főleg egyik nyákról a másikra kritikusnak mondható. Ez még egy nyákon belül sem mindíg egyszerű, főleg ha hosszú a vezetősáv, és nagy a frekvencia. A túllövéstől egészen az áthallásig minden előfordulhat, főleg ha véletlenül szalagkábelt használsz az átvitelre. Ha a szkópon túllövést látsz az alapvetően nem probléma, amit akár egy hosszú mérőkábel is okozhat (főleg egy szabványos 1Mohm belső ellenállású szabványos szkóp esetén).

Addíg amíg a jelek (órajel és adat) nem csúszik el egymáshoz képest időben a vételi oldalon a túllövés nem probléma. Célszerű azonban egy soros ellenállást, általában 33ohm-47ohm közti értéket beiktatni az összeköttetésbe, lehetőleg a forrás oldalhoz közelebb. A Raspi-nak alapvetően kis áramúak a kimenetei, így nála a soros csillapító tag nem annyira kritikus. De ha mondjuk a Jlsound nagy árammal hajtja meg a kimenetét, akkor a soros ellenállás létjogosultsága annál inkább indokolt. Ebben az esetben akár a soros ellenállás értéke 150ohm-330ohm is lehet. Mivel a vételi oldal bemenetének impedanciája valószínűleg nagyságrendekkel nagyobb, a beiktatott ellenállás nem okoz számottevő jelszint csökkenést, így sokkal többet használ mint amennyit árt. Ezt még érdemes lenne kipróbálni, hátha eltűnik az általad említett fátyolosság a hangból.

gabor80

#11 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.03.16. 16:29

Köszi a választ!
Az I/V rátétele után érdekes nagyjából eltűnt ez a jelenség, sőt a szaggatás is ha Jriverben túlhajtom, ennek ellenére szem elött tartom a javaslatod és azért kipróbálom majd a JLsound kimenő I2S jeleinél az ellenállást, mert sztem is kicsit nagy lehet kimenet jele a többi Usb kütyühöz képest is.
Mindenesetre még más Usb kütyüvel is kipróbálom az összeállítást, hátha jó irányba változik a hangja, az amanero-ra gondoltam főleg, szeretem a vastag basszusát.
A Raspi sztem nem váltja be a hozzáfüzött reményt összehasonlítottam I2S-en kersztül, de nem fogja az usb kütyüt leváltani, elég analógos, nyugodt a hangja, nem marad el sokkal az usb kütyüknél, de részletszegényebb kicsivel, és kevésbé izgalmas, tere sem jobb. Tehát az usb átalakítás egy jó cuccal nem okoz semmi komoly minőségromlást, sztem legalábbis.

Sanya
Kapcsolat:

#12 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.03.16. 18:57

Egy kicsit OFF téma, amiért előre elnézést kérek.

Alapvetően az RPI-vel három probléma van:

1. Érdekes tervezés eredménye az RPI. Az I2S kimenet fő órajele egy 19.2MHz-es kristállyal van előállítva. (Három órajel generátor van az RPI boardon, ebből egy dedikált az I2S számára.) Az érdekesség az, hogy választhattak volna bármilyen értéket, de a tervezők valamiért a 19.2MHz-et választották. Ezzel csak egy "apró" probléma van, mégpedig hogy nem osztható maradék nélkül 44.1KHz-el, 48KHz-el osztható de az osztó nem kettő hatványa. Ebből az következik, hogy az általa előállított I2S jel órajele sohasem lesz pontos. A 44.1KHz-es mintánál el fognak csúszni a minták, a 48KHz-es mintánál pedig nem lesz pontosan sem 16,20 vagy 24 bit a felbontás. A probléma érdekes módon van áthidalva, az RPI I2S kimenetén kiadott órajel periódusa időről időre változik, egyszer több, egyszer pedig kevesebb mint a megkívánt 44.1KHz-es érték. így átlagban persze megvan a kívánt 44.1KHz-es mintavétel, de ez időben változhat, azaz a végeredmény jitter-es lesz. Ez elvi síkon hallgató a hangban. A megoldás persze egyszerű lenne, hiszen egy jól megtervezett és kivitelezett FIFO kiküszöbölhetné ezt a problémát. Ezt az I2S és a DAC között elhelyezve javulna a helyzet, a kérdés csak az, hogy megéri-e.

2. Az I2S kimenet csak portszinten vagy DMA segítségével érhető el. Mivel a DMA-t is a CPU-nak kell felkonfigurálnia és kezelnie, így bármelyik megoldást is választja a kernel, CPU terheltséget fog jelenteni. Ez alapvetően nem lenne gond, hiszen nem jelentős terheltségről beszélünk, de egy multi taskos operációs rendszer fut az RPI-n. A multitask pedig alap esetben időszeletelést alkalmaz. A kérdés csak az, hogy vajon mindig jut idő arra, hogy a kernel/driver ellássa adatokkat az I2S kimenetet? Előfordulhat, hogy nem. Ez persze nem hallgató, hiszen ha a másodpercenkénti 44100 mintából egy kettő kiesik az nem eredményez hallható veszteséget, de ennyivel az összes további minta esetenként elcsúszik. Ez mondjuk elegendő arra, hogy a lejátszott tartalom tere szétessen, vagy sérüljön. Minél magasabb a mintavétel (pl. 192kHz), annál rosszabb a helyzet.

