Csöves előfokok

Elektroncsöves elő és végerősítők, phono, DAC IV és egyéb

Moderátor: dyscus

Válasz küldése
Rézfaszú bagoly

#51 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2017.05.27. 22:42

Annyit biztos tudsz metallurgiából, hogy a 24 karátos (azaz 100%-os) arany meglehetősen puha, az a néhány mikron vastag bevonat max. egy csatlakozást bír ki károsodás nélkül. A 18 karátos (75%) arany bevonat már sokkal többet bír, a jobb csatikon sincs tisztább réteg, nincs értelme. A képen levő rca csatik valóban elég tisztességesek, de ha egyszer szeretnél valami igazán jót, akkor ezt érdemes beszerezni: http://www.eti-research.com.au/fr-tc07- ... connector/
Ezen a fórumon meg nincs értelme az (arany) por hintésnek :D

dyscus

#52 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.28. 10:57

Rézfaszú bagoly írta:
2017.05.27. 22:42
Annyit biztos tudsz metallurgiából, hogy a 24 karátos (azaz 100%-os) arany meglehetősen puha, az a néhány mikron vastag bevonat max. egy csatlakozást bír ki károsodás nélkül. A 18 karátos (75%) arany bevonat már sokkal többet bír, a jobb csatikon sincs tisztább réteg, nincs értelme. A képen levő rca csatik valóban elég tisztességesek, de ha egyszer szeretnél valami igazán jót, akkor ezt érdemes beszerezni: http://www.eti-research.com.au/fr-tc07- ... connector/
Ezen a fórumon meg nincs értelme az (arany) por hintésnek :D
Ez mitől jobb, mint az enyém? Nem beszélve arról, hogy ha figyelmesen megnézed, akkor a jobb oldali csati aljzat tiszta vörösréz. Azon még káros arany bevonat sincs. Viszont biztos, hogy rézötvözet, mert nem szulfizálódik. Mégis tiszta réznek hirdetik. Egyébként a bevonatoknak egyáltalán nincs értelme, mert kialakulé egy határréteg. Legjobb lenne az ilyen réz csati, csak drága. Nem véletlen csak egy párom vcan, ami a kimenetre került. Egyébként meg az az aranyozás nem is biztos, hogy az. Csak más a színe mint a többi szarnak. A helyzet az, hogy tanultam metallurgiát anno felsőfokú képzésem alatt.
A képen látható szigetelő gyűrűk nélkül. A teló valahogy elkeverte a színeket. Valójában tényleg szép vörösréz szine van. Az tetszik az összesben, hogy a vezetők mindkét pólus esetén egy darabból készültek. Ez jellemző az aranyozottra is. Azért választottam ezt, meg mert erre volt pénzem.
Port nem hintettem, csak megint olyan érzésem van, hogy rúgni akarsz egyet rajtam. Miért kell ez a sértő szöveg: porhintés. Hmm?

dyscus

#53 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.29. 09:01

A PV10-es előfok egyszerű, hisz csatornánként 1 db E82CC-t tartalmaz, meg pár ellenállást, kondit. Jó alkatrészekkel garantált a jó hang. Ezért használom régóta. Viszont a jó alkatrész drága mulatság. Eddig az áramkör második fokozatában, meg a tápban is AB carbon compozit ellenállókat használtam. Ezek jók voltak, csak válogatni kellett őket, meg sajna van egy sziszegő zajuk, amit szívesen elhagynék. Jól felszívtam magam, s úgy döntöttem megépítem a non+ultra PV10-et. Kicsatoló kondinak egyből a mostanában megszeretett Z-cap-ot tettem bele, csőnek RCA, hosszú, fekete anódos, D getteres 12AU7-et, a munkaellenállásokat sinkoh tantál ellenállásokból állítottam össze. Van a kapcsolásban 2 db 1k-s ellenálló a táp csatolás mentesítésében. Azok nem tantálok, hanem Wishay-ok. Ezek az ellenállók AN kondik segítségével csatolásmentesítenek. A mellékelt fotón látszik a Line előerősítő. Valaki kiszámolhatja az 1 négyzetcentiméterre eső alkatrész költséget. :P
20170528_124155.jpg
20170528_124155.jpg (335.49 KiB) Megtekintve 1484 alkalommal

dyscus

#54 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.29. 09:07

Az alábbi fotón egy oldalnézet látható. Megjegyzem, hogy van még 2 Whisay 1k-s ellenálló is, ami a fűtéskörben található. Sajna nem volt módomban kísérleteket végezni a fűtőköri ellenállás hangjával annak tantál, vagy fémréteg volta vonatkozásában. :lol:
20170528_124311.jpg
20170528_124311.jpg (344 KiB) Megtekintve 1483 alkalommal

mofesa

#55 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: mofesa » 2017.05.29. 21:28

