PP rendszerű csöves erősítők.

Elektroncsöves elő és végerősítők, phono, DAC IV és egyéb

Moderátor: dyscus

Válasz küldése
dyscus

#1 PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.03.22. 18:17

Meg volt a csőpróba a Huye Baby erősítőn. Forrásként egy multibites DaC-ot használtunk, ami már bizonyított több teszten is. Sajna pár hazai gyártó nem tudta ezt a szintet produkálni mert még mindig ott tartanak, hogy a multibitnél jobbak az egybites DAC-ok. Hiába, abból lehet olcsón építeni, és drágán eladni. :lol: A rencerbe be volt iktatva egy CJ PV10 alapokon nyugvó előerősítő. A végfok a Huye Baby volt először orosz, majd Tungsram csövekkel. Mindkét csőgarnitúra vadi új volt, kb 20-20 órát működtek eddig. A műsor az általatok is ismert válogatás volt, nem a legutoljára közzétett "brummogi medve tánc" hanem a korábbi válogatás, amin Bach, Bizzet, M. Oldfield, és egyéb felvételek vannak. A felvételek kiegyenlítettek, kivéve a Kokomo című darabot, amin a basszus kicsit túl van tolva, ezért egyik rendszeren még hallgatható, más rendszereken meg azt híresztelik nincs basszusa.
A jelzők a két csőkészlet egymáshoz való viszonyát mutítják be.
Orosz csövek: Ütős, kellően mély basszus, de jól megfogott. Ezt mondjuk az CFB biztosítja. A hegedű úgy tűnik túlságosan szőrős. A férfi hang testes, a női valahogy szexuális. Cseszi a fülem. nem szép a másikhoz képest. Olyan, mintha torzítana. A sztereo szűkebb, mint a másiknál. Kevésbé tölti be a szobát. A dobszóló lapos. A szaxofon recsegősebb. Az egészen valamiféle nyersesség érződik. Hiába sem a szovjetek, sem kiszolgálóik nem a finomkodásról voltak híresek. Egy kicsit olyan, mintha a balett táncos edzőcipőben táncolna. Van benne minden ami kell, de valami mindig megborítja az összhatást.

Tungsram csövek: Először is kellemes emlékek járták át szívemet, mikor a dobozát kézbe fogva látom a golyósirónnal feltüntetett számot: 24,70. Ez nem mA-t jelent, hanem Forintot. Kibontva a dobozt, ott a garijegy. Indítási dátumnak rányomtatva (nem bélyegzőzve) 1977. Szóval ekkor gyártották. Abban az időben az ösztöndíjam 5-600 Ft volt. Szóval jó sok csövet vásárolhattam volna. Ha valaki ma akarna 24db ilyen csövet venni, akkor 6000 Forintos árat feltételezve közel 150 rugót kellene kifizetnie. Ennyit a vintage-ről. Azt kell mondjam, a Tungsram EL84-e mindenben legyőzte a szovjet csöveket, csak egy valamiben nem: a basszusban. Ez viszont orvosolható annyival, hogy mégis csak vissza lehet forrasztani a 100nF-os Mullard kondikat, ha ilyen csöveket vásárlunk. A hétvégén megejtem ezt a műtétet. A magasak zengőek, a Carmen felvételen a kasztanyetta hangjára felkaptuk a fejünket. A nő most már szépen betartotta a szabályt: nem evett fagyit a felvétel előtt. A könnyű lovassági Indulóban a hegedűk jók, a fúvósok hangja nem vássa a fogunkat. De legmeglepőbb a tér, ami túlterjed a hangszórókon, betölti a szobát, és elkülöníti a zongorán a művész két kezét.
A félreértések elkerülése végett mondom: Mindenkinek ez volt a véleménye. De mint írtam, a két csőkészlet egymás után hallgatva különül el ennyire egymástól. Ha betennénk egy Valvo, vagy Telefunken csőkészletet, a különbség még drasztikusabb lenne. Hangban is, árban is.
Mindenesetre tudni való, hogy a Tungi csövekkel már az ár picit több, mint a 150 rugó, viszont nagyot lépünk előre. Igaz, szerelési jellegű beállítás szükségeltetik. Ha valaki All Round erősítőt szeretne, amibe bármit beletehet, az 100nF Tropical Fish, Orange drop, orosz PIO kondit építsen be a csatolók helyére.
Győrben jobb körülmények közepette is meg lehet majd hallgatni az erősítőt. Legalábbis a Kkfházi viszonyokhoz képest. És persze ALdebaran-on.
A fentiekben leírt Huye Baby erősítő leírását a közel jövöben felteszem, Rajzait közkincsé teszem.

KD mester

#2 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.04.18. 17:47

Találtam egy érdekes, PP kapcsolási topológiákat tartalmazó ábrát. Hasznos lehet a kezdő építőknek:
PP kapcsolások.gif
PP kapcsolások.gif (46.24 KiB) Megtekintve 3289 alkalommal
Veen2EN.pdf
(184.53 KiB) Letöltve 51 alkalommal.

KD mester

#3 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.04.19. 18:07

dys-cus! Nem akarsz kipróbálni a Huye Baby-be ilyen super pentóda lehetőséget?

Csak a két segédrácsot kéne keresztbe kapcsolni egy kapcsolóval, azt lehet lejönne több, mint 20W. Aztán lehet, hogy a hangja se lenne sokkal rosszabb...

Rézfaszú bagoly

#4 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.04.20. 02:18

A Manley csöves cuccokat gyártó cég 2 pár EL84-ből 53 (!) wattot hoz ki ezzel a megoldással, és extra nagy tápfesszel, ami feltehetőleg komoly csőválogatást feltételez. Csak sajna a pentódás erősítők inkább páratlan harmonikusokat produkálnak, amit viszont az összes félvezető zsigerből tud :D
szóval, hamár homár, akkor legyen trióda karakterisztika, és ha a jó hangot komolyan vesszük, akkor class A +10db NFB és megérkeztünk a Valhallába :D

Hacsak egy pofátlan homokos erőlködő nem vág pofán a közel nulla torzításával és borzasztóan kicsi kimeneti ellenállásával :D

dyscus

#5 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.20. 10:14

KD mester írta:dys-cus! Nem akarsz kipróbálni a Huye Baby-be ilyen super pentóda lehetőséget?

