DAC építés az alapoktól

Moderátor: Sanya

KD mester

#1 DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.21. 10:59

Mi, hogy, miért.... Alap kérdések-válaszok DAC témában.

gabor80

#2 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.03.21. 11:05

Ez izgi lesz, sok dolgokra még én is kiváncsi vagyok:)
Csak az AD1862 ad neked erőt és mindent lebíró akaratot. De azért az AK4497-el sem jövünk dühbe :D

Toto
TotoWood Lab

#3 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.21. 12:01

KD-nak meg kellene építeni a multibites D/A-t.
Akár TotoWood IV-vel, akár teljesen másmilyennel.

Vagy 1 ohm körül lezárni a chipet, és teljesen ideálisan felerősíteni. :D
Mivel 1 ohm lezárásról beszélünk, amihez nem is kell erős ellenállás, így felhasználhatna akár egy darab SQ450 szálat!
Kb. 10 cm szál adná az 1 ohmot. Ez nem feltekert módjára lenne, legalább is ne úgy, mint a tekercseknél.

Aztán tessék rendes, abszolút high-end vonalerősítőt készíteni hozzá! :D
1 ohm lezárás NEM IDEÁLIS, viszont több biztosan nem lesz az impedancia. Tehát nem kell 4-5-6 ohm impedanciáktól tartani, stb.

Úgyhogy hajrá, tessék megvenni a chipeket, és ilyen minőségű vonalerősítőt csinálni hozzá.
(de ne 7,10,15,20,200 ohmokkal, akkor biztosan marad a TotoWood IV)

Toto
TotoWood Lab

#4 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.21. 12:18

Amúgy talán az SRC4192 is alkalmas lenne I2S to RJ20 bit átalakításra, de csakis bypass módban, SRC-t kikerülve.
Könnyebben forrasztható, kevesebb táp kell neki, nem kell mikrokontroller, de SPDIF támogatásról lemondhatunk akkor.

gabor80

#5 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.03.21. 12:19

Nem féltem a Mestert, hogy dac utáni erősítőt kell építenie, lehet hogy lepipálja az eddigi próbálkozásokat:))
Csak tempósan vásároljatok, mert vettem pár 1862-t tegnap:)
Sajna Patrik nem ad el, így most nem lesz bemutatva a dacom a fülestalin, pedig nagyon el akartam büszkélkedni vele, hogy egy komolyhangú Totowood I/V van a végén. :mrgreen:
Csak az AD1862 ad neked erőt és mindent lebíró akaratot. De azért az AK4497-el sem jövünk dühbe :D

Toto
TotoWood Lab

#6 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.21. 14:33

Feltéve, ha tényleg feltud erősíteni ideálisan +-1mV-ot. ;)

Sanya
Kapcsolat:

#7 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.03.21. 16:11

Toto! Amint olvasom elég nagy tapasztalattal rendelkezel DAC chipek terén. Mi a véleményed a PCM1704 DAC chip-ről? Érdemes vele foglalkozni, vagy célszerű maradni az AD1862-nél?

Toto
TotoWood Lab

#8 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.21. 16:28

Ha már megvan, érdemes. Ha I2S van rajta, akkor mindenképpen. Ha nincs, érdemes már rögtön az AD1862-vel kezdeni.

KD mester

#9 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.21. 20:14

Mondjuk ide nem ártana leírni, hogy mi az az IS2, SPDIF kimenet, az SRC, az RJ20 bit. Éppen azért lenne ez a DAC építés az alapoktól, hogy aki ide téved ne azzal szembesüljön, hogy repkednek az ilyen kifejezések, azt azt se tudja, mi van...

Toto
TotoWood Lab

#10 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.21. 20:20

I2S, SRC, Right Justified 20 bit: http://hifi.live1.hu/src4392
SPDIF formátum: jellemzően optika, vagy koax csatlakozási formátummal rendelkezik, pl. CD lejátszó, TV tuner, Xbox, stb...

Ide kéne valahogy csalogatni Mzperx-et, ő egy kicsit jobban jártas a témában.

KD mester

#11 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.21. 20:23

Hajrá. Csalogassad csak. :D
Engem valamiért nem csipáz. Nem tom miért. Pedig sose szóltam be neki, vagy ilyesmi....

Toto
TotoWood Lab

#12 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.21. 20:33

Viszont vannak olyan elkezdett projektjei, aminek a kivitelezésével nem értek teljesen egyet. Viszont tényleg ő ért leginkább hozzá.

SRC chip elvileg jitter csökkentésére szolgálna (http://hifi.live1.hu/szogletes-hangok), továbbá háromszög dithert ad hozzá
pl. a 20 bites D/A-hoz, ezzel növelve elvileg az elméleti felbontást.

De ez az AD1862 esetében (és valószínűleg bármelyik multibitesnél) nem vált be, rosszabb tőle a hang.
Azt is tudni kell, hogy sajnos nagyon úgy tűnik, sokkal jobb az AD1862 chipnek a 48 khz-es mintavételezés, mint pl. a 384.
Valahogy jobb 48 khz-en. Lehet, hogy Xmos a hibás benne, de az is lehet, hogy a glitch. Na itt jön az, hogy mi is az a glitch.

Ez olyan témakör, ami nagy könyvet igényelne.

SRC chipet pedig nem az eredeti céljára alkalmazzuk, csak arra, hogy az I2S jelet átalakítsuk AD1862 kompatibilis jellé.
I2S az egy digitális audio jelformátum, legnépszerűbb, mai. Szinte már minden ezt használja. Van egy idődiagramja, amit meg lehet változtatni
csomó shift regiszterrel, stb... csak ezzel basszuk el is az egészet. Ezért jó, hogy az SRC chip ezt megoldja inaktív SRC mellett is.

gabor80

#13 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.03.21. 21:01

Igazából az alapok nem olyan nehezek, ezt érdemes egy könyvben elolvasni vagy a neten, és olyan dolgokat megbeszélni ami már nincs egyértelműen leírva.
Szerintem érdemes a CD lemezjátszó c. régi könyvet elolvasni, elég érthetően ír, ill. a Digi jelfeldolgozást is, utóbbit én is olvasom még. Ill a digitális technika, logokai kapuk, bináris számrendszer stb. leírásokat nézegetni. Ha vkinek kell az első 2 könyv, tudok priviben elérhetőséget adni.

Amit már én sem találtam meg könyvben az pl. a különböző jeltípusok, RJ stb. leírása, hogy viszonyulnak az I2S-hez, mit jelentenek ezek a különböző formátumok vmi jól érthető idődiagramokban stb.

