DAC építés az alapoktól

Moderátor: Sanya

Sanya
Kapcsolat:

#101 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.18. 10:02

A Delta Sigma DAC-ok (működési módjukból adódóan) rendelkeznek egy csomó hátrányos tulajdonsággal az R2R DAC-okhoz képest. Az R2R DAC-ok sem tökéletesek, hiszen (főleg az összes bit megváltozásakor) kűzdenek a glich problémájával. Viszont egyetlen, itt a fórumon bemutatott R2R DAC-nál sem látok deglicher megvalósítást. Van ennek valamilyen különösebb oka?

dyscus

#102 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.18. 12:07

Gondolom az az ok, hogy nemtudjuk hogy néz az ki.

hodyka

#103 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2016.05.18. 12:18

dyscus írta:Gondolom az az ok, hogy nemtudjuk hogy néz az ki.

De csak neked Ottó :lol: :lol:

http://www.amplifier.cd/set/deglitcher/deglitcher.html
Csatolmányok
Deliht.jpg
Deliht.jpg (190 KiB) Megtekintve 1566 alkalommal
Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

MOT64

#104 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.05.18. 16:38

Sanya írta:A Delta Sigma DAC-ok (működési módjukból adódóan) rendelkeznek egy csomó hátrányos tulajdonsággal az R2R DAC-okhoz képest. Az R2R DAC-ok sem tökéletesek, hiszen (főleg az összes bit megváltozásakor) kűzdenek a glich problémájával. Viszont egyetlen, itt a fórumon bemutatott R2R DAC-nál sem látok deglicher megvalósítást. Van ennek valamilyen különösebb oka?
Ezt a mondatot így is lehetett volna kezdeni:

Az R2R DAC-ok (működési módjukból adódóan) rendelkeznek egy csomó hátrányos tulajdonsággal a Delta-Sigma DAC-okhoz képest. Aztán ......
Szerintem mindegyiknek van előnye-hátránya egyaránt. Hogy melyiknek a hangja kinek jön be jobban, na az egy másik kérdés. De végül is az újabb fejlesztésű típusok szinte kivétel nélkül D-S modulátorosak (szerintem nem véletlenül). A technika pedig fejlődik és időről-időre jobb megoldásokat produkál.
Szubjektív vélemény, de nem hagyhattam ki. :-)

Sanya
Kapcsolat:

#105 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.18. 16:47

Teljesen jogos a megjegyzés. Nem a két technológiát akartam összehasonlítani. Szubjektív véleményem van a Delta Sigma és az R2R DAC-okról, de itt a kérdés a glich mentesítésre vonatkozott. Próbáltam a kérdést hitvita kirobbantása nélkül megfogalmazni, ezek szerint inkább kevesebb mint több sikerrel.

dyscus

#106 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.18. 20:04

hodyka írta:
dyscus írta:Gondolom az az ok, hogy nemtudjuk hogy néz az ki.

De csak neked Ottó :lol: :lol:

http://www.amplifier.cd/set/deglitcher/deglitcher.html
Nem újdonság. :D Pár éve javítottam egy 400 rugós Shigaraki DAC-ot. Két kerámia kocka. Az egyikben egy csengőreduktor, az volt a táp. A másdikban egy ilyesmi ón csomó, amelynek közepén ott volt egy akkor 250 forintos TDA1543. Valahol megvan a fotó róla, de fent van az indexen is. kb. 5-6 éve? A tulaja majd sírva fakadt, mikor megmutattam a belsejét. :lol:

dyscus

#107 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.18. 20:08

Sanya írta:Teljesen jogos a megjegyzés. Nem a két technológiát akartam összehasonlítani. Szubjektív véleményem van a Delta Sigma és az R2R DAC-okról, de itt a kérdés a glich mentesítésre vonatkozott. Próbáltam a kérdést hitvita kirobbantása nélkül megfogalmazni, ezek szerint inkább kevesebb mint több sikerrel.
Engem érdekelne, de a kérdés amit feltettél az olyan, hogy valljuk be őszintén, sokan nem értünk hozzá. Én a trafókhoz naggyából igen, de mi az a glich, vagy mi a fene. Ne3feledd, nem akarunk kis doktorit írni, de azért okosodnánk. Ez a fórum különbözzön már annyira a másiktól, hogy a tudatlanokat (ugyanakkor DAC-ilag boldogokat) ne nézze le senki. Szóval hajrá, írj, írj, hagy tanuljon mindenki. El sem tudod képzelni, mennyien várják, hogy elmond.

Sanya
Kapcsolat:

#108 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.18. 21:08

Hidd el a kérdésemmel senkit sem akartam sem megbántani sem lenézni! Távol álljon tőlem! Én is szeretnék minél többet tanulni és minél több új ismeretre szert tenni. A fórumot olvasgatva látom, hogy mennyi gyakorlati tapasztalat és vélemény van. Csupán ezért gondoltam, hogy megkérdezem, mert ez a kérdés már régóta foglalkoztat.

Szeretném én is, hogy ez a fórum különbözzön a másik fórumtól!