Csak a két segédrácsot kéne keresztbe kapcsolni egy kapcsolóval, azt lehet lejönne több, mint 20W. Aztán lehet, hogy a hangja se lenne sokkal rosszabb...
Ha vissza kerül, kipróbálom, bár félek nem lessz jó. Még 10 napig kölcsönbe van a gép, meghallgatási teszten.

KD mester

#6 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.04.20. 15:17

Hát sajnos sok esély van a hangi romlásra. De, lehet, hogy nem...

Egy kis esély még arra is van, hogy jobb lesz, vagy nem lesz sokkal rosszabb. A teljesítmény viszont sokkal nagyobb lesz. Azért meg érdemes két drótot keresztbe kötni egy próbára...

dyscus

#7 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.20. 17:04

Igen, csak ugye adott a táp árama, feszültsége. Abból max egy 10%-nyi többlet energiát lehet kivenni.

KD mester

#8 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.04.20. 17:15

Ja de a csúcsteljesítmény lehet több lenne 10%-nál és igazából az számít. A végcsövek maradékfeszültsége sokat csökkenne és nagyobb lenne a kivezérelhetőség. Az persze lehet hogy a hang is nagyot romlana.

Az biztató, amit bagoly írt, hogy a Manley ugyanilyen végcsövekkel sikerrel használja ezt a super pentóda kapcsolást. Ezért lehet esélye.

Manley azért nem hangszer erősítőt készít. Komoly rajongótábora van...

dyscus

#9 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.30. 08:58

Mi ez a nagy pangás Uram?
Senki sem készül a győri talira? Egy embör van csak a gáton? :P
Nos én készülök. Kicsit leporoltam a TauCetit, és változtattam rajta. Leginkább azt, hogy belekerült még egy áramgenya, plussz megspóroltam egy csatoló kondit, valamint a meghajtás tápja stabilizert kapott. A NYÁK már beforrasztódott, minden meg van hozzá tekerve, már csak a dobozt kell kifúrkálni hozzá. Azután jön a szerelés, majd a finomítás. Addig bis itt egy fotó a beültetett NYÁK-ról. Meglehetősen hasonlít a Huye Baby-höz, de nem az. A végcsövek ebben a prototípusban JAN Philips 6L6WGB-k lesznek. Az eleje még képlékeny, elsőre megpróbálom a régi felállást az E88CC-vel, és az ECC82-vel. Utána jön azn áttervezése a NYÁK-nak, mivel ebben a felépítésben ezekkel a végcsövekkel csak 26Wattos lessz. Mivel ez nálam marad bemutató erősítőnek, így ez ilyen kicsi lessz, mivel ehhez van alkatrészem. Persze a régi típus ugyanígy elérhető lesz.
TauCeti MkIII NYÁK beforraszt.JPG
TauCeti MkIII NYÁK beforraszt.JPG (761.8 KiB) Megtekintve 3037 alkalommal

KD mester

#10 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.04.30. 14:26

Na és milyen lett a régi verzióhoz képest? Vagy még nincs teljesen készen?

dyscus

#11 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.30. 15:34

Még nem szól, talán a jövőhéten, vagy utánna.

dyscus

#12 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.07. 18:15

Küzdök mint Totó a DAC-al, csak én haladok is. :lol: Kimondottan üdítő dolog ide benézni, mert néha látni is, hogy a DIY azért él, nem csak akarkodunk, hanem én iparkodok is. Ez alatt azt értem, hogy a TauCeti MkIII. alakul mint púpos gyerek a prés alatt. Most az egyik legnagyobb gondom az, hogy sürgősen kellene 1db 51Voltos 5 Wattos Zéner dióda. Ha van ilyen valakinek, megdobhatna vele, ki is fizetem. Ha van több, akkor azt is megvenném. Egyszóval érdekes egy erősítő lessz ez. Jelenleg orosz 6P3C E csővel kísérletezek, állítgatok, hogy ez durranjon el, ne a majd belekerülő Philips. Mindenesetre a design igen jól sikerült. Olyan kis sűrű növésű, mint a kissé alacsony, de semmiféleképpen nem piszkavas vékonyságú lányok. Szóval már ránézve is árad az erő belőle. :P
Egyelőre egy fotót mutatok belőle. Annyit megjegyzek, hogy a PSU trafója is kap majd fedelet, de még az nem érkezett meg.
TauCeti MkIII.JPG
TauCeti MkIII.JPG (757.15 KiB) Megtekintve 2973 alkalommal

KD mester

#13 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.05.07. 18:39

Na végre történik valami érdekes és érdemi is.

KD mester

#14 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.05.07. 18:58

Jól néz ki a vas. Kicsit nagyobb lett hosszra, mint a mini.

Konzol

#15 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.05.07. 19:28

Szép munka! Tetszik.

dyscus

#16 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.08. 12:14

Köszönöm a gratulációkat.
Az igazság az, hogy mindig fejleszteni kell. Ugye volt a TauCeti először monoblokkban csövi egyenirányítással ellátva:
IMG_4235L.jpg
IMG_4235L.jpg (200.47 KiB) Megtekintve 2789 alkalommal
Ez volt az ős készülék. Még NYÁK nélkül készült. Utánna jöttek a sztereo készülékek sorra. Pl ez:
DSCF0032.JPG
DSCF0032.JPG (716.45 KiB) Megtekintve 2834 alkalommal
Vagy ez, ami talán a legszebb:
TauCeti SAS Left.JPG
TauCeti SAS Left.JPG (771.79 KiB) Megtekintve 2848 alkalommal

dyscus

#17 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.08. 12:29

Közben zanzásítottam is, így született az általatok hallott, és dícsért TauCeti MiniMax. Ami tavaly ott volt a győri talin. Úgy kellett kölcsön kérnem szegény készüléket, hogy megtudjam mutatni.
TauCeti MiniMax.JPG
TauCeti MiniMax.JPG (321.83 KiB) Megtekintve 2787 alkalommal
Nevezzük őt egyedinek, mivel a valóságban nem különbözött a többitől, csak abban, hogy a végcsövek 6L6WBT-k lettek, azaz teljesítményben csak 26 Wattot tud. Jól szólni jól szólt ettől függetlenül, mivel az alkatrészkészlete a szokásos PRP és carbon compozit ellenállásokból, Nichicon kondikból, és Orange Drop csatolókból állt össze. Igen a kimenők azok egyformák.
Közben fejlődött a kapcsolás, mert változtattam rajta először csak kíváncsiságból: Áramgenyát tettem beléje. Ez a változtatás tényleg javított, mert a két ág (+ és -) szimmetriája pontosabb lett. Így elmarad a beállítás azon része, amikor is a szimmetriát szkópon pontosra kell állítani. Elhagyandó a szimmetrizáló potit. A kíváncsiság tárgya véglegesítve lett. Az első ilyen erősítő a Katalin névnapra ajándékozott Cata-line készülék lett:
DSCF0002.JPG
DSCF0002.JPG (315.68 KiB) Megtekintve 2808 alkalommal
Az áramgenyás változatok lettek az MkII-es típusok.