3. Az RPI tápja is egy érdekes kérdés. Egy eléggé határértékre méretezett kapcsolóüzemű táp, ráadásul egy tokban megvalósítva (kivéve az A modellt). Természetesen az RPI-nek ez bőven megfelelő de a minősége nem az igazi. Ezt a problémát persze meg lehet kerülni a Compute Module használatával, mert annak legalább nincs tápja magán a nyákon, és ezt akár soros áteresztős stabilizátorral is meg lehet hajtani. Mivel nincs nagy teljesítmény igénye, így nem jár jelentős melegedéssel az ilyen kialakítás.

Ez persze nem azt jelenti, hogy az RPI nem jó alternatíva, mert a fenti kettő probléma a HDMI kimenetén nem jelentkezik. Ráadásul a HDMI kimenet a VideoCore (GPU) által meghajtott, ami azt (is) jelenti, hogy a VideoCore audio feldolgozása használható a kimeneten. Például a Mixer, az Up/Down mix megadott mátrix alapján és a Sample Rate Conversion. A VideoCore nem tudja meghajtani az I2S kimenetet, így ott ezek a funkciók nem alkalmazhatóak. Pontosabban igen, de akkor ezeket a dolgokat a CPU fogja valós időben számolni, ami plusz terheltséget jelent. A HDMI kimenetre mehet egy ADV7611 ha PCM jelre, vagy egy ADV7612 ha LPCM jelre van szükség. Az ADV7612 egészen nyolc csatornáig egészen júl működik. (A VideoCore is ennyit tud kezelni.)

Valószínű, hogy a legegyszerűbb és talán a legolcsóbb megoldás az USB-I2S átalakító, bár az USB portot is a CPU látja el adatokkal, ami multi taskos környezetben szintén érdekes kérdéseket vet fel, főleg ha az USB-I2S átalakító az RPI-re csatlakozik. Jó esetben az átalakító rendelkezik megfelelő méretű FIFO-val, és így a fenti problémák nem jelentkeznek.

gabor80

#13 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.03.16. 20:27

Jó leírás, köszi:)
Nem mondtam én sem hogy rossz lenne I2S-röl, a Raspi-usbnél legalábbis sokkal jobb, de nem megyek kidobni az usb receiver-eket otthonról. Nem rossz a hangja i2S-röl a Raspinak, ez is már audiophil kategória valszin, de nem csapja pofán az usb cuccokat elsőre hallgatva, ettől nem kell sztem tartani. Én LDO-kal tápláltam a Raspit, Volumioval.
Igazán egy jó zene PC-t kéne összerakni, ahogy Toto is tervezi, I2S-röl és mondjuk toroid tápokról, zajszegény LDO-kal megtámogatni az alaplapot, valszin az tudna ütni még. :)

Toto
TotoWood Lab

#14 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.16. 21:35

Lesz később PC, és akkor lesznek alkalmazva a legújabb D/A-s beszerzések is. Szoftveresen is jelentős optimalizáció fog történni.
Mindenképpen megakarom várni amúgy is a 10nm-t, ne fogyasszon már feleslegesen többet, főleg ha már az LT1084-es megoldások is alkalmazva lesznek a tápban.

KD mester

#15 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.16. 21:38

Spórolunk a villanyszámlán? :lol:

Toto
TotoWood Lab

#16 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.16. 21:44

Inkább nem árt, ha feleslegesen nem terheljük túl az LT1084-eket. Ugye ezeknél a nagyobb áramfogyasztás nagyobb hőleadással is jár, ugyanúgy igaz ez az Intel processzorokra is. Ha már 2017-re tervezik bevezetni a 10nm-t, felesleges most venni 14nm-es processzort. És ugye ott van még a HDMI 2.0 is, ami a következő 14nm-esben lesz jelen teljesen. Külön videokártya biztos nem lesz ennek.

Meg hát addig is van hova költeni a pénzt sajnos. Ebből a k..va hangfalból is legalább egy félév, amíg lesz valami. Közben jelentősen romlik az Euro, stb..

Toto
TotoWood Lab

#17 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.16. 22:23

Ja, értem, hát... itthoni közös költségek tekintetében... nem egy túl kedvelt személy vagyok. Így a reggeli teám sem lesz meg pl. holnap,
és kaját is vehetek valószínűleg magamnak.

Sanya
Kapcsolat:

#18 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.03.17. 08:16

Azt meg szabad kérdezni, hogy a tervezett zenei PC-vel kapcsolatban milyen elvárások vannak? Gondolok itt arra, hogy miról játszon le zenét, milyen kezelői felülettel rendelkezzen, stb?

gabor80

#19 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.03.17. 09:57

Sanya írta:Azt meg szabad kérdezni, hogy a tervezett zenei PC-vel kapcsolatban milyen elvárások vannak? Gondolok itt arra, hogy miról játszon le zenét, milyen kezelői felülettel rendelkezzen, stb?
Szem Toto is csak a hardverig jutott el gondolatban mint én, a szoftver még kérdés, én mondjuk a Server2012-re esküszöm most (sztem Win10 nem éri el, de csak sztem), de biztos van vmi jobb megoldás, vmi linux alapú csupaszított rendszer, vagy Volumio-hoz hasonlóan csak zenelejátszó kéne rá, normál oprendszer nélkül, persze kérdés a drivertámodatás is, ehhez annyira azért nem értek.

