RasPI és hasonlók

Moderátor: Sanya

miczo

#201 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: miczo » 2019.03.02. 16:10

Igen, vagy egy USB-I2S/DSD átalakító (Amanero, XMOS U8, U208) vagy egy olyan AK4137 formátumátalakító, amit Hodyka linkelt. Ez az AK4137 akár még jó is lehet, mert bufferel, szűr, reclockol, mindezt a digitális tartományban (ez nem DAC, hanem csak I2S formatumok között átalakít, pl 44.1k-ból csinál 384k-t, vagy DSD jelet, szóval számokkal hókuszpókusz), ehhez egy konkrét meghallgatás kellene. Lehet hogy semmi értelme, az I2S buffer és reclock miatt gondolom csak, hogy van.

Amikor a nagyfelbontású zene / DSD -t próbálgattam PC-n, az igazat megvallva én nem hallottam olyan különbséget, ami miatt ez az egész megérné a plusz macerát. A DSD kicsit halkabb, talán lágyabb volt, mint ugyanaz a szám 384k-n (384k-s natív felvétel volt). Nagyon kicsi (semmi) hangzásbeli különbséget sem tapasztaltam. A natív 384k-s felvétel az jól szólt, sok nagyon finom részlettel, de azt gyanítom, hogy itthoni zenehallgatásra a jó felvétel és utómunka inkább fontosabb, mint a mintavétel nagysága. Hallottam olyan 192k-s felvételt is amit letöröltem, mert gyatrább volt mint egy 44k-s.

Más: Kipróbáltam a 4.18-as kernelt (armbian) H3-on, van benne SPDIF driver, csak éppen még nem jó. Bizonyos spdif receivereken (CS8412) szól, CS8416-on vartyog, DIR9001-el meg se nyikkan. Valami nem jó a driverben. Először az spdif szintillesztésre gyanakodtam, de egy illesztőt csinálva is ugyanaz. A 3.xx-es kernelekkel jó.

dyscus

#202 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.02. 17:37

Köszi a segítséget. A Soekris azt írja, hogy csak az Amanero, vagy a DIYINK vagy milyen gyártmányú XMOS kártyát használjunk a siker érdekében. Igazából engem is hidegen hagy a DSD, főleg a nagy mérete miatt. Viszont az a lágyság az jó. Ezért azt analóg oldalon hozom össze, azaz analógos hangzást szeretnék előállítani, mint a mostani DAC-omnál, csak annál jobban analógosat. :P

dyscus

#203 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.02. 17:44

Azt azért nem értem, hogy a Hódika féle kütyü hogy tudja a 384kHz-s frekit. Vagy ez nem i2s bemenetű?
Ráadásul 2,5A-es tápot írnak hozzá. Akkor viszont a Wincsit nem bírja el a Raspi. Jól gondolom?
Ha ezt a köütyüt bedugom akkor mindenféle vezérlés, programozás nélkül kiadja a DSD-t, meg a 384 kHz-s jelet? Miczó bácsi megnéznétek ezt nekem?
Gondolom az nem gond, hogy a Soekris csak 24 Bites. Ez a Hódika kütyü biztos lefelé kompatibilis.

Konzol

#204 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.02. 17:48

miczo írta:
2019.03.02. 16:10
Igen, vagy egy USB-I2S/DSD átalakító (Amanero, XMOS U8, U208) vagy egy olyan AK4137 formátumátalakító, amit Hodyka linkelt. Ez az AK4137 akár még jó is lehet, mert bufferel, szűr, reclockol, mindezt a digitális tartományban (ez nem DAC, hanem csak I2S formatumok között átalakít, pl 44.1k-ból csinál 384k-t, vagy DSD jelet, szóval számokkal hókuszpókusz), ehhez egy konkrét meghallgatás kellene. Lehet hogy semmi értelme, az I2S buffer és reclock miatt gondolom csak, hogy van.

Amikor a nagyfelbontású zene / DSD -t próbálgattam PC-n, az igazat megvallva én nem hallottam olyan különbséget, ami miatt ez az egész megérné a plusz macerát. A DSD kicsit halkabb, talán lágyabb volt, mint ugyanaz a szám 384k-n (384k-s natív felvétel volt). Nagyon kicsi (semmi) hangzásbeli különbséget sem tapasztaltam. A natív 384k-s felvétel az jól szólt, sok nagyon finom részlettel, de azt gyanítom, hogy itthoni zenehallgatásra a jó felvétel és utómunka inkább fontosabb, mint a mintavétel nagysága. Hallottam olyan 192k-s felvételt is amit letöröltem, mert gyatrább volt mint egy 44k-s.

