A TauCeti.

Elektroncsöves elő és végerősítők, phono, DAC IV és egyéb

Moderátor: dyscus

Válasz küldése
dyscus

#1 A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.19. 15:07

Úgy gondoltam, nyitok egy ilyen topicot itt azért, hogy a TC tulajdonosok, vagy akik résztvettek a fejlesztésben, vagy esetleg érdeklődnek a téma iránt, legyen egy felületük gondolataik közlésére.
A TauCeti erősítőnek története van:
Nem hosszú, nem régi, de van. A kezdetek 2012-re nyúlnak vissza, mikor felmerült egy üzleti lehetőség, ami szokás szerint nem jött össze. A lényeg az volt, hogy a jó nevű Dynaco ST70 ellenébe fejlesszek ki egy erősítőt, amit majdan egy kereskedő fog majd forgalmazni. A kereskedő azóta sincs, az ötlet szülőanyja pedig azóta is sír, mert igen, már az első TauCeti jobban szólt mint a nevezett ellenfele. Ki is találtuk, hogy Dunaco neve lessz a projectnek. Ebből egy darab készült, monoblokk kivitelben, csöves egyenirányítással. Ez volt az MkI-es verzió. Szimmetrikus felépítésű, CFB-t és kettős NFB-t tartalmazott, emely megoldások azóta is megtalálhatók a TauCeti-ben. A meghajtó fokozat diferenciál erősítő volt, ez is megvan a mai napig. Blokksémája a fotón látható. Egyszerű felépítésű kapcsolás, amely magán hordozza a Williamson által javasolt elrendezést megfűszerezve egy kis ARC filozófiával.
TauCeti blokk.jpg
TauCeti blokk.jpg (75.72 KiB) Megtekintve 4977 alkalommal
Az első készülék itt látható. Csinos kis jószág lett.
IMG_4235L.jpg
IMG_4235L.jpg (200.47 KiB) Megtekintve 5003 alkalommal
Aztán elmaradt a kényes csöves egyenirányítás, és így több verzió is készülhetett. Pl ez:
TauCeti.JPG
TauCeti.JPG (323.61 KiB) Megtekintve 5003 alkalommal
A képen látható készülék dual mono kivitelű, egy Audio Innovation ketyerét küldött el a fenébe. Nem nüansznyi különbség volt a két készülék között. Ezen készülék már PCB-re készült, előre vetítve azt, hogy van igény ilyen árfekvésű erősítőkre, amit esetleg sorozatban kell majd gyártani.

dyscus

#2 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.19. 15:24

Igen, a sorozat gyártás kérdése felmerült, mivel egy Svájci-Magyar firma ügyintézője megkeresett ez ügyben. Az ügyintéző nagyon lelkes volt, én nem. Az idő engem igazolt: nem lett svejci erősítő. Mindenesetre munkát azt fektettem bele szépen. Ekkor kaptam egy segítséget is arra vonatkoztatva, hogy hogyan lehetne kispórolni egy pár csatoló kondit a fázisfordító után. A segítség semmit sem ért, mivel szimuláció volt, és nem működött, ezenkívül a készülék fő erényét, a szimmetrikus felépítést veszélyeztette. A szimmetriát megtartva készítettem el a TC minimax-ot, ami egy össze ZIP-elt erősítő volt. Mivel Philips 6L6WBT csövekkel készült, ezért csak 20 Wattos teljesítményre volt képes, de még ekkora erő mellett is sikeres miniatűr volt. Ez saját célra készült darab volt, elkészítésének oka a bemutatás volt. Csinos kis példány lett, s a mai napig használja a gazdája.
TauCeti MiniMax.JPG
TauCeti MiniMax.JPG (321.83 KiB) Megtekintve 4994 alkalommal
A készülék belseje az alább látható:
DSCF0017.JPG
DSCF0017.JPG (324.53 KiB) Megtekintve 5003 alkalommal

dyscus

#3 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.19. 15:31

A Minimaxban látható NYÁK lemez a mai napig alapja a nagytestvérek áramköri lapjának. Az itteni sűrítés tette lehetővé a kompakt megjelenést a jövőben. Mindig ez a PCB fejlesztődött, növekedett tovább. A fotón jól mlátszik a négy darab csatoló komdenzátor, PIO és Orange kivitelben. Ha jól emléxem erre a készülékre mondta KDmester, hogy jobban szól mint az ARC. Ez Győrben volt, ahová úgy tudtam elvinni a kütyüt, hogy kölcsön kértem a gazdájától. Én is sajnáltam megválni tőle, de a szükség úgy hozta. Most elmegyek KV-t inni. :P

hodyka

#4 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2017.04.19. 15:52

dyscus írta:
2017.04.19. 15:31
Most elmegyek KV-t inni. :P
Remélem nem valami kávézóba mentél, tessék folytatni a fotókkal ilusztrált írást ;)
Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

dyscus

#5 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.19. 16:29

Az evolúció folyamatában azért az MkI-es verzió változott:
A meghajtó cső időközben ECC88-ból ECC 82 lett. Ez kicsit faramuci, mivel a 88 az "hajtósabb" cső, de a hang így mégjobb lett.
Módosult a NYÁK elrendezés, de nem lényeget érintően, illetve kisebb lett az NFB. Ezt aztán vissza alakítottam az eredetire. A készülék beállítása nehézkes volt, ugyanis le kellett kötni hozzá az NFB-t, majd magát a feszerősítő és fázisfordító részt egy potival ki kellett szimmetrizálni szkóp felhasználásával. Ráadásul cső csere során a szabályozást illik újra elvégezni. Változott az alkatrész készlet is, megjelentek a PRP ellenállások.
http://prpinc.com/products/leaded-metal-film-resistors
Az általam készített készülékekbe a PR9372-es audio célra készített ellenállások kerültek, amelyek kb 200 Ft-os árukkal nagyon jó ár-érték arányt képviselnek. Készítettem egy DALE ellenállásos verziót is, s mondhatom semmivel sem volt jobb, mint a PR ellenállásos. Gratula a gyártónak a jó minőségért, és az alacsony árárt. Gondoljunk csak bele: alig kétszer annyiba keröl mint egy Conrad-os kékcsíkos ellenálló. Hangjára a precízség jellemző, valszeg miatta részletgazdag a Tau Cetik megszólalása. Persze vannak olyanok, akik leszólják, de higgyük el, ez az ő bajuk. A másik ellenállás típus ami megtalálható nagyobb tömegben, az az AB, vagy az utángyártása az Arcol szén kompozit ellenállások. Ezeket ott használom, ahol már a pontosság, és a zaj nem számít. Pl tápban, segédrács stoppernek, vagy a jel útjába a végcsövek gridstopperjeként. Véleményem szerint hangjuk nagyon jó, versenyképes, vagy talán jobb is mint a tantál ellenállóké. Ami baj, hogy nagy az érték szórásuk,illetve a zajuk. Ettől függetlenül kellenek a Vintage hangzáshoz, ami nem tévesztendő össze az SE erősítők hangzásával. Ez utóbbit ne forszírozzuk, mert gazdáik izgatottak lesznek mint Bodri, ha jön a postás, aztán meg úgy tesznek, mint akiknél nincsenek otthon. :P Komolyra fordítva a szót az MkI. nagyon jó kis készülék. Felteszek ide egy MkI 1k néccög átvitel fotót:
TauCeti 1k Néccög.JPG
TauCeti 1k Néccög.JPG (322.84 KiB) Megtekintve 4977 alkalommal
Aztán minden maradt a régiben, csak a 8 Ohmos műterhelést lecseréltem 1uF paralell 0.21mH-s terhelésre. Ami egy durva terhelés, mivel eleve a 0,21-es induktivitás DCR-je nincs 1 Ohm. Nos a TauCeti-nek ez nem ártott meg, amit az alábbi fotó bizonyít:
TauCeti 1k Q 1uF+0,21mH.JPG
TauCeti 1k Q 1uF+0,21mH.JPG (313.35 KiB) Megtekintve 4985 alkalommal
A kapott eredmény magáért beszél, valamint a szimmetrikus felépítést, és az alkalmazott visszacsatolást népszerűsíti. Ennek ellenére sokan az együtemű, nfb nélküli kapcsolást abszolválják, mint a HighEnd csúcsát, sőt odáig elmennek, hogy képzeletükben az NFB tartalmazott erősítőt kommersznek tartják, de olyan is van aki egyenesen azt vágta a fejemhez, hogy a szar erősítőt az NFB-vel javítom fel. :shock:
Aztán beütött a ménkű! Rábeszéltek arra, hogy ha áramgenerátort használok a fázisforgattyú katódjába, akkor kisebb lesz a torzítás, és önbeálló lesz a szimetria is. Persze visszacsatival eddig is beállt magától, de a hang sokkal jobb, ha külön is beállítottam a szimmetriát. Nem tom miért. Szóval megjelent a FET az erősítőben, s innentől kezdve TauCeti MkII. ről beszélhetünk. Ebből a verzióból sok készült, s gazdáik a mai napig boldogok, s szívesen hallgatják rajta magnóikat, CD-iket, és LP-jüket, sőt ámítógépüket.

