Dyscus AMT hangfala

Zsoci

#101 Re: Dyscus AMT hangfala

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.03.10. 09:31

Én is ezt használtam. Ez nem bitumen alapú, annál jobb. Kocsikban is ezt használják.
Adatlap mellékelve.
Nekem egy Troels Gravesen tervezte hangfalam van. Leokézta Troles ezt az anyagot.
hanno_protecto_pf_1000_en.pdf
(177.01 KiB) Letöltve 198 alkalommal.

dyscus

#102 Re: Dyscus AMT hangfala

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.04.22. 18:05

Módosítottam a Regulus hangfalamon, főleg a magastartományon. A fotón a végleges Regulus első ideiglenes keresztváltójának létrehozását láthatjátok. :P
20200417_153942.jpg
20200417_153942.jpg (129.96 KiB) Megtekintve 8896 alkalommal

dyscus

#103 Re: Dyscus AMT hangfala

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.05.20. 12:15

Borzasztó szomorú lettem, de ez a saját hülyeségemre vezethető vissza. :lol:
Történt a dolog, hogy az új AMT méregetése közben kiderült, hogy a Buffle step hatást kiküszöbölni hívatott Silver Duelund Grafitellenállás értéke kevés lett. Ezért odaadtam a régi AMT-vel együtt egy barátunknak. Tegnap méregettem a hangfalam, mostmár a mélysugárzóval együtt. A buffle step hatás kiküszöbölésére betettem egy Jantzen tekercsel párhuzamosan kötött 2,2 Ohmos minőségi Mills gyártmányú ellenállást. Nos azórta sírok. Bár a hangfal átvitele jónak mondható, de a hangja borzasztó karcos lett. Mindezt a Mills tette velem. A Mills egy viszonylag drága huzalellenállás. Gondoljuk el, hogy akkor mit okoz egy közönséges fehér, kerámia szigetelésű ellenállás. Vagy egy zöld színű. Ki is cseréltem ezt a Mills-et egy Kiwame ellenállásra. Mondhatom, sokat javult a hangminőség, bár mérve semmi sem látszik. Tapasztalataimat az alábbiakban összegzem:
1, Abban a hangfalban, amiben van ellenállás a hangváltóban, azonnal ki kell cserélni a huzal ellenállókat Kiwame carbon compozit ellenállásokra. Az összesset. Ez még nem pénztárca ürítő tuning. A MOX ellenállásokra ugyanez az eljárás érvényes.
2, Több általános csereeszköz birtokában minden olyan ellenállást, ami a jellel sorba van kötve, ki kell cserélni Duelund grafit ellenállásra. Ez egy kicsit mondjuk kényelmetlen, mert a Duelund hosszú, és vékony, de semmiféleképpen nem nevezhető rövid vastagnak. :P Ezért a csere nehézkes, de nagyon megéri.Ha valakinek van mondjuk egy 500 rugó és 1 milla közötti hangfala, az a Duelundok hatása miatt egyből feljebb lép a 2 millás kategóriába. Ez a tapasztalat.
3, Akinek még nagyobb a bugyellárisa, esetleg van saját bankja, annak javaslom az összes ellenállás Duelundra való cserélését. Ilyet még ugyan nem hallottam egyet sem, de biztosan frenetikusan jó módosítás, mert a hangfalunk feljebb lép a VoS hangzás világába. A 2. eset a High End világa, az 1. eset a jó hifi világa. Huzalellenállás= karcos, kaparós un. terror hang, ami kikezdi fülünket, mint rozsda a vasat. Ennél rosszabb már csak az, ha a Salafi módosítja a hangfalatok. :lol: Irtsátok ki a huzalt!

