B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

KD mester

#1 B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.02.15. 02:58

összekötés.JPG
Üdv mindenkinek!

Régebben beígértem, hogy lesz egy egészen újszerű (rendhagyó) erősítős diy project elindítva a részemről. Ez egy szokatlan, dologról, egy variálható erősítőről szólna. Hasonlóval egyáltalán nem is lehet találkozni máshol. Legalább is én nem láttam ilyesmit sehol máshol.

Nos, mindenki építget mindenféle dolgot és persze mindenki másra esküszik. Már-már úgy tűnik, hogy kivétel nélkül mindenki süket, vagy hülye, aki hifivel foglalkozik, olyan ellentmondásos vélemények olvashatóak mindenféle hangreprodukáló berendezésekről. Igazából az a helyzet, hogy mégis mindenkinek igaza van. Az audio lánc elemei csak egy bizonyos környezetben, vagy rendszerbe illesztve ítélhetőek meg. Másik rendszerben egészen más eredményt ad pl egy hangsugárzó, vagy erősítő, mint amiben ki lett fejlesztve.

A most ismertetésre kerülő dolog egy variálható erősítő, amit rengeteg féle változatban meg lehet építeni. Hozzá lehet hangolni a legkülönfélébb audio rendszerekhez. Tovább lehet fejleszteni. Különösen a kísérletező kedvűeknek ajánlanám.

Az elv annyi lenne, hogy szét lett választva maga az erősítő egy feszültségerősítő részre és egy könnyen meghajtható, magas bemeneti impedanciájú, gyors teljesítmény buffer fokozatra. Így nagyon könnyen lehet vele mindenféle topológiát, kapcsolástechnikát kipróbálni. Készíthetünk csöves, vagy transzformátoros feszültségerősítő fokozatot, vagy félvezetős erősítő fokozatokat, stb. A kimeneti impedancia illesztést egy nagyobbacska "diamond buffer" néven ismert topológiájú feszültségkövető végzi. Egy ilyen diamond buffer hajtja a hangsugárzót, a jel erősítését meg tetszés szerint megoldhatjuk.

Aki nem élvezi az ilyesfajta szórakozást, nem szeret kísérletezni, annak meg lesz egy jókora adag konkrét recept is, amikkel nagyon magas hangminőségű erősítőket lehet építeni. Igyekeztem ezeket kifejezetten jó hangra kiélezni. (Bár ez szubjektív, meg rendszer függő, hogy kinek, meg milyen is a jó hang.) Mindegyik meghajtó modul egy egészen más erősítőt jelent egészen más tulajdonságokkal, egészen más hangzásvilággal. A gyakorlati tapasztalat az, hogy a feszültségerősítő fokozat alapjaiban meghatározza az egész hangképet, azt is, hogy hogyan illeszkedik az erősítő az adott rendszerbe, vagy nem stb. Szóval ennek a cseréjével gyakorlatilag egy teljesen új erősítő birtokába kerülünk. A feszültségerősítő modulok sokkal könnyebben megépíthetőek, mint egy komplett új erősítő ezért is célszerű ezeknek a cseréjével játszani. A kimeneti fokozat meg a jelenlegi legjobb, amit sikerült összehozni. Ha a bele való félvezetőkkel készítjük el, akkor nem ezen fog múlni az erősítő hangja, hanem a meghajtáson és a tápegységen.

Mindenesetre itt lesz például a B9 erősítő is, ami a B5 "új" változata. Jobb paraméterei vannak, sokkal könnyebben illeszkedik különféle rendszerekbe. Ez utóbbi kifejezetten kívánatos tulajdonság egy diy projectre szánt erősítőnél. Egyenlőre nagyon pozitívak vele a tapasztalatok. (Egy igazán jó hangú erősítő lett szerintem).

Maga a buffer elkészíthető nagyobb teljesítményre is több végtranzisztor párhuzamos kapcsolásával. Egy pár végtranzisztorral 100W RMS-t lehet kivenni. Szóval 100W-onként +1 pár végtranyó kell legalább. Ehhez nem terveztem nyákot, nekem egyenlőre elég volt az 1 pár is. Aki nagyobb teljesítményt akar, majd módosítja a nyáktervet igényei szerint...
Két féle nyákterv van: 2SA1930 és 2SC5171 meghajtó tranyóhoz, valamint 2SB649 és 2SD669 meghajtó tranyóhoz. Ez a két típus az, ami a legjobb meghajtó lett az NJW-khez. (Nagyon fontos ez a típus a jó hanghoz.) Sajnos mindkettőből hamisat árulnak a HQ-ban, szóval én a külföldi rendelést tudom ajánlani.

