FPGA alapú jelfeldolgozó

Moderátor: Sanya

Sanya
Kapcsolat:

#51 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.02. 10:43

Konzol írta:Áramgenerátor belső ellenállása nagyon nagy - ideális esetben végtelen. Az árama nem mehet el, hanem áramgenerátorra jellemző értéken kell maradnia. Párhuzamosításnál a kimenő áramok összegződnek, a terhelésre az eredőjük kerül.
Köszönöm a választ és a helyesbítést. Tehát emiatt nem kell aggódni. Akkor az elgondolás ebben a formában akár még működhet is.

Toto
TotoWood Lab

#52 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.02. 15:39

Áramkimenetű D/A-knál szoktak ilyet csinálni, hogy több darabot párhuzamosan kapcsolnak.
Elvileg jobb lesz a THD és a jel-zaj arány is. Az, hogy gyakorlatban ez mennyire jön össze, nem tudom.

Lehet, hogy érdemes diszkrét D/A-t használni, de nem minden esetben. Én úgy gondolom, hogy ez a AD1862 egy nagyon jó alternatíva.
Önmagában a Z-Foil ellenállással ellátott D/A garancia a semmire.

Viszont ide is feltöltött Z-FOIL IV megoldás tényleg egy nagyon jó alternatíva. Igen, sajnos tényleg Z-Foil a legjobb bele.

Sanya
Kapcsolat:

#53 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.02. 16:46

Alapvetően a párhuzamos kapcsolással nem is lett volna semmi gondom. Láthattunk arra már számtalan példát, hogy DAC-ok párhuzamosan vannak kapcsolva a jobb paraméterek elérése érdekében. De ezeknél a példáknál a DAC-ok ugyanazt a digitális mintát kapták meg, tehát elvileg ugyanazt a jelszintet is produkálják a kimeneten.

Jelen elgondolásnál azonban a DAC-ok különböző mintát kapnak és ebből adódóan különböző is lesz a kimeneti jelszintjük. Ez ejtett egy kicsit gondolkodóba. Ettől persze még tökéletesen működhet a dolog, ami majd persze ki is fog derülni...

Toto
TotoWood Lab

#54 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.02. 16:53

Ezért is kell az NR1/NR2 lábakat összekötni* egymással. (és persze az extra ref. feszültség zajszűrése miatt) És persze az összes eszköz arról a tápról működne. (Tehát kell szimmetrikus +-5V a digitális tápnak, jóféle +-12V az analóg-tápnak, és ha konverteremet építed meg, akkor +-36V tápegység. (2x24V sec trafó+egyenirányítás)
MAT tranzisztorokat még nem próbáltam ki. De ha eredeti, nagyon jónak kell lenni 1-10mA nyugalmi áram között, hasonló van az egyik legkirályabb MC kapcsolásban is)
Jelenleg ONS BC848C/858C tranzisztorokkal hallgatom, nagyon jó, viszont extrém nagy a sávszélessége ezeknek, ami itt inkább nem jó, mert ugye jól meg is kell szűrni, hogy ne gerjedjen.

Azért azt még meg kell jegyezni, hogy nem tudok olyanról, aki összekötötte volna az NR lábakat. Próbának 2 darabnál legyen csak, ha jó, akkor mehet mind a 4. Ami viszont biztos, hogy nagyon király a szimmetrikus alkalmazás.

Konzol

#55 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.05.02. 17:28

Az mindegy, hogy azért van eltérés két dac kimente közt, mert nem teljesen egyformák - a gyártás, válogatás veges pontosságú - , vagy mert nem azonos a bemenő jelük. Az áram-feszültség átalakító a két áram (esetleg valami módon súlyozott) összegével arányos jelet kell, hogy produkáljon.

Toto
TotoWood Lab

#56 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.02. 17:40

Ez meg lesz. Pont most írtuk le, hogyan. Inkább a monotonitás kérdéses, de majd mérések alapján kiderül, sikerül-e jobb értéket így kicsavarni vele, mint ami az adatlapon szerepel.

-94dB-97dB közötti THD, ez pontosan az ADATLAP-ra feltüntetett érték. Kérdés, hogy párhuzamosan (persze válogatva, előre mérve) tudja-e a -100dB-t?
1khz, 0dB esetén...

Rézfaszú bagoly

#57 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.05.02. 18:00

Azt ugye tudod Toto, hogy ezeket a megadott értékeket "A" szűrővel mérik? Ami erősen megkérdőjelezi a megadott adat gyakorlati értékelhetőségét, ugyanis nem hallgatunk olyan halkan zenét, hogy indokolt lenne az A szűrő alkalmazása.
Csatolmányok
A w.png
A w.png (230.64 KiB) Megtekintve 1291 alkalommal

Toto
TotoWood Lab

#58 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.02. 18:04

Ezt gyakorlatilag mértük Bagoly, persze trimmerelés közben. Igen, pont annyit, mint amennyi az adatlapon szerepelt.
És persze a saját IV-mmel. Caddock ellenállással ugyan még.
-60dB-s mérés is volt, hasonló eredménnyel, amennyi az adatlapon szerepelt.

Amúgy ez a THD nem egy fix érték volt, hanem folyamatosan ugrált valamennyit, ez inkább ilyen átlagszerű valami, de az ott volt.

