MC, meg ami kell hozzá

dyscus

#1 MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.07. 18:40

Egy ismerősöm megkért, hogy készítsek neki egy MC trafót, amire 22-50 Ohm generátor impedanciájú MC pickup-öt ráköthet. Terhelni pedig a szabványos 47k-val lehet. A gépemet nem kellett már beállítani, mert napok óta ilyen kis picike M34-es trafókkal foglalkozok DAC I/U konverterek miatt. Nos azt kell mondanom: Női munka. :lol: Nem véletlen, hogy pl az Ortofonnál is nők csinálják ezt. Az alábbi fotókon a trafó belső szerkezetét látjátok. Felhívom a figyelmet a szigetelésre, ami nagytisztaságú cellulóz, és a P-S tekercsek viszonylatában 2 rétegű. Mint szoktam mondani, a trafóban a legfontosabb a szigetelés. Ez ebben az esetben is így van, de itt nem a szigetelő funkció a lényeg, hanem a tekercsek szórt kapacitásának a befolyásolására.
Íme a fényképek:
MC Traf Tekeredik Prim.JPG
MC Traf Tekeredik Prim.JPG (747.73 KiB) Megtekintve 930 alkalommal
MC Traf Tekeredik Sekunder.JPG
MC Traf Tekeredik Sekunder.JPG (721.42 KiB) Megtekintve 928 alkalommal
Az első képen az anagy méretű rakéta formájú tárgy egy Biron, más néven golyóstoll.

dyscus

#2 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.07. 18:54

Persze ha már tekertem, akkor szokás szerint meg is mértem az átvitelt. A piköpöt egy 22, majd egy 56 Ohmos ellenállással szimuláltam. A piros görbe az 56 Ohmos estet ábrázolja, a zöld egyenes :P pedig a 22 Ohmos lezárást mutatja. Mint látható panaszra a barátomnak nem lehet oka, mivel az átvitel kifogástalan. A hangja is döbbenetes, mivel nekem ugyan ilyen trafóm van, amit már régóta nagy megelégedettséggel hallgatok, főleg ha a Marantz 7C RIAA fokozatot használom, nem azt az idióta M7-et. :lol: A másik képen a trafó a kifutón van mérés közben. Bemenetén az 56 Ohmos ellenállás, a szekunderén a 47k-s műterhelés látható.
Halus Trafó MK II Bode.JPG
Halus Trafó MK II Bode.JPG (130.09 KiB) Megtekintve 918 alkalommal
MC traf mérődik.JPG
MC traf mérődik.JPG (770.09 KiB) Megtekintve 920 alkalommal

Halus

#3 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: Halus » 2016.04.09. 00:01

Nagyon klafa! :D Milyen áttételű?

dyscus

#4 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.09. 08:59

Mint az elődje, azaz egész pontosan a régi 1:8,8 volt a 150 Ohmos állásban, az új meg 1:8,63-hoz. Kötöttem rá 100 Ohmos "Pickup"-öt is, akkor is még 2,2dB-n belül volt a görbe. Gyakorlatilag erre bármit rá lehet akasztani, de úgy nézem, hogy a leg optimálisabb azok a pickupök, amelyeknek a generátor ellenálása 20-60 Ohm között változik. De 20 Ohm körül kell egy 220-470nF-os kondit a pickuppel párhuzamosan kötni. Az a pici áttétel csökkenés azért van, mert a primérre minden soron 1 menettel több fért fel, mert nem kellett a sok leágazás. Szeretem teletekerni a rendelkezésre álló teret. Szerintem korrekt kis trafó lett. A másikat hozd el a triódásra, mert a vasat csévét vissza kell menteni. Egyébként annyi a baja, hogy a primérnél az egyik leágazást nem a megfelelő másik tekrenc résszel kötöttem össze.

DiyLaci

#5 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: DiyLaci » 2016.05.11. 19:57

Tisztelt Tagok, Közönség, Uraim, netán Hölgyeim!