" A PV10-es előfok egyszerű, hisz csatornánként 1 db E82CC-t tartalmaz, meg pár ellenállást, kondit. Jó alkatrészekkel garantált a jó hang. Ezért használom régóta. Viszont a jó alkatrész drága mulatság. Eddig az áramkör második fokozatában, meg a tápban is AB carbon compozit ellenállókat használtam. Ezek jók voltak, csak válogatni kellett őket, meg sajna van egy sziszegő zajuk, amit szívesen elhagynék. Jól felszívtam magam, s úgy döntöttem megépítem a non+ultra PV10-et. Kicsatoló kondinak egyből a mostanában megszeretett Z-cap-ot tettem bele, csőnek RCA, hosszú, fekete anódos, D getteres 12AU7-et, a munkaellenállásokat sinkoh tantál ellenállásokból állítottam össze. Van a kapcsolásban 2 db 1k-s ellenálló a táp csatolás mentesítésében. Azok nem tantálok, hanem Wishay-ok. Ezek az ellenállók AN kondik segítségével csatolásmentesítenek. A mellékelt fotón látszik a Line előerősítő. Valaki kiszámolhatja az 1 négyzetcentiméterre eső alkatrész költséget. :P "

Szépek azok az alkatrészek.

Mitől garantált, hogy jó is lesz? Ahhoz az egész felépítés, működés megismerése után lehet csak nyilatkozni.
Gyengébb erősítő nem fog megtáltosodni drága csatolóktól, sajnos sokan ezt hiszik. Jó alkatrészekkel nem garantált a jó hang. Ez nem egy gyógyszer, amitől a páciens garantáltan meggyógyul. Mint ha valaki azt mondaná nekem, hogy átépít egy trabantot, porsche alkatrészekkel, de az még csak egy trabant marad, akkor is ha drága.

dyscus

#56 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.30. 07:24

"Mitől garantált, hogy jó is lesz? Ahhoz az egész felépítés, működés megismerése után lehet csak nyilatkozni.
Gyengébb erősítő nem fog megtáltosodni drága csatolóktól, sajnos sokan ezt hiszik. Jó alkatrészekkel nem garantált a jó hang. Ez nem egy gyógyszer, amitől a páciens garantáltan meggyógyul. Mint ha valaki azt mondaná nekem, hogy átépít egy trabantot, porsche alkatrészekkel, de az még csak egy trabant marad, akkor is ha drága."

Ha már hülyének gondolsz, hogy az miatt javítom fel az előerősítőm, amit gondolsz, akkor tájékozódj előtte, hogy ne higgyem azt, hogy csak azért írsz, hogy ilyen vaskos közhelyekkel bombázd agyamat. Tehát akkor elmagyarázom csak most, s csak neked, hogy értsd:
Attól garantált, hogy jó lesz, mert már ez az 5. amit megépítek. Ebből magamnak 3-at, azaz azok mindig uppgrade-k voltak. Jelen erősítő közlésének elején írtam, hogy felújítom a régi kapcsolást új dobozban.
Hidd el, a fentiek miatt kb 1000-szer jobban ismerem mint Te, mivel Te kb 0-szor építettél, és hallgattál ilyen buffert. Ez azért nyomós érv az erősítő ismeretéről. Úgy, hogy akkor nyilatkozok róla, mikor csak akarok.
Az erősítő nem gyengébb, csak kevés alkatrészt tartalmaz. Gondolom ez nem baj, hiszen ha sokat tartalmazna, akkor meg az lenne a közhely, hogy minnél kevesebb alkatrészt a jel útjába...
Nem is a drága csatolótól fog megtáltosodni, mert a régi Mundorf PIO csatolót, ami eddig is benne volt, áttettem a tápba, mint ahogy azt a fotón látható. Ennek az erősítőnek nem kell megtáltosodnia, mert kiváló. De ha már táltosodik akkor attól a csőtől táltosodik, ami benne van, azaz ilyentől:
http://www.ebay.com/itm/NOS-NIB-RCA-12A ... Sw9r1V-4BF
Az utolsó állításod meg sántít. Ha a trabantod átépíted, s nem tuningolod Porsche alkatrészekkel, akkor az bizony Porsche lesz, de kuka, mert Te, és nem a gyár építette át.
Szeretném látni az általad épített, és mérésekkel a minőséget alátámasztott előerősítőd leírását, fotóit. Csak nyugodtan. Ha van ilyen. Addig csak a kibic vagy, ha tudod mi az.