Más: Kipróbáltam a 4.18-as kernelt (armbian) H3-on, van benne SPDIF driver, csak éppen még nem jó. Bizonyos spdif receivereken (CS8412) szól, CS8416-on vartyog, DIR9001-el meg se nyikkan. Valami nem jó a driverben. Először az spdif szintillesztésre gyanakodtam, de egy illesztőt csinálva is ugyanaz. A 3.xx-es kernelekkel jó.
Egyébként a Hodyka féle kütyü úgy tud nagyobb frekit, hogy túlmintavételezi a bemenő i2s jelet. Csodák itt sincsenek.

Ez az egész DSD és mintavételezési hajcihő meggyőződésem szerint tiszta marketing rizsa, de persze kinek a pap, kinek a neje...

A guta ütöget a 4.xx sorozatú kernelek spdif driverével. Látszólag működik, de pont ahogy írod, gyakorlatilag nem megy. Egyébként a 3.4.109-110 ig ment, a 113 pedig szintén nem. Elég macerás egy olyan kernel forrást összevadászni a konfigjával együtt... A build rendszer nem igazán jó hozzá.

dyscus

#205 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.03. 10:47

"Ez az egész DSD és mintavételezési hajcihő meggyőződésem szerint tiszta marketing rizsa, de persze kinek a pap, kinek a neje... "
Szerintem is, de azért a 384kHz jó lenne. Ez a konvertálás lószarnak sem jó, úgyhogy Hódika kütyü kilőve, marad az XMOS. A DAC-ba nem építem bele a RasPi-t.

miczo

#206 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: miczo » 2019.03.03. 13:20

Ez az AK panel arra lehet jó, hogy csinál MCLK jelet és van egy I2S FIFO. A túlmintavételezés szerintem is értelmetlen.

Konzol

#207 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.03. 13:53

Ahogy látom az AK panelon van tisztességes forrszem a táp csatlakozásnak, nem kell kínlódni a Pi szerencsétlen mikro USB csatlakozójával. Ez is komoly előny:)
Viszont nem látok rajta bypass módot, amikor minden marad etedetiben, csak reclockol és mclk-t gyárt.... Remélem csak figyelmetlen voltam, mert ez komoly hátrány, ha így van...

Dávid

#208 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Dávid » 2019.03.14. 17:55

Úgy döntöttem, hogy építek egy kis raspberry alapú hálózati lejátszó kütyüt. Az alapvető cél, hogy kicsi és olcsó legyen, nem hájend audiofil csoda. Viszont azért fontos lenne, hogy jól szóljon.
Az elképzelés a következő: Mindennek az alapja egy Raspberry PI Zero W. Ez egy (relatíve) új raspi, ami jelentősen kisebb, egyszerűbb és kevesebbet is fogyaszt mint a rendes. Ezenkívül van rajta wifi, ami mégegy plusz pont nálam. Nekem pont ideálisnak tűnik, mivel semmi extrára nincs szükségem és fontos a kis méret, kis fogyasztás. Amúgy pedig tökéletesen kompatibilis a sztenderd raspival. Erre jönne rá egy raspberry hat méretű DAC panel(I2S). Az egészet pedig egy kis lineáris táp látná el. Ezt se bonyolítom, egy kis trafó, egyenirányítás, LT1963A nevű "1.5A, Low Noise, Fast Transient Response Low Dropout Regulator" csoda IC, ami azért jó, mert állítható stab ic, kb 0.5V veszteséggel és 40uV zajjal. Aztán meg nyilván sok szűrő-puffer kondi.
Az egészet pedig egy minél kisebb fém dobozba szeretném szerelni. Itt is semmi extra: hátul egy táp és 2 RCA, elől pedig egy bekapcs gomb.

Amiért ide írok, hogy ki milyen DAC panelt ajánlana? Egyelőre a PCM5122-t nézegetem, ebből is a PIFI DAC+ V2.0 nevűt. Mivel a raspi úgyse tud 192kHz-nél többet, nincs szükségem csillió megahertzes ezer bites meg DSD-s kütyükre.

A másik kérdés, hogy a Zero-val van-e valakinek tapasztalata? Tényleg működik faszán mint a rendes pi? Ez is tudja a 192kHz-et kiadni magából?

Konzol

#209 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.14. 18:43

Pi zero w-vel nincs tapasztalatom. Pont az hiányzik a kis holmiról, ami ilyen téren a legfontosabb. Nincs ethernet csatlakozó rajta. Zenehallgatásra wifi még 44.1Khz 16 biten is felejtős, feljebb még inkább. Lehet vele próbálkozni, de ...