KD mester

#14 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.21. 21:09

Az alap fogalmakat én is vágom. Tudom, hogy működnek a DAC-ok. De azért mások esetleg nem tudják. Meg hát én is csak felületes ismeretekkel rendelkezem. Azt tudom, mi a shift regiszter, meg a D-flip-flop, meg elvi szinten hogy működik egy processzor. Azt is tudom, mi az spdif, meg a soros adatátvitel, stb... De részletesen nem foglalkoztam még DA-kkal mélységeiben...

gabor80

#15 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.03.21. 21:18

KD mester írta:Az alap fogalmakat én is vágom. Tudom, hogy működnek a DAC-ok. De azért mások esetleg nem tudják. Meg hát én is csak felületes ismeretekkel rendelkezem. Azt tudom, mi a shift regiszter, meg a D-flip-flop, meg elvi szinten hogy működik egy processzor. Azt is tudom, mi az spdif, meg a soros adatátvitel, stb... De részletesen nem foglalkoztam még DA-kkal mélységeiben...
Valahogy én is hasonlóan vagyok, ígazán a gyakorlat és rutin megszerzése már a nehezebb, meg gondolom a programozás, ezekben azért Toto nem rossz, de vannak nagy spilerek a másik fórumban is.
Persze ha van rá igény, lehet az elejéről kezdeni egy leírást a nagyon kezdőknek, jól érthetően, de azért nem bőrére eresztve.

Sanya
Kapcsolat:

#16 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.03.22. 09:32

S/PDIF (Sony Philips Digital Interconnect Format vagy Sony Philips Digital InterFace)

Alapvetően szórakoztató elektronikai (consumer) eszközök közti digitális audio információk továbbítására kifejlesztett felület, korát tekintve egyidős a CD-vel. Jól definiált, minden egyes komponense szabványban rögzített, teljes specifikációja megtalálható az IEC958, későbbiekben IEC60958 szabványokban. Rendelkezik professzionális (professional) eszközöknek szánt változattal, ami AES/EBU (Audio Engineering Society/European Broadcasting Union) névre hallgat. (A professzionális változatot gyakran hívják AES3-nak vagy AES3id-nek is).

Eredetileg a felület LPCM (Linear Pulse Code Modulation) 16 illetve 20 bites digitális audio adatok továbbítását hivatott megvalósítani. Ezen felül egyéb járulékos információk továbbítására is alkalmas, bár itt a szabványtól már nagyon sok az eltérés. A 24 bites LPCM átvitel nem része a szabványnak, bár az S/PDIF felület erre alkalmas, garancia nincs rá, hogy minden eszköz ugyanúgy fogja értelmezni az adatokat. Az AES/EBU nem támogatja a 24 bites LPCM formátumot. Míg a 16/20 bites átvitel kompatibilis egymással, azaz az adatok elrendezése miatt egy 20 bites jelforrás ki tud szolgálni egy 16 bites jelfogadót és fordítva, addíg a 24 bites formátum esetében a bitek elhelyezkedése teljesen más.

Mintavételi frekvenciát tekintve három szabványos értéket támogat. A CD és DAT (Digital Audio Tape) számára 44100Hz, a DAT számára 48000Hz, és a DSR (Digital Satellite Radio) számára 32000Hz.

A felület átviteli sávszélessége 100kHz-től 6MHZ-ig terjed, DC átvitel nem engedélyezett, így az interfész akár leválasztó transzformátoros, vagy kondenzátoros csatolással is illeszthető.

Interfész (Layer1)

A consumer eszközök esetében két fajta csatlakozó felülettel rendelkezik, RCA (narancs színú, nagyon ritkán fekete) csatlakozással a 75ohm-os koax kábel számára, illetve TOSLINK (Toshiba Link) csatlakozással az optikai kábel számára. Professional eszközök esetében XLR csatlakozással a 110ohm-os csavart érpár számára (AES3), illetve BNC csatlakozással a szintén 75ohm-os koax kábel számára (AES3id). Az AES interfész esetében a csavart érpáron a maximális kábelhossz 100 méter, koax esetében pedig 1000(!) méter. S/PDIF esetében függetlenül a csatlakozástól 10 méter a maximális kábelhossz.

Alapcsony szintű protokol (Layer2)

Az átvitel egyvezetékesnek tekinthető, azaz az adatok mellett a kódolás az órajelet is tartalmazza. Az adat és az órajel kódolására BMC (Biphase Mark Code) kódolást használ, ami nagymértékben (ha nem teljesen) megegyezik az FM kódolással. Mint minden órajelet is tartalmazó adat kódolás esetében nem a tényleges logikai szintek, hanem annak a változása hordozza az információt. A kódolás során minden egyes bithatáron változik a logikai szint, és minden logika "1" bit esetében a bit idó közepén is van egy váltás, míg logikai "0" esetében a bit idő közepén nincs váltás. Ez a legyegyszerűbb kódolási eljárás, hátránya, hogy az átvitel csatorna sávszélesség igénye pontosan kétszerese a maximális órajel frekvenciának.
Az átvitel nem alkalmaz csatorna kódolást és DC kiegyenlítést (ez egyébként az egyvezetékes átvitelek között ritka mint a fehér holló), így a csatorna bit órajele megegyezik az adat bitek órajelével. A megoldás hátránya, hogy az átvitel során a byte, vagy inkább word (szó) határokat valahogyan jelölni kell. Csatorna kódolás esetében (amikor több bitet viszünk át, mint amennyire valójában szükség van, lehetőség van az adathatárokat a fennmaradó nem használatos szavakkal jelölni, például az ethernet esetében amikor a 4b5 illetve 8b10 csatorna kódolás miatt "J" és "K" szavakkal lehet az adathatárokat jelölni) a probléma implicit módon megoldódik. S/PDIF esetében a BMC kódolás az adathatárokon "hibás" kódolást ír elő, azaz az adathatárok jelölése esetében a bithatáron nem változik a logikai szint.