dyscus

#6 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.19. 16:34

hodyka írta:
2017.04.19. 15:52
dyscus írta:
2017.04.19. 15:31
Most elmegyek KV-t inni. :P
Remélem nem valami kávézóba mentél, tessék folytatni a fotókkal ilusztrált írást ;)
Most viszont elmegyek a boltba te ló.Telón elérhetsz. :P
Ja, igen veszek sört is. :P Mielőtt kérdeznéd. :idea:

dyscus

#7 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.19. 18:25

Off Vissza is értem, bár ilyen havas időben nekem vigyázni kell a boltba járással. Pénteken viszont jártam Pest déli részén egy ilyennel:
https://en.wikipedia.org/wiki/Brditschka_HB-3
Illetve Bőrs felett kétszer ilyennel:
Aerosport-Blanik_L-13_N8789-1024.JPG
Aerosport-Blanik_L-13_N8789-1024.JPG (118.08 KiB) Megtekintve 4944 alkalommal
Nem voltam fent sokáig, mert mindenféle kaja szag volt fent, mintha valaki sajtos tésztát evett volna a földön, s a légáramlat felhozta. :lol: Egy a lényeg: a kezem nem tört el. :P On.
Vissza térve a témához, ott tartottam, hogy kialakult a TauCeti MkII. A kimenő trafó az MkI-ben, és az MkII-ben azonos felépítésű, egy jól begyakorolt 6L6-ra kifejlesztett példány 6k:6,3 Ohm áttétellel. Persze voltak egyedi igények is. Ez a trafó elbír mindenféle 6L6-al, és rokonaival is. Széles átvitelű, jó a fázis görbélye, ez miatt jól tűri a visszacsatolást, és semleges a megszólalása. A CFB-nek nincs külön tekercse, hanem a szekunder egy szimmetrikus kiképzésű tekercs, melynek a közepe a földre megy, ahhoz képest van jobbra-balra két leágazás a hangszórónak, majd a tekercs folytatódik jobbra-balra két-két résszel, amelyek végére a végcsövek katódja, és a visszacsatolás csatlakozik. A felépítésmiatt érzékeny a konstrukció. A jó közösmódusú zaj elnyomás, hogy meglegyen, el kell találni a visszacsatolás nagyságát, aminek meg egyik meghatározó eleme a nem szabadon változtatható első cső katódellenállása, illetve az ott lévő áramgenya. Szóval mindennek stimmelnie kell. Sajna volt olyan, hogy nem stimmelt minden, ezért zajos lett az erősítő, de erről majd később. Az alábbi fotón egy kiváló minőségű szépséges dyscus trafó látható, amely nem csak a TauCetiben van rendszeresítve, hanem sok DP erősítőben, valamint díyer, és kézműves berkekben is. A kínai, és DP erősítőket ezekkel tuningolják, vagy tuningoltatják. Méréseik megtalákhatók ezen a fórumon is. A trafónak egy ismertető jele van: minden paraméterében (RDC, Lp, Zp szórások) valamint mindkét tekercsre vonatkozóan szimmetrikus. Akinek van ilyenje az bizonyíthatja, hogy 1%-on belül van a szimmetria, de jellemzően 0,5% a hiba. Természetesen így is szól. Sávszélessége széles, ezért az erősítőben le mkell rontani az átvitelt. Bizony, van ilyen. Rezonancia pontja 200kHz felett van, de nagyon. Íme a trafó:
PP kimenő 6L6 csőhöz álló.JPG
PP kimenő 6L6 csőhöz álló.JPG (745.91 KiB) Megtekintve 4965 alkalommal
Sokan drágálják az ilyen kimenő trafó árát. Aki így van vele, annak tudnia kell, hogy kb 1 óra csak a szigetelő cellulóz ledarabolása cvikkolása. Kb 7-8 óra a tekercselés, ha az ember nem téveszti el. A réz, és a vas sem olcsó. Mire "bemagozod" legalább 2-szer elvágod a kezed. Az a borító (endbell), ami a trafón van kb egy tízes, plusz a posta költség. Szóval van vele munka, azonkívül a pénzed áll az anyagokban. Egy guriga rézdrót 12-15kg vastagságtól függően. Nézd meg a rézhuzal árát, szorozd be. Ezen kívül 2 rugó külön a dob. Nem sírni akarok, de még így is feleannyiba kerül a trafóm, mint pl egy hasonló Lundhal, aminél meg ugye jobban szól.

