Hangdoboz M60 DST-hez

lancerboy

#1 Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2020.12.03. 19:42

Sziasztok!
Nem akarok panaszkodni, de DysCus jól feladta a leckét: Mint sokan tudjátok, én lettem a második M60 DST tulajdonosa. Eddig egy Triangle Elara LN07-es állódoboz zenélt nálam, viszont be kellett látnom, ehhez az erősítőhöz kevés. Már hetek óta rágódom, hogy találjak valami méltó dobozt hozzá. Egyre erősebb az elhatározás, hogy valami DIY csodával szolgáljam ki a csövest.
Ha megengeditek, először inkább az elmélettel foglalkoznék, remélhetőleg születni fog itt valamiféle "tudásanyag", amely hasznára válhat minden ide benéző olvasónak.
Szóval, adott 35 csöves Watt, egy kb. 5,5x6 méteres dedikált zeneszoba, tehát méret, ill. kinézet nem elsődleges szempont. A mély hangokra kevésbé vagyok háklis, mint a közepekre és a magasakra. A büdzsé doboz nélkül 3000, nagyon max. 4000 Euro.
Ha lehet, nem sokat méricskélnék, előnyt élveznének a kész "receptek".
Először is dobozkonstrukcióra kérnék tanácsot: Ha jól látom, valahol mégiscsak a méret a lényeg, elismertebb gyártók a drágább dobozaikban már inkább 26-30 centiméteres mélysugárzókat használnak, persze vannak, akik inkább a kisebbeket többszörözik. Zárt gyári doboz már szinte kihalt, legtöbbjük reflexes, ritkábban TL. Az utóbbiakról mi a vélemény? Troels Gravesen pl. szereti...
Nos, "vitaindítónak" talán ennyi elég, kíváncsi vagyok a véleményekre!

dyscus

#2 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.12.03. 20:16

Nos miután magam is DIY dobozt hallgatok, így tudok segíteni. Az első és legfontosabb, hogy felejtsd el a 25 centinél nagyobb átmérőjű hangszórókat. A membráán tömege nagy, nehéz elektromosan, és mechanikailag is kézben tartani. Aztán felejts el mindent, ami nem zárt doboz. Azt mondtad nem vagy a mélyekre háklis. Minden basszus növelő megoldás gondokkal küzd. A zárt doboz a legkevésbé. Ha DIY, akkor inkább betennék két 20 centis mélyet egy zárt dobozba párhuzamosn kötve. Az eredő impedanciát így ki lehet hozni 6 Ohm körül. 8 Ohmos névleges hangszórókénti impedanciával. A középre ajánlanám az Accuton hangszóróit. A középtartomány a legfontosabb, azaz a 200Hz-2-3kHz-ig. Az Accutonok bár drágák, de igen kis torzításúak. Amit nálam hallottál hangot annak az eredője az accuton hangszóró, és az AMT közösködése, azaz az 1 nagyságrenddel kissebb torzítás. A magasra sok megoldás van. 3-5kHz-tól kezdve már olcsón is hozzá lehet jutni kvázi ribbon hangszórókhoz. Ha 3-4 khz felett kellenek, akkor itt lehet spórolni.
Tehát ajánlásom egy zárt doboz, a közepesnél valamivel jobb pl Scan Speak jhangszórókkal, a membrán kitérést csökkentendően 2 darab 20centissel a torzítást alacsonyan tarva, A közép egy Accuton, akár a legolcsóbb is, a magas meg valami drága dóm, vagy valami közepes árfekvésű ribbon. A váltóba pedig Jantzen cuccok. A jelútban szalagtekercsekkel, és Superior Z Cap kondikkal. Jelúton kívül a kékszínű standard kondikkal, és huzal tekercsekkel. Ez az én ajánlásom.

Rézfaszú bagoly

#3 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2020.12.03. 22:34

Nos, nemcsak zárt dobozzal lehet jó minőségű mélyátvitelt elérni, más megoldások is vannak, a lényeg, hogy a rendszer csillapítása optimális legyen, ha nagy az erősítő kimeneti ellenállása, akkor azt is érdemes figyelembe venni soros ellenállásként. A bass reflex mint legelterjedtebb mélyhangvezetés is igen jó, amennyiben gondosan megtervezték és kivitelezték.
A szalagsugárzót és társait nem érdemes erőltetni, mert az általában magas váltási frekvencián kívül a függőleges iránykarakterisztika is probléma, ha leülsz hallgatni, jó, de mihelyst felállsz, arrébbmész, háttérzeneként használod, kellemesen tompa hangzást kapsz. Az Accuton kitűnő hangszóró, de 1-2 kivétellel pl. ez, 1000dolcsi körüli áron, khm https://hificompass.com/en/speakers/mea ... 6-990-cell) -nem lehet 3-4kHz-en váltani eredményesen.
Jelenleg a legjobb dómsugárzó a piacon a Bliesma alu és berillium változatai, mindent tud, amit egy tervező álmodni képes.
http://www.bliesma.de/Datasheet%20T34B-4.pdf
Akár 1,3kHz-en is lehet váltani, azaz bármilyen mélyközéppel, itt vannak mérések is https://hificompass.com/en/speakers/mea ... sma-t34b-4
AZ SB Acousticnak vannak igen jól sikerült nem drága mély és mélyközép hangszórói, ha megkeresel, tudok tanácsot adni, sőt hangot is...

dyscus

#4 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.12.04. 17:28

Rézfaszú bagoly írta:
2020.12.03. 22:34
Nos, nemcsak zárt dobozzal lehet jó minőségű mélyátvitelt elérni, más megoldások is vannak, a lényeg, hogy a rendszer csillapítása optimális legyen, ha nagy az erősítő kimeneti ellenállása, akkor azt is érdemes figyelembe venni soros ellenállásként. A bass reflex mint legelterjedtebb mélyhangvezetés is igen jó, amennyiben gondosan megtervezték és kivitelezték.
A szalagsugárzót és társait nem érdemes erőltetni, mert az általában magas váltási frekvencián kívül a függőleges iránykarakterisztika is probléma, ha leülsz hallgatni, jó, de mihelyst felállsz, arrébbmész, háttérzeneként használod, kellemesen tompa hangzást kapsz. Az Accuton kitűnő hangszóró, de 1-2 kivétellel pl. ez, 1000dolcsi körüli áron, khm https://hificompass.com/en/speakers/mea ... 6-990-cell) -nem lehet 3-4kHz-en váltani eredményesen.
Jelenleg a legjobb dómsugárzó a piacon a Bliesma alu és berillium változatai, mindent tud, amit egy tervező álmodni képes.
http://www.bliesma.de/Datasheet%20T34B-4.pdf
Akár 1,3kHz-en is lehet váltani, azaz bármilyen mélyközéppel, itt vannak mérések is https://hificompass.com/en/speakers/mea ... sma-t34b-4
AZ SB Acousticnak vannak igen jól sikerült nem drága mély és mélyközép hangszórói, ha megkeresel, tudok tanácsot adni, sőt hangot is...
Ez egy másik megoldás. :P Viszont van olyan Accuton, ami jó. Én ezt használom 100-3kHz-ig:
https://www.audio.nl/Aprodview.asp?type ... oc_id=5657
280 Eurós ára nagyon megéri a rendkívül tiszta középtartományért.
Azért javasoltam a zárt dobozt, mert az a legegyszerűbb, valamint a kollegánk nincs oda a faldöngető mélyekért. Akkor viszont inkább az impulzus válasz legyen jobb, s kicsit kevesebb mély.

lancerboy

#5 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2020.12.04. 18:29

Nos, úgy tűnik, a kevés szabadidőmnek is lőttek... :D
Először is válaszolnék az eddigi ajánlásokra, amelyekért köszönet!
Szóval, a két 20cm-es driver felülete alig több, mint egy 26-osé, félő, hogy a két dudás néha nehezen játszana együtt. A BlieSMa T34 csipogó szimpatikus, de azért az sem az olcsójánosok játékszere, a berillium változat 400 Euro... Troels is szépeket ír róla, aztán valahogy nem használja... Az AMT iránykarakterisztikája nem lenne gond, egyedül hallgatnám, háttérzenére amúgy sem használom a csövest.
DysCus! Te jobban ismered az erősítőidet, viszont én úgy gondolom, többet érdemel, mint az említett Jantzen, minimum Alumen!
Szóval, játszadoztam egy kicsit a BassBox-al, ill. az UniBox-al... Az előzőnek még nem jöttem rá a "trükkjére", az utóbbival sikerült pár dobozt szimulálnom. Nekem eddig az jött ki, hogy zárt dobozzal az F3 bizony a közelébe sem ér a BR-nek, hiába is növelem a dobozméretet!
No, akkor elmélkedjünk egy kicsit: Itt van ez az Audio Technology mélysugárzó:
http://www.troelsgravesen.dk/10C77.htm
Nem olcsó ez sem, valami 690 EUR, viszont a mérései biztatóak!

patrik96

#6 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: patrik96 » 2020.12.05. 07:26

lancerboy írta:
2020.12.04. 18:29
Szóval, a két 20cm-es driver felülete alig több, mint egy 26-osé, félő, hogy a két dudás néha nehezen játszana együtt. A BlieSMa T34 csipogó szimpatikus, de azért az sem az olcsójánosok játékszere, a berillium változat 400 Euro... Troels is szépeket ír róla, aztán valahogy nem használja... Az AMT iránykarakterisztikája nem lenne gond, egyedül hallgatnám, háttérzenére amúgy sem használom a csövest.
DysCus! Te jobban ismered az erősítőidet, viszont én úgy gondolom, többet érdemel, mint az említett Jantzen, minimum Alumen!
Szóval, játszadoztam egy kicsit a BassBox-al, ill. az UniBox-al... Az előzőnek még nem jöttem rá a "trükkjére", az utóbbival sikerült pár dobozt szimulálnom. Nekem eddig az jött ki, hogy zárt dobozzal az F3 bizony a közelébe sem ér a BR-nek, hiába is növelem a dobozméretet!
Ha már a Troels-t említetted ha érdekel a http://www.troelsgravesen.dk/DTQWT-mkIII-FLAT.htm abban tudok segíteni, az ARC féle csövesekhez kiváló, meg tudod hallgatni ha nagy a szobád abban kiváló, nekem pont ez a bajom vele hogy elköltöztünk és nem fér be az új szobába...

dyscus

#7 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.12.05. 17:19

lancerboy írta:
2020.12.04. 18:29
Nem tűnik rossznak az a hangszóró, meg a belőle épített hangfal sem. Hiába na, ha a nagy eszmék egyre gondolnak! :lol:

lancerboy

#8 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2020.12.09. 18:26

Nos, közben nézegetem a hangszórókat. Nagyon úgy néz ki, hogy zárt dobozba manapság nem gyártanak mélysugárzót 10"-os méretben még a 0,4 QTS is igen ritka. A közepek pedig eléggé érzéketlenek, persze Troelst ez nem zavarja, szinte minden dobozának frekimenete tart lefelé...
Bagolynak igaza van, nagyon jónak tűnnek a BlieSMa tweeterei, viszont meg is kérik az árát!
Szóval, agyalok, hogy vajon mennyi koplalást ér meg a dolog, mert az DysCusnál is beigazolódott, hogy elég kevés felvétel miatt éri meg sok pénzt ölni egy hangdobozba...
A három mélysugárzó:
Audio Technology 10C77-25-10 KAP, Seas W26FX002, Scan-Speak 26W/8861T00
Középre szinte verhetetlenek az Accuton-ok.
Magasban vagy a nagy ESS, vagy valamelyik BlieSMa. Az ESS-ben tetszik, hogy olcsón tökéletesen javítható...

DöG

#9 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: DöG » 2020.12.10. 19:21

lancerboy írta:
2020.12.09. 18:26
Nos, közben nézegetem a hangszórókat. Nagyon úgy néz ki, hogy zárt dobozba manapság nem gyártanak mélysugárzót 10"-os méretben még a 0,4 QTS is igen ritka...
Qts elvileg egyszerűen növelhető, egy soros ellenálással (némi hatásfok csökkenés árán) szerintem. :oops:

DöG

#10 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: DöG » 2020.12.10. 19:40

lancerboy írta:
2020.12.09. 18:26
...A közepek pedig eléggé érzéketlenek, persze Troelst ez nem zavarja, szinte minden dobozának frekimenete tart lefelé...
-Ha olyan a konstrukció, hogy a közép csak egy keskeny sávban segíti ki a magas / mély közti beszakadást, akkor elég valamivel kissebb érzékenység is a freki átfedés miatt.

-Közeltérben hallgatott hangfalnál a lineáris átvitel ideális, viszont ahogy távolabb helyezzük a hangfalakat (normál környezetben), annál inkább magas felé eső átvitel lesz a kívánatos (ezt a freki függő iránykarakterisztika, és a helyiség freki függő akusztikai csillapítása okozza)... Lényeg, hogy a hangszórókból jövő direkt hang + környezetből származó reflektált hangok eredő összege maradjon végülis egyenletes.
Szerintem :)

Rézfaszú bagoly

#11 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2020.12.10. 20:33

Biztos, hogy az Accuton jó választás?
A gyári adatok nem mindig felelnek meg a valóságnak, ahogy sok más hangszóró esetében sem.
Melyiket választanád az alábbiak közül, ha az érzékenységük és terhelhetőségük igen hasonló?
Tudom, van egy csomó más tulajdonság is, ami fontos, azokban eléggé együttfut a két hangszóró.
A C173-6-090 már >700euro, és még mindig többet torzít középtartományban, mint a 68 eurós hangszóró.
Csatolmányok
255euro.png
255euro.png (188.09 KiB) Megtekintve 21679 alkalommal
68euro.png
68euro.png (190.45 KiB) Megtekintve 21686 alkalommal

Rézfaszú bagoly

#12 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2020.12.10. 20:44

Zárt doboznak való 10 collos hangszóró: https://sbacoustics.com/product/10in-sw26dac76-4/
40 (!) literben 35Hz-3dB

lancerboy

#13 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2020.12.10. 20:50

Bagoly!
Köszönöm, tény, hogy eddig gyári adatlapokat böngésztem... DysCus Accutonját hallottam, tetszett, viszont éppen azért nyitottam a témát, hogy biztosan vannak, akik már építettek is a számomra használható hangszórókkal, tehát "kézzelfogható" tapasztalattal rendelkeznek. Mindazonáltal nem szeretnék olyan maratoni, sehová nem vezető témát, mint a másik fórumon... :D

lancerboy

#14 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2021.01.31. 10:56

Nos, a projekt szépen, lassan azért halad. Rengeteg teszt, mérés, vélemény elolvasása után megszületett a döntés a hangszórókészlet kapcsán. Bár néhányan igyekeztek lebeszélni, ennek ellenére egy tisztán Accuton hangszórókból álló doboz mellett tettem le a voksomat. S220-6-222 mély, C90-6-078 közép és C30-6-024 magas. Mint sejtettem, ezzel a 6 driverrel rögvest sikerült megugrani az eredetileg tervezett büdzsét, szóval sok zsíroskenyeret fogok enni ezután... :)
Miért Accuton? Legfőképpen, mert semleges. Sokak szerint szárazak, súlytalanok. Mások szerint, mintha ott sem lennének, nem adnak hozzá, s nem vesznek el semmit. Tesztelők szerint nagyon jól párosodnak csöves erősítőkkel. Ha már "megvert" az Isten egy igencsak jól sikerült erősítővel, akkor igyekszem is kiszolgálni.
A dobozhoz az ihletet az Avalon Acoustics Opus nevezetű doboza adta, amely hasonló hangszórókészlettel rendelkezik, több klónja is készült már, többek között Tony Gee által is.
avalon_acoustics_opus_loudspeaker_system.jpg
avalon_acoustics_opus_loudspeaker_system.jpg (73.75 KiB) Megtekintve 21455 alkalommal
Sajnos, a hangszórókra 6-8 hetet várni kell, hiába volt "in stock" az Audiohobby honlapján. Addig is megy az agyalás a dobozméreten, a hangváltón.
A legnagyobb bánatom, hogy sehol sem találok megfelelő vastagságú HDF lapot. A külföldön kedvel balti nyír sem kapható nálunk. Van valakinek tapasztalata bükk rétegelt lemezzel? 40-50 mm vastagságúban gondolkodom.

dyscus

#15 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2021.01.31. 14:16

Waúúúúúú! :P

lancerboy

#16 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2021.04.19. 20:56

Csakhogy ez a téma is gyarapodjon...
Egyelőre áll a projekt, január közepén 6-8 hetes szállításra kaptam ígéretet a hangszórókat illetően. Állítólag a mai napig nem készítették el a németek. Még jó, hogy PayPal-al fizettem, így van még esély, ha vissza kell kérnem a pénzem. Nem tudom, mi történik a