Hangdoboz M60 DST-hez

lancerboy

#1 Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2020.12.03. 19:42

Sziasztok!
Nem akarok panaszkodni, de DysCus jól feladta a leckét: Mint sokan tudjátok, én lettem a második M60 DST tulajdonosa. Eddig egy Triangle Elara LN07-es állódoboz zenélt nálam, viszont be kellett látnom, ehhez az erősítőhöz kevés. Már hetek óta rágódom, hogy találjak valami méltó dobozt hozzá. Egyre erősebb az elhatározás, hogy valami DIY csodával szolgáljam ki a csövest.
Ha megengeditek, először inkább az elmélettel foglalkoznék, remélhetőleg születni fog itt valamiféle "tudásanyag", amely hasznára válhat minden ide benéző olvasónak.
Szóval, adott 35 csöves Watt, egy kb. 5,5x6 méteres dedikált zeneszoba, tehát méret, ill. kinézet nem elsődleges szempont. A mély hangokra kevésbé vagyok háklis, mint a közepekre és a magasakra. A büdzsé doboz nélkül 3000, nagyon max. 4000 Euro.
Ha lehet, nem sokat méricskélnék, előnyt élveznének a kész "receptek".
Először is dobozkonstrukcióra kérnék tanácsot: Ha jól látom, valahol mégiscsak a méret a lényeg, elismertebb gyártók a drágább dobozaikban már inkább 26-30 centiméteres mélysugárzókat használnak, persze vannak, akik inkább a kisebbeket többszörözik. Zárt gyári doboz már szinte kihalt, legtöbbjük reflexes, ritkábban TL. Az utóbbiakról mi a vélemény? Troels Gravesen pl. szereti...
Nos, "vitaindítónak" talán ennyi elég, kíváncsi vagyok a véleményekre!

dyscus

#2 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.12.03. 20:16

Nos miután magam is DIY dobozt hallgatok, így tudok segíteni. Az első és legfontosabb, hogy felejtsd el a 25 centinél nagyobb átmérőjű hangszórókat. A membráán tömege nagy, nehéz elektromosan, és mechanikailag is kézben tartani. Aztán felejts el mindent, ami nem zárt doboz. Azt mondtad nem vagy a mélyekre háklis. Minden basszus növelő megoldás gondokkal küzd. A zárt doboz a legkevésbé. Ha DIY, akkor inkább betennék két 20 centis mélyet egy zárt dobozba párhuzamosn kötve. Az eredő impedanciát így ki lehet hozni 6 Ohm körül. 8 Ohmos névleges hangszórókénti impedanciával. A középre ajánlanám az Accuton hangszóróit. A középtartomány a legfontosabb, azaz a 200Hz-2-3kHz-ig. Az Accutonok bár drágák, de igen kis torzításúak. Amit nálam hallottál hangot annak az eredője az accuton hangszóró, és az AMT közösködése, azaz az 1 nagyságrenddel kissebb torzítás. A magasra sok megoldás van. 3-5kHz-tól kezdve már olcsón is hozzá lehet jutni kvázi ribbon hangszórókhoz. Ha 3-4 khz felett kellenek, akkor itt lehet spórolni.
Tehát ajánlásom egy zárt doboz, a közepesnél valamivel jobb pl Scan Speak jhangszórókkal, a membrán kitérést csökkentendően 2 darab 20centissel a torzítást alacsonyan tarva, A közép egy Accuton, akár a legolcsóbb is, a magas meg valami drága dóm, vagy valami közepes árfekvésű ribbon. A váltóba pedig Jantzen cuccok. A jelútban szalagtekercsekkel, és Superior Z Cap kondikkal. Jelúton kívül a kékszínű standard kondikkal, és huzal tekercsekkel. Ez az én ajánlásom.