dyscus

#8 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.19. 18:57

Az MkII nagysikerű erősítő lett. Modern, jó hangú, kicsit alig észrevehetően romantikus, vintage hangzású, ütős mélybasszussal, tiszta magasakkal nagy térrel, és iszonyú hajtási képességekkel. Mindezt úgy, hogy mint minden TauCeti ez is szuper trióda üzemmódban dolgozik, tehát a hatás foka eléggé alacsony. 30W csatornánként a 6L6 GC csővel. Amúgy lehetne 45Wattos is. (Szupertrióda: UL-t és CFB-t tartalmazó kapcsolás.) Ennek ellenére nem vihetem a triódás talira, mert mindenki sírva fakadna, hogy bele ölte a sok pénzt (némelyek többet mint amibe egy TC kerül) abba a néhány alkatrészbe, ami egy triódás SE-be kell. :D Az NVCS ellenesek most nyúlnak magukhoz. Pedig így van, s a helyi NFB-n kívül még átfogó NFB is van, duplán, mivel szimmetrikus a felépítés a negatív visszacsati vonatkozásában is. Az egész erősítő egy önálló szervo rendszer, amely csak azért van, hogy erősítsen. Ez nem sok, de ezt piszokul jól teszi. :D Itt egy MkII-es, meg a belseje:
DSCF0008.JPG
DSCF0008.JPG (770.39 KiB) Megtekintve 4956 alkalommal
DSCF0007.JPG
DSCF0007.JPG (772.71 KiB) Megtekintve 4960 alkalommal
Ez is egy MkII-es Winged C csövekkel.
TauCeti SAS Left.JPG
TauCeti SAS Left.JPG (771.79 KiB) Megtekintve 4941 alkalommal

dyscus

#9 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.19. 19:05

Az MkII-sek igen jó mélyátvitelűek:
TauCeti SAS -3dB 3,8Hz.JPG
TauCeti SAS -3dB 3,8Hz.JPG (723.52 KiB) Megtekintve 4946 alkalommal
De azért odafent sincs probléma:
TauCeti SAS -3dB 75,9kHz.JPG
TauCeti SAS -3dB 75,9kHz.JPG (747.85 KiB) Megtekintve 4950 alkalommal
Érték egy ilyen készülék. Persze nem mondom, hogy nincs jobb, vagy nem lehet elérni a minőségét. Azok, akik szeretik a valósághoz közeli hangképet, azok szeretik, akik meg a szortyogó, burnyogó kottázhatatlan basszust, és a 2%-torzítással terhelt kukuríkú hangot szeretik, azoknak a TauCeti semmi, legfeljebb arra jó, hogy egymásközött összesúgjanak, és írigykedjenek. Igaze Iván! Persze nem lehetünk egyformák.

dyscus

#10 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.19. 20:15

Valamikor végre sikerült szereznem 0,95mm-es rézhuzalt. Ehhez módosítottam a TauCeti trafókat. Érdekesség képpen mondom csak el, hogy csak a drót váltás miatt négy kimenőt kellett szétvágnom, mire olyan lett a trafó, amilyet szerettem volna. Mindig megmosolygom a műkedvelőket, akik vesznek 100 rugós vasat, aztán kitalálják mennyi drót fér rá, megtekerik, aztán beépítik, és hű de jól szól. Legalábbis kb félévig. :lol: Aztán valaki kitalál egy másik elrendezést, s az fog jól szólni. Szóval lett egy új trafó,aminek a tulajdonságai jók, továbbra is szimmetrikus, és megismételhető akár százszor is. Közben kialakult egy dobozforma is, amibe a már bevált elrendezés beleépíthető lett. Igaz nem stancolt, "csak" lézer vágott, de szerintem szép, időt álló dizájn, nem hivalkodó cvsilivili,csiliárd billiárd árért,m és csak magyar országon beszerzett mahagóni előlapja van. Mert ilyen van, mert bizony ez kézműves termék. Benne van az emberi munka minden szeretetével. Elektronikailag is fejlődött a kapcsolás: kapott még egy áramgenyát. Bonyolultabb lett, de népszerűsége nem csökkent. Viszont voltak mérföldkövek. Eközben beléptem az MkIII. korszakba. Ez már igazán kiforrott konstrukció lett, és kellőképpen bonyolult. Be kell vallanom, kicsit már hasonlít egy nagy gyártó erősítőjére, amiért kicsit furdall a lelkiismeret is. De hát nagy eszmék, ha találkoznak, abból mindig valami hasonlóság jön ki. Nem sok készült belőle, mert pályája hamar véget ért. Módosítva lett, s ehhez kellett egy garanciás probléma, a tulaj ötlete, az értelmetlen viták az AVX-en állítólag Godina úrral, meg barátjával, és egy befullasztott KIT, valamint számolás.
Készült egy erősítő, amelynél volt egy-két egyedi kívánság, pl a távszabályozású hangerő állító (elegánsan, pestiesen RVC), de házi mozi miatt egy hangerőt kikerülő bemenet, stb. Nos a kívánságok teljesültek egy kis plusz munkával, de az erősítő nálam nem búgott, a barátunknál búgott. 94dB-s hangfalon. Irgalom annyja ne haggy el! 96 dB. A kedves megrendelővel végül is zöldágra jutottunk, s közben (legalábbis én így érzem) össze is barátkoztunk. Ez amolyan Stockholmi szindróma volt. :lol: Lényeg az, hogy egyszer csak különböző okok miatt az erősítő elhallgatott, mint a néma Levente. Tkp. mindketten hibásak voltunk. Hozzá teszem, ez volt az egyetlen erősítő, amellyel gond volt, meg remélem az utolsó is. A megrendelő áttervezte a PCB-t, és bele tett a táprészbe egy RC szűrést, amit onnantól kezdve én is alkalmazok. Közben rájöttem, hogy azért több a zaj, mert nem jól "működik" a közösmódusú zajelnyomás, tehát változtatni kellett az NFB-n. A kollega közben csináltatott egy profi gyártóval NYÁK lemezt, amit a lerottyant, hangtalan erősítővel együtt hazahoztam. A szatyorban találtam 470nF-os Z-cap kondikat a Jantzentől. Ezeket a tulaj az Orange Drop helyébe vette. Ezek a kondik nagyon jók. Műszakilag is, hangilag is. Ezen a helyen is köszönetet mondok az ötletért. Az erősítő újra épült, zajtalan lett, távszabályozható, és új fajta táppal rendelkezett. Eredetileg MkIII volt, de átépült, s ő lett az MkIV. Ez egy egyedi erősítő, egy darab készült belőle. Hangsúlyozom: csak a tápban lett változás.Így nézett ki kívülről:
20160915_175739.jpg
20160915_175739.jpg (413.36 KiB) Megtekintve 4921 alkalommal
Így meg félkészen, szerelés közben:
20160915_161846.jpg
20160915_161846.jpg (397.81 KiB) Megtekintve 4921 alkalommal
A többi kép fent van az AVX-en. Ért ott engem mindenféle vád a jóakaróimtól. Megdöbbentő volt, hogy a forrasztásom kritizálták, kinagyította valaki, aztán okoskodott. Csak az nem jutott az eszébe, hogy a huzal zománcozott rézhuzal volt, s ahogy melegítettem a ráhúzott szigetelő cső 3mm-ert vissza húzódott. Ez miatt ugye láthatóvá vált a le nem kapart zománc, s úgy tűnt, a forrasztás nem megfelelő. Kedves kollegánk máskor abba kötött bele, hogy az NFB soros tagját a bemenet közelébe tettem. Ez baj, és azt mutatja nem értek hozzá mondta, mivel a nagy áramú jelet a bemenet közelébe viszem nyomtatásban. Ez persze az ő hozzá nem értését mutatta, mivel ott a vezetékben csak annyi áram folyik, amit a soros ellenállás megenged. Több nem fog arra menni. Ohm Törvénye talán? Szóval a nagytudású nem ismerte fel. :lol: Kaptam hideget meleget. Bárki más bármilyen hülyeséget kijelenthet, abba nem kötnek bele az okosok, csak abba, aki csinál is valamit, s azt nem szégyelli publikálni, sőt mérésekkel alátámasztani.

