LP Lemezmosás

Zsoci

#1 LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.11.10. 10:48

Sziasztok!

Újra előszedtem a régi LP-ket. Vettem hozzá egy jó/régi lemezjátszót is. A lemezmosás is elengedhetetlen ilyenkor.Vettem is egy Analogis lemezmosó szettet, huszon ezer Forintért. Van hozzá egy liter Old Frank's lemezmosó folyadék is. Ezt a használat után egy kis tölcséren, meg egy primitív szűrőn keresztül kell visszatölteni a flaskába.
Éltem a gyanúperrel, hogy ez a szűrés nem lesz jó semmire.
Behoztam a laborba és vákuum nuccs szűrőn 100 mikronos szűrőpapíron átszűrtem. Sajnos nem volt finomabb, mint a 100 mikron. Azt hittem, hogy majd csak úgy átzúdul rajta. Hát nem.
És hogy mennyi koszt szűrt ki, az megér egy misét.
Kb 35-40 lemezt mostam csak le eddig vele.
Megértem azokat, akik két lemezmosó szettet üzemeltetnek, a másodikban desztvízzel öblítik le a már lemosott lemezeket. A fényképek szerint minden jogalapjuk megvan erre.
Azon is érdemes elgondolkodni, hogy milyen gyakran érdemes eldobni a lemezmosó folyadékot? Én most az előállításán gondolkozom. Akinek van ebben tapasztalata, írja meg. Egy receptem már nekem is van.

Zsolt
Berendezés.jpg
Berendezés.jpg (219.8 KiB) Megtekintve 643 alkalommal
Eredmény.jpg
Eredmény.jpg (215.89 KiB) Megtekintve 644 alkalommal

Konzol

#2 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2020.11.10. 17:00

A lemezmosó folyadék receptje engem is érdekelne. Persze az is, hogy miért ilyen nehézkes kétszer desztillált vizet beszerezni...

dyscus

#3 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.11.10. 18:12

Szerintem a sima desztillált is jó. Meg kell nézni, hagy-e foltot. Az ioncserélt víz tuti nem jó. Igazából ezt is árulják deszt víz gyanánt. Na azt mégegyszer át kell párolni az otthoni pálinkafőzőn. A lemezmosó folyadékban víz, és izopropil alkohol, és egy pár ml glicelin van. (nem nitro). Izopropilt pl itt is lehet kapni: http://elektroexpressz.hu/Nagy-tisztasa ... ohol-500ml
https://www.pcx.hu/vmd-q89l-isopropyl-a ... IkQAvD_BwE
5-10 %-ban szokták a desztvízhez keverni. Mérgező, pálinka helyett nem meginni! Mondjuk nincs is jó szaga. Oldja a zsírt, azért jó. A glicerin meg csökkenti a felületi feszültséget, azaz segít a lemez nedvesítésében, a tisztító folyadék jobban szétfut tőle. Mivel nehezen párolog, ezért ott marad a lemezen, s a légnedvességet megköti molekuláris mennyiségben. Ez meg arra jó, hogy a víz vezeti az áramot, s a statikus töltődési hajlamot jelentősen lerontja. Hifisen: antisztatizál.

Konzol

#4 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2020.11.10. 18:21

Ilyesmi receptet ismerek én is. Sajnos ioncserélt víz lesz lassan mindenhol... Meg kell nézni mit vesz az ember.

miczo

#5 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: miczo » 2020.11.10. 20:35

Gyógyszertárakban lehet kapni ALT. tiszta desztvizet és alkoholt is, csak nem olcsó. 2 liter víz olyan 1200 ft körül van.
96%-os alkoholt (pl optika tisztításhoz, elektronikai zsírmentesítéshez) onnan szoktam venni.

Konzol

#6 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2020.11.10. 20:44

A lemezmosó lötyikhez képest ez aprópénz. Pláne, hogy azokat is hígitani kell gyakran.

Zsoci

#7 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.11.11. 08:42

Nakéremszépen!