Magyarán wif kapcsolaton keresztül mondjuk egy NAS-on tárolt fâjl lejátszása is képes szakadozni, ha a wifit más is használja, nem csak a Pi. Stabilan csak a saját SD kártyájáról, vagy usb driveról tud lejátszani.

Az LDO plusz utána sok puffer kondi... pláne sok low ESR-ű puffer kondi a legjobb módja az instabil, rossz tranziens viselkedésű, esetleg gerjedő táp készítésének.

Az LDO-kat telepes, akkus tápláláshoz találták ki, arra jók. Hálózati táplálásnál ahol nem kritikus az alacsony feszültségesés szerintem bármi egyéb jobb választás.

dyscus

#210 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.14. 19:40

"Egyelőre a PCM5122-t nézegetem, ebből is a PIFI DAC+ V2.0 nevűt"
Maradj is annál. Én vettem ha jól emléxem valami SABRE csippeset, annak borzalom a hangja. A PCM klasszissal jobb ebben a felállásban.

Dávid

#211 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Dávid » 2019.03.14. 20:09

Konzol írta:
2019.03.14. 18:43
Az LDO plusz utána sok puffer kondi... pláne sok low ESR-ű puffer kondi a legjobb módja az instabil, rossz tranziens viselkedésű, esetleg gerjedő táp készítésének.

Az LDO-kat telepes, akkus tápláláshoz találták ki, arra jók. Hálózati táplálásnál ahol nem kritikus az alacsony feszültségesés szerintem bármi egyéb jobb választás.
Azért esett erre a választás, mert fontos lenne hogy ne melegedjen. Egy 7805-ös ugyanitt megenne akár 1W-ot, az meg zárt dobozban elég halál...
Igazából egy darab kb 3000u elkót meg egy kis 100n-ot gondoltam szűrésnek utána. Azt mondod hogy nem lenne jó?

Én is gondolkoztam a wifin, de hogyha a fullhd-t lehet streamelni (ami azért jóval nagyobb bitrátájú, mint akár egy 192Khz 32bit) akkor nem hiszem hogy gond lenne vele. Ráadásul ez localon menne, tehát a késleltetés is elhanyagolható. Nyilván tennék rá egy külső antennát és nem a pincébe tenném :D

Konzol

#212 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.14. 20:51

A melegedés az átfolyó áram és a feszültségesés szorzatától függ. A hálózati feszültség ingadozása miatt nem tarthatsz alacsony nyers feszültséget. Egy jó kapcsolóüzemű táp + emitterkövető, ha a minőség és a disszipáció is fontos.

Sajnos az LDO-knál, de a többi három lábú stabilizatornál is az "ennyit gondoltam" jellegű dolgok nem működnek. Gondosan meg kell vizsgálni az adatlapot, amin szerepel, hogy milyen kapacitások mellett stabil a szabályzó. A legritkább esetben - gyakorlatilag soha - nem javasolt ilyen tipusú kondenzátor párosítás az ic kimenetére. Nem azért javasolnak mondjuk tantál elkókat a stabkocka kimenetére, mert az az ipari szokás, hanem mert azzal tartható vszonylag egyszerűen a stabilitás.

Ha nem hiszed, hogy gond lenne a wifivel, akkor csak hajrá. Többen nem hittük, kiszámoltuk, de aztán meg csak úgy volt. Lrgyen igazad!

Dávid

#213 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Dávid » 2019.03.14. 22:08

Konzol írta:
2019.03.14. 20:51
Sajnos az LDO-knál, de a többi három lábú stabilizatornál is az "ennyit gondoltam" jellegű dolgok nem működnek. Gondosan meg kell vizsgálni az adatlapot, amin szerepel, hogy milyen kapacitások mellett stabil a szabályzó. A legritkább esetben - gyakorlatilag soha - nem javasolt ilyen tipusú kondenzátor párosítás az ic kimenetére. Nem azért javasolnak mondjuk tantál elkókat a stabkocka kimenetére, mert az az ipari szokás, hanem mert azzal tartható vszonylag egyszerűen a stabilitás.
Igazad van, tényleg nem néztem meg alaposan az adatlapot... Köszönöm szépen a kiigazítást!
Most viszont megnéztem, és ilyeneket ír:
"At 5VOUT the response is well damped with 0Ω ESR." de még a legrosszabb (1.2V-os) esetben is csak 20mΩ-ot írnak elő, ami pedig kb pont egy low-ESR elkó. Persze elsősorban ők is low-esr polimer-tantál kondit javasolnak, csak olyat meg kb lehetetlen beszerezni... Egy sima tantálkondinak meg akár több ohm is van az ellenállása.
Az adatlap szerint 20-50mΩ az ideális ESR, a legszebb tranziensválaszt pedig a 100uF/35mΩ és 10uF kerámia kondival produkálta. Mondjuk hogy honnan szedtek 10 mikrós kerámiakondit az jó kérdés... Vajon fóliakondival jó lenne? Abból pont lehet kapni 10 mikrósat(pl WIMA MKS) még.