A 1 pár végtranzisztorral a buffernek +-40-50V tápfeszültséget ajánlanék 8Ohm-ra és +-30-36V tápfeszültséget 4Ohm-os hangsugárzókhoz. (Legjobb a +-40V, azzal még biztonságosan elvan 4-8Ohm-ig).

Figyelem! Az ide feltöltött dokumentációimat nem szeretném viszont látni egyéb fórumokon, honlapokon. Ehhez nem is fogok hozzájárulni. Itt a fórum, bárki regisztrálhat, itt is meg lehet vitatni ezzel kapcsolatban mindent.

Akkor tehát itt a kimeneti buffer elkészítési receptje ZIP-ben:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

KD mester

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.02.15. 03:12

A következő dolog, ami kell ehhez a "kétpaneles" erősítőhöz, az valamilyen meghajtó fokozat. Először néhány egyszerűbben elkészíthető, kis helyigényű meghajtóval indítanék. (B9, Naim nap 250, ST152, Heed canopus).

Akkor az első két meghajtó fokozat a Heed canopus meghajtó fokozata és a B9. Az előbbivel a canopus erősítő építhető meg jobb kiadásban. Ez +-27...33V tápfeszültség tartományban használható. A B9 +-27...50V tartományban használható. Igazából a canopus csak azért készült el, mert a topológiai hasonlóság miatt a B9 nyákon kis módosítással meg lehetett építeni ezt is.
A B9 nyákján csak B9 meghajtót lehet megépíteni. Viszont a canopus nyákján elkészíthető a canopus is, meg a B9 is. A B9-ben nics átfogó negatív visszacsatolás, mások a félvezetők, a munkapontok, de a topológia hasonló. Egyébként a két kapcsolásnak az égvilágon semmi köze egymáshoz. A hangzásuk kb annyira hasonlít egymásra, mint egy kínai zsebszámológép, meg egy román jeti. :D

Fénykép a kimeneti bufferről és a B9 zip:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

KD mester

#3 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.02.15. 22:43

Pár fontos infó:

-Kérdésekre egyebekre itt a fórumban válaszolok.

-A B9-ről annyit még, hogy +-35V alatti tápfesz esetén a két 6,8Kohm-ot ajánlatos lecsökkenteni mondjuk 4,7K-ra. (Ezen olyan 3-4 mA körüli áramnak kell folyni.)

[R=(Ut-15V)/4mA]

-A buffer 2W-os 1K-s ellenállásait úgy kell megválasztani, hogy olyan 20mA menjen át rajtuk.

[R=(Ut-15V)/20mA]

-A buffer végtranzisztorainak nyugalmi áramát olyan 100 mA körüli értékre állítsuk be. A termikus kompenzálásnál PNP tranzisztor van felcsavarozva az L-idomra! Nehogy valaki megszokásból BD139-et tegyen ide!!! BD140, vagy hasonló tokozású PNP tranzisztor kell oda.

-Akinek unszimpi a szalagkábel, az forrasztással és vezetékekkel is összekötheti a meghatót, meg a buffert a forrtüskéken keresztül. Én szerintem nincs semmiféle hallható hatása a tüskesor+szalagkábel összekötésnek. Viszont rendkívül praktikus, kényelmes dolog és még esztétikus is szerintem.

-A 2,5A-es biztosítékok tájékoztató jellegűek. Remélem mindenki el tudja dönteni, hogy mekkorát célszerű oda tenni a tápfesz, meg a hangfal impedanciát figyelembe véve...

-A meghajtó fokozatok leírása bővülni fog. (Elég sok van már most is de időigényes a kapcsolási rajzok elkészítése stb. Ahogy időm engedi, majd töltök fel többet is.)

KD mester

#4 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.02.15. 23:42

Alkatrészbeszerzésről:

A végtranyót az fdh.hu-ról be lehet szerezni. Vagy mouser, stb. Lomex is hoz be állítólag külön kérésre. (Mondjuk az fdh-nál elég drága szokott lenni. 700Ft és 2000Ft között van egy darab, mikor hogy.)

A meghajtó kicsit neccesebb. HQ-ban a 2sa1930 az hamis.

Külföldről ebay stb olcsón lehet rendelni meghajtót meg végtranyót is...

Akkor a másik fórumon sajti vett egy kazal ilyen meghajtót (2sc5171 2sa1930), hirdette is, elvileg tőle is be lehet szerezni.

