Hulye Baby

Elektroncsöves elő és végerősítők, phono, DAC IV és egyéb

Moderátor: dyscus

Válasz küldése
dyscus

#1 Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.03.26. 20:44

Nos kezdjük az elején, mert így se füle, se farka. Sok fiatal, vagy szerényebb anyagi lehetőséggel bíró fórumtársam, vagy más fórumról is kerestek már azzal az igénnyel, hogy egy viszonylag olcsó csöves erősítőt építenének. Lényeges lenne számukra, hogy a minőségi szint megugorja a Hifi kategóriát, és elérje a hígend alsó szélét. Az olcsóság miatt nem elégíthető ki a nagyobb teljesítmény iránti igény. Ez sok esetben nem is baj, mivel jelentős mennyiségű szélessávú hangszóróból építettek az utóbbi 10 évben érzékeny hangfalakat. A kis teljesítmény igény lehetővé teszi a minőségi alkatrészek használatát. Mivel kevés alkatrész kell, a minőség nem gátolja meg a budget jelző használatát.Szóval kellett egy egyszerű felépítésű olcsó, kisteljesítményű erősítő. A lényeg az olcsóság, amit akár 100, de ma gyártott csövekkel max 150E Ft-ból meg lehet építeni, de hangja eléri, sőt meghaladja a több százezer Forint értékű gyári erősítők hangminőségét. Mivel kevés időm van a kísérletezésre, azt a megoldást kerestem, amivel gyorsan célt érhetek. Körülbelül egy éve szemezgetek a Baby Huye nevű erősítővel az alábbi okok miatt:
-Ismert, jónak mondott mondott kapcsolás
-El84-es végtcsővel működik, amit ma is gyártanak, de un. NOS (Neew Old Stock-Régi, de új) példányait is könnyen be lehet szerezni,
-Szimmetrikus felépítésű, ami szerintem a valósághű hangvisszaadás záloga,
-Az elérhető maximális teljesítmény miatt a transzformátorai viszonylag kicsik, ezért olcsón előállíthatóak,
-Méltó ellenfele az SE erősítőknek, amik lehetnek jók bizonyos zenéken, de ezt nagyon drága alkatrészekkel tudják csak elérni.
-Mindent lejátszó (All Round) erősítőnek kell lennie, ami bármilyen zenei igényt kielégít,
- Könnyen utánépíthető.

dyscus

#2 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.03.26. 20:45

Mindenféleképpen meg kell magyarázni az erősítő nevét: Huye Baby.
Kettős okból lett a név ilyen tréfás. Az első ok az, hogy a kapcsolás gyakorlatilag a Baby Huey erősítő kapcsolás technikájának leporolt, modernizált, és kibővített változata. A másik ok az az, hogy erre a névre mindenki felfigyel, és beszélnek róla. Ivor Tiefenbrun mondta a régi szép időkben, hogy mindegy mit írnak, vagy mondanak termékeiről, a lényeg az, hogy beszéljenek róla.
Mindenesetre ha valaki félre értené a nevet, annak még most leírom, hogy Huj Bébi-nek illik ejteni, még az eredetit Bébi Hujünek illik hívni.