Szóval át lett alakítva az erősítő, s az átalakított nyák, azaz a TauCeti MkIV ilyen lett:
20170301_091627.jpg
20170301_091627.jpg (295.11 KiB) Megtekintve 4917 alkalommal

dyscus

#11 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.19. 20:44

A másik hatás ami ért, az ez volt:
20161122_140603.jpg
20161122_140603.jpg (361.42 KiB) Megtekintve 4916 alkalommal
Túl bonyolítottam az erősítőt, s bár az elrendezést a vevő átalakította, ennek ellenére nem sikerült az összeszerelés. Több gondolat is megfogalmazódott bennem. Először is nem szabad KIT-ként többet eladni ezt a kütyüt, mert nem tudják elindítani. Az meg nem éri meg, hogy naponta 4 órán keresztül telefonáljak tanácsadás címén. Ebből nem lehet megélni. Egyébként sem, de észosztásból meg pláne nem. :lol: A képen látható erősítő füstölt, szikrázott, ellenállás elégett benne, búgott, s csoda, hogy a kimenőt, vagy a csöveket nem tette tönkre az, aki megígérte a barátomnak, hogy összeszereli neki a kütyüt. És ekkor rájöttem, vissza kell egyet lépni úgy, hogy a hibákat kijavítom, a jó dolgokat meg megtartom. A vissza lépés az volt, hogy eggyel kevesebb áramgenya lett az erősítőben, azaz visszaléptem az MkII-es konstrukciójához, de itt a meghajtó rész fokozatai között nincs csatoló kondi. Megfordítottam a csöveket, amivel azt értem el, hogy az ECC88 lett a meghajtó, és a 82-es lett a fázisfordító.Így akár 6FQ7-et is be lehet tenni meghajtónak. Ki fogom próbálni. Ezen kívül az MkIV-hez hasonló tápszűrést alkalmaztam, amit jó ötletnek tartok, köszönet érte. Az első fokozat kapott egy szmmetrizáló potit. Ezzel a beállítás könnyű lett, hiszen csak a végcső előtti csatoló kondi ECC88 előtti oldalán egyformára kell állítani az egyenfeszelyt. Nem kell kétsugaras szkóp. Elgondolásomat tett követte, átterveztem a NYÁK-ot újra, s megépítettem a barátomnak. Neki van az első TauCeti MkV-ös erősítője. Igen, MkV. Ez azért is jó, mert egy betűvel kevesebbet kell gravíroztatni. :P Barátom erősítője mostmár nem füstöl, nem villámlik, és nem követ el hasonló huncuttságokat. Hogy milyen a hangja? nem tudom, mivel elég vegyes az alkatrész készlet. Dale ellenállások javarészt, de van benne sok minden más is, de pl nincs mindenütt kompozit ellenállás, ahol kellene. Egy biztos, az erősítő nem búg, szép tiszta, dinamikus hangja van. Így megszületett az V. verzió, aminek második példányát már építem. A Győri talin meg lehet majd hallgatni. Építéséről itt beszámolok, s remélem figyelemmel követitek. Ugyancsak remélem, hogy írásommal nem untattalak benneteket, s ez után sem fogok alvásra serkenteni senkit. :D

bigdewil

#12 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: bigdewil » 2017.04.20. 14:43

komám a jo 5let halála a még jobb 5let.
beleestél a bodor féle csapdába.
kéthavonta modositasz és mondod, h mosmár aztán überfasza.
szerinted akinek eladtad az elsöt, az ilyenkor mit gondol?
pfff

dyscus

#13 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.20. 16:02

bigdewil írta:
2017.04.20. 14:43
komám a jo 5let halála a még jobb 5let.
beleestél a bodor féle csapdába.
kéthavonta modositasz és mondod, h mosmár aztán überfasza.
szerinted akinek eladtad az elsöt, az ilyenkor mit gondol?
Semmit Bigi. Ő azt az erősítőt vette meg, annak annyi volt az ára, amennyi volt. Az, hogy néha változtatok rajta, az meg legyen már az én dolgom, mivel magam fejlesztem, az én találmányom. Ezek miatt úgy nyúlok bele, ahogy akarok. A hangminőség meg gyakorlatilag változatlan. Egyébként is a sok egyedi elképzelés miatt nincs két egyforma erősítő. Legalábbis kinézetre. :) Bodor nem tudom mibe esett bele, de úgy tudom még mindig működik a cége. Egy másik meg mellette bezárt. Szal haddjuk ezt. Egyébként meg ha nem lett volna olyan sürgős annak idején kifejleszteni az erősítőt, akkor lehet, hogy MkII szinttel indult volna, de sürgős volt ugye a kereskedő miatt. Volt egyáltalán kereskedő? Pedig azok a monoblokkok nagyon jól szóltak. Ezt Te is nagyon jól tudod. Most elértem oda, hogy tovább már nem érdemes javítani rajta. Majd meglátod, esetleg meg is hallod. :lol: Érről ennyit.

KD mester

#14 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.04.20. 16:06

Bodor azt csinálja, hogy amikor előáll valami újal, s...átömjénezi, minden létező dolognál jobbnak kiáltja ki az éppen aktuálisat. Mindig a réginél sokkal jobb, meg hatalmas előrelépés a hangban, stb stb...

Az előző vásárlói, akik olvassák, azok meg úgy érzik ettől, hogy ők meg ezek szerint egy kalap sz...rt vettek. Hulladékot kaptak a pénzükért. Többet nem vesznek tőle semmit. ;)

Hát így vágja el maga alatt a fát...

dyscus

#15 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.20. 16:12

Toto meg KDmester! Kell ez ide? Nem elég a hangfal topicba? Ne kúrjátok már szét a topicot! :!: :roll:
Így már értem a Bodor féle hozzáállást. Viszont nem hiszem, hogy ez ide kapcsolódna, mivel ha jól emléxem sehol nem írtam azt, hogy űberfasa lett az újabb verzió. Az viszont igaz, hogy a beállíthatósága, praktikussága, esztétikája sokat javult, mégha van is olyan, akinek kimondottan nem tetszik a dizájn. Nota bene, ő legalább meg is mondta. :) Igazából érdekes lenne összehasonlítani egy MkI, és MkV-ös készüléket fülügyileg, vaktesztben. Biztos vagyok benne, hogy 50-50% lenne a tetszési index. :D :lol:

KD mester

#16 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.04.20. 16:15

Ez csak úgy felmerűlt én meg nem tudtam megállni, hogy ne szóljak hozzá, de ja, nem ide való, szóval én abba is hagyom ezt a marketing témát a magam részéről... Át is lett rakva az offba...