Méregettem a Regulus 3. verzióját. Nagy változások nincsenek a korábbi mérésekhez képest, de a torzítás az Accuton miatt jelentősen javult a mainstream frekvenciákon. A mérést "quasi" szabadtérben végeztem 1 méter távolságból Behringer mikrofonnal, Behringer 24 bit-es hangkarival. A mérés a reflexcsövek hatását csak korlátozottan tartalmazza, mivel a mikrofon helyzete a magassugárzó függőleges tengelyének közepében volt. Nem mondom azt, hogy jobb, vagy szebb görbét már nem alkottam, de mindez ideig ez a hangfalam szól a legjobban, a Duelund átmeneti hiányától eltekintve. Nagyon jónak mondható a 250 Hz-19kHz-s tartomány simasága, de azért felismerhető az ESS AMT jellegzetessége, ami a 4 és 9 khz közötti púpban nyilvánul meg. Igaz, csillapítottan, mivel a BS korrekció kicsit mérsékli ezt a meglévő púpot. Ezért is fontos ennek a korrekciónak a beépítése. Egyébként a magassugárzó a kényelmes 2khz-tól műxik, addig az Accuton szolgáltatja a talpalávalót. :P Az Accuton cca. 95Hz-ig működik, alul nincs váltása, csak akusztikai vágás van. Az SS mélysugárzó 300Hz-ig nyomatja a bőgőt, lábdobot. Üdvözlöm az itt tébláboló HE-s fórumozókat is. :)
Íme a hangfalam átviteli görbéje:
REGULUS 2020 05 19.JPG
REGULUS 2020 05 19.JPG (172.78 KiB) Megtekintve 8252 alkalommal

Konzol
Kapcsolat:

#104 Re: Dyscus AMT hangfala

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2020.05.20. 19:09

Kísérletező kedvűek akár csinálhatnak is maguknak grafit ellenállást. Egyes Duelundokban is ceruzabél van.

http://www.troelsgravesen.dk/graphite.htm

dyscus

#105 Re: Dyscus AMT hangfala

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.05.21. 08:44

Mindenféleképpen ajánlom.

dyscus

#106 Re: Dyscus AMT hangfala

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.08.09. 15:35

Reggel, mikor pofára ejtettem repszendvicsemet, (zsíros kenyér csili salsával) tudtam, hogy ma nagy dolgok történnek velem. Észrevettem, hogy változott a hangfalam hangja. Úgy tűnik, bejáratódott. Kellett vagy 1,5 év neki. Eszembe jutott, hogy annak idején vettem én 2db100uF 63Voltos Kaisei kondenzátort az Accuton sugárzóim elé, leginkább azért, hogy védjék a hangszórókat. Meg azért, mert láttam gyári hangfalakon, hogy szívesen használják az olcsóbb bipoláris kondikat, a drága PP kondik helyett. Úgy gondoltam kipróbálom majd őket.
Elkezdtem kísérletezni a hangfallal bent a hallgató térben. Lényeg az, hogy betettem a Kaisei kondit alulvágó szűrőnek az Accutonok elé. Ezzel elértem, hogy az említett hangszóró 95Hz-s váltás helyett cirka 105-110 Hz-n vágódik. Igazán ez nem nagy különbség, de tudni kell, hogy az Accutonnak felmegy a torzítása a mélytartományban. Ennek a torzításnak a szintje a vágás miatt kisebb lett. De ez nem is lényeg, hiszen 100 Hz alatti frekikről van szó. A lényeg az, hogy hanyatt vágódtam, mikor meghallottam ezen kondi hangját. Durván jó: Kicsit több részlet, analitikusabb megszólalás, és hihetetlen mélydinamika. Ez az alkatrész megint csak olyan, mint a Duelund ellenállás. Megdöbbentően tetszetős, kellemes hang karaktert okoz. Nehéz nélküle hangfalat elképzelni. Természetesen a jelútba kell tenni. Mindenkinek melegen ajánlom. Nagyon gondolkodom, hogy máshova is beteszem, pl Zobel-be. Ezt a típust használom: https://www.hificollective.co.uk/catalo ... polar.html
Az ára még éppen a megfizethetőség határán van. Viszont ha ezt valami PP-ből kellene megcsinálni, akkor az ember fehérneműje ott maradna. :lol:

Solidus

#107 Re: Dyscus AMT hangfala

Hozzászólás Szerző: Solidus » 2020.12.21. 22:43

Szeretnék feltenni akkor egy kérdést, segítséget várva: 4 hangfalat építettem eddig és mindig a Jantzen Superes ellenállásait használtam a magas korrigálására, ha kellett, sőt L-Pad esetén is. Kondenzátorból pedig szintén Jantzent, a Superior Z-Cap-eket. Mi a véleményetek, ezek megfelelőek-e elviekben, vagy az előző bejegyzések javaslatai alapján cserére szorulnak?

dyscus

#108 Re: Dyscus AMT hangfala

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.12.22. 09:28

Én az ellenállásokat nem használnám. Tapasztalatom az, hogy 5Wattos Kiwaméből bármit össze lehet pakolni, s jobb is mint a huzal, vagy metaloxid ellenállások. De a nagyágyú továbbra is a Duelund grafit ellenálló. A szén nagyon jó dolog a hang cuccokban.

Solidus

#109 Re: Dyscus AMT hangfala

Hozzászólás Szerző: Solidus » 2020.12.22. 23:41

dyscus írta:
2020.12.22. 09:28
Én az ellenállásokat nem használnám. Tapasztalatom az, hogy 5Wattos Kiwaméből bármit össze lehet pakolni, s jobb is mint a huzal, vagy metaloxid ellenállások. De a nagyágyú továbbra is a Duelund grafit ellenálló. A szén nagyon jó dolog a hang cuccokban.
Köszi Dyscus, akkor ebbe az irányba megyek. Majd küldök visszajelzést a tapasztalataimról.
Köszi még egyszer!

Zsoci

#110 Re: Dyscus AMT hangfala

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.12.23. 21:28

Konzol írta:
2020.05.20. 19:09
Kísérletező kedvűek akár csinálhatnak is maguknak grafit ellenállást. Egyes Duelundokban is ceruzabél van.

http://www.troelsgravesen.dk/graphite.htm
Örülök hogy Troelstől is idéz valaki. Én az ő egyik kitjét építettem meg. A Quattro mkII-t.
Zs.

Solidus

#111 Re: Dyscus AMT hangfala

Hozzászólás Szerző: Solidus » 2020.12.28. 08:16

Troels-et én is példaképnek tartom. Zsoci hangfala pedig gyönyörűen van megépítve. Profi kivitelezés, nagyon jó hanggal.

Zsoci

#112 Re: Dyscus AMT hangfala

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.12.28. 19:49

Köszönöm!
:D

dyscus

#113 Re: Dyscus AMT hangfala

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.12.28. 19:56

Solidus írta:
2020.12.28. 08:16
Troels-et én is példaképnek tartom. Zsoci hangfala pedig gyönyörűen van megépítve. Profi kivitelezés, nagyon jó hanggal.
Ha egyszer láthatnánk is, meg hallhatnánk is. :P
Tényleg kíváncsi vagyok rá, mert én is építettem Troels recept szerint pár hangfalat.

Zsoci

#114 Re: Dyscus AMT hangfala

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.12.28. 22:44

Kívánságod számomra parancs!
Meghallgatni kovid után, vagy oltási bizonyítvánnyal lehet! :lol:
DSCN4188.jpeg
DSCN4188.jpeg (47.56 KiB) Megtekintve 7245 alkalommal
DSCN4191.jpeg
DSCN4191.jpeg (108.2 KiB) Megtekintve 7244 alkalommal
DSCN4189.jpeg
DSCN4189.jpeg (50.84 KiB) Megtekintve 7242 alkalommal

Zsoci

#115 Re: Dyscus AMT hangfala

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.12.28. 22:45

DSCN4132.jpeg
DSCN4132.jpeg (111.91 KiB) Megtekintve 7241 alkalommal
DSCN4168.jpeg
DSCN4168.jpeg (100 KiB) Megtekintve 7250 alkalommal

dyscus

#116 Re: Dyscus AMT hangfala

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.12.29. 09:58

Ez igen! A dobozt is Troels adta?