dyscus

#3 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.03.26. 20:52

A project nyilvános, igyexek minden rajzot, fotót, mérést feltenni, hogy jól publikált téma legyen, hogy segítsem a kezdőket, meg mindenkit, aki megépíti ezt a kis erősítőt.
Elősször is nézzük meg az eredeti erősítő rajzát,és gondolkodjunk el azon, hogy aki ennél kevesebb alkatrészből akar kistorzítású erősítőt építeni, annak fel kell kötni a gatyáját. A működése iskolapélda szerű: Egy Long-Tailed Pair fázisfordítóval kezdődik. Ennek egyik fele, amely a vezérlő jelet fogadja egy anódkövető, a másik fele pedig egy földelt rácsú kapcsolás. A két triódának közös katód komplexuma van, amely biztosítja a második trióda katódon keresztül való vezérlését. Viszont a valamikori tervező elkövetett egy csavart a hagyományos felépítésen. A földelt rácsú trióda rácsát nem közvetlenül földeli, hanem egy kisértékű ellenállás beiktatásával (470 Ohm) azt elemeli a földtől, és ezzel lehetővé teszi, hogy az OPT (OutPut Transformer) szekunder tekercséről egy visszacsatoló hurkot alakítson ki. Tehát a tévhittel ellentétben a fázisfordításban a kimenő nem vesz részt, mint ahogyan azt szokták volt mondani önjelölt szakértők. Erről a későbbiekben még lessz szó. Maga a végfokozat szokványos, UL kapcsolású automata rácselőfesz beállítással. A kis erősítő minőségét az alkalmazott áramgenerátorok, mint aktív ellenállások javítják. Nekem, aki már nem foglalkozik tranyós kapcsolástechnikával ez a megoldás kicsit bonyolultnak tűnik. Ez éppen elég okot szolgáltatott arra , hogy más megoldást keressek, ami egyszerább, és olcsóbb. A tápegység is egyszerű, semmi különös nincs benne. Ez miatt adódott a lehetőség, hogy ezen is újjítsunk valamit főleg az egyenirányításon, illetve a fűtésen.
ppel84_baby_huey_psu.gif
ppel84_baby_huey_psu.gif (174.03 KiB) Megtekintve 1345 alkalommal
ppel84_baby_huey.gif
ppel84_baby_huey.gif (84.11 KiB) Megtekintve 1341 alkalommal

Rézfaszú bagoly

#4 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.03.26. 20:55

Csak szláv nyelveken értőknek ne említsd a Huj bébit, mert az első tag oroszul faszt jelent, és vagy vigyorogni fognak, vagy gorombáskodni... :D

KD mester

#5 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.26. 21:28

Amúgy ja... http://www.urbanlegends.hu/2010/11/huj- ... zt-jelent/

Orosz piacra nem árt más nevet kitalálni. Maga az erősítő viszont igencsak jó hangú lett (hallgattam én is).

KD mester

#6 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.26. 22:46

dys-cus! Dobjál má fel pár fényképet is az amp-ról. Kinézetre is ütős vas lett! ;) (Szerintem az első hsz-be toljál be egy jó fényképet róla. Ha mindjárt az elején van fénykép az jól néz ki szerintem.)

miczo

#7 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.03.26. 23:14

Kiskunfélegyházáról:
Csatolmányok
HuyeBaby.jpg
HuyeBaby.jpg (760.96 KiB) Megtekintve 1304 alkalommal

megaymir

#8 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: megaymir » 2016.03.27. 11:25

Bjuti-bjuti-ful!