Magas szintű protokol (Layer3)

Az adatok az interfészen az előbbiekben ismertetett kódolás felhasználásával 32 bites egységekben kerül továbbításra. Minden egyes 32 bites adatcsoport (továbbiakban DW azaz Double Word) "hibás" kódolással jelölve van az átvitel során (X preamble a bal csatorna elejét, Y preamble a jobb csatorna elejét). Egy ilyen DW képez egy sub frame-et. Kettő sub frame (bal oldali minta plusz jobb oldali minta) képez egy frame-et.
A teljes átvitel (blokk) összesen 2x192 sub frame-et, azaz 192 frame-et tartalmaz. A blokk eleje szintén jelölve van "hibás" kódolással (Z preable, frame eleje, bal csatorna következik). A 32 bites DW szerkezete:
4bit preamble (X, Y vagy Z)
4bit AUX infó
20 bit PCM adat, LSB formátumban, azaz a legalacsonyabb helyiértékú bit van legelöl
1bit V, Validity bit
1bit U, User bit
1bit C, Channel status bit
1bit P, Parity bit
Mint látható, minden egyes sub frame el van látva parítással, ami egy bit hibát képes detektálni, javítani sajnos nem tudja, de egy bit hibát tud érzékelni. A módszer egyszerűségéből adódik a hátránya is, ha kettő bit hibásodik meg az átvitel során akkor az nem detektálható. Általánosan megfogalmazva, páratlan számú bithibák detektálhatóak de nem javíthatóak, páros számú bithibák sajnos észrevétlenek maradnak. Számunkra még (a PCM adatokon kívül) az User bit lehet érdekes, minden egyes sub frame-ben egy bit plusz információt hordoz(hat), a blokk-ban összesen 384bit, gyakorlatban (a szabvány szerint) csak 192 bit van felhasználva. Ez a 192 bit az adatok formátumát hivatott leírni, mekkora a mintavételi frekvencia, mekkora a bit szám, másolható-e az adatfolyam, stb. Elvileg a CD-DA Red Book (Compact Disc Digital Audio) szabvány definiálja a sub code-ban elhelyezkedett (PQRSTUVW) információk (Pause, Lead in, Lead out, ISRC, TOC) felépítését, ami ebbe a 192 bit-be belekerülhet. így elméletben (megfelelően elkészített CD-DA esetében) az S/PDIF átvitelben akár az album és a zeneszámok címe is benne foglaltatik.

Ezek az információk, bár egy kicsit nyersek, a későbbiekben még hasznosak lesznek.

Amint időm engedi megpróbálom összefoglalni az I2S-ről a legfontosabb tudnivalókat is. Persze ha nem untatom vele a fórumtársakat...

KD mester

#17 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.22. 11:47

Nagyon szépen köszönjük! Ez egy hiánypótló leírás. Pont erről szólna a téma, a DAC alapokról. Szóval egyáltalán nem untatsz vele senkit.

Elsősorban ilyen írások kellenek ide, a topick elejére.

Sanya
Kapcsolat:

#18 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.03.22. 13:15

I2S vagy IIS (Inter IC Sound vagy Integrated Interchip Sound)

Alapvetően mint ahogyan a rövidítés is mutatja, áramkörök közötti digitális audio kommunikációra szolgáló felület. Ellentétben az S/PDIF-el szemben nem szabványosított felület, nincsenek jól definiált rétegei. Több féle változata létezik.

Inkább protokolnak tekinthető, mivel csak az adatformátumot definiálja. A formátum (minta bit mélység) nincs az adatfolyamban definiálva, így a forrás és a fogadó közötti "közös nyelv" megállapodás alapú.

Interfész (Layer1)

Önmagában az I2S nem definiálja az interfészt, három vezetékes soros átvitelt használ, a vezetékek elnevezése sem szabványos csak a funkcionalítás:

Clock, az órajele az adatfolyamnak, általános szabály, hogy a jelek értelmezése az órajelhez, pontosabban az órajel változásához kötött. Az órajel lefutó éle alatt változhat meg a másik két vezeték állapota, az órajel felfutó éle pedig az adatok érvényességét jelenti. A felfutó él alatt (illetve megadott idővel előtte és utánna) az adatvezetékek állapota nem változhat.

Data, az adat, általában a PCM kódolású audio információ, nincs semmilyen csatorna kódolás, a logikai "0" fizikai 0 bitet, a logikai "1" pedig fizikai 1 bitet jelent.

Word Clock, az összetartozó adatokat jelöli, a szavak órajele, további elnevezése lehet még WS (Word Select) vagy LRCLK (Left Right Clock). Gyakran az állapot változás, mind a felfutó él, mind pedig a lefutó él egy-egy szó határt jelöl. Ritkábban a Word Clock egy órajel periódusig logikai "1" szintű, mely a szóhatár kezdetét jelöli. LRCLK esetén logikai "1" értéke a bal csatorna adatait, logikai "0" értéke pedig a jobb csatorna adatait jelöli.

Protokol (Layer2 és Layer3)

Több megvalósítás létezik. Általánosságban elmondható, hogy a szó hosszűsága 32 bit, így adódik ki, hogy a Clock 64 szerese a Word Clock-nak. Mivel a PCM minta 16, 20 vagy 24 bit hosszűsagú, a 32 bites szón belüli elhelyezkedése alapján különböző átviteli módokat különböztetünk meg:

LJ16, LJ20, LJ24 (Left Justify), a PCM minta balra van igazítva a 32 bites szón belül. A Word Clock lefutó vagy felfutó éle után rögtön kezdődik a PCM minta első bitje. Fontos megjegyezni, hogy a PCM minta továbbitása MSB formátumban történik, azaz a legmagasabb helyiértékű bit kerül legelöször továbbításra. A fennmaradó bitek logikai "0" értéket vesznek fel. Ennek a továbbítási módnak megvan az az előnye, hogy kis megszorításokkal egy 16 bites PCM jelforrás együtt tud működni egy 20 bites jelfogadóval. Az alsó négy bit logikai "0" értékkel lesz feltötlve, tehát az igazítás automatikusam megtörténik. Az LJ utáni számérték a PCM minta érvényes bitjeinek a számát jelenti.

RJ16, RJ20, RJ24 (Right Justify), a PCM minta jobbra van igazítva a 32 bites szón belüle. Ebben az esetben a Word Clock lefutó vagy felfutó éle után kitöltő logikai "0" bitek kerülnek továbbításra, például 16 bites PCM minta esetében 16 darab logikai "0" bit után következik a PCM minta 16 bitje, szintén MSB formátumban. Mivel a különböző bitmélységek a 32 bites szón belül különböző helyen kezdődnek, így a formátumok nem kompatibilisek egymással. Egy 16 bites PCM jelforrás nem tud együttmúködni egy 20 bites jelfogadóval, és fordítva sem működik helyesen.