Sanya
Kapcsolat:

#59 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.05. 12:13

Elkészült a beültetése az első FPGA nyáknak. Első élesztése sikeresnek tűnik, legalább is semmi nem füstölt el. Jöhet a belső logika megtervezése...
FPGA_SMPS_ready.JPG
FPGA_SMPS_ready.JPG (472.24 KiB) Megtekintve 1220 alkalommal

hodyka

#60 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2016.05.05. 14:06

Sanya írta:Elkészült a beültetése az első FPGA nyáknak. Első élesztése sikeresnek tűnik, legalább is semmi nem füstölt el. Jöhet a belső logika megtervezése...

FPGA_SMPS_ready.JPG

Nem seemi a cucc :shock:

Jól néz ki

Ügyes vagy ;)
Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

KD mester

#61 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.05.05. 20:41

Ahogy látom, a beültetés is profi munka lett!

Sanya
Kapcsolat:

#62 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.06. 07:56

Köszönöm szépen. Igyekszem megfelelő munkát végezni. Még szerencse, hogy nem remeg a kezem. Ez a beültetésnél nem egy utolsó szempont.

Elkezdtem gondolkodni az FPGA belső hálózatán, közben egy gondolat szöget ütött a fejemben. Totot és még néhány fórumtársat gondolkoztatja a PC-s lejátszás kérdésköre. Legyen az klasszikus PC-s megoldás vagy RPI alapú megvalósítás. A helyzet mindkét esetben ugyanaz. Van egy jelforrás ami a saját szinkronkában előállítja az I2S jelfolyamot, vagy esetleg kűlső jelforrás esetében S/PDIF jelfolyamot. Ez utóbbit átalakítjuk I2S jelfolyammá, majd az I2S jelfolyamot pedig (DAC-tól függően általában) RJ20 jelfolyammá. Az átalakítások és konverziók pedig magukban foglalják a szinkron, jitter és egyéb digitális jelfolyamok kapcsán felmerülő problémákat.

Mi lenne, ha ezektől teljes mértékben megszabadulnánk? Arra gondoltam, hogy építenék egy mikrokontroller alapú lejátszót. A lényege abban állna, hogy a kontroller, mint slave eszköz venne részt a lejátszásban. Az FPGA jelfeldolgozó amúgy is rendelkezik megfelelő pontosságú oszcillátorral, így ezt használnám fel mint master órajel. A lejátszó slave módban működne, tehát az eddig megszokott módszerektől eltérően nem a jelforrás adná az órajelet, hanem maga a jelfeldolgozó. A jelfeldolgozó kérné el az adatokat a lejátszótól a saját órajelének megfelelően. A lejátszó és az FPGA jelfeldolgozó között pedig lenne egy soros vagy egy párhuzamos adatfelület megfelelő handshaking (kézfogás) protokollal megvalósítva. A lejtászónak lenne valamilyen kezelő felülete, mondjuk néhány gomb a navigációhoz, és egy kijelző amin meg tudja jeleníteni a szükséges információkat. A kontrollerhez lehetne illeszteni mondjuk SD kártyát (ezt a legegyszerűbb), vagy akár bármilyen PATA felületű eszközt (SSD, vagy DVD-ROM, vagy bármi).

Ezzel a megvalósítással egyrészt mentesülni lehetne a jelfolyamok konverziójától, és önmagában a lejátszó minőségi paraméterei nem befolyásolnák a hangminőséget.

Természetesen az elvet megtartva akár a kontroller helyett lehetne használni RPI-t is, de az utóbbi három évben szinte mást sem csináltam mint AV jelfeldolgozó kódokat feljesztettem natív C-ben RPI-re, és egy kicsit már kezd elegem lenni abból, hogy nagyon nehéz valós idejű alkalmazást feljeszteni egy multitaszkos operációs rendszerrel ellátott környezetre. Ezért maradnék a klasszikus mikrokontrolleres megvalósításnál.

DöG

#63 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: DöG » 2016.05.06. 10:44

Szép a komplett nyák, gratula!
Sanya írta:...Arra gondoltam, hogy építenék egy mikrokontroller alapú lejátszót... A lényege abban állna, hogy a kontroller, mint slave eszköz venne részt a lejátszásban. Az FPGA jelfeldolgozó amúgy is rendelkezik megfelelő pontosságú oszcillátorral, így ezt használnám fel mint master órajel...
A lejátszó slave módban működne, tehát az eddig megszokott módszerektől eltérően nem a jelforrás adná az órajelet, hanem maga a jelfeldolgozó. A jelfeldolgozó kérné el az adatokat a lejátszótól a saját órajelének megfelelően...
kicsit már kezd elegem lenni abból, hogy nagyon nehéz valós idejű alkalmazást feljeszteni egy multitaszkos operációs rendszerrel ellátott környezetre. Ezért maradnék a klasszikus mikrokontrolleres megvalósításnál.
Ez szinte "magától értetődően" jó gondolat! :D :idea:
Így lehet igazán forrás, és közeg függetlenné tenni a lejátszás minőségét. 8-)

Toto
TotoWood Lab

#64 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.06. 16:30

Az a baj, hogy ehhez a részéhez már nagyon nem értek, de akkor leírom, hogy pontosan hogy is gondolom a lejátszást.

ESI juli@ csak egy eszköz, viszont ami leginkább fontos benne, az a VIA Envy24HT-S chip. Ez rámegy a PCI buszra, és innen megy tovább
a közvetlen I2S jel a D/A felé, ami jelenleg SRC4192 lenne bypass módban, RJ20 bit+stopped clock kimenettel.