dyscus

#9 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.03.27. 14:17

Nos akkor Hölgyeim és Uraim itt az első kapcsolási rajz (remélem sokkal több nem lessz ) amit lehet nézegetni, bírálni, javítani, helyesírást és rajz technikát kritizálni. Azt kérném a TFT-ktől, hogy lehetőleg olyan kritizáljon, aki már készített legalább 1 csöves erősítőt, és azt itt ismertette is itt mérésekkel. Ha valaki valamit nem ért, annak szívesen válaszolok.
Hulye Baby Kapcsrajz.JPG
Hulye Baby Kapcsrajz.JPG (391.69 KiB) Megtekintve 1285 alkalommal
Az áramkör:
A készülék 1,2V bemeneti feszültségre adja ki a névleges teljesítményét. Ezért a kapcsolás egy 100k logaritmikus potencióméterrel kezdődik, s így vonalszintű készüléket alkot. Ügyesebbek tehetnek a potenciométer elé egy bemeneti választókapcsolót is.
Az R36 1M rácslevezető ellenállás A potencióméter meghibásodása estén is biztosítja a bemeneti cső rácspotenciálját, megakadályozva ezzel az erősítő lengését. A jel az R11 gridstopperen keresztül jut az ECC83 trióda rácsára. Ezen ellenállás a cső gerjedését hivatott kivédeni. Az ECC 83 két fele egy Long Tailed Pair fázisfordítót alkot. Az első Trióda a katódjából vezérli a második triódát, ezért annak kimenetén megjelenik a 180 fok fázis eltéréssel a bemeneti jel. A Fázisfordítás nagy pontosságát a DN2540-es FET biztosítja áramgenerátorként. Az áram nagyságát a P2 trimmer potival állíthatjuk be. A helyes beállításnál az ECC83 közös katódjain 1,5Voltot kell mérni. Az áramgenerátor fontos része a TL431 referencia diódával megépített negatív tápegység. A beállított 3,3 Voltos negatív tápellátás hoz a feszültséget a végcsövek rácsfeszültség előállító áramköréből vezetjük ide. Alkalmazásával a kapcsolás bármilyen fajta ECC83-as csőhöz beállítható, mivel az áramgenerátor szabályozási tartománya megnövekszik.
Az ECC83 trióda másik felének a rácsa egy soros 22k-s ellenállással a kimenő transzformátor szekunder tekercsének 6,3 Ohmos leágazásához csatlakozik, s ezzel megvalósít egy mérséklelt nagyságú negatív visszacsatolást (NFB= Negative FeedBack)
A bemeneti triódák az R16-R17 anódellenállásukon keresztül kapják meg a tápfeszültségüket. A tápellátásban megint van egy kis érdekesség. Az áramot nem a szokásos módon egy jól megszűrt tápegység biztosítja, hanem a kimenőtranszformátor és a végcsövek anódjának közös pontjáról vesszük le a 47k-s ellenállásokon keresztül. A fentiek miatt ezen egyenfeszültségen a bemenettel azonos fázisú nagyfeszültségű jel van. Ezért az egyenáramú összetevőre szuperponálódott jel, és a meghajtó csövek anódján lévő jelek az anódellenálláson kivonódnak egymásból. A visszacsatolt jelek is ellenfázisúak egymáshoz képest, ezért az R19-es 10k-s ellenálláson igyekeznek egymást kioltani. Azaz, a visszacsatolás mértéke állítható ezen ellenállás cseréjével. 18k Ohm értékfelett az erősítő gerjedésre hajlamos lessz.A végcsöveket meghajtó jelet a C9-C10 kondenzátorok csatolják ki a végcsövek G1 Rácsára.