dyscus

#57 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.30. 07:57

Az előbb lefelejtettem az egész erősítő fotóját. Nos itt látható, dobozolás közben.
20170528_191748.jpg
20170528_191748.jpg (361.61 KiB) Megtekintve 1410 alkalommal
Jól látható a táp felépítése is a következő fotón:
20170528_124229.jpg
20170528_124229.jpg (281.56 KiB) Megtekintve 1407 alkalommal

dyscus

#58 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.30. 11:10

Kész a CJPV10 bufferem. Az újabb. High end alkatrészekkel. Nos tényleg jó kis kütyü ez, mindig is tudtam, hiszen éppen ezért választottam a rencerem részévé. Az előző verziót egyszer kölcsönadtam egy helyi hifistának. Ő meghallgatta, majd felhívott telefonon: Te mit kellene csinálni ennek az erősítőnek? mert azonkívül, hogy erősít, én semmit sem hallok. :D Szóval ilyen erősítő ez. A méréseket csővoltmérővel, oszcilloszkóppal végeztem. A jel forrásegy precíziós Grundig FG volt. Tudtam, hogy mit várok, de ledöbbentem, mert döbbenetes ez a kis áramkör.
Megnéztem, mekkora a legnagyobb bemenő feszültség. Ez 5,45 V, mikor is a kimenő fesz 44V. Tehát az erősítés megközelítőleg 8-szoros, ami éppen elegendő egy előerősítőnek.

A frekvencia átvitellre sem panaszkodom: a -1dB-vel határolt sávszélesség 4Hz-66kHz, ugyanez -3dB-vel határolva 2Hz-130kHz. S itt van egy megjyegyzésem. Eddig mindig feltettem a bode, és a fázis freki diagrammot, amit ámítógéppel szoktam felvenni. Most ennek nincs értelme, mivel a Bode gyakorlatilag egy vízszintes vonal, a fázis görbe meg a két végén kb 7 fokot lekonyul. Egyébként a készülék fázist fordít. Majd lesz olyan, aki azt mondja, hogy ezért szar, mert ő meghallja az abszolult fázist. :lol:
Lefotóztam a néccögeket is, de annak közlésével még várok egy kicsit, hagy csigázzalak benneteket. Én meg addig egy kicsit meghallgatom. :P

dyscus

#59 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.30. 14:44

Meghallgattam. Nem sokat, de gyorsan. :lol: Mindig tudtam, hogy az alkaztrészek befojásolják a hangot. Mofesa barátunk nagyot tévedett. A tantallum ellenállók, az AN elkók, valamint a Z-cap tud valamit. Úgy megváltoztatta a hangkápet, hogy csak lestem. A pontos kicsit túl akkurátus hangképet átfordította selymessé, kicsit romantikussá, amolyan nagyon High-End hangképbe. AN felsőkategóriát csinált a rendkívül precíz TauCeti MkV-ből. Ha ezt így elviszem egy talira, akkor abból a szobából nem jönnek ki. A vendégek. De legalábbis hozzonak jó sok papírzsepit. :lol: Viszont az AN-től annyiban különbözik ez a hang, hogy torzítás mentes. Amúgy nagy mélységű pontos basszus, lágy közepek, és szép sima magasak. A tér nagyon a helyén van. Mancini Rózsaszín Párduc témája döbbenetes. Pedig ez nem manipulált felvétel. Hodyka keresd meg, tedd közzé, had csodizzanak a népek. :)
Itt van egy érdekes néccög válaszjel. Tessék megkapaszkodni, és nem félre érteni. A generátor Hz állásban van.
20170530_101041.jpg
20170530_101041.jpg (286.29 KiB) Megtekintve 1380 alkalommal

hodyka

#60 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2017.05.30. 18:38

Szia

Nekem ez meg van eredetiben, CD-n ;)