Illetve arra vonatkozóan nem írtak semmit, hogy a nagyobb kondi mit okoz. Nem említik, hogy ne lehetne nagyobb, csak azt hogy minimum 2x akkora mint a kerámia.

Konzol

#214 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.14. 22:17

Nem néztem az IC adatlapját konkrétan, csak arra akartam fölhívni a figyelmet, hogy akasztok rá valami jó kis esr-űkondit, megpatkolom valamivel ész akkor majd sokkal jobb lesz, az tévút. Az LDO-k esetén különösen az. Nagy negatív visszacsatolású kollektor kimenetű fél végfok kimenetén egy jó nagy kondival...

Dávid

#215 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Dávid » 2019.03.14. 22:32

Sikerült is felhívni és mégegyszer köszönöm szépen! :oops: Nincs tapasztalatom ezekkel, ezért is írtam ide le mielőtt megvalósítanám. Mert itt úgyis van aki ért hozzá, és majd megmondja nekem hogy mit nem szabad csinálni.

Igazából a kérdés, hogy van-e szükség nagy kapacitásra a kimenetén, vagy elég 1-200uF?
Illetve, hogy az LDO előtti puffer okozhat e problémát, vagy oda tehetek nagyobb elkót(2-3000uF)?

Egyébként csak most veszem észre hogy pont ma van a PI NAP (3.14), szóval tök véletlenül, de pont ma sikerült ideírnom :D

Konzol

#216 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.14. 23:22

Elé tehetsz amit kedved van.Mögé amit a gyártó javasol.A dac kártyát célszerű leválasztottan táplálni.

Dávid

#217 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Dávid » 2019.03.15. 15:56

Rendben, akkor szerintem maradok a gyártó által javasolt értékek körül. Elvileg a zaja 40uV maximum. 500mA-es ráncigálásra pedig 10-20mV-os ingadozást produkál. Állítólag. Ha tényleg így van az azért nem rossz.

Közben rátaláltam az ALLO BOSS illetve miniBOSS DAC panelokra. Direkt raspberryhez fejlesztették és nekem elég szimpatikusak. PCM5122 a lelke mindkettőnek, viszont ami tetszik benne, hogy saját precíziós órajelgenerátora van, amivel master módba lépve ő küldi a raspinak a clock-ot, ezáltal megkerülve a raspi(elvileg) nem túl jó órajelét. Ezzel gyakorlatilag a reclockernél is jobb eredményt ér el, mivel effektíve olyan mintha a raspi órajelét "megjavítanánk". A másik pedig a hátoldalra szerelt kis supercapacitor. Nem tudom, hogy ez csak parasztvakítás-e, de állítólag a basszus átvitelt javítja.
A BOSS rendes PI-re való, a miniBOSS pedig a Zerohoz készült verzió. Áruk pedig kb 23 és 13 ezer magyar forint a saját oldalukról. Nem kevés, de cserébe nem egy kínai sz@rt kapok, hanem látszik hogy tényleg meg van tervezve és hifis fejjel van kitalálva.
Ezentúl a nagyobb méretűnek még van két érdekes funkciója: jumperrel kapcsolható a tápellátás(pi-vel együtt, vagy pedig leválasztva). A panelon lévő 2 kis tüskesorra pedig relés hangerőszabályzó modult árulnak. Persze azt is jó pénzért...

Természetesen ennek is létezik kínai koppintása, RPI-HIFI-DAC néven. Úgy tűnik hogy egész korrektül lemásolták. A külön táp és a supercapacitor hiányzik róla, viszont az I2S master mód megvan. Az ára pedig 10.000 körül van.
Szerintetek érdemes lenne ezek valamelyikét venni a "sima" PCM5122 helyett? Vajon tényleg jobb a hangja, esetleg tartósabb? A sima 4000Ft körül van...