dyscus

#18 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.08. 13:11

Közben megépítettem a Hulye Baby-t, ami kicsit hasonlít a TC erősítőkhöz kapcsolásilag. De ugye csak kétfokozatú. Mindenesetre szerepe volt abban az evolúcióban, ami az MkIII-as TC-hez vezetett.
Történt egyszer nem is olyan rég, és ráadásul ebben a galaxisban :lol:, hogy kezembe akadt egy nagyhírű gyártó készülékének kapcs rajza. Alaposan áttanulmányoztam, és rájöttem, hogy egy-két apró kivételtől eltekintve ugyanaz a kétfokozatú erősítő, mint a TauCeti, csak más csövekkel megoldva.
Főbb ismérvei: Wiliamson topológiát követ, kétfokozatú, szimmetrikus felépítésű, CFB-t tartalmaz, a plusz-mínusz ágban egyformán visszacsatol, áram genya van benne. Ebben hasonlít a TauCeti-hez. Van benne Huye Baby megoldás is: Az áramgenya -feszt kap, amelyet a -Ug hálózatról vesz le, valamint a második fokozat a tápellátást a kimenőről kapja, ami egyben NFB-t is megvalósít a meghajtó cső vonatkozásában. Különbség a TC-vel szemben a fázisfordítás, annak áramgenyás megoldása, valamint a csőkészlet: 6550, E88CC-k.
Ezek a felismerések beindították a fejemben időnként ott tanyázó hangyákat. :P Gondoltam nem követek el nagy plágiumot, ha a TauCetit úgy dolgozom át MkIII verzióra, hogy a készülék csőkészletét (6L6, E88CC, ECC82) meghagyva a különbségeket bele építsem. Erről a készülékről készültek a fotók. Mivel a doboz adott volt, így ezt a készüléket is zanzásítottam, de a továbbiakban egy kicsit változtatok a PCB-n, mivel ha a kimenőket kiteszem a készülék tetejére, akkor a NYÁK lapot megnyújtva azon elfér a tápegység is, valamint jobban kidolgozható a fűtés (egyenárammal megemelem), illetve a fázisfordító tápját is lehet tökélesíteni. Gyakorlatilag ez a készülék egy deszkamodell, ami azért készül, hogy elvihessem Győrbe. Nem kizárt, hogy átépítem az új NYÁK-ra Győr után. Sajna addig nem tudom már elkészíteni az új verziót, mert van még Bug az erősítőben. Pl a stabilizátor szívat, meg gerjed az egyik oldal, pedig ugyanolyan mint a másik.
Most már elárulom, hogy tulajdonképpen az ARC CA50 készüléket zanzásítottam, és hatelhatosítottam azzal a kitétellel, hogy a meghajtó cső maradt a TauCetiben bevált ECC82. Amit már most tudok, az az, hogy az átvitel jelenleg 16Hz-58kHz -3dB-vel határolva, az érzékenysége 300mV, viszont a hatásfoka kisebb mint a TauCeti-é. A Cata-Line végfok szintén 6P3C E csővel épkészült. Annak 22Watt a teljesítménye. Ennek a készüléknek meg csak 16 Watt jelenleg. Persze nem nyugszok, még nem tornázom fel legalább 18 Wattig. Ezt is meg kell még Győrig oldanom. Gondolom a hatásfokromlás annak köszönhető, hogy az UL leágazásból kapja a tápot a meghajtó fokozat. Lehet az új NYÁK terven megoldom, hogy legyen egy stabil táp a meghajtónak is, és egy kapcsolót beépítve lehet a Gatyalengető-Audiofil minőségek között váltani, hiszen csak egy kétáramkörös kapcsoló kell hozzá. Ez a hatásfok csökkenés egyébként a Gyári készüléken is érezhető, mert ha jól tudom, 40 Wattot vesznek ki a 6550-ekből, pedig más ARC-nél ez a cső 75Watt-ot tud.
Az átdolgozás már kb 2 hete tart, s előre láthatóan még egy hetet vesz igénybe. Természetesen beszámolok majd mindenről, de "poltikai" okokból mérést majd csak a Tali után teszek fel. Ettől a cselekedetemtől azt várom, hogy a meghallgatásokon ne hangozzék hülyeség. Például ilyen:
Hú komám láttam a NET-en ennek a csákónak a mérését erről a kütyüről, ozt ha odafigyeesz, akkor te is hallod, hogy a néccögjel 20 kánn tarajos, ez okozza azt a bugyborékos hangzást, amit a többiek észre sem vesznek, mer mind süket, kezdve a hülye építővel együtt. :lol:
Ha hiszitek, ha nem, volt már ilyen, nekem mondták, nemtudván, hogy én vagyok az építő. A Nick névnek is van valami bája... :lol:

dyscus

#19 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.08. 13:13

Esetleg valakinek 51V 5W Zéner dióda?