Pár gondolatot és tapasztalatot osztanék meg a tisztelt olvasótáborral és a végén tanácsot is kérnék Tőletek.
Tehát, van egy AT-110-e hangszedőm, ami immár a kb. 20 éves és a 3-ik cseretűjét koptatja. Tapasztalat: mindkét cseretű behelyezésekor majdnem kiszaladtam a szobából, olyannyira "sza...."-ul szólt. Kb. a 20. lemez felhelyezése után kezdte el a zenét "szolgáltatni". Viszont ezt eljátszotta akkor is, amikor új környezetbe került pl. egy új lakásba. Ennek nem tudom mi az oka, de lehet, hogy tényleg lelkük van a hangszedőknek.
Aztán befektettem egy Ortofon MC-10 Super-be. A mai napig keresem azt a szépséget, amit ez a hangszedő a középtartományban nyújtani tudott. Valami mesés volt, de sajnos anyagi okok miatt meg kellett válnom tőle (bár ne tettem volna). Már "ő" is olyan volt, hogy szinte nem kellett "bejáratni". Azonnal tudta hozni az erényeit. De.....
De.... Kellett a Sumiko Blackbird (magaskimenetű). Tudom iszonyatos ugrás egy MC-10 S után, de ez volt az a hangszedő, ami már az első barázdára érkezéskor éreztette, hogy mire képes. El vagyok varázsolva tőle a mai napig ha, beszerelem a lemezjátszóba. Nem egy 1,5 millás tű, de amit letesz az asztalra (hangszóróra) az egyszerűen elragadó ezért az árért, akármit hallgatok a Yello-tól Beethoven-ig.
Viszont néha pár ismerősnek teszek egy kis szivességet és digitalizálom a régi LP-iket, ha van rá időm (szivességből, de azt hiszem ez nekem nagyobb öröm, mint nekik, ha meghallgatják a CD-t, bár forditva lenne!!!!). Erre a feladatra kevésnek találtam az AT-110-e tűt és hosszas bogarászás után vettem egy Denon DL-103-r -t. Sokan dicsérték, hogy milyen óriásölő, meg muzikális stb. És a 30-ik lemez után sem akar beállni a sorba. Valahogy úgy kell fogalmaznom, hogy az AT-110-e részeinek összege több, mint az egyes részek külön-külön összeadva. Hallottam már ilyet, de a mai napig nem értettem miről van szó. Szóval a Denon-nál hallom, érzem, hogy a hangszerhűség, az énekhang jobb, mint az AT-nál, de valahogy nem áll össze egy koherens egésszé, ami valahol a muzsikát kellene, hogy adja.
És itt kérném a tisztelt egybegyűltek segitségét. Mi a varázslatot kell csinálnom ezzel a hangszedővel, hogy igazán jól szóljon? Várjak a 100. üzemóráig, (mert ilyet is hallottam) hogy majd azt követően hozza a formáját. Vagy beállitási hiba okozhatja a problémát? Mechanikusra nem tippelnék, a VTA-t, a szögeket, 0 parallaxis hibájú tükörrel és nagyitóval beállitottam, természetesen az ajánlott tűerőt is mérleggel. Az elektronikai beállitásoknál 1,2 kOhm-os terhelést használok jelenleg (egyelőre ez a legjobb) 50-60dB-es erősitéssel, de próbálkoztam 47 kOhm-os 200 pF-os beállitással is és ez sem jött be. Mondjuk ez MM-hez való, de kipróbáltam, mert a frekvenciaátvitelét 47 kOhm-on mérték gyárilag.
Apropos, a digitalizáláshoz egy Technics-1200 klón SYNQ directdrive (mily szörnyűség) gépet használok. A teljes kép lehetőség szerinti tisztázása végett. Ennek a karja olyan amilyen + alapzaj, de nem egy "rút kiskacsa". Itt hozzátenném, hogy a DL-103-r iszonyatosan merev, szerintem a mai mezőnyben a legnehezebben mozduló tű és ebből következően lehet, hogy egy nehéz kar kellene hozzá? Akkor viszont... "megszivtam"???? És kell csinálnom hozzá egy nehéz kart?

Végül, végül segitsééééééééég Urak, segiiiiitséééég!!!!!! Mindegy honnan, melyik topikról.
Bocsi dyscus, ez lehet, hogy nem a Te témádba vág.