A glich alapvetően nem más, mint az R2R DAC új mintára történő váltásakor a kimenetén kialakult tranziens. Ez a tranziens főleg akkor jelentkezik amikor a bemeneti mintában (PCM kettes komplemensben ábrázolt bináris értékben) egyszerre több bit is megváltozik. A legrosszabb helyzet akkor áll fenn amikor a bemeneti adat (16 bites minta esetében) $7FFF (binárisan 011111111111111) átvált $8000 (1000000000000000) értékre. Mivel az R2R létra egyes bemenetein a jelváltozáshoz egyrészt idő kell, másrészt pedig a jelváltozás sebessége sem egyezik meg, a kimeneten ez a váltás egy tranziens, vagy más néven glich formájában jelenik meg. Tekinthetjük ezt a kimenet beállási idejének (setting time) is, ami alatt az analóg kimenet felveszi az új értéket. Elvileg ez az idő nagyon rövid, de a gyakorlatban annál nagyobb kimeneti tüskét eredményez. Tény például, hogy az áram összegzős áramkimenetű DAC-ok nagyobb tranzienssel rendelkeznek mint a feszültség kimenetű változataik.

Három megoldása van a glich kezelésének:

1. Aluláteresztő szűrővel csökkentjük a tranziens tüskéjét. Ez azonban befolyásolja a jel fázismenetét, ráadásul nem lineárisan, ezért nem szeretik.
2. Sample and Hold (mintavevő és tartó) áramkör a DAC kimenetén, ami gyakorlatilag a tranziens idejére leválasztja a DAC kimenetét a kimenetről, míg a leválasztott időtartam alatt egy kondenzátorban tárolt töltés adja az előző jelszintet.
3. Nem foglalkozunk vele és elhanyagoljuk a tranzienst.

Például az általad használt transzformátoros megoldásnak a számtalan előnye mellett egy plusz előnye, hogy mint alul áteresztő szűrő úgy szűri ki a tranziens jelentős részét, hogy nem okoz számottevő nem lineáris fázistolást.

Továbbá matematikailag az is belátható, hogy minél nagyobb mintavételi frekvenciával üzemel az R2R DAC a tranziens vagy glich ideje annál inkább összemérhető a hasznos minta idővel, azaz a mintavételi frekvencia növelésével egyre inkább csökken a hasznos jel ideje a kimeneti jelben, míg a tranziens ideje konstans egy adott DAC típusra nézve. Többek között ez a magyarázata annak is, hogy például miért szól jobban egy R2R DAC egy 44.1kHz-es mintavételű jellel, mint egy 192kHz-es jellel.

Toto
TotoWood Lab

#109 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.18. 21:24

Teljes mértékig igaz ez sajnos.

gabor80

#110 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.05.18. 21:28

" Többek között ez a magyarázata annak is, hogy például miért szól jobban egy R2R DAC egy 44.1kHz-es mintavételű jellel, mint egy 192kHz-es jellel."
Én ezt nem tapasztaltam, nekem jobbnak tűnt nagyobb mintavételi frekivel, vagy figyeljek jobban?

Másik, ha jól tudom pl. a PCM63-ban van valami glitch csökkentő dolog, ha igaz.

Toto
TotoWood Lab

#111 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.18. 21:29

Nem lehetne olyan "glitch felezést" csinálni, hogy párhuzamosan kötünk két D/A-t, és az egyik értéke mindig X-1 egyenesen a nulláig?

Toto
TotoWood Lab

#112 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.18. 21:50

gabor80 írta:"Másik, ha jól tudom pl. a PCM63-ban van valami glitch csökkentő dolog, ha igaz.
Azt hiszem, az MSB tartalmazza a jel-amplitúdó polaritását is, és mivel a glitch leginkább ennek a váltásánál zavaró, meg lehet oldani úgy, hogy
az egyik D/A pozitív áramot állítsa elő, a másik D/A pedig a negatívat.

Hoppá, ez egy új észrevétel. Tehát a PCM63 blokkvázlatát le lehet nyúlni, és meg kellene valósítani AD1862-kkel.
Megjegyzem, így is lesz glitch, viszont jelentéktelenebb, legalább is az MSB váltáshoz képest.

Két AD1862-t mindenhol összekötünk, egyik része kapja a pozitív amplitúdójú jelet, másik pedig a negatívat... Így megszűnik a jelentős glitch. Legalább is azt hiszem...

Toto
TotoWood Lab

#113 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.18. 22:06

Mondjuk digitálisan csak annyi a lényeg, hogy MSB 1-től az egyik működik, MSB 0-tól pedig a másik.
Ha MSB 1, akkor a másik D/A 01111111... kap, ha MSB 0, akkor a másik D/A 1000...0-et.

És akkor gyakorlatilag meg is szűnt a PCM63 előnye, feltéve, ha nem hiányzik a 2mA áramkimenet....
Viszont AD1862-vel jobb, precízebb mély-átvitel várható, és a zaja is jobb, összehasonlítások szerint is.

MOT64

#114 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.05.19. 07:52

Ez az a probléma, amitől a Delta-Sigma modulátoros kapcsolt kapacítású DAC csipek nem szenvednek.
De ez talán segíthet:
http://www.ti.com/tool/TIPD142

Sanya
Kapcsolat:

#115 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.19. 08:55

gabor80 írta:" Többek között ez a magyarázata annak is, hogy például miért szól jobban egy R2R DAC egy 44.1kHz-es mintavételű jellel, mint egy 192kHz-es jellel."
Én ezt nem tapasztaltam, nekem jobbnak tűnt nagyobb mintavételi frekivel, vagy figyeljek jobban?