Konzol

#218 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.15. 18:31

A PCM5122-es IC-t nem ismerem, elődje(?) a PCM5102 kínai inkarnációi eredeti állapotukban könnyen feledhető hangot produkáltak. Újrakondizva, ellenállások cserberélve sokat javult a helyzet, de igazán jó sosem lett.
Mostanâban megint elővettem az 5102-t az Rpi 3 B+ kapcsán, de egy a Tda1543 a létező legegyszerűbb kapcsolásban gyorsan visszaküldte a dobozába.
A passzív módú I2S segíthet, bár nincs tapasztaltom vele. Master módban sokat lehet nyerni a kernel illetve a rendszer hangolásával, a fix időzítés hozhat javulást. Ki kell próbálni egy olcsó kínai panellel, ráadásul a furat szerelt alkatrészek csereberéjével is lehet próbálkozni. Ezzel nem a Te zsebedre akarok kisérletezni:):):) ( báár egy ilyen panelről levéve az I2S jelet, és azzal etetni a TDA1541-et... meggondolandó ).

Rézfaszú bagoly

#219 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2019.03.15. 22:04

A PCM5122-nél már 10 évvel ezelőtt nem kicsit, hanem sokkal jobbat (most csak műszaki szempontokat tekintve) gyártottak, sávon kívüli csillapítás, impulzus átvitel,stb. Ez a WM8741,ami 6e-ért kapható (Mouser), ha jó tápokat kap (nem, nem stabkocka), akkor nagyon jól tud szólni, -no, egy jó analóg buffer/összegző/szűrő sem árt hozzá.
Az AKM zászlóshajója sem jobb semmivel (4497), bár az is kitűnően szól már. A PCM1794 dettó.
Persze ettől még sokféle dac eshet a hallgatható kategóriába, ha kellően implementáljuk...

Konzol

#220 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.16. 06:48

Abban egyet értünk, hogy a Wolfson származékok egészen jók. Sajnos szükségük van MCLK jelre, az pedig nincs kivezetve az Rpi-n. Ami AKM-et eddig hallottam az nekem nem tetszett. Azt hiszem rossz irányba rohamoznak. A körítés nyilván nagyon sokat számít, de a konverter IC is elhelyezi bélyegét mindenfelé )

A népszerű LDO-k hangzás szempontjából - szerintem - vicc kategória, talán még a 78xx sorozat is "jobb hangú", vagy csak kevésbé vacak, kisebb kockázat a használatuk. Az ilyen Salas, superreg és hasonlók olyan szinten rendszerfüggők, hogy csüggesztő dolog a hangolásuk, a mögöttük álló ideológia pedig... Az egyszerűség általában célravezetőbb, olcsóbb és általában jobban is szól. ( Persze, puffer kondi, diódák, snubber tagok, fojtók mind-mind játszanak, de általában aggasztóan életszerűbb a kapott hang, mint fél marék félvezetőnek )

Persze mindenki azt épít amihez kedve van.

dyscus

#221 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.16. 09:58

Szerintem meg az összes ilyen 1 bites sz@rul szól. Robothangú. De mások szerint is. Szilveszteri bulira én vittem a zeneszerszámot. Szokás szerint. Eddig mindig a NOS AD1865 DAC-omat vittem. Az elmúlt bulira vettem egy ilyen RasPi ra való bedugható PCM kütyüt. A teljesen nem hifista összes barátom megjegyezte, hogy nem úgy szól a zene rendszer, mint 1 éve. Szóval tényleg nem jók ezek. Dávid azzal járna jó hqangilag, ha venne egy Digi Berry vagy utánzat kártyát, ami I2S-ből csinál SPDIF-et. Aztán venne egy TDA 1543, vagy AD1865-ös kártyát kínából. Pl AD-ból van olyan, amiben dupla DAC csip van. (nemtom hogy van kötve), dfe azt tudom, hogy egy barátom vett ilyet, s azt mondja meglehetősen jól szól. Így egy picit többe kerülne a hangrendszer, de legalább jól szólna. Fiatal kollegánk nem fog összegző szűrőt csinálni, meg SALAS tápot sem, meg programozni sem akar gondolom, Ő csak elfogadható hangot szeretne. A Soecris DAC-ot nem ajánlom neki. :lol:

Konzol

#222 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.16. 13:55

Igazad van Ottó, csak nem akartam teljesen lelombozni a kérdezőt. TDA1543-at persze megemlítettem, mint jó alternatívát, aminek nem kell MCLK, nem kell variálni a formátumokkal stb. Elszórakozik az IV ellenállással, esetleg megépíti valamelyik tranzisztoros/csöves konvertert - akár azok közül valamelyiket, amelyeket föltettem ide -Ráakasztja az RPi-t ( ha rám hallgat vesz rendeset, a wifit elfelejti ) és ad a TDA-nak 5-6V tápot - mondjuk valami DC-DC konverter után betesz egy emitterkövetőt a Pi-nek, egy másikat a TDA-nak. Melegedni sem fog, esélyes hogy fényévekkel lesz jobb a PCM5xxx-nél.