dyscus

#20 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.11. 16:47

Lassan, de halad a project. Jól körbekerítettem magam. A két csatorna között volt cca. 6dB különbség, illetve a hangosabb csatorna bizonytalan volt, és gyorsan betorzított. 1 napot szórakoztam, mire megtaláltam a hibát: A kimenőben a katódhoz való szekunder toldalékot fordítva kötöttem be. Na innen kezdve az egész sziommetria megbomlott az erősítőben, de majdnem az agyam is. De most már jó. Orosz 6P3C E csővel a torzítással határolt teljesítmény pár tized hílyán 20 Watt lett. Az átvitel-3dB-s pontjai 14-65kHz. A tetejét lentebb kellene vinni úgy 15-18kilóval, de nem nagyon sikerült. A négyszögjel átvitellel akkor gondok lesznek. Amúgy cserélgettem ellenállásokat bőven, mire összeállt a cucc, de bátran mondhatom, hogy csak 4 gyógykondért kellett beépíteni, azt is az NFB ellenállásával párhuzamosan. Marha voltam, hisz az MkII projectben benne van, miért is nem gondoltam, hogy itt is kell. Most bekötöm az elejét, szépítészkedenm, aztán huss, hallgatózunk. Vajon milyen lessz a nagy álgyúhoz képest? És milyen az MkII-höz képest, és ha megjönnek a NOS csövek, akkor milyen lessz? Jelenleg az oroszok vannak benne a végin. Az eleje Mullard Gold pin E88CC, valamint Prima Luna 12AU7 3 csillámos cső. Talán elég kékvérűek. :P

DöG

#21 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: DöG » 2016.05.11. 18:05

dyscus írta:Esetleg valakinek 51V 5W Zéner dióda?
Esetleg kis zénert egy teljesítménytranyó C-B közé téve növelni a terhelhetőséget?
(pl. BD13. +BZX... +néhány miliamper előfeszítés -BE közé ellenállás-) :roll:

dyscus

#22 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.11. 21:20

Köszi a tippet, de szűk a hely, meghát nyákon van az egész. Mindjárt megmutatom hogy néz ki.

dyscus

#23 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.11. 21:32

Végre műxik a kütyü! A próbapadon készreszerelve már 2 órája megy. A munkapontok beálltak, nem füstöl, nem zúg, de viszont hibanélkül működik. Azt hiszem ezt a projectet kezdőknek nem ajánlanám. Amolyan kicsit bonyolult, de mindenre kényes. Túl sok mindent kell állítani, mérni. Gondolok itt a két áramgenyára. Az éjszaka meg is hallgatom. Így néz ki az erősítő belülről. Ez proto típus, jól látszik, mit lehet még javítani rajta. Győrbe viszont így fog menni, s marad is bemutató darab nekem. Az asszony már kivág a sok erősítővel itthon. Kecskeméten nekem van a legtöbb működő csöves erősítőm. :lol:
TC MkIII In Box.JPG
TC MkIII In Box.JPG (753.76 KiB) Megtekintve 2692 alkalommal

dyscus

#24 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.12. 10:33

Meghallgattam az éjszaka, meg most is. Érzelmeim vegyesek. A szokásos megfogott "aztahétszázát" basszus.(CFB) A tér jó, a hang leválik a hangfalról. Viszont a felső tartomány nem jön be. Nem a cseszegetés miatt mondom, de olyan tranzisztoros. Sok a FET benne? Nem hiszem. Talán a fülem hozzászokott már a D51-hez, meg a Huye Baby-hez. Mindenesetre azt kell mondanom, hogy a Bébike egyelőre jobban szól. :o Ezen az erősítőn még dolgozni kell. Legelőször is le kell cserélni a végcsöveket. Mint máshol már írtam, az orosz, szaratovi NOS csöveknek jó a mélye, de a teteje rikoltozó. Lehet ezt hallom. Első lépés ha megjön, mindenféleképpen rendes 6L6 csövek kellenek bele. Aztán el kell gondolkoznom, hogy hogy lehet a sávszélességet belőni a szokásosra, hogy 20kán legyen 0,5-0,8 dB esés. Ezt eddig nem sikerült összehoznom. Ha az NFB ellenállóval kondit kötök párhuzamba, akkor gerjed. Ha az első trióda A-G elektródái közé teszek pár pikót, megint csak elkezd gerjedni. Van valakinek tippje, hol lehetne csökkenteni a sávszélességet? Itt a kapcsolási rajz:
CA50 Origi.JPG
CA50 Origi.JPG (139.12 KiB) Megtekintve 2603 alkalommal

dyscus

#25 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.12. 10:35

Egyébként a végfok csendes, és bírja a gatyalengetőt is. Szegény macskám! :lol:

patrik96

#26 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: patrik96 » 2016.05.12. 12:34

dyscus írta: Ha az NFB ellenállóval kondit kötök párhuzamba, akkor gerjed. Ha az első trióda A-G elektródái közé teszek pár pikót, megint csak elkezd gerjedni. Van valakinek tippje, hol lehetne csökkenteni a sávszélességet?
Miért nem a K-G 27p kondit növeled? Elvileg 120-220p között kezd ejteni 20kHz-en én megpróbálnám a másik csőfél K-G közé is tenni kondit (a szimmetria miatt) ahogy a VT 50-nél van. vagy az anód ellenállással (100k) párhuzamosan 50-100p-t

dyscus

#27 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.12. 13:12

Köszi a tippet, megpróbálom

KD mester

#28 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.05.12. 14:17

Esetleg megpróbálhatnád a végcsövek anód-rács kapacitását növelni. Az egészen biztosan legyilkolná a sávszélességet egy domináns törésponttal, ami most is benne van, csak lejjebb kell hozni...

A magas tartomány baját is csinálhatja a gerjedés. (Hol begerjed, hol nem menet közben pl...)

dyscus

#29 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.12. 19:39

Kösz, kösz. A megoldás az lett, hogy a bemeneti trióda rácsa és a föld közé betettem egy 270p kondit. Ideiglenesen. A TC MkII-ben a ráccsal soros ellenálló 47k. Az a cső kapcijával szépen beállította a töréspontot. A megoldás az lessz, hogy a soros ellenállót megnövelem, és egy kisebb kapacitással kötök a földre. Közben megjöttek a 6L6 WBT csövek is a Philips féléből. Kezd kékvérű lenni a kütyü most már csőügyileg. :) Éjszaka megint hallgatás követklezik.