I2S, a továbbítás hasonlít a Left Justify esethez, egy nagyon fontos különbséggel. A szó első bitje kötelezően logikai "0" bit, majd ezt követi a PCM minta legelső bitje, szintén MSB formátumban. Tehát egy 16 bites PCM minta valójában LJ17-nek felelne meg (bár ilyen nem létezik), az első "dummy" bit logikai "0" szintű. Ennek az átvitelnek a legnagyobb előnye (bár bonyolultnak tűnik a dummy bit miatt), hogy az első érvénytelen dummy bit alatt ki lehet képezni a DAC számára szükséges STROBE jelet. A Word Clock jelet egy D tárolón átvezetve, a Clock jellel szinkronizálva kialakul az egy bitidővel késleltetett Word Clock jel. A késleltetett Word Clock jelet és az eredeti Word Clock jelet egy XOR (kizáró vagy) kétbemenető logikai kapura vezetve előáll a STROBE jel. Ehhez csupán egy élvezérelt D tárolóra és egy XOR logikai kapura van szükség. Nyilván csak abban az esetben ha az általunk használni kívánt DAC nem rendelkezik dedikáltan I2S formátum fogadására alkalmas bemenettel.

Létezik olyan megvalósítás is főleg DSP (Digital Signal Processor) környezetben, hogy a Word Clock jel a minta elején egy bit időre lesz csak magas. Ebben az esetben a Word Clock nem LRCLK jelként viselkedik, a több csatornás PCM minták TDM (Time Division Multiplex) módon egymás után kerülnek továbbításra. Ennél a megvalósításnál lehetőség van kettőnél több csatorna PCM jelének továbbítására is.

Alapvetően az I2S kizárólag két csatorna PCM adatainak továbbítására alkalmas. Ha ennél több csatorna továbbítására van szükség, akkor több adat vezetéket használnak, adatvezetékenként kettő csatorna továbbításával a fenti ismertetett módon. Egy klasszikus nyolc csatornás rendszer esetében tehát a Clock és a Word Clock jel mellet négy darab adatvezeték kerül kialakításra. Így a több csatornás megvalósítás teljes mértékben kompatibilis marad a klasszikus két csatornás esettel.

A fenti jelek, illetve a különböző adattovábbítási formátumok időbeli ábrázolása általában megtalálható minden multi formátumot fogadni képes DAC adatlapján, például a PCM1792 chip datasheet-jén.

gabor80

#19 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.03.22. 13:20

Jó leírás! Az I2S is érdekelne hátha lesz vmi ismeretlen abban is. Sőt. Igazán itt a jeligazítások, a jelfolyamok viszonyai egymáshoz képest, shift regsiszterek stb, ha jól érthető formában meglennének sokan örülnének sztem. Lehet hogy ha van időm írok én is vmit, mondjuk a jeltorzítások, kvantálási zajról. A jitter viszont akár egy főtéma is lehetne, ezen sok minden bukhat, vki okos majd erről is mondhatna érdekességeket, jó vmennyit mindannyian tudunk róla, de hátha.

Szerk: látom azóta írtál:)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gabor80 2016.03.22. 13:32-kor.

gabor80

#20 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.03.22. 13:30

Sanya, tehát az I2S szinkron átvitel, jól gondolom?, másik, hogy ez nyers PCM jel, tehát nincs hibajavító, paritásbit stb benne? Ezért kell minél rövidebb úton vezetni, ha jól gondolom.

Sanya
Kapcsolat:

#21 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.03.22. 14:16

Igen jól gondolod. Az I2S már szinkron átvitel mindenféle hiba ellenőrzés és javítás nélkül. Önmagában már csak a "nyers" PCM jelet tartalmazza. A minél rövidebb jelvezeték nagyon szubjektív.

Alapvetően az I2S, mint ahogyan a neve is mutatja áramkörök közötti soros átvitelt jelent. Ezek az esetek döntő többségében egy nyákon helyezkednek el. Ebből adódik a viszonylagos rövid jelvezeték. Nyilván lehet az átvitelt használni nyákok között is, bizonyos szabályok betartásával.

Egy nyákon belüli vezetés esetén az alábbiakra kell figyelni:

1. a három jelvezeték csoportegyüttfutása hellyel közzel egyezzen meg, azaz a vezetők hossza egyezzen meg. Ez általában akkor érdekes ha a maximális órajel 20 szoros értéke összemérhető a jel terjedési sebességével. Ez mondjuk ebben az esetben nem teljesül (kb. 600MHz felett erre már nagyon oda kell figyelni), ettől eltekintve célszerű az azonos vezető hosszokra törekedni.

2. A Clock és a Word Clock jelvezetékre vonatkozik az úgynevezett 3d szabály, azaz a nyákon alkalmazott Clock és Word Clock vezető szélessége (d) mellett a vezető háromszoros távolságát (3d) szabadon kell hagyni az áthallások elkerülése miatt.

3. A Clock és a Word Clock jelvezetéket nem kereztezheti egyik rétegen sem semmi, sem másik vezető, sem pedig alkatrész. Több rétegű nyák esetében az órajelek vezetékelésénél a via-kat kerülni kell.

4. Fontos a megfelelő referencia szint, azaz a GND biztosítása. Mivel mind a három jelvezeték feszültség értéke a referencia GND szinthez van viszonyítva, fontos ennek a pontos megléte. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy az áramkörnek valahol záródnia is kell, tehát a jelvezetéken a vevő áramkörbe "befolyó" áram a GND vezetéken "folyik" vissza a jelforráshoz. Bár a bemenetek nagyon kis áramot igényelnek (általában egy mos fet bemeneti kapacítása az áttöltés idejéig terheli, utána nem folyik számottevő áram) fontos a megfelelő GND. A digitális áramköröknél célszerű a teli fóliás GND kialakítása.

5. A fenti szabályok betartása esetén 20-30 centiméterig nem kell sem soros sem pedig párhuzamos lezáró ellenállásokat használni. E felett célszerű a jelforráshoz közel (azaz a forrás oldalon) egy 15-33ohm-os soros ellenállást beiktatni a jelvezetékekbe.

6. Minden digitális áramkör VCC lábát hidegíteni kell egy 100nF értékű kerámia kondenzátorral. Ha az áramkörnek több VCC lába van akkor az összeset egyesével. Fontos, hogy a hidegítésre szolgáló kondenzátor minél közelebb kerüljön az áramkörhöz, kialakítását tekitve pedig a VCC lábhoz "menő" vezetősávon legyen, ne pedig egy külön leágazással a kondenzátor irányába.

Nyákok között:

1. Mindenképpen szükséges a soros ellenállás, a forrás oldalhoz közel. Ha lehet ne alakítsunk ki nagyáramú jelforrást, minél kisebb a kimenet terhelhetősége annál jobb. A bemenet minél kisebb impedanciás legyen, esetleg Smith Trigger-el megvalósítva.