A 2SA1837 és 2SA4793 is használható, bár ezek már kicsit kevésbé jó hangot adtak amikor próbáltam, de még mindig sokkal jobb volt , mint másik 30 féle, amit belepróbáltam.

A 2SB649, 2SD669 van még ami nagyon jól passzol az NJW-hez. Ez megint csak marha jó meghajtó.

BAV99 dióda kemény 3Ft körül van a lomexban. Ha valaki csak ezért nem szeretne ilyet rendelni, akkor módosítsa a nyákot pl két LL4148 diódára stb, tökmindegy mire. A BAV99-nél ugye sorba vannak kötve a két dióda a SOT-23 tokban...

Van pár felületszerelt alkatrész a panelen, de ezektől nem kell megijedni. 1206-os méretű SMD ellenállások, meg SOT23 tokok vannak a panelen. Ezeket nem nehéz beültetni egy sima csipesszel, átlagos forrasztópákával. Ráadásul lyukakat sem kell furkálni nekik. Van 1db 0805-ös méretű 680Ohm-os ellenállás a panelen, ami a mechanikai okok miatt ekkora. Egyedül a két 1uF-os kerámia kondira kell nagyon odafigyelni. Ezek legyenek lehetőleg X7R anyagúak (lomexban lehet kapni 1206 és 0805 méretben is mindenfélét) és a lehető legalacsonyabb hőmérsékleten forrasszuk be ezeket. Ne hevítsük túl, mert nagyon könnyen bezárlatosodnak a túlhevítéstől. legalább 16V-osat rakjunk bele, de még 0805 méretben is lehet kapni 1uF/50V-os kondit, az még jobb.

Tetabiate

#5 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Tetabiate » 2016.03.06. 19:51

+/- 27 V-on (merthogy azt írtad annyi kell neki minimum) akkor ha jól számolom 50-60W -ot ad le 8 Ohm-ra ?

KD mester

#6 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.06. 20:26

Szia!

Hát ez függ a meghajtás kivezérelhetőségétől is. Hát inkább olyan 40W-ra lehet számítani 8Ohm-on ilyen alacsony tápfesz mellett.

Egyébként még +-27V alatti tápról is lehet használni a B100-at, csak akkor már a Z-diódák feszültségét is csökkenteni kell, meg más ellenállásokat is.

Az is megoldható akár, hogy +-10V-os tápról menjen, csak minek...

KD mester

#7 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.06. 20:27

Közben megesett a meghallgatás. Jó pár dolgot meghallgattunk....

KD mester

#8 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.06. 21:09

A tücsök meghajtó egész jó lett. Úgy tűnik sikeresen meg lett szüntetve ez a durva hangfal függősége, ami a feszültség után húzásos fatengelyes kapcsolásból adódott.

Azért ha sok hangszer szól egyszerre, annyira még nem tiszta, mint az LMK meghajtó. Kicsit ilyenkor összemos. Na most az LMK meghajtó az egyik legeslegjobb ami eddig összejött, arról ezt tudni kell. Két félét is meghallgattunk ebből. Ugye van 1-es, meg 2-es verziója is.

Hát Tibinél határozottan a 2-es verzió volt a jobb. Nálam mindkettő marha jól teljesít. Az 1-es verzió még nagyon hasonlít a miczo meghajtójára.
A 2-es verziónak kicsit kevesebb a mélye, viszont cserébe ennek kicsit simább, "gördülékenyebb" a hangja. Ez marha jó volt Tibi rendszerén is.

Aztán Tibi egyik új, B100-hoz fejlesztett meghajtása is marha jó lett. Jól összehozta nagyon. Az L4-hez hasonló VAS fokozat, a szokásos servo van benne. De a j-fetes bemeneti fokozat helyett ebben 2SC2240/2SA970 ekkel van egy diff erősítő. Marha jó lett a térleképzése, a felbontása, kristálytiszta hangja van. A mélye igen komoly. És marha jó a dinamika, mikro dinamika, meg a ritmika is.

A legnagyobb meglepi a csöves meghajtás lett. Először meghallgattuk, nem volt rossz, az első pár percben se, de abba maradtunk, hogy azért egy jó félvezetős meghajtáshoz képest sok újat nem tud ez se. A tücsöknél kicsit jobbnak tűnt, az LMK 2-es verziójának a hangját viszont nem érte el mindenben.