dyscus

#30 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.05.16. 14:09

Közben módosítottam: Az első cső gridstopperét megnöveltem 22k-ra. Az MkII-n is ennyi. Így mostmár elég lett 10pF a rács és a föld közé. Nem is gerjed a készülék, stabil lett. Végeztem is rögvest egy mérést az ámítógéppel. Láthatjátok a végerdményt.
TauCeti MkIII Bode.JPG
TauCeti MkIII Bode.JPG (111.1 KiB) Megtekintve 2473 alkalommal
TauCeti MkIII IMD.JPG
TauCeti MkIII IMD.JPG (160.63 KiB) Megtekintve 2484 alkalommal
TauCeti MkIII THD.JPG
TauCeti MkIII THD.JPG (144.26 KiB) Megtekintve 2465 alkalommal
Nem is lett olyan rossz. A torzítás úgy lett mérve, hogy az EMU bemeneti potiját 9 órára állítottam, s az erősítő hangerőszabályzólyát addig tekertem, még az EMU túlvezérlést nem mutatott. Ekkor kicsit vissza vettem az erősítő kivezérlésén. Ilyenkor az amp potija 11 órán áll. Ez így nem az 1 Watthoz tartozó torzítás, hanem több.

dyscus

#31 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.06.04. 15:23

Mondhatom azt, hogy a győri Tali 2 napján bejáródott a TauCeti MkIII. Ma kicseréltem a gyógyalkatrészeket benne, minden végleges lett. A csöveket újraállítottam. Meg kell mondanom, nem sok tekergetni való adódott. Alig másztak el a munkapontok. Bebizonyosodott, hogy az erősítőknek be kell járódniuk. Ezen készülék mesetében ez azt jelentette, hogy az alsó -3dB-s töréspont leszállt 5 Hz-ra, felűl pedig kerek 50kHz lett. Hogy ez hangban jelent-e valamit, azt nem tudom, de az biztos, hogy lágyult a hangja. Úgyérzem érdemes volt kínlódni ezzel a módosítással. Akinek ilyen erősítője lesz, az belép a HighEnd erősítők tulajai közé. Aki hallotta, tudja miről beszélek.

robi-k

#32 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: robi-k » 2016.08.07. 17:05

KT-120 csövekkel a 6L6GC helyett nem próbálkoztál? Mind2 cső pentóda, a felépítésük és lábkiosztásuk megegyezik. Viszont a KT-120 nagyobb teljesítményű, így még egy gyengáb hatásfokú kapcsolásnál is bőven "marad" effektív kimenő teljesítmény.

KT-120 adatlap: http://classic-tubeware-kunisch.de/data ... NG-SOL.pdf

dyscus

#33 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.08.07. 17:56

robi-k írta:KT-120 csövekkel a 6L6GC helyett nem próbálkoztál? Mind2 cső pentóda, a felépítésük és lábkiosztásuk megegyezik. Viszont a KT-120 nagyobb teljesítményű, így még egy gyengáb hatásfokú kapcsolásnál is bőven "marad" effektív kimenő teljesítmény.

KT-120 adatlap: http://classic-tubeware-kunisch.de/data ... NG-SOL.pdf
Még nem próbálkoztam vele, mert az első talim a KT120-al audiológiailag nagyon megrázó volt. Valami gyári masiméria volt, de nagyon nem tetszett. Max 6550-el készítettem erősítőt, az viszont világi jó lett. ARC D51.
Egyébként a 6L6GC-vel kijön a 30Watt ebből a kütyüből. Az bőven elég. Nagyobb teljesítményre lépve a bekerülési ktg. nagyon növexik. A 450 Voltos elkók már nem jók, a körülményeim miatt külön fűtés trafó kell, stb.

robi-k

#34 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: robi-k » 2016.08.07. 18:03

Én csak gyári (AudioResearch VSi75) erősítőt hallottam KT-120 csövekkel, a hangja nekem tetszett.
A csatornánkénti 30W teljesítmény számomra is elegendő lesz, ezzel nincs gond.

A kérdés leginkább csak elméleti jellegű volt, hiszen sok gyártó már ezekre a csövekre tért át, gondoltam, megkérdezem, mi a véleményed róluk.

dyscus

#35 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.08.07. 18:17

Nem szeretem a hangját a KT-knak. Azonkívül ugye gyártotta a TungSol, meg az EI. A Tungsol már nincs, (illetve az orosz gyár nem gyártja) az EI-t meg lebombázták az Amerókák a szerbiai csetepatéban. Nincs utánpótlása. Egy gyártónak ezt is figyelembe kell venni. 30 Wattal kb ki lehet ütni a falakat, meg a szomszédot is egy 87-88dB-s hanfallal. A bemutató darabom 6L6 WGB csővel megy 20Wattos. Nem lehet a maxra feltekerni, mert egyszerűen a hang nem fér be a szobába. :P A múltkor egy 60 éves szülinapi bulin bejöttek a zárt rendezvényre az utcáról, mert azt hitték, tényleg a Depp Purple koncertezik a csehóban. Pedig nem, csak én nyomtam a zenét. Ezekre az erősítőkre ha a széklábat rákattintod, akkor azzal is zenél. Egyszerűen nagyon jól hajtanak.

Rézfaszú bagoly

#36 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.08.07. 22:23

KT88 Tesla -100óra után mind beszart
KT90 szerb- 3000 óra után az egyik el kezdett ciceregni, de ez azért elfogadható, a hangminőség kitűnő
KT120 Tungsol -ez is nagyszerű, csak qrva drága

többet számít a kapcsolás és a kimenő trafó, mint a végcső - amennyiben nem megy túl hamar tönkre a 0,8xPmax alap dissszipációnál -szerintem...
MInden végcsőhöz a saját megfelelő munkapontját kell beállítani, csak dugdosni ki-be a csöveket és az alapján ítélni szerintem hülyeség...
Aki ezt nem látja be, azt sajnálni sem tudom... :D