dyscus

#17 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.20. 19:14

Vissza térve a marketingre még egy picit, el kell mondanom, hogy egy erősítő mindig fejlődik. Alapvető változtatás nem volt, a kapcsolásnak mindig csak az eleje változott. Mivel az alapelvek, tehát a szimmetrikus felépítés, az UL, a CFB, a kettős NFB, a Williamson elrendezés, a kimenő, a végcsövek nem változtak, nem új típus keletkezett. Ezt nagy cégek is megteszik a bevált termékeikkel. Pl épp az ARC. Van olyan előfoka, ami 6 féle fejlesztésen ment át talán 4 év alatt. Ez nem probléma. A régebbi változat tulajdonosa lehet jobb hangú erősítőt birtokol, mint aki újjat tudhat magáénak. Gond az lenne, ha nem ápolnám a terméket, hanem egy újat fejlesztenék ki, és azt propagálnám: mindenki lüke, aki a régi termékből vásárolt. Egy műszaki termék változik. Gondoljunk csak az autókra. Szidhatom az OPELT azért, mert nekem Astra szedánom van, nem pedig kombim? Pedig ez utóbbi praktikusabb lett volna. Vagy azért szidhatom-e, mert kihozott egy újabb Astrát? Nem szidhatom, mert én azt a változatot fizettem ki, amit megvettem. Az Opel meg azt csinál, amit akar, én nem szólok, s nem is szólhatok bele a tevékenységébe.
A TauCeti esetén az árat ráadásul nem is a változat határozza meg, hanem az alkatrész árak, illetve az egyedi kívánalmak. A fejlesztés nem azért történt, hogy drágábban adjam el. Pedig hidjétek el, hogy van olyan ember itt e hifi földön, aki azt mondta:" az a baj a dyscus-al, hogy túl olcsó." Igen az vagyok, nem vagyok drága, mint az egyik "szakértő", aki egy végfok csöveinek cseréje után az áramot 50 rugóért akarta beállítani. Ő vajon mennyiért dobna össze egy erősítőt? 1,5 milláért? Kettőért? Nos szerintem ezt hívják szélhámosságnak.

dyscus

#18 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.20. 19:27

Visszatérve a témához, egyszer csak elkezdtem gondolkodni. Mondjuk a NYÁK elkészítésén. Az ember vesz lakkot, NYÁK lemezt, ezért felutazik Budapestre. Ezek az anyagok nem is olcsók. Vesz még hozzá sósavat, NaOH-t az előhíváshoz. Pénz,pénz, és pénz. Aztán méretre vág, csiszol, tisztít. Ez mind villanyos áram, meg melegvíz.Utánna lakkozik. Mondjuk 2 óra, még megszárad. aztán levilágítom jó sok áramot elhasználva, majd előhívom, maratom, jó sok vizet elhasználva. Aztán fúrok félnapig, majd lelakkozom, s örülök, de szép lett. Aztán jön egy Lökös Tóni itt a neten, és azt mondja jó esetben, hogy de ronda, miért NYÁK színű, miért nem kék, stb. stb. Ismerjük ezeket a megnyilvánulásokat. Valaki mindig fikáz, általában az, aki magától még semmit sem csinált. Szóval nem éri meg, arra jöttem rá. Ezért inkább kerestem egy olyan gyártót, aki emberi módon számol, s jól dolgozik. S akkor kiderül, hogy alig kerül többe egy ilyen NYÁK, mint amit én készítek, de viszont sokkal szebb. Nos ezt tettem, s gyártattam NYÁK-ot. Nagyon szépséges szine van, van rajta LÖTSTOPP is, így a forrasztás is szép lesz, nem tud belekötni az AVX-es marha, sőt van rajta szita is az alkatrészoldalon. Azt kell mondjam, igen szép lett:
20170413_201121.jpg
20170413_201121.jpg (473.24 KiB) Megtekintve 4821 alkalommal

dyscus

#19 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.20. 19:41

No persze ha nagyon akarunk, ezen is lehet hibát találni, de azt hadjuk meg az okostojásoknak. Elég, ha én tudom, mi van elszúrva rajta. :lol: Nem nagy a gond, de az abszolult precízeknek csípné a szemét. Ugye milyen szép mély kék színű? A másik oldalt nem mutatom meg, mert le lehet szedni róla a kapcsolást, meg annak alkatrész értékeit. De azért nem vagyok írigy kutya, kielégítem a kíváncsiskodókat is, mégpedig úgy, hogy csak megmutatom a másik oldalt, de úgy, hogy már mondjuk az alkatrészek 85%-a be van hegesztve a PCB-be. Íme a csoda, maga a wonderfool! :lol:
20170419_010320.jpg
20170419_010320.jpg (461.88 KiB) Megtekintve 4817 alkalommal

dyscus

#20 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.20. 19:50

Bartel üzletben hozzájutottam ehhez a két szép kondihoz. Tudom van ennél jobb is, de nekem eddigi életem folyamán ez a legcsúcsabb. Árban is.
20170419_010429.jpg
20170419_010429.jpg (375.25 KiB) Megtekintve 4812 alkalommal

dyscus

#21 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.20. 19:58

Itt van mégegy kép másik perspektívából.
A csőfoglalatoknál a nagy fehér kör azért van, mert ott kell elleneőrző méréseket fojtatni. A jumper meg azért van beépítve, mert élesztésnél, illetve hiba keresésnél hatékonyabb a munka, ha az NFB ki van iktatva. Ez a gép eléggé komplex rendszer, és jó ilyen fortélyokat alkalmazni. Aztán ha minden OK, akkor egyszerűen összeforrassza az ember konstruktőre a jumper tüskéit.
Nem tudok betelni a szépségével. Remélem a kollegák táp panelje is ilyen szép lesz. A szomszédban. :)
20170419_010451.jpg
20170419_010451.jpg (435.61 KiB) Megtekintve 4811 alkalommal

rotring05

#22 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: rotring05 » 2017.04.20. 20:48

dyscus írta:
2017.04.20. 19:58
Nem tudok betelni a szépségével.
Képes voltál az AN kondi mellé moslék G luxont forrasztani ?? (hogy nem törik el a nyáklapod ? :lol: :lol: )

dyscus

#23 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.20. 23:35

rotring05 írta:
2017.04.20. 20:48
dyscus írta:
2017.04.20. 19:58
Nem tudok betelni a szépségével.
Képes voltál az AN kondi mellé moslék G luxont forrasztani ?? (hogy nem törik el a nyáklapod ? :lol: :lol: )
Nem mellé, elé. Utána jön ég a feszstab, aztán az AN kondi,majd még egy RC szűrés MP kondival. Ha budget egyszer engedi, lesz majd helyette más. Viszont a csövek nem találkoznak közvetlenül elkóval. Ez sem véletlen. A nyáklap jó acélos, mindent ki bír. Viszont jó a szemed. A füled is ennyire rendben van? Mert ha igen, akkor a TauCeti meghallgatása után sok papírzsepivel kell majd törölgetni azokat a nedvességben úszó golyóbisokat. :lol:

robi-k

#24 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: robi-k » 2017.04.21. 09:10