Sanya
Kapcsolat:

#20 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.03.17. 12:06

Ez a része okés. Arra gondoltam, hogy maga a hardver mit tudjon. Hol tárolja a média fájlokat? Hálózatról játsza le mondjuk egy NAS-ról vagy DLNA szerverről, vagy magában a tervezett eszközön tárolná HDD-n vagy SSD-n, vagy esetleg Pen Drive-on USB-n keresztül. Hogyan lehetne irányítani? Hálózaton keresztül egy webes felületen, vagy magán az eszközök kezelőszervekkel...

Toto
TotoWood Lab

#21 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.17. 14:06

Optimalizáltam szoftverileg is. Vannak trükkök, de tényleg nem szabad, hogy netezős/tervezgetős gép legyen.

saraha

#22 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: saraha » 2016.03.29. 17:30

Üdv.Van egy Sabre dacom ESS9018-al.Ezt az Xmos panel van hozzá. http://www.ebay.com/itm/NEW-XMOS-USB-Mo ... SwVFlUJ43y.
Nem tudom miért csinálja,de néha zenehallgatás közben is ledob a rendszerről.Ilyenkor egy kis súgás hallatszik elnémul és aztán lehet újraindítani.Nagyon kellemetlen.Raspberryről és windows-ról is megcsinálja.Az USB-n az 5V ki van kötve,stab.-ról megy a táp.Van valakinek ötlete,hogy mitől lehet ez?A raspy alapból felismeri nem kell driver sem csak a windows-hoz.Beállítási probléma lehet vagy talán USB kábel?

hodyka

#23 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2016.03.29. 18:28

Nekem CM6631A USB DAC van

Coax, optikai és i2s kimenete van, 32/384-et tud i2s kimeneten, nagyon jó zenei hangja van.

Igaz kapott egy kis kondi tuningot, és külön tápot.

A fotón az alap panel van

Only single 12MHz crystal input is required (embedded PLL function) or optional oscillator inputs for
49.152M (for x48KHz) and 45.158MHz (for x44.1KHz)
Csatolmányok
CM6631A.jpg
CM6631A.jpg (119.6 KiB) Megtekintve 978 alkalommal
Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

gabor80

#24 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.09.26. 21:42

Talán itt van legközelebb a témához.
Kinek mi a tapasztalata az I2S vezetékes összekötéséröl különböző egységek között?
Úgyanis tettem a dac-om hátuljára egy RJ45 csatit, ott vezettem ki az I2S-t (vagyis ez bemenet a Ian reclock felé), amivel most kipróbáltam egy külön dobozolt AK4118 Spdif-I2S átalakító, ezen is RJ45 van megfelelően bekötve. A forrás egy Denon dvd lejátszó Spdif kimenete. A két egységet patch kábellel kötöttem össze. Na most itt vannak a nagy különbségek. Vettem egy jónak tűnő kicsit drágább Cat7-es kábelt, de ez zenére ült sistergést okozott csak bekötve, ill. ugrálást a sisegős zenében, a kábellel van vmi, vagy úgy általában a Cat7 nem való ide?
Cat5-ből 2 félét próbáltam, ezek müködtek, ill. egy Cat6-os is müxik. Az egyik Cat5 és Cat6-os nem volt túl fényes hang, kissé grizes, gyenge térrel, néha mintha torz is lenne. Viszont most jött egy Cat5, ráadásul ez hosszabb mint a többi, 30 centis, és ez volt a legócsóbb persze, ennek ellenére igen jó hangú az elözőekhez képes, néha már érzésre veri az usb-t is, levegős, tiszta, jó terű, nem érzek torzat rajta, ha vkit érdekel feldobom hogy melyik ez a jó hangú. Persze jó lenne ebből a cuccból egy 15 centis, fölöslegesen ne legyen már túl hosszú.

patrik96

#25 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: patrik96 » 2016.09.27. 07:15

gabor80 írta:Talán itt van legközelebb a témához.
Kinek mi a tapasztalata az I2S vezetékes összekötéséröl különböző egységek között?
.
Az I2S nem szabvány, vagyis ez egy belső "busz", nincs lezárása stb. Általában IPX csatlakozó/kábel szokott megoldást hozni de itt is minél rövidebb jelút kell, max 100mm de még az is sok.

miczo

#26 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.09.27. 10:22

Azt tapasztaltam olyan 10cm felett maga az I2S szalagkábele is bele tud vinni egy jellegzetes fémes hangzást a zenébe.
Amit véglegesre készítek ott max 3-5cm vezetéket hagyok.

Konzol

#27 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.09.27. 10:39

Annyit lehet talán tenni, hogy valamiféle vonalmeghajtót tenni a közvetlenül az RJ45 kimenet elé, a meghajtót rövid kábellel csatlakoztatva az i2s forráshoz, vétel oldalon vonali vevőkkel fogadni a jelet. Hogy mennyire működőképes azt nem tudom, csak egy tipp volt. Ez persze annyira megbonyolítja a dolgot, hogy akkor már inkább spdif.