Az alábbi receptet egy 40+ éve lemezelő ismerősömtől kaptam, aki nem mellesleg civilben vegyészmérnök.

Kb három liter lemezmosó folyadék elkészítéséhez szükséges összetevők:

- 2 liter desztillált víz*
- 1 liter etil-alkohol
- 0,25 - 0,5 liter izopropil-alkohol (IPA)
- 30 csepp folyékony mosószer
- egy pár csepp nedvesítő / antisztatizáló szer

Ez utóbbira egy pár példa:

- Kodak Photo-Flo
- Tetenal Mirasol 2000
- Ilford Ilfotol

Ezek mind a fototechnikában használatos anyagok, gondolom lencsemosáshoz.
A következő velük a bajom:
A háromból csak az egyiket találtam meg Mo-i beszerzéssel. Hétezer valahányszáz Ft, de 1 literes kiszerelés, ami iszonyatos mennyiség. Az ebay-en találtam egy egy másikat, az 250 ml, de szállítással együtt kb 10eFt-ra jön ki.

Azaz: össze kellene fogni páran és úgy megvenni. Ha van rá érdeklődő...

* A desztillált vízről pár szó, mert látom, nem teljesen tiszta a fogalom. Ottónak igaza van, a lényeg, hogy teljesen foltmentesen száradjon. Ezt rém egyszerű kipróbálni egy üveglapon, csak kell hozzá egy kis idő. Jó nagy csepp/folt víz az üvegre - szárítás - nulla nyom az üvegen: ez a tuti víz.
A lényeg, hogy a víz oldott ásványi anyag tartalma nagyon alacsony legyen. Ebből a szempontból tényleg a legjobb a kétszer desztillált víz, de szerintem nem kell túllőni a célon, a jó minőségű ioncserélt víz is jó. Nem keverendő össze a lágyított vízzel, mert annak bizony van oldott ásványi anyag tartalma, csak minden kation nátriumra van cserélve. Ez ide nem jó. Az ioncserélt vizet a mi esetünkben helyesebb volna teljesen ioncserélt, vagy sómentes víznek nevezni.

Zsolt

banzai

#8 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: banzai » 2020.11.11. 09:35

Hülye kérdés, de ha a pálesz főzővel készítek deszt vizet az használható? :D

Zsoci

#9 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.11.11. 09:54

Nem hülye kérdés.
Az elv jó, egyre kell vigyázni: A forralás közben, ahogy távozik a gőz, ha túl intenzív a forralás, elragadhat cseppeket magával, azaz "átmegy" egy kis sótartalom.
Erre jó az üveglapos teszt.
Ha foltot hagy, le kell főzni, azaz desztillálni még egyszer. Ez az un kétszer desztillált víz. Ez már tuti, hogy jó lesz.
Én pont most csinálok egy ilyen folthagyási tesztet. Mindjárt beszámolok róla. Nekünk itt van a laborban szárítószekrény, úgyhogy fel tudom gyorsítani a párolgási folyamatot. Most 60 oC-on párologtatom a vizet, még délelőtt teszek fel az eredményről képet.

gabor80

#10 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2020.11.11. 10:15

Ha forralásos a bi-desztvíz módszer az jó, de sok helyen gyantás sótalanítóval készítenek "bi-deszt vizet", ezek nem annyira tiszták.
Tiszta deszt vízhez nem túl jó a páleszfőző, üveg, ha lehet kvarc anyagúnak kell lenni, egyébként kiold minden szösz az edényzetekből, nem beszélve a maradék szennyezőkről.
Csak az AD1862 ad neked erőt és mindent lebíró akaratot. De azért az AK4497-el sem jövünk dühbe :D

Zsoci

#11 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.11.11. 10:49

Ez viszont nem igaz. A teljes ioncserés vízlágyítással is nagyon jó sótlan víz készíthető. A kétszer desztillálást a nagyon kényes helyeken, főleg mikrobiológiai szempontok miatt választják. A mi laborunk, de gyakorlatilag az összes kórház és labor is teljes ioncserés sótlanítással dolgozik általános laboratóriumi célokra.
Ezt csak onnan tudom hogy ide hozzák hozzánk regenerálni a kimerült ioncserélő gyantáikat.

