OTL erősítő

Elektroncsöves elő és végerősítők, phono, DAC IV és egyéb

Moderátor: dyscus

Válasz küldése
UC21m

#1 OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: UC21m » 2018.02.23. 20:26

Üdvözlök mindenkit!
Felmerül az első kérdés az OTL erősítők kapcsán: Milyen OTL erősítőt készítsünk? A válasz igen egyszerű: Semmilyent. Kivétel, ha igazi fanatikusok, és elégé elszántak vagyunk, és végtelen türelmünk és majdnem végtelen időnk van. Van olyan bölcs ismerősöm aki több mint 20 éve beszerzett 3 db 6N13SZ csövet és ott pihennek a fiók mélyén és okos amatőr módjára mindig elhalasztja a munka megkezdését. Ezzel nagyon sok fáradságot, munkát, időt, pénzt és mérget spórol meg. Ha mégsem sikerült elriasztanom valakit, akkor kezdjük a kapcsolásokkal. Sok kapcsolás létezik pl. audio/design/guide/com/otl Egyenlőre ennyit. UC21m

UC21m

#2 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: UC21m » 2018.02.25. 06:45

Nézzük meg közelebbről a régi Futterman kacsolásokat!
Ezeknél a végcsövek anód táplását galvanikusan a hálózatból veszi, ezért az egész erősítőt és a hangszórót biztonsági okok miatt a hálózattól függetlenül un. univerzális kivitelben vagy biztonsági leválasztó trafóval szabad csak használni.

UC21m

#3 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: UC21m » 2018.02.26. 10:32

Mi van akkor, ha hálózati trafós tápot használunk? Akkor is olykor-olykor meglepetésre számíthatunk. Ez akkor következik be, ha a hangszóró tekercse elszakadt, mert ekkor a végfok táp feszültsége a hangszóró kábelre jut. Ez esetben ez egyen 140 V, és ezért kell a hangszóró kábelt és a magát a hangszórót és a dobozát érintésvédelmi előírásoknak megfelelően kivitelezni. Ez másfajta OTL -ek esetében is előfordulhat, de erről később.

Halus

#4 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: Halus » 2018.03.01. 19:27

6C19P-vel készült OTL-el van valakinek tapasztalata?
6C19P_16.PNG
6C19P_16.PNG (66.61 KiB) Megtekintve 923 alkalommal

UC21m

#5 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: UC21m » 2018.03.03. 05:14

Helló! Anno a Rádiótechnikában megjelent OTL erősítő kapcsolást / végfok Fut. kapcs. szerint / 6 db 6SZ19P csővel kipróbáltam. OTL hangja volt.

Halus

#6 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: Halus » 2018.03.04. 19:10

Ezt a rajzot fel tudod tenni? Vagy melyik RT-ben volt? Véleményed szerint milyen az OTL hang?

UC21m

#7 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: UC21m » 2018.03.06. 10:15

Helló! Sajnos nem tudom feltenni, de Fut. rajz csak a vége 2x3x6sz19p.vel készült. A Rt-ben a 60-as években Mester Á. írtra de ott 6AS7 csővel volt. Üdv. M.

UC21m

#8 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: UC21m » 2018.03.13. 17:48

Helló! Az általad feltett kapcsolás végcsövei szintén a Fut. kapcsolás végcsövei szerint működnek.

UC21m

#9 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: UC21m » 2018.03.13. 18:13

A biztonsági kérdéseket elemezve a Fut. kacsolásoknál és még néhány OTL kapcsolásnál felmerül a meghajtó fokozatok anód feszültsége. Ezeknél főleg a végtriódákhoz szükséges majdnem 100 V-os vezérlőrács váltó fesz. miatt a meghajtó fokozatok anód feszültség többnyire 350V feletti érték.
Ez a modern végpentódáknál,- a nagy segédrács meredekségű típusoknál ,- a rács vezérlő váltó feszültség 10V körüli érték, így a meghajtó csöveknél a biztonságosabb 150V-os anód fesz. is elegendő.

UC21m

#10 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: UC21m » 2018.03.15. 08:37

A csöveknél maradva : Soha se szabad adni olyan "guruk" véleményére, akik soha nem mértek cső vizsgálóval , de a csövek alap kapcsolásait sem ismerik.

UC21m

#11 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: UC21m » 2018.03.17. 16:06

Egyik ilyen az OTL végcsövekre elhangzott "gurui" megalapozatlan vélemény, hogy az azok rácsáramos üzeme hamar tönkre teszi azokat. Ez valótlanság, mert a vezérlőrács előírt disszipációját betartva ilyen nem fordul elő.