Konzol

#28 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.09.27. 15:00

http://blog.audioworkshop.org/universal ... -psz1p_Qb1

Itt van egy ilyen i2s interface áramkör kapcsolása.

miczo

#29 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.09.28. 11:48

Egy fórumtársnál láttam / hallottam olyan megoldást, hogy a CD játszó belsö I2S buszának minden egyes vonala külön koax kábelen (BNC csati) volt átvíve a DAC-hoz. Szerintem 50 ohmos kábelen ment a müsor, de erre nem emlékszem pontosan. Volt egy tranzisztoros illesztöfokozat, nagyon ötletesen megoldva, ha jól értettem a meghajtó tranyók emitter ellenállói a vevö oldalon voltak, a kábelen áramvezérelten vitte át a jele, a vevö oldalon volt egy ellenállós I/V, szintén egy egyszerü tranzisztoros fokozat. Ennek a megoldásnak nagyon jó hangja volt. Szerintem van fantázia az IC-s illesztésben is, rengeteg professzionális jelátviteli megoldás van már, nem kell kitalálni, de hogy ezek mennyire szólnak bele a hangba, az csak a megépítés után derül ki.

gabor80

#30 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.09.28. 18:15

Köszi a válaszokat. Igazán most az összekötö kábelre akartam fókuszálni, illetve azok kialakítására(lapos vagy fonott stb.). Tudom hogy szabványosítva nincs az I2S csatlakozása, de sok dac gyártó RJ45 vagy HDMI csatlakozást használ azért.
Mivel szeretném kipróbálni az egyes egységeim I2S-en keresztül más gyári készülékekkel (pl. Audio-gd stb.), ezért akartam vmi kivezetést csinálni. Elhiszem hogy lehet jó vonal adó-vevőket csinálni hozzá, de egy gyári dac összekötésénél ez nem müxik ebben az esetben.

Igazából egyenlöre nem bonyolítanám túl, Vki írta, talán Sanya, hogy annyira azért nem vészes az I2S jel elvitele kicsit hosszabb távra sem, bár lehet hogy fólián gondolta, nem vezetéken ezt.
Persze ha lehet minnél rövidebb vezetéket használnék, de mondjuk 15 centinél rövidebb ez esetben nem megy, mivel 2 egység egymásra van általában rakva. Reclock úgyis van utána, így a jittert visszaállítja alacsony szintre.
Egy szó mint száz, csak azért írtam, hogy vki hallot e olyan vezetéket, föleg ethernet, ami a fülének jól hangzott.
Sztem az anyag sokat számíthat, ez amitöl most leesett az állam, pure coppernek írja, valszin ezért lehet jobb.
Tényleg jó lett most összekötve, pedig már fel akartam adni, pár vezetéket kipróbáltam, de elég lapos volt a hang, néha torz is. Ezzel viszont kijött végre az I2S előnye, kifejezetten jó hallgatni, tiszta, és jó terű, levegős, pedig nem vagyok spdif/I2s rajongó (és a Denon spdif kimenete sem egy csoda minőség), azért próbálok ilyen pure copperből még rövidebb verziót is.
Persze ha igazán jó minőséget akarok és fogok is majd, HTPC-t csinálni, akkor persze egymás mellé lesznek téve az egységek, nem csatlakozós lesz, ez inkább csak egy ilyen érdekesség, esetleg összehasonlítgatni ilyen kimenetú dacokat egymással.

gabor80

#31 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.09.28. 18:20

miczo írta:Egy fórumtársnál láttam / hallottam olyan megoldást, hogy a CD játszó belsö I2S buszának minden egyes vonala külön koax kábelen (BNC csati) volt átvíve a DAC-hoz. Szerintem 50 ohmos kábelen ment a müsor, de erre nem emlékszem pontosan. Volt egy tranzisztoros illesztöfokozat, nagyon ötletesen megoldva, ha jól értettem a meghajtó tranyók emitter ellenállói a vevö oldalon voltak, a kábelen áramvezérelten vitte át a jele, a vevö oldalon volt egy ellenállós I/V, szintén egy egyszerü tranzisztoros fokozat. Ennek a megoldásnak nagyon jó hangja volt. Szerintem van fantázia az IC-s illesztésben is, rengeteg professzionális jelátviteli megoldás van már, nem kell kitalálni, de hogy ezek mennyire szólnak bele a hangba, az csak a megépítés után derül ki.
Igen ez a coaxoknál megszokott 50R illesztés asszem, a profi paneleken (usb-I2S, reclock panelek) már rata van ez a 50R (vagy van helye), azt láttam. De jó a tranyós ötlet, utána nézek majd.