Előre is nagy köszönet.

dyscus

#6 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.11. 21:08

Ha jól látom mindenről írtál, csak a legfontosabbról nem: Milyen lemezjátszó, és milyen hangkar. A DL103 a nehezebb karokban érzi magát jól.

DiyLaci

#7 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: DiyLaci » 2016.05.11. 21:37

Szia Dys-cus!

Szerintem megirtam, hogy "egy Technics-1200 klón SYNQ directdrive (mily szörnyűség) gépet használok"... valamint "Ennek a karja olyan amilyen + alapzaj, de nem egy "rút kiskacsa" és ebből kifolyólag tettem fel magamnak és a közösségnek a kérdést, hogy "megszivtam"???, mert eleve egy nagyobb effektiv tömegű karhoz illene a Denon? Nem tudom milyen a SYNQ kar tömege, de az iszonytatóan nehéz beállitásból gondolom, hogy könnyű vagy közepesen nehéz. Szerinted ezen lehet segiteni a shell-re szerelt túlsúllyal (+2 v. +4 gramm) vagy szedjem szét a kart és a karcső üregét töltsem fel valamilyen csillapitó anyaggal, ami a kar effektiv tömegét is növeli?

dyscus

#8 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.11. 21:54

Mielőtt kidobod a lemezjátszót, nem árt kísérletezni. Vegyél horgász nehezéket, kalapáld szép formásra, aztán tedd a pickup alá. Szoktak ilyeneket csinálni emberek. :P Mérő lemezed van-é? Azon szokott lenni 315Hz-s színusz jel. Úgy van megvágva, hogy kiugrassza a tűt a barázdából. Ha nem ugrik ki, akkor feltehetőleg jó az összhang a kar. meg a hszedő közt.

KD mester

#9 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.05.12. 00:41

Hát, szerintem visszafordíthatatlan változtatásokat ne csinálj azon a lemezjátszón. Ha nem válik be a módosítás, (amire azért komoly esély van), akkor dobhatod el...

DiyLaci

#10 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: DiyLaci » 2016.05.19. 12:51

Köszönöm a hozzászólásokat!
Csináltam egy olyan módositást a hangkaron, hogy a shell-hez adott 2 grammos súlyocskát felcsavaroztam a hangszedő fölé, mintegy megnövelve ezzel a hangkar tömegét. A másik 4 grammossal pedig megnehezitettem az ellensúlyt némi BlueTac segitségével és most igy hallgatom (rosszabb lett, mint volt). De azt gondolom a végleges itéletalkotással várok még. Legalább a 100-ik lemezig bejáratós a tű állitólag. Van mérőlemezem és kipróbálom az emlitett 315 Hz-es mérőjelet aztán majd jelentkezem.

DiyLaci

#11 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: DiyLaci » 2016.05.19. 13:31

Kipróbáltam. A 315 Hz-es jelekkel semmi baj nem volt. Viszont az 1 kHz-es jeleknél csak 224 mm/s sebességig tudta lekövetni a barázdát a tű. Az afölötti sebességeknél (282 és 352 mm/s) már ugrándozott a szegénykém. Ezek az értékek elfogadhatóak? :?:

dyscus

#12 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.19. 13:52

A 282-t azért még illene tudni.
A tűerőt mérleggel állítottad? És az Antiskatingot? A mérőlemezen nincs hozzá üres felület? Az ellensűjyra ne tegyél semmit, ha kibírod egyensúlyozni a kart. Nem áll ferdén a tű? Szóval sok gond lehet. Mire dolgozik a Denon? Trafóra, vagy MCelőfokra? 100 Ohmmal illeszted?

DiyLaci

#13 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: DiyLaci » 2016.05.19. 20:12

Természetesen mérleggel állitottam az előirt 2,5 gr-ra. Sajna a mérőlemezen nincs üres felület, hogy meg tudjam állapitani az antiskating helyes-e vagy sem így csak a tekerentyűre hagyatkozhatom. Az ellensúlyra kénytelen voltam feltenni a plusz súlyt, mert egyébként nem tudtam volna beállitani a tűerőt (kevés volt a tengely hossza). A tű szépen merőlegesen áll a tükörre, ha aláteszem, mert a két tű (az eredeti és a tükrözött) egy egyenesre illeszkedik. MC előfokot használok. Eddig 1-1,2 kOhm-mal terheltem, de most, hogy módositottam a karon inkább a 150-400 Ohm-ig terjedő terhelés hangja tetszik. De még most sem jó..... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

dyscus

#14 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.20. 08:32

Én 100 Ohmos trafóval terhelem, s jól szól Thorens lejátszóban. Persze eltudnék képzelni jobbat is. Egyáltalán mit értesz az alatt, hogy nem szól jó?

DiyLaci

#15 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: DiyLaci » 2016.05.20. 13:07

Idézek magamtól:
„Valahogy úgy kell fogalmaznom, hogy az AT-110-e részeinek összege több, mint az egyes részek külön-külön összeadva. Hallottam már ilyet, de a mai napig nem értettem miről van szó. Szóval a Denon-nál hallom, érzem, hogy a hangszerhűség, az énekhang jobb, mint az AT-nál, de valahogy nem áll össze egy koherens egésszé, ami valahol a muzsikát kellene, hogy adja.”
És most még hozzátenném azt is, hogy néha úgy érzem megbicsaklik a zene, mintha a zenészek valahogy kiesnének a ritmusból. Ezt főleg könnyűzene hallgatásakor érzem.

Más... Melyik mérőlemezen van üres „rész”, (nem irom ,hogy barázda, mert nem az) amivel az antiskating mértékét be lehet állitani?
Ja, és felteszek egy pár képet a lejátszóról.
xtrm1_4.jpg
xtrm1_4.jpg (121.46 KiB) Megtekintve 631 alkalommal
synq-xtrm1-vu2-w820.jpg
synq-xtrm1-vu2-w820.jpg (54.44 KiB) Megtekintve 633 alkalommal
A11XTREM-1.jpg
A11XTREM-1.jpg (112.74 KiB) Megtekintve 635 alkalommal

dyscus

#16 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.20. 13:30

Volt nálam kölcsönbe egy ilyen lemez, sajna nem emléxem a gyártóra.

Halus

#17 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: Halus » 2016.05.25. 00:38

Beüzemeltem dys-cus kollégától kapott újra tekert MC trafikat. Nagyon jó lett a cucc. A két trafó frekimenete tökéletesen egyforma és teljesen rendben van. Csináltam egy mérést az AGI511A-t és a HFM-es inverz RIAA-t használva. A Csatolt képen látszik az eredmény. A piros az Ági frekimenete, míg a zöld az AGI+Trafó. Látszik, hogy szinte semmi sem történik kivéve, hogy a jelszint kb 18.5dB-t emelkedett. Kb ez jellemző a hangjára is. Legalábbis egy síposkönyvből megépített három tranyós MC pre-hez képest természetesen rendkívül részletezően és színezetlenül szólt. MÍg az MC pre fedettebben mosottabban muzsikált, bár imponált a teltebb mély tartománya de lehet, hogy ez csak színezés és a trafónak van igaza. Hogy milyen is ez a trafó az akkor derülne ki számomra ha mondjuk össze ereszthetném mondjuk egy Ortofon T30-al. A képeken látszik a trafók és az MC pre frekimenete is. Az STM-72-őt még nem hallgattam meg. Az alsó kép címében balról jobbra olvasott szöveg szerint a képen alulról fölfele látható. Vagyis az AGI511 a piros görbe.
AGI511A+DysCus új trafó 96k.PNG
AGI511A+DysCus új trafó 96k.PNG (55.57 KiB) Megtekintve 591 alkalommal
AGI511A TBA231+DysCus új trafó+Sípos MCpre33ohm+Ortofon STM72.PNG
AGI511A TBA231+DysCus új trafó+Sípos MCpre33ohm+Ortofon STM72.PNG (55.68 KiB) Megtekintve 591 alkalommal

dyscus

#18 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.25. 07:58

Az STM 72 mélyben kicsit gyengélkedik, ezért a fázis-freki átvitellel is bajok lehetnek alul, ami viszont magával hozza a szinezettséget is.
Mindenesetre büszke vagyok a 3-5Hz-s alsó határfrekire, ami nem kis dolog egy 3cm-es trafótól. :D Köszönöm Halus, hogy megmérted, és publikáltad.
Kicsit OFF, de itt jegyzem meg, hogy a DAC-hoz készített trafók is kb ilyenek.

DiyLaci

#19 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: DiyLaci » 2016.06.18. 13:44

Azt hiszem összeállt a dolog... Egyrészt túl vagyok a 100-ik lejátszott órán, másrészt állitottam a VTA-n. Ezek után néha azt mondom, hogy a DL-103R tökéletesen megfelel az analóg lemezhallgatás igényeinek.Legyen az Vivaldi, Sirtos együttes vagy Yello. Akik e fölé a szint fölé kivánnak menni, azoknak ki kell nyitni a pénztárcát (családi kasszát). Úgyhogy köszönöm DENON. Tényleg nem vagyok beépitett embere a DENON-nak, remélem elhiszitek, de ez a véleményem.
Lehet Dys-cus trafójával még jobban szólna!!!!

Ria-ria Hungária, hajrá magyarok!!!!!!
Jó szurkolást Mindenkinek estére!

dyscus

#20 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.06.20. 09:03

"Lehet Dys-cus trafójával még jobban szólna!!!!"
Nos ezt minden bizonnyal elhiheted. :lol:

dyscus

#21 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.01.12. 09:15

Egy barátom megkért, hogy tervezzek, és készítsek el egy MC trafót a számára. A gyalu az Gyrodeck, ami a fotón látható, csak Dynavektor XX2 MkII hangszedővel.
Gyrodeck.JPG
Gyrodeck.JPG (146.73 KiB) Megtekintve 397 alkalommal
A trafó megtervezése nagy kihívás volt, mivel ezen pickup saját impedanciája 6 Ohm, ami meglehetősen kis érték. Tudom van kisebb is, de most nem arról írok. Kihívás azért, mert meglehetősen terheli a stepup trafó primérjét.
A kihívásra a válasz az alábbiakban született meg: egy 22dB (1:12,7) áttételű trafóban, aminek az átviteli görbéjét itt láthatjátok:
MC Bode.JPG
MC Bode.JPG (166.98 KiB) Megtekintve 397 alkalommal
Mint tudjátok, igen fontos számomra a szinezetlen hangzás elérése, amit én többek között a jó fázis-frekvencia függvénynek tulajdonítok. Trafónál talán ez a legfontosabb, mivel mint fentebb látjátok, ha ez jó, akkor az átvitel is jó. Nézzétek milyen szép lett. Ezt a trafómat érdemes összevetni a HFM20-as számában található Ortofon T2000 csúcs transzformátorral.
MC Phase.JPG
MC Phase.JPG (128.35 KiB) Megtekintve 397 alkalommal

dyscus

#22 Re: MC, meg ami kell hozzá

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.01.12. 09:20

Bár az LP-n nincs négyszögjel, mint a számítástechnikai eszközökön, amivel manapság sokan gyötrik füleiket, azért ráengedtem a trafóra ilyen jelet is. A mérések, fotók egyébként úgy készültek, hogy 5mV jelet kapott a priméren a trafó. A valós élet szimulálására nem ámítógépet használtam, hanem egy 33 Ohmos ellenállást a priméren, és egy 220pF paralell 47k terhelést a szekunderen. A 220p a kábel kapacitást, és a csöves RIAA korrektor bemeneti kapacitását szimulálja, ugyanis ezek in situ a valóságban fellépnek. A fotók megint csak magukért beszélnek, tessék összevetni más MC transzformátorok hasonló fotóival. A fotók a szkópom digitális állásában, kimerevítéssel készültek. A 4bit-es rendszer hibái halványan látszanak.
20170109_140836.jpg
20170109_140836.jpg (271.25 KiB) Megtekintve 396 alkalommal
20170109_141136.jpg
20170109_141136.jpg (304.49 KiB) Megtekintve 396 alkalommal
20170109_141315.jpg
20170109_141315.jpg (312.85 KiB) Megtekintve 396 alkalommal

Válasz küldése