ESI juli@ azért jó, mert megvan hozzá a kifejlesztett driver, a kártya, és mikrokontroller, ami a VIA chipet üzemelteti. (valami FPGA-s cucc)

Mivel népszerűbb chipről van szó, így lényegében minden oprendszert támogat, és van kernelstreaming. Persze ha van jó alternatíva, tényleg vevő lennék rá. Windows oprendszerre szükségem van, ez lényegében multimédia PC lenne, filmlejátszásra, és zenelejátszásra, integrált D/A-val.

Lenne SPDIF támogatás is, a netezős/gamer gép ezen lenne rajta, és ESI kártya I2S bemenetére tenném rá pl. az AK SPDIF receivert.

Konzol

#65 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.05.06. 17:57

Kicsit elgondolkodtam a mikrokontrolleres dolgon. Nem tűnik triviálisnak a megvalósítás. Végül is egy egy nagyon kicsontozott, minimális funkciókat ellátó oprendszert kell rá írni, aminek egyszerre több feladatot kell ellátnia. Mindenképpen kell valamiféle feladat ütemező (media dekódolás, memória menedzsment stb.), IO ütemező(filerendszer, io portok), ami pont úgy képesek időzítési gondokat okozni, mint az mondjuk a linuxok ütemezői.
Nem igazán látom, hogy hol és miben nyújtana többet, mint egy jól tervezett megfelelő méretű jittert csökkentő FIFO és egy normál többfeladatos rendszer együttműködése. A szegényesebb szolgáltatáskeszlet hátrányai viszont egyertelműek számomra.

Toto
TotoWood Lab

#66 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.06. 18:07

Én továbbra is a PCI busz -> I2S chipben látok fantáziát. Esetleg PCI -> 4xAD1862 20 bit...
Erre szolgál pl. a VIA Envy24HT-S chip. Persze lehet egyedülálló kontrollert írni erre is, csak kellenek akkor driverek, stb...
Nem olyan egyszerű. Viszont pl. VIA chip felhasználásával jó eredményt lehet elérni, és sokkal értelmesebbnek látom az ilyen irányú kísérletezgetést, mint a különcködést a diszkrét R2R D/A-val.

Sanya
Kapcsolat:

#67 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.09. 15:13

Konzol írta:Kicsit elgondolkodtam a mikrokontrolleres dolgon. Nem tűnik triviálisnak a megvalósítás. Végül is egy egy nagyon kicsontozott, minimális funkciókat ellátó oprendszert kell rá írni, aminek egyszerre több feladatot kell ellátnia. Mindenképpen kell valamiféle feladat ütemező (media dekódolás, memória menedzsment stb.), IO ütemező(filerendszer, io portok), ami pont úgy képesek időzítési gondokat okozni, mint az mondjuk a linuxok ütemezői.
Nem igazán látom, hogy hol és miben nyújtana többet, mint egy jól tervezett megfelelő méretű jittert csökkentő FIFO és egy normál többfeladatos rendszer együttműködése. A szegényesebb szolgáltatáskeszlet hátrányai viszont egyertelműek számomra.
Alapvetően igazad van. A megvalósításnak az lenne a lényege, hogy nem egy valamilyen forrás jelét dolgoznánk fel, hanem eleve jó minőségű forrás jelet dolgoznánk fel így nem kell az utófeldolgozást (jitter csökkentő FIFO és egyebek) megvalósítani. Csak egy gondolat volt részemről a kontrolleres megvalósítás, és gondoltam megosztom. Az alap funkciók megvalósítására természetesen a kontroller esetében is szükség van, bár ezt azért nem tekinteném OS-nek. A különbség az, hogy a kontrollerre megírt kódban tudom, hogy mi mikor történik. Ha kell tudok definiálni megszakítást, ha kell egy kritikus kódrészletet tudok védeni mindenféle megszakítástól, azaz pontosan tudom, hogy mi mikor történik. Tehát igaz, hogy több feladatot kell egyidőben (bár egyik sem kritikus, így inkább egymás után) megoldani, de ennek a pontos ütemezése az én kezemben van. Ezek azok amik nem mondhatóak el semmilyen multitaskos OS-re. Egy egyszerű példa: Szeretnék egy programrészletet pontosan 1ms-onként lefuttatni. Belátható, hogy bármilyen CPU alapon az 1ms egy "örökkévalóság", tehát nem egy valóságtól elrugaszkodott dologról beszélünk. Ezt mondjuk Linux alatt sem user space-ben sem kernel space-ben nem tudom megvalósítani. Kontrolleres környezetben viszont simán megoldható. (A timer és hr timer megoldások nem jöhetnek szóba, mert több hátrányuk van [preemtiv ütemezést kezelő select() és poll() fv-ek timeout-ja nem működik utána] mint amennyi előnnyel rendelkeznek.)