Konzol

#32 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.09.28. 19:03

Forrás oldalon sem ártana biztosítani a koax korrekt lezárását!
Kis kábel hosszaknál valószínűleg jól működik a "kihelyezett" emitter ellenállás, de persze jól működne csavart érpáron is csak ott célszerűen 110-330 ohmot kellene használni. Nagyobb tavoldagon, magasabb frekvencian nem kerülhető meg a kabel korrekt lezárása mindkét végén.

gabor80

#33 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.09.28. 19:39

Konzol írta:Forrás oldalon sem ártana biztosítani a koax korrekt lezárását!
Kis kábel hosszaknál valószínűleg jól működik a "kihelyezett" emitter ellenállás, de persze jól működne csavart érpáron is csak ott célszerűen 110-330 ohmot kellene használni. Nagyobb tavoldagon, magasabb frekvencian nem kerülhető meg a kabel korrekt lezárása mindkét végén.
A reclocknál (Ian) alapban be van építve az I2S becsatinál az 50R, az adóknál változó, de pl a USB-I2S-nél sok helyen van lehetóség sorosan és párhuzamosan beépíteni ellenállást, van neki hely is hagyva.
De hogy pl. egy Audo-GD NFB1 kimenete hogy van lezárva az passz, nem láttam még szétszedve.

Konzol

#34 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.09.28. 20:36

Az rendben is van, hogy megteremtik a nyák-on a lehetőséget a korrekt lezárásra. A miczo által említett tranzisztoros megoldasra gondoltam - távoli emitter ellenállás - amikor azt mondtam, hogy adó oldalon is illeszteni kell a koaxot. Ebből a szempontból mindegy, hogy egyenáramúlag, vagy váltóáramúlag catolod az áramköröket. ( emitter -> 50 Ohm -> koax belső ér -> 50 Ohm -> koax harisnya -> meghajtó áramköri föld. Így korrektebb a megoldás )

Sanya
Kapcsolat:

#35 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.09.29. 12:47

gabor80 írta: Igazából egyenlöre nem bonyolítanám túl, Vki írta, talán Sanya, hogy annyira azért nem vészes az I2S jel elvitele kicsit hosszabb távra sem, bár lehet hogy fólián gondolta, nem vezetéken ezt.
Persze ha lehet minnél rövidebb vezetéket használnék, de mondjuk 15 centinél rövidebb ez esetben nem megy, mivel 2 egység egymásra van általában rakva. Reclock úgyis van utána, így a jittert visszaállítja alacsony szintre.
Egy szó mint száz, csak azért írtam, hogy vki hallot e olyan vezetéket, föleg ethernet, ami a fülének jól hangzott.
Valóban én írtam és valóban nem vészes. Ez igaz mind a fólián, mind pedig a vezetékes átvitelre. Elsődleges probléma a jelek közti áthallás, másodlagos a jelek kölső zavartatása. Ha bele gondolunk az I2S átviteli frekvencia nem tekithető nagynak de a három jel időbeli spektruma nagyon eltérő.

Az RJ45 csatlakozás jó alternatíva. Az nem derült ki, hogy milyen lábkiosztással használod, ez ugyanis az UTP ethernet kábel esetében nem mindegy. Mint ahogy a neve is mutatja, csavart érpárokkal van dolgunk. Pontos kiosztásban az 1-2, 3-6, 4-5, 7-8 lábak vannak egy egy csavart érpáron átvezetve. Cat5, illetve Cat5E esetében a négy darab csavart érpár (melyeknek az áthallás minimalizálása érdekében a méterenkénti csavarások száma is eltérő) is össze van egymással csavarva. Cat7 esetében a négy érpár egymástól egy műanyag kereszttel el van választva a kábelben, az áthallás még jobb csökkentése érdekében. Azt is érdemes szem előtt tartani, hogy a gyárilag szerelt UTP ethernet kábelek minden esetben úgynevezett patch kábelek, ami arra utal, hogy minden egyes rézvezető több elemi szálból áll, biztosítva a kábel hajlékonyságát. Ezen felül létezik még fali kábel is, ahol minden egyes rézvezető egy egy tömör rézszál. (Ebből csatlakozóval szerelt kábel elvileg nincs kereskedelmi forgalomban.) Én ez utóbbit használom szívesebben, igaz, hogy a kábel merevebb lesz, de valahogy jobban bízom a tömör rézvezetőben. Az IEEE802 ethernet szabvány nem csak az ethernet kábel maximális hosszát, hanem a minimális hosszát is definiálja. Ezért nem kapsz hivatalosan 30cm-nél rövidebb kábelt. Ha kell rövidebb írj, és bármilyen hosszúságút tudok Neked készíteni, akár tömör fali kábelből is. (A csatlakozási pontokon reflexiók alakulnak ki, melyek nem lehetnek túl "közel" egymáshoz.) Ez persze csak a rendeltetés szerű használatban okoz problémát, mivel ott a frekvencia jóval nagyobb mint az I2S esetében. Mint ahogy Konzol fórumtárs is javasolta, a legjobb megoldás a differenciális meghajtás, hiszen a csavart érpár eleve erre lett kitalálva.

A coax kábel szintén jó választás, de csak abban az esetben ha megfelelő módon van illesztve. A meghajtás oldalán egy soros, a kicsatolás oldalán pedig egy párhuzamos lezáró ellenállóval, mely értéke meg kell hogy egyezzen a coax kábel impedanciájával. Vannak 50, 75 és 93 ohmos coax kábelek is. A megfelelő lezárások esetében a kimeneten figyelembe kell venni az 1:2 arányú jelszint csökkenést is. Helyesen alkalmazva a coax kábellek az I2S frekvenciájú jelek akár többször 10, vagy akár többször 100 méterre is továbbíthatóak.

gabor80

#36 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.09.29. 13:25

Köszi a leírást.
Én végülis az Audio-GD oldalán, tehát az általuk használt bekötést csináltam, mert több gyári dacnál is ez volt. 1-1 helyen persze más bekötés is van. Patch kábellel kötöttem össze, így tehát minden 2. érintkező föld, gondolom a föld és a jel van összecsavarva, és külön fóliázva.
Lehet hogy majd érdekel a tömör kábel, persze nem életbevágó, amit most felfedeztem elég jó hangra. A többi elég grizes volt ehhez képes és a hang is vagy 3-4 dB-el halkabb volt csak a vezeték miatt.
Vannak ilyen lapos patch kábelek is, azok is hasonló szerkezetűek belül, vagy azt nem érdemes használni?