gabor80

#12 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2020.11.11. 10:57

Én nem ezt tapasztaltam, tiszta szerves kaki, GC-hez nem is használjuk, a desztillálós módszer sokkal jobban bevált, lemezmosásnál sem érzékelek problémát. Ettől persze lehet, hogy a lemezekhez a gyantás is elég tiszta, azt nem mondtam, mivel a szervetlen sókat lehet hogy jól kiszedi, amire a lemez érzékenyebb, de a szerves cuccok is okozhatnak lerakódást sztem.
Csak az AD1862 ad neked erőt és mindent lebíró akaratot. De azért az AK4497-el sem jövünk dühbe :D

Zsoci

#13 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.11.11. 11:35

A "tiszta szerves kaki" gondolom max 1-2 ppm-et jelent. Ez sem a lemezmosásnál, sem általános labor céloknál nem probléma. Persze, hogy GC-hez, meg HPLC-hez nem jó ez a víz. De nem is mondta senki.
Attól még még minden labor ezt használja. Kb fél óránként hoznak be egyet regenerálásra.
Azt a maradék, mondjuk legyen max 1 mg/l szerves anyagot talán meg az etanol + IPA feloldja és oldatban is tartja. Meg az a pár csepp mosószer.

Az a lényeg, hogy nem kell ágyúval verébre lőni, azaz nagy tisztaságú steril sótlan vízzel, pl WFI lemezt mosni.
Nálunk most a laborban a sótlanító patron 4-5 microSiemens/cm-es vizet ad. Becseppentettem egy Petri csészébe pár ml-t, és szárítószekrényben 60oC-on megszárítottam. Szabad szemmel nem látható semmi folt a száradás után. Megnézhetnénk mikroszkóppal is, csak semmi értelme.

Előtte.jpg
pár ml (teljes) ioncserélt víz
Előtte.jpg (450.75 KiB) Megtekintve 501 alkalommal
Utána.jpg
száradás után
Utána.jpg (478.79 KiB) Megtekintve 502 alkalommal

Zsoci

#14 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.11.11. 11:47

Ha beszáll valaki a nedvesítő / antisztatizáló anyag vásárlásba, az kap bónusz extra egy kanna sótlan vizet!
Kannát hozzon!
:)

gabor80

#15 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2020.11.11. 11:51

Ebben igazad van, nem is ez a fő probléma, sztem is megfelel a 2 féle víz. Az már sokkal nehezebb megoldani, hogy lemezmosásnál ne koszolódjon el hamar a lötyi. (és ezt szűréssel sem lehet orvosolni, mert az oldott cucc ott marad)
Sajna hiába ír 20 lemezt meg ilyesmit, 2-3 kevésbé szennyezett lemez után is már hagy valamennyi koszt a következő lemezeken, még normális eltörlésnél is. Ráadásul a rongyot is állandóan tisztítani kell, de úgy hogy a rongy se szennyezzen a lemezre legközelebb.
Ezért nem is mosok már lemezt, mert a kevésbé koszos lemezeknél inkább csak több lett a sercegés, sztem ez a lemezmosó inkább nagyon szennyezett lemezeknél jobb, ha igazán jó eredményt akar az ember a vákuumos tisztítót nem lehet elkerülni (persze lehet ezzel is jó szarul lemosni lemezt...lásd lemezmosó boltok egy része).
Én olyan 5 lemez után cseréltem a lötyit, nem kockáztattam. Egyébként nem kell túlzásokba esni, bidesztvizből, 30%-ra hígított ipa vagy etanol (minél tisztábbak persze), meg egy kis felületaktív cucc, én mondjuk az előttem már leírt Tetenalt használtam utoljára, de mosogatószerekből is vannak jók. Olyan kell amiben kevés adalék van, ne legyen kézkímélő stb. Tecsós cuccból is van ilyen alapcucc.

