B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Konzol

#1001 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.02.09. 17:22

Miczo mondta nekem is, hogy jó tapasztalatai voltak a 6N1P-vel. Kicsit meglepett a dolog, mert nálam a piros Tungsram E88CC versenytárs nélküli. A Tesla még csak-csak, a Siemens valamiért nem az esetem hasonlóan 6N23P-hez. Félreértés ne essék, ez a három cső is nagyon jól szól csak a Tungsram jobban tetszik.

KD mester

#1002 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.09. 17:29

Hát az FG-s panelbe. Abba lehet, hogy jól illeszkedik. Bár mondjuk azt is mondta, hogy abba kb az összes ECC88 is jól szól.
Gondolom persze a piros tunginál azért nem jobb... De majd kijavít, ha mégis.

KD mester

#1003 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.14. 06:54

Zsugorítottam egy kicsit a B100 nyákon 80 x 80mm-es méretre. (Ja meg ez két oldalas furat galvanizált kivitel lesz.)

B102_3.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

banzai

#1004 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: banzai » 2019.02.14. 15:43

szép lett. ha gyártatsz belőle egy pár darabra benevezek én is :D

KD mester

#1005 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.14. 18:06

Az a terv. Gyártatni szeretnék belőle. Meg majd B200 nyákot is akarok tervezni, de az már nem L-idomos lenne, hanem ilyen síkban a bordára szerelhető dolog. A panel alatt lennének a végtranyók és extrém kicsi lenne. Két oldalon, SMD alkatrészekkel nagyon kicsire össze lehetne hozni a B200-at is.

Hát azért az egy hónap, mire megjön. Ha megjött, majd szólok.

KD mester

#1006 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.15. 20:47

Oldalnézetből:

B102_4.jpg
B102_5.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

KD mester

#1007 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.16. 05:08

Egyébként tényleg nagyon hasznos cucc a miczo vektorgrafikus gerber nézegetője. :D

central _modul.jpg
ma_pcb.jpg

sajti

#1008 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: sajti » 2019.02.16. 08:01

Én ezt használom:http://mayhewlabs.com/webGerber/

Sajti

mzperx1

#1009 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: mzperx1 » 2019.02.19. 18:25

En is probaltam. Alkatreszek nelkul szerintem nem sokat er.

KD mester

#1010 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.19. 21:49

Ilyen alkatrészes 3D nézegetést tud az altium. De nekem meg az nem ér sokat. Nem csinálok bele alkatrészes footprinteket sem. Ez a gerber nézegető viszont a kimeneti gyártási fájlokat teszi láthatóvá, tetszőleges rétegekre lebontva, zoomolható, forgatható, stb. Végellenőrzésnek nagyszerű. Az Altium18-ban és sprint6-ban tervezett nyákok gerbereivel egyaránt teljesen jól elvan. Szóval nekem jó ez...

KD mester

#1011 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.23. 09:03

P2232824.JPG

KD mester

#1012 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.27. 01:04

Konzol írta régebben nekem, hogy végül nálad is az egyszerű dolgok váltak be.

Hát nem teljesen. Szerintem bármilyen topológiával lehet jó hangot csinálni. Bonyolulttal is. Szóval nem csak az egyszerű dolgok váltak be.

Mostanra teljesen megerősödött bennem, hogy az alaptopológia (kapcsolási elrendezés) nem számít az égvilágon semmit sem.

Hallgatom ezt a V5 dolgot, hangolgatom, közben ugyanezt játszom egy másikkal, azzal a fatengelyes, differősítős alapkapcsolású (tücsök szerű) dologgal, aminek az alkatrészei már eléggé eggyütt vannak. És volt egy olyan stádium, amikor a kettőt szinte meg se tudtam különböztetni egymástól, annyira egyforma hangzásviláguk volt.

Mindenki azt képzeli, hogy a kapcsolási topológia számít egy elektronika hangjában, hogy az valahogy meghatározza és vannak jó hangú kapcsolások, meg rossz hangúak.