Nagyon jó album ;)

https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=2466332
Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

mofesa

#61 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: mofesa » 2017.05.30. 21:00

dyscus írta:
2017.05.30. 14:44
Meghallgattam. Nem sokat, de gyorsan. :lol: Mindig tudtam, hogy az alkaztrészek befojásolják a hangot. Mofesa barátunk nagyot tévedett. A tantallum ellenállók, az AN elkók, valamint a Z-cap tud valamit. Úgy megváltoztatta a hangkápet, hogy csak lestem. A pontos kicsit túl akkurátus hangképet átfordította selymessé, kicsit romantikussá, amolyan nagyon High-End hangképbe. AN felsőkategóriát csinált a rendkívül precíz TauCeti MkV-ből. Ha ezt így elviszem egy talira, akkor abból a szobából nem jönnek ki. A vendégek. De legalábbis hozzonak jó sok papírzsepit. :lol: Viszont az AN-től annyiban különbözik ez a hang, hogy torzítás mentes. Amúgy nagy mélységű pontos basszus, lágy közepek, és szép sima magasak. A tér nagyon a helyén van. Mancini Rózsaszín Párduc témája döbbenetes. Pedig ez nem manipulált felvétel. Hodyka keresd meg, tedd közzé, had csodizzanak a népek. :)
Itt van egy érdekes néccög válaszjel. Tessék megkapaszkodni, és nem félre érteni. A generátor Hz állásban van.
Miben is tévedtem? Nem azt állítom, hogy nincs jelentősége az alkatrészeknek, csak azt, hogy sokkal kisebb mint amit tulajdonítanak neki, és a hit hatása nagyobb lehet, mint a valós érzékelés.
8X -os erősítés minek? Egy CD 1V -ot ad ki magából általában, ami azt jelenti, hogy a kimeneten ez már 8V, egy nagy "pofon" egy végfoknak, csak zajtöbblet semmi értelme.

KD mester

#62 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.05.30. 21:22

Az én véleményem annyi lenne erről, hogy egy ilyen dolog szubjektív hangminőségét elsődlegesen a benne lévő alkatrészek határozzák meg.

A kapcsolás pl másodlagos dolog. Onnantól kezdve, hogy korrektül működik, rendesen meg van tervezve, messze nincs akkora jelentősége, mint annak, hogy miből van összerakva...

Magyarul leges leginkább attól függ a hangja, hogy miből van megcsinálva. Az alkalmazott alkatrészek mennyire vannak összhangban egymással, illetve a készülék mennyire van összhangban a rendszer többi elemével... És messze nem számít annyit a topológiai felépítés, mint egyesek képzelik...

Az általános tapasztalatom az, hogy: Egy tényleg jó hangú dolog mindig elrontható hangilag egykét kritikus alkatrész lecserélésével. :D

(Itt azt értem, hogy mondjuk egy 1K-s ellenállást másik gyártótól való 1K-s ellenállásra cserélünk, vagy egy 1nF-os kondik másik 1nF-os kondira. Tetszik, nem tetszik, valahogy ez egyszerűen így működik, valami megmagyarázhatatlan/paranormális, nonszensz okból. Ki lehet próbálni otthon egy 1/2 osztásarányú feszosztóval, ami a jelútba téve foglalatban cserélhető ellenállásokkal rendelkezik. Érdekes kísérlet. Utána lehet jönni azzal, hogy az alkatrészek nem számítanak....)

KD mester

#63 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.05.30. 21:31

dys-cus, te meg csináld meg ruszki csővel, vagy valami tesla ecc82-vel ezt az előfokot, meg ilyen aljadék r514 vagy hasonló szemét ellenállásokkal, kondikkal azt hallgasd meg.

mofesa hozzászólása szerint nem lehet a két dolog hangja között számottevő különbség.... :D

KD mester

#64 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.05.30. 21:43

Példaként említhetném az LMK erősítőt, amiben van egy kb 20Hz-es töréspontú felüláteresztő szűrőtag, amit helyreállít egy 20Hz-es töréspontú aluláteresztő tag.