Zsoci

#16 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.11.11. 12:10

Erre a problémára megoldás az, hogy a vegyszerrel lemosott lemezt kivétel után leöblíted desztvízzel. Én sem csinálom még, de a 40+ év tapasztalattal rendelkező barátom melegen ajánlja. Ő erre tart egy második mosó szettet, olyan forgatós-keféset. Egy alkalommal elmos 7 db lemezt, mert ennyi fér a pácikás szárítóba, majd a második mosó öblítő sómentes vizét eldobja, kiönti.

Én most nem vennék 20+ ezerért egy másodikat, de egy spriccflaskába teszek sómentes vizet, és azzal lemosok a mosogató felett minden már vegyszeresen lemosott lemezt. Ezt tervezem, hacsak nem születik valami jobb elgondolás.

Egyébként szerintem egy lemez felületén nem sok minden vízben, vagy oldószerben oldható anyag lehet, nem?
Inkább csak por. A por összetétele meg mi lehet?
Ruháról, egyéb textilről szösz - ezeket nem oldja egyik komponens sem.
Szervetlen por a levegőből -ezeket sem.
Talán nincs a lemezeken zsíros-olajos vagy egyéb, szerves anyag. Vagy, ha van is, elenyésző mennyiségben. Vagy tévedek?

Zsoci

#17 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.11.11. 13:19

A fentiekről jut eszembe, még egy kérés:
A már többször hivatkozott barátom szerint az új lemezeket is le kell mosni, mert a gyártásból származó formaleválasztó maradványok vannak rajta...
Hallott már erről valaki valamit?

gabor80

#18 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2020.11.11. 13:33

Zsoci írta:
2020.11.11. 13:19
A fentiekről jut eszembe, még egy kérés:
A már többször hivatkozott barátom szerint az új lemezeket is le kell mosni, mert a gyártásból származó formaleválasztó maradványok vannak rajta...
Hallott már erről valaki valamit?
Igen jól tudja, hogy ne tapadjon a nyomólemezekhez olajos jellegű cuccal is kenik a 2 nyomólemezt, és lehetnek maradványok is, bár nem hinném hogy számottevő.
Sok fórumot olvasva vmi azt írja hogy nem lesz hallható hatása ennek, vki viszont esküszik rá.
Én új lemezt mostam le, hát talán halványan mintha tisztább lenne a hangja, de lehet csak placebo.

gabor80

#19 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2020.11.11. 13:43

Zsoci írta:
2020.11.11. 12:10
Erre a problémára megoldás az, hogy a vegyszerrel lemosott lemezt kivétel után leöblíted desztvízzel. Én sem csinálom még, de a 40+ év tapasztalattal rendelkező barátom melegen ajánlja. Ő erre tart egy második mosó szettet, olyan forgatós-keféset. Egy alkalommal elmos 7 db lemezt, mert ennyi fér a pácikás szárítóba, majd a második mosó öblítő sómentes vizét eldobja, kiönti.

Én most nem vennék 20+ ezerért egy másodikat, de egy spriccflaskába teszek sómentes vizet, és azzal lemosok a mosogató felett minden már vegyszeresen lemosott lemezt. Ezt tervezem, hacsak nem születik valami jobb elgondolás.