Én is ezt hittem sokáig, de már teljesen nyilvánvaló, hogy mekkora téves hülyeség ez, hogy mennyire nem igaz...
Mindez csak a fejekben élő ésszerűnek látszó feltételezés, amiben mindenki hisz, de igazából semmi köze a valósághoz...
A gyakorlati tapasztalat abszolút ellentmond ennek a feltételezésnek és ez a történet valahogy teljesen máshogy működik igazából.

Úgy tűnik (már megint és sokadszorra), kizárólag az alkatrészek egymással alkotott szinergiája az, ami számít. Az határozza meg egy ilyen elektronika hangját alapvetően, gyakorlatilag 100%-ban és nem a kapcsolási alaptopológia. És bármelyik topológiával lehet bármilyen hangot összehozni. Egyszerűvel, bonyolulttal, differősítős bemenetűvel, CFA-val, visszacsatolással, vagy anélkül, stb-vel, tök mindegy, ezek a dolgok az égvilágon semmit, de tényleg semmit nem jelentenek. Hát ez a végső konklúzióm...

Szerintem most már nyugodtan leírhatom, hogy amikor például valaki feltesz egy kapcsolást és mások "megszagértik", hogy az a dolog kapcsolás alapján milyen hangú lesz, az akkora kreténség, mint döglött madarak röptéből a 22.század eseményeit kikövetkeztetni. :lol:

DöG

#1013 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: DöG » 2019.02.27. 15:28

Ezek szerint műveleti erősítővel is lehetne jó hangú meghajtót készíteni B100-hoz? :mrgreen: :D

KD mester

#1014 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.27. 15:36

DöG írta:
2019.02.27. 15:28
Ezek szerint műveleti erősítővel is lehetne jó hangú meghajtót készíteni B100-hoz? :mrgreen: :D
Persze. 1000%-ig biztos. :) Én sose mondtam, hogy nem lehet...Van is egy csomó ötletem műveleti erősítőkkel, csak sosem értem rá megvalósítani őket.

Majd kipróbálok ezt-azt például OPA2192-vel, vagy valami komolyabb AD-val + LME49830-al (azt a végén majd TL071-el lesz a legjobb hangja.... :mrgreen: )

KD mester

#1015 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.27. 16:20

Például ezzel lehetne is próbálkozni, esetleg még egy elé kötött másik OPA-val is, amire esetleg mehetne még egy visszacsatoló hurok:

https://hqelektronika.hu/termekek/lme49 ... -clamp-15p

OPA1.jpg

De számtalan más recept is elképzelhető OPA-k felhasználásával...

Konzol

#1016 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.02.27. 17:54

KD mester írta:
2019.02.27. 01:04
Konzol írta régebben nekem, hogy végül nálad is az egyszerű dolgok váltak be.

Hát nem teljesen. Szerintem bármilyen topológiával lehet jó hangot csinálni. Bonyolulttal is. Szóval nem csak az egyszerű dolgok váltak be.

Mostanra teljesen megerősödött bennem, hogy az alaptopológia (kapcsolási elrendezés) nem számít az égvilágon semmit sem.
Mikor ezt írtam, akkor a Buddha, HTA, Tücsök, illetve miczo meghajtója volt a favorit. Ebből az első háromban összesen nincs annyi tranzisztor talán mint a V4-ben:):):)
Amit írsz az egyébként maga az eleven diy hifis katasztrófa...

KD mester

#1017 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.27. 18:28

Most is azok a favoritok nálam. De becsatlakozott ez is. Már teljesen hozza, amit elvárok tőle. Elég kemény tenyésztésen esett át. Mondjuk nem is úgy szól, mint annó az a V4. (De már az sem, mert miczo megmókolta kondi ügyileg).

(Ennek magasabb értékű ellenállásokból áll a visszacsatoló hálózata. Az erősítése is majdnem 50V/V, szóval sokkal nagyobb, mint a V4-nek, más félvezetők, más ellenállások, meg más kondik vannak benne. Azért V5 és nem V4. :lol:)

Ráadásul olyan ezoterikus f...gok is felléptek (ezzel is), hogy a papír nem bírná el. :cry:

De a jól szóló alkatrésztemetőre sem ez az első eset. Nálam a mátrix nevű meghajtás is baromi jól szól, abba meg még több alkatrész van, mint a V5-ben. 16 tranyó, meg szervó, meg minden...

