Megfelelő minőségű alul-áteresztő szűrő 50khz alatti átvitelre

Toto
TotoWood Lab

#1 Megfelelő minőségű alul-áteresztő szűrő 50khz alatti átvitelre

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.04. 21:54

A téma adott. Olyan megfelelő minőségű alul-áteresztő szűrő érdekelne, amely 50 khz felett lehetőleg mindent megszüntetne,
viszont az alatta úgy viselkedne, mintha nem is lenne szűrő, beleértve a fázismenetet is. Ez az 50 khz csak egy szám, de úgymond f3 felső határnak jó,
igazából az lenne a fontos, hogy Mhz-es jelek ne jussanak el lehetőleg az erősítő bemenetéig.

Úgy gondolom, glitch és egyéb problémák miatt, ami LP-nél egyszerűen nem létezik, mindenki számára fontos lenne egy ehhez kialakított, megfelelő megoldás. Első sorban KD-t bíznám meg ezzel az üggyel, mivel neki jó füle van, és persze tapasztalata, ami ide nem árt.
De tényleg, annyi a lényeg, hogy 50 khz alatt olyan legyen kb., mint egy drót, felette pedig, mint egy lecsatlakoztatott drót.

miczo

#2 Re: Megfelelő minőségű alul-áteresztő szűrő 50khz alatti átvitelre

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.05.04. 22:54

Ezt digitális vagy analóg szüröként gondoltad megoldani?
Ami írsz az pusztán elméleti, matematikai szürö, a gyakorlatiaknak meg igen szép szakirodalma van.
Valahol itt érdemes kezdeni: http://www.ti.com/lit/ml/sloa088/sloa088.pdf

A felharmonikusok a tranziens a jelváltozásokhoz kapcsolhatók, tehát ahol a jelben nemszinuszos rezgés van, ott tranziensek, felharmonikusok is lesznek és ezek nem kívülröl jutnak az erösítöbe, hanem maga a zenei jel az ami felharmonikust generál az áramköri elemeken. Egy csattanás, éles felfutó él, négyszögjel szerü hangok, érces hangszerek. Ha ezeket a felharmonikusokat egy tökéletes 50kHz-es szürövel legyikkolnád, akkor maga a zenei jel torzulna. Szóval kicsit másképp kellene ezt megközelíteni, bár igazából nem tudom mit szeretnél egy ilyen szürövel.

Próbáld ki, hogy az erösítö bemenetére (jelvezeték) ferrite choke-ot raksz, az már valamennyire leszedi a megahertzes impulzusokat.

/Nekem van egy pár glitch-es LP-m, úgy is mondják, enyhén karcos, pattog itt-ott. :D/

Toto
TotoWood Lab

#3 Re: Megfelelő minőségű alul-áteresztő szűrő 50khz alatti átvitelre

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.05. 05:08

Kérdés, hogy ez diszkrét áramkörökkel megvalósítható lenne? Mondjuk 100 khz-től is megoldható lenne.

dyscus

#4 Re: Megfelelő minőségű alul-áteresztő szűrő 50khz alatti átvitelre

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.05. 12:24

"A téma adott. Olyan megfelelő minőségű alul-áteresztő szűrő érdekelne, amely 50 khz felett lehetőleg mindent megszüntetne,
viszont az alatta úgy viselkedne, mintha nem is lenne szűrő..."
Na ez engem is érdekelne! :lol:

Rézfaszú bagoly

#5 Re: Megfelelő minőségű alul-áteresztő szűrő 50khz alatti átvitelre

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.05.05. 15:22

1.Olyan szűrő nincs, ami mindent megszüntetne, van egy átviteli meredekség, ez a fokszámtól függ, de sajnos nincs ingyen ebéd, a hullámosság a sarok frekvencia előtt már bejön, minél meredekebb egy szűrő, annál inkább, és annál hamarabb. Tehát meg kell határozni, hogy mit engedünk a szűrőnek, ez mivel jár a forrás no meg a terhelés felé.
2.Lehet vagdalkozni számokkal meg frázisokkal, de erre ügyet sem vet semmilyen szűrő kapcsolás.
3.Az a baj, hogy Toto kiröhögi a rajta kiakadókat, és eszébe se jut változtatni a hozzáállásán. Ahhoz túl sokat kellene utánanézni a dolgoknak, no meg nem ártana meg is érteni. :)

Toto
TotoWood Lab

#6 Re: Megfelelő minőségű alul-áteresztő szűrő 50khz alatti átvitelre

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.05. 16:11

Olyan érdekelne akkor, ami egy jó kompromisszum. Nem muszáj 50 khz-nek lenni, lehet 200 khz is, annyi a lényeg, hogy 50 khz alatt lehetőleg ne befolyásoljon semmit, illetve lehetőleg Mhz-es zavarjelek lehetőleg legyen minél jobban megszűrve. Mint pl. a glitch.

Passzív szűrőt én is tudok méretezni, buffereket is rakni utána, de azért nyilván olyan érdekelne, amely lehetőleg a legjobb.
Előny, hogy Mhz-es zavarjeleket szednénk le, ahhoz képest az 50 khz alatti jó átvitelt talán még jól is meg lehet oldani.

Toto
TotoWood Lab

#7 Re: Megfelelő minőségű alul-áteresztő szűrő 50khz alatti átvitelre

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.05. 17:11

És kikísérletezett kapcsolás! Még az sem lehetetlen, hogy a 12dB/oktáv felül-áteresztős buffer után belevágom még a Mhz-es tartomány jelentős szűrését.