Egyébként szerintem egy lemez felületén nem sok minden vízben, vagy oldószerben oldható anyag lehet, nem?
Inkább csak por. A por összetétele meg mi lehet?
Ruháról, egyéb textilről szösz - ezeket nem oldja egyik komponens sem.
Szervetlen por a levegőből -ezeket sem.
Talán nincs a lemezeken zsíros-olajos vagy egyéb, szerves anyag. Vagy, ha van is, elenyésző mennyiségben. Vagy tévedek?
Lemezen mindenféle kaka lehet, tárolástól is függ, ügye füst, olajos-gőz lerakódás, esetleg penész stb. Az ipa is csökkenti a felületi feszt, így segít az oldásban is, ráadásul a rátapadó piszkokból sok olajos, zsíros szutykok segítségével tapad, ezért jó a zsíroldó alkohol.
Egyébként én is utómosásra tiszta lötyit használok, de mivel nincs sok belőle, spórolni kell, így tökéletesen nem lehet minden részt letisztítani, illetve néha a rongy hagy nyomot. De kellő körültekintéssel, azért jó eredményt is el lehet érni. De akkor ha a lemez rossz hangját a porosodás okozza, ha karcok, kopás, akkor hiába mosod, nálam is ilyenek voltak, így nem segített sokat.
Illetve a régi porosodás sajna bele tud a vinilbe gyógyulni, főleg ha a lejátszáskor a tű is belenyomta, ezzel sem lehet mit kezdeni.

Zsoci

#20 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.11.11. 14:02

"füst, olajos-gőz lerakódás, esetleg penész " Én ezekkel nem számolok. Ahhoz dohányos lakás és/vagy konyhai tárolás kellene.
De én rongyot sem használok a tisztításkor. Jobb lehet az, mint hagyni öblítés után megszáradni magától?
Főleg, ha az előbb felvázolt desztillált vizes öblítést alkalmazzuk? Azaz nem öblítést, hanem porlasztva lemosást, mindig friss sómentes vízzel.

Új lemezek mosása? Erről valami tapasztalat?

A "belesült" portól sercegő lemezek megtisztításáról még én sem hallottam.
Na, még egy kérdés: elgörbült, hullámos lemez kiegyengetése. Van egy lemezem már 1 hónapja 10 kiló könyv alatt, de semmi...
Erre valami megoldás? Kuka?
Köszönöm!

gabor80

#21 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2020.11.11. 14:13

Valszin kéne óvatos hőközlés és utána satu alá :D

MOT64

#22 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2020.11.11. 14:41

Zsoci írta:
2020.11.11. 14:02
Van egy lemezem már 1 hónapja 10 kiló könyv alatt, de semmi...
Erre valami megoldás?
Szerintem ugyan ez az eljárás, csak nyáron, ne most. ;)

dyscus

#23 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.11.11. 14:54

"- egy pár csepp nedvesítő / antisztatizáló szer

- Kodak Photo-Flo
- Tetenal Mirasol 2000
- Ilford Ilfotol """"""

Mondom GLICERIN a patikából.
Félig-meddig én is vegyész lennék. Van belőle szigorlatom.Ötös! :D

Zsoci

#24 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.11.11. 14:57

MOT64 írta:
2020.11.11. 14:41
Zsoci írta:
2020.11.11. 14:02
Van egy lemezem már 1 hónapja 10 kiló könyv alatt, de semmi...
Erre valami megoldás?
Szerintem ugyan ez az eljárás, csak nyáron, ne most. ;)
Igen, köszi, erre én is gondoltam. A melegítés nagyon kockázatos. Hisz a PVC nagyon hamar kilágyul, már 40 fokon.

Zsoci

#25 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.11.11. 14:59

dyscus írta:
2020.11.11. 14:54
"- egy pár csepp nedvesítő / antisztatizáló szer

- Kodak Photo-Flo
- Tetenal Mirasol 2000
- Ilford Ilfotol """"""

Mondom GLICERIN a patikából.
Félig-meddig én is vegyész lennék. Van belőle szigorlatom.Ötös! :D
Szia Ottó!
Ez a glicerin kicsit idegenül hangzik nekem. Tudom, hogy az is alkohol-származék, de van nedvesítő/antisztatizáló hatása?
Fejtsd ki bővebben légy szíves!

Üdv:
Egy másik félig-meddig vegyész

gabor80

#26 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2020.11.11. 15:06

Én mondjuk glicerint nem használnék, rajta marad a cuccokon valamennyire. Persze nem biztos hogy a hangot befolyásolja.

Zsoci

#27 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.11.11. 15:31

Éppen ezért vagyok szkeptikus én is...