Úgyhogy abban maradtunk, melegedjen még egy kicsit, addig megiszunk egy kávét. 15-20 perc után lényegesen jobban szól, ha átmelegedett a cső amúgy is. Az erősítőt kikapcsoltuk, a csöves meghajtást viszont nem.

15 perc múlva visszatértünk rá. Hát a Tibi nem igazán híve ezeknek a hibrid dolgoknak, mindig előítéletes velük, de most nem tudott megszólalni se. Csak nézett, mint hal a szatyorban. :D Bemelegedvén olyan hangot csinált ez a dolog, hogy még én is ledöbbentem tőle. Ez még engem is meglepett. Jézus... azt a q...a élet hatás... Hát igencsak jó lett Tibi rendszerébe a dynaudiokkal (82dB érzékenység). Szinte teli találat lett az ő rendszerébe.

(Azok a csöves meghajtások, amiket idáig vittem hozzá, nem igazán voltak jók nála. Elég csúnyán elvéreztek a jól bevált félvezetősökhöz képest. Egyáltalán nem illeszkedtek a rendszerébe. Ezek triódának bekötött pentódát tartalmazó dolgok, meg ilyen CHZ differősítős, katódkövetős kapcsolásán alapuló dolgok voltak).

Ez a mostani csöves meghajtás meg kétfokozatú, triódás és a B100 kimenetéről erősen visszacsatolt (nagy globális nvcs) dolog volt. A Tibi elég ellenszenves a hibridek iránt, a negatív visszacsatolás iránt meg még ellenszenvesebb. :D Ebbe a meghajtásba meg mindkettő megvolt egyszerre. A cső is, meg a nem kicsi globális nvcs...

Hallgattunk még pár dolgot, amit itt nem ismertek. De a most meghallgatott dolgok közül az LMK 2. verziója, a Tibi új meghajtása, meg ez a visszacsatolt csöves meghajtó volt a legjobb az ő rendszerén. L4-et, CF3-at, stb most nem hallgattunk, arra nem volt idő...

KD mester

#9 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.06. 21:26

Visszatérve a csöves meghajtásra. Hát a tranzisztoros B100 nem igazán szereti a pentódákat, az a helyzet.

A fetes B100 viszont igen jó párosítás ezekkel. De ez is főleg az E280F csővel az igazi. Csak hát ugye a fetes B100 elég csúnya alkatrészárban is a tranzisztoroshoz képest, másrészt az E280F cső is elég drága, meg hát már ritka játék is. Egy pár ilyen fetes hibrid anyagára olyan 30-40eFt. És ezek még csak a csupasz panelek, ezért nem túl sokan építettek ilyet...

A tranzisztoros B100-elé viszont nem lettek igazán nyerő dolgok a pentódák. Még a legjobb a 6E5P volt a tranzisztoros B100 elé. Az ilyen jó régi gyártásúak. De amikor meghallgattam benne az Urbántól vett frissebb, 80-as években gyártott 6E5P-t, egyszerűen hagytam a francba ezt is...

Szóval a tranzisztoros B100 elé egészen más meghajtás dukál, mint a feteshez. Önmagában a tranzisztoros B100-nak nincs semmiféle csöves hangja.
1 nagyságrenddel kisebb a torzítása, mint a fetesnek, ami gyakorlatilag a csöves erősítők végcsöveinek hangzásvilágát előállítja a jóval magasabb, csöves jellegű torzításával. (Ezt még az elé kötött egyszerű csöves meghajtás megdobja, aztán nagyon jó eredményeket ad egy elé kötött E280F-el, 6ZS9P-vel például). Ami ez elé jó, az sajnos a legtöbb esetben viszont pont nem jó a tranzisztoros B100-hoz...

A tranzisztoros B100 egyértelműen a triódákat szereti, és akár több fokozatot...

Tetabiate

#10 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Tetabiate » 2016.03.06. 21:35

Egyébként még +-27V alatti tápról is lehet használni a B100-at, csak akkor már a Z-diódák feszültségét is csökkenteni kell, meg más ellenállásokat is.
Az is megoldható akár, hogy +-10V-os tápról menjen, csak minek...
Ez jó hír, szerintem nem mindenkinek kell 40W. Van egy '80-as japán erősítőm az is kb. 40W -ot tud, harmadánál feljebb még nem tekertem a hangerőt.

KD mester

#11 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.06. 21:44

Hát, ha valakinek pl 90dB, vagy nagyobb érzékenységű hangfala van, annak nem is érdemes +-30V-nál nagyobb tápot használni. Csak arra jó a magasabb tápfesz, hogy könnyebben gyilkolja le a hangfalát. Bőven sok az a 40-50W is érzékeny hangsugárzókra...