Szép az új nyák! ;)
Hazai gyártású távvezérlő is lesz az új készülékben?A doboz marad a régi, vagy az is változik majd?

dyscus

#25 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.21. 12:55

A doboz változatlan lesz, max a "cicoma" változik. Például a felíratnál visszatérek a régire.
A távvezérlő készül, a hétvégén fogom a PCB-t kitalálni. 100 lépésesre szeretném megoldani, a poti állapotát 3 színű leddel valósítjuk meg, még a négy bemenetet LED-el jelzem vissza. Készül kijelzős változat is, de az a dobozba nem fér el, azt inkább előerősítőkhöz ajánlom, s annak 5 bemenete lesz. Az egész vezérlés Arduinóról fog menni. A programozást nem én csinálom, hanem egy ahhoz értő, a fórumon is író kollega végzi. Üzleti alapon. A kijelzős változat kiirja a bemenet nevét. Az éppen készülő modellbe nem lesz még beépítve, mert az egy bemutató darab lesz. Egyébként is használok előerősítőt. Persze nincs kizárva, hogy egyszer beleépítem. :P A Z-cap-okat már megrendeltem, a jövőhéten azok is itt lesznek. Annyira megtetszett, hogy az átépítendő előfokomba is azt fogom tenni, a mostani kapcsolásba. Abba már a kijelzős hangerőszabit szeretném betenni. A doboza már megvan. Majd arról is írok.

dyscus

#26 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.04.21. 23:10

Csupa öröm az élet így péntek esténként. Az első megépített TC Mk V.-öst hallgatom. A zene a "Pislákoló Lángok" című lemez CD-ről, ami egy nagyon jó zene, de a felvétel egy picit lehetne jobb is. Ettől függetlenül örökké hallgatható. (Na Hódyka ezt guglizd ki' :lol: ) Aztán meg intézkedj a szokásos módon, hogy tanuljon a fiatalság is. :P Már mint művészetet.
Az erősítő JJ és Tungi csövekkel van megtűzdelve mint a kansündisznó hasa. Korábban írtam az alkatrész készletről. Milyen a hangja? Jóságos szépség. :lol: Először is dinamikus mint a tigris. Ez már az Mk IV.esetén is felmerült. Ha kell tényleg nagyot ugrik, odacsap, kirázza az agyadból az álmokat. Pedig mit tesz Isten ugyebár soros ellenálló van a tápvonalban. Mindkét készülékben. Bátran megállapítom,és állítom, hogy az a citty legend miszerint a soros ellenállás káros, az mégis csak legenda. A bassz nagyon jól kottázható, mély, nyoma sincs burnyogásnak. Ezzel a basszus szólammal a magasak, de méginkább a közép hangok nagyon szép egyensúlyt tartanak. A magasak biztosítják a nyugodt, sima hangzást. A mély nem igázza le a hangképet, de oda kell rá figyelni. Az ének hang, főleg a vokalistáké szárnyaló,messze csengő. A zeneszerző gitárja,és annak játéka a megszokott szomorúságot árasztja, ami alapján két akkordból felismerhető kiléte. A férfi énekhang alatt nincs basszus feldúsulás, habár ez lehet a hangfal sajátja. Az Aldebaran nem egy rosz produktum, ezt még a szerencsejáték nevű barátunk is tanúsíthatja. A hang elválik a hanxórótól,mint a halálközeli élményben részesülő embertársunk lénye a testétől. De azért van hiba is, de azt nem írom le,mert nem számottevően kihallatszó, meg hülye sem vagyok, hogy saját produkciómat ócsároljam. Majd megteszik mások. :lol:

hodyka

#27 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2017.04.22. 14:39

Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

hodyka

#28 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2017.04.22. 19:54

:lol:
Csatolmányok
TauCeti 38W PP erősítő color.jpg
TauCeti 38W PP erősítő color.jpg (107.14 KiB) Megtekintve 4687 alkalommal

dyscus

#29 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.02. 15:53

Közben halad a project is. Tegnap megkaptam a hiányzó alkatrészeket. Beforrasztás jön, majd kezdem a dobozt, illetve kimenőt tekerek hozzá. Ez most nagy divat, mert már vagy 12 darab kell. Ezért kicsit döcögős az építkezés, pedig a győri talira készen kell lennie.

dyscus

#30 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.17. 18:14

A project halad az útján. A fotón éppen az látszik, hogy a maradék alapozóm hogy kell elhasználni igen takarékosan. :P
20170516_150736.jpg
20170516_150736.jpg (231.52 KiB) Megtekintve 4473 alkalommal

dyscus

#31 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.17. 18:30

Közben megjött a nap (Here Comes The Sun) mondhatnám ez utóbbit is, a nagy elődök szóhasználatával. :P
A nap miatt a hálózati trafóm is bevasalásra érett, ezért rögvest neki is kezdtem.
20170517_095419.jpg
20170517_095419.jpg (324.06 KiB) Megtekintve 4485 alkalommal
Egy kis extraként a trafó tekercsét körbe tekertem rézfóliával, ami elég vékony. Nem kicsit sérült kezemmel ílyenre sikerült a felkasírozás. Lehetne szebb is, most már tudom, hogy először az utsó szigetelésre az asztalon kell a rezet felragasztani. Úgy minden bizonnyal szebb lett volna. A rézfólia "jórézből" van, nagyon könnyen forrasztható. Ezért, meg a célszerűségből egy kék színű madzaggal a fóliát utólag a GND-re kötöttem.A fényképen jól látszik a "kukázott" trafó lemez. :lol: A színe azért ilyen randa, mert vmilyen módon, talán eloxálás útján a lemezek el vannak szigetelve a külvilágtól, s ezzel együtt egymástól is.

dyscus

#32 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.17. 18:49

Ezen a fotón a toldó látható. Ez egy NYÁK lemez, ahová a trafó sprőd kivezetései csatlakoznak, s a feszelyt lágyabban kezelhető szép színes vezetékekkel lehet tovább vinni. Ez nem tűnik fontos dolognak, de hidjétek el a szerelés, és javítás szempontjából fontos. 5-öst kap, aki kitalálja miért. A lágyabb vezeték mindig Habia, aminek magas olvadáspontú polietilán szigetelése, és ón bevonata van az elemi szálakon. Szigetelés nincs az elemi szálakon. Talán így egyértelműbb. Sokan ezüstözött drótként, és teflon szigetelés névvel árulják. Marhaság. Ezeknek az embereknek azt ajánlom, tanuljanak kémiát.
Ezen a bizonyos toldón a vezető vékonynak látszik, de ez ne legyen megtévesztő. Az elektronok az egymáshoz közel lévő vezető végek között simán közlekednek, melegedés nem történik.
20170517_111458.jpg
20170517_111458.jpg (370.33 KiB) Megtekintve 4487 alkalommal
A következő fotón jól látszanak a tovább menő Habia drótok. Bizonyos elemek kritizálni szokták a forrasztásaim szépségét. Bár az erősítő nem a szép forrasztástól szól jól, de megjegyzem, hogy ezen a fotón is, meg sok más másikon is a fény-árnyék, fényesség- mattosság játéka látszik. Piszkos nagy magyar hifistáknak írom ezt, nehogy tévedésből lejárassák magukat a sürgető vélemény nyilvánítással. :lol:
20170517_152400.jpg
20170517_152400.jpg (370.37 KiB) Megtekintve 4476 alkalommal