Koaxot csak a dacon belül használok, az egységek között, de lehet majd kipróbálom vezetékben is, csak az anyaguk nem tudom milyen, nem réz vezetőjű volt amiket szétbontottam, vagy vmi ónozott volt.

Update:
Sanya, szerinted a Cat7 patch miért nem működik jól nálam, lezárási probléma miatt, vagy gerjed? 44khz-en működik, 96khz-en viszont siseg, illetve akad a zene...

Sanya
Kapcsolat:

#37 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.09.29. 14:13

gabor80 írta:Köszi a leírást.
Én végülis az Audio-GD oldalán, tehát az általuk használt bekötést csináltam, mert több gyári dacnál is ez volt. 1-1 helyen persze más bekötés is van. Patch kábellel kötöttem össze, így tehát minden 2. érintkező föld, gondolom a föld és a jel van összecsavarva, és külön fóliázva.
Lehet hogy majd érdekel a tömör kábel, persze nem életbevágó, amit most felfedeztem elég jó hangra. A többi elég grizes volt ehhez képes és a hang is vagy 3-4 dB-el halkabb volt csak a vezeték miatt.
Vannak ilyen lapos patch kábelek is, azok is hasonló szerkezetűek belül, vagy azt nem érdemes használni?

Koaxot csak a dacon belül használok, az egységek között, de lehet majd kipróbálom vezetékben is, csak az anyaguk nem tudom milyen, nem réz vezetőjű volt amiket szétbontottam, vagy vmi ónozott volt.

Update:
Sanya, szerinted a Cat7 patch miért nem működik jól nálam, lezárási probléma miatt, vagy gerjed? 44khz-en működik, 96khz-en viszont siseg, illetve akad a zene...
Klasszikus esetben az éprárakat nem árnyékolják külön külön. Az UTP kábelnek alapvetően van STP, FTP, SFTP változata is. Ezek mindegyike ugyanazt jelenti, azaz árnyékolt csavart érpáras kábelt. Én kerülöm őket még rendeltetés szerű használatban is, mert elképesztő földhurkokat lehet vele létrehozni.

Ha a régi szép idők PATA szabványát veszem alapul, azon belül is az ATA66 és ATA100 szabványokat (magyarul a 80 eres ATA kábel), akkor single meghajtás esetében még ez hozhatja a legjobb eredményt. Ezeknél a kábeleknél minden második ér a föld, ezáltal csökkentve az áthallást a jelek között. Ebből kiindulva a lapos, de NEM csavart kábeltől várható a legjobb eredmény. Ha gondolod ilyet is tudok Neked csinálni, ilyen kábelem is van, igaz, hogy csak szép világos kék színben.

Coax esetében általános gyakorlat, hogy a meleg ér rézből van amit egy vékony ezüst réteggel vonnak be. Magyarázata az ilyen kialakításnak a skin effektusban keresendő, miszerint ezeket a kábeleket alapvetően magas frekvenciákon használják, mely frekvencia esetében a jel nem "hatol" be a kábel teljes keresztmetszetébe, csak a felületén fut végig. Mivel az ezüst jobb vezető mint a réz, így elvileg ezeknek a kábeleknek kisebb a beiktatási csillapítása. Természetesen ez csak abban az esetben igaz, ha a kábel magas frekvencián van használva.

A Cat7-re igazság szerint nincs magyarázat. Szabvány szerint a Cat5, mint Category 5 kábelek érpárai 250MHz-ig, a Cat7, mint Category 7 kábelek érpárai 600MHz-ig használatosak.
A Cat7 kábel rézszálai vastagabbak, bár hivatalosan az impedanciában nincs különbség. így az általad tapasztalt jelenségre én csak egy magyarázatot tudok, ami csupán a személyes véleményem, hogy rossz minőségű volt a Cat7-es kábel. Megjegyzem, hogy már nagyon sok fajta ethernet kábellel találkoztam, de valódi Cat7-es patch kábelt még nem láttam. Személyes gyakorlati tapasztalatom alapján a Cat7 kábel annyira vastag az érpárakat elválasztó műanyag kereszt miatt, hogy nem szerelhető rá rendesen dugó.