2. Mivel a 3d szabályt nehéz betartani, szalagkábeles vezetés esetén célszerű minden második eret használni, minden jelvezeték között egy GND vezetéket meghagyva.

3. Mindenképpen kell GND a jelvezetékek mellé! Ha esetleg a két nyák ugyanarról a helyről kap tápot és közös a föld pontjuk, akkor is _kell_ egy GND a jelvezetékek mellé. Míg az analog áramköröknél fontos a csillagpontos földelés kialakítása, a digitális áramköröknél ez inkább káros.

4. Mivel az órajel vezetékek a legkényesebbek az átvitelre, ezeket minél messzebb kell vezetni mindentől. Az sem baj, ha külön kábelezés van az órajelek számára. Az adatvezetékek sokkal érzéketlenebbek.

Szinkron átvitel esetében sokkal fontosabb az órajelek helyes fázisviszonya (minden torzítás és jitter ebből ered), mint az adatvezetékek zavartatása. A fenti szabályok lehet, hogy túlságosan is szigurúnak tűnnek, de hát ha jól tudom itt a fórum alapvetően nem mezei audio eszközök készítéséről, hanem high end audio eszközök készítéséről szól. Mint ahogy KD mester nagy figyelmet szentel az analóg áramkörök kialakítására, ugyanúgy a digitális rész is megérdemli az odafigyelést.

Válaszolva a kérdésedre a vezetékek hossza a szabályok betartása mellett nem releváns. A fentiekkel szimpla vezetéken el lehet vinni a jelet akár 40 centiméterre is minden gond nélkül. Ha biztosra akarsz menni a jelvezetékeket célszerű differencális meghajtással átvinni, mondjuk csavart érpáron. Itt érdemes megjegyezni, hogy nem a csavart érpár az átvitel fő jellemezője, hanem a differenciális meghajtás helyes illesztése. Egy RS485 adó és vevő pár tökéletesen alkalmas az ilyen feladatra.

gabor80

#22 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.03.22. 14:41

Ha jól tudom legtöbb helyen a bitclockot szokták reclockolni, az én is olvastam hogy a data kevésbé érzékeny, eszerint a Bclk lenne a legérzékenyebb zavarokra, jitterre?
A másik kérdésem: láttam sok külföldi fórumon -és most én is így csináltam- hogy jelátvitelre ezeket a kis koax vezetékeket használják a profik (wifi vezeték, U.FL..), ennek is van jelentősége, ha igen miben, csak zavarszűrés? Vagy gondolom a nagyfrekis jeleket is jobb ezzel átvinni, mivel rádiofrekis kialakítású?

Sanya
Kapcsolat:

#23 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.03.22. 15:27

Alapvetően a koax nem azért jó mert árnyékolt,hanem mert a klasszikus vezetékhez képest kontrollált az impedanciája, ami egy hagyományos vezetékről nem mondható el. Mint ahogyan rövid szakaszon, mondjuk 1 méteren belül a csavart érpárnak az előnye sem a csavarásban rejlik, bár sokszor azt irják, hogy ezért érzéketlen a zavarokra. Ez igaz is, de nem csak ez a lényeg.

Tekintsük az átvitelre szánt közeget, mondjuk a koax kábelt. Ennek van egy impedanciája. Megjegyzem, hogy a Wifi-nél alkalmazott koax kábelek hivatalos impedanciája 50ohm. Ebbe az átviteli közegbe be kell csatolni a jelet, a végén pedig ki kell csatolni. A csatolásokat minél jobban kell illeszteni az impedanciához. Gyakorlatban a becsatolásnál az impedanciával megegyező soros ellenállással, hogy a becsatolás helyén minél kisebb legyen a reflexió, a kicsatolásnál pedig az impedanciával megegyező párhuzamos ellenállással, ezáltal lezárva az átviteli közeget. Természetesen a nyákon kialakított vezetősávok imedanciája a meghajtástól a csatlakozásig is követve az adott átviteli közeg impedanciáját.

A helyesen illesztett és lezárt koax kábel ebben az esetben fogja azt nyújtani amit elvársz tőle. Ha a megfelelő illesztés hiányzik, akkor ugyanúgy ki tudnak alakulni túllövések és reflexiók mint a mezei kábel esetében. Az igaz, hogy az árnyékolása miatt kevesebb zavart szed össze, de azt sem szabad elfelejteni, hogy egy digitális átvitel esetében a logikai "1" és a logikai "0" szint között van egy bizonyos feszültség szint beli védősáv. A bemeneten egy komparátor fogadja a jelet, majd a jelszint alapján dönt, hogy ez logikai "1' vagy "0" állapotnak felel meg. A digitális áramkörök zavarérzéketlensége eleve adott a működési módjukból, főleg ha a bemenet kialakítása Smith Trigger-es.

Az már egy teljesen más kérdéskör, hogy a Clock, még inkább a Word Clock jelvezeték fázisviszonya sokkal inkább meghatározó. Mivel ez szolgáltatja a DAC-oknak az adat érvényessége jelet, illetve az analóg kimeneten ebben a pillanatban (a chip saját jelkésleltetésével növelve persze, ami hellyel közzel konstans) jelenik meg a PCM értéknek megfelelő minta. Önmagában a Clock jel fázisviszonya nem kritikus (csupán abban az aspektusban érdekes, hogy általában ebből van osztással származtatva a Word Clock jel), hiszen itt csak az a lényeg, hogy a Clock jel felfutó élekor az adat vonal már stabilan beálljon az aktuálisan átvinni kívánt bit logikai értékre. Reclock-olni tehát a Word Clock jelet érdemes a jitter minimalizálása miatt.

A reclock a jitterrel együtt, mint ahogyan írtad egy külön fejezet. De mielőtt a reclock témakörben elmélyülnénk volna egy kérdésem:

Pusztán elvi síkon. Van egy jój megépített DAC-od, modjuk Toto által preferált AD1862-vel, van egy nagyon jól megépített I/V az analóg kimenetén.
Meghajtjuk mondjuk klasszikus 44.1kHz-es 16 bites jellel.

Ebből kiszámolva az alábbi időzítési adatok következnek:
Clock (bitclock): 44100 * 64 = 2.8224MHz, periódus idő kb 354ns
Word clock: 44100 * 2 = 88.2KHz, periódus idő 11.33us

Az S/PDIF szabvány +-20ns-os jittert enged meg ami nagyon nagy érték, de a 354ns-os bit időre vetítve több mint egy nagyságrenddel kevesebb. Ezt akarjuk reclock-olni.