dyscus

#33 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.17. 19:00

Ha már az embör fia neki fog szerelgetni, akkor ugye a csavarok feketére festése után egyből kézen ragadja a lehetőséget, hogy alkosson. Nos meg is kaptam az első pofont a sietségért. Sajna a Mundorf kondik ebbe a dobozba sem férnek bele. Mundorfok ki, helyükre vegyesen Nichikon, és Rubycon kondik kerültek. A tápban az alkalmazott cca. 420 Volt tápfesz mellé így összesen 1390uF puffer került be. A széria készülékekbe ennél több, 1560uF kondi kerül. Az ebben tárolt energia mennyiség használata mellett az erősítő még akkor is szól, ha az EU lekapcsoltatja a paksi erőművet. :lol:
A látható fényképen még a kimenők nincsenek bekötve, valamint ilyen készültségi állapotban van még a bemenet is. Ott még drót sincs. :)
20170517_152411.jpg
20170517_152411.jpg (439.07 KiB) Megtekintve 4501 alkalommal

dyscus

#34 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.17. 19:02

Most viszont elmegyek egy sörért, s neki fogok egy krumpli saláta készítésének, ami nagyon finom tud lenni az én olvasatomban. :P

mofesa

#35 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: mofesa » 2017.05.17. 20:08

Bár az erősítő nem a szép forrasztástól szól jól, de megjegyzem, hogy ezen a fotón is, meg sok más másikon is a fény-árnyék, fényesség- mattosság játéka látszik. Piszkos nagy magyar hifistáknak írom ezt, nehogy tévedésből lejárassák magukat a sürgető vélemény nyilvánítással.
Nem mindig a forrasztással van a gond. Azok a forrpontok közel vannak egymáshoz, könnyen átvezethetnek, pláne, hogy le sem tisztáztad. Folyasztószer, gyanta szokott ilyet csinálni. Nem szerencsés. Ez nem kizárólag esztétikai kérdés.

dyscus

#36 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.18. 08:30

Nos itt az első "hifista". :lol: Nem ő forrasztotta, lehet nem is forrasztott még életében sem, de már beszól. Azok a forrpontok még véletlenül sem vezetnek át. Nézd meg a levegő átütési szilárdságát. De ha annak sem hiszel, akkor meg elmondom neked, hogy a gyakorlatban nincs átütés. De még ha ezt sem hiszed el, akkor még mindig ott van, hogy simán kötözködsz, mivel halvány gőzöd sincs arról mekkora feszültség van ott. Szóval el lehet tolni a biciklit.

mofesa

#37 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: mofesa » 2017.05.18. 11:18

Nos itt az első "hifista". :lol: Nem ő forrasztotta, lehet nem is forrasztott még életében sem, de már beszól. Azok a forrpontok még véletlenül sem vezetnek át. Nézd meg a levegő átütési szilárdságát. De ha annak sem hiszel, akkor meg elmondom neked, hogy a gyakorlatban nincs átütés. De még ha ezt sem hiszed el, akkor még mindig ott van, hogy simán kötözködsz, mivel halvány gőzöd sincs arról mekkora feszültség van ott. Szóval el lehet tolni a biciklit.
Nem a levegő fog vezetni, hanem a forrasztás maradványai és nem azonnal. Ha szerencséd van, csak a biztosítékot veri le, nem a használóját, mert utóbbit nehezebb javítani.
...de ezt is biztosan megoldod, némi felárért.

Nem hinném, hogy bármit is bizonyítanom kéne. Más fórumo(ko)n vannak fent munkáim, Te is láttad biztosan.

rotring05

#38 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: rotring05 » 2017.05.18. 11:29

mofesa írta:
2017.05.18. 11:18
Nem a levegő fog vezetni, hanem a forrasztás maradványai és nem azonnal.
Ebben bizony van igazság,... én pasztát használok forrasztáshoz, de ha a lábközöket :lol: nem takarítom ki megfelelően, akkor okoz némi problémát.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára rotring05 2017.05.18. 13:15-kor.

dyscus

#39 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.18. 11:42

Mondom nem vezet át. Ki van próbálva. Kicsit gondolkodjatok már. A gyanta feljön a fajsúlya miatt az ón tetejére, főleg ha alacsony olvadáspontú a forraszanyag. Az hogy van egy gyantaréteg, semmit sem okoz. A nem gyártatott NYÁK-jaimat én mindig alkoholban oldott gyantával kenem le, hogy könnyebb legyen forrasztani. Az egész PCB-t! Úgy, hogy tök felesleges itten leégésről, meg felárról hadoválni. Leégni te égsz le ezzel a szánalmas kötözködéssel.
A pasztát meg nem használom, mert minek. A jól bevált fenyőgyanta az igazi, és még jó illata is van.

Konzol

#40 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2017.05.18. 11:42

A folyatószer maradványait valóban nem árt eltávolítani. Egyrészt azért, mert előbb-utóbb vezetni fog - vizet köthet meg -, másrészt nagy impedanciás áramkörökben megjósolhatatlan viselkedést okoz. Akár a kilohertzes négyszögjel is torzul, lekerekedik a felfutó él stb. ( Már többször leírtam az oszcilloszkópok osztóit, mint példát. Gyártás, javítás után zsírtalanítani, kenőanyagot az érintkezők környékére sem engedni.)

KD mester

#41 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.05.18. 12:53

Nekem is volt már ilyen, hogy a megfeketedett gyanta átvezetett 2 forrasztás között 1,8Ohm ellenállással. Van ilyen. Éppen ezért én is el szoktam takarítani a megfeketedett gyantát a forrpontok közül, ha már látványos...

Na persze az kinézetre is már egy undorító, vastag, teljesen fekete dolog volt...

Konzol

#42 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2017.05.18. 13:17

Annó Homelab-3 számítógépet épített a kollégám (Z80, 64Kb RAM, régi szép idők..), két három nap hiábavaló küzdelem után szólt, hogy van-e ötletem, miért nem mennek a DRAM-ok. Méricskéltünk mindent, de minden jónak látszott. A végén észrevettem egy halvány ceruzanyomot a panelon. ( Nem volt lötstop, csak ónozott volt ) Ez a vékony grafit csík két adatvonal közt arra pont elég volt, hogy annyira vezessen, hogy ne menjenek a DRAM-ok. Egy alapos radírozás után minden működött. Mint kiderült a srác a rotring ceruzájával követte a vezető sávokat a nyákon...