dyscus

#37 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.08.08. 09:42

A tapasztalataim hasonlóak, de nem teljesen ezek. A JJ-nél 25% az elhullás, legyen az bármilyen teljesítmény cső. De ez 100 órán belül összejön. A maradék 75% az elég jó szokott lenni.
A NIS-ben szétbombázott EI gyár állítólag a Telefunken régi gépsorát vette meg a vörös érában. Csöveik tényleg jók, meg is van az áruk.
A tungsol csövek fajtától függetlenül széphangúak, és korrektek.
Maximálisan egyet tudok érteni abban, hogy a kapcsolás sokat számít, mindnek van egy jellegzetes íze. Nem véletlen, hogy én megakadtam a KDmester belinkelt papírja szerinti szupertriódás megoldásnál. Számtalan építés, próbálkozás után számomra ez a konstrukció adja a leg élethűbb hangot. A trafó meg bizony nagyon fontos. Nagyon sok próbálkozással alakítottam ki a jelenleg tekert trafóimat. A próbálkozások száma bizony nem 4-5 volt, hanem 14-15, mire összeált a kép.
Sajna sokan dugdossák a csöveket összevissza, és meglepő, de olyanok, akik nem is tudják azt, hogy be kell az áramot állítani a csere után, sőt egyes erősítőkben a meghajtó csövek cseréje is állítást von maga után. Az un. csőguruk abból élnek, hogy elvisznek egy garnitúra csövet valakihez, aztán bedugják, és máris bizonygatják milyen szép lett a hang. Utánna persze jó drágán el is adják a csövet. Élettartammal, torzítással nem foglalkoznak, mivel az már őket nem érdekli. Viszont soxor van, hogy tényleg szebb lesz a hang, igaz a valóságtól távolabb kerül. Tudni illik a PP erősítőben ha minden OK, akkor a páros felharmonikusok kioltják egymást a közösmódusú elnyomás miatt, a páratlanokat meg a visszacsatival, munkaponttal próbáljuk alacsonyan tartani. Ha a végcsőpár tagjai nem azonos beállításban működnek, akkor a páros felharmonikusok nem oltódnak ki, kvázi megnövexik a torzítás. Ez a jelenség ismert az SE kedveklőknél: nem számít nekik a 3% páros torzítás, sőt jó, mivel elfedi a páratlan harmonikusokat. A hang persze olyan is, mivel az egyik hibát a csövek eleve meglévő rossz (páratlan számú) torzítását elfedik egy másik torzítással. Szóval ők a totális torzított zenét hallgatják. :lol: Nos ezt az állapotot előlehet állítani PP erősítőben is beállítás nélküli csőcserével. Ez a jelenség megmagyarázza még a csöveserősítők bejáratódását is szerintem. Egy új csövit beállítanak, majd eladnak. Igen ám, de 10-15 óra után a csövek megváltoznak, a munkapontjuk eltolódik véletlenszerűen. Máris termeli a szép harmonikusokat, máris "bejáratódott " az erősítő, quasi szépen szól. De a szépen szólás nem egyenlő a valósághű megszólalással, ami mégis csak cél lenne egy HiFi-nek mondott rendszernél. Én ez miatt járatom be az erősítőket, majd újra beállítom, és úgy engedem ki a kezeim közül.

dyscus

#38 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.08.08. 11:36

"18W os SE 5-6W on miért is ? bőven 1% alatt."
Igen, de az erősítők torzítását a teljesítmény 50%-án illik megadni. 1 Watton mindennek kicsi a torzítása.
Hát jó SE erősítőt tényleg nehéz építeni. :lol:
Meg ne sértődj!

KD mester

#39 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.08.08. 15:32

Nekem még amorf, meg nano vassal SE kéne egyik SE.... :lol:
Spoiler!
Ja és nehogy elkezd, hogy én nem hallottam ezeket. Hallottam én már ezeket szólni, nyugi...

dyscus

#40 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.08.08. 17:43

Gybalu71 írta:
dyscus írta:"18W os SE 5-6W on miért is ? bőven 1% alatt."
Igen, de az erősítők torzítását a teljesítmény 50%-án illik megadni. 1 Watton mindennek kicsi a torzítása.
Hát jó SE erősítőt tényleg nehéz építeni. :lol:
Meg ne sértődj!

Nem az a lényeg hány Watton adjuk meg a torzitást ,hanem az hogy ahol használjuk ott mennyi. Hiába tud 250 el menni az autóm ,ha 140 nél soha nem megyek többel.Engem nem érdekel hogy 18W nál 3% a torzitás ha soha nem használom ott. nem volt szó 1 Wattról ,hanem a leadott teljesitmény 30- 40 % áról beszélek. Hozzáteszem az SE erősitők legnagyobb korlátját a kimenő vasában látom. Azokkal a vasakkal amikkel kiváló PP ket lehet épiteni, az SE nél egy bizonyos határ felett ez a minőség már kevés. .Amorf illetve Nano vassal lehet továbblépni komoly hangminőségbeli kategóriát. Ezzel szembesültünk az idei és tavalyi talin is.
Mesterem én csak 50%-ot írtam, nem a 18 Wattot. És bizony torzítanak leginkább a mélyben, s azért van olyan elkent romantikus basszusuk. Abban igazad van, hogy a cső után az előgerjesztett trafóvas okozza a torzítás nagyrészét. Az amorf, meg nanovasnak egy előnye van: gyakorlatilag nincs hiszterézise, ezért kb 200Hz-tól feltisztítják a hangot. Viszont sajna, de ezekhez is kell légrés, és ezek is túlgerjesztődnek, talán még hamarabb mint egy sima GOS vas. Az idei talin az egyik legjobbnak mondott SE erősítő (az a két nagy fadobozosról beszélek) trafóit én tekertem az általam használt Ni ötvözetű vasból. Le is verte az összes többit állítólag. Hál Istennek, mert azóta jó pár SE trafót rendeltek nálam. Szóval nagy a boldogság! :lol:

dyscus

#41 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.08.09. 08:39

Ezt írtam én is. A közép hangok jobbak a különleges vasakkal, mint a hagyományossal, de sajna még ezzel a drága technikával is van gond: Nekik meg a mély nem megy. Még az AN-nek sem. És akkor még nem beszéltem a PP-ről.

dyscus

#42 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.08.20. 12:56

Hogy ne unatkozzak, megint csinálok egy TauCetit. A fényképen az látható, ahogyan tekeredik az anódfeszültség tekercse.
Nos ez a trafó azért nem úgy néz ki, mint Öles Töhötöm pamut gombolyaghoz hasonlatos kimenője. :lol:
20160817_093548.jpg
20160817_093548.jpg (284.6 KiB) Megtekintve 2065 alkalommal

dyscus

#43 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.08.20. 13:04

Sajnos egyre nehezebb jó csöveket beszerezni. Tavaly TAD által válogattott Winged C csövet 64 rugóért vásároltam. Idén már 98-ért akarják adni. Szertencsére bírtam venni nem TAD-osat 204 Euró-ért. Véleményem szerint, ha valaki végfokot épít, akkor legalább ilyen szintű csöveket használjon akkor, ha az erősítőt zenehallgatásra, vagy hangszer hangosításra akarja használni. Ha csak úgy forrasztgat, akkor jó orosz tápcsövek is megteszik, mert a hang minőség olyankor irreveláns. Meg a süketeknek is. :lol:
20160818_124723.jpg
20160818_124723.jpg (212.37 KiB) Megtekintve 2049 alkalommal
Sajna a képen nem látszik a Svetlana "trade mark"-ja az anódlemezen a paraleogramma alakú szellőző nyílás.
20160818_124741.jpg
20160818_124741.jpg (166.98 KiB) Megtekintve 2053 alkalommal