dyscus

#10 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.03.28. 14:59

A csatoló kondenzátorok után következnek a végcsövek. A kapcsolás PP UL Quad. A PP (angolul Push-Pull) Azaz tol-húz, azt jelenti, hogy a jel plusz, és mínusz ágára külön-külön végcsövet alkalmazunk. E jelek biztosítására hivatott az erősítő elején a fázisfordítás. Valólyában nem igazi tolásról, húzásról beszélünk, de ismerjük angol barátaink humorát. Az UL (angolul Ultra Lienár, magyarul nagyon egyenes) rendszer alatt azt értjük, hogy a pentóda G2 segédrácsát a kimenőtranszformátor primér tekercsének leágazására kötjük. Jelen esetben ez a leágazás 40%-nál van a transzformátoron lévő Utáp pontól számítva. Ha a G2 a kimenő anód pontjához kötnénk, akkor trióda kapcsolásról beszélnénk, ha pedig az Utáp pontra kötnénk, akkor pentóda kapcsolásrt valósítanánk meg. Kérdezheti valaki, hogy miért pont 40% a leágazás helye. Ennek egyszerű magyarázata van: ezzel a megoldással a legoptimálisabb az EL84 teljesítménye a torzítás függvényében. Azaz van még elegendő kivehető, vagy ha úgy tetszik hasznosítható teljesítmény, de ugyanakkor a torzítása a csőnek ekkor még nem szökik fel. Audióra lefordítva: van elég hangerő, de az erősítő még szépen szól. Az R25; R26 ellenállások szerepe a gerjedés gátlása, illetve csúcs vezérléskor némileg védi a végcsövet.
A Quad kapcsolás (bizony, ez ugyanaz a QUAD mint a 405, azaz Sir Peter Walker) eredetileg azt jelenti, hogy a kimenő transzformátornak van még egy szekunder tekercse, aminek menetszáma a primér tekercs menetszámának 10%-a, és ennek a tekercsnek a közepe a földre van kötve, a két vége pedig a megfelelő végcső katódjára. Ez egyfajta visszacsatolást hoz létre a kimenő transzformátor, és a végcsövek között. A Huye Baby esetén ennek a megoldásnak tovább fejlesztése látható, mikor is a végcsövek megfelelő katódjai nem egy külön tekercsre kapcsolódnak, hanem magára a hangszóró tekercsre. Ennek a megoldásnak van egy hátránya: szimmetrikus felépítésű hangszóró tekercset kell alkalmazni. Előnye a lehető legkisebb torzítás elérése, és a hangszórók által termelt feszültség negatív hatásának megszüntetése. Mindkét hatásnak a létrejötte egyféleképpen magyarázható. A torzítás csökkenése azért történik meg, mert a Cső-kimenő komplexum jele és egyben torzítása a szekundertekercsről a végcső katódjára kerül fázis fordítva, a fázis fordítást maga a kimenő végzi. Így a csövön a vezérlő feszültség, és a katód feszültség kivonódik egymásból, hatására a torzítás csökken. A második eset számunkra fontosabb, és érdekesebb. Mint tudjuk, a hangszóró felfogható egy generátornak is, amely akkor termel feszültséget, mikor a kitért membrán az alapállapotába lendül vissza. Ezen feszültség káros az erősítőre, torzításokat okoz. Tranzisztoros erősítőknél ez nem gond, hisz annak kimenő ellenállása kicsi, akár negatív is lehet, sávszélessége pedig akár 0 Hz-től indulhat. Ez azt jelenti, hogy egyrészt a generátornak kis ellenállásra kell dolgoznia, illetve az NFB miatt ez a feszültség kivonódik valamelyik fokozatban a hasznos jelből. A csöves erősítőkben ez nem így van, hiszen nem visznek át extrém alacsony frekvenciákat, illetve nagyobb a kimenő ellenálásuk a tranzisztorosokhoz képest. Az általunk alkalmazott kapcsolás viszont a torzítási komponensekhez hasonlóan a végcső bemeneti jeléből vonódik ki a már említett módon. Ennek az a hatása, hogy a hangszóró "megfogott" lesz, nem kóvályog, és nem leng összevissza. Ennek folyamadványa pedig az, hogy a csöves erősítőnek rendkívül mélyre menő basszus tartománya lesz, kis torzítással. Az erősítő auditív hatása nő ezek miatt, hangjára a kottázható basszus szólam lessz a jellemző, az "elkent" "csöves hangzású" basszus miatt. Ezt a módszert használó erősítők a legjobb hangú erősítők között tartjuk számon. Erősítőnknél egy hátránya mutatkozik a megoldásnak azonkívül, hogy a szobafalát képes lebontani, az az, hogy cca. 1Wattnyi teljesítmény elveszik. No de ez kit zavar?
Közben bemutatom a Huye Baby erősítő NYÁK lapját:
Huye Baby PCB.JPG
Huye Baby PCB.JPG (180.07 KiB) Megtekintve 1256 alkalommal

KD mester

#11 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.28. 15:33

Olyan kísérletet nem csináltál, hogy simán kikötöd a végcső katódokat, földre kötöd, azt meghallgatod normál ul módban?

Úgy egyből lehetne hallani, mit okoz a Quad féle megoldás a szokványoshoz képest. Sőt, egy kapcsolót is be lehetne építeni egy mono deszkamodellbe egy próba idejére. (Csak azért mondom, mert olyan érdekes kísérlet lenne szerintem).

dyscus

#12 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.03.28. 15:43

Ezen nem csináltam ilyet, de a TauCetin igen. Fasza csöves lett a hangja. Pont olyan, amilyet nem szeretünk: összemosott homályos nem kottázható basszus, meg egyáltalán az egész megszólalás olyan volt, mintha leöntötték volna valamiféle mézzel. Szóval a valós hangzástól távol esett. Ezért nem szeretem az SE erősítőket sem, csak azoknál még a mélybasszus is gond, mert ha van akkor torz, de általában nincs. Nekem a DHT 10 éve állandóan átszerelt (mikor hallgat akkor zenét?) erősítője is borzalom hangzású, ráadásul nagyon vékonyhangú egy másik SE-hez képest, ami viszonylag jól szól. Az a KL. 211-es végfoka, hangzásra hasonlít az ARC-mhez. Szóval jó a CFB minden féleképpen. Nem mondom, hogy ezek a végfokok a világlegjobbjai, de egy biztos: igen olcsó módja a CFB annak, hogy semleges hangú erősítőt készítsünk. És ha ez sikerül, akkor megszűnik az a fogalom, hogy valami szépen szól. A HB, és a TC is ebbe az irányba vitorlázik.