Ennek az égvilágon semmilyen értelme nincsen műszakilag.

Pusztán azért van ez benne, mert annak a két kondinak, meg a 3 ellenállásnak valami tök érthetetlen ezoterikus hatása van, amitől (nem kicsit, hanem) sokkal jobb a hangja. Nem egy ilyen belemagyarázás jellegű különbség hallható, hogy hát mintha kicsit jobb lenne, hanem döbbenetes a jelenség..
Semmilyen magyarázat nincs rá, hogy miért és hogyan, (egyszerű véletlen belebotlás történt...) A lényeg, hogy így van.

mofesa

#65 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: mofesa » 2017.05.30. 22:05

KD mester írta:
2017.05.30. 21:31
dys-cus, te meg csináld meg ruszki csővel, vagy valami tesla ecc82-vel ezt az előfokot, meg ilyen aljadék r514 vagy hasonló szemét ellenállásokkal, kondikkal azt hallgasd meg.

mofesa hozzászólása szerint nem lehet a két dolog hangja között számottevő különbség.... :D
Az anyagválasztás fontos, nem lehet megspórolni a kísérletezést sem, ha valóban jobb kondikat szeretne, ezen belül válogatni gyártók szerint kell, ha erre van igény. Ha még markáns változást is érzékel, akkor is csak az adott rendszerben kipróbálva lehet igaz, ezért butaság ilyen tanácsokat komolyan venni, a többi mint mondtad, szubjektív vélemény.
Szerintem ne írjuk le az orosz csöveket, én kíváncsi lennék egy ilyen verzióra.

dyscus

#66 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.31. 09:33

Eddig megvolt PRP és AB ellenállásokkal, Nichikon elkókkal, és Mundorf PIO csatolókkal. Most megvan a már említett alkatrészkészlettel. Döbbenetes a különbség. Mija picsónak építsem meg oroszul? Viszont azt mondom (korábbi álláspontom revidiálva), hogy az áramkör kb 60%-ban határozza meg a hangot, 38% az alkatrész minőség, a maradék 2% a többi, benne a kábelek csatlakozók is. Mindazon által, nem biztos, hogy nem építem mégegyszer át. Valami lehet a trafóval, mert egy kis kerregés hallható. Az az egy kínai alkatrész van benne.
Azért felteszem ide még a 100kHz-s négyszögjelet is, amit a szkópom digitális üzemmódjában vettem fel:
20170530_100729.jpg
20170530_100729.jpg (271.67 KiB) Megtekintve 1283 alkalommal

Sanyaaa

#67 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2018.08.10. 16:21

Kipróbáltam én is a szóban forgó kapcsolást a bemenetválasztómban.

Még bejáródás alatt, de nagyon tetszik amit a hanggal csinál.
Kiválóan illeszkedik a shunt típusú relés hangerő szabályozómhoz is :)

Potival ellentétben ennek a nagy előnye, hogy gyakorlatilag csak 1-1 jobb minőségű ellenállás van a jelútban, amire relékkel shunt-öket kapcsolgatok, így gyakorlatilag a hangerő szabályozó egy feszültségosztó. Hangja dinamikusabb, mint a potméteres hangerő szabályozóké. Bár ez szubjektív vélemény!

Az egyetlen hátránya, hogy max hangerőnél is csak fele a jelszint az eredetinek, de mivel ez a kapcsolás erősít, így optimális a dolog, mivel így nem lehet túlvezérelni.

Az ilyen relés szabályozóknál sokan belefutottak abba, hogy bizonyos hangerő szinteknél reccsen egyet szabályozás alatt a hang.
Ennek oka a relék helytelen kapcsolási sorrendje. No nálam ilyen nincs, mivel a vezérlő programot én írtam, kiküszöbölve a hibát.
A kütyü lelke egy ardunio mega.
Csatolmányok
SAM_3032.JPG
SAM_3032.JPG (647.74 KiB) Megtekintve 1134 alkalommal
SAM_3031.JPG
SAM_3031.JPG (896.63 KiB) Megtekintve 1137 alkalommal