Zsoci

#117 Re: Dyscus AMT hangfala

Hozzászólás Szerző: Zsoci » 2020.12.29. 18:06

A dobozt nagyon drágán adta Troels...
:D
Ezért a Sárvári asztalosipari Kft csinálta Székesfehérváron.
Nagyon szépen dolgoznak.

dyscus

#118 Re: Dyscus AMT hangfala

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2023.10.02. 16:11

Egy barátom nálam járt, s meghallgatta a Meissa hangfalamat. Nagyon megtetszett neki a hangja, ezért elhatározta, hogy épít valami hasonlót. Megvásárolta a szükséges hangszórókat, amik a magas sugárzó kivételével megegyeznek a Meissa hangszóró készletével. A barátom magas sugárzója szintén ESS AMT, csak eggyel kisebb mint az enyém. Készített hozzá egy nagyon szép dobozt, ami egy kicsit magasra sikeredett. Ez egy kis hiba, mivel így a basszus és a mély-közép sugárzó egy kicsit messze esik egymástól, valamint az AMT az ülő ember füle felett van egy kicsivel. Ekkor jött el a pillanat, hogy barátom elhozta a hagfalát azzal a célzattal, hogy rábeszél engem arra, hogy tervezzem meg a hangváltóját. A rábeszélés sikeres lett, és munkához láttunk. Ezt a tervezési folyamatot szeretném itt bemutatni néhány mondatban.
A kiindulási alap megvolt, azaz a Meissa hangváltóját vettem alapul. Először is megmértem a hangszórók átvitelét. A mérést dobozba szerelten, szabadtérben végeztem egy Behringer cájggal.Az első három fotó ezt mutatja. A magas sugárzó előtt van egy 6,8uF-os kondenzátor. Gyakori hiba, hogy úgy mérnek „halottra” egy magas hangszórót, hogy nem tesznek elé mélyfrekis vágást. Az ábrákhoz csak annyit fűznék hozzá, hogy jól látszik a basszus bejáratlansága, miszerint az átviteli görbe csak 50 Hz-ig terjed ki, mikor ennek a hangszórónak (Scan Speak 26W/4534G00) a rezonancia pontja gyári adat szerint 23Hz. És ez meg is lesz majd jó 30-50 órás járatás után. A Meissa esetében legalábbis ez látszik. Ezen a mérésen jól látszik a mély-közép hangszóró (továbbiakban middle) 4,6kHz-s rezonancia csúcsa, valamint a magas sugárzó jellegzetes „púpos háta” a 2-10kHz-s tartományban, ami ezt a magasat (ESS AMT) olyan közkedvelté teszi.
A következő képen azt láthatjuk, hogy a middle hangszóró (Accuton C158-6-851) impedanciájára hogyan hat a hangszóróval párhuzamosan kötött Zobel kör. A piros vonal az eredeti impedancia görbét mutatja, a zöld a kompenzáltat. Sokan abban a tévedésben vannak, hogy a Zobel kör alkalmazása nem befolyásolja a hangszóró átvitelét. Nos ez nem így van. Ezt mutatja a Middle Zobel Hatás című mérési diagram. Jól látható, hogy kb. 500 Hz-től a kompenzált hangszóró átvitele lefelé kezd konyulni. Nos itt említem meg, hogy akik csak számolás útján készítenek hangváltót, azok mekkorát tévednek. A zobel hatására egyrészt a hangszóró impedanciája megváltozik, amit mérés híján nem vesznek számításba, illetve a hangszóró átvitelét sem. Jelen esetben a váltási freki 1,9kHz. Ezen a ponton a Zobel éppen 4dB esést okoz a hangszóró átvitelén. Azért nem mindegy, hogy a váltási frekvencián a hangszóró plusz váltó kapcsolás hatására az átvitel 12dB, vagy 16dB-el esik.
A crossover érdekes lett. A basszusé a legegyszerűbb, az egy sima 12dB-s váltó, törésponti frekije cca. 300Hz A magasnál már egy szokatlan megoldást kellett alkalmazni. A váltás 6Db-s, mivel ez a magas sugárzó ezt elbírja. Az ESS hangfalakban 1000 Hz-ig le engedik azt az AMT-t. Viszont mi sokaltuk a már említett púpját, ezért még beiktattunk egy RC tagot a hangszóróval párhuzamosan. Sok ellenállás-kondenzátor variációt megmértünk, és a rajzon látható értékek adták a legegyenletesebb átvitelt. De legérdekesebb a middle hangszóró váltója. Olyan érdekes, hogy nincs is neki. Alulról mechanikus váltója van, gyári ajánlás szerint. Ezen nem kellett sokat tépelődni. Felül viszont van egy problémája ennek az Accutonnak, jelesül az, ami a mérésén is látszik: 4,6kHz-n van egy rezonanciája, ahol a torzítása is megnövekszik. Ezt a rezonanciát egy nagy jóságú párhuzamos rezgőkörrel szívatom le. A Middle Zobel plussz Notch képen létható a hatása. Az is látható, hogy a tényleges leszívás 4,2kHz-n történik. Ez a minimális eltérés a ténylegesen alkalmazott váltóban majd eltűnik, mert a méréshez nem volt megfelelő induktivitásunk. A két hangszóró együttes viselkedéséről a „Middle plussz High plussz Crossover” című fotón látható mérés ad tájékoztatást.
A kész Lena hangfal mérését a Lena kész című fotóról ismerhetjük meg. Barátom szereti a pontos és nyílt közép tartományt, ezért az átvitel is ilyen lett. Ezt segíti az Accuton átvitelében az 500Hz-1kHz tartományban lévő kis kiemelés. Ha az átviteli görbét képzeletben kisimítjuk, akkor azt is észrevehetjük, hogy a rendszer átvitele enyhén követi egy „lepke” típusú hangszínszabályzó átvitelét lévén, hogy 200Hz alatt, és 2kHz felett van egy kis enyhe kiemelés. Ez a hangot kellemessé teszi, valamint biztosítja, hogy halkan hallgatva sem tűnjenek el a sávszélek. A tulajdonomban lévő Meissa nagyon jól szól. A Lena ugyanolyan jó lett, élvezetes hangja van már előzetesben is. Jantzen alkatrész készletet kap, ami garancia arra, hogy nem a hangváltó lesz a leggyengébb láncszem barátom rendszerében.
Leírásommal remélem sokat segítettem azoknak, akik jó DIY hangfalat akarnak készíteni. Nekik egy kis filozófiát is adtam, miszerint megmutattam egyrészt a tervezésnél figyelembe veendő szempontokat, másrészt prezentáltam a kivitelezés ésszerű mikéntjét. Ezzel együtt remélem sikerült bebizonyítanom, hogy mekkora hozzá nem értésre, és ostobaságra utal az a hangváltó készítési mód, ahol számítással, kész „gyári” hangváltóval, és ne adj Isten fülre építenek hangfalat. Másrészt a „tuning mesterekről” is lerántom a leplet, miszerint csak a megfelelő elektromos és fizikai ismeretekkel rendelkező mester kezére adjuk a drága hangfalunkat. A hozzáértésről kérdésekkel szerezhetünk tanúbizonyságot. Például kérdezzük meg, hogy mi az a Thompson képlet, vagy rajzolja le egy hangszóró impedanciával terhelt 2. fokú Bessel szűrő átvitelét. Ha már valaki tuningol…
Fotók:
Bass.jpg
Bass.jpg (519.11 KiB) Megtekintve 4382 alkalommal
Middle.jpg
Middle.jpg (515.56 KiB) Megtekintve 4382 alkalommal
High.jpg
High.jpg (511.29 KiB) Megtekintve 4382 alkalommal
Accuton impedancia.JPG
Accuton impedancia.JPG (140.06 KiB) Megtekintve 4382 alkalommal
Midle plusz Zobel plusz Notch.jpg
Midle plusz Zobel plusz Notch.jpg (600.27 KiB) Megtekintve 4380 alkalommal
Lena kész.jpg
Lena kész.jpg (624.57 KiB) Megtekintve 4382 alkalommal
Lena Xover.JPG
Lena Xover.JPG (164.71 KiB) Megtekintve 4385 alkalommal
384067850_2397903357082583_2101754596991866482_n.jpg
384067850_2397903357082583_2101754596991866482_n.jpg (98.52 KiB) Megtekintve 4382 alkalommal

Válasz küldése