Rézfaszú bagoly

#44 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.08.20. 19:04

Én azért a kapcsolástechnikát és a kimenőtrafót előrébb teszem a csőmárka fétisnél. Paravicini Tungsram csöveket használt nagy mennyiségben igencsak nem olcsó erősítőiben, amelyek nagyon is jól szólnak (én előrébb teszem az AR-eknél), volt szerencsém segédkezni a nyolcvanas évek közepén egy kit összerakásában) Anódkör-katódkör 50-50% quadrofiláris tekerés.
Nagymértékben linearizálja a csöveket ez a megoldás, én nem tekertem ilyet, mert nem volt hozzá megfelelő tekerési feltételem, de nagyon tetszett a megoldás. Ez az erősítő a Dynaudio 30cm-es nagy engedékenységű mélyhangszóróit is fogta rendesen nagy hangerőnél is, azóta se hallottam kimenőtrafóval ilyet.
Csatolmányok
E.A.R.-PL509-ed.png
E.A.R.-PL509-ed.png (307.75 KiB) Megtekintve 2033 alkalommal

KD mester

#45 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.08.20. 21:40

Rézfaszú bagoly írta:Én azért a kapcsolástechnikát és a kimenőtrafót előrébb teszem a csőmárka fétisnél. Paravicini Tungsram csöveket használt nagy mennyiségben igencsak nem olcsó erősítőiben, amelyek nagyon is jól szólnak (én előrébb teszem az AR-eknél), volt szerencsém segédkezni a nyolcvanas évek közepén egy kit összerakásában) Anódkör-katódkör 50-50% quadrofiláris tekerés.
Nagymértékben linearizálja a csöveket ez a megoldás, én nem tekertem ilyet, mert nem volt hozzá megfelelő tekerési feltételem, de nagyon tetszett a megoldás. Ez az erősítő a Dynaudio 30cm-es nagy engedékenységű mélyhangszóróit is fogta rendesen nagy hangerőnél is, azóta se hallottam kimenőtrafóval ilyet.

Ez a nevéhez méltóan tényleg egy ezoterikus kinézetű kapcsolás. :shock:

Nagyon érdekes jószág...

dyscus

#46 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.08.21. 10:33

Az én véleményem szerint a trafó, a kapcsolás, meg a cső minőség, és a többi alkatrész minősége, leszámítva a csatlakozók minőségét közel egyformán határozza meg a hang minőségét. Környezetemben vannak hifiző kollegák, akik évekig hallgattak mindnyájan egy vízvezeték szerelő által épített négy különböző erősítőt. Az említett kütyük nagyon egyszerűek voltak. általában egy katodin, és egy erősítő fokozat után a végcsövek. A csövek szinte kivétel nélkül szovjet csövek voltak. A kimenő -3dB 15Hz-n, +4dB 20kHz-n. Tipikus AS metódus szerint tervezett kimenő. Egy barátom szert tett elég sok Telefunken csőre, és rábeszélte emez jólelkeket, hogy cseréljenek már csövet. Cseréltek. Meg kell mondanom, nagyon nagyot dobott a hangon. Az említett erősítők megtáltosottak, egész zenei hangjuk lett. Mondjuk a bóvli kategóriából felléptek a HiFi kategória középső vidékére. Ennek ellenére a TauCeti-m, vagy a Huye Baby erősítőm mind megveri megszólalásban, tonalitásban, torzításban, térben, basszusban, igaz (és most jön a csattanó) a HB-ben csak Tungi csövek vannak, a TC-bern meg JAN Philips, Primaluna, és gold lábú Mullard. Tévedés ne essék, nem az általam készített erősítők a világbajnok DIY erősítők magyarországon, hanem a többiek gyöngébbek. Az esetek nagy többségében még a gyáriak is. Gondolok itt az SE-kre, vagy az AI förmedvényeire. Ennek az az oka, hogy az általam konstruált erősítők viszonylag jó csöveket tartalmaznak, kivételes a kapcsolás technikájuk, nagyon jók a kimenők bennük, és mmeglehetősen jó minőségűek a passzív alkatrészek is. Sajna ennek viszont ára van. Egy biztos, a kimenő fontos. Talán ezért kellett már annyi erősítőt tuningolni a trafóimmal.
Paravicini kapcsolása ezzel a sok szekunder tekercsel mindenesetre érdekes, és mintha a McIntosh erősítőre hajazna, ahol csak trifilláris tekercs van, de azt is jónak mondják. A CFB mindenesetre nagyot dob a basszuson. (ezt az SE barkácsolók nem tudják kiaknázni, mert náluk rontja a hangot a nagy katód ellenállás miatt) Az ARC erősítők abban nagyok, hogy ők ezt a CFB-t nem külön tekercsről csatolják, hanem magáról a hangszóró tekercsről. Ez a megoldás abszolult biztonsággal fogja a hangszórókat, hiszen közvetlen galvanikus kapcsolatban van a hangfallal. Paravicinél nem tudom pl miért jó az, hogy az UL-t külön tekercsel hajtja meg. Aki tekert már trafót, az tudja, hogy még a bifillárisan tekert két tekercs sem teljesen egyforma. Apró hibák mindig vannak, hisz nincs tökéletes alkatrész, technológia, stb.

Egyébként meg ha a középő ECC83-at elhadjuk, meg a három plussz tekercstől eltekintünk, akkor a kapcsolás kicsit hasonlít a TC-kapcsolásához, eltekintve attól, hogy annak az NFB-je is szimmetrikus. Viszont a Paravicini ebből a szempontból a HB-re hajaz, mivel annak a visszacsatolási pontja ugyanígy van kialakítva. Egy másik fórumban ezt a megoldást kritizálták azzal, hogy ők nem csinálnának olyan marhaságot, hogy a "fázis fordítást" úgy valósítsák meg, hogy annak a kimenőtrafó is része. Egyszerűen nem ismerték fel, a Long Tailed Paar fázisfordító fázisfordítót. :lol:

"Paravicini Tungsram csöveket használt nagy mennyiségben igencsak nem olcsó erősítőiben, amelyek nagyon is jól szólnak (én előrébb teszem az AR-eknél)"
Nos a Tungi csöveket én sem minősítem le. Nagyon is jól tudnak szólni, szvsz elég jellegtelenül szólnak, azaz nem szinezik a hangot, amely tény igen fontos egy hifista életében. Az AR csöveket sajna nem ismerem. Én úgy tudtam az csak hangfalakat készített.

Viszont nincs új a nap alatt. Az ARC is koppintott valahonnan, mégpedig a híres Cross coupled kapcsolást. Ilyen van a D51-es replikámban is, meg nagyon sok másik ARC erősítőben is. Ennek a létjogosultsága az, hogy tökéletesen szimmetrikussá teszi a meghajtó jelet mindkét fázis vonatkozásában. Ezzel a torzítást nagy mértékben csökkenti. Nos itt bemutatok egy egyszerű mozi erősítőt, aminek még kimeneő trafója sincs, csak egy egyszerű tekercse van, ámbátor ha jól átgondoljuk a dolgot, akkor egy autotrafóval van dolgunk, ami megvalósítja a CFB-t, a szimmetrikus elrendezésű NFB-t, valamint a Cross coupled kapcsolás is benne van. Mondhatnánk tiszta ARC kapcsolás. Ha valaki bifillárisan megtekeri a trafót, vagy osztott csévére teker két egyforma tekercset ellenkező irányban, szerintem kiváló készüléket kap eredményül, aminek nagyon kicsi a torzítása, mindezt úgy, hogy nagyon kevés aktív elemet használ. Annyit módosítanék rajta, hogy az 5k-s trimmer helyébe egy áramgenyát tennék, s ezzel a hibrid erősítők megszállotjainak is kedveznék. :lol: Mindenesetre helyükben elgondolkodnék, hogy nem e lehetne a tényleges hibridekben használni az első két csőből alkotott kapcsolást. Persze lehet, hogy nem, de ha igen, akkor a talin jönnek nekem egy sörrel. Az ötletért.
Szóval ez egy remekbe szabott, nagy tudású és jóképességű mérnök munkája, és azt kell mondanom, hogy ismerve Her Hans Münning körülményeit ez az ötlet nagyon jó, eredeti, és kiváló. Ha Hans barátunk véletlenül a másik oldalon lett volna a (demokratikus oldalon) akkor lehet, Paravicini, vagy William Z. Johnson-t megelőzve igen komoly hifi munkásságáról értekezhetnénk most itt a fórumon. Sajna így ezt a kapcsolást csak Kino Verstarker-ként alkalmazták valamikor a 60-as évek elejétől , hiszen ez a kapcsolás 1960-ban keletkezett, és a WEB Kino Fabrik vagy valami ilyen nevű cég gyártotta anno.
Münning-CCPS-Circlotron-EL34-ed.JPG
Münning-CCPS-Circlotron-EL34-ed.JPG (585.95 KiB) Megtekintve 2208 alkalommal

sajti

#47 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: sajti » 2016.08.21. 11:45

dyscus írta: Paravicinél nem tudom pl miért jó az, hogy az UL-t külön tekercsel hajtja meg.
Mert a PL509 ellentétben az EL34-el, vagy a 6550-el, nem viseli el az anódfeszülséget a második rácson. 300V felett elkezd bizonytalankodni.

dyscus írta:Egyébként meg ha a középő ECC83-at elhagyjuk, meg a három plusz tekercstől eltekintünk, akkor a kapcsolás kicsit hasonlít a TC-kapcsolásához,
Szóval egészen más...

Sajti

dyscus

#48 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.08.21. 13:17

Közben kiderült, hogy nincs új a nap alatt. Vannak akik már a 40-es években is audio csöveket használtak, nem TV csövet, mert tudták, mi mire való. Viszont a 6L6-al egészen jó cross coupled rendszerű erősítőket terveztek. Itt egy másik kapcsolás. Úgy tűnik Her Hans Münning is koppintott, mert ez a kapcsolás nem kicsit hajaz az ő kapcsolására 12 évvel korábról. Viszont az NFB-t nem így készítettem volna el., hanem máshogy. Esetleg még máshogyanabban.
A PL 509 TV cső, ezért nem ismerem az adatait. Ismerjék azt a TV szerelők, meg a kétlábon járó lexikonok. Eddig még nem vetemedtem rá, hogy azzal építsek erősítőt. :lol: Persze ettől még lehet jó hangú, csak én még nem találkoztam ilyennel.
A Tungsram csövekre visszatérve megjegyzem, hogy az 1974-es gyártású gyári ARC-ben az első ECC83-akra az volt írva: 12AX7 Made in Hungary. És semmi más. De viszont fekete anódosak, és hegesztettek voltak.
Crosscoupler-by-J.N.-van-Scoyoc-1948-ed.png
Crosscoupler-by-J.N.-van-Scoyoc-1948-ed.png (179.92 KiB) Megtekintve 2169 alkalommal

Rézfaszú bagoly

#49 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.08.21. 16:09

Azért van még új a nap alatt a csöves technikában is -bár feltehetőleg ezúttal is le leszek hurrogva [gondolkodik]
http://www.turneraudio.com.au/300w-5-bi ... lizer.html

dyscusnál a diszkusszió legtöbbször nem egészen azt jelenti, ami eredetileg, (megbeszélés, tanácskozás, vita, eszmecsere), hanem egyértelmű ellentmondást nem tűrő kinyilatkoztatást.
javaslom a nicknév megváltoztatását asseveration-ra :D

dyscus

#50 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.08.21. 16:30

Baszod mester! Én csak a véleményem, meg a gondolataim írtam le. Nincs ebben semmi kinyilatkoztatás. Bárki mondhat B-t is, bárki építhet, tekerhet,.stb. jobbat. Ha már DIY. Gyerünk, rajta! De publikálja méréssel, fotókkal, és a talikon hanggal. Sajna nem mindenkinél jön ez össze. :cry:

Válasz küldése