Sanya
Kapcsolat:

#68 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.09. 15:23

Toto írta:Én továbbra is a PCI busz -> I2S chipben látok fantáziát. Esetleg PCI -> 4xAD1862 20 bit...
Erre szolgál pl. a VIA Envy24HT-S chip. Persze lehet egyedülálló kontrollert írni erre is, csak kellenek akkor driverek, stb...
Nem olyan egyszerű. Viszont pl. VIA chip felhasználásával jó eredményt lehet elérni, és sokkal értelmesebbnek látom az ilyen irányú kísérletezgetést, mint a különcködést a diszkrét R2R D/A-val.
Nézd. Mindenkinek más az elképzelése és más az igénye. Én nem ragaszkodom semmihez, egy ötletet dobtam fel közös megvitatásra. Nem azt mondtam, hogy ez húú de jó ötlet, ezt kell követni, hanem azt, hogy támadt egy gondolatom és megkérdeztem, hogy kinek mi a véleménye róla. Én személy szerint nem rajongok a PC-s megvalósításért, de ezzel nem azt mondom, hogy nem jó megoldás. Egy PC-hez kell egy megjelenítő felület, egy PC helyet foglal el, akár sokat is fogyaszthat, stb. Nekem ezért nem tetszik ez a megoldás. Ettől még lehet, hogy sokkal jobb minden más elképzelésnél. Szeretek ötletelni és új dolgokat kipróbálni amennyiben időm engedi. Vagy kisül belőle valami jó, vagy nem. Ettől még úgy gondolom, megéri...

Toto
TotoWood Lab

#69 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.09. 15:57

Ezt azért vetettem fel direkt így, ebben a stílusban, mert a PC-nél igen is hiányzik az általános I2S csatlakozó felület.
USB pedig már egy gyenge láncszem a történetben, sosem lesz olyan, mint egy jobb közvetlen I2S.

Intel next gen CPU és IGP megoldást akarom felhasználni, természetesen miniATX alaplappal, amelyen van PCI, és integrált LAN, persze DVI és HDMI 2.0 kimenettel. Egy nagyon gyors CPU-val, megfelelő prioritások beállításával igen jó eredményt lehet elérni.

Az a gond, hogy ezekből a megoldásokból általános hiány van, és egy nagyon fontos láncszemről van szó.

Rézfaszú bagoly

#70 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.05.09. 16:29

Nem szükséges a zenelejátszáshoz monitort kapcsolni a számítógéphez. Elég egy tablettel/péklapát telefonnal routeren keresztül vezérelni, többféle megoldás is létezik erre, akár win, akár linux alatt (a harapottalmát meg szándékosan ignorálom, bár elismerem, hogy avval is lehet jó hangot csinálni -persze jó sok pénzért...).
Mindenképp ez a jövő, mert előbb-utóbb egyszerűen nem fognak cédé lemezeket kiadni, lesz letöltés meg egy kevés lp a molto fanatikusoknak.
Ez az fpga alapú jelfeldolgozás igen ígéretes, amennyiben sikerül egyrészt a bejövő adat bizonyos fajta jitterét csökkenteni (mint a WM88xx csak még erőteljesebben, mondjuk 20pS széles sávban), másrészt megfelelő szabvány szerinti I2S -t létrehozni a további jelfeldolgozáshoz. Mindezt lehetőleg relatíve olcsón és másolhatatlanul.

Toto
TotoWood Lab

#71 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.09. 16:35

Én úgy oldom meg, hogy lesz egy sound direkt opció, melynél a monitor természetesen nem fog működni, csak a távoli vezérlés, és csak egy program lesz látható, a lejátszóprogram, maximum még a windows intéző, de ez már nem biztos.

És lesz UHD-s filmlejátszás, ilyenkor természetesen menni fog a monitor.
Ilyen Via chip+FPGA lapban látok fantáziát, én ezt tartanám jó (idő és munka) befektetésének, természetesen jobb körítést kapna maga a VIA chip.

Ha ez nem valósul meg, akkor marad az ESI Juli@, amelyen lényegében csak a VIA chipet és a szoftveres drivert fogom alkalmazni, körítésén sem ártana javítani valamennyit.

Sanya
Kapcsolat:

#72 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.09. 16:50

Hát igen a technika mai állása szerint a lehetőségeknek csak a fantázia szab határt.

Nekem alapvetően nem a monitorral van a problémám, elnézést a félre érthető megfogalmazásért. A PC-s média lejátszás nem a barátom. Régebben én is ezt csináltam. Ma már hatékonyabb és olcsóbb megoldást használok. Jelenleg a multimédiás lejátszást egy sti7106 chip-el ellátott platform valósítja meg. (Ez a kategóriájában az egyik legjobb chip.) Szép kis dobozában fogyaszt kb 4W-ot és van távirányítója. Fejlesztettem rá egy felületet amin lehet filmet nézni, zenéket lejátszani és ha éppen arra van szükség akkor TV-t nézni. A megjelenítő pedig egy mezei televízió. Költséghatékony, mert kb 18eFt-ba került. A héten cserélem le HEVC codec-es változatra, ősszel pedig a 4K-s UHD változatra. Hangilag igaz csak S/PDIF kimenete van, de szubjektív véleményem szerint egészen jó. A tartalmakat meg hálózatról játsza le természetesen, két hatalmas storage-ról. Természetesen most sem azt állítom, hogy ez a legjobb megoldás, nekem bevált.

Az FPGA projectet pedig fejlesztem szorgalmasan amennyi időm csak van rá. FPGA szinten a másolhatatlanság megvalósítása nem egyszerű feladat, pontosabban a kiválasztott családnak vannak kódolt, másolásvédelemmel ellátott változatai is, amit én a jelenlegi project-nek kiszemeltem, az sajnos nem ilyen.