A B100 hangja teljesen jó +-30V-ról. Jóval kevésbé melegszik, megbízhatóbban működik. Legfeljebb érzéketlenebb, meg magasabb impedanciájú hangfalakra érdemes csak (8-16 Ohm) +-35V fölé menni a táppal...

Tetabiate

#12 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Tetabiate » 2016.03.06. 23:33

Olyan B100 kapcsolási rajzok nincsenek ahol különböző tápfeszültségekre vannak az alkatrészek illesztve ?
Valami szimulátoros is teljesen jó lenne.

KD mester

#13 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.06. 23:37

Hát mondjad nyugodtan, milyen tápfeszre kell, aztán megmondom, hogy min kell módosítani, meg mennyit...

+-27V vagy afölött ott a képlet a két ellenállás számolására. 27V alatt csökkenteni kell a Z-diódán, meg esetleg a 470R ellenállásokon.

-A buffer 2W-os 1K-s ellenállásait úgy kell megválasztani, hogy olyan 20mA menjen át rajtuk.

[R=(Ut-15V)/20mA]
De, még ez a 20mA is elég tág határok között változhat. Ez a középérték... Igazából a 12 és 30mA közötti áram tökéletesen jó...

Az áramgenerátor 9mA-t vesz fel. A többi kell a Z-diódának. De a 20mA-nál több már csak feleslegesen melegíti a Z-diódát, meg az ellenállást...

Sanya
Kapcsolat:

#14 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.03.09. 07:52

Tisztelettel köszöntök minden fórumtagot!

Eddig csak olvasgattam a fórumot az előző helyen, és most építésre adtam a fejem. Szépen sorban meg szeretném építeni, és ki szeretném próbálni az összes meghajtót. Szeretek építeni és kísérletezni, amennyire időm engedi.

KD Mester! Szeretném megkérdezni, hogy tervezed-e a régi fórumon eddig összegyűjtött tapasztalataid itt is megosztani, vagy a hozzávetőlegesen öt év tapasztalatát a régi fórumról kell összevadászni? Miután kétszer végig olvastam a közel 71 oldal fórumbejegyzéseit, világossá vált, hogy az idő folyamán rengeteg új tapasztalat halmozódott fel. Ezeket itt is össze fogod foglalni?

KD mester

#15 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.09. 11:53

Szia!

Persze!

Itt sokkal több dolgot fogok megosztani. Nemsokára el is kezdem. Maximum két hét. A kapcsolási rajzokat még kicsit cicomázni kell, stb. Lesznek szerkeszthető nyáktervek is.

saraha

#16 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: saraha » 2016.03.09. 20:09

Üdv.
KD. a csöves meghajtással kísérletezik... . Én meg sunyiban próbálgatom a "high-tech" megoldásokat... :mrgreen:
Jelenleg egy LM4702-vel meghajtott típuson dolgozom....ez régi vágyam volt már ..,(de vannak más jelöltjeim is) eddig sajna kevés sikerrel!Önmagában annyira steril hangja van még,hogy netovább..., észrevételem és méréseim szerint ez túl precíz sőt,mintha a műszereknek lenne kitalálva!Be kell vetnem nekem is ezt az evolúciós dolgot.....,"valami "hazugságot," audicionális csalást kell bevinnem a rendszerbe.....
Értekezem mihelyst jutottam valamire.....

KD mester

#17 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.09. 20:48

Na, gratulálok, arra nagyon kíváncsi vagyok én is! Meg van valami még újabb driver IC is. Valami LM akármi 80 a vége. Azt nagyon dicsérik, hangilag is. Meg még jobbak a paraméterei. És nem is drága. Ezres/db körül van...

Az mono. 1 tokban egy meghajtó van. Teljesen jó lenne az B100-hoz. Hangilag nem tudom, hogy mit lehetne kihozni belőle. De, ha foglalkozik vele az ember, akkor lehet, hogy sokat...

KD mester

#18 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.09. 23:33

Na itt van. Ezzel a meghajtó IC-vel lehetne szerintem elég jó meghajtást összehozni a B100-nak. És állítólag ez már hangilag is elég jó.

http://www.ti.com/lit/an/snaa058b/snaa058b.pdf

A pár ellenállást, meg kondit, ami a körítése, csak azt kéne jól "kievolválni". Néhány passzív alkatrésszel is nagyon nagyokat lehet varázsolni a hangban.