KD mester

#13 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.03.28. 15:52

SE-nél mondjuk könnyen meg lehet csinálni, hogy a kimenetet rákötjük a katódra. Nem kell hozzá új trafót se tekerni. Kérdés, hogy ott milyen hatása lehet...?

dyscus

#14 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.03.28. 16:19

Na azzal még nem csináltam. Az építők nagy többsége meg meg sem meri csinálni négy okból: Félnek, hogy a fűtésfesz rámegy a hangszóróra. :lol: Komolyan, volt aki ezt mondta, és komolyan gondolta. Mások azt sem tudják mi az a katód, :P hidd el van ilyen is, ezért készített magának SE erősítőt, mert 5 alkatrész, aztán semmi bonyolult. Félnek hogy elmegy az a szuttyogós basszus, ami rátelepedig az egész hangzásra, és azt hiszik ettől High End, pedig csak Híg End. Esetleg kipróbálta, de nem jó tekercsvéget kötött a katód felé, ezért begerjedt, és ettől megijedt. Persze biztos kipróbálta valaki, de én azzal meg nem beszéltem. :lol:
Viszont holnapra van egy meghallgatás, ahol a partner erősítő egy monoblokkokból álló AVA cucc, de az paralell PP, és úgytűnik szimpla katodin meghajtással, de ez azért nem biztos. Analóg rendszer, és Spendor a hangfal. Őrült kíváncsi vagyok.

dyscus

#15 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.03.30. 22:57

Nos a tegnapi nap.
Egy barátunk volt szíves vendégül látni a Huye Babyt, és engem. A rendszer, amibe a babyt próbáltuk: Logitech médialejáccó, Meridián 203 DAC, AVA előfok, AVA Model 2B végfok, és egy hangszóró, amit még eddig soha nem hallottam, de mint minden korombéli hifista, álmodoztam róla mint egy szép nőről. Ez a Spendor BC1 hangsugárzó. A meghallgatás nagy élmény volt, ezért köszönöm a lehetőséget. Az is biztos, hogy a vendég és házigazda nem teljesen egyforma hangképet kedvel. A meghaqllgatásról az én szubjektív véleményemmel írom le, nyilvánvalóan a vendéglátónak más a véleménye.
Nos nézük előszőr a kőlcsínt. A Huye Baby egy black box. Az Ava elektronikák nemesi öltözékben vannak. Minden aranyozott, vagy legalább is olyasmi. Hiba egy szál sem. Viszont nekem túl díszes, nem az ízlésem szerinti. Meridián DAC nagyon szép. Egyszerű kinézetű, a forma nagyon ki van találva. A BC1 csodálatosan szép hangfal. Egyszóval a Huye Baby ezekhez mérten egy fekete kisegér. :P Kávé után leültünk, és elindítottuk a lejátszást. A műsor általam nem nagyon ismert jazz volt. A zene viszont jó. Ami feltűnt, az a tér. Mint számomra kiderült, ez a tér a BC1-től származik. Az Aldebaranom nem tud ekkorát felrajzolni, de egyből jött valami, ami nem tetszett: A hangszerek közti tér ki volt öntve valamivel, mintha édes méz hömpölyögne. Vajon mi lehet ez? Torzítás? Lehet, mert a Bach feldolgozás zongoráján néha furcsákat hallottam. Ugyanakkor az énekhang szüziesen szép, de kicsit olyan lányregényes. Ez a hangszerekre is érvényes. Ettől függetlenül az énekhang nagyon szép. És még egy negatívum, aminek jelenlétével házigazdám nagyon tisztában van, az a BC1 basszusa. Azt hiszem, ez miatt nem vennék BC1-et. Nem elég mély, a Foreign Affair című darabban van egy nagyon mély basszgitár riff. Sajnos ez nem hallatszott. Gondoltam majd a jó mélyátvitelű HB előcsalogatja. Nos annak sem sikerült. Igen, ez egy 40 Hz-s hangfal. Ez azért nem olyan nagy hiba, de volt ennél nagyobb is: "Kicsit" burnyogós a basszus. Mind számomra kiderült, ezt a hanfal, és az erősítő együtt csinálja. Összességében szép kúltúrált hang, nem blues-ra, rockra való, de hatalmas tér, nagyon jó az énekhang, kicsit túl sima felső regiszterrel. Az AVA-ról semmit nem találtam, de gyanítom, hogy vagy nincs benne visszacsatolás, vagy a végcsövek triódába vannak kapcsolva. Amolyan szingleendes hangképe van a HB-hez képest.
A Huye Baby egy más világba tartozik, és más a kapcsolása. Titok nincs benne,mindenki ismeri. Ami nekem feltűnt, az az volt, hogy ezen kütyüt hallgatva az a bizonyos méz eltűnt, közönséges levegő került a hangszerek közé. Ez nekem nagyon tetszett. A rezesek rezessebben szólnak, úgy vélem életszerűbb, nagyobb jelenlét érzetet ad. Az énekesnő a felvétel előtt lehet elszívott egy staubot. Nos ezt nem tudjuk, mivel sajna élőben még nem hallottuk. A basszus, ami átjön kottázható, megfogott, amennyire azt a BC1 engedi. Sajna soxor a BC1 jobban fut, a HB nem bírja megfogni. Pedig a Spendor "légcsövében" ott a szivacs gyűrű, ahogy az kell, valamint a fal is messze van a hátsófelétől. :P Egyszóval nekem a HB jobban tetszik, még Pink Floyd-ot is lehet vele hallgatni. Tetszik a házigazdának is, de neki az AVA rendkívül síma, édeskés hangképe jobban, kellemessebben birizgálja a hallószőreinek végén lévő neuronokat. Viszont abban egyet értettünk, hogy a 87dB-s hangfalon a HB-nek kicsit kevés volt a szuflája. Talán egy TauCeti jobban kezelné a BC1 lustaságát. Megbeszéltük, hogy azt a próbát is megejtjük. Köszönöm mégegyszer a lehetőséget a "tesztre"

dyscus

#16 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.02. 10:48

Folytatva az erősítő leírását következzék a tápegység. Ezen fokozatot ráintegráltam a sztereo végfokozat nyomtatott áramköri lapjára. Erre azért volt lehetőség, mert a tápegység egyszerű. A vas szabványos EI96/36,5, azaz 85 Wattos. Nem vagyok híve a nagyon túlméretezett trafóknak, mert anyagilag megterhelő, nehezebben hül, nagy helyet foglal. Ide felesleges egy 50Wattos erősítő 300Wattos trafója. Adatai az alábbiak:
Np= 230V 1066M átm.=0,38mm
Ns1=30V 146M átm.=0,12mm
S2=238V 1160M átm.=0,315V
S3=11V 52M átm.=0,42mm
S4=S5=6,3V 2X30M átm.=0,63mm
Az egyenirányítást 4 Si dióda végzi, a puffer kondik Nichikon gyártmányúak. Az R37 220k-s ellenállás a puffer kondikat süti ki kikapcsolás után. Így szerelés esetén azokat nem kell csavarhúzóval kisütni, veszélyeztetve ezzel a kondik, és saját magunk testi épségét. A negatív Ug feszültség előállító rész egyszerű felépítésű, de célszerű kialakítású. Minden végcsőhöz külön trimmer-potencióméter tartozik, amivel a végcsövek nyugalmi áramát állíthatjuk be.Ezzel a megoldással az egyik cső beállítása nem változtatja meg a másik cső beállítását. Ez a nyugalmi áram jelen kapcsolásunkban csövenként 28mA. Beállítása egyszerű.Lásd később.
Az ECC83 cső fűtése 1,6Voltról működik. Ezt a feszültséget egyenirányítás után szűrjük. A két db R6, R7 ellenállás a cső élettartamát növeli meg. Közismert, hogy a hideg fűtőszál alacsony ellenállású, ezért hirtelen nagy áramot vesz fel, mikor a feszültséget rákapcsoljuk. Ezek az ellenállások ezen hatást gyengítik. Felmerül a kérdés, hogy az erősítő nem szól-e szebben, ha váltóárammal fűtjük. Úgy tűnik nem. Ez csak egy városi legenda, mivel a közvetett fűtésű katódok esetén a fűtőfeszültség nem kerül be a cső elektródáira, mint a közvetlenfűtésű csövek esetében. Vaktesztben hangzásbeli különbség nem tapasztalható. A cső 9. lába a fűtésközép egyébként a földre van kötve a búgás csökkentése érdekében.

dyscus

#17 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.02. 11:19

A kimenő transzformátor. (OPT output transformer)
A kimenő transzformátor EI84/43,5 szabvány méretű vasmagra készült. A paramétereit kísérletezéssel állítottam be. A végleges verzió az MK III jelű OPT lett.
Adatai az alábbiak:
Á=8k:6,3 Ohm
RDC=2X144 Ohm +-1,5%
Szórás= 12,4mH
Lp=39H
fr (rezonancia pont)=232kHz -2,2dB
Frekvencia átvitele: Lsd.: a fotón.
A transzformátor szimmetrikus felépítésű és kellőképpen túlméretezett.
Az alábbiakban bemutatom az Mk II és az Mk III trafók közti különbséget. Tulajdonképpen a korábbi verzió átvitelével nem voltam megelégedve. Az is igaz, hogy a tekercselési tér nagysága nem sok helyet ad a drasztikus változtatásokra. Igaz, erre nem is volt szükség, mivel az impulzus átvitel egyébként meg szép, túllövésektől mentes. Mindig azt az ökölszabályt hangoztattam, hogy a kimenő transzformátorban a szigetelés a legfontosabb. Nos ez így is van, mert elhelyezésével, vastagságával, szimmetrikus, vagy asszimetrikus voltával igen nagy mértékben lehet az OPT paramétereit befolyásolni. Erre láthatunk jelen esetben példát. Azzal, hogy a végcsövek katódjához tartozó tekercsrészeket vastagabb szigeteléssel láttam el, illetve odafigyeltem arra, hogy a szigetelő cellulóz elhelyezése hengerszimmetrikus legyen, a fotókon látható változást sikerült előidéznem. Felhívom a figyelmet arra, hogy a menetszám, és a tekercsrészek kiosztása nem változott. Mondja valaki, hogy jó kimenőt csak úgy balkézből meg lehet tekerni. :P Persze a másik fórumokon találhatunk ilyen ezermestereket, akik elsőre bitangul jól szóló szuper kimenőket tudnak tekerni főleg SE erősítőkhöz. :cry: Az Mk I verziójú kimenőt nem mutatom be, mivel azt szétszedtem, és anyagát újra hasznosítottam. Eleget téve ezzel a környezetvédelemnek, illetve a szegény nemzetiségek támogatásának.
Lássuk a két fotót, először az Mk II-t, majd az Mk III végleges verziót:
HB OPT Bode MkII 8k.JPG
HB OPT Bode MkII 8k.JPG (128.75 KiB) Megtekintve 1165 alkalommal
HB OPT Bode MkIII 8k.JPG
HB OPT Bode MkIII 8k.JPG (127.13 KiB) Megtekintve 1164 alkalommal
Az MkII trafónak volt egy második rezonancia pontja 814kHz-n. Az utólsó verzió esetében ezen második rezópontot 1MHz alatti tartományban nem találtam meg. Talán ez a legfontosabb változás.

dyscus

#18 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.02. 11:27

A transzformátorokat precíziós tekercselőgéppel végeztem. Jellemző a gépre, hogy 0,06mm átmérőjű drótot is lehet vele menet-menet mellé tekerni annak ellenére, hogy meglehetősen öreg szerkezet. Lássunk két képet a kimenőtranszformátor elkészítéséről:
HBaby teker.JPG
HBaby teker.JPG (780.55 KiB) Megtekintve 1161 alkalommal
HBaby trafó Katód toldalék.JPG
HBaby trafó Katód toldalék.JPG (765.34 KiB) Megtekintve 1158 alkalommal

dyscus

#19 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.09.19. 08:22

Éedeklődőknek itt egy részletesebb leírás.
https://elektrobarlang.blogspot.com/search/label/diy

dyscus

#20 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.09.19. 10:52

Köszi! Szerintem a rajzon rajta van helyesen. Tudod aki sokat ír, el is tudja cseszni. :lol: Köszi, hogy olvastad.

dyscus

#21 Re: Hulye Baby

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.09.20. 20:18

Nem baj.

Válasz küldése