KD mester

#43 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.05.18. 13:21

Mondjuk ami dys-cusnál látszik, arról elég hihetetlen dolog, hogy átvezessen. De amikor már szenesedik, feketedik, esetleg belekerül valami szennyező is, akkor át tud vezetni.

dyscus

#44 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.18. 15:10

Ha már rövidzár, akkor épp ma volt itt azideje, csak nem ott, hanem egy ismeretlen eredetű Tungi E88CC-ben. Úgyhogy szépen ráengedte a kb 400Volt feszejt a DN2540-es FET-re, amely elégés után rövidre zárta a negatív tápot. Csere a FET-ek, valamint a - táp Zener-e. Mindezt kétszer, mire rájöttem, hogy az oly ártatlanul hunyorgó kib....szott cső a ludas.
Amúgy meg a kenceficék semmire sem jók, mivel egy idő után savasodnak, s korróziót okoznak. Soxor találkozni szép ződen pompázó NYÁK-okat. A gyanta nagyon stabil anyag. Idővel meg még stabilabb lesz. Gondoljatok csak a borostyánkőre.

rotring05

#45 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: rotring05 » 2017.05.18. 15:38

dyscus írta:
2017.05.18. 15:10
A gyanta nagyon stabil anyag. Idővel meg még stabilabb lesz. Gondoljatok csak a borostyánkőre.
Csak nehogy túl sok gyantát használj, mert lehet hogy 50000 év múlva megtalálják borostyánkőbe ágyazódva az erősítődet dyscus felirattal :lol: :lol:

dyscus

#46 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.19. 09:15

rotring05 írta:
2017.05.18. 15:38
dyscus írta:
2017.05.18. 15:10
A gyanta nagyon stabil anyag. Idővel meg még stabilabb lesz. Gondoljatok csak a borostyánkőre.
Csak nehogy túl sok gyantát használj, mert lehet hogy 50000 év múlva megtalálják borostyánkőbe ágyazódva az erősítődet dyscus felirattal :lol: :lol:
Na az szép eset lenne. De éppen ennél az erősítőnél csak az a kábel toldó sk NYÁK, a többi lötstoppos. Képzeld el találnának egy öt kilós követ, benne egy hálózatival. Na azt nem tudom ki akasztaná a nyakába. :lol:

dyscus

#47 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.19. 13:32

Azért haladok is a project-el. Íme a teljesen elkészült, jó gyantás (hogy jobban szóljon mint a hegeda) kábel dzsumbujt tartalmazó erősítő. A munkapontok szépen beálltak, nem szikrázik, nem füstöl. Elöljáróban annyit mondanék, hogy a foglalkozás elérte célját, mivel egy meglehetősen jó kis konstrukció lett ez a hívatalos nevén TauCeti MkV. Van alneve is, s remélem meg is érdemli majd. Bár még nem hallgattam meg (nagyon izgulok :) ), de már néhány mérést elvégeztem rajta. Bár a forrasztás gyantás, nincs benne ezüstforrasz, meg drót,a tulajdonságai meglehetősen rendben vannak. Ha ilyen erősítőt tudnának a kínaiak gyártani, akkor a HES-en is elégedett lenne mindenki.
A végfokkal való játszadozás során sikerült egy kicsit a hatásfokot feltuningolni. A Philips 6L6WBT csővel a készülék 8 Ohmra 26 Wattot lehel ki magából. Ebből a csőből több nem is jön ki.
Az átvitel nagyon érdekes. Ilyet még nem csináltam. A csővoltmérővel a teljesítményének közel 50%-án (12W) úgy elbújt az alsó -3dB-s pont, hogy alig találtam meg. Ez a tény igazolja azt, hogy a kimenőtrafókkal való sok kísérletezés, gyakorlat meghozta a gyümölcsét. Az egészet úgy kell elképzelni, hogy 5Hz-n a jel ugyan torzul, de még mindig csak -3dB szintű az 1kHz-s 0dB-hez képest. A valóságos átvitel 10Hz-n -1dB. Ez alatt már észrevehető egy enyhe torzítás a jelen. A felső terjedelme az átviteli sávnak 54kHz -3dB-vel határolva.
A fotón a hanyatt esett erősítő látható. Jó szemű egyének biztosan meglátják, hogy a készülék be van kapcsolva. A gyengébb látásúakat gondolom nem érdekli. S azt is kimerem nyilvánosan jelenteni, hogy a gyanta köszöni: jól van. :lol:
20170519_115524.jpg
20170519_115524.jpg (442.03 KiB) Megtekintve 4334 alkalommal

dyscus

#48 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.19. 14:42

Természetesen kívülről is lefényképeztem a maga egyszerűségében. Készülékeimnél a funkció határozza meg a formát. Ezt tartom elsődlegesnek, mert mit ér a szép teás csésze, ha a fülét a nagyra tartott művészke belülre tette. Ezért a doboz hidegenhengerelt acéllemez, lézerrel kivágva. A díszítést hívatott ellátni ez esetben Wenge fából készült előlap. Ez még megmaradt egy régi SE erősítő projectből. És természetesen nem maradhat el az erősítő származását bizonyító lapocska sem. :D Figyelmesebb sasszeműek észrevehetnek a hátlapon majdnem fúratokat. Erre azért van szükség, hogy kitörve bővíthető legyen az erősítő.
20170519_125207.jpg
20170519_125207.jpg (357 KiB) Megtekintve 4310 alkalommal
20170519_125316.jpg
20170519_125316.jpg (311.52 KiB) Megtekintve 4306 alkalommal
A megépített erősítő a saját tulajdonom. Így ez az első doboz is. Ha valaki hibát akar felfedezni rajta, az tud. :roll:

dyscus

#49 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.19. 14:52

Méricskélés közben eszembe jutott, hogy megkellene nézni a Burst jelre adott választ. A szikra kipattanását tett követte, s 1kilós jelből csomagonként 4-et 4-et rá is ereztettem az erősítőre. A TauCeti Mk V. jól teljesítette ezt az igénybevételt. A fotókon többféle nagyításban látható a válaszjel. Jól látható, hogy semmi féle felesleges berezgés nincs a csomagok közti szünetben. Ennek az erősítőnek a tranziens viselkedése valószínűleg nem hagy kivetnivalót maga után.
20170519_114611.jpg
20170519_114611.jpg (272.66 KiB) Megtekintve 4300 alkalommal
20170519_114556.jpg
20170519_114556.jpg (194.15 KiB) Megtekintve 4308 alkalommal
20170519_114434.jpg
20170519_114434.jpg (272.68 KiB) Megtekintve 4309 alkalommal

DöG

#50 Re: A TauCeti.

Hozzászólás Szerző: DöG » 2017.05.19. 16:59

dyscus írta:
2017.05.19. 14:52
Méricskélés közben eszembe jutott, hogy megkellene nézni a Burst jelre adott választ...
OFF:
Nekem meg felrémlett, hogy valaha hallottam 20T mérőjelekről videó átvitel ellenőrzéséhez (ott elég pontos freki / fázis követelmények vannak)...
Talán lehetne "gyártani" ilyen digitális mérőjeleket, hangfrekis készülékek, rendszerek gyors tesztjéhez is [gondolkodik]

Válasz küldése