Sanyaaa

#68 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2018.08.10. 16:24

Ilyen az eleje:
Csatolmányok
SAM_3020.JPG
SAM_3020.JPG (595.82 KiB) Megtekintve 1129 alkalommal

dyscus

#69 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.08.11. 11:00

A kijelzőrere milyen információ kerül fel?
Hánylépésben tud szabályozni a hangerőd?
Némítás van-e benne?
Ez az előfok kb 8-at erősít, így ha a fele elveszik az sem gond. Nagyon jó kis szerkezet.
A bajom az, hogy nekem készen van a dobozom, s azon nem tudok változtatni. A kijelző ami LED-es egy sötét plexi mögött van. Te meg valamilyen más kijelzőt használsz. Valyon bevférne-e a dobozomba?

Sanyaaa

#70 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2018.08.11. 23:26

A kijelzőm 4x20 karakteres LCD.
A kiiírt infók:
- aktuális bemenet neve, EQ be/kikapcsolt állapot (külső EQ-nak van kialakítva a hely RCA csatikkal, relével kapcsolható hogy akarom-e használni vagy sem
- hangerő szint dB-ben
- csíkkal is jelzi hogy hol áll a hangerő szint, valamint min és max jelzés

Bekapcsolás után 2 perc késleltetés bemelegedéskor, ennek az állapotát is növekvő csíkkal jelzi. Ezalatt kapcsolja a lágy indítót is 25s után. Az anódfeszt 1 perc 40 másodperc után adja rá.

2 db rotary encoder van az előlapon, az egyik a be/ki kapcsolást, valamint bemenetválasztást végzi, a másik pedig a hangerő állítást és a némítást. Mindezeket távirányítóról is tudja. Az EQ-t csak távval lehet kapcsolni. Nincs használva, de mint opció beépítettem.
6 db bemeneti lehetőség van: CD, DAC, TV, RIAA, Vonal1(akármi amit rákötünk), valamint egy beépített bluetooth modul, hogy kábel nélkül telefonról is lehessen zenét lejátszani.

Kikapcsolt állapotban az időt mutatja, ilyenkor a hangerő szabályozó encoderrel beállítható a pontos idő, amit az RTC mudol áramszünet esetén is megtart.

Ez a relés szabályozó mazoistáknak való és feleslegesen túlbonyolított. Ebbe kísérletképpen került be, szerintem sokkal jobb választás a motoros potméterrel megvalósított shunt hangerő szabályozó. A PP-mben pl motoros potis van.
Motoros potishoz is van program, de ahhoz 4 pályás motoros poti kell, amin az egyik pályát mérve figyeli a program, hol is áll a potméter.

Konzol

#71 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.04.21. 20:27

Átépítettem a hibrid bufferem - Félvezetős előfokok alatt látható. Eredetileg a katódkövető áramgenerátorával volt gondom. Ette a feteket, Két-három hetente az egyik fet feladta a harcot. Gondolom egy Z dióda megvédte volna. Nem volt itthon megfelelő értékű diódám, fetet sem volt kedvem válogatni, ezért betettem egy 3k-s ellenállást az áramgenerátorok helyére. Pontosabban bepróbáltam két-három fajtát. Végül egy Yageo maradt benn. Meglepetésemre nyugodtabb hangot kaptam így, mint az áramgenerátorokkal. Kicsit kevésbé volt harapós rock zenén, de alapvetően jó cserének gondoltam.
Aztán ràjöttem, hogy a nagy nyugalom azért van, mert csökkent a felbontás. Nem csak a zene "fénye" csökkent kicsit, romlott a halk részek artikuláltsága. A DAC-om is tud ilyet, ha AC fűtésre váltok az SRPP-nél. Hallható brumm nincs, de valahogy csökken a halk részek felbontása, a precizitás, és némi "vintage" szinezetet kap a rendszer.
Úgyhogy csak jó az áramgenerátor. Fetek helyett gondoltam mi lenne, ha csövet tennék be, pláne ha mondjuk White féle katód követőt csinálnék!
Csinâltam is. Nem mondom, hogy nem jó a White féle áramkör. Technikai értelemben teljesen jól működött. 6n16b csövekkel. Aramgenerátor: A 6n16b cső, katódjában 330 Ohm, rácslevezetője 470k, vezérelt cső anódjában 330 Ohm, csatoló kondi az áramgeneretor rácsára 220n, tápfesz +-80-85v, kettős tápegységet használok, hogy a bemeneti csatolót el tudjam hagyni, áram 4mA. Működik, nincs vele gond. A hangja... Nos, ez a nem túl bonyolúlt katódkövető minden benne lévő alkatrésze érzékeny. Főleg az anód ellenállásra, az onnan visszacsatoló kondira.. Ezekre nagyon
Értékre, gyártmányra... Elvacakoltam kicsit ezeknek az elemeknek a csereberéjével, de valahogy nem találtam megnyugtatóan parosítást. Teljesen át lehet szabni a szerkezet hangját velük:(:(:(
Végül kivettem az anódból az ellenállást, a visszacsatoló kondit, a rácslevezetőt rövidre zártam. És megnyugodtam, egyúttal föl is lelkesedtem.
Lett fény, felbontás alacsony jelszinten is. Van hajtás, tartás.