Másik, ha jól tudom pl. a PCM63-ban van valami glitch csökkentő dolog, ha igaz.
Ne figyelj jobban! A DAC-odon hallgasd a kedvenc zenéid és élvezd! Erre _nem_ szabad figyelni. Ez egy matematikailag bizonyítható tény. DE! Nem azt jelenti, hogy a különbség hallható, és szerintem ezt nem is szabad keresni a hangzásvilágban.

A PCM63 egy érdekes megvalósítás. Mint ahogy Toto is írta alapvetően a bemeneti jelet két részre bontja előjel szerint. Az egyik DAC fél a negatív jeleket, a másik DAC fél pedig a pozitív jeleket dolgozza fel. Ezáltal az előjelváltás által okozott glitch eltüntethető. Nem szabad azonban megfeledkezni arról a tényről, hogy ennek azért ára van. Mégpedig az, hogy a nullátmenetnél a DAC-ok pontos együttfutását szigorúan biztosítani kell. (A jelenség hasonlít az ellenütemű erősítők problémájához.) Ezt egy tokon belül az elvárt pontossággal megvalósítható, de két külön DAC-al szerintem lehetetlen, mint ahogy Miczo is írta.

dyscus

#116 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.19. 09:43

Sanya nagyon köszönöm a részletes magyarázatot. Talán meg van a magyarázat arra, hogy a trafó miért jó? Meg arra is, hogy miért szólnak máshogy a multibites DAC-ok, az egy bitesek meg akkor lépnek versenybe ha van valami glich ellenes áramkör?

Sanya
Kapcsolat:

#117 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.19. 10:34

Toto írta:Mondjuk digitálisan csak annyi a lényeg, hogy MSB 1-től az egyik működik, MSB 0-tól pedig a másik.
Ha MSB 1, akkor a másik D/A 01111111... kap, ha MSB 0, akkor a másik D/A 1000...0-et.
Számábrázolás:

Kettes számrendszerben a helyiértékeket kettő hatványai képezik. Terminusban a tizedes pont helyett kettedes pont, tizedes jegy helyett kettedes jegy. Fixpontos egészek ábrázolása esetén (jelölése 16 bites szám esetében 16.0) kétféle számábrázolásról beszélhetünk: előjel nélküli, és előjeles. 16 bites szám esetében előjel nélkül az értelmezési tartomány: 0-65535, míg előjeles számok esetében -32768 - +32767.

Az előjeles számábrázolásnál kétféle megoldás létezik, az egyes komplemeses és a kettes komplemenses számábrázolás. Mindkét esetben a legnagyobb helyiértékű bit (MSB) jelöli az előjelet. Ha az MSB 0 akkor a szám pozitív, ha 1 akkor a szám negatív.

A kettős integrálású (nem delta szigma) ADC-k kivételével szinte sehol sem használnak egyes komplemenst, mindenhol a kettes komplemeses számábrázolás a gyakorlatban használt. Ennek egy oka van, ezt majd később. A kettős integrálású ADC-k a legpontosabb és leglassabb átalakítók, digitális multiméterekben egytől egyig ilyet használnak. Az egyes komplemens esetében a pozitív számot a hagyományos módon ábrázoljuk, ha pedig minden bitet (az előjel bitet is) negálunk akkor megkapjuk a szám negatív értékét, tehát például a 00000001 a +1 -nek, a 11111110 pedig a -1 -nek felel meg. Érdemes megjegyezni, hogy a 00000000 a +0 -nak, míg a 11111111 a -0 -nak felel meg. Tehát a nullás értékből van pozitív és negatív előjelű változat is. Ezt egyébként nagyon jól meg lehet figyelni a digitális multiméterek kijelzőjén. Egyes komplemenses számábrázolás esetében az értelmezési tartomány szimmetrikus, 16 bites szám esetében -32767 - +32767 -ig terjed. Előnye, hogy a egy adott szám negatív értéke nagyon egyszerűen előállítható a bitek negálásával. Hátránya, hogy matematikai műveletek _nem_ végezhetőek helyesen, tehát sem összeadni, sem pedig kivonni nem lehet kettő, egyes komplemesben ábrázolt számot!

Ha egy egyes komplemensben ábrázolt negatív számhoz (MSB bit 1 értékű) hozzáadunk egyet, megkapjuk a kettes komplemenses alakját. Pozitív számok esetében (MSB bit 0 értékű) az egyes és a kettes komplemens értéke megegyezik, az előző példánál maradva tehát a 00000001 a +1 -nek, a 11111111 pedig a -1 -nek felel meg. A 11111110 ebben az esetben már a -2 -nek felel meg. Vegyük észre, hogy már nincs pozitív és negatív nulla, csak nulla van, mégpedig a 00000000. Az értelmezési tartomány így már asszimetrikus, egyel több negatív szám lett (a negatív nulla miatt). Matematikailag bizonyítható, hogy a kettes komplemensben ábrázolt előjeles számok között végzett műveletek helyes eredményt adnak.

Az I2S jelfolyamban szereplő PCM minta kettes komplemensben ábrázolt fixpontos előjeles szám. Ebből következik, hogy a bitek puszta negálása _nem_ adja meg az ábrázolt minta ellenkező előjelű változatát! Ezt figyelembe kell venni, ha differenciális meghajtás céljából kettő DAC kimenetét szeretnénk felhasználni.

MOT64

#118 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.05.19. 10:38

A trafónak biztosan van egy bizonyos mértékű glitch mentesítő hatása, mivel a nagyfrekvenciás tranzienseket nem viszi át.
Itt a megoldás! Forduljatok Dyscus mesterhez.