Dávid

#223 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Dávid » 2019.03.16. 13:59

Így van, ahogy dyscus írja. Nem szeretnék 50 ezret költeni rá, a lényeg először az lenne, hogy működjön, szóljon elfogadhatóan.
Az egész raspberryt azért találtam ki, hogy moduláris legyen a rendszer, cserélhető legyen a DAC, a szoftver, minden. Így aztán ha megunom az 5ezres kínai fos hangját, vehetek bele egy valamivel jobbat. Nem kell mást tennem, mint lehúzni a tüskesorról és rádugni az újat, aztán a volumioban(vagy bármi másban) átállítani a kütyüt, azt csókolom.

Nyilván ha az említett TDA vagy AD chipekkel szemezgetnék az teljesen más történet. PCM-mel az egész kijön 20-30ból, AD1865-tel csak a DAC panel lenne annyi. És nyilván annak egy komolyabb táp is kell, több fesszel, stb. stb. Szóval más tészta. Az majd a következő lépcsőfok lesz.
Egyelőre szeretnék egy egyszerű, kompakt kis kütyüt összerakni, amivel el lehet játszadozni. A programozás (meg a unix) nem jelent gondot. Papírom van róla, hogy értek hozzá, csak éppenséggel utálom :D :D

Szóval egyelőre a PCM 5122 a befutó, a táp pedig úgy néz ki, hogy LM1084-re fog épülni és szintén nem lesz túlbonyolítva.

hodyka

#224 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2019.03.23. 00:55

Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

Konzol

#225 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.24. 08:05

Megjelent az mpd-0.21.6 verziója.
Lefordítottam, kipróbáltam. Úgy érzem, hogy egyelőre maradok 0.20.18_rtopt változatnál. Az új kicsit beszűkűl, nem tud úgy megindulni...

Konzol

#226 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.24. 13:03

Kicsit kitakarítottam a nem ide illő dolgokat MOT64 kérésének megfelelően:)

dyscus

#227 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.29. 08:21

Kedves kollegák! Őrült bajba kerültem a Raspi-val.
Tegnap másoltam az 1 Terás zene vincsimre. Vissza dugtam a Raspira, s az meg a Volumio alatt nem látja a zenéket 1 directori kivételével. Mit lehet ez ellen tenni, ehhez kérnék segítséget. Konkréten tudom, hogy van olyan progi, amivel bele lehet menni az agyába, de elfelejtettem mi is az. Hogy kell használni, meg hogy mit kell mire átjavítani. A Raspi Pi3-as, Volumio fut rajta.

Konzol

#228 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.29. 10:11

dyscus írta:
2019.03.29. 08:21
Kedves kollegák! Őrült bajba kerültem a Raspi-val.
Tegnap másoltam az 1 Terás zene vincsimre. Vissza dugtam a Raspira, s az meg a Volumio alatt nem látja a zenéket 1 directori kivételével. Mit lehet ez ellen tenni, ehhez kérnék segítséget. Konkréten tudom, hogy van olyan progi, amivel bele lehet menni az agyába, de elfelejtettem mi is az. Hogy kell használni, meg hogy mit kell mire átjavítani. A Raspi Pi3-as, Volumio fut rajta.
Putty a program neve, azzal be tudsz jelentkezni a volumio-ra a windowsod alól.
Egyébként frissítetted az adatbázist?

dyscus

#229 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.29. 10:47

Igen, frissítettem az adatbázist. Az ujjonnan felmásolt zenéket nem látja a rendszer. Kb 500 giga van a lemezen.
A putty megvan. Ha beléptem akkor van valami nano vagy mi a tököm szerkeztő. Melyik filét kell szerkezteni, és mit?
Előre is köszi.

dyscus

#230 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.29. 10:49

Valami SSH-ról is hallottam már, hogy azzal kell esetleg valamit csinálni. Annyi a rövidítés, hogy nem találom magam. :P

dyscus

#231 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.29. 11:20

A Putty-al sem tudok belemenni.