UC21m

#12 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: UC21m » 2018.03.22. 08:02

Az OTL erősítőknél probléma a bonyolultság, és a magas cső szám. Az erősítők egyszerűségét blődnek tekintők olyanok mint a beszédben a szó fos...k , azaz minden galádságra képesek.
A magas cső számra tekintve a begerjedés veszélyre kell nagyon figyelni az erősítő készítésénél . Erre csak kevés OTL kapcsolás igazán alkalmas.

UC21m

#13 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: UC21m » 2018.04.02. 16:13

A végcsöveknél nagyon fontos a vadrezgések keletkezésének megakadályozása, mert ezek az URH-án a rádió navigációs, és a rádiólokációs eszközök, berendezések működését zavarhatják. / repülőgépek stb/
Ezek elkerülésére vezérlőrács,-segédrács törő és anód törő ellenállásokat, kell használni. E célból még zavar szűrésre széles körben hidegítő kondikat kell használni, és az erősítőt árnyékolt dobozba szükséges építeni.

Dávid

#14 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: Dávid » 2018.04.06. 23:02

Bár nem kapcsolódik az utolsókhoz, de én is felteszem a kérdést, hogy milyen az az "OTL hang"? Kellemetlen/rossz hangja van, vagy csak más, jellegzetes?

UC21m

#15 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: UC21m » 2018.04.11. 17:57

A legtisztább, kristálytiszta hang. De néhányan ezt nem szeretik a kimenőtrafós hanghoz képest. Mindenkinek magának kell ezt eldönteni, ha már meghallgatta.

Dávid

#16 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: Dávid » 2019.03.05. 00:25

Régóta izgatnak az OTL erősítők(Vajon miért nem csinálnak ilyeneket? Túl bonyolult, nem szól jól, vagy nem éri meg? Esetleg csak valamiért nem terjedt el?) és most újra elővettem a lementett kapcsolásaimat. Találtam egyet ami megtetszett, és gondoltam hogy kicsit filózok rajta, hátha meg lehetne építeni PL504-es csővel. (Tudom, nem audio cső, de csak kíváncsiságból, meg mert van itthon pár és amúgyis olcsó :P ) Mellékelem a kapcsolást.

Viszont nem értem, hogy a V3-as cső miért kell bele? Én úgy veszem ki, hogy katodin fázisfordítóként funkcionál. Előtte viszont egy long tailed pair van, aminek csak az egyik felét használja, majd ezt újra megfordítja. Tudtommal a katodin nemhogy nem erősít de minimálisan csillapít is, tehát ez se lehet az oka. Miért nem lehet direktbe a V2 long tailed pair fázisfordítóra kötni a végcsöveket?
Hátha van valaki aki tényleg ért is hozzá és meg tudja nekem magyarázni:)
6as7ga_otl.jpg
6as7ga_otl.jpg (66.4 KiB) Megtekintve 574 alkalommal

KD mester

#17 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.03.05. 18:18

Annak nagyon sok oka van. Spec cső kell hozzá, nagyon sok párhuzamosan. Rengeteg gond van vele. Pl elképesztően rossz hatásfok, ebből adódóan marha nagy méretek és energiafogyasztás, stb.

Itt a fórumon gabor80 épített OTL-t 6C33CB-vel. Neki van tapasztalata ezekkel.

A V3 meg fázisfordító ugyan, de gondolj bele, hogy a felső sor cső katódkövetőként üzemel, az alsó meg földelt katódos kapcsolásban. Nem lehet szimmetrikusan meghajtani normálisan egy differenciál erősítőröl ilyen egyszerűen. Ehelyett az van, hogy a földelt katódos részből egy visszacsatoló hurokkal egységnyi erősítésű (a valóságban csak közelít az egységnyihez, annyi, mint a katódkövetőé) invertáló fokozatot csinálunk, így már pont olyan vezérlőjel kell neki, mint a pozitív ágban a katódkövető(k)nek, csak ellenfázisban. Ezért szimmetrikus lesz a negatív és a pozitív ágon lévő csövek vezérlése (anódáram változása). Ezzel lesz minimumon a torzítás, maximumon a hatásfok (PP működés).

Ez egy trükkös megoldás. Kb úgy kell elképzelni: a kulcs az egységnyi erősítésre visszacsatolt földelt katódos alapkapcsolás, amit egységnyire visszacsatolunk és a visszacsatoló hurkába beteszünk egy feszültségforrást (jelgenerátort). (Ilyenkor ez a vezérlő jel megjelenik a kimeneten egyszeres erősítéssel ugye). A V3-on folyó katódáram pedig megjelenik az anódban is ugyebár. Az anódkörben ugyanilyen impedancia viszonyok vannak, így a katódkövetők is pont olyan Ugk vezérlőfeszt kapnak, mint a negatív tápágban lévő csövek.