Rézfaszú bagoly

#3 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2020.12.03. 22:34

Nos, nemcsak zárt dobozzal lehet jó minőségű mélyátvitelt elérni, más megoldások is vannak, a lényeg, hogy a rendszer csillapítása optimális legyen, ha nagy az erősítő kimeneti ellenállása, akkor azt is érdemes figyelembe venni soros ellenállásként. A bass reflex mint legelterjedtebb mélyhangvezetés is igen jó, amennyiben gondosan megtervezték és kivitelezték.
A szalagsugárzót és társait nem érdemes erőltetni, mert az általában magas váltási frekvencián kívül a függőleges iránykarakterisztika is probléma, ha leülsz hallgatni, jó, de mihelyst felállsz, arrébbmész, háttérzeneként használod, kellemesen tompa hangzást kapsz. Az Accuton kitűnő hangszóró, de 1-2 kivétellel pl. ez, 1000dolcsi körüli áron, khm https://hificompass.com/en/speakers/mea ... 6-990-cell) -nem lehet 3-4kHz-en váltani eredményesen.
Jelenleg a legjobb dómsugárzó a piacon a Bliesma alu és berillium változatai, mindent tud, amit egy tervező álmodni képes.
http://www.bliesma.de/Datasheet%20T34B-4.pdf
Akár 1,3kHz-en is lehet váltani, azaz bármilyen mélyközéppel, itt vannak mérések is https://hificompass.com/en/speakers/mea ... sma-t34b-4
AZ SB Acousticnak vannak igen jól sikerült nem drága mély és mélyközép hangszórói, ha megkeresel, tudok tanácsot adni, sőt hangot is...

dyscus

#4 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.12.04. 17:28

Rézfaszú bagoly írta:
2020.12.03. 22:34
Nos, nemcsak zárt dobozzal lehet jó minőségű mélyátvitelt elérni, más megoldások is vannak, a lényeg, hogy a rendszer csillapítása optimális legyen, ha nagy az erősítő kimeneti ellenállása, akkor azt is érdemes figyelembe venni soros ellenállásként. A bass reflex mint legelterjedtebb mélyhangvezetés is igen jó, amennyiben gondosan megtervezték és kivitelezték.
A szalagsugárzót és társait nem érdemes erőltetni, mert az általában magas váltási frekvencián kívül a függőleges iránykarakterisztika is probléma, ha leülsz hallgatni, jó, de mihelyst felállsz, arrébbmész, háttérzeneként használod, kellemesen tompa hangzást kapsz. Az Accuton kitűnő hangszóró, de 1-2 kivétellel pl. ez, 1000dolcsi körüli áron, khm https://hificompass.com/en/speakers/mea ... 6-990-cell) -nem lehet 3-4kHz-en váltani eredményesen.
Jelenleg a legjobb dómsugárzó a piacon a Bliesma alu és berillium változatai, mindent tud, amit egy tervező álmodni képes.
http://www.bliesma.de/Datasheet%20T34B-4.pdf
Akár 1,3kHz-en is lehet váltani, azaz bármilyen mélyközéppel, itt vannak mérések is https://hificompass.com/en/speakers/mea ... sma-t34b-4
AZ SB Acousticnak vannak igen jól sikerült nem drága mély és mélyközép hangszórói, ha megkeresel, tudok tanácsot adni, sőt hangot is...
Ez egy másik megoldás. :P Viszont van olyan Accuton, ami jó. Én ezt használom 100-3kHz-ig:
https://www.audio.nl/Aprodview.asp?type ... oc_id=5657
280 Eurós ára nagyon megéri a rendkívül tiszta középtartományért.
Azért javasoltam a zárt dobozt, mert az a legegyszerűbb, valamint a kollegánk nincs oda a faldöngető mélyekért. Akkor viszont inkább az impulzus válasz legyen jobb, s kicsit kevesebb mély.

lancerboy

#5 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2020.12.04. 18:29

Nos, úgy tűnik, a kevés szabadidőmnek is lőttek... :D
Először is válaszolnék az eddigi ajánlásokra, amelyekért köszönet!
Szóval, a két 20cm-es driver felülete alig több, mint egy 26-osé, félő, hogy a két dudás néha nehezen játszana együtt. A BlieSMa T34 csipogó szimpatikus, de azért az sem az olcsójánosok játékszere, a berillium változat 400 Euro... Troels is szépeket ír róla, aztán valahogy nem használja... Az AMT iránykarakterisztikája nem lenne gond, egyedül hallgatnám, háttérzenére amúgy sem használom a csövest.
DysCus! Te jobban ismered az erősítőidet, viszont én úgy gondolom, többet érdemel, mint az említett Jantzen, minimum Alumen!
Szóval, játszadoztam egy kicsit a BassBox-al, ill. az UniBox-al... Az előzőnek még nem jöttem rá a "trükkjére", az utóbbival sikerült pár dobozt szimulálnom. Nekem eddig az jött ki, hogy zárt dobozzal az F3 bizony a közelébe sem ér a BR-nek, hiába is növelem a dobozméretet!
No, akkor elmélkedjünk egy kicsit: Itt van ez az Audio Technology mélysugárzó:
http://www.troelsgravesen.dk/10C77.htm
Nem olcsó ez sem, valami 690 EUR, viszont a mérései biztatóak!