Konzol

#232 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.29. 19:16

dyscus írta:
2019.03.29. 11:20
A Putty az SSH kliens program. A két dolog lényegileg azonos.
Kell felhasználó név és jelszó, hogy be tudj lépni.
Windows alatt látod az újonan fölmàsolt fájlokat?

hodyka

#233 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2019.03.29. 19:26

:lol: :lol: :lol: :lol:
Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

dyscus

#234 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.29. 19:43

Konzol írta:
2019.03.29. 19:16
dyscus írta:
2019.03.29. 11:20
A Putty az SSH kliens program. A két dolog lényegileg azonos.
Kell felhasználó név és jelszó, hogy be tudj lépni.
Windows alatt látod az újonan fölmàsolt fájlokat?
Igen, látom, le is lehet őket játszani a Windowsban. A putty-ban nem látok jelszó mezőt, meg mi a jelszó egyáltalán, meg a felhasználói név? Semmi ilyen nincs.

Konzol

#235 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.29. 21:00

dyscus

#236 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.30. 09:03

Köszi, ez már sok segítség, de még mindig nem tudom, hogy tudok beírni. A putty-ba ilyet nem lehet beírni.
Aztán még kérdés az, hogy azn SSH ha rendben, akkor még mit kell tenni, hogy menjen a vinyó.

dyscus

#237 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.30. 09:05

hodyka írta:
2019.03.29. 19:26
:lol: :lol: :lol: :lol:
Nem volt röhögni! Hallgasd inkább a Vidit. :lol: Amúgy te miről küldöd a zenét?

Konzol

#238 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.30. 09:30

dyscus írta:
2019.03.30. 09:03
Köszi, ez már sok segítség, de még mindig nem tudom, hogy tudok beírni. A putty-ba ilyet nem lehet beírni.
Aztán még kérdés az, hogy azn SSH ha rendben, akkor még mit kell tenni, hogy menjen a vinyó.
Be kell írni a málnád ip címét, open session- vagy valami ilyesmi, bocs, nincs itthon win -.
Ha beléptél, akkor
mount - hogy lásd a vinyót valami ilyesminek kell benne lennie : /dev/sdxxx

utana az /etc/mpd.conf -ban megkeresni az ffmpeg -et, és enabled yes-t no-ra változtatni, újra indítani a málnát, adatbázist frissíteni.
Ha ez nem segit akkor ki kell törölni az adatbázis fájlt és frissíteni

dyscus

#239 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.30. 09:37

Köszi! Még délelőtt megpróbálom. Majd beszámolok.

dyscus

#240 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.30. 11:25

Bejutottam a puttyal. Megnyitottam az MPD configot. A képen látható, hogy mi látható.
Nem találok benne ffmpeg-et, meg enabledet sem. Lécci lécci nézd meg.
Volumio MPD Conf.JPG
Volumio MPD Conf.JPG (179.57 KiB) Megtekintve 1617 alkalommal

Konzol

#241 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.30. 12:50

Az nem kötelező, hogy benne legyen, de az ffmeg okozhat olyat, hogy egy hibás fejlécű flac file miatt megáll a zenék indexelése.

Azt lehet csinálni első körben, hogy beírod ezt a pár sort az mpd.conf végére:
decoder {
plugin "ffmpeg"
enabled "no"
}

Elmented, majd újraindítás után frissíted a zenéket.

sajnos a /var/log/mpd/mpd.log nem mindig nyújt hasznos infót erről a gondról

ha ez sem segít, akkor
belépsz, és törlöd az adatfájlt az alábbi parancsokkal:

rm /var/lib/mpd/tag_cache
touch /var/lib/mpd/tag_cache
chown mpd:audio /var/lib/mpd/tag_cache

ujraindítás után frissited a zenéket

dyscus

#242 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.30. 14:38

kÖSZI SZÉPEN!

Konzol

#243 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.30. 14:47

Sikerült?:):)

miczo

#244 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: miczo » 2019.03.31. 00:29

Kicsit bosszantott, hogy az usbmount a pendriveokat véletlen sorrendben mountolta fel az usb0,usb1..n könyvtárakba, így az mpd alól néha elmozgatta a zene könyvtárakat. Emiatt kerestem és hegesztettem egy egyszerübb udev rule alapú megoldást.
Ha van az usb drivenak label-je, akkor azon a néven, ha nincs akkor a drive uuid-jét használva mountolja fel a /media könyvtár alá. Ha netán az uuid se olvasható, akkor a device névvel mountol (ilyen szerintem sose lesz).
Ha nem a /media útvonalat használja valaki, akkor a script 2. sorában átírható a {mount_dir} változó.
Azt hiszem a volumio is valami hasonló megoldást használ, csak ök írtak rá saját programot, amit az udev-böl hívnak.