A Word Clock lefutó élére a bal oldali DAC, a felfutó élére a jobb oldali DAC kapja meg a PCM mintát és alakítja analóg értékké.

Az nem zavar, hogy a bal és a jobb csatorna a működési módból adódóan 11.33/2 = 5.66us-al el van csúszva egymáshoz képest, azaz nem tökéletes az analog reprodukció?

Toto
TotoWood Lab

#24 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.22. 15:41

Először átalakítjuk az I2S jelet Right-Justified 20 bit formátummá, inaktív SRC mellett,
aztán alkalmazzuk a STOPPED clock megoldást, hogy mindkét oldal egyformán működjön.

Mindig csak az első 20 bit értékkel foglalkozunk, teljesen függetlenül attól, hogy 16 bites/24 bites/32 bites az eredeti I2S jel.
Többit lefűrészeljük, vagy hozzáadunk nullákat. (amit automatikusan megcsinál az inaktívra beállított SRC chip helyes portbeállítás után)
Csatolmányok
ADSTOPPEDCLOCK.PNG
ADSTOPPEDCLOCK.PNG (4.77 KiB) Megtekintve 1382 alkalommal

Toto
TotoWood Lab

#25 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.22. 15:51

SRC chipre a legegyszerűbb példa: SRC4192 bypass módban. (de ezt még nem teszteltem le)
Illetve az SRC4392. Azon integrálva van egy DIR9001 féle, de 192 khz-es SPDIF receiver is.

ÉS kapu és az INVERTER-nek valami nagyon gyors való, pl. TI féle SOT tokozású cucc pl.

Sanya
Kapcsolat:

#26 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.03.22. 16:15

Mea Culpa! így az előbbi kérdésem máris értelmét vesztette. Ötletes megoldás.

gabor80

#27 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.03.22. 17:03

Köszi Sanya a kimerítő választ, nagy a témakör tényleg.
Ezt a stopped clockot most már egyre több panelen alkalmazzák, hogy a 2 oldal is bitre egyszerre menjen.

Toto
TotoWood Lab

#28 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.22. 19:01

Én nem bitnek hívnám azért, hanem időzítésnek.

Közben megnéztem újra ezt az SRC4192-t. Valószínűleg tényleg alkalmazható, pont úgy, mint az SRC4392 megfelelője.
Azért előnyös ez ebben az esetben, mert csak pinhelyesen kell beüzemelni, és kész is. Nem kell mikrokontroller. Persze így SPDIF sem lesz.

És nincs alternatíva. Az AD1896 sem az. Ott egyszerűen lekapcsol, ha kimeneti szóhossz kisebb, mint a bemeneti. És hozzáteszem azt is,
hogy az SRC4392 szépen fogadta a 32 bitet is. 384 khz-el. Futott az AD1862 úgy is. (persze hangra nem volt jobb, sőt)

Érdekes a TI adatlapja, elég sunyi módon nem említik meg ezt az erős képességet. Persze ha hozzájön az, hogy ASRC nélkül még jobban is szól
az egész, akkor már érthető valahol. Persze ez a multibitesek világa.

gabor80

#29 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.03.22. 20:16

Sanya írta:Alapvetően a koax nem azért jó mert árnyékolt,hanem mert a klasszikus vezetékhez képest kontrollált az impedanciája, ami egy hagyományos vezetékről nem mondható el. Mint ahogyan rövid szakaszon, mondjuk 1 méteren belül a csavart érpárnak az előnye sem a csavarásban rejlik, bár sokszor azt irják, hogy ezért érzéketlen a zavarokra. Ez igaz is, de nem csak ez a lényeg.

Tekintsük az átvitelre szánt közeget, mondjuk a koax kábelt. Ennek van egy impedanciája. Megjegyzem, hogy a Wifi-nél alkalmazott koax kábelek hivatalos impedanciája 50ohm. Ebbe az átviteli közegbe be kell csatolni a jelet, a végén pedig ki kell csatolni. A csatolásokat minél jobban kell illeszteni az impedanciához. Gyakorlatban a becsatolásnál az impedanciával megegyező soros ellenállással, hogy a becsatolás helyén minél kisebb legyen a reflexió, a kicsatolásnál pedig az impedanciával megegyező párhuzamos ellenállással, ezáltal lezárva az átviteli közeget. Természetesen a nyákon kialakított vezetősávok imedanciája a meghajtástól a csatlakozásig is követve az adott átviteli közeg impedanciáját.

A helyesen illesztett és lezárt koax kábel ebben az esetben fogja azt nyújtani amit elvársz tőle. Ha a megfelelő illesztés hiányzik, akkor ugyanúgy ki tudnak alakulni túllövések és reflexiók mint a mezei kábel esetében. Az igaz, hogy az árnyékolása miatt kevesebb zavart szed össze, de azt sem szabad elfelejteni, hogy egy digitális átvitel esetében a logikai "1" és a logikai "0" szint között van egy bizonyos feszültség szint beli védősáv. A bemeneten egy komparátor fogadja a jelet, majd a jelszint alapján dönt, hogy ez logikai "1' vagy "0" állapotnak felel meg. A digitális áramkörök zavarérzéketlensége eleve adott a működési módjukból, főleg ha a bemenet kialakítása Smith Trigger-es.
Tehát az I2S forrásnál sorosan a jelvezetékre 50R kerül, a végénél, mondjuk egy dac bemenet elött egy 50R a jelről a földre?

miczo

#30 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.03.22. 20:17

Bennem az ötlött fel, hogy valami nagyon egyszerü rendszermegoldás kellene ami elhagyja a többszörös átkódolásokat és konverziókat.
Mivel a lejátszás egyébként is igényel szoftveres konverziót, az I2S vagy a RigtJustified formátumot is ki lehetne tolatni a számítógépes forrásból.
Mostanság egyre jelennek meg az erös mikrogépek, mint pl ez is: http://www.hardkernel.com/main/products ... 5457216438
Rendelkezik programozható GPIO és 7PIN-es I2S tüskesorral. A 7pines tüskesorra bármilyen kimeneti formátum szabadon programozható.
Ezt egy pontos külsö óraforrással (újra)szinkronizálva lehetne a jelet közvetlen a DAC-ra vezetni.