Sanya
Kapcsolat:

#119 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.19. 10:58

dyscus írta:Sanya nagyon köszönöm a részletes magyarázatot. Talán meg van a magyarázat arra, hogy a trafó miért jó? Meg arra is, hogy miért szólnak máshogy a multibites DAC-ok, az egy bitesek meg akkor lépnek versenybe ha van valami glich ellenes áramkör?
A glitch, mint tranziens akkor keletkezik amikor a multibites DAC bemenetén egyidőben több bit változik meg. Ezt nagyon egyszerűen ki lehet küszöbölni, biztosítani kell, hogy egyszerre csak egy bit változzon meg. Nyilván ezt nem lehet egy multibites DAC esetében teljesíteni. Igen, ám de ha a DAC csak egy bites lenne akkor ez a feltétel magától teljesül. Máris megkaptuk az egybites DAC-ok létjogosultságát, hiszen az egy bites DAC esetében nincs glitch a kimeneten. Ezzel nem azt mondtam, hogy az egy bites DAC-ok jobbak! A Delta Sigma DAC-ok tehát megoldják a multibites DAC-ok glicth problémáját. A Delta Sigma DAC kimenetére azonban kell egy aluláteresztő szűrő, ami azért ront a képen.

Szubjektív véleményem szerint a legjobb megoldást az adná ha egy Delta Sigma DAC kimenetére raknánk trafós illesztést aluláteresztő szűrő nélkül. Sajnos kipróbálni nem tudom, mert nem rendelkezem trafóval.

Érdemes lenne azonban egy mérést vagy mérés sorozatot csinálni. Az elképzelésem a következő:

Készítsünk egy digitális jelfolyamot (praktikusan egy WAV file-t) ami mondjuk 1kHz-es háromszög jelet tartalmaz rail-to-rail, azaz teljesen kitöltve az értelmezési tartományt. Azért háromszög jelet mert arra jól lehet triggerelni, és szigorúan monoton növekvő és csökkenő mintasorozatot tartalmaz.
Vezessük ra a jelfolyamot a vizsgálandó DAC-ra, és a kimenetét nézzük meg egy gyors (legalább 50MHz-es de inkább 100MHz-es) _analóg_ oszcilloszkóppal. Az oszcilloszkóp ábráján szépen lehetne látni az összes glitch-et és időbeni lefolyását. Érdemes lenne megnézni közvetlenül a DAC kimenetét és mondjuk a trafó utáni képet (akár két sugárral egyszerre). Rögtön lehetne látni a trafó jótékony hatását az analóg jelre.

A fenti mérésből nekem csupán a DAC hiányzik... ;)

dyscus

#120 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.19. 11:16

Ha belefér az időmbe, akkor tekerek egy ilyen trafót plusszba, hogy megmérhesd a hatását. Ez sok okból érdekes lenne. Talán a jövőhéten megpróbálom megcsinálni.

Toto
TotoWood Lab

#121 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.19. 16:11

Sanya írta:A PCM63 egy érdekes megvalósítás. Mint ahogy Toto is írta alapvetően a bemeneti jelet két részre bontja előjel szerint. Az egyik DAC fél a negatív jeleket, a másik DAC fél pedig a pozitív jeleket dolgozza fel. Ezáltal az előjelváltás által okozott glitch eltüntethető. Nem szabad azonban megfeledkezni arról a tényről, hogy ennek azért ára van. Mégpedig az, hogy a nullátmenetnél a DAC-ok pontos együttfutását szigorúan biztosítani kell. (A jelenség hasonlít az ellenütemű erősítők problémájához.) Ezt egy tokon belül az elvárt pontossággal megvalósítható, de két külön DAC-al szerintem lehetetlen, mint ahogy Miczo is írta.
Idézek egy másik fórumról, ez nem oldhatja meg a problémát?
mzperx írta:
tritosine írta:-az helyzet hogy az ad1862-nek nincs garantált a 20bit monotonitása , névleges felbontása van, és ha elő is csalható belőle analog trimmel 20bit közeli felbontás, az hőmérséklet, idő hatására tolódni fog, több chipnél akár több irányba is, pl. digitális 0 bemenetnél nem kimeneti 0-hoz közelítve az összeget hanem összeadódva tolva el kimenetet. Szóval ez így elég gyér /gyenge lábakon áll.
A monotonitáson lehetne kicsit segíteni ditherrel, és akár egy digitális kompenzálás is működhet, perszer ehhez kell egy igazán jó A/D visszacsatoló vonal. A legnagyobb problémát az AD1862 beépített referenciáinak eltérései (gain error vagy FS erros) jelenthetnék, amit az NR lábak összekötése megoldhat. Ezzel egy időben garantált az chippek garantált egyforma referenciája + extra ref. zaj csökkenés is az eredménye.

Sanya
Kapcsolat:

#122 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.20. 08:48

Elképzelhető. Mint ahogyan az is, hogy ezt a problémát a végtelenségig el lehet bonyolítani. Van persze egy kézenfekvő megoldás is, el kell fogadni, hogy az AD1862 egy 20 bites DAC. Sem több, sem kevesebb. Ha 20 bitnél nagyobb felbontásra van szükség, akkor nagyobb felbontású DAC chip-et kell választani. Ha fontos az R2R, akkor ott van például a PCM1704. Lehet ragaszkodni dolgokhoz, de szerintem egy ésszerű határon belül.