Itt mindjárt a 6. oldalon lévő tesztkapcsolás egy az egyben jó B100 elé visszacsatolás nélküli meghajtásnak. De visszacsatolással is kipróbálnám.

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lme49830.pdf

Tibi88

#19 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Tibi88 » 2016.03.10. 07:27

egyelőre vendég írta:Na ez jó cucc, már vagy három éve kinéztem, evvel egész biztos nem lehet melléfogni. Sajnos 3e Ft, de 10 darabnál már csak 2000ft
És ezt néztem ki végtranzisztornak:http://www.farnell.com/datasheets/866313.pdf
Mintában nem rendelhető?
Én anno elég sokmindent rendeltem a TI-től sample-ként...

miczo

#20 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.03.10. 07:37

Az az LME49830 meghajtó IC jónak tünik. Próbára összehozhatnánk egy csoportos rendelést 10 feletti darabszámra és lehetne kisérletezni vele.
2-4 darabot biztos be tudok vállalni.

Sanya
Kapcsolat:

#21 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.03.10. 08:25

Ma reggel egyéb, nem audió témakörű projectemhez kellett alkatrészeket rendelnem a Farnell-től. Hozzácsaptam 10 darab LME49830-at is. így az ára 1910Ft/darab lett. Holnap délutánra meg is fog érkezni. Miczo! Ha kell 2-4 darab akkor jövő héten tudom postázni, ha számodra ez így megfelelő, illetve még annak aki igényt tart rá.

gabor80

#22 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2016.03.10. 08:51

Ez az IC a B100-ba csak a meghajtók helyett lenne? Tehát végfok tranyók maradnának?

Szerk: ja látom az adatlapján hogy driver. ;)
Csak az AD1862 ad neked erőt és mindent lebíró akaratot. De azért az AK4497-el sem jövünk dühbe :D

miczo

#23 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.03.10. 09:39

Szia Sanya!
Ezer köszönet érte, 4-et el is vinnék! Privátban megbeszéljük a postát.

Gabor80: igen, minden marad, csak a meghajtó IC-nek készül egy külön panel a szalagkábeles tüskesor csatival. A hangolhatóságára vagyok kíváncsi, táppal, visszacsatolással, kondikkal hogy lehet a hangjába belenyúlni, mit lehet kihozni belöle. Az áramköri megvalósíás maga nagyon egyszerü, akár lyukpanelen is össze lehet hozni. Van jó minöségü FR4-es furatgalvanizált próbapanel. Nem hallottam még ilyet, kíváncsi vagyok.

Próbáltam pl D-osztályú IC-böl meghajtó fokozatot csinálni (YDA138, TPA3116), egész türhetöen szólnak. A vivömaradékot komolyan meg kell szürni, ne jusson ki a bufferre.

saraha

#24 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: saraha » 2016.03.10. 10:24

Sanya ha van még, 2 nekem is kéne.A többit pü-be.

Sanya
Kapcsolat:

#25 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.03.10. 11:46

Saraha! Természetesen van kettő a számodra.

KD mester

#26 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.13. 11:47

Az L4 driver modul kapcsolási rajza:
L4 audioforum.gif

Toto
TotoWood Lab

#27 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.13. 14:23

KD! Próbáld már ki az erősítőt emitter ellenállások nélkül is! Alapos teszt, stb...
Egy ilyen vacak emitter ellenállás nem csak a hangot változtathatja meg jelentősen, hanem a hangszóró Qts-ét is, magyarul fosabb lesz mély.

KD mester

#28 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.13. 15:00

Oké. Most erre nem érek rá. Felhívom Tibi haveromat, csináljon egy kemény műterheléses tesztet, ha van ideje.
Ehhez kell egy áramkorlátozott labortáp, sűrűn rá kell nézni. Órákig kell járatni komoly kivezérlésen, ahol a legnagyobb a disszipáció, gyenge hűtéssel.

Toto
TotoWood Lab

#29 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.13. 16:53

Rendben, köszi. Lényeges lenne, így is már most bajban vagyok a hangváltó tekerccsel, főleg az ellenállása miatt.
Még szerencse, hogy ennek a ScanSpeak hangszórónak megvan az a pozitív tulajdonsága, hogy akár 300-400 Hz-től is váltható,
persze még kérdés viszont, hogy sikerül-e azon a frekvencián jól összehozni.

KD mester

#30 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.13. 16:56

Lesz csöves meghajtó 23dB negatív visszacsatolással. :D CF3 visszaváltás megint egy megoldás.