A C1-es ODroidon már kipróbáltam ezt, igaz csak PCM5102-vel, de hangilag hozta azt a szintet mint az XMOS-PCM5102. Ez I2S bemenetü DAC, vannak korlátai, de a dolog müködik, komolyabb DAC-okkal is lehetne kisérletet tenni.
Az I2S kimenet drivere már adott, a többi formátumot, illetve pontosabb idözítésü, hangilag jobb driverek fejlesztésével is meg lehetne próbálkozni.

Sanya: a bemásolt összefoglalóért köszönet! Nagyon jó, lényegretörö, tömör írások.

Toto
TotoWood Lab

#31 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.22. 20:21

Közvetlen I2S-re is meg megvan a megoldás. ESI Juli@
Persze saját I2S portot is lehet alkotni, de akkor sok sikert a modul megépítéséhez, és a driver megírásához.
Csatolmányok
scheme-big.png
scheme-big.png (272.83 KiB) Megtekintve 1352 alkalommal
pci-to-i2s.jpg
pci-to-i2s.jpg (119.79 KiB) Megtekintve 1355 alkalommal

Toto
TotoWood Lab

#32 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.22. 20:27

Valószínűleg SRC4392 helyet SRC4192-t fogok alkalmazni. Így a körítés kialakítását is sokkal jobban eltudnám végezni.
Lenne SPDIF receiver is, viszont az csak támogatás miatt lenne igazán fontos, és eredetileg ADC-ra szánt porttal lenne összekötve. (fenti séma)

banzai

#33 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: banzai » 2016.03.22. 22:16

köszi sanya és toto az alapismeretekért.
apropó: mi lenne ha kalákában építenénk i2s+csúcsszúper dac párost. van aki jól tervez, van aki tud szimulálni progival, van aki mér, és aki épít.
Jó kis csapat jön itt össze!?

Toto
TotoWood Lab

#34 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.22. 22:26

Akkor mondom én a tervet:
I2S forrás: ESI juli@
Aztán SRC4192 bypass módban (HW control), RJ20 bit kimenet, saját stopped clock alkalmazása (szimmetrikusra tervezve) > 8x AD1862 chip, vagy aki amennyit szeretne alkalmazni, és saját, szimmetrikus IV kimenet MAT02/03 tranzisztorokkal, Z-Foil ellenállásokkal
(és kiváló csatolóval - KCMP, vagy Emersys féle Siemens)

És kell hozzá egy jó, szimmetrikus +-12V analóg táp, ami még nincs eldöntve, hogy mi legyen.
IC-s dig. reg.-nél ADM7150/51 és LT megoldásait favorizálom.

Szerintem rajtam kívül ezt pont így nem építi meg senki. Viszont modulos felépítésben lehetne gondolkozni. (csak a táp, IV, stb...)

Toto
TotoWood Lab

#35 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.22. 23:14

Számítógép pedig valami Intel 10nm CPU/IGP lenne. Egyelőre optimalizált Windows 10.1-el gondolkodom.
Tápegység pedig LT1084-ekből állna főleg. (nem kapcsolóüzemű tápból, ez is fontos)

miczo

#36 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.03.22. 23:33

Azt tapasztaltam, hogy bizonyos esetekben jobb a kapcsolóüzemü táp, csak rendesen meg kell szürni.
A dinamikus viselkedése jobb, mint egy trafósnak. Ezt a regulátoros dolgot meg érdemes átgondolni, mert a szabályzott táp az alaplapon többnyire még tovább van szabályozva vagy DC-DC konvertálva.

Esetleg az akkus táplálás + gyors kondik jöhetnek még szóba. A másik fórumon Konzol kollégának van ebben elég sok tapasztalata. Beszélgettünk a talin erröl is, elég jól otthon van a témában.

Sanya
Kapcsolat:

#37 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.03.23. 07:50

Gabor80:
Gyakorlatilag igen. Mielőtt azonban kipróbálnád, számolni kell egy kicsit! Az elv mindig egyszerű, a megvalósításra viszont oda kell figyelni. Az, hogy berakunk egy koax kábelt összekötésnek, az csak egy szükséges, de nem elégséges feltétel. A be- és ki- csatolások megvalósítása is fontos, de sokkal fontosabb, hogy ennek azért ára van. KD mester szavaival élve, nincs ingyen ebéd. A soros 50ohm-os becsatoló és a párhuzamos 50ohm-os kicsatoló ellenállás sorba kapcsolódik és ez terheli a meghajtó áramkört. A koax ellenállását most elhanyagolom. Tehát a kimenetet 100ohm fogja terhelni! Ez mondjuk egy 5V-os meghajtás eseténen I=U/R összefüggésbe behelyettesítve 5V / 100ohm = 0.05A, azaz 50mA! Ezt a meghajtónak el kell bírnia. Minél alacsonyabb a feszültség, annál jobb a helyzet. Nem véletlen, hogy a koaxos átvitelnél viszonylag alacsony meghajtó feszültséget alkalmaznak.

További "probléma", hogy a két ellenállás egy feszültség osztót képez az R2 / (R1+R2) összefüggés alapján. Mivel R1=R2, igy pontosan egy kettes osztás valósul meg. Tehát a példánál maradva, a kimeneti 5V-os jelszintből már csak 2.5V jut a bemenetre!

Ezeket figyelembe kell venni. Nem véletlenül preferálják a differenciális meghajtást, mivel ott az impedancia általában 110ohm, a lezáró ellenállás is ennek megfelelő, sokkal kisebb áramok folynak, egyszerűbb rá áramköri megoldást találni, arról nem is beszélve, hogy a driver és receiver áramkör választék is sokkal nagyobb.

Egyszer szükségem volt differenciális átvitelt csinálni két nyák között. 40 centiméteres távolságra, 650MHz-es jelet. SLVDS meghajtással 200mV-os jelszinttel. Az összekötő fólia kábel ráadásul nem is volt érpáranként összecsavarva. Minden szépen működött. Ebből is látható, hogy önmagában csak a meghajtással és a megfelelő illesztéssel mennyit lehet nyerni az átvitelen.

Sanya
Kapcsolat:

#38 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.03.23. 08:01

Miczo:
Az összefoglalóknál igyekeztem minél jobban összeszedni a gondolataim és olyan formában megfogalmazni, hogy lehetőleg a kezdők számára is érthető legyen. Bízom benne, hogy nem követtem el bennük hibát, nem biztos, hogy minden részletre emlékszem még, nem használom ezeket az ismereteket minden nap. Ha valaki talál bennük hibát, kérem jelezze, nehogy valami rossz infomráció maradjon meg.