Sanya
Kapcsolat:

#123 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.20. 08:51

dyscus írta:Ha belefér az időmbe, akkor tekerek egy ilyen trafót plusszba, hogy megmérhesd a hatását. Ez sok okból érdekes lenne. Talán a jövőhéten megpróbálom megcsinálni.
Köszönöm szépen a felajánlást. A részleteket pü-ben megbeszéljük.

Rézfaszú bagoly

#124 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.05.20. 08:54

Na evvel nagyon egyet tudok érteni.
Különben is, a felvételeken nincs 80dB-nél nagyobb dinamika, ami kevesebb, mint 14bit felbontás. Mástól szól jól vagy kevésbé jól egy dac.

xmob135lc

#125 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: xmob135lc » 2016.05.21. 23:04

Itt az a patthelyzet van,

hogy amelyik fajtának linearitása van az állítólag nem szólhat jól,

amelyikkel meg kevésbé óvatoskodnak annak rendszerint linearitása nincs (amitől viszont tényleg szólhat valahogy).

Ha egy multibit 14bites DAC-nek van linearitása akkor arra rá lehetne mondani 18at is, mert oversampling+dither mellett kijönne belőle , de rendszerint azért nem mondanak rá 16nál többet mert még 16 sincs,és az viszont elég tetemes torzítást jelent .

A 20 az meg elég sok, és csak steady state tesztjel mellett van .

Toto
TotoWood Lab

#126 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.21. 23:23

Én lemondtam már mindenféle trükközésről, max. data invertálás LSB hibával jöhet szóba, vagy csupán csak két darab D/A párhuzamosan kapcsolása.

FIR szűrőre, és annak fokszámára fogok összpontosítani, mintavételi frekvenciák figyelembevételével.
Persze ezeket a szarokat el lehetne kerülni abban az esetben, ha kiváló széles-sávú hangdobozok is lennének, hangszóróválasztást pedig hagyjuk, jók ezek.

xmob135lc

#127 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: xmob135lc » 2016.05.21. 23:36

Toto írta:Én lemondtam már mindenféle trükközésről, max. data invertálás LSB hibával jöhet szóba, vagy csupán csak két darab D/A párhuzamosan kapcsolása.
pedig érdekedben állna, linearizálni, mert azzal érhető el egy állandó teljesítmény-szint az msb trim relatív sikere miatt, dual mono-hoz meg muszáj lesz állandósítani valamennyi , lehetőleg felettébb hasonló linearitást.

Szerintem ez a párhuzamosítósdi csak végső esetben jó...

PCM63 nem megoldás mert csak 0 környékén van tőle kevesebb, szerintem az LPF sem megoldás és le is hozza (demodulálja) hallható frekvenciatartományba. Szerintem az s&h a megoldás mint ahogy a 80as években megszokott volt, he lenne más jó megoldás ,azt integrálják.... A factory trim-et is csak kétséges eredménnyel sikerült a sign magnitude chipekbe...

NE5537N doksija talán használható valamire....

Toto
TotoWood Lab

#128 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.22. 00:15

Szerintem én leszarom. Ezt nem a kommentedre értem, hanem a megvalósításra.
Jó lesz ez így is, ahogy most van.

Meghallgattam STAX-on a jelenlegi állást, ez biztosan jó így, ahogy van, nem kell akkor több. Csakis olyan megoldás jöhet szóba, ami biztosan jobb, mint
a jelenlegi projekt...

Műszakilag király az SH áramkör, de gyakorlatilag megint ott tartunk, hogy OPAMP kerül az analóg jelútba, megint bonyolódik az egész, már azt se tudom,
hogy milyen házba szereljem be az egész szerkezetet mindenestül.

xmob135lc

#129 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: xmob135lc » 2016.05.22. 01:45

...pedig ettől lenne megismételhető két csatorna mérése, nameg az opamptól . Lehet a belépőszinttel kellene kezdened :?: .

Nem erőszak, a glitch téma csak affelé mutat hogy attól is romlik a channel matching,na meg a diszkrétezéstől is.

Toto
TotoWood Lab

#130 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.22. 13:22

Biztos vagyok benne, hogy diszkrét megoldással is meglehetne oldani az SH áramkör analóg stage részét.
Csak ezt valakinek ki is kell jól kísérletezni, stb...

Mivel úgyis 44,1khz, 48 khz az általános mintavételi felbontás, minden ok megvan rá, így innentől kezdve ha igény lesz nagyobb mintavételű felhasználásra,
valami újszerű D/A-t fogok alkalmazni helyettük.

Amit viszont szomorúan látok, hogy nem igen akarják kivezetni ezeket a Szigma-Delta eszközöket. Valahogy mindenki bebetonozta magának a saját legjobb,
már 10-15 éven felüli megoldását, amit pedig utánuk kiadnak, az csak egy hatalmas parasztvakítás, csak azért, legyen valami 32 bitre is...
Innen is látszik, hogy mindenki a saját érdekeit nézi...

hodyka

#131 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2016.05.22. 14:43

Toto írta:Biztos vagyok benne, hogy diszkrét megoldással is meglehetne oldani az SH áramkör analóg stage részét.
Csak ezt valakinek ki is kell jól kísérletezni, stb...

Mivel úgyis 44,1khz, 48 khz az általános mintavételi felbontás, minden ok megvan rá, így innentől kezdve ha igény lesz nagyobb mintavételű felhasználásra,
valami újszerű D/A-t fogok alkalmazni helyettük.