Szóval így lett az eredetileg csatornánkénti két fetből csatornánként két trióda, és nekem sokkal jobban tetsző előfokom.
( Aggasztó tempóban kopnak ki a félvezetők nálam a jelútból - a tápegységekben is csak a diódák maradtak meg jobbára )

Konzol

#72 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.04.22. 07:01

A négy trióda bejáratás közben
IMG_20190422_065356.jpg
IMG_20190422_065356.jpg (475.92 KiB) Megtekintve 846 alkalommal
A vezetékek még kócosak, a kimeneti csatoló - ezen a képen Miflex 1u/600v - tesztelés, válogatás alatt, a némító fokozat még nincs a helyén.

Konzol

#73 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.04.23. 09:57

A buffer kapcsolása:
csbuf.png
csbuf.png (11.57 KiB) Megtekintve 763 alkalommal

A csövek 6N16B-V tipusúak ( OTK 6 ). V2A katódkövető, V1A az áramgenerátora. A csövek árama 4mA - R103 módosításával beállítható. Bemeneti csatoló kondenzátor nincs. A kimeneti csatolónak érdemes több tipust kipróbálni.
A tápegység meglehetősen egyszerű. TR1 egy kb 20VA-es toroid, TR2 2.5VA-es nyák trafó. A fűtő feszültséget egy AC-DC konverter -olcsó, egyszerű szerkezet, e-bayen vettem - állítja elő. A segéd áramkör két meghúzásra késleltetett jelfogó, az egyik az anódfeszültség késlelteti végzi, a másik a némítást oldja föl. C108, C109 illetve R108, R110 értékével beállítható a késleltetés. (A rajzon szereplő 220K helyett célszerűbb 47k-100K tartományból választani, hogy biztosan kinyissanak a darlingtonok) R109-R111 értéke a C107-en mérhető feszültségtől, illetve az alkalmazott reléktől függően változhat, akár el is hagyhatók. S1 a kézi némitó gomb. Megoldható az időzítések lépcsőzése úgy is, hogy az anódfeszt késleltető relé egyik érintkezője a 12V váltó feszt kapcsolja TR2-re, a másik pedig a némító áramkörre kapcsol +12-16V egyent.

sajti

#74 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: sajti » 2019.04.23. 11:20

Konzol írta:
2019.04.23. 09:57
C108, C109 illetve R108, R110 értékével beállítható a késleltetés. (A rajzon szereplő 220K helyett célszerűbb 47k-100K tartományból választani, hogy biztosan kinyissanak a darlingtonok) R109-R111 értéke a C107-en mérhető feszültségtől, illetve az alkalmazott reléktől függően változhat, akár el is hagyhatók. S1 a kézi némitó gomb. Megoldható az időzítések lépcsőzése úgy is, hogy az anódfeszt késleltető relé egyik érintkezője a 12V váltó feszt kapcsolja TR2-re, a másik pedig a némító áramkörre kapcsol +12-16V egyent.
Próbáld ki a BC517-es darlingtont! Még 1Mohm-al is biztosan meghúzza a relét.

Sajti

Konzol

#75 Re: Csöves előfokok

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.04.23. 11:28

Köszi a tippet!
Ezek a tranzisztorok voltak a fiók sarkában, de nem felejtem el az ötletet.

Válasz küldése