Zsoci

#28 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.11.11. 15:37

dyscus

#29 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.11.12. 08:44

gabor80 írta:
2020.11.11. 15:06
Én mondjuk glicerint nem használnék, rajta marad a cuccokon valamennyire. Persze nem biztos hogy a hangot befolyásolja.
A glicerin egy 3 értékű alkohol. Teljesen folyadék, nem marad utánna semmi. Ja! Párolog is, csak lassan. 1-2 nap alatt eltűnik. De nekem mindegy.

Zsoci

#30 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.11.12. 11:34

Nem, utánajártam, tényleg jó a glicerin!
Pár csepp kell belőle. Úgy látszik, van nedvesítő/lepergető/antisztatizáló hatása.
A másik három, nem iszonyatos drága, de csak irreálisan nagy mennyiségben beszerezhető anyag helyett.

gabor80

#31 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2020.11.12. 14:11

Kis mennyiségben nem okoz problémát, és csak tényleg pár csepp kell, nagyobb mennyiségben persze nem jó, mert elég olajos anyag.
De még egyszerűbb mindenkinek van otthon egy kis fagyállója (glikolos), desztvizes általában a keverék, a glikol meg nagyon jó detergenshez is, és tökéletes az oldódása, így jól lemosható. Egy kicsi kell belőle a mosófolyadékhoz sztem.

Zsoci

#32 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.11.12. 15:32

Szia Gábor!

Nekem (tiszta véletlenül...) van otthon gyógyszertári glicerinem, meg egy liter laboratóriumi minőség tiszta etilén-glikolom is. Most akkor melyik a jobb szerinted?
A glikolt eddig még senki nem mondta...

Még egy dolog/tapasztalat:

Tegnap elmostam megint 7 db lemezt. A leszűrt gyári mosófolyadékkal. Miután visszaöntöttem (immáron egy jóval finomabb szűrőn keresztül, mint a gyári) a flaskájába, megtöltöttem a mosóedényt 0,2-0,3 uS/cm-es nagyon tiszta sómentes vízzel, és abban is átforgattam a lemezeket.
Ennek köszönhetően, miután kivettem őket, jó nagy cseppekben rajta maradt a víz a felületen.

Kérdés, mi lenne a jobb?

- Ebbe az öblítővízbe is tenni valamit, hogy jobban nedvesítsen/fusson szét a felületen, vagy
- Nagyon finoman felitatni egy mikroszálas törlőkendővel a cseppeket.

Ugyanis ezek a nagy cseppek órákig száradnak. Foltot nem hagynak, csak a száradási idő nagyon sok.

Üdv:

Zsolt

dyscus

#33 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.11.12. 19:15

Zsoci írta:
2020.11.12. 15:32
Szia Gábor!

Nekem (tiszta véletlenül...) van otthon gyógyszertári glicerinem, meg egy liter laboratóriumi minőség tiszta etilén-glikolom is. Most akkor melyik a jobb szerinted?
A glikolt eddig még senki nem mondta...

Még egy dolog/tapasztalat:

Tegnap elmostam megint 7 db lemezt. A leszűrt gyári mosófolyadékkal. Miután visszaöntöttem (immáron egy jóval finomabb szűrőn keresztül, mint a gyári) a flaskájába, megtöltöttem a mosóedényt 0,2-0,3 uS/cm-es nagyon tiszta sómentes vízzel, és abban is átforgattam a lemezeket.
Ennek köszönhetően, miután kivettem őket, jó nagy cseppekben rajta maradt a víz a felületen.

Kérdés, mi lenne a jobb?

- Ebbe az öblítővízbe is tenni valamit, hogy jobban nedvesítsen/fusson szét a felületen, vagy
- Nagyon finoman felitatni egy mikroszálas törlőkendővel a cseppeket.

Ugyanis ezek a nagy cseppek órákig száradnak. Foltot nem hagynak, csak a száradási idő nagyon sok.