Amit viszont szomorúan látok, hogy nem igen akarják kivezetni ezeket a Szigma-Delta eszközöket. Valahogy mindenki bebetonozta magának a saját legjobb,
már 10-15 éven felüli megoldását, amit pedig utánuk kiadnak, az csak egy hatalmas parasztvakítás, csak azért, legyen valami 32 bitre is...

Toto

Ez a jövő, erre halad a fejlődés és a technika 8-)
Csatolmányok
STA326.jpg
STA326.jpg (93.86 KiB) Megtekintve 1121 alkalommal
Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

Toto
TotoWood Lab

#132 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.22. 14:50

Vagy inkább mindennél előbb van a gyártási költségek csökkentése...
Pontosabban minél nagyobb haszon a fontos. Olcsón eladható, minél nagyobb darabszámban.
Ez nem azt jelenti, hogy ez a jobb, hanem azt jelenti, hogy olyan elfogadható alternatívát jelent, ami megfelel az átlagnak.

xmob135lc

#133 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: xmob135lc » 2016.05.22. 17:40

Toto írta:Vagy inkább mindennél előbb van a gyártási költségek csökkentése...
Pontosabban minél nagyobb haszon a fontos. Olcsón eladható, minél nagyobb darabszámban.
Ez nem azt jelenti, hogy ez a jobb, hanem azt jelenti, hogy olyan elfogadható alternatívát jelent, ami megfelel az átlagnak.
Szélsőséges ez az eredendően ilyen-olyan -ozás...

A Technics ilyen erősítőjének eléggé hervasztó ára van...

Ezt is meg lehet csinálni olcsón meg drágán... Viszont minél rövidebb jelútban biztos ez nyer, cserébe lehet szivni órajel meg tápspecifikációval, különben nincs túl magas garantálható spec.

Ha valami megalomán dolgot akarsz multibit konverterrel akkor nem elég az implementáció milyensége , specifikációt neked is szavatolni kell. Belépőszint dolgokra meg rá lehet mondani hogy >105, az meg nagyon ironikus ha egy belépőszintű dolognak jobb az együttfutása mint a nagyobb testvérének. Előbb utóbb úgyis valami tesztmániás keze közé kerül és ezek nem szoktak szórakozni, kerek perec lehordják ha rossz az együttfutás, ott nem ment meg az elfogultság.

hodyka

#134 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2016.05.22. 18:27

xmob135lc írta:
Szélsőséges ez az eredendően ilyen-olyan -ozás...

A Technics ilyen erősítőjének eléggé hervasztó ára van...

Ezt is meg lehet csinálni olcsón meg drágán... Viszont minél rövidebb jelútban biztos ez nyer, cserébe lehet szivni órajel meg tápspecifikációval, különben nincs túl magas garantálható spec.

Ha valami megalomán dolgot akarsz multibit konverterrel akkor nem elég az implementáció milyensége , specifikációt neked is szavatolni kell. Belépőszint dolgokra meg rá lehet mondani hogy >105, az meg nagyon ironikus ha egy belépőszintű dolognak jobb az együttfutása mint a nagyobb testvérének. Előbb utóbb úgyis valami tesztmániás keze közé kerül és ezek nem szoktak szórakozni, kerek perec lehordják ha rossz az együttfutás, ott nem ment meg az elfogultság.

Reméljük hamarosan tesztelve lesz egy ilyen erősítő, vagy mi :D

hodyka

#135 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2016.05.22. 18:44

Nem nagy beruházás egy ilyen "DACerősítő", próbáld ki és lehet elfelejted az AD1862-ket :lol:

Toto
TotoWood Lab

#136 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.22. 18:51

. Előbb utóbb úgyis valami tesztmániás keze közé kerül és ezek nem szoktak szórakozni, kerek perec lehordják ha rossz az együttfutás, ott nem ment meg az elfogultság.
Mert ez szerinted nem történt meg. 8-)
Hajaj, már tényleg nem mondok semmit erre... :) :D

xmob135lc

#137 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: xmob135lc » 2016.05.22. 19:11

Toto írta:
. Előbb utóbb úgyis valami tesztmániás keze közé kerül és ezek nem szoktak szórakozni, kerek perec lehordják ha rossz az együttfutás, ott nem ment meg az elfogultság.
Mert ez szerinted nem történt meg. 8-)
Hajaj, már tényleg nem mondok semmit erre... :) :D
Az kb. garantált hogy ezzel az elfogult, ahogy esik úgy puffan de multibit mentalitással megint megfog. :mrgreen:

Egyébként van egy ( egy :cry: ) sejtésem hogy hogy lehet elékerülni s&h-nak meg a trim-el kínlódásnak a rövid jelútért cserébe, érdekes téma , sokat lehet rajta gondolkodni.

Toto
TotoWood Lab

#138 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.22. 19:18

Legalább 8 darab, ismétlem, 8 darab AD1862 chip kerül minimum felhasználásra a projektemnél!
Nem kizárt az se, hogy felugorjon ez a szám mondjuk 10-re, vagy inkább 12-re.

Tehát 8 csatorna biztosan lesz. Érdemes ettől függetlenül megvizsgálni az SH-t, erre csak azt tudom mondani, hogy hajrá!

xmob135lc

#139 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: xmob135lc » 2016.05.22. 19:35

Toto írta:Legalább 8 darab, ismétlem, 8 darab AD1862 chip kerül minimum felhasználásra a projektemnél!
Nem kizárt az se, hogy felugorjon ez a szám mondjuk 10-re, vagy inkább 12-re.
-és ez a FIR filteres dolognál hányra "ugrik fel" ?