Új hangfalon lehet, hogy az lesz ám a jobb. ;)

Este rákérdezek Tibinél....

KD mester

#31 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.13. 16:57

Ja és nem rossz az a visszacsatolatlan 20 körüli DF sem ám....

Megyek, neki kell fognom két referencia L4-nek. Az L4 még mindig "AZ" L4.

Toto
TotoWood Lab

#32 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.13. 17:01

Nem is azt mondtam, hogy szar. ;)
De fölösleges alkatrészt ne alkalmazzunk elég kritikus helyen, ha tényleg megoldható.

0.1 ohm alatti tekercset szeretnék mindenképpen a hangszóróknak.

KD mester

#33 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.13. 19:45

Sikerült megkérnem a Tibit, hogy tesztelje le. (Engem is érdekel).
Kérdés, hogy mikor ér rá.... Valamikor sort kerít majd rá...
A torzításra is kíváncsi vagyok, mekkora előrelépést hozna. Hát meg hangra is. De mindenek előtt a stabil működés a legfontosabb.

Még ha megbízható is lesz így, akkor se mernék túl nagy tápfeszt adni rá (hogy alacsony legyen a viszonylagos disszipáció). Nagyon vékony csillámot használnék a tranyók alá és minél vastagabb alumínium hidat a hőkapcsolathoz.

KD mester

#34 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.13. 19:49

Valamint a nyugalmi áramot is az áramfelvételhez képest kell nézni.
Nulla nyugalmi áramra kell állítani. Ekkor a B100 áramfelvételéhez képest be kell állítani +25-30mA nyugalmi áramot. (Sokkal kisebb nyugalmi áram kell emitter ellenállások nélkül...)

KD mester

#35 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.13. 20:04

Az L4 nyákján is módosítottam. Mindjárt hengerlek 2 ilyen nyákot...

A mostani nyákon kicsit zsugorítottam 100mm helyett lett 95mm hosszú. Valamint a patch kondi opciót is beletettem...
L4.2.zip

KD mester

#36 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.13. 20:28

Itt egy gusztusos kinézetű példányról egy fénykép is: :D
P1041370.JPG

KD mester

#37 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.13. 20:30

A mostani nyákon kicsit zsugorítottam 100mm helyett lett 95mm hosszú. Valamint a patch kondi opciót is beletettem...

Toto
TotoWood Lab

#38 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.13. 20:32

Gondolkoztam is rajta, hogy lehet majd úgy nyugalmi áramot beállítani. Gondolom, hogy biztosíték helyére tenni kell két darab 10 ohm ellenállást,
és azon pedig feszültséget mérni...

Mekkora a max. tápfeszültség, ami ha beválik, jó lesz úgy? Bizony 4 ohmos woofert vettem.

KD mester

#39 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.13. 20:38

Minél alacsonyabb. Nem tudom, mennyire lesz megbízható a működés úgy. A gyári EC-kben is 35mA nyugalmi áram van (emitter ellenállás nélkül mennek ezek ugye).

miczo

#40 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.03.13. 21:24

Egy kisebb méretü 88x92mm-es L4 panelrajzot felteszek én is.
Van a bemeneti csatolónál patch kondi. A 19.8k eredö ellenállást (5.6k+1.5k+5.6k+1.5k+5.6k sorban) 20k+200k paralell van megoldva.
A TL071 körül smd és 5mm raszter lábas kondi is használható.
Ha tetszik használjátok egészséggel.

KD mester

#41 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.13. 22:28

Kösz miczo! most már van több nyákterv is.

KD mester

#42 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.13. 23:15

Na, meg a régi verzsön.:
l4.0.zip

KD mester

#43 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.14. 18:05

Kész a dys-cus sírató nyákja. :D Már "csak" be kell ültetni... Itt már a nyák is figyelembe van véve.

KD mester

#44 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.15. 14:27

Kész lett. De összességébe nem lett jobb hangja, mint a réginek. Csak más egy kicsit a hangkarakter a nyák miatt.

KD mester

#45 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.15. 17:29

Na megvan Toto a kívánságod! ;)

Tibinél stabilan működik a B100 emitter ellenállások nélkül. 25mA nyugalmi áram mellett. (Az Electrocompanietekben is pl 35mA-t használnak végtranyónként).

Viszont nagyon óvatosan és gondosan kell beállítani a nyugalmit. Áramkorlátozással. Könnyen ki lehet nyírni a végfokot nyugalmi áram beállításnál!