Sanya
Kapcsolat:

#38 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.09.29. 14:25

Tanácsként még annyit tudnék adni, hogy az adó oldalon minden egyes jelvezetékbe a csatlakozó előtt rakj sorosan egy 33-47 ohmos ellenállót. Ismeretlen vagy bizonytalan kábel és/vagy lezárás esetében ez szokott segíteni. Célszerű a kimeneten minél kisebb slew rate alkalmazása. A nagyon gyors jelváltás növeli az áthallást és a reflexiót. Mivel a bemeneti oldal valószínűleg amúgy is nagy impedanciával fogadja a jeleket, így a soros ellenálló értéke lehet akár 110-150 ohm is. Hátránya nincs a soros ellenállásnak, a jeltisztaságra azonban jótékony hatása van.

gabor80

#39 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.09.29. 14:27

Értem, elvileg direkt drágábban vettem a Cat7 kábelt, asszem Ugreen márkájú (kinai félgagyi persze:)). Azért gondolom biztos vannak nagyobb eltérések a tekerési módokban, árnyékolásban, vezető anyagában, mert 2 ugyanolyan áru kábel között ég és föld volt a különbség. Én amiket szétszedtem mostanában, mind külön 2 érpáronként volt fóliázva, gondolom ez sokat számíthat áthallás szempontból. A mostani tesztelt rövideket persze nem láttam belülről, nem bontottan meg.

Sanya
Kapcsolat:

#40 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.09.29. 14:38

Van egy demonstrációs dobozom, csak az érdekesség kedvéért. Gyorsan lefényképeztem. Remélem látható valamennyire.
IMG_0822.JPG
IMG_0822.JPG (799.31 KiB) Megtekintve 626 alkalommal
Sajnos nincs minden fajta kábel benne. Nem kÍnai, hanem eléggé neves gyártó termékei.

Érdemes összehasonlítani a Cat5e és Cat7 kábel méreteit...

miczo

#41 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.09.29. 15:08

Ha a régi szép idők PATA szabványát veszem alapul, azon belül is az ATA66 és ATA100 szabványokat (magyarul a 80 eres ATA kábel), akkor single meghajtás esetében még ez hozhatja a legjobb eredményt. Ezeknél a kábeleknél minden második ér a föld, ezáltal csökkentve az áthallást a jelek között. Ebből kiindulva a lapos, de NEM csavart kábeltől várható a legjobb eredmény. Ha gondolod ilyet is tudok Neked csinálni, ilyen kábelem is van, igaz, hogy csak szép világos kék színben.
Ez meg tudom erösíteni, 10p -s tüskesor csatlakozót használok 5-10cm hosszal, aminél ez az I2S kiosztása: GND-DATA-GND-BCK-GND-LRCK-GND-MCLK-GND-GND
Igy az egysoros (kínaiak által is gyakran használt) I2S tüskesorra is jó. Igaz ebböl 15cm felett sose használtam, mindig igyekszem rövid kábelt készíteni. A 2.54-es tüskesor csati filléres dolog, a szalagkábel szintén.

Az igazság, hogy 15cm hosszig biztosan nem hallok különbséget a 5p és 10p földvezetékes kábel közt.

Azon filózom, az RS422/485 szabvány, illetve illesztöi alkalmasak lehetnek-e nagyfelbontású átvitelre, mondjuk 24bit/192k-ra, vagy 32bit/384k-ra. Az 24/192k-t az elméleti 50Mbit/sec-el el kellene bírnia (32bit/200k az eléleti határ).

Konzol

#42 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.09.29. 15:49

RS422/485 elvileg 50Mbit-ig jó kis távolságra (ha jól emlékszem).
Szerintem értelmetlen az FTP STP SFTP kábel ilyen célra. Csak szívás van a szerelésével - nagy elektromos zavarral terhelt környezetben viszont komoly segítség tud lenni. Volt úgy, hogy a szándékos földhurok az FTP kábel árnyékolásával oldotta meg az átviteli gondokat.

Sanya
Kapcsolat:

#43 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.09.29. 16:11

miczo írta: Azon filózom, az RS422/485 szabvány, illetve illesztöi alkalmasak lehetnek-e nagyfelbontású átvitelre, mondjuk 24bit/192k-ra, vagy 32bit/384k-ra. Az 24/192k-t az elméleti 50Mbit/sec-el el kellene bírnia (32bit/200k az eléleti határ).
Szerencsére ma már az RS422/RS485 meghajtók is filléres tételnek számítanak. Igazán nagy a választék belőlük. A különböző típusú és gyártmányú meghajtók különböző paraméterekkel, így különböző sebesség értékekkel rendelkeznek. Azt azért érdemes megjegyezni, hogy bár a csavart érpáras technológia biztosítja a zavarmentes nagy sávszélességű átvitelt, az RS422/485 szabvány pont-multi pont szabvány. Persze lehet használni pont-pont közötti kapcsolat létrehozására is, de a technológiából adódóan a meghajtók sebessége ritkán éri el az 50mbit/sec értéket. A multi pontok kialakításából óhatatlanul keletkezik reflexió ami limitálja a maximális sávszélességet. (A reflexiókból adódó jeltorzulás miatt egy bizonyos sebesség felett "összefolynak" a bitek.)

Ha már differenciál átvitel akkor szóba jöhet szerintem még az LVDS vagy az SLVS. Szerencsére ezek is elterjedtek és igen nagy a választék a meghajtók terén. SLVS esetén még egy 50cm-es fólia kábelen (ahol az érpárak technológia okokból nincsen is összecsavarva) is elérhető 500-600Mbit/sec átvitel sebesség. Az elméleti határ pedig valamivel 1gbit/sec felett van.