Üdv:

Zsolt
Glicerint. :lol:

gabor80

#34 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2020.11.12. 20:16

Vagy glikolt. :D
Ezért szoktam én áttörölni mikroszálassal, mert nehezen szárad.

gabor80

#35 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2020.11.13. 12:40

E-cigibe való propilén-glikolt veszel azzal jól jársz, pár csepp a mosóba. Tömény tisztításra viszont az sem ajánlom, sűrű folyadék, olajos érzetű, közepesen párolog csak, a glicerin még nehezebben, utána guglizva normál hőfokon túlképp elhanyagolható a párolgása, bőrök felületén is sokáig megmarad.
Én a szárításra még azt találtam ki hogy kézzel megpörgetem jól, centrifugázva ezzel, persze lehetne hozzá gépet is rittyenteni.(fúrógép :D )

Zsoci

#36 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.11.24. 15:20

Eszembe jutott még egy gumicsont, amiről már összevissza olvastam mindent a neten:

Érdemes-e, kell-e a vadonat új lemezeket elmosni?
Gyártási maradék, formaleválasztó, stb?

Mi itt a tapasztalat azok részéről, akik kicsivel régebb óta LP-znek, mint én?
Nekem kicsit nonszensznek tűnik, hogy formaleválasztó maradjon egy lemezben. Pláne, hogy fröccsöntésnél nem nagyon használnak ilyesmit, ha jól tudom...

köszi!

Zs.

dyscus

#37 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.11.25. 08:48

Én soha nem mostam el. De az viszont annak idelyén igaz volt, hogy a Dum Dum India lemezek nagyon porosak voltak újkorukban is.

gaszto

#38 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: gaszto » 2020.11.25. 14:01

Zsoci írta:
2020.11.24. 15:20

Nekem kicsit nonszensznek tűnik, hogy formaleválasztó maradjon egy lemezben. Pláne, hogy fröccsöntésnél nem nagyon használnak ilyesmit, ha jól tudom...
Lehet hogy dezinformállak, de sok műanyag esetében az alapanyag is tartalmaz(hat) olyan vegyületet, ami formaleválasztóként funkcionál. Ha egy ilyen anyagból készült alkatrészt pl. meg akarsz ragasztani, nem jársz sok sikerrel, pont emiatt.
De csak van itt egy polimeres kolléga aki ezt nálam jobban ki tudja fejteni :)

üdv
Gaszto

Zsoci

#39 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.11.25. 14:29

Igen. Mi rengeteg fröccsöntő üzemben járunk, de a granulátumon kívül még nem láttam semmi más anyagot. Gondolkoztam is, hogy mitől nem tapad a szerszámra? Majd megkérdezem az egyiket. De mondjuk egyik helyen sem PVC-t fröccsöntenek.
Marha messziről indulunk neki a témának...
Egy tény, ezt én figyeltem meg: az új LP-k marhára töltődnek sztatikusan. Ha elmosod, a fent részletezett adalékok miatt javul a helyzet.
De az alapkérdésünk továbbra is nyitott: kell mosni, vagy nem kell mosni?
Én egyelőre nem mosok.
De kínlódom is: hiába lövöldözöm az antisztatizáló pisztollyal, amikor leveszek a játszóról egy új LP-t, csak úgy pattog az elektromosság.Az meg odavonz minden port, szöszt.

üdv:
Zs.

gabor80

#40 Re: LP Lemezmosás

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2020.11.25. 16:06

Azért lemez meg lemez között sok különbség van, 60 éves lemezeim teljesen sztatikusság-mentesek, a maiakkal meg rátölthetek a hálózatra egy törlés után :D
Sokféle adalék mehet a műanyagokba, antisztatizáló adalékoktól kezdve mindenféle, lágyulássegítő, szilárdságnövelő, talkum stb...
Régen még raktak anyagot is a lemezpréselésnél a pogácsákba..
A mosás sztem felesleges az újaknál, de mindenkinek megvan a saját véleménye erről, ha a munkás összeburgerezte akkor biztos jó egy mosás. :lol: (Nálam volt új lemeznél full ujjlenyomatos)

Válasz küldése