Dávid

#18 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: Dávid » 2019.03.05. 19:19

Köszönöm szépen a magyarázatot! Tényleg trükkös de végülis érthető. Szóval már meghajtani sem egyszerű egy ilyen kapcsolást.
A másik amin filóztam, hogy vajon mennyire lesznek így egyenlőek a vegcsövek áramai? Hogyha nem tök egyenlő a karakterisztikájuk(márpedig 8-10 csőnek tuti nem), akkor gyanús hogy nem túl egyenlően fog megoszlani a terhelés. Nincs semmi ami ekvalizálná őket, vagy visszafogná ha valamelyik megszalad.
Illetve ha jól gondolom, akkor itt úgy kellene biaszolni őket, hogy nyugalmi állapotban(0 kivezérlés) nem folyhat áram, mert azt a hangszórók nem annyira szeretik... Nem lenne praktikus valami jó nagy kicsatoló kondi ami leválasztja a DC-t?

Közben nézegettem és a PL504-nek ugyan alacsony a kimeneti impedanciája, de nem eléggé. A legjobb esetben is 400, de inkább 500Ohm körül van. Valami olyan cső kéne aminek mondjuk lehetőleg 200 alatt van, és akkor 2x4 darabbal már egészen meg lehet közelíteni a hangfalak 4-8 Ohmját. Persze az egésznek a lényege az lenne hogy megspóroljuk a kimenők árát, de ha meg kell bele oldalanként 8-10 cső, aminek nem 5-600ft darabja, akkor ugyanott vagyunk...

DöG

#19 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: DöG » 2019.03.05. 23:57

Dávid írta:
2019.03.05. 19:19
...Közben nézegettem és a PL504-nek ugyan alacsony a kimeneti impedanciája, de nem eléggé. A legjobb esetben is 400, de inkább 500Ohm körül van...
Az erős negatív visszacsatolás, ami leviszi a kimenő impedanciát! (és egy OTL sokkal erősebben visszacsatolható "büntetlenül", mint egy lényegesen kisebb sávszélességű trafós)... szerintem. :?

dyscus

#20 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.06. 12:10

Árban biztos, hogy drágább mint egy kimenős PP erősítő. Gondoljunk csak a tápra, ami nagy áramú, s a tranyós kapcsolásokhoz mérten nagy feszültségű is. Rengeteg puffer kell bele, ami meg nem olcsó. Azonkívül az egész hóbelevansznak nincs semmi értelme, fából vaskarika. Egy csöves erősítő kimenővel szól jó. Ha valaki irtózik a trfóktól, az hallgasson tranyós cuccot. Amúgy meg ennyi összevélogatott NOS csövet szinte lehetetlen beszerezni. No meg a kapott hangzás ideál sem a legjobb. Egyszóval én nem építenék ilyet. Amúgy 6C33S-el egyszerűbben is lehet ilyen OTL-t építeni. Lásd: Andreas Ciuffoli féále cuccok, de aztán ő is kigyógyult belőle. :P

Dávid

#21 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: Dávid » 2019.03.06. 13:24

Persze, én is mindig rájövök hogy nem éri meg. De azért valamiért évente eszembe jut, hogy milyen izgalmas lenne mêgis :D

Így nézegetve a 6C33C(ami egyébként 6S33S helyesen európaiul) elég szimpatikus cső. Szerintem baromi jól is néz ki a 3 kis csöccsel :D :D
Viszont horror áron mérik itthon is, külföldön is... Úgyhogy megintcsak arra jutottam, hogy valószínűleg nem jönne ki olcsóbban, de cserébe veszélyes(a hangszóróra nézve) és túlságosan melegszik.

KD mester

#22 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.03.06. 17:27

Ha jól rémlik, gabor80 OTL-jébe is ilyen 1KW-os táp volt azért a 2x20W-ért, amit le tudott adni...

Olcsónak olcsó? ez? :shock: Felejtsd már el, hogy ez olcsóbb. Minden erősítő közül az OTL a legdrágább, legköltségesebb. Sokkal drágább egy azonos teljesítményű trafóstól (amennyiben nem nano vasakkal, meg ilyenekkel kalkulálunk). Ha nagyon sok pénzt akarsz elb....ni egy erősítő építésére, ennél jobb választást nem is találhatnál...