Konzol

#44 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.09.29. 17:24

A legfontosabb kérdés valahogy kikerülődik. Milyen távolságra is kellene megoldani az összeköttetést?
Két egymáson lévő lapos dobozkához elég egy tiz-tizenöt centis szalagkabel minden faxni nélkül, ahogy miczo is irta.
E táv fölött:
- koax - három, négy RG58-as kábellel nem biztos, hogy mindenki szivesen bajmolódna, viszont a világ végéig elegendő melyik jelnek milyen kábel, BNC csatlakozó páros a legjobb játékot bizosítana.

- csavart - ok, lehet lapos is - érpáras átvitel olcsó, kényelmes, praktikus.

- meghajtó, vevő aramkörök erre a frekvenciárkra akár logikai aramkörökből is öszerakhatók, vagy olcsón megvehetők.

Ha pedig több métert kell athidalni, nos akkor lehet, hogy jobb elfelejteni az i2s-t. Csinálni/venni kell valami apró számítógepet - pl Odroid 32$ - ami visszakezből intézi az ügyet wifin, etherneten keresztül, és van i2s kimenete.

Szerintem nincs értelme feltalálni a spanyol viaszt. Használni kell a meglévő megodásokat - pl. rs422/485 - tuti gyorsabban, olcsóbban adnak jobb erefmenyt, mint valami egyedileg kifejlesztett esetleg épp csak működő megoldás.

Toto
TotoWood Lab

#45 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.09.29. 17:59

Törekedni kell a legminimálisabb távolságra, a kivitelezést úgy megtervezni, hogy a szalagkábel 10 cm-en belül legyen. (bár ez ökölszabály)
Persze tőlem vezetheted 1-2m-es szalagkábellel is az I2S-t, az, hogy mennyire lesz jó, vagy nem jó, az már megint csak más kérdés.

gabor80

#46 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.09.29. 18:26

Kicsit talán félrement a dolog, a szalagkábel okés a dacon belül, azt használom én is vagy coax-ot. De egy szélesebb szalagkábelt külsö összekötőnek talán nem túl praktikus.
Na lényeg hogy ha vkit érdekelt volna, akkor betettem volna hogy milyet vettem, hátha vki szórakázik RJ45 megoldásokkal. Abban egyetértünk, hogy ez nem referencia célból lesz, arra rövid vezetékkel megfelelö vezetéken vezetve, ezt inkább csak opcióként vezettem ki hátra, legyen rajta ilyen is.
Sanya, a vezeték érdekel majd, amikor lesz kedved összeszerelhetsz vmi várhatóan jó hangot adót.
Ezt a bekötést használtam: http://www.audio-gd.com/Pro/dac/I2SdefinitionEN.htm

miczo

#47 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.09.29. 18:42

Kicsit fúrta az oldalam amit Sanya írt a PATA kábelröl, csináltam gyorsan egy 10p-s szalagkábelt GND-DATA-GND-BCK-GND-LRCK-GND-MCLK-GND-GND kiosztással.
Ez egy sima Asus floppy kábel volt, 58cm hosszú! Müködik, nem recseg, nem pattog, stabilan szók 192k-n is.
Öszintén szólva nem hallok semmi különbséget a 8cm-es 5p-s átvezetéshez képest, ugyanúgy szól. A 10p-s szalagkábel 12.3mm széles, ezt még nem érzem vészesnek.
Amikor egy Philips CD618-ból vezettem ki az I2S-t egy 20 cm-es kábelen (DATA-BCK-LRCK-MCLK-GND), ott viszont hallhatóan (bár nem drasztikusan), de kifémesedett a hangzás.
Ezek szerint ennyit számít az erenkénti árnyékolás...

Konzol

#48 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.09.29. 18:54

Kicsit offtopic, de a jelenség hasonló:
miczo írta:Kicsit fúrta az oldalam amit Sanya írt a PATA kábelröl, csináltam gyorsan egy 10p-s szalagkábelt GND-DATA-GND-BCK-GND-LRCK-GND-MCLK-GND-GND kiosztással.
Ezek szerint ennyit számít az erenkénti árnyékolás...
Soros vonal (RS232) ment kb. 30-40 méteres FTP kábelen 19200 bit/sec-en zajos környezetben, szoftveres flow controlt használva. Illetve nem ment. Hiába volt az árnyékolás, lecsökkentett lezáró ellenállás állandóan CRC hibákat dobált. Csak az segített, hogy a kommunikacióra erek közül a nem használtakat földre kötöttem. Azonnal stabil lett a kapcsolat, és azóta is az. Igaz, kicsit furcsán néz ki a patch panel, de megy:-)

MOT64

#49 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.11.14. 11:32

Tud valaki CM6631 csiphez Win10-es drivert? Hol lehet ilyet letölteni?

Konzol

#50 Re: USB-I2S átalakítók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.11.14. 11:40

http://www.ebay.ca/itm/Hi-Fi-CM6631A-19 ... rmvSB=true

Itt találsz egy linket a driverre.

ide mutat:
http://blog.pennybuying.com/down/fa/FA101A.rar

Kipróbálni szerencsére nincs min:D

Elvileg itt is van hozzá driver:
http://schiit.com/drivers

Válasz küldése