KD mester

#1018 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.27. 18:33

A V4/V5-ben 14 tranzisztor van. Buddhában 5 van, HTA-ban 3, a Tücsökben meg 4, szóval ja, tényleg. :lol:

KD mester

#1019 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.27. 19:18

Az hát! Teljes mértékben. Ez nagyon kiábrándító, tudom... De hát ez van... Te is tudod, hogy így van... Folyton ezt tapasztalod te is, miczo is, banzai is, meg mindenki, aki komolyabban elszórakozik a hifis témával...

Másrészt mindenki szabályszerűségeket keres, meg fogódzókat ösztönösen. Azt hiszi, hogy a hifis tapasztalatai érnek valamit...

De nem, mert bármilyen tapasztalatot is szerez az ember bármivel, mindig kiderül, hogy kizárólag csak abban a konkrét összeállításban/körülményekkel igaz és annak a szöges ellentéte is tapasztalható egy másik konstellációban...

A tapasztalatok ebben a témában sajnos kb nem érnek semmit. Ki lehet törölni velük. Nem léteznek kapaszkodók, meg szabályok a jó hang elérésére. Csak az agyak akarnak görcsösen ilyeneket találni/gyártani, mert egyszerűen erre vannak beállítva, hogy ilyeneket próbáljanak keresni.

De ez az egész annyira komplex, annyira ingoványos, meg olyan töményen van benne az "ezotéria", hogy el lehet felejteni a hifis tapasztalatok használhatóságát. Az a szabály, hogy itt nincs univerzális szabály.

Cserébe van viszont marha nagy rejtély, meg a totális megmagyarázhatatlanságok arzenálja. :D

Jó lenne, ha nem így lenne. Mindenki azt szeretné, ha léteznének konkrétumok/szabályok, hogyha így csinálom, meg úgy, akkor jó lesz a hangja a dolgoknak.
Görcsösen ragaszkodik mindenki a hithez, hogy vannak ilyenek, kell lenniük... De rohadtul nincsenek... és a legtöbben nem is tudják ezt megemészteni...

Konzol

#1020 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.02.27. 20:01

KD mester írta:
2019.02.27. 18:28
...

Ráadásul olyan ezoterikus f...gok is felléptek (ezzel is), hogy a papír nem bírná el. :cry:

De a jól szóló alkatrésztemetőre sem ez az első eset. Nálam a mátrix nevű meghajtás is baromi jól szól, abba meg még több alkatrész van, mint a V5-ben. 16 tranyó, meg szervó, meg minden...
Mivel a winchester és a fórum motor nem papírból van, talán jobban terhelhető...

Az alkatrésztemetők létjogosultságát pusztán einsteini okokból kérdőjeleztem meg. ( Mindek bonyolultan, ha egyszerűen is lehet? )

KD mester

#1021 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.27. 20:33

Hát jó...

A bakelit nyákos próba paneleken ment ugye a tenyésztés. Ezután megcsináltam a fényképen látható paneleket is. A két bakelit nyákos panel egyformán szólt, meg a két üvegszálas nyákra csinált is egyformán szólt szerencsére.

A probléma viszont ott kezdődött, hogy az üvegszálas nyákra csinált változat viszont rohadtul nem úgy szólt, mint a bakelit nyákos cserélgethető foglalatos prototípus. De nagyon durván más hangja volt. Pár ellenállásban is eltért. Yageo ellenállások vannak a visszacsatoló hálózatban, meg a tápszűrésben is. Na most a bakelit nyákosban frissebb gyártású yageo ellenállások voltak, ezeken vastagabb a festék réteg is, stb. Az üvegszálas nyákra készült verzióba meg több évvel ezelőtt vásárolt ugyanilyen gyártmányú ellenállások kerültek. Hát kicseréltem ezeket és bizony eléggé más hangja van az újabb gyártásúaknak... Teltebb, melegebb, jobban dominál a mély, stb. Csere után sokkal jobban hasonlított már a bakelit nyákos verzióra hangilag. De még a ledek tápáramát adó ellenállások is hallatszanak valamennyire, szerencsére csak kicsit, nem vészesen. (De ez már keményen metafizika... :cry: )

A táphidegítő kondi, ami az FG tápkondikkal van párhuzamosan, szintén keményen hallatszik... Hát ezen persze meg se lepődök, mert minden másnál is így van ez...