Gondolkodtam közben a felvetéseden. Arra jutottam, hogy csináljunk egy I2S AD1862 átalakítót, esetleg S/PDIF bemenettel. Első körben tudjon csak ennyit. Legyen egyszerűen tovább fejleszthető, hogy második körben egyszerűen meg lehessen valósítani a reclockot, illetve felkészülve mondjuk az RPI I2S jelének feldolgozására, tartalmazzon FIFO-t is. Ezt viszonylag egyszerűen meg tudom tervezni és el tudom készíteni. DAC-om nincs, így az éles meghallhatásokat mondjuk Neked kell majd megcsinálni. Mit szólsz hozzá?

Ha valakinek van egyéb igénye akkor írja meg, és akkor annak figyelembe vételevel készítem el terveket és az áramkört.

Csatlakozom banzai fórumtárs ötletéhez, hozzuk össze "kalákában" a szuper DAC-ot.

Sanya
Kapcsolat:

#39 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.03.23. 08:10

A táp kérdés számomra is mindig érdekes. Szép és jó egy PC lap, de ahogy Miczo is megjegyezte, egy alaplapon azért marad még SMPS táp, hiába lesz maga az alaplap meghajtva megfelelően elkészített LDO táppal. Ráadásul egy átlagos Celeron core feszültsége 1.2V maximálisan 35A(!) mellett, egy komolyabb I5 vagy I7 széria ugyancsak 1.2V mellett 145A(!) áramot igényel. Ezek persze a maximális adatok az adatlap alapján. A gond mindig az, hogy az áramfelvétel dinamikus. Alapjáraton felvesz pár ampert, elindul rajta egy lejátszás, és pillanatok alatt lesz a pár amperből 50-100A. Táp legyen a talpán ami ezt kiszolgálja ráadásul úgy, hogy közben a kimeneti feszültség ne lépje túl a megengedett +-5%-ot. Valószínűleg nem fog a táp ág hatalmas nagy tüskéket generálni...

Tapasztalatom az, hogy mindig egyszerűbb egy tápot viszonylag nagy feszültségre és kis áramra megvalósítani, mint kis feszültségre és nagy áramra.

Nekem alapvetően nincsenek rossz tapasztalataim az SMPS tápokkal, előszeretettel alkalmazom őket, mondjuk minimum 2.5MHz-es, de inkább 4MHz-es
kapcsolási frekvencián. Ilyen frekvenciánál a szűréshez már elektrolit kondenzátor sem kell, elegendő egy megfelelő kapacitású kerámia kondi is. Nem utolsó szempont, hogy az így felépített SMPS tápok helyigénye meghökkentően kicsi...

Toto
TotoWood Lab

#40 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.23. 08:33

Ezért is fogok többek között Intel 10nm-ert alkalmazni. Persze nem a legerősebb fogyasztásút. Még gondolkozom rajta,
hogy két magos legyen (35W), vagy 4 magos? (65W)

Az alaplapon is van regulátor, az igaz, mindenesetre pl. amit megkapna 5V/12V-ot pl. a PCI-s ESI Juli@, az mindenképpen LT1084 feszültsége lenne.
http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/1083ffe.pdf
A processzorhoz pedig ugye külön táp megy.

Tápegység téma itt folytatódik:
viewtopic.php?f=8&t=54#p599

banzai

#41 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: banzai » 2016.03.25. 21:10

valami módon el lehet kép alapján dönteni hogy eredeti-e egy ad1862-s chip? vagy van beszerzési hely ahol tuti eredeti?

Toto
TotoWood Lab

#42 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.25. 21:35

Ebay, hifiic. Viszont újra meg kell jegyeznem, ez bármikor változhat. De van return elvileg.

gabor80

#43 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.03.26. 06:58

banzai írta:valami módon el lehet kép alapján dönteni hogy eredeti-e egy ad1862-s chip? vagy van beszerzési hely ahol tuti eredeti?
Általában a lézergravírost küldik, azt gondolom nem egyszerű hamisítani.:)

hodyka

#44 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2016.03.26. 07:33

Sziasztok

Nekem 2 DAC is van

Egyik: AK4113+PCM1702-K NOS módban, 4 coax bemenet van

Másik: AK4495 i2S bemenet+CS8412 i2s kimenet ( miczo ) +CM6631 i2s kimenet és egy i2s switch

A PCM 1702-es chippeket mot cseréltem K-ra, nagyon sokat javult a hang, lézer gravírozott ez is, de úgy "hallik" nagyon eredeti

Finomabb lett a mély azt hittem kevesebb lett, de nem, csak pontosabb, megfogottabb. Ugyanúgy a tér is jobban hátrament meg precízebb lett.
A sima, nem K-s chipnek úgy tünt mintha nagyobb basszusa lenne, de csak mosottabb, feldúsultabb basszusa volt.

Szóval jó a Kínai PCM1702-K
Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

hodyka

#45 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2016.03.26. 19:37

Arghalos

Ezt most jó volna tudni kinek írtad :)

Ha nekem, akkor a válaszom: volt sok TDA1541-es CD játszóm sőtt TDA1540-es is

Csakl a jobbak: Sony 227ESD, Marantz CD73, stb.Volt CS8412+TDA1541A daccom is

De inkább maradok a Philips CD 614 digit kimenet és a AK4313+PCM1702 K dac kombónál, NOS módban ;)
Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

banzai

#46 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: banzai » 2016.03.29. 21:41

mi a különbség az ad 1862N és az ad 1862N-J dac chip között?

miczo

#47 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.03.29. 21:52

Elvileg pontosabban van trimmelve belsöleg a DAC, jobb a linearitása. Méréssel válogatják. De ha kínai akkor nem lehet tudni. :D
Az N-esnél pontosabb a J-s annál meg a K-s.

hodyka

#48 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2016.03.29. 21:53

banzai írta:mi a különbség az ad 1862N és az ad 1862N-J dac chip között?
Csatolmányok
AD1862.jpg
AD1862.jpg (42.92 KiB) Megtekintve 1233 alkalommal

hodyka

#49 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2016.03.29. 21:56

miczo írta:Elvileg pontosabban van trimmelve belsöleg a DAC, jobb a linearitása. Méréssel válogatják. De ha kínai akkor nem lehet tudni. :D
Az N-esnél pontosabb a J-s annál meg a K-s.
Ebből ha jól tudom nincs K-s :)

D - J - P - Z van

Ennél a chipnél a J a K

banzai

#50 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: banzai » 2016.03.29. 22:12

köszi. akkor N-J kell rendelni.már csak azt kéne tudni melyik a japán, mert ráirva rá van mindre.

Válasz küldése