Nem érvényes a 100mA nyugalmi áram ekkor! 25mA-t állíts be!

Toto
TotoWood Lab

#46 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.03.15. 18:21

Na köszi, ez jó hír.

Akkor itt biztosan nem kell ilyen keresztezési torzítással számolni, mint az emitter-ellenállásos verzió esetén?
Én úgy tervezem, hogy biztosító helyére 10 ohmot odakötöm, majd kiszámolom, mennyi áramnál van meg a 25mA.

A jelenlegi erősítőmben biztosan hagyom a jelenlegi 0.15 ohm verziót, csak a következő projektnél lenne ez már kihagyva,
sokkal jobb hűtés mellett.

Azt még nem tudom, hogy itt van-e értelme megemelni a nyugalmi áramot, vagy tényleg elég-e a 25mA is? Hangra tényleg nem befolyásol semmit?

A hangszóró Qt-je miatt abszolút nem mindegy a sorba kötött ellenállás. Ezért is jó, ha 400 Hz körül is kiváló THD-val rendelkezik a hangszóró,
kisebb (ellenállású) tekerccsel is meg lehet oldani a váltást. Mondjuk 400 Hz főlé semmiképpen nem lenne optimális menni, de itt még idáig lazán maradhat ennyi.

KD mester

#47 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.15. 21:46

Nem.

Elvileg ezzel nem kapcsoló módba kerül a végfok. De a gyakorlatban mindig fellép némi keresztezési torzítás AB osztályú erősítőknél.
Tibi meg majd mér THD-t. Kiderül, hogy mekkora javulást hoz ez a dolog a konyhára.

Mindenesetre én is terveznék már egy sokkal kisebb B100 nyákot. Lehagyok két bizti foglalatot, meg az emitter ellenállásokat, meg az első forrtüske sort. Egy ilyen keskeny csík széles B100-at is kéne majd csinálni ebből. Na, meg én is megfülelem majd az emitter ellenállás mentes B100-at...

KD mester

#48 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.15. 22:29

Azt még nem tudom, hogy itt van-e értelme megemelni a nyugalmi áramot, vagy tényleg elég-e a 25mA is? Hangra tényleg nem befolyásol semmit?
Ha időzített bombát akarsz csinálni az erősítőből, le akarod égetni, akkor van értelme. :D

Egyéb esetben kénytelen vagy 25mA-nál maradni. Ez nem azért 25mA, mert csak elég. Ezt muszály ilyen alacsonyan tartani!

A tranyó meredeksége áramfüggő. Rdin=26mV/Ie. 50mA fölé semmiképpen nem mernék elmenni. A nagyobb lenne a jobb, de minél nagyobb az áram, annál jobban kell követni a termikus kompenzálásnak a végtranyó chip hőmérsékletét. Valamint a tranyó meredeksége is annál nagyobb. Annál könnyebben fut meg az áram és annál instabilabb...

Sanya
Kapcsolat:

#49 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.03.17. 08:45

KD mester!

Lehet, hogy nem voltam elég figyelmes, de nem találtam arra vonatkozó információt, hogy a B100 kimeneti bufferben levő MPSA42/MPSA92 tranzisztor párnál számit a ZL1G végződés a típusszámban, vagy ebben az esetben ez mindegy.

Illetve ugyanez a kérdés a B9 meghajtó modul esetében. Gondolom a meghajtó modulnál jobban számít a pontos típus.

Továbbá meg szeretném kérdezni, hogy vajon a fenti tranzisztorok esetében mennyire számít a furatszerelt kontra SMD tokozás? Ha jól tudom az MPSA42/MPSA92 párból létezik SMD változat.

Én alapvetően jobban szeretem az SMD tokozást, mert sokkal gyorsabban lehet velük dolgozni, mint a hagyományos furatszerelt alkatrészekkel.

KD mester

#50 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.17. 21:43

Ez így igaz. Keresztezési torzítás mindig van B, meg AB osztályban. Csak az nem mindegy, mekkora, meg milyen jellegű.
Emitter ellenállások nélkül össze lehet hozni azt, hogy sose zárjon le egyik végtranzisztor se teljesen és valamennyire kompenzálni tudja a másik nemlineáris karakterisztikáját.
Használják is a megoldást sok gyári készülékben (NAD, EC, stb)

A torzításcsökkenés meglepően nagy is lehet a szimulációk alapján. (Minél nagyobb a nyugalmi áram, annál nagyobb a THD csökkenés az emitter ellenállásos verzióhoz képest...)

Válasz küldése