Végerősitő cső katód ellenállásának áramgenerátoros helyettesitése

Elektroncsöves elő és végerősítők, phono, DAC IV és egyéb

Moderátorok: dyscus, Zsoci

Válasz küldése
petibácsi

#1 Végerősitő cső katód ellenállásának áramgenerátoros helyettesitése

Hozzászólás Szerző: petibácsi » 2021.09.30. 22:05

Sziasztok.
6P3C csővel épitek PP-t, az egyszerűség kedvéért csak egy csővel adok rajz tervezetet. Az ötletemet az indikálta, hogy a két cső katódárama nagyon pontosan együtt fusson, még a cső öregedésekor is. A katódellenállást elkóval át kell hidalni, azt pedig minőségi gépnél kerülni kell, ugyan a katódellenállás ad némi stabilitást. Nagyobb áramnál nagyobb katódfeszültség lesz, ami zárásba viszi a csövet, némileg stabilizálja a munkapontot. Az előfeszt nem szeretem, ezért a katódba egy áramgenerátort képzeltem el LM317-el. Hidegitő kondinak azért 10 uF-ot tennék, mert az áramgenerátor belső ellenállása nagyon nagy, ezért nem kell nagy kapacitás szerintem. A 33 V-os Zener megakadályozza, hogy egy csőmegfutás, esetleg zárlat esetén a stabkockára ne kerülhessen a megengedettnél nagyobb feszültség, 37 V-ot ad meg a katalógus. Csőzárlatnál a Zener kinyit, és kiveri a 200 mA-es biztit. Mi a véleményetek ?
Csatolmányok
6P3C áramgenerátoros katódellenállás tervezet 003.jpg
6P3C áramgenerátoros katódellenállás tervezet 003.jpg (46.6 KiB) Megtekintve 530 alkalommal

DöG

#2 Re: Végerősitő cső katód ellenállásának áramgenerátoros helyettesitése

Hozzászólás Szerző: DöG » 2021.10.01. 18:54

Üdv!

Nekem ez a hülye ötletem támadt a probléma megoldására:
6P3C autokatod ötlet.png
6P3C autokatod ötlet.png (8.37 KiB) Megtekintve 438 alkalommal
A 2 Isense ellenállások értékével lehet beállítani az ágankénti áramokat (cca. 0,65V).
Így nem kell elkókat használni (jóval nagyobb impedanciákon vannak a kondik >>> katódkondinál jóval kisebb értékűek elegendők >>> fólia kondik). :)
Talán még a cső asszimetriákat is jobban kezeli? ...elvileg :oops:

DöG

#3 Re: Végerősitő cső katód ellenállásának áramgenerátoros helyettesitése

Hozzászólás Szerző: DöG » 2021.10.01. 19:59

Na megint előbb rajzoltam, mint gondolkodtam... így hülyeség. :cry:

DöG

#4 Re: Végerősitő cső katód ellenállásának áramgenerátoros helyettesitése

Hozzászólás Szerző: DöG » 2021.10.01. 21:34

...talán így, ha minden igaz... [gondolkodik]
autokatod 2.png
autokatod 2.png (10.21 KiB) Megtekintve 390 alkalommal