Nem mondom, de lehet tényleg van egy kis piaci rés a szavatolt-multibit rövidjelutas-takarékos DA témában, azalapján amennyi rossz felfogású dolgot látok...

Hja meg, a jól sikerült belépőszintű termékeket szokták "giant killer" -nek hívni, Toto lehet téged ez az áldozati szerepkör vonz, ezesetben ez elég rossz megérzés / szirén-ének...
-ami nem több mint általánosítás :)

szóval ami a tény, hogy glitch-től kevesebb effektív bit van, s&h-tól pl. lehet több effektív bit cserébe az s&h-nak is van saját effektív bitje (ENOB). Az hogy pl. több DA chiptől (Tőled) hogy lesz nagyobb ENOB az meg nem tisztázott.

miczo

#140 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.05.22. 23:37

Ezt a sok DAC párhuzamosítást azért nem értem, mert ugye a DAC-ok linearitása eltérö. Párhuzamosításnak az elönye az lenne, hogy az analóg, random jellegü zajt lehetne összegzéssel csökkenteni, jel-zaj viszonyt növelni.
De ez esetben a linearitásbeli eltérések nagyjából mindig fixek (ha nem mászik nagyon a melegedéssel), ennek eredményeképp lehet, hogy egy sokkal kedvezötlenebb szignatúra jön ki az eredöre, mintha egy chipet használnánk (hibahalmozódás).
A glitch sem egy véletlen zaj, meg lehet pontosan mondani, hol és relatíve mekkora amplitúdóval fog jelentkezni.

Az Akai CD32-t azért hoztam ide példának, mert abban azt próbálták megoldani, hogy egy DAC-ra ráengedték a jobb-bal csatornát és utána idöosztással multiplexálták a két csatornát az analóg oldalon. Ide egy SH áramkört pakolva ez megoldja a glitch és a két csatorna együttfutás problémáját is.
Egy DAC önmagával elég jól együttfut. :D Gondolom annó azért a PCM56-al csinálták meg ezt (azon felül hogy az volt), mert annak meg az ismétlési pontossága is nagyon jó.

Toto
TotoWood Lab

#141 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.23. 05:33

Lehetséges amúgy, hogy igazad van. Ebben az esetben csak azt tudom tenni, hogy kiválogatom a legjobb 8 D/A-t, és persze a későbbi projektekbe is válogatok.
Persze ha megtudom rendesen mérni a chip torzítását különböző frekvenciákon.

Sanya
Kapcsolat:

#142 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.23. 09:54

Toto írta:Lehetséges amúgy, hogy igazad van. Ebben az esetben csak azt tudom tenni, hogy kiválogatom a legjobb 8 D/A-t, és persze a későbbi projektekbe is válogatok.
Persze ha megtudom rendesen mérni a chip torzítását különböző frekvenciákon.
Ez elméleti síkon jól hangzik. De mit jelent az, hogy a legjobb DAC? Milyen paraméterben? Linearításban? De mégis hogyan? Egy tranzisztort tudsz mondjuk bétára összeválogatni. Persze ettől még egy tranzisztornak a béta értékén kívül van több mint 100 egyéb paramétere. Egy DAC-ot válogatsz linearításra? Az elvi síkon megvalósítható, hogy párba válogatod a DAC-okat linearításra. Elméletben a két DAC ugyanazt az adatot kapja meg, két DAC kimenetén pedig képzek egy különbséget, amit mérek. Igen ám, de mekkora is egy LSB jelszintileg? 1Vpp esetén egy 20 bites DAC-nál ez 0.95uV! Ez gyakorlatilag egy legalább hét, de inkább nyolc digites multiméterrel mérhető. Nem beszélve, hogy ilyen kis jelek mérése már eleve nem egyszerű feladat.

Miczo felvetése sokkal jobban hangzik. Egy DAC melyet időosztásban felhasználva a két csatornára. Igen. Kell kettő Sample and Hold áramkör. Lehet, hogy az OPA nem a legjobb választás, bár azért ezekből is vannak már egészen jók, pl. LME49990. De maradjunk a diszkrét megvalósításoknál. A cél az, hogy a mintát tároló kondért minél kisebb mértékben terhelje a meghajtó. KD mester kifejlesztett a B100 project-ben pár igen jó meghajtót. Nem lehetne esetleg valamelyiket erre a célra felhasználni?

Toto
TotoWood Lab

#143 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.23. 14:23

Természetesen THD alapján mérném össze a chipeket.
Amelyik az alkalmazott frekvencián a legjobban teljesít, az menne oda.

Így is nagy projekt lesz a FIR szűrő korrekt kivitelezése, egyelőre maradjon ennyi.

KD mester

#144 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.05.23. 20:18

Hát, gondolom torzításmérővel fogja... ;) (Hát tudod, lyukszűrő kiszűri az alapharmónikust, és akkor megvan a maradék. Abból meg kiszűrésre kerül a zaj...)

Toto
TotoWood Lab

#145 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.23. 20:23

Ha összeütöm a próbapanelt receiver-el együtt, akkor lehet vele chipet mérni. Valószínűleg majd megkeresek valakit, akinek van megfelelő THD mérője, és lemérem ott, de az sem kizárt, hogy egy jobb hangkártyával lesz meg a mérés, majd kiderül még. Trimmerelés miatt is szükséges a mérő.