Akkor már építsél tranyóst. Az is OTL 100%-ban. :D

Meg a csöves OTL-ek hangzása állítólag sokkal közelebb áll a félvezetős hanghoz, mint a szokvány trafós csövesekhez... Az a félvezetős hangú csöves... :lol:

(De azt meg minek? Aki a félvezetősökre jellemző hangzást kedveli, az olyat tud csinálni félvezetőkkel is. Az meg nem fűti KW-okkal a házat sem.)

A csöves OTL-re legjobban hasonlító dolog a félvezetős kimenetű hibrid. Aminek csak az utolsó fokozata (buffer fokozat) félvezetős, a többi csöves. ;)
(De ez klasszisokkal olcsóbb játék és a csöves OTL minden hátrányától mentes... Sőt ezekkel még trafós csöves hangzás is összehozható a jelútba tett kis interstage trafóval. Nem kell nagy böszme vas.)

KD mester

#23 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.03.06. 18:04

Ha meg annyira ki akarod élni az izgalmakat, akkor megkérdezheted gabor80 fórumtársat, hátha megvan még neki az OTL...

Konzol

#24 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.07. 13:55

Lehet kapni is...

https://www.ebay.com/itm/OTL-Amplifier- ... SwWGxazhLq
otl.jpg
otl.jpg (346.08 KiB) Megtekintve 398 alkalommal

másik véglet:
https://www.ebay.com/itm/EternalArts-Fu ... SwgeBaYTiL
s-l1600.jpg
s-l1600.jpg (470.76 KiB) Megtekintve 397 alkalommal

gabor80

#25 Re: OTL erősítő

Hozzászólás Szerző: gabor80 » 2019.03.16. 11:22

Dávid írta:
2019.03.06. 13:24
Persze, én is mindig rájövök hogy nem éri meg. De azért valamiért évente eszembe jut, hogy milyen izgalmas lenne mêgis :D

Így nézegetve a 6C33C(ami egyébként 6S33S helyesen európaiul) elég szimpatikus cső. Szerintem baromi jól is néz ki a 3 kis csöccsel :D :D
Viszont horror áron mérik itthon is, külföldön is... Úgyhogy megintcsak arra jutottam, hogy valószínűleg nem jönne ki olcsóbban, de cserébe veszélyes(a hangszóróra nézve) és túlságosan melegszik.
Az hogy olcsó erős túlzás, ha szerencséd van meg lehet úszni jó áron. 800W-os trafót leválasztó trafót sikerült 5e-ért vennem a fórumon, mákom volt. De a fűtőtrafót már meg kellett vennem, az sem kispályás, 6-12A-es áramot felvevő fűtéskörökhöz (240 fokos csövek vazze, -5 fokban télen kifűtötte a szobát) :twisted:
Mértem, kb 400-500w-ot vett fel a táp, 2x20w hangért, de 2x5W-on sem volt sokkal kisebb.
A Tim Mellow félét építettem meg 6c33c-vel. A csövek jó hangúak, de elég horror csövek, felük melegedet zúgott, nem egy egyenletes minőségűek, nagy a szórásuk, inkább 6080 csővel építenék legközelebb...
Ritkán kapcsolom be, főleg mert még mindig nem sikerült megoldanom a problémákat vele, elég érzékeny egy kapcsolás, ofszetet sem sikerült beállítani, pedig minden átnéztem már. Nincs időm sajna átnézni napokig ülni rajta.
Csináltam egy másikat is, ott is sikerült egy olcsó trafóhoz jutnom :mrgreen: , az az elején szuper volt, 2 hétig hallgattam, ofszet jó volt, nem mászott semerre, aztán mikor egy 10 centis szikra áthúzott belül, akkor visszakerült a műhelybe. Azóta sem tudom mi a baj vele, annyit láttam utána hogy a kiwame ellenállás szakadt volt belül (nem szeretem őket, más esetben is szétesett már ilyen ellenállás a kezemben..), de aztán kicseréltem, majd minden mást is lassan, de az ofszetet utána már soha nem tudtam állítani, tököm tudja titokzatos dolgot ezek...
Szóval érzékeny, gerjedékeny is lehet az OTL, érdemes jól megtervezni a cuccot. A trafósnak óriási előnye hogy stabil, nincs veszélyben a hangfal, és hát a hatásfok sokkal jobb.
A hangja viszont jó, részletes, kellemes, más mint a kimenő trafós, technikailag is sokkal jobb az átvitele (négyszög stb.), torzítás. Az más kérdés hogy a trafóst is szeretem, nem mondhatni hogy az egyik rosszabb lenne a másiknál, inkább ízlés kérdése.

Válasz küldése