petibácsi

#6 Re: Végerősitő cső katód ellenállásának áramgenerátoros helyettesitése

Hozzászólás Szerző: petibácsi » 2021.10.02. 03:44

DöG írta:
2021.10.01. 21:34
...talán így, ha minden igaz... [gondolkodik]
autokatod 2.png
Ez borzasztó bonyolult. Nekem az a célom, hogy a két végcső katódárama minden körülmények között egyformán 60 mA legyen, nyilván a szélsőséges eseteket kivéve. Ezért van csövenként külön stabkocka, és miután mint áramgenerátor működik, a belső ellenállása nagy. Szokták használni, de mint közös "katódellenállást". Ezt fejlesztettem tovább. A 10 uF-os olajkondi elég kell legyen rá a nagy belső ellenállás miatt, de majd a mérésnél úgy is kiderül. Ha nem válik be hangminőségileg, akkor BC639-ből épitek egy egyszerű áramgenerátort. Ebben a tartományban a kimeneti karakterisztikája még szinte vizszintes. JFET "tudása" határértékileg ide kevés, a MOS-FET meg nem zárható ennyire le, néztem a karakterisztikájukat. A szivem csücske persze a cső, de a trafó már adott, viszont izmos negativ feszt kéne a katódjába pumpálni.
Csapongok össze vissza, szóval a stabkockára kerülő katódfeszültséget a 60 mA-hez tartozó A-K feszültség határozza meg, jelen esetben 20 V körül várható, de a pontos értéket előzőleg csőmérővel kimérem. A stab túlfesz védelmét a 33 V-os Zener megoldaná. A bizti meg csőzárlatnál a Zeneren keresztül elszáll, de ezt már a posztban is megirtam. A meghajtó egy differenciálerősitős, "hosszúkatódos" E88CC lesz, de "hosszúkatód" helyett áramgenerátorral. Több épült már belőle, kiváló mérési eredményeket produkál, és nagyon szépen szól. Nem lehet kibillenteni a szimmetriából, akármilyen asszimetrikus csövet beteszek. Az anódokon az egyenfesz nyilván nem lesz egyforma, de a lejövő váltókat szkóppal összeadva, még 10 kHz négyszögjelnél is vonal van. JFET-et használok, BF245B-t. A kivezérelhetősége brutális, 80 V váltó lejön az anódokról.

Konzol

#7 Re: Végerősitő cső katód ellenállásának áramgenerátoros helyettesitése

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2021.10.02. 08:18

petibácsi írta:
2021.10.01. 21:47
Ilyesmire gondoltam.
https://diyaudioprojects.com/Tubes/EL84 ... -Tube-Amp/
Ez egészen mâs megoldâs, mint amiről írtál. A linkelt rajzon a végcsövek differenciál erősítőt alkotnak áramgenerátorral a katódjukban - hosszú farkú kapcsolás -, ilyenkor a két cső áramának összege egyenlő az áramgenerátor áramával nyugalmi állapotban épp úgy mint vezérlés közben. Azaz vezérlés közben hol egyik, hol másik csövön folyik nagyobb áram. Ha csövenként teszel áramgenerátort a katódba, akkor a cső árama nem tud változni vezérlés hatására sem, csak akkor, ha átblokkolod az áramgenerátort vâltóáramú szempontból. Az átblokkoló kondenzátor és a stabkocka együttes hangi hatása minimum kérdéses. Egy rács előfeszítést szabályzó szervóval valószínűleg kisebb fájdalommal tartható állandó értéken a cső nyugalmi árama. Ilyesmit szoktak is csinálni talán a Prima Lunákban ha jól tudom.

DöG

#8 Re: Végerősitő cső katód ellenállásának áramgenerátoros helyettesitése

Hozzászólás Szerző: DöG » 2021.10.03. 15:10

petibácsi írta:
2021.10.02. 03:44
...Ezért van csövenként külön stabkocka, és miután mint áramgenerátor működik, a belső ellenállása nagy. Szokták használni, de mint közös "katódellenállást". Ezt fejlesztettem tovább. A 10 uF-os olajkondi elég kell legyen rá a nagy belső ellenállás miatt,...
Ez így nem működik! A törésponti frekit itt nem a "végtelen R" (f=1/(2×Pi×C×R) képletbe helyettesítésével kapod, hanem -mivel a csőnél Rkatód komplexum egy helyi visszacsatolást végez- szerintem a cső meredekségétől és Xc értékétől függ [gondolkodik]

Kis kondival csak kapacitás szokszorozással tudod megúszni...
autokatod 4.png
autokatod 4.png (12.26 KiB) Megtekintve 223 alkalommal
Itt 2× LM317HV (60V-os változat) az áramgenerátor, a felső kondik (Katód-adj) blokkolják át AC szempontból az áramgenerátort -itt LM317 (mint sönt stab.) kapacitás szokszorozóként működik-:
Rk+kapacitás szokszorozó működési vázlat 1..png
Rk+kapacitás szokszorozó működési vázlat 1..png (3.51 KiB) Megtekintve 222 alkalommal
A +alsó kondik pedig eliminálják a blokkvázlat 27R katódellenállások hatását is AC szempontból ... ha minden igaz. :?

Itt pedig náhánnyal több (de olcsóbb) alkatrészből felépítve kb. ugyanaz: :)
autokatod 3.png
autokatod 3.png (9.47 KiB) Megtekintve 222 alkalommal

Válasz küldése