A fixen benthagyott usb driveokat a boot során a /etc/fstab mountolja fel uuid alapján, pl:

UUID=2348-6980 /media/2348-6980 vfat defaults,noatime,iocharset=utf8,uid=1000,gid=1000 0 0
UUID=F385-59C0 /media/F385-59C0 vfat defaults,noatime,iocharset=utf8,uid=1000,gid=1000 0 0

Az udev rule scriptet, a /etc/udev/rules.d útvonal alá kell másolni bármilyen.rules néven (nálam 22-usb-auto-mount.rules).
Utána a változtatás érvényre juttása:

Kód: Egész kijelölése

udevadm control --reload-rules

Kód: Egész kijelölése

KERNEL!="sd[a-z][0-9]", GOTO="usb_automount_exit"
ENV{mount_dir}="/media"
IMPORT{program}="/sbin/blkid -o udev -p %N"
ENV{ID_FS_LABEL}!="", ENV{dir_name}="%E{ID_FS_LABEL}"
ENV{ID_FS_LABEL}=="", ENV{dir_name}="%E{ID_FS_UUID}"
ENV{ID_FS_UUID}=="", ENV{dir_name}="usb-%k"
ACTION=="add", ENV{mount_options}="rw,relatime,gid=1000,uid=1000,noatime,iocharset=utf8,errors=remount-ro"
ACTION=="add", ENV{ID_FS_TYPE}=="vfat|ntfs", ENV{mount_options}="$env{mount_options}"
ACTION=="add", RUN+="/bin/mkdir -p $env{mount_dir}/%E{dir_name}", RUN+="/bin/mount -t $env{ID_FS_TYPE} -o $env{mount_options} /dev/%k $env{mount_dir}/%E{dir_name}"
ACTION=="remove", ENV{dir_name}!="", RUN+="/bin/umount -l $env{mount_dir}/%E{dir_name}", RUN+="/bin/rmdir $env{mount_dir}/%E{dir_name}"
ACTION=="remove", ENV{dir_name}=="", RUN+="/bin/umount /dev/%k"
LABEL="usb_automount_exit"

Konzol

#245 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.31. 08:28

Köszi! Ez módfelett hasznos script!

dyscus

#246 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.31. 11:32

Konzol írta:
2019.03.30. 14:47
Sikerült?:):)
Igen! Műxik!

negru

#247 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: negru » 2019.04.25. 19:17

Sziasztok. Eljutottam odáig, hogy Konzol kolléga útmutatásaival sikerült telepítenem egy OrangePi One-ra egy portolt Volumio rendszert, és a rá csatlakoztatott I2S bemenetű ES9018k2m DAC meg is szólalt. Mivel nem nagyon értek a Linuxhoz, számomra már ez is egy óriási csoda volt. A 44 kHz/16 bit zenéket szépen játssza is, a gond akkor van, ha 96 kHz/24 bit formátumú anyag kerül rá, olyankor sokkal lassabb a zene tempója, kb a fele. Mit kellene álltani, hogy azokat is lejátssza rendesen?
A volumio programban a kimenet I2S vagy allwinner lehet, utóbbit választva meg sem szólal. Másik érdekesség, hogy nem lehet a hangerőt szoftveresen csökkenteni, ha a mixer-t szoftveresre állítom, akkor is elhallgat...

Tudnátok ebben segíteni? van soros-usb átalakítóm, de tapasztalatom nem sok a parancssoros konfigurálásban.

u.i.: most töltöm a 2.572 verziójú Volumio portot az eszközömre, van esély, hogy az segíthet legalább a lejátszás problémán?

Konzol

#248 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.04.25. 19:52

Volumio-m nincs ugyan, de gyanús,hogy újra mintavételezi a zenét. Ilyesmihez pedig nincs elégkapacitâsa az Orange-nak.

A lényeg, hogy ki legyen kapcsolva a minden olyan opció a volumio-ban, ami ilyesmire utal. Resampler, ilyesmi.
( Az /etc/mpd.conf -ban a megfelelő kimenetnél valami ilyesmi szerepeljen

format "*:*:*"
auto_format "no"
auto_resampler "no"
mixer_type "software"

)

Ezt vagy a webes felületen be lehet állítani, vagy engedélyeni kell az ssh hozzáférést, aztán a putty nevű programocskával be kell lépni az Orange-ra, és ott matatni...
Dokumentációban szerintem beszélnek ilyesmiről - emlékeim szerint.

dyscus

#249 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.04.25. 19:57

Ja!
A Volumióban ki lehet kapcsolni a beállításoknál a resamplét.

negru

#250 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: negru » 2019.04.25. 20:01

Köszönöm mindkettőtöknek!Ki van kapcsolva nálam a resample. A konfigurációval meg fogok próbálkozni.

Válasz küldése