Végül mindent kicseréltem benne olyanra, mint ami a bakelit nyákos verzión van, de még így is maradt eltérés a hangjukban. Az meg ugye a nyák anyaga miatt van. Nem mondom, hogy ez, vagy az a jobb, de határozottan más a kettő.

A Buddhával hasonlóan jártam. A 100Ohm-os tápszűrő ellenállásokat kicseréltem 91R ugyanolyan gyártmányú, de más évjáratú ellenállásokra, mert építettem egyet és véletlenül ilyen ellenállók kerültek bele. Valamiért ennek jobb lett a hangja, mint a korábbinak. (Ez mondjuk marha ritkán történik, mert rendszerint rosszabb szokott lenni az eredmény, ha egy bevált dolgon változtatok.) Végére jártam, hogy miért történt és kiderült, hogy ettől a két ellenállótól történt ez. Egyszerűen valahogy jobban egyben van a hangja, dinamikusabb... Szóval kicseréltem a másik buddha panelekbe és az is jobb lett, eltűnt a különbség köztük. Bes....ok már ezen...

Konzol

#1022 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.02.27. 21:10

:):) Hurrá!! Persze más évjáratú csövek az oroszoknál, ellenállás a Yageonál... Sikerül kideríteni, hogy gyakorlatilag semmi nem reprodukálható. Persze ez megy bárminél. Két egyforma példányt is alig lehet építeni... Ellenállás, kondi, de tíz centi drót a belső kábelezésben dettó...

KD mester

#1023 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.27. 21:41

Volt már ilyen, hogy sikerült valami marha jót összehozni gány panelen, de egyszerűen nem tudtam reprodukálni...

Belekerült valami döglött DVD lejátszóból származó SMD ellenállás. Persze, hogy semmi mással nem volt hajlandó azt a hangot hozni. Tehettem bele akármit.... Az csak azzal, semmi mással... Bukott már meg így egy pár dolog, hiába lett eszméletlen jó hangja...
Az alkatrésztemetők létjogosultságát pusztán einsteini okokból kérdőjeleztem meg. ( Mindek bonyolultan, ha egyszerűen is lehet? )
Hát jelenleg ahhoz minden hozzávaló beszerezhető, meg olyan szépen világít normál üzemállapotban is. :lol:
Ezt nagyon jól megfogalmaztad. Kiegészíteném annyival, hogy ez nemcsak diy hifis... diy szó nélküli is...

Konzol

#1024 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.02.27. 22:15

KD mester írta:
2019.02.27. 21:41
Hát jelenleg ahhoz minden hozzávaló beszerezhető, meg olyan szépen világít normál üzemállapotban is. :lol:
Ezt nagyon jól megfogalmaztad. Kiegészíteném annyival, hogy ez nemcsak diy hifis... diy szó nélküli is...
Szépen világít??? Szerinted fölveszi a versenyt a csöves panelek halvány izzásával a négy piros led mellett?:):):)

Sanda gyanúm, hogy nagyon gyakran azért látni Wima és hasonló nagy sorozatú "ipari" kondikat, ellenállásokat drága holmikban is, mert nagyjából egészében állandó a minőségük, reprodukálhatóan. Miközben diy szinten a kerülendő kategória.

KD mester

#1025 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.28. 13:43

Off: Azért elképesztő, hogy milyen hatással vannak az itt leírtak a szomszéd forum(ok) életére. Mindenféle kapcsolási rajzok jelennek meg X-nél, Y-nál, Z-nél, amiknél engem valahogy elfog valamiféle déja-vu... Meg a burkolt célozgatások... Meg valahogy mindig olyan "szinkronban" történnek hasonló dolgok máshol, mint itt, csak egy kis időkéséssel. :lol:

KD mester

#1026 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.28. 14:25

Mindenesetre ezt a V5 meghajtást szerintem sikerült elég jól kiélezni hangilag. Most nagyon egyben van a hangja. Nincsenek benne egzotikus alkatrészek sem, talán csak az FG kondik számítanak kicsit annak. Meg jól elvan bakelit nyákon is. Azon egy kicsit csövesebb orientáltságú közép és magas tartománnyal rendelkezik.

KD mester

#1027 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.28. 15:48

Mivel az eredeti V4 nehezen után építhető, nagyon nehezen beszerezhetőek az egzotikus hozzávalók, nagyon problémás az elkészítése, stb, ezért nem is építi után senki.

Egyetlen egyszer se láttam olyan hszt soha sehol, ami úgy kezdődne, hogy után építettem a V4-et... :lol:

Na de most itt van a B100/B200 bufferral sokkal könnyebben elkészíthető V5. Egy dobozos sörrel az asztal szélén hengerelhető nyákkal. ;)

A lényeges hozzávalók, mint az ON MMBT5401 és 5551, az ON BC850-860, a hitano 220uF/63V-os 85C-os kondik HQ-nál beszerezhetőek. Az ellenállások a lomexben éppen kapható 0,6W-os yageo fémrétegek (de mondjuk a kísérletező kedvűek belepróbálhatnak takmant is, s...abb csak nem lesz azzal se). A tápba meg nichicon FG kondik, amik a TME-nél szoktak lenni. Vas fokozatba a zöld wima ezekkel a VAS tranyókkal jó kombináció lett. A bemenetre meg piros wima fkp2, vagy COG (annyira nem kritikus, csak ne valami aljadékság legyen.) Elvileg max +-55V tápfeszig lehet használni.

A hangja ezekkel az alkatrészekkel elég meggyőző lett szerintem...

A bemenetre az első két tranyót nem árt összeválogatni, meg a képen látható módon összeragasztani, hogy a bemeneti offset áramot minél jobban kinullázzuk. Különben serceg majd az elé kötött poti, vagy kattog a fokozatkapcsolós hangerő szabályzó. A többi tranyót nem kell válogatni. Esetleg lehet ellenőrizni hogy rendben vannak e...

V5.png

KD mester

#1028 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.03.02. 09:04

Ja azt valahogy elfelejtettem említeni, hogy sajna nem igazán jó 2SA1312/2SC3324-el. Szóval senki ne gyártasson nyákot kínában ezekhez a tranyókhoz. :D :lol: :mrgreen:

Ha a VAS tranyókat kicserélem 2SA1360/2SC3423-ra, akkor némileg javul ugyan ilyenkor a helyzet, egész tűrhetőnek is tűnik elsőre, de hát amikor beteszek utána egy pár tücsköt, hát most nem akarom azt írni, hogy egy-az egyben lealázza... de hát igen...

Szóval nem éri meg teliszórni ezzel az egzotikus s...rral, egyelőre a fent látható félvezető készlet a "best kombináció". Magasan az eddigi legjobb...

Konzol

#1029 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.02. 09:57

Pláne, ha egy Tungsram E88CC-t teszel be! Akkor jön az igazi parasztgyalázat...

KD mester

#1030 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.03.02. 11:12

Konzol írta:
2019.03.02. 09:57
A V5-be, vagy a tücsökbe nehezen teszek be egy tungsram E88CC-t. Amúgy az FG kondis meghajtót hallottad már? Abba miczo szerint nem is kell E88CC, 6N1P vel is nagyon über hangja lett.

Sajnos nekem most nincs itthon FG kondis meghajtásom. Csinálni kéne egyet, azt megfülelni, mit tud a 6N1P-vel...

Konzol

#1031 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.02. 11:21

KD mester írta:
2019.03.02. 11:12
Konzol írta:
2019.03.02. 09:57
A V5-be, vagy a tücsökbe nehezen teszek be egy tungsram E88CC-t. Amúgy az FG kondis meghajtót hallottad már? Abba miczo szerint nem is kell E88CC, 6N1P vel is nagyon über hangja lett.

Sajnos nekem most nincs itthon FG kondis meghajtásom. Csinálni kéne egyet, azt megfülelni, mit tud a 6N1P-vel...
:) Persze, nyilván, a félvezetős az félvezetős.

Csak én szeretek visszatérni a csöves meghajtásokhoz.
Mostanában nem nagyon tudtunk összehozni hallgatózàst, nem hallottam az FG kondisat a 6N1P-vel. Pedig kíváncsi vagyok rá.

KD mester

#1032 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.03.02. 11:33

Mondjuk a félvezetős meghajtások is fejlődtek ám azóta. A Buddha is, meg az a V4 dolog is (abból lett ez a V5).

Konzol

#1033 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.02. 12:18

Mondtam többször, hogy jók a félvezetős holmik. Nagyon jó némelyik, ha összehasonlítom a csövesekkel, akkor akár jobbnak is vélem a tranzistztorosakat. Aztán ha bennhagyom a félvezetősöket egy ideig,majd vissza a csöveket, akkor valamiért úgy gondolom, hogy igen! Ezeket szeretem. A bufferek közül a hibridet szeretem, pedig a fetes legalább olyan jó hangú. Az AD1865 dac-om félvezetős. A tda csöves. Az AD nagyon jó, de a tda-t szeretem.

Ez teljesen izlésbeli kérdés szerintem, vagy megvezet az olvasztott homok...

KD mester

#1034 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.03.02. 12:40

Nem azért írtam, hogy most kompenzáljak, hogy "a félvezetősök is vannak olyan jók". Nem kell most azért ajnározni azokat, hogy hát igen azok is jók... Nálad az a jó, ami, azt kész, tudomásul veszem én azt. Ami meg nem, az nem. Nálad a csöves meghajtással van a legjobb hang, azt tudom. :)

Azért én foglalkozok félvezetőssel is, mert azért nem árt, ha nem kell piros tungi valamibe. Az olyan szimpatikus tulajdonság. :D

Konzol

#1035 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.02. 12:43

Azért igyekszem objektív maradni amennyire tudok.

:):):) Az biztos... és erősen pénztárcakímélő is a Tungsramok mellőzése:):):)

Egyébként érdekes elfoglaltság meghajtókat tesztelni, bár nagyon fárasztó is. Van abban valami megnyugtató, mikor egy irányba mutatnak a vélemények, még ha mások is a favoritok esetleg.

KD mester

#1036 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.03.04. 19:01

Hallgattam a kétféle panelt. Hát a bakelit nyákos verzió még mindig nagyon másképpen szól. Teljesen ugyanolyan alkatrészek vannak már mindkettőben. Mondjuk ugyanez megtörtént a tücsökkel is. Csak ott a különböző üvegszálas nyákok hangjában léptek fel elég komoly eltérések.

A Budha esetében meg elhatároztam, hogy azt kizárólag lomexes, barna üvegszálas nyákra készítem. Azt is kipróbáltam már 4 féle nyákon. (Még chem1-en nem.)

Mitől vannak ezek a jól hallható eltérések, amik az egész hangképre rányomják a bélyegüket? Vajon mennyivel vátozik a 2. harmónikus aránya a bakelit nyákon? :lol:

A bakelit nyák felpuhítja a hangot, meglágyítja, kisimítja. Az üvegszálas nyákoknál meg sokkal intenzívebb, túlburjánzóbb a magastartomány. Általában keményebb a hang is úgy összességében minden téren. De marha nagy különbségek vannak még az üvegszálas nyákok között is. És van amikor az elektronika hangja valahogy összeférhetetlen a nyákéval. Bizonyos nyákon egyszerűen kellemetlen, tolakodó. Vagy pl bakelit nyákon megdöglik, túl lágy, letompult, unalmas lesz.

KD mester

#1037 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.03.11. 20:07

Amúgy csináltam egy egyoldalas, 83 x 83 mm-es B100 nyáktervet is:

(Egyszerűen, házilagosan sörrel hengerelhető kivitel.)

B103.gif

B103.zip

KD mester

#1038 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.03.13. 17:39

Úgy néz ki sikerült akaratlanul beleéleznem ebbe a V5-be a yageo ellenállásokat. Ha kicserélem a VCS hálózatba valamelyiket R534-re, vagy valami másra, úgy kivégzi a hangját, mint a huzat. Klasszisokkal romlik, de valami q...va nagy mértékben kicsinálódik a hang... :cry:

Gondoltam ideje az ellenállókkal is előre lépni. Majd milyen jó lesz az R534-et kap a VCS hálózatba... Hát egy nagy nagy büdös lóf... Egyelőre akármit rakok bele a yageo helyett, mindennel rosszabb, vagy sokkal rosszabb...hogy rohadjon meg. De amikor az összes yageo ellenállás visszakerül a VCS hálózatba, teljesen helyreáll a hang. Mocsok egy dolog ez az alkatrészek közötti szinergia...

Régen csináltam egy majdnem tök ugyanilyen kapcsolású CFA meghajtást. Abba rohadt jó volt az R534. Ebbe a legs...rabb...

A multkori kisérletben, amikor teliszórtam toshiba tranyókkal (mint az eredeti marantz CFA meghajtásban van), hát az is elég rendesen legyilkolta hangilag, de a mostani ellenálláscsere negatív hatása mellett még az is eltörpül. Ez valami döbbenetesen durva volt most...

rotring05

#1039 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: rotring05 » 2019.03.13. 18:26

KD mester írta:
2019.03.13. 17:39
Mocsok egy dolog ez az alkatrészek közötti szinergia...
Én mindig nagyra értékelem ha valaki kísérletező kedvű, és iszonyat mennyiségű energiát és időt áldoz a "fejlesztésekbe",..csak ilyenkor mindig felvetődik bennem, hogy egyáltalán meddig van értelme "elmenni" az alkatrészek saját, és együtt mutatott "hang-módosító" hatását illetően :?

KD mester

#1040 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.03.13. 18:33

Nem kell nagyon túlbonyolítani ezt. Egészen addig kell csak elmenni, amíg egyszer csak valahogy fellép az a hang, ami egyszerűen valahogy magától értetődően q...a jó. Ez egy bizonyos számú próbálkozás után be is szokott jönni. Szerencsével hamar beletrafál az ember, balszerencsés esetben meg sok próbálkozás után.

De az már nekem teljesen nyilvánvaló, hogy rohadtul nem léteznek "jó hangú kapcsolások", meg jó hangú alkatrészek sem. Olyan van, hogy bizonyos alkatrészek bizonyos pozíciókban mutatnak némi hajlandóságot ilyesmire. Táhát gyakrabban válnak be bizonyos dolgokba bizonyos helyeken (pl BG az SE-k katód hidegítésében, stb). De az is csak ennyi, és a legkevésbé sem ilyen univerzálisan "jóhangú" alkatrészek ezek, ilyenről szó nincsen... (Ilyenek max a mesekönyvben, meg a tapasztalatlanok hiedelmeiben vannak csak...)

KD mester

#1041 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.03.20. 15:45

Kipróbáltam a V5 meghajtást full KSC1854/KSA992-vel. Ez már lényegesen jobb, mint a toshibás verzió volt. Nincs az az azonnali hiányérzet.

A hangja ennek világosabb, magasba húzóbb. A magas hangok lecsengése egyértelműen fémesebb jellegű. Kicsit még jobb talán ha a VAS tranyókat 2SA1360/3423-ra cserélem és a többi marad KSA/KSC. Szóval a csak egy féle tranyó felhasználása jó lett volna, de át kell variálni pár kondit, hogy össze jöjjön a szinergia a full KSA/KSC tranyókészlettel...

Az eddigi BC/MMBTA verzió sötétebb tónusú, természetesebb, jobban egyben van a hangja.
A V4-hez képest jóval nagyobb VCS ellenállások ellenére, nagyon stabil a beállított offset, szóval ezzel sincs gond.

Akkor végül is ez a V5 verzió az eddigi legjobb az eddig kipróbált V4-V5 verziók közül, felteszem a nyáktervet.

Ez egyszerűen, házilag elkészíthető nyák, sörrel hengerlésre/kézi beültetésre optimalizálva. :lol:

Az MMBT5551 tranyókat fordítva kell beültetni. Ezek a beültetési rajzon jelölve is vannak! Csavarhúzóval lehajlítjuk a középső lábat, odarögzítjük, majd a másik két lábat is lehajlítjuk, erre figyelni!!!
(Így nem kellett az SMD tranyók lábai között vékony fóliákat kialakítani, ami problémás annak, aki valami gagyi nyomtatóval vasalásos módszerrel próbálkozik.)

Nagy méretű forrszemek vannak a könnyű beültethetőség miatt. Bizonyos helyekre többféle alkatrész méret is befér. A nyák szerkeszthető formában kerül fel és a V4 is elkészíthető rajta természetesen.

Ha valaki a KSA/KSC-s verziót akarja kipróbálni, annak sajnos vennie kell a fáradságot a nyák áttervezéséhez, mivel én a próbapanelbe próbáltam ki ezt a verziót (külön nyákra nem épült ilyen) és a KSA/KSC tranyókat, vagy az SMD toshiba tranyókat a megfelelő lábkiosztással forrasztottam hozzá a foglalatok ellendarabjaihoz).

V5_2.gif

V5_2.zip

KD mester

#1042 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.03.20. 22:03

Amúgy megjöttek a mini B100 nyákok kínából. Ha valakinek kell, akkor egy 6db most van. 3 embernek elég max...

Egyelőre zöld van, de most berendeltem kék, piros, meg fekete színben is egy 10-10 db-ot... :D

rendelés.gif

Konzol

#1043 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.21. 21:08

A csöves meghajtókhoz több tápegységet is csináltam. Egyszerűbbet, bonyolultabbat, sokáig eyszerű kapacitás sokszorozót használtam. Mióta -majdnem- végleges a hibrid buffer, ismét elkezdtem végigpróbálni a csöves tápokat. Érdekes módon most versenytárs nélkül a passzív RC szűrő táp a nyerő. Egységes, erőteljes, kifinomult. A korábbi félvezetős táp hőzöngőbb,nyersebb...

KD mester

#1044 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.03.21. 22:01

Konzol írta:
2019.03.21. 21:08
A csöves meghajtókhoz több tápegységet is csináltam. Egyszerűbbet, bonyolultabbat, sokáig eyszerű kapacitás sokszorozót használtam. Mióta -majdnem- végleges a hibrid buffer, ismét elkezdtem végigpróbálni a csöves tápokat. Érdekes módon most versenytárs nélkül a passzív RC szűrő táp a nyerő. Egységes, erőteljes, kifinomult. A korábbi félvezetős táp hőzöngőbb,nyersebb...

Hát....akkor már fel is firkanthatnád ide, hogy hogy is néz ki konkrétan az a passzív RC szűrő. :D

Konzol

#1045 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.21. 22:10

Rendben:):) Amint nem tablet lesz előttem, lerajzolom:) Konkrétan.:):)

KD mester

#1046 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.03.22. 07:14

A fehér színű nyák olyan divatos mostanában... :D

fehér nyák 2.png

banzai

#1047 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: banzai » 2019.03.22. 15:32

azért Te sem mész messzire egy kis csibészségért.

DöG

#1048 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: DöG » 2019.03.22. 18:02

Szerintem nincs benne elég tranzisztor! :mrgreen: :lol:

KD mester

#1049 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.03.22. 18:48

A kis kínaiaknál 100x100mm-es nyákig minden ugyanannyiba kerül.

Kíváncsi vagyok, hogy el lehet e velük játszani, hogy kettőt rakok fel egy nyákra ilyen darabolható kivitelben. :lol:

A színes B100 nyákok meg már átestek az AOI-on, meg a flying probe testeren, elvileg most adják majd postára...

sajtos_hörgető1.png

KD mester

#1050 Re: B100+... modul rendszerű végerősítő kollekció

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.03.22. 21:53

banzai írta:
2019.03.22. 15:32
azért Te sem mész messzire egy kis csibészségért.
Hát, nem megyek érte a "szomszédba". :lol:

(Minek is mennék? Innen nem tudja kitörölni. :mrgreen: Sajnos... :lol:)

Válasz küldése