Konzol

#73 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.05.09. 17:44

Értem mire gondolsz - jó minőségű, erre kihegyezett forrás -, nem is azt mondtam, hogy nem lehet megcsinálni, sokkal inkább arra, hogy érdemes-e vállalni a hátrányokat - a jó sok beleölt munkáról nem is beszélve. Ok, a hobbinak nincs költségvetése, de akkor is -.miközben tized annyi energiával, munkával simán megkerülhető a gond. Mire gondolok:
- eszközök támogatása milyen adathordozó?
- file rendszerek : raw, egyedi, fat, vfat ... ok, de mi lesz az exfat-tal, ntfs-sel, ext3, ext4, stb.-vel?
- legyen hálózat, ne legyen? ha van, akkor vezetékes, és/vagy wifi. Ha nincs: tuti, hogy kellene. És persze tavirányítás, megosztások, hálózati lejátszás...messzire vezet
- kijelző: eleg három led oszt jónapot, vagy valami okosabb?
- kezelő szervek (hálózaton kívül) két három gomg - viszont valami normális kijelző ekkor muszáj - vagy
- kodecek... ok, a forrásuk többnyire elérhető, de csak farigcsálni kellene mindegyiken (vagy csak egy formatumot támogatni?)

Biztos van még egy csomó egyéb dolog, ami most nem jutott eszembe.
Mindezeket egy mai oprendszer visszakézből kezeli. Egy dolgot nem csinál jól: trehanyan idòzít ( linuxos rt kernelek viszont jól szólnak :) )
Megjegyzem nincs jartasságom valós idejű programozasban - viszont a diploma munkám valami hasonló temakörben készült igaz, nem tegnap - sem multimédiás programok készítésében.
Nem mondom, hogy lehetetlen megcsinálni, de nem is egy muszáj. Tehát valaki tuti bele fog vágni:-)

Ami a Toto féle elképzelest illeti - a video lejátszás nekem kb. olyan feature, mint egy modern tankban a nyílhegy köszörű -: akár ez is járható út, de ágyuval verébre szerintem. Nézz rá az odroidra (www.hardkernel.com) direkt i2s interface van rajta, negy erős maggal, 3-4 w fogyasztással. Banana pi M1 + spdif es i2s kiment hardware-ből. fogyasztás minimális, halózat, wifi, Ir alaból mindegyiken, kevesebb mint húszezerért, es egy szappantartóban elférnek dac-kal együtt.

Sanya
Kapcsolat:

#74 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.09. 17:54

Igazad van. Meggyőztél. ;) A témát egyenlőre hanyagolom, az energiát inkább az FPGA project-nek szentelem. Legrosszabb esetben az elgondolást megvalósítom RPI-n. Ott legalább az általad felsorolt dolgok adottak, a lejátszást meg ebben az esetben is szinkronizálhatja az FPGA, legfeljebb nagyobb FIFO-ra lesz szükség az FPGA-ban.

Bagoly:
Az I2S kimenet milyen viszonylatban merült fel? Az eredeti elgondolás az volt, hogy legyen I2S bemenete, esetleg pluszban S/PDIF, a kimenet pedig közvetlenül a DAC-okat hajtsa meg. Esetleg I2S bemenetű DAC-ra gondoltál, vagy valami más elképzelésed van az I2S kimenettel? Technikailag természetesen kialakítható, hiszen (főleg a Delta Sigma) DAC-oknak I2S bemenete van.

Konzol

#75 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.05.09. 18:03

Sanya írta:Igazad van. Meggyőztél. ;) .
Milyen kár! :) Erdeklődéssel figyeltem volna - vicc nélkül.

Jut eszembe! Viszont egy ügyes "Ram Player"-nek lehetne értelme. Ram-mal bőven ellátott ketyere Pc-ről kapná a lejatszandót, azt pufferelné helyben, pár parancsot - pc-ről, infrán - megértene, és kitolná az adatot tetszőlegesen pontosan a dac-ra.

Sanya
Kapcsolat:

#76 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.10. 08:24

Hmmm.

Az a "baj", hogy azért foglalkoztat a gondolata a lejátszónak. Mondjuk egy minimál verzióban arra jó lenne, hogy mondjuk egy SD kártyáról szigorúan VFAT filerendszerrel a kártyán lévő fileokat sorban lejátszaná, mint mondjuk egy CD lejátszó. Pár gomb a vezérléshez. Rá lehetne rakni néhány etalonnak számító zenét vagy akár mérő file-okat. Mivel az FPGA board adná neki a szinkront, így a lejátszást pontosnak lehetne tekinteni. Arra jó lenne, hogy egzakt módon össze lehetne hasonlítani a különböző DAC-okat az FPGA kimenetére kötve. Mivel az elgondolás úgy is moduláris rendszerű lenne, így a DAC-okat úgy lehetne össze hasonlítani egymással, hogy a jelfolyam eleje a forrástól a DAC-ig hibátlan és ugyanaz lenne minden esetben.
Nem beszélve arról, hogy a lejátszó, mint jelforrás is lehetne moduláris, méretét tekintve meg nem lenne nagyobb mint maga az FPGA board.

A "ram player" ebben az elgondolásban tulajdonképpen egy hatalmas FIFO-val ellátott reclock lenne. A FIFO-ban így az egész lejátszandó szám elférne. A gond csak az, hogy ehhez azért tényleg sok memóriára van szükség, amit alapvetően a kontrollerek nem igazán szeretnek. SRAM nem jöhet számításba a kapacitás miatt csak a DRAM. Az SDR és DDR SDRAM kezelése már eléggé bonyolult, illetve a precharge miatt nem lehet őket időben folyamatosan írni és olvasni. Bár a lejátszáshoz szükséges sebesség nagyságrendekkel kisebb, mint az SDRAM elérési ideje, a szinkront nem is olyan egyszerű megvalósítani. SDRAM esetében már inkább az FPGA-ra bíznám a kezelését, itt a fizikális illesztés a jelszintek miatt is sokkal egyszerűbb.

miczo

#77 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.05.10. 14:03

Igazából nem kellene túlságosan nagy ram, ha tudunk képezni két független szálat az FPGA-n belül. Hasonló technikára gondolok, mint a videokártyák framebuffere. Az egyik RAM szegmensbe a pc-röl küldött adatot buffereljük a másik (ugyanakkora) bufferböl csak a lejátszás megy. Ha a fogadó oldali rambuffer megtelt, akkor a vétel leáll amíg a lejátszó nem végzett a saját bufferével. Utána buffer swap, amit a lejátszó triggerel. A lejátszás lassabb folyamat, mint a rambuffer feltöltése, a váltás gyakorlatilag egy cím csere (bár tudom az fpga nem így címez, de kb erröl van szó). A lejátszó RAMjába már a natív pcm adat kerülne amit az FPGA könnyen átalakít I2S formátumra. A különbözö formátumok kibontását a pc végzi.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára miczo 2016.05.10. 15:26-kor.

Konzol

#78 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.05.10. 14:13

Miczo befejezte a gondolatmenetem. :) Nagyjából így képzeltem a dolgot én is. A ram méret csak a mikrovezérlőknél jelent "nagy" ram-ot.

Sanya
Kapcsolat:

#79 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.11. 10:17

Értem mire gondoltok. Bár a bemeneti adatfolyam sebessége nagyobb mint a lejátszás sebessége, így igazság szerint a dupla pufferre nincs is szükség, elegendő egy puffer FIFO módban. Ezt megvalósítani egyszerűbb mint a két puffert a csere-bere miatt. A FIFO-t lehet védeni Dijstra féle szemaforral (bár itt a kölcsönös kizárásra nincs szükség). Adatszámlálásra fel lehet használni a numerikus szemafort, amit FPGA szinten egy egyszerű fel-le számlálóval meg lehet valósítani. További előny, hogy az általam kiválasztott FPGA-ban van egy csomó dual ported SRAM van, ami annyit tesz, hogy az SRAM-nak kettő, egymástól teljesen független adat, cím és vezérlő busza van, pontosan az ilyen megvalósításokra.

Tovább gondolva amit írtatok arra jutottam, hogy ennyi erővel lehetne a kontrollernek (bár nem biztos, hogy egyáltalán szükség van rá) lehetne egy szabványos felülete, mondjuk egy full RS232 interfésze, azért full, mert így az összes jel ami a kézfogáshoz szükséges rendelkezésre áll. Normális esetben az RS232 sebessége elmehet 12Mbps-ig, ami sokmindenre elengendő. Innentől kezd izgalmassá válni a gondolatmenet, hiszen az RS232-es interfészt lehetne egy filléres FTDI chip segítségével (mondjuk FT2232H) USB-hez illeszteni. Az FTDI chip az adott OS alatt mint soros port látszik. A média lejátszása annnyi lenne, hogy a WAV vagy FLAC file-t ki kell másolni a soros portra, linux alatt szó szerint egy cp paranccsal. A kézfogás biztosítja a megfelelő ütemezést, az FPGA biztosítja a pontos órajelet a lejátszáshoz. Végeredményben az FPGA-nak (vagy önmagában, vagy kontrollerrel) biztosítunk egy USB bemenetet amivel bármilyen PC-hez illeszthető. Előny, hogy nem USB-I2S átalakítóról lenne szó az összes aszinkron hátrányával, hanem egy olyan USB bemenetről melyen az adatfolyam szinkronját a pontos FPGA adja. Mivel a driver kérdés eleve adott, így a PC oldaláról semmilyen extra igény nem jelentkezik, minőségét tekintve meg tippem szerint jobb lenne bármilyen USB-s megvalósításnál, már csak az elvéből adódóan.

Vélemény?

miczo

#80 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.05.11. 10:48

A napokban olyan adatátviteli módon gondolkoztam ami legalább annyira stabil, mint mondjuk egy RS485, csak annál sokkal gyorsabb.
Ez az FTDI chipes RS232 megoldás, vagy a natív RS232 jónak tünik. USB összeköttetést a zavarvédettsége miatt nem szeretjük az ipari gyakorlatban. Otthon ha a FTDI chipes átalakító közvetlen a gépbe van dugva akkor jobb a helyzet. 12MBit/s-on a 192k/24bit adatsürüsége még átvihetö, nagyobb felbontású anyaghoz lehet másfajta átvitel kellene. RS485? Annak a zavarvédettsége, átviteli távolsága is jobb, bár itt nem kell több száz m-es hosszal számolni. Elsöre a legegyszerübb mindenképp az RS232 lenne. Az elv amit leírtál korábban a receiverre (idöablakos kódolás) jól illeszkedik az RS232-höz, lehet így el is felejthetnénk az aszinkron USBs adatátvitelt.

Konzol

#81 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.05.11. 13:32

Nekem jó tapasztalataim vannak ipari környezetben RS485-tel. Stabil, megbízható, igaz nagyon alacsony sebességgel használjuk ( 9600 ill. 19200 ), de nagyobb távolságokra. Az RS485 ha jól emlékszem 50Mbit/sec-et tud kis távolságra. Az bőven elegendőnek tűnik. Az USB/RS232 átalakítók minimum problémásak - szerintem - bár otthoni környezetben elmehet.

Sanya
Kapcsolat:

#82 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.11. 14:37

Elveszítettem a fonalat. Ugyebár az ipari felhasználás csak egy példa, illetve egy felvetett gondolatmenet volt ami független az FPGA projecttől. Bár lehet, hogy valaki ipari környezetben szeretne zenét hallgatni, de én tervezési szinten az otthoni felhasznást céloznám meg. A cél az, hogy PC-hez lehessen illeszteni a lejátszót és/vagy az FPGA boardot. Erre vetettem fel az USB interfészt. A lejátszó tartalmazná az USB-RS232 átalakítót, így lenne meg az USB bemenet. Az RS232 jelfolyam így tulajdonképpen csak a nyákon belül közlekedne, így távolsági és zavarvédelmi problémák nem igazán merülnek fel. Az elgondolás egy alternatívája lenne annak, hogy hogyan lehet(ne) PC-vel vagy PC-ből zenelejátszót építeni jó minőségben USB-I2S átalakító nélkül. Persze elvi síkon lehetne a lejátszónak közvetlen RS232 bemenete, de szerintem ez nem életszerű és szükségtelen.

Konzol

#83 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.05.11. 22:03

Hááát.... szerinten az sokkal felhasználó barátabb lenne, ha par méterre - mondjuk 8-10m el lehetne vinni a jelet a pc-től.
Netán ket, vagy harom kliens tudna a pc-re csatlakozni...Rs485-ön nem gond.
Ha maradunk az usb-nél akkor .... nos akkor egy tisztességes fifo doszt elég lenne - lásd korabbi hozzászólásaim - illetve a Te korábbi hozzászólásaid! Ha nagyon slendriánul akarok fogalmazni, mennyivel jobb, hogy az rs232-vel akarsz reclockolni, jittert csökkenteni ( hiszen azt akarsz, csak nem az a neve ), vagy egyszerűen ram-ból?

Sanya
Kapcsolat:

#84 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.05.12. 10:07

Én alapvetően nem ragaszkodom semmihez. Ez csak egy ötlet volt. Gyakorlatban igazad van, elméletben egy kicsit árnyaltabb a helyzet.

Nézzük meg mi a helyzet a reclock esetében. Ahhoz, hogy korrekt legyen a szinkron szükség van egy FIFO-ra. Ez eddig rendben is van. A FIFO bemenetére kerül a bejövő adat a saját ütemében. Ez lehet akár S/PDIF forrás megfelelő decoder után, vagy I2S forrás, vagy alapvetően bármi más. A FIFO kimenetén az FPGA veszi ki az adatokat a saját (pontosnak tekintett) órajelével. Ez így teljesen egyszerűnek tűnik, és egyszerűen meg is valósítható. Az egész rendszer addig működik tökéletesen míg a bemeneti és kimeneti órajel megegyezik. Igen ám, de ez a gyakorlatban sohasem teljesül, tehát (a kimenetet vegyük referenciának) a bemenet vagy sietni vagy késni fog. Mi lesz ennek a következménye? Alap esetben az, hogy a FIFO vagy kiürül (ha a bemenet késik), vagy a FIFO túlcsordul (ha a bemenet siet). A FIFO mérete csupán az esemény időbeli bekövetkezésére van hatással, azaz a FIFO méretének növelése ezt az eseményt késlelteni, de előbb vagy utóbb bekövetkezik.

Ezt kétféle képpen lehet megoldani:

1. A kimeneten levő eddig referencia órajelnek tekintett órajelet a két esemény bekövetkezése előtt módosítjuk, azaz ha a FIFO kezd kiürülni, akkor a referencia órajelet csökkentjük, ha a FIFO kezd túlcsordulni akkor a referencia órajelet növeljük. A gyakorlatban alkalmazott reclock áramkörök is ezt a módszert alkalmazzák. A FIFO alul és túlcsordulása megoldott, ennek viszont az az ára, hogy a referencia órajel időben változik, azaz egy plusz modulációt visz a rendszerbe amely óhatatlan torzítást fog okozni a kimeneti analóg jelben. (Mint tudjuk semmi sincs ingyen, mindennek ára van.)

2. A kimeneti referencia órajelet nem változtatjuk, valahogy a forrást vesszük rá, hogy változtasson az órajelen. Ezt értelem szerűen S/PDIF és I2S forrást esetében nem lehet megtenni. Mi a helyzet a tervezett lejátszóval? Ha az interfészen meg tudjuk valósítani a hardveres kézfogást, akkor az FPGA tudná "utasítani" a lejátszót, hogy növelje vagy csökkentse az adatfolyam sebességét. Én itt gondoltam az RS232-re, mert ott ez hardver szinten és protokoll szinten eleve megoldott.

Nekem jó az RS485 is az általad említett előnyök miatt, de ebben az esetben nem áll rendelkezésre hardveres kézfogás. Persze ezt meg lehetne valósítani szoftveresen is, de akkor a PC jelforrást bonyolítanám el vele. Hiszen nem egy utolsó szempont, hogy a PC-s lejátszó olyan egyszerű legyen mint a faék, a Spanyol viaszt nem kelljen újra feltalálni. Nekem innen jött az USB-s ötlet, mivel így sem speciális driverre, sem pedig semmilyen komolyabb módosításra nincs szükség. Nem ragaszkodom hozzá, annyira nem barátom az USB, csupán kézenfekvő volt a megvalósítás során. De alapvetően mindenre vevő vagyok.

Konzol

#85 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.05.12. 15:16

Alapjaiban ismét csak egyet értünk. Elfogadom amit mondasz. Az egésznek egy a fenesége. Ok, legyen hardveres kézfogás. Mennyi adatot is akarsz egyszerre áthozni? Egy egységnyit -bármi legyen is az egység-, vagy egy nagyobb csomagot? Bármennyit is hozol azt pufferelni illene, hogy az fpga a saját tempójában tudja kitolni magából. Innentől kezdve lényegtelen, hogy a kérdéses bit mióta várakozik a lokális pufferben. Nem lesz vintage hangja a masinának csak mert régebbi a bit a ramban. Magyarán teljesen mindegy miként kerül a pufferbe az adat, ha az soha nem ürül le - ami előfeltételezés. Elfogadom, hogy az rs232 egyszerű, mint a faék, viszont az usb ami meghajtja csak szemre az szoftveresen eléggé összetett, a drivereik még egy réteget tesznek a dologra, ki tudja meddig működnek, vagy nem működnek. Sajnos elég sok megbízhatatlan, ipari hulladék usb/rs232 átalakítót láttam. Nem mentek, vagy csak alacsonyabb sebességen mentek, paritás hibákat produkáltak, fagytak... ( az egyik windowson ment jól a másik linuxon, a harmadik egyiken sem... )

Konzol

#86 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2017.04.15. 19:03

Ebből lesz/lett valami?

tamas_m

#87 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: tamas_m » 2017.05.05. 12:54

Sziasztok!

Nemrég regisztráltam a fórumon. Az egyik kedvenc témám a jelfeldolgozás főleg FPGA rendszereken. Ennek szellemében mostanság dolgozom egy FPGA fejlesztésen, ami egy ilyen áramkört valósít meg. A rendszer a következő modulokból áll:
- van egy spdif bemeneti része ami 4 bemenetet tud kezelni, Ez persze bővíthető. A jelfeldolgozó része időablakos megoldású. Ez előállítja a bementi jelből egy max 24 bites 2-es komplemensű adatot. Paritásellenőrzést végez, ill. egyéb hibákat is detektál. Az adatot beteszi egy fifo-ba.
- van egy mintavételi freki mérő része, ami jelenleg a 44.1, 48, 96,192 KHz-t tudja kezelni. Ez beállítja a jelfeldolgozáshoz szükséges fpga frekit és az időablakozáshoz szükséges állandókat.
- van egy reclock rész, ami a fifo-ból olvassa ki az adatokat oly módon, hogy a pop frekvenciát változtatja 2 érték között. A változás gyakorisága egy jól beállított cucc esetén méréseim szerint 3-4 perc között van. Ezáltal a kemeneti jel jittere
csak az fpga belső órajelétől függ.
- van egy hangerőszabályzó rész , ami a teljes kivezérlést tekinti 1-nek és ehhez képest lehet visszalépegetni 16 lépcsőben. ( azért így, mert aritmetikailag így a legegyszerűbb).
- van egy kimeneti interface-e ami jelenleg az AD-1862-höz van alakítva. Előállítja a két oldal adatjelfolyamát szinkronban, a bitclk-t és az LE jelet.
- van még egy LCD kezelő része, ami kiírja az aktuális frekvenciát, a kiválasztott bemeneti jelet, az előforduló adathibákat és a hangerőt.

A dolog szépséghibája egyenlőre az, hogy az Artix7-en fut ( ilyen fejlesztőpanelem van itthon). Próbálom átgyúrni Spartan6-ra, de ez nem triviális..
Megfülelni még nem tudtam, mert az analóg rész nincs még összerakva, de hamarosan...
Mellékelek pár fotót a jelenlegi állapotról.
Csatolmányok
IMG_1009.JPG
IMG_1009.JPG (191.12 KiB) Megtekintve 507 alkalommal
IMG_1008.JPG
IMG_1008.JPG (182.29 KiB) Megtekintve 507 alkalommal
IMG_1007.JPG
IMG_1007.JPG (184.91 KiB) Megtekintve 507 alkalommal

tamas_m

#88 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: tamas_m » 2017.05.05. 12:54

itt van még egy két fotó..
Csatolmányok
IMG_1012.JPG
IMG_1012.JPG (185.44 KiB) Megtekintve 505 alkalommal
IMG_1010.JPG
IMG_1010.JPG (227.46 KiB) Megtekintve 505 alkalommal

hodyka

#89 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2017.05.05. 13:31

Szép munka, ügyes vagy ;)

Na majd ha meg is szólal az lesz a lényeg, a szkóp képek jól néznek ki ;)
Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

Cortez

#90 Re: FPGA alapú jelfeldolgozó

Hozzászólás Szerző: Cortez » 2017.05.05. 18:58

Jaja, szep munka, hajra!

Válasz küldése