Konzol

#8 Re: Megfelelő minőségű alul-áteresztő szűrő 50khz alatti átvitelre

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.05.05. 18:09

Ráadásul a feltételek ellent mondanak egymásnak. A Csebisev szűrő erősítése a határfrekvencia felett meredeken csökken, cserében állandó amplitúdójú hullámossága van az áteresztő tartományban, a Butterworth típusú szűrő erősítése csak a határfrekvencia környékén kezd csökkeni, aminek a fokszámmal növekvő túllövéssel terhelt egységugrásra adott válasz az ára. A Bessel szűrő nem vág olyan meredeken, mint az előző kettő, viszont optimális a négyszögjel átvitele. ( azaz a csoportfutási idő szeles frekvencia tartományban állandó - a fázistolás ebben a tartományban arányos a frekvenciával ).
Most akkor melyiket is szeretnéd Toto? Mind a három szűrőt azonos áramkör valósítja meg, csak a szűrőtagok értékei mások.

patrik96

#9 Re: Megfelelő minőségű alul-áteresztő szűrő 50khz alatti átvitelre

Hozzászólás Szerző: patrik96 » 2016.05.05. 18:27

Toto írta:És kikísérletezett kapcsolás! Még az sem lehetetlen, hogy a 12dB/oktáv felül-áteresztős buffer után belevágom még a Mhz-es tartomány jelentős szűrését.
pl. ezért alkalmaznak transzformátort a DAC-ban, annál egyszerűbb és jobb aluláteresztő szűrő nem nagyon van, ha meg még a ES9018 hoz is alkalmazott kapcsolást használod akkor a sarokpont 50kHz körüli lesz. http://digilander.libero.it/paeng/a_24_ ... rticle.htm
Vagy vegyél egy jónak mondott sokbites CD játszót pl. Marantz 53-63SE abban van elég meredek szűrő készen

Toto
TotoWood Lab

#10 Re: Megfelelő minőségű alul-áteresztő szűrő 50khz alatti átvitelre

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.05. 18:56

Az a gondom a transzformátorral, hogy igazság szerint több évet rá kellene áldoznom arra, hogy megtaláljam az optimálisat hozzá.
Én nem azt építem, mint dys-cus... Tehát ki kell kísérletezni a trafót, stb.

Mondjuk a zajszűrés így is meglesz, elég frankón, trafó nélkül. Csak ez a fránya glitch az, amit talán nem tudok belőle kivenni.
Mondjuk lehet, hogy a B100-hoz készült meghajtó már nem lesz annyira érzékeny a glitch-re, ez lenne jó.

dyscus

#11 Re: Megfelelő minőségű alul-áteresztő szűrő 50khz alatti átvitelre

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.05. 19:13

"Én nem azt építem, mint dys-cus... Tehát ki kell kísérletezni a trafót, stb."
Te Toto ne röhögtess már. A trafót nem kísérletezni kell, hanem méretezni. Te tavaly még a másik fórumon úgy akartál trafót készíteni, hogy valami kedvenc kábeledből húzkodtál volna ki huzalt. Azért látom kezdesz otthon lenni a témában. Engem meg -mivel hülye vagyok hozzá- az érdekelne, hogy írtad az előzőekben, hogy mértétek a torzítást. Ez engem nagyon érdekelne. Tudnál benne segíteni? Mindig gondban vagyok ha megkérdezik egy DAC torzítását, s azt mondom, nem tudom megmérni. Segíts lécci egy rövid leírással a mérés metodikájáról.

Toto
TotoWood Lab

#12 Re: Megfelelő minőségű alul-áteresztő szűrő 50khz alatti átvitelre

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.05. 19:21

Elvittem Sándorhoz (Sny21) trimmerelni a D/A-t, akkor döbbent rá ő is, hogy valóban annyi az AD1862 D/A torzítása, amennyi az adatlapján szerepel.
A saját, még kezdetlegesebb, de már versenygyőztes I/V-m kimenetére volt téve az oszcilloszkóp és a torzításmérő is.

A torzításmérő az egymilliós kategóriájú eszköz volt, Windows 98 oprendszer alatt futott.
Egyetlen szépséghiba volt a mérés közben, az a I/V kimenetére rárakódott erős nagy frekvenciás zaj a Mhz-es tartományban, így oszcilloszkóppal nem tudta Sándor megfogni -60 dB-n a jelet.

Viszont a torzításmérővel sikerült szépen betrimmerelni a D/A-t. Ugyanazok az értékek születtek, amennyi az adatlapra fel van írva. Igaz, másodpercenként ugrált gyorsan folyamatosan, de ebben a kategóriában volt.

miczo

#13 Re: Megfelelő minőségű alul-áteresztő szűrő 50khz alatti átvitelre

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.05.05. 22:36

Totó, készült arról a mérésröl bármilyen dokumentáció? Érdekelne a lebegőföldes I/V zajmérése, vagy akár az azt meghajtó táp zaja.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára miczo 2016.05.06. 00:32-kor.

Toto
TotoWood Lab

#14 Re: Megfelelő minőségű alul-áteresztő szűrő 50khz alatti átvitelre

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.05.05. 22:44

Már rég kukázva lett a lebegő tápos verzió, a trafó primer-szekunderén kialakult kapacitás miatt. Szimmetrikus tápos, legelső verzió már készen volt az újabb fajta I/V-ből. Itt van annak a továbbfejlesztett kapcsolási rajza.

Trimmerelésre vittem a D/A-t, nem dokumentálni. Tápos zajmérést nem csináltunk.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

Válasz küldése