KD mester

#146 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.05.24. 00:32

Hát azért elég nehéz 0,001% pontosságú torzításmérőt találni. Tibi haverom is kölcsön szokta kérni. De a legtöbbször jó a régi wien hidas, amivel 0,01% pontosan lehet mérni. Tehát már egy 0,05%THD-t korrekt módon meg lehet mérni egy ilyennel is.

Magának a THD-nak szerintem önmagában nincs sok jelentősége a szubjektív hangminőségre nézve (egy szint alatt). Talán a torzítási spektrumnak már inkább. De lehet kalkulálni a dinamikus torzításokkal is, amik a változó kivezérlési szint, meg egyéb határolási jelenségek miatt lépnek fel...

Sanya
Kapcsolat:

#147 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.24. 07:44

Tehát megint oda lyukadunk ki, hogy az elgondolás elvi síkon tökéletesen megállja a helyét, gyakorlatilag pedig a mérő eszközök véges (és nem elégséges) pontossága miatt kivitelezhetetlen.

Mivel ebben az esetben nagyon precíz mérésről van szó, két apró tényt sem szabad figyelmen kívül hagyni:

1. Ha receiverrel együtt történik a mérés, akkor mind a jelforrás, mind pedig a receiver paraméterei szerepelni fognak a mérésben. Ide értve a jelforrás és a receiver fázis hibáit, ami a kimeneten torzításként fog megjelenni. Szerintem ebben a mérési felállásban kérdéses, hogy milyen torzítást is fogsz mérni a DAC analóg kimenetén?

2. Hangkártyás mérésnél ugye nem delta szigma ADC van a hangkártyán? Mert akkor további kérdés, hogy vajon a DAC-od (összes) torzítását, vagy a hangkártyán lévő Delta Sigma ADC torzítását fogod mérni?

Tegyük fel, hogy sikerül a mérés. Megméred a THD-t, trimmereled a DAC-ot, de mi van akkor ha a trimmerelés különböző beállításokat fog eredményezni az egyes DAC-okra. Ebben az esetben a lineáris együttfutás nem garantálható, pedig ez szerintem sokkal fontosabb, mint THD-re összeválogatni a DAC-okat.

xmob135lc

#148 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: xmob135lc » 2016.05.24. 18:20

Igaza épp lehetne Toto-nak is , ha bemondásra el lehetne hinni mind a 20bitet (sőt 21-et csakhogy biztos legyen a 20), csakhát tarol a marketing gépezet és a sok esetben csak 16bit-es PCM63-ast is eladták 20 bitnek.
Szóval ez ilyen fiktív dolog igazából, pl. amikor szűk körben mutatják be akkor előkerül hogy >16bit linearitás jön belőle , széleskörben meg jön a szöveg, hogy pl. a signmagnitude-től nincs glitch "nemkelldeglitcher" (inkább fizesd ki a deglitcher árát ide ni).

Igazából javarészt a doksik is marketinganyagok, elvégre meg akarják vetetni vele.

Ezekben a tip top szuperdrága torzításmérőkben sima delta sigma konverterek szoktak lenni , mert a linearitás az pont erősségük.

Toto
TotoWood Lab

#149 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.24. 18:35

AD1862 mikori chip már? Nem mostani. Akkor még más világ volt.

Sny21 jegyezte meg mérés után, hogy adatlap szerinti értékeket tudja a chip!!!
És szerinte tényleg megvan a 20 bit.

patrik96

#150 Re: DAC építés az alapoktól

Hozzászólás Szerző: patrik96 » 2016.05.24. 18:50

xmob135lc írta:Igaza épp lehetne Toto-nak is , ha bemondásra el lehetne hinni mind a 20bitet (sőt 21-et csakhogy biztos legyen a 20), csakhát tarol a marketing gépezet és a sok esetben csak 16bit-es PCM63-ast is eladták 20 bitnek.
Szóval ez ilyen fiktív dolog igazából, pl. amikor szűk körben mutatják be akkor előkerül hogy >16bit linearitás jön belőle , széleskörben meg jön a szöveg, hogy pl. a signmagnitude-től nincs glitch "nemkelldeglitcher" (inkább fizesd ki a deglitcher árát ide ni).

Igazából javarészt a doksik is marketinganyagok, elvégre meg akarják vetetni vele.

Ezekben a tip top szuperdrága torzításmérőkben sima delta sigma konverterek szoktak lenni , mert a linearitás az pont erősségük.
Azért amiket leírsz szerintem eléggé marhaságok! (PCM63P (BB) 2x19 bites amúgy vagyis a 16 bit sehogy nem jöhet ki belőle)

Ezek a cégek nem teszik (és nem is tehetik meg) hogy nem azt írják le amit tud a csip. Mivel a felhasználók is tesztelik, ha nem fér be a tűrésbe akkor igen csak meg..szák a céget. Itt nem igazán megy a marketing duma hanem tények vannak, amit több millió!!! USD érő méricskékkle mérve és tesztelve nézegetnek a vásárlók akik több ezer, tizezer vagy milliószám veszik az alkatrészeket amik a tűrésen belül vannak. A DIY-ereknek meg marad ami nem fért be a tűrésbe... (általában)
Sajnos az ilyen marhaságok miatt nem szabad az internetben bízni mert valaki a székében ülve kitalál valamit és leirkálja sokan meg elhiszik.

Válasz küldése