patrik96

#6 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: patrik96 » 2020.12.05. 07:26

lancerboy írta:
2020.12.04. 18:29
Szóval, a két 20cm-es driver felülete alig több, mint egy 26-osé, félő, hogy a két dudás néha nehezen játszana együtt. A BlieSMa T34 csipogó szimpatikus, de azért az sem az olcsójánosok játékszere, a berillium változat 400 Euro... Troels is szépeket ír róla, aztán valahogy nem használja... Az AMT iránykarakterisztikája nem lenne gond, egyedül hallgatnám, háttérzenére amúgy sem használom a csövest.
DysCus! Te jobban ismered az erősítőidet, viszont én úgy gondolom, többet érdemel, mint az említett Jantzen, minimum Alumen!
Szóval, játszadoztam egy kicsit a BassBox-al, ill. az UniBox-al... Az előzőnek még nem jöttem rá a "trükkjére", az utóbbival sikerült pár dobozt szimulálnom. Nekem eddig az jött ki, hogy zárt dobozzal az F3 bizony a közelébe sem ér a BR-nek, hiába is növelem a dobozméretet!
Ha már a Troels-t említetted ha érdekel a http://www.troelsgravesen.dk/DTQWT-mkIII-FLAT.htm abban tudok segíteni, az ARC féle csövesekhez kiváló, meg tudod hallgatni ha nagy a szobád abban kiváló, nekem pont ez a bajom vele hogy elköltöztünk és nem fér be az új szobába...

dyscus

#7 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.12.05. 17:19

lancerboy írta:
2020.12.04. 18:29
Nem tűnik rossznak az a hangszóró, meg a belőle épített hangfal sem. Hiába na, ha a nagy eszmék egyre gondolnak! :lol:

lancerboy

#8 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2020.12.09. 18:26

Nos, közben nézegetem a hangszórókat. Nagyon úgy néz ki, hogy zárt dobozba manapság nem gyártanak mélysugárzót 10"-os méretben még a 0,4 QTS is igen ritka. A közepek pedig eléggé érzéketlenek, persze Troelst ez nem zavarja, szinte minden dobozának frekimenete tart lefelé...
Bagolynak igaza van, nagyon jónak tűnnek a BlieSMa tweeterei, viszont meg is kérik az árát!
Szóval, agyalok, hogy vajon mennyi koplalást ér meg a dolog, mert az DysCusnál is beigazolódott, hogy elég kevés felvétel miatt éri meg sok pénzt ölni egy hangdobozba...
A három mélysugárzó:
Audio Technology 10C77-25-10 KAP, Seas W26FX002, Scan-Speak 26W/8861T00
Középre szinte verhetetlenek az Accuton-ok.
Magasban vagy a nagy ESS, vagy valamelyik BlieSMa. Az ESS-ben tetszik, hogy olcsón tökéletesen javítható...

DöG

#9 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: DöG » 2020.12.10. 19:21

lancerboy írta:
2020.12.09. 18:26
Nos, közben nézegetem a hangszórókat. Nagyon úgy néz ki, hogy zárt dobozba manapság nem gyártanak mélysugárzót 10"-os méretben még a 0,4 QTS is igen ritka...
Qts elvileg egyszerűen növelhető, egy soros ellenálással (némi hatásfok csökkenés árán) szerintem. :oops:

DöG

#10 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: DöG » 2020.12.10. 19:40

lancerboy írta:
2020.12.09. 18:26
...A közepek pedig eléggé érzéketlenek, persze Troelst ez nem zavarja, szinte minden dobozának frekimenete tart lefelé...
-Ha olyan a konstrukció, hogy a közép csak egy keskeny sávban segíti ki a magas / mély közti beszakadást, akkor elég valamivel kissebb érzékenység is a freki átfedés miatt.

-Közeltérben hallgatott hangfalnál a lineáris átvitel ideális, viszont ahogy távolabb helyezzük a hangfalakat (normál környezetben), annál inkább magas felé eső átvitel lesz a kívánatos (ezt a freki függő iránykarakterisztika, és a helyiség freki függő akusztikai csillapítása okozza)... Lényeg, hogy a hangszórókból jövő direkt hang + környezetből származó reflektált hangok eredő összege maradjon végülis egyenletes.
Szerintem :)

Rézfaszú bagoly

#11 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2020.12.10. 20:33

Biztos, hogy az Accuton jó választás?
A gyári adatok nem mindig felelnek meg a valóságnak, ahogy sok más hangszóró esetében sem.
Melyiket választanád az alábbiak közül, ha az érzékenységük és terhelhetőségük igen hasonló?
Tudom, van egy csomó más tulajdonság is, ami fontos, azokban eléggé együttfut a két hangszóró.
A C173-6-090 már >700euro, és még mindig többet torzít középtartományban, mint a 68 eurós hangszóró.
Csatolmányok
255euro.png
255euro.png (188.09 KiB) Megtekintve 490 alkalommal
68euro.png
68euro.png (190.45 KiB) Megtekintve 490 alkalommal

Rézfaszú bagoly

#12 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2020.12.10. 20:44

Zárt doboznak való 10 collos hangszóró: https://sbacoustics.com/product/10in-sw26dac76-4/
40 (!) literben 35Hz-3dB

lancerboy

#13 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2020.12.10. 20:50

Bagoly!
Köszönöm, tény, hogy eddig gyári adatlapokat böngésztem... DysCus Accutonját hallottam, tetszett, viszont éppen azért nyitottam a témát, hogy biztosan vannak, akik már építettek is a számomra használható hangszórókkal, tehát "kézzelfogható" tapasztalattal rendelkeznek. Mindazonáltal nem szeretnék olyan maratoni, sehová nem vezető témát, mint a másik fórumon... :D

lancerboy

#14 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2021.01.31. 10:56

Nos, a projekt szépen, lassan azért halad. Rengeteg teszt, mérés, vélemény elolvasása után megszületett a döntés a hangszórókészlet kapcsán. Bár néhányan igyekeztek lebeszélni, ennek ellenére egy tisztán Accuton hangszórókból álló doboz mellett tettem le a voksomat. S220-6-222 mély, C90-6-078 közép és C30-6-024 magas. Mint sejtettem, ezzel a 6 driverrel rögvest sikerült megugrani az eredetileg tervezett büdzsét, szóval sok zsíroskenyeret fogok enni ezután... :)
Miért Accuton? Legfőképpen, mert semleges. Sokak szerint szárazak, súlytalanok. Mások szerint, mintha ott sem lennének, nem adnak hozzá, s nem vesznek el semmit. Tesztelők szerint nagyon jól párosodnak csöves erősítőkkel. Ha már "megvert" az Isten egy igencsak jól sikerült erősítővel, akkor igyekszem is kiszolgálni.
A dobozhoz az ihletet az Avalon Acoustics Opus nevezetű doboza adta, amely hasonló hangszórókészlettel rendelkezik, több klónja is készült már, többek között Tony Gee által is.
avalon_acoustics_opus_loudspeaker_system.jpg
avalon_acoustics_opus_loudspeaker_system.jpg (73.75 KiB) Megtekintve 251 alkalommal
Sajnos, a hangszórókra 6-8 hetet várni kell, hiába volt "in stock" az Audiohobby honlapján. Addig is megy az agyalás a dobozméreten, a hangváltón.
A legnagyobb bánatom, hogy sehol sem találok megfelelő vastagságú HDF lapot. A külföldön kedvel balti nyír sem kapható nálunk. Van valakinek tapasztalata bükk rétegelt lemezzel? 40-50 mm vastagságúban gondolkodom.

dyscus

#15 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2021.01.31. 14:16

Waúúúúúú! :P

Válasz küldése