Lépcsős bemeneti osztó

Konzol

#1 Lépcsős bemeneti osztó

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2017.05.10. 20:36

Agyalok egy lépcsős bemeneti osztón - stepped attenuator, akinek így jobban tetszik.
Az a gondom, hogy 24 fokozató forgókapcsoló az nem ad elég finom felbontást. Nehéz megtalálni néha a megfelelő hangerőt. Gyakorlatilag a relés osztó jön szóba.
Első körben 256 fokozatú osztóra gondoltam 0.3dB-es lépésközzel 8db dpdt relével, csatornánként 17db ellenállással megépíthető. Ez -76dB-t jelent, konstans bemenő ellenállású felépítéssel.

Kíváncsi lennék ezirányú tapasztalatokra. Mennyi osztás ad kényelmes használhatóságot, mekkora lépésközzel?

Van egy Sure kis D osztályúm, annak 1024 állású a bemeneti osztója...

miczo

#2 Re: Lépcsős bemeneti osztó

Hozzászólás Szerző: miczo » 2017.05.10. 21:11

Az a kis Sure egy FM62429 tipusú "serial data controlled digital volume control" chipet tartalmaz, amihez nagyon hasonló az arduinós körökben ismert PT2257/PT2259 IC.
Ezeket 10 bites soros adattal lehet vezérelni (van rá kész arduino-s program), ugyan nem tudnak 1024 szintet, de 0dB..-79dB tartományban, 1dB osztással állíthatók (2x5 bit helyiértékes BCD adatot kell rátolni).
Nézegettem ezeket, de kellene egy A-B próba, meghallgatni, hogy az IC belsö szabályzó része mennyire szól bele a hangba. High-end körökben valamiért nem divat ez a megoldás, pedig a vezérlése egyszerü, távírányítható stb...

Nekem egy 21 állású DACT poti van diszkrét smd ellenállás osztóval - nálam eddig ennek volt legjobb hangja (bármilyen potinál szignifikánsan jobb), de a 21 fokozat nagyon kevés, föleg úgy hogy 98%-ban az alsó 4 szegmensen tekergetem.

A relés megoldás szerintem jó, annyi hátránya van hogy kerregnek a relék, amikor szabályoz az ember és ez alacsony hangerön elég zavaró.

KD mester

#3 Re: Lépcsős bemeneti osztó

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.05.10. 21:25

A reléset meg párhuzamos 10 bittel lehet vezérelni. De annyi minek? Elég a 6 relé/6 bit. 64 hangerő állás azzal is megvan...

Konzol

#4 Re: Lépcsős bemeneti osztó

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2017.05.10. 21:37

Köszi! Azt sejtettem, hogy Te utánanézel az IC-knek. Én csak a brossúrát olvastam az erősítőről;) A Sure tesztjein általában jónak találták az osztó IC hangját.

Nem akarok ilyen cél ic-s valamit, szeretem, ha látom is az alkatrészt, nem csak tudok róla:):)
A relék kattogása most sem zavar - most is relés stabályzót használok. Van egy fílingje a kattogásnak.

A nyolc relé ellenállások, arduino a terv...a fenti felbontással.

Konzol

#5 Re: Lépcsős bemeneti osztó

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2017.05.10. 21:43

KD mester írta:
2017.05.10. 21:25
A reléset meg párhuzamos 10 bittel lehet vezérelni. De annyi minek? Elég a 6 relé/6 bit. 64 hangerő állás azzal is megvan...
A 64 állást kicsit keveslem. Pont azért amit miczo is mondott. A szoftveres szabályzó az mpd-ben 1%-os lépésközzel megy. Az már majdnem jónak tűnik..

Néztem az ic adatlapját, 1V bemeneti jelig használható...karcsú

miczo

#6 Re: Lépcsős bemeneti osztó

Hozzászólás Szerző: miczo » 2017.05.10. 22:01

Sajnos a torzításértékei sem a legfényesebbek. 0.05%...0.1% alatti, a legtöbb esetben ez elegendö, de a bemeneti jelszint tényleg kicsi.
A PT2257 széria valamivel jobb zaj és csatornaszeparáció szempontból.
Kisjelü 5V-os relékkel érdemes szerintem próbálkozni, azok elég finoman kapcsolnak. 8db már 256 szint.

Konzol

#7 Re: Lépcsős bemeneti osztó

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2017.05.10. 22:13

Pont erre gondoltam...
Végfok elé nem tehetek 1V-ot elviselő ic-t. Ennél még egy analóg multiplexeres ( 74HC40xx sorozatú ic) kis impedanciásan meghajtva és nem terhelve - fet, cső - jobban teljesít...
Vezérelni így is, úgy is kell...

Egy jó kis mankó az ellenállások kiszámításához:

http://www.eijndhoven.net/jos/attenuato ... index.html

Konzol

#8 Re: Lépcsős bemeneti osztó

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2017.05.11. 11:49

Közben tovább gondoltam a dolgot. Mostani elképzelés szerint forgó jeladó vezérelné - vagy nyomógomb, de az nekem snassz - és infra a reléket.
Aztán még eszembe jutott, hogy a legjobb az lenne, ha az mpd valamilyen klienséről történő hangerő változtatás ne az mpd szoftveres keverőjét vezérelje,
hanem az erősítő hangerejét állítgassa - így aztán mindegy, hogy a DAC tud-e hardveresen hangerőt állítani.
Utána néztem, a dolog megoldható, nem is túl bonyolult.
Az mpd null mixer beállítása úgy működik, hogy nem csinál semmit, de a mixer események - hangerő le, föl - megfelelő szoftverrel elkaphatók. Azaz a kliensen állítgatható a hangerő, de az nem fogja módosítani a lejátszott anyag hangerejét, de maga az mpd a hangerő változtatása kivételével mindent megcsinál - eseményt generál. Az eseményt feldolgozva külső eszköz -jelen esetben az erősítő hangerő szabályzója - simán vezérelhető. ( Ezzel a módszerrel lehet megoldani pl. LCD kijelzőt illeszteni a lejátszóhoz, ami aztán ki tud irkálgatni mindenfélét - mi szól, milyen hangosan, mennyi van belőle hátra, mennyi telt el stb. )

Most ott tart a dolog, hogy írtam pár sor kódot, ami figyeli az mpd eseményeit, azokat szétválogatja, kiszedi a hangerő információt.
Arduino-ra létezik forgó jeladóhoz kész kód, infra vevőhöz is van kész library, mindkettő működik is jól. Az mpd ( Orange, Banana, Raspberry stb. ) és az Arduino közti protokollt és összeköttetést kell még megálmodnom.

Konzol

#9 Re: Lépcsős bemeneti osztó

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2017.05.12. 21:54

Időközben pár dologra felhívták a figyelmem, mint buktatókra. Legkomolyabb dolog az időzítés. A relék kapcsolási ideje nem nulla, ráadásul aszimmetrikus. A meghúzási idő általában nagyobb - bár ezt lehet csökkenteni viszonylag egyszerűen a karalógus adat kb. 70%-ára, a bipoláris relêk pedig gyorsabbak. Szóval vacakolni kell a kapcsolási sorrenddel és időkkel, hogy csökkenjen a "glitch" - Totó most milyen boldog lenne:):).
A mâsik javaslat a relék számának 7-re való csökkentése. Van benne ráció, bár az is igaz, hogy a 127 vagy 256 okozatból sem célszerű mindent felhasználni, a kevésbé használatos tartományokban lehet slendrinábban lépkedni.

A lejátszó - erősítő kommunikáció is érdekes... Úgy gondoltam, hogy nem használok plusz hardvert, az soc-ban és az arduinokban is van soros vonal. Ez tűnik a legegyszerűbbnek, viszont galvanikus leválasztás nem árt. Az egyszerű optocsatolók is elketyegnek 9600-19200 bit/sec-en.

Toto
TotoWood Lab

#10 Re: Lépcsős bemeneti osztó

Hozzászólás Szerző: Toto » 2017.05.13. 00:18

Vettem egy csomó DACT 10k-s fokozatkapcsolót (nem most egyébként), én ezeket fogom használni szerintem. Ha jó a rendszer, nem fog annyira zavarni a fix. hangerő. Mondjuk 6Vrms így csak úgy lesz meg, ha potméter elé is teszek buffert. (pontosabban az IV után)

Toto
TotoWood Lab

#11 Re: Lépcsős bemeneti osztó

Hozzászólás Szerző: Toto » 2017.05.13. 10:24

De meg is mutatom a képet, ne, hogy azt higgyétek, hogy arra vagyok nagyvonalúan büszke, hogy félrebeszélek...
Hát a bufferek kelleni fognak. Már az RC szűrők miatt is.

Ja igen, ez a DACT féle, 21 lépcsős, SMD ellenállásos. Mondjuk engem az R534 féle 12 lépcsős tákolmányom sem zavar, csak akkor kell állítani hangerőt, ha azt akarom, hogy a többiek ne ébredjenek fel éjszaka. ALPS jóval idegesítőbb volt az eltérések miatt.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

Válasz küldése