Cirrus CS4398 DAC

Moderátor: Sanya

MOT64

#51 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.09.02. 11:51

Kedves Dyscus!

Köszönöm a részletes hozzászólást és magyarázatokat, rég olvastam már ilyen sokat. :-) Kivéve a CS4398 angol nyelvű doksiját.
Bár Hodyka barátom óva intett attól, hogy ilyet leírjak, mégis megteszem: Minden tisztességesen és minőségi alkatrészekkel megépített delta-sigma átalakítót tartalmazó DAC jól szól. Csak egy kicsit másként. (MOT64)

Röviden az én véleményem a tegnapi meghallgatásról, hogy a Cirrus hangja valóban nem jellemezhető úgy, hogy visszafogott, de sokan pont ezt a hangzást kedvelik. Ehhez jó sávszélek, pontos, kottázható, búgásmentes mélyek, tiszta magasak, részletező középtartomány és nagyon nyílt , széles sztereó tér párosul. Ez szerintem alapvetően a CS4398 sajátja, én csak kihoztam belőle, ami tőlem tellett. Hasonló elvek alapján, de korábban épített dual WM8741-es DAC-om is jól zenél, de a zene más aspektusait hangsúlyozza. Összességében nekem mindegyik teszik. Nem azért mert mindegyiket én "szop(t)attam", hanem mert mindegyik hűen visszaadja a zene lényegét, az élményt és leginkább, mert mindegyik mellett hosszú időre bele tudok feledkezni az elmélyült hallgatózásba.

A szűrőről: tessék elolvasni a doksit és a többi ide vonatkozó irodalmat! (Én is ezt tettem Dyscus monológja előtt. :-) )
Ebben a csipben található delta-sigma modulátor karakterisztikája programozható két fajta üzemmódban: fast-slow. A dokumentációban ezt "roll-off interpolation filter"-nek emlegetik. Mivel a leírásban nincs róla több információ és is csak sejtem, hogy a delta-sigma modulátorban, valószínűleg a delta részbe avatkozik bele és az integrátor meredekségét állítja kétféleképpen.

Feltételezem, hogy a gyártónak is az volt a célja ezzel, hogy különböző zenei irányzatokon az optimumhoz közeli hangzásvilágot adja vissza az áramkör. Rock zenén, keményebb jazz muzsikán a "fast", szólóhangszeres, énekhangos "mívesebb" zenéken a "slow" állásban ad nagyobb élményt a DAC.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára MOT64 2016.09.03. 11:45-kor.

hodyka

#52 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2016.09.02. 14:39

"Bár Hodyka barátom óva intett attól, hogy ilyet leírjak, mégis megteszem: Minden tisztességesen és minőségi alkatrészekkel megépített delta-sigma átalakítót tartalmazó DAC jól szól. Csak egy kicsit másként. (MOT64)"

Ezt csak azért írtam, mert féltem hogy megköveznek :D

Nálam az új kis super DAC nagyon jó, WM8524+CM6631A, I2S bemenet is kimenet, nagyon zenei hang lett
Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

Rézfaszú bagoly

#53 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.09.02. 19:10

Elég sok dacot készítettem anno a CS4398 csippel (a csip az egy pé), de mindet hardveres üzemmódban, ahol nem lehet állítani az interpoláló szűrőt. A dacot követő analóg fokozatot kellett fejleszteni jó darabig, hogy kellően jól szóljon a különféle stílusú zenéken. A passzív szimmetrikus 6+12dB RC+LC szűrés lett a befutó, ez aratott általános tetszést.
Amúgy a Marantz sacd lejátszóiban leggyakrabban pont ilyen dac csipet használnak...

MOT64

#54 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.09.05. 16:05

"... pedig még alkatrész minőség javítás is lesz ez után. " - Dyscus
És lett. A Dyscus által megrendelt PRP metal film ellenállások elfoglalták méltó helyüket az áramkörben. Ismét köszönöm Dyscusnak a kis tételű, költséghatékony megrendelést.
Az a helyzet, hogy elméreteztem néhány ellenállás értékét, amik helyett ideiglenesen a mindenhol kapható kb. 3Ft-os típusok kerültek beépítésre. Ráadásul eléggé kritikus helyen voltak, a DAC IC analóg kimenetéhez csatlakoztak, ezekkel kezdődik az analóg szűrő fokozat. Sorosan kapcsolódnak a kimenetre, tehát áthalad rajtuk a jel, innentől kezdve a minőségük nem közömbös.
A hétvégén kicseréltem őket az új ellenállásokra, és azt tapasztaltam, hogy a vártnál is nagyobb hatásuk van. A pár hozzászólással ezelőtt említett csikorgós hang eltűnt, de legalább is alig hallhatóra mérséklődött. A kemény hangzás sokat szelidült, nyugodtabban, kiegyensúlyozottabban szól a készülék. Hosszabban hallgatható, életszerűbb hang.
A "fast" és "slow" beállítás közötti különbség továbbra is él, de mindkét állásban tiszutult, "analógosabbá" (bár nem szeretem ezt a szót) vált a hangzás.
Ennyit jelent 4 db ellenállás. A többi ellenállás az analóg fokozatban szintén prémium Wishay-Dale, de az oda nem illő darabok sokat rontottak a hangzáson. Sokat javult a minőség, pedig ezek csak kb. 60 szoros árú alkatrészek, és van még feljebb is.

gabor80

#55 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.09.22. 22:28

Valamennyire kapcsolódik ide, ezért itt kérdezném meg:
Most hogy lehalódott már az sacd playerem egy ideje, szeretnék vmi dsd képes dacot nézni.
Melyik lenne a jobb választás a 2 közül főleg dsd szempontból?:
Van a topictéma CS4398 chip és az AK4495eq, most hirtelen ezekre gondoltam, valamilyen usb xmosról etetve mennének majd.

http://www.diyinhk.com/shop/audio-kits/ ... s4398.html
http://www.diyinhk.com/shop/audio-kits/ ... input.html

hodyka

#56 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2016.09.23. 05:17

gabor80 írta:Valamennyire kapcsolódik ide, ezért itt kérdezném meg:
Most hogy lehalódott már az sacd playerem egy ideje, szeretnék vmi dsd képes dacot nézni.
Van a topictéma CS4398 chip és az AK4495eq, most hirtelen ezekre gondoltam, valamilyen usb xmosról etetve mennének majd.

Szia

Én nemrég rendeltem egy ilyet, ha meg érkezik, írok róla

http://www.ebay.com/itm/ES9018K2M-ES901 ... OSwSv1XlzY~

Kell elébe egy ilyen

http://www.ebay.com/itm/NEWEST-XMOS-U8- ... Swd0BVyW-W
Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

gabor80

#57 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.09.23. 08:59

hodyka írta:

Szia

Én nemrég rendeltem egy ilyet, ha meg érkezik, írok róla

http://www.ebay.com/itm/ES9018K2M-ES901 ... OSwSv1XlzY~

Kell elébe egy ilyen

Hali!
Sabre chip valahogy nekem nem jött be, több drágább dacban, meg saját készítésűben sem, a felső tartomány (is) nekem olyan egysíkú volt.
Inkább a fent említettekből próbálnék, egyiket sem hallottam még, de régebbi Cirrusokat igen, meg 43.. sorozatú AK-t is. A CS chipet precizebbnek gondolnám hangban, de hátha vki tud tanácsot adni a kettő közül melyik lenne jobb dsd-hez főleg.

MOT64

#58 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.09.23. 09:10

Én hallottam kínai AK4495SEQ dual DAC-ot. Nagyon jól szólt, annak ellenére, hogy nem HighEnd alkatrészekből épült. Az AK újabb fejlesztés (2013), sokat tudó csip és nagyon részletező, analitikus hangú.
A CS4398 hangja is remek (szerintem), de más világ. Nagy energiák, jó dinamika, lendület, csupa élet. Kinek mi jön be.
A CS4398 DSD64, és DSD128-at tud elvileg. Én kísérletezek, hogy a DSD256 is menjen. Elvileg nincs akadálya, de még nem készültem el a programmal.
Az AK4495 is csak DSD128-ig megy (elvileg). De van benne "Super Slow Roll-off", ami Dyscus-nak nagyon bejönne. :o)
A következő próbálkozásom valószínűleg egy AKM lesz, a CS4398-at szombat du. Annafürdőn meghallgathatjátok.

hodyka

#59 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2016.09.23. 09:45

gabor80 írta:
hodyka írta:

Hali!
Sabre chip valahogy nekem nem jött be, több drágább dacban, meg saját készítésűben sem, a felső tartomány (is) nekem olyan egysíkú volt.
Inkább a fent említettekből próbálnék, egyiket sem hallottam még, de régebbi Cirrusokat igen, meg 43.. sorozatú AK-t is. A CS chipet precizebbnek gondolnám hangban, de hátha vki tud tanácsot adni a kettő közül melyik lenne jobb dsd-hez főleg.
Szia

Nekem még Sabre nem volt, gondoltam ennyit beáldozok és meg hallgatom :D

Most WM8524 van, de az nem tudja a DSD-t, de hangja az nagyon jó

gabor80

#60 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.09.23. 10:46

hodyka írta:
gabor80 írta:
hodyka írta:

Hali!
Szia

Nekem még Sabre nem volt, gondoltam ennyit beáldozok és meg hallgatom :D

Most WM8524 van, de az nem tudja a DSD-t, de hangja az nagyon jó
Egyébként ez tényleg ilyen játék, hogy kinek mi tetszik. Én is anno a multibites AD chipekkel voltam előítéletes, mondtam is miért próbáljam ki a multibiteseket, 20 éves vackok már, aztán kipróbáltam és lett pofaleszakadás, a Sabrét el is adtam utána, pedig jól szól az is, de vhogy nem éreztem az én világomnak főleg az AD1865 után, másnak viszont pont az jön be. Ezért hallgatok meg most sigmások közül is esetleg újabb technológiásakat, lehet nagyon bejön 1-1 darab majd. Meg a régi multibiteseken dsd szempontból nem tudok mit csinálni, most viszont jó lenne egy megfelelően jó hangú dsd tudó chip is.:)

gabor80

#61 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.09.23. 11:02

MOT64 írta:

Én hallottam kínai AK4495SEQ dual DAC-ot. Nagyon jól szólt, annak ellenére, hogy nem HighEnd alkatrészekből épült. Az AK újabb fejlesztés (2013), sokat tudó csip és nagyon részletező, analitikus hangú.
A CS4398 hangja is remek (szerintem), de más világ. Nagy energiák, jó dinamika, lendület, csupa élet. Kinek mi jön be.
A CS4398 DSD64, és DSD128-at tud elvileg. Én kísérletezek, hogy a DSD256 is menjen. Elvileg nincs akadálya, de még nem készültem el a programmal.
Az AK4495 is csak DSD128-ig megy (elvileg). De van benne "Super Slow Roll-off", ami Dyscus-nak nagyon bejönne. :o)
A következő próbálkozásom valószínűleg egy AKM lesz, a CS4398-at szombat du. Annafürdőn meghallgathatjátok.
Köszi ez hasznos leírás. Akkor a CS chip melegebb tónusú tehát multibiteshez jobban húz, az AK meg az analitikusabb?, így gondoltam én is kb..
Igazán mindkettőt szeretem, tehát ha vmi kellően részletes is. A CS-nek milyen a tere, dimenziója a másikhoz képest?

MOT64

#62 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.09.23. 11:10

A térleképzéssel nincs baja a Cirrusnak sem. Széles színpad, jól definiálható pozíciók. Csak egy kissé "nyomulósabb" a hangja. Forszírozza a zenét, de nem bántóan.
Olyasmi, mit amikor egy hűvösebb hangú tranyós erősítőről áttérsz egy meleg hangú csövesre.

gabor80

#63 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.09.23. 21:21

MOT64 írta:A térleképzéssel nincs baja a Cirrusnak sem. Széles színpad, jól definiálható pozíciók. Csak egy kissé "nyomulósabb" a hangja. Forszírozza a zenét, de nem bántóan.
Olyasmi, mit amikor egy hűvösebb hangú tranyós erősítőről áttérsz egy meleg hangú csövesre.
Köszi. Hajlok a CS-re, mivel pl. a Diyinhk-s xmos panel ugyan szárazabb hangzású, de igen részletes, talán a kettő együtt jól kiegészítené egymást.

Az adatlapjukat nézve, az tűnt fel hogy az AK4495-nél a dsd jel a rajzon a sigmadelta részbe van belevezetve, a CS-nél meg kikerüli mindjárt a direkt módon a szűrőbe vezetve. Az AK-nál miért megy bele, az nem csak a PCM jelnek van a sigmadelta átalakító, vagy vmit átkonvertál a dsd-n, mert az hangminőségben nem lenne túl jó?

MOT64

#64 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.09.24. 09:55

Hogy mi van a rajzon, és mi az IC-ben, az szerintem nem mindig egyezik. Én sem mondanám meg. :-)
A delta-sigma (és NEM sigmadelta!) átalakítóknak létezik Analóg Delta-Sigma és Digitális Delta-Sigma változata. Az előbbit A/D átalakításra (pl. DSD bitsteram jelek előállítására) lehet használni, utóbbit digitális szűrésre / túlmintavételezésre.
Az AK esetében tehát jogos, ha a DSD jelet még átküldik egy DDS átalakítón is. Szerintem a Cirrus is ezt csinálja. Viszont a Cirrus csipben választható a "Direct DSD Conversion " opció, amikor direktben a D/A átalakítóra küldi a DSD jelet szűrés nélkül és utána ketül a kimenetre, az AKM-ben "csak" egy "Volume Pass" funkció van. Szerintem ez is hasonló szűrő kikerülést jelent, de ennél több konkrétum nem derül ki a doksiból. :(

gabor80

#65 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.10.15. 23:47

Egy kis segítség kellene. Szóval van egy ilyen CS4398 panelem, ami 20 PIN-es csatlakozóval bír, ezen megy az I2S (PCM és DSD is ki van vezetve). Na most külső forrásból ráadtam I2S jelet egy DIR9001 lapkáról, de semmi hang nincs, esetleg le kell földelni a DSD bemenetet a CS chippen? Van egyéb lábat kell földelni?
Itt így van megoldva, de nálam nincs földelve a DSD, mivel azt is fogad a PIN-eken.
little_boy_v1_0.gif
little_boy_v1_0.gif (73.4 KiB) Megtekintve 1623 alkalommal

gabor80

#66 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.10.16. 11:25

Na most okés, éreztem hogy a RST is kell neki, gondolom az xmos-ról automatice kap, mindegy most megkapta már pörög:)
Hát igen a multibitesekhez vagyok hozzászokva, ott meg nincs a chipeken.

KD mester

#67 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.10.16. 13:25

Nekem is össze kell ütnöm most egy DAC-ot. Néhány DIR 9001-em van, meg egy wolfi csipszem a fiókban...

Esetleg még a Toto féle csipsz trafós IV-vel, azon gondolkodom....

gabor80

#68 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.10.16. 17:36

Érdemes egy jó minőségű dac-ot összedobnod, sokat hozhat a hangon.
Viszont egy újabb kérdés a hozzáértőkhöz, ezen a diyinhk-s CS4398 lapkán a DSD bemenetek a chipen (A,B, CLK) le vannak földelve mint a rajzon amit feltettem. Ahogy kimértem a sima I2S lábakon megy be a DSD jel (LRCLK, BCLK, Data stb.). A chip felismeri és átírányítja a megfelelő egységhez a bitfolyamot, vagy akkor hogy szól a DSD jel így is?

MOT64

#69 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.10.17. 13:53

Hát a Reset az kell neki, anélkül nem indul. Ez (is) ilyen. :-)
A Reset elengedése után 2 a 18.-on db MCLK órajel alatt dönti el, hogy milyen konfigurációban indul el. Ennyit kell várni Reset után, hogy biztosan beinduljon a csip.

Stand-Alone módban, ahogy a rajzon is konfiguráva van, a PCM bemenetek az I2S lábak ((LRCLK, BCLK, Data stb. 3,4,5,6 lábak), a DSD bemenetek az (1, 2, 28 lábak). Control Port módban lehet választani, hogy az I2S lábakon vagy a dedikált DSD bemeneteken fogadja a DSD jeleket. Tudtommal S-A módban nincs választási lehetőség, tehát ha most lejátsza a DSD-t, akkor valamilyen DSD over PCM átalakítás állhat a háttérben, mert csak a I2S lábakon fogadhat jelet. (Lásd : kapcs. rajz)
Ráadásul a CS4398-nak a DSD lejátszáshoz szüksége van az MCLK jelre is. Ebben eléggé egyedi a többi csiphez képest. (Szívtam vele én is nemrég.) Ebből is gondolom, hogy ha a DIR9001 nincs előre felkészítve a megfelelő frekijű MCLK előállítására (és ahogy nézem a rajzon, miért is lenne), akkor a CS4398 nem is szólalhatna meg natív DSD-ben.
A doksi szerint egyébként a nem használt DSD bemeneteket földre kell kötni. Mivel a csip nem ismeri fel automatuikusan a bitfolyamot, ha egyszerre a két féle bemenetre is adsz jelet, furcsa dolgok jöhetnek ki belőle. Ezt persze csak gondolom, nem próbáltam soha.

gabor80

#70 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.10.18. 07:38

MOT64 írta:Hát a Reset az kell neki, anélkül nem indul. Ez (is) ilyen. :-)
A Reset elengedése után 2 a 18.-on db MCLK órajel alatt dönti el, hogy milyen konfigurációban indul el. Ennyit kell várni Reset után, hogy biztosan beinduljon a csip.

Stand-Alone módban, ahogy a rajzon is konfiguráva van, a PCM bemenetek az I2S lábak ((LRCLK, BCLK, Data stb. 3,4,5,6 lábak), a DSD bemenetek az (1, 2, 28 lábak). Control Port módban lehet választani, hogy az I2S lábakon vagy a dedikált DSD bemeneteken fogadja a DSD jeleket. Tudtommal S-A módban nincs választási lehetőség, tehát ha most lejátsza a DSD-t, akkor valamilyen DSD over PCM átalakítás állhat a háttérben, mert csak a I2S lábakon fogadhat jelet. (Lásd : kapcs. rajz)
Ráadásul a CS4398-nak a DSD lejátszáshoz szüksége van az MCLK jelre is. Ebben eléggé egyedi a többi csiphez képest. (Szívtam vele én is nemrég.) Ebből is gondolom, hogy ha a DIR9001 nincs előre felkészítve a megfelelő frekijű MCLK előállítására (és ahogy nézem a rajzon, miért is lenne), akkor a CS4398 nem is szólalhatna meg natív DSD-ben.
A doksi szerint egyébként a nem használt DSD bemeneteket földre kell kötni. Mivel a csip nem ismeri fel automatuikusan a bitfolyamot, ha egyszerre a két féle bemenetre is adsz jelet, furcsa dolgok jöhetnek ki belőle. Ezt persze csak gondolom, nem próbáltam soha.
Köszi a választ.
A fenti kapcsolás most mán nem érdekes, sikerült a DIR chipröl megszólaltatni a RST-et megkapta.
Inkább a következőre lennék kíváncsi:

A diyinhk-s xmos-ról megy a DSD, elvileg a Jriver is native-ot ír ki nem DoP-ot, meg az xmos is tud DSD64 és 128-at, tehát elvileg a CS chip is native DSD-t kap. Csak ezen csodálkoztam hogy a PCM bemeneteken megy a DSD is.(?)
Mclk van az xmos panelről azt megkapja a chip, és még a SDA, SCL ami még megy a chipre az xmosról. Tehát akkor ez (SDA, SCL) konfigurálja hogy PCM vagy DSD jel menjen a chipre? De lehet hogy félreértettem a amit írtál.

MOT64

#71 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.10.18. 12:15

A diyinhk-s xmos-t nem nem használtam, nem ismerem. Azt kellene megmérni, hogy nativ DSD bemenet esetén generál-e MCLK órajeket a kimenetén. Ez kell a Cirrusnak, hogy működjön a DSD lejátszás.
Ha jó linket nyitottam meg

http://www.diyinhk.com/shop/audio-kits/ ... s-pcb.html

akkor látom, hogy van SDA, SCL, de, hogy ezeken keresztül pont a CS4398-hoz megfelelő parancsokat küldené el a csipnek azt erősen kétlem.

Ha az I2C busz jelei (SDA, SCL) is be vannak kötve, és kommunikáció is van, akkor azokon keresztül Control Port módba lehet állítani a csipet. Ekkor lehet beállítani, hogy mi legyen a DSD bemenet. Ehhez az is szükséges, hogy az AD0/CS (12. láb) földre vagy tápfeszre (mindenképpen fix logikai szintre) legyen kötve.
Control Port módban át lehet állítani a DSD bemenetet az I2S lábakra:

DSDA input on SDATA pin
DSDB input on LRCK pin
DSD_SCLK input on SCLK pin

Hogy ezeken a lábakon azután mit küld be az xmos csoda, tényleg a DSD jelet vagy a DoP-t az I2S en keresztül, az a bemenőjeltől függ. A cseles az, hogy mindkét protokollhoz kell az MCLK órajel, tehát ha ezen mérsz jelet, az még nem biztos, hogy az I2S kommunikációt jelenti, lehet a DSD is.

Közben megmértem az általam használt Xmos-os panelt. DSD64 bemenet esetén 8 szoros MCLK-t ad ki. Azaz 44100 x 64 x 8 = 22,5792MHz-et. Az a baj, hogy a Cirrusnak a default érték 4 szeres MCLK. (????) Nem érem, hogy szólal meg így jól. De remélem attól, hogy én nem értem, neked tudtam egy kicsit segíteni. :-)

gabor80

#72 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.10.18. 14:56

MOT64 írta:A diyinhk-s xmos-t nem nem használtam, nem ismerem. Azt kellene megmérni, hogy nativ DSD bemenet esetén generál-e MCLK órajeket a kimenetén. Ez kell a Cirrusnak, hogy működjön a DSD lejátszás.
Ha jó linket nyitottam meg

http://www.diyinhk.com/shop/audio-kits/ ... s-pcb.html

akkor látom, hogy van SDA, SCL, de, hogy ezeken keresztül pont a CS4398-hoz megfelelő parancsokat küldené el a csipnek azt erősen kétlem.

Ha az I2C busz jelei (SDA, SCL) is be vannak kötve, és kommunikáció is van, akkor azokon keresztül Control Port módba lehet állítani a csipet. Ekkor lehet beállítani, hogy mi legyen a DSD bemenet. Ehhez az is szükséges, hogy az AD0/CS (12. láb) földre vagy tápfeszre (mindenképpen fix logikai szintre) legyen kötve.
Control Port módban át lehet állítani a DSD bemenetet az I2S lábakra:

DSDA input on SDATA pin
DSDB input on LRCK pin
DSD_SCLK input on SCLK pin

Hogy ezeken a lábakon azután mit küld be az xmos csoda, tényleg a DSD jelet vagy a DoP-t az I2S en keresztül, az a bemenőjeltől függ. A cseles az, hogy mindkét protokollhoz kell az MCLK órajel, tehát ha ezen mérsz jelet, az még nem biztos, hogy az I2S kommunikációt jelenti, lehet a DSD is.

Közben megmértem az általam használt Xmos-os panelt. DSD64 bemenet esetén 8 szoros MCLK-t ad ki. Azaz 44100 x 64 x 8 = 22,5792MHz-et. Az a baj, hogy a Cirrusnak a default érték 4 szeres MCLK. (????) Nem érem, hogy szólal meg így jól. De remélem attól, hogy én nem értem, neked tudtam egy kicsit segíteni. :-)
Köszi, nagyon jókat írsz, igaz még kapkodom a fejem, mert nekem kicsit néha kínai, de azért kérdezek, hogy tanuljak.
A Mclk sztem tuti van, de majd megnézem, meg hogy mennyi Mhz-es. A PC-t tuti native DSD64 hagyja el, ha a jrivernek lehet hinni, és akkor elvileg az xmosnak is azt kell kidobnia gondolom I2S-en(?)
Az SDA, SCL csatlakozásokon asszem mindkettőn 3.3V van, nem tudom itt minek kell lenni, H,L szinteknek, vagy vmi vezérlőjelnek....

Viszont akkor valszin úgy lesz ahogy mondod, hogy akkor DSD-nél átállítja a bemenetet megfelelőre, hallatszik is pici pattanás a váltáskor. Tuti hogy DSD jön ki az xmos végén, mert rákötve nem DSD képes dacra néma, vagy sistereg.

gabor80

#73 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.10.19. 09:30

Igen nálam is 22Mhz az órajel az Mclk vezetéken, megmértem, nem is lehet nagyon más, mivel a 22/24 mhz-es kristályok vannak leosztva az Mclk tüske felé, tehát 22 vagy 24 lehet csak.
Valahogy biztos beállítja a control porton. Az AD0 láb tényleg a tápfeszen van az AD1 földön van, de pár ohm ellenállással csatlakozik oda. Az SDA, SCL vonal pedig az xmos-al van összekapcsolva, gondolom akkor mint kontroller az állítja he a DSD-hez a paramétereket.

A lényege az volt a dolognak, hogy akkor mondjuk Amanero-val, JLsound-al nem tudom összekötni DSD ügyileg, mivel azokon nincs SDA, SCL, tehát külön kontroller kéne hozzá...

MOT64

#74 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.10.19. 11:12

OK.
Először is, pontosan 22,5792MHz-nek kell lennie. Nem számít, hogy mekkora a kristály a panelon, egy korszerű áramkör egy programozható PLL segítségével szinte bármekkora frekit kikeverhet belőle. Az én DAC panelomon pl. 24MHz-es az oszcillátor és abból állítja elő a WM8805 a 11,2896 Mhz-es vagy szükség esetén más frekvenciájú jelet. Tehét nem csak egyszerűen leosztja.

Másodszor, az, hogy az Xmos-n van SCL meg SDA, még nem garancia arra, hogy a te CS4398-odat fel is tudja programozni megfelelően. Mindegyik áramkör más protokollt igényel, más regisztereket, máshogyan kell beállítani, hogy rendesen működjön.
Erre írtam, „hogy ezeken keresztül pont a CS4398-hoz megfelelő parancsokat küldené el a csipnek azt erősen kétlem.”
A helyes működésre az lehet a magyarázat, hogy Stand-Alone módban a dedikált DSD bemeneteken fogadja a CS4398 a jelet pont a számára megfelelő MCLK-val. Próbált megszakítani az MCLK jelet, elvileg el kell hallgatnia. Nem tudom bisztosan, én Control-Port módban használom a Cirrus-t, ott mások a beállítások.
Ha van oszcilloszkópod, megnézheted az SCL, SDA jeleket, hogy van-e ott valamilyen forgalom, szerintem nem valószínű. Ha statikus 3,3V-ot mérsz rajtuk, az az IDLE állapot, tehát akkor nincs kommunikáció. Nem tudom az Xmos-on (mivel nem ismerem az a típust) az I2C busz nem-e valamilyen programozó bement. Ebben az estben összekötötted a két bemenetet, az Xmos-ét és a Cirrus-ét, ami nem gond, de nyilván valóan ilyenkor nem „beszélgetnek” egymással. Mérni kell, abból tudsz meg több infót, sajnos a leírások elég szűkszavúak.

gabor80

#75 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.10.19. 12:11

MOT64 írta:OK.
Először is, pontosan 22,5792MHz-nek kell lennie. Nem számít, hogy mekkora a kristály a panelon, egy korszerű áramkör egy programozható PLL segítségével szinte bármekkora frekit kikeverhet belőle. Az én DAC panelomon pl. 24MHz-es az oszcillátor és abból állítja elő a WM8805 a 11,2896 Mhz-es vagy szükség esetén más frekvenciájú jelet. Tehét nem csak egyszerűen leosztja.

Másodszor, az, hogy az Xmos-n van SCL meg SDA, még nem garancia arra, hogy a te CS4398-odat fel is tudja programozni megfelelően. Mindegyik áramkör más protokollt igényel, más regisztereket, máshogyan kell beállítani, hogy rendesen működjön.
Erre írtam, „hogy ezeken keresztül pont a CS4398-hoz megfelelő parancsokat küldené el a csipnek azt erősen kétlem.”
A helyes működésre az lehet a magyarázat, hogy Stand-Alone módban a dedikált DSD bemeneteken fogadja a CS4398 a jelet pont a számára megfelelő MCLK-val. Próbált megszakítani az MCLK jelet, elvileg el kell hallgatnia. Nem tudom bisztosan, én Control-Port módban használom a Cirrus-t, ott mások a beállítások.
Ha van oszcilloszkópod, megnézheted az SCL, SDA jeleket, hogy van-e ott valamilyen forgalom, szerintem nem valószínű. Ha statikus 3,3V-ot mérsz rajtuk, az az IDLE állapot, tehát akkor nincs kommunikáció. Nem tudom az Xmos-on (mivel nem ismerem az a típust) az I2C busz nem-e valamilyen programozó bement. Ebben az estben összekötötted a két bemenetet, az Xmos-ét és a Cirrus-ét, ami nem gond, de nyilván valóan ilyenkor nem „beszélgetnek” egymással. Mérni kell, abból tudsz meg több infót, sajnos a leírások elég szűkszavúak.
Természetesen annyi az órajel amit írsz, csak nem akartam hosszan kiírni. (mivel tudjuk hogy ezek kellenek a zene felbontásokhoz a szorzók miatt.)
Itt tuti nem osztja le, mert galvanikusan össze van kötve az NZ2520 ketyegő az Mclk-al. A DSD 3 db bemenete földelve van, tehát amit elmondtál azok szerint csak control portba mehet. Majd megnézem statikus e a jel, mert csak multiméterrel néztem rá, az meg nem követi a digi ugrálásokat. :D Az SCL-vonalon az adatlap szerint órajel van, max. 100 khz a control mode-nak, majd ezt is kimérem. ;)

gabor80

#76 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.10.19. 19:36

Mértem egyet, az xmosból a CS chipbe tuti DSD jel megy, PCM alatt az LRCK-on a szokásos mintavételi négyszög freki van, DSD-re váltva Data lesz belőle, ahogy írja is a honlap is (LR=left DSD, Data=right DSD), ugyanolyan a jobb-bal jel, szépen látszik. Az SDA és SCL vonalakon nem látok jelet csak egyenfesz van. Nem értek hozzá, de nem úgy van -ahogy az adatlapon próbáltam fürkészni-, hogy az átváltáskor beírja a szükséges regiszterekbe a control biteket, aztán már nem megy rajta adat, csak egyenfesz?

MOT64

#77 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.10.20. 11:40

Miből gondolod, hogy a Te xmos kütyüdet úgy gyártották, hogy pont a CS4398 megfelelő regisztereibe, pont a megfelelő kódokat írja be, hogy a Cirrus átvátson DSD - PCM módba? Nekem csak ezzel van bajom, biztosan nem ilyen ez az xmos.
Ráadásul a CS4398 Control Port módba kapcsolása sem egy egyszerű feladat, bizonyos időkorláton belül kell megfelelő regisztereket módosítani. Szívtak is vele sokan, külföldi fórumokon is. Szerintem erre sincsen felkészítve az xmos.
Úgy gondolom mindkét eszköz I2C slave, és nem is kommunikálnak egymással. Ha ráteszed a szkópot és bekapcsolás után semmi változás, csak kint ülnek 3,3 v-on a I2C vonalak, akkor nincs kommunikáció.

gabor80

#78 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.10.20. 18:43

Nem gondolom, csak elvileg párban adja a Diyinhk, egymáshoz vannak alakítva asszem, de le is írja a combo leírásánál, ebből gondoltam, hogy megoldották ezt. Igazán engem csak annyira érdekel ez, hogy tudom e más xmos lapkáról is hajtani a CS lapkámat (többin nincs SDA, SCL kivezetés, pl. Amanero), de mint kiderült ez nem olyan egyszerű mint I2S jelek esetén.
Ezen a lapkán tuti DSD jön ki a megfelelő vonalakon, azt láttam szkópon, tehát vhogy feldolgozza a CS chip ha az megy rá, de erről nem igazán tudok semmit, ezért kérdeztem.
Tehát nem annyira izgat hogy hogy csinálja, csak native DSD legyen, ha már azért vettem.
A hangja egyébként nem rossz, persze egy jó IV is kell majd hozzá, azért nem dobom ki a régi multibitet sem. :D

MOT64

#79 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.10.21. 10:26

Így már értem, szóval ezek egy pár és együtt vetted. Akkor esélyes, hogy az xmos-ban van megfelelő szoftver és átprogramozza a Cirrus-t. Ezért kértem, hogy küldj linket, nem tudtam pontosan, hogy ez ilyen kütyü.

Közben nekem is elindult a DSD lejátszás a DAC-al. A DSD64 és DSD128 szuperül megy, a DSD256 is szól, de sistereg egy kicsit. Ezt a felbontást már nem is támogatja csip, tehát ezen nem csodálkozom. Még az is lehet, hogy valami órajel tuningolásal lehetne javítani a dolgon, egyenlőre ennyire jutottam.

gabor80

#80 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.10.21. 11:13

MOT64 írta:Így már értem, szóval ezek egy pár és együtt vetted. Akkor esélyes, hogy az xmos-ban van megfelelő szoftver és átprogramozza a Cirrus-t. Ezért kértem, hogy küldj linket, nem tudtam pontosan, hogy ez ilyen kütyü.

Közben nekem is elindult a DSD lejátszás a DAC-al. A DSD64 és DSD128 szuperül megy, a DSD256 is szól, de sistereg egy kicsit. Ezt a felbontást már nem is támogatja csip, tehát ezen nem csodálkozom. Még az is lehet, hogy valami órajel tuningolásal lehetne javítani a dolgon, egyenlőre ennyire jutottam.
Ja bocsi, azt hittem láttad azt a lapot is amin a combo van.
Ez a DSD64, DSD128 lejátszás, hogy működik egyébként? Én úgy gondolnám, hogy a megfelelő felbontású hanganyag kell, mert nekem is csak DSD128-al tudta a 128-at. Tehát olyan van, hogy DSD64-es anyagot felkonvertálja 128, 256 stb...-re, vagy annak nincs értelme?

gabor80

#81 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.10.22. 09:14

Kis teszt ép hallgatom. PC ről, be az xmos-ba (Diyinhk), 1 centis i2s vezetéken, ez át a CS4398 dacba. DSD és PCM források is vegyesen, viszont OPÁS vég még egyenlőre.
Gyári NE5532 kaka..., OPA2134 jobb, de nagyon digitiszes még. Diszkrét opa (opa Green) ezzel viszont már nagyon szép hang. Csöves véget fogok neki csinálni, sztem azzal jól kifutja magát.
Magáról a CS chipről. Nem rossz hang, multibitesekhez képes is jobb részletek, sőt részletei igen impozánsak. A tere ami még igen feltűnő, hogy mondjam, nagyon természetes, jó stabil tere van, jó elhelyezkedésű hangszerek., nem unalmas hallgatni.
Hogy a negatívumokról is beszéljünk, a multibitesek zeneiséget azért nem éri el, de feltünően jobban próbál közelíteni, mint az egyszerübb sigmások. A digitisz sajna magvan azért, gondolom ezt a szűrőkkel lehet nagyban befolyásolni, illetve az IV szerintem sokat fog majd hozzni.
Összefoglalva nem lesz hanyagolva úgy nézem hallgatásügyileg, ha nem is teljesen multibites hangulatú, de nagyon szép meghitt, tiszta teret produkál. :)

Toto
TotoWood Lab

#82 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.10.22. 10:14

Szerintem a multibit mindenben jobb, még a részletekben is.
Viszont előfordulhat olyan, hogy DSD lejátszásánál jobban szól DSD-s DAC-al. Mégpedig azért, mert PCM formátummá alakítás esete sokszor rosszul
sül el a DSD-s forrás felvételeknél. Foobar-nál egész biztosan. Jriver-nél pedig a 19-es legutolsó változata a legjobb, az újabbakon valamit nagyon elrontottak.
Továbbá az sem mindegy, hogy OS, nagy NOS. Multibit esetében jobb a NOS, CD minőségű felvételek esetén.

Illetve a jobb részleteknél multibit esetében abszolút nem mindegy az IV ellenállás és a konverter minősége, illetve azt kiszolgáló táp sem.
Továbbá nem tudom, hogy multibitnél mi volt a DAC előtt? Mivel az is igen megtudja határozni a hangot.
AD1862-k elé én már a TAS3108-at tervezem, melyben lesz egy hangerőszabályzó is, -2dB kötelezően.
Spoiler!
Lehet megpróbálkozom az egychipes (TAS3108) kivitelezéssel a 4 darab AD1862-höz, csak akkor jól meg kell írni a DSP programot a latch-hez.
De nagy eséllyel maradok a 2-4 chipes (TAS3108) kivitelezésnél, mivel RJ20 bit csak sztereóra van, ugye nem ártana invertálni valahogy a jelet.)

MOT64

#83 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.10.22. 17:53

gabor80 írta:Kis teszt ép hallgatom. PC ről, be az xmos-ba (Diyinhk), 1 centis i2s vezetéken, ez át a CS4398 dacba. DSD és PCM források is vegyesen, viszont OPÁS vég még egyenlőre.
Gyári NE5532 kaka..., OPA2134 jobb, de nagyon digitiszes még. Diszkrét opa (opa Green) ezzel viszont már nagyon szép hang. Csöves véget fogok neki csinálni, sztem azzal jól kifutja magát.
Magáról a CS chipről. Nem rossz hang, multibitesekhez képes is jobb részletek, sőt részletei igen impozánsak. A tere ami még igen feltűnő, hogy mondjam, nagyon természetes, jó stabil tere van, jó elhelyezkedésű hangszerek., nem unalmas hallgatni.
Hogy a negatívumokról is beszéljünk, a multibitesek zeneiséget azért nem éri el, de feltünően jobban próbál közelíteni, mint az egyszerübb sigmások. A digitisz sajna magvan azért, gondolom ezt a szűrőkkel lehet nagyban befolyásolni, illetve az IV szerintem sokat fog majd hozzni.
Összefoglalva nem lesz hanyagolva úgy nézem hallgatásügyileg, ha nem is teljesen multibites hangulatú, de nagyon szép meghitt, tiszta teret produkál. :)
Örülök, hogy tetszik a hangja, én is éppen most az én CS4398-asomat hallgatom.
A szűrőn valóban sok múlik, ha rám hallgatsz, bármilyen szűrőt is építesz, csak prémium kategóriás, jó minőségű ellenállásokat és persze jó minőségű kondikat használj. A 3 Ft-os ellenállásokat kerüld! Ha előrébb olvasol, ott leírtam, hogy pl. nekem mennyit hozott a Dyscus-tól rendelt ellenállás a hagyományossal szemben. A közönséges ellenállások hangja szerintem kemény, fémes és van benne valamilyen furcsa csikorgó felhang. A minőségi ellenállás beültetésével ez mind megszűnt. (El fog tűnni a "digitisz zavarálisz). Hogy csöves lesz vagy nem, az már ízlés és hozzáálás kérdése.
IV nem kell hozzá, a CS4398-nak feszültség kimenete van. Szerinetm egy jó Bessel szűrővel és minőségi passzív alkatrészekkel negyon meg fog táltosodni. Ha műveleti erősítővel csinálod, érdemes több típust is kipróbálni, hogy neked melyik válik be. Nekem a TexasTLE sorozat tetszik a legjobban eddig. A csöveket rád bízom, ahhoz nem értek. :-)

hodyka

#84 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2016.10.22. 18:10

Toto írta:Szerintem a multibit mindenben jobb, még a részletekben is.
Viszont előfordulhat olyan, hogy DSD lejátszásánál jobban szól DSD-s DAC-al. Mégpedig azért, mert PCM formátummá alakítás esete sokszor rosszul
sül el a DSD-s forrás felvételeknél. Foobar-nál egész biztosan. Jriver-nél pedig a 19-es legutolsó változata a legjobb, az újabbakon valamit nagyon elrontottak.
Továbbá az sem mindegy, hogy OS, nagy NOS. Multibit esetében jobb a NOS, CD minőségű felvételek esetén.

Illetve a jobb részleteknél multibit esetében abszolút nem mindegy az IV ellenállás és a konverter minősége, illetve azt kiszolgáló táp sem.
Továbbá nem tudom, hogy multibitnél mi volt a DAC előtt? Mivel az is igen megtudja határozni a hangot.
AD1862-k elé én már a TAS3108-at tervezem, melyben lesz egy hangerőszabályzó is, -2dB kötelezően.
Spoiler!
Lehet megpróbálkozom az egychipes (TAS3108) kivitelezéssel a 4 darab AD1862-höz, csak akkor jól meg kell írni a DSP programot a latch-hez.
De nagy eséllyel maradok a 2-4 chipes (TAS3108) kivitelezésnél, mivel RJ20 bit csak sztereóra van, ugye nem ártana invertálni valahogy a jelet.)

Ez neked remélem mond valamit

"cs4398 Advanced Multibit Delta-Sigma Architecture"

Üdv

Toto
TotoWood Lab

#85 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.10.22. 18:31

Amúgy csak szólok, hogy ha már ilyen jó eredmények vannak ezzel a chippel, érdemes hozzá kipróbálni a V/V trafót is, ami szálanként! 500-500 ohmos ellenállással rá lehet tenni a tekercsekre. Valamilyen szinten biztos jobb, mint a multibitesem, feszültségkimenet pedig külön előny.

MOT64

#86 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.10.22. 18:34

Amúgy csak szólok, hogy 1Kohm-nál kisebb terheléssel nem szabad lezárni a kimenetet a katalóguslap szeint. Szóval kössél legalább két trafót sorba, akkor meglesz. :lol:
Ha a trafóval sorbakötsz ellenállást az meg megeszi a jelet. Mi ezt egyszer Dyscussal számoltuk. Nem igazán jött be. ;)

Toto
TotoWood Lab

#87 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.10.22. 18:40

Igen, benéztem, mert a másik szálat AGND-re kell kötni, így valóban 1k ohm.
Mindegy, azért kösz a tapasztalatot ellenállás ügyben, ezentúl Z-Foil ellenállást szórok a jel után is az R2R multibites DAC-omba. :)

MOT64

#88 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.10.22. 19:14

Igen, egy kicsit benézted. Azért is, mert a soros ellenállás és a trafó egy felüláteresztő L-R szűrőt alkotna, így löttek a szép, telt mélyeknek.
A trafós dolog csak az áramkimenetűekhez jöhet jól, ott érdemes kipróbálni.

Toto
TotoWood Lab

#89 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.10.22. 23:05

Hát, ez szívás. Akkor érdemes lenne szétnéznetek a műveleti erősítős topikomban, ahol láttok 3 darab AD opa topológiát, amelynél előbb levezethető a jel, azaz az összegzést megcsinálja az OPAMP, de már nem kell integrált végfokozatét alkalmazni. Nem az én ötletem, külföldi fórumokról nyúltam le, és elég hasznos.
Spoiler!
Továbbá egy TAS3108 chippel működik a szimmetrikus AD1862 (ami összesen 4 darab), gyárilag. Tehát tök egyszerű megcsinálni, úgy, hogy semmi logikai kapu nem kell utána. Szóval I2S jelet átalakítja egy chip 4 darab megfelelő (kettő negátolt) AD1862 jellé.

MOT64

#90 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.10.25. 10:33

Toto írta:Hát, ez szívás. Akkor érdemes lenne szétnéznetek a műveleti erősítős topikomban, ahol láttok 3 darab AD opa topológiát, amelynél előbb levezethető a jel, azaz az összegzést megcsinálja az OPAMP, de már nem kell integrált végfokozatét alkalmazni. Nem az én ötletem, külföldi fórumokról nyúltam le, és elég hasznos.
Spoiler!
Továbbá egy TAS3108 chippel működik a szimmetrikus AD1862 (ami összesen 4 darab), gyárilag. Tehát tök egyszerű megcsinálni, úgy, hogy semmi logikai kapu nem kell utána. Szóval I2S jelet átalakítja egy chip 4 darab megfelelő (kettő negátolt) AD1862 jellé.
Érdemes lenne szétnézni a gyártók honlapján, illetve az áramkörök adatlapjaiban is. Szinte mindegyik újabb fejlesztésű áramkörhöz ajánlanak kimeneti szűrő kapcsolást, kifejezetten az adott típushoz fejlesztve, figyelembe véve annak paramétereit. Ezek között érdemes válogatni, mindenképpen valamilyen minimál csoportfutású szűrőtípust kellene keresni.
Én egy Bessel szűrőt építettem meg, a Wolfson-hoz és az AKM-hez is ilyet ajánlanak. A Cirrus más típusú szűrőt javasol, de nekem szimmetrikus kimentű kellett mindenképpen, ezért esett erre a választásom.

MOT64

#91 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.10.25. 15:17

Én ezt a Wolfson által javasolt kapcsolást építettem meg:
WM8741outstage.gif
WM8741outstage.gif (14.41 KiB) Megtekintve 958 alkalommal
A legelső fokozatban a 110 Ohmos és 270pF-os alkatrészek a Cirrusnak megfelelően 1,5K Ohm-ra és 120pF-re lettek módosítva.
Az első fokozat töréspontja így egy kicsivel alacsonyabb frekvenciára került, de ez nem jelent problémát, még így is kb. 880 kHz felett van.

MOT64

#92 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2016.11.10. 15:05

Volt egy kis szabadidőm, nekiáltam még egyszer a DSD256 kérdésnek. A DSD64 és DSD128 működik rendesen, de ezeket alapból is tudja a CS4398.
Volt egy ötletem, hogy az MCLK variálásával megbróbálom rávenni, hogy a DSD256-ot is játssza le.
Nos ez lett belőle: Végigpróbálva az összes (8 féle, amit a csip enged )DSD/MCLK beállítási lehetőséget egyik sem vált be, mindegyiken zajos, sistergős hangot kaptam. Aztán utánanéztem az USB modulnak:

Ez volt az. A csip típus XMOS U86C5. Jao Min barárom azt írja, hogy

coaxial output support: 44.1K, 48K, 88.2K, 96K, 176.4K, 192K 16-24it
I2S output support: 44.1K, 48K, 88.2K, 96K, 176.4K, 192K, 352.8K, 384K 16-32bit, DSD64, DSD128, DSD256

Kicsit furcsa, mert a DSD64 a PCM 176,4kHz mintavételi frekvenciának felel meg, a DSD128 a 352,8 kHz-nek, a DSD256 pedig 705,6 kHz-nek. Ezt már nem tudja az USB modul, akkor hogyan tudhat DSD256-os jelet venni?

Eddig DoP módban (DSD over PCM) próbáltam, amikor a DSD datastream egy PCM adatcsomagba pakolva érkezik. Ez megy is jól. Aztán váltottam Nativ DSD-re. Itt ugyan “lejátsza” min a három féle sebességet, de zajos és csak a jobb csatorna szól.
A lejátszó a linuxos Daphile volt. Ez kiolvassa az USB modulból a max. bitrate limitet és le sem enged játszani nagobb sebességű file-t, mint amit a hangeszköz kezelni tud. Lehet, hogy csak ezért nem megy a DSD265 DoP-vel?

Van valakinek erre vonatkozóan tapasztalata? Próbált már valaki olyan USB-s modult, amin biztosan átmegy a DSD256?

gabor80

#93 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.11.27. 17:58

A héten elkészült a CS4398 dac, most van időm hallgatni is. A végére egy Broskie csöves fokozat került ami biztos jót tett a hangjának, Tungi csövekkel.
Sztem sokat nem is regélnék róla, akinek van lehetősége próbálja ki, mivel olcsó de annál jobb kis chip. Össze is hallgattam a multibitesekkel AD1862, 65, az kell mondjam nagyon meggyőző, igencsak ott van a csúcs multibiteseknél, félve megjegyzem bizonyos félóráimban jobbnak éreztem mint a 1862-t, hozza a kellemes zenei melegségét, de részletes, és van egy különleges atmoszférája, tényleg zenél, és jórészt otthon hagyja a digitisz betegséget is:))
A mélyei kiválóak, erőteljesek, nagyon körvonalasak, dobok, basszus igazi élő hangzású, de a felső része is igen szép, hosszan hallgatható nincs fárasztó analitikus hangja, szinte a lelket simogatja. Biztos negatívuma is van, de most még nem találtam meg. DSD is jól szól rajta, részletes, de sztem PCM-ben élvezetesebb a hangja.
Kíváncsi leszek esetleg Raspival mit kezd majd, merre változik a hang, most PC-ről ment a zene egyenlőre.

Toto
TotoWood Lab

#94 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.11.27. 18:20

Hát azért a másik chipet sem kell temetni, pont azon vagyunk/voltunk, hogy kijavítsuk az eddig ismert hibáit, na meg a kapcsolást. :lol:
Sajnos TotoWood IV sem tökéletes, hiába adta tökéletesen vissza a DAC THD-jét.
Ezenfelül szimmetrikusan lesz alkalmazva R2R multibit, mint ahogy az újabb DA-k is szimmetrikusan vannak alkalmazva alapból,
és még lehet, hogy TAS3108 chippel a digitális szűrést is kipróbálom. Ezek mind-mind hozhatnak.

DSD formátum szerintem nagyon jó, Jriver 19 szépen átalakítja rendes PCM jellé (192 khz), habár a magas hangok területén nagy változás nincs,
de amúgy tényleg sokkal jobb, mint a CD. Csak kevés rá a zenei anyag sajnos.

gabor80

#95 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.11.27. 18:32

Toto írta:Hát azért a másik chipet sem kell temetni, pont azon vagyunk/voltunk, hogy kijavítsuk az eddig ismert hibáit, na meg a kapcsolást. :lol:
Sajnos TotoWood IV sem tökéletes, hiába adta tökéletesen vissza a DAC THD-jét.
Ezenfelül szimmetrikusan lesz alkalmazva R2R multibit, mint ahogy az újabb DA-k is szimmetrikusan vannak alkalmazva alapból,
és még lehet, hogy TAS3108 chippel a digitális szűrést is kipróbálom. Ezek mind-mind hozhatnak.

DSD formátum szerintem nagyon jó, Jriver 19 szépen átalakítja rendes PCM jellé (192 khz), habár a magas hangok területén nagy változás nincs,
de amúgy tényleg sokkal jobb, mint a CD. Csak kevés rá a zenei anyag sajnos.
Nem is mondtam hogy rossz a 1862 (hallgatom is élvezettel:)), de szintben ott van már a CS is, amit nem gondoltam, ráadásul 1-2 ezer forintos chip-ről van szó, jó körítéssel, szűréssel, igencsak multibites közeli zenei élmény jöhet ki belőle. Persze fejleszteni mindent lehet, ráadásul a CS-en csöves vég van, a 1862-n Totowood, tehát nem teljesen korrekt az összehasonlítás, de ha azt vesszük hogy Sabre meg BB chipek mélyen az AD alatt voltak, akkor ez a CS chip igen biztató.:)

Toto
TotoWood Lab

#96 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.11.27. 18:37

Mai new design chipek közül jó alternatívának számít a CS, WM, esetleg az AK néhány megoldása, és az AD1955. (de ez is már hány éve van már a piacon)
BB chipből PCM63 a legjobb, vagy a PCM1702/04, de ezek már erősen túlárazottak.

gabor80

#97 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.11.27. 18:45

Toto írta:Mai new design chipek közül jó alternatívának számít a CS, WM, esetleg az AK néhány megoldása, és az AD1955. (de ez is már hány éve van már a piacon)
BB chipből PCM63 a legjobb, vagy a PCM1702/04, de ezek már erősen túlárazottak.
BB és Sabre chipeknél most a sigmadeltásokra gondoltam persze, nem pl. a PCM63-ra ami még mindig nagyon jó. Az AK4497-re kíváncsi leszek, jól szólt a kistestvére Teac UD503-ban, bár tény hogy analitikus hangú volt, de sztem egy jó vég és szűrés kellemessé teheti azért. Az említett UD503 ban is kellemes volt slow roll-of módban. Asszem abban valami diszkrét kimenet volt, mindjárt fülesre készítve.

MOT64

#98 Re: Cirrus CS4398 DAC

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2017.05.09. 12:10

Egy a forumon is megtalálható kolléga utánépítette a CS4398 DAC-ot. Jelenleg nálam van a panel és a táp, elkészült hozzá a kijelző és vezérlő panel.
A DAC szól, remek hangja van. Most már csak a távvezérlő átprogramozása van hátra. Persze később a bedobozolás.
CS4398_ujr.jpg
CS4398_ujr.jpg (964.21 KiB) Megtekintve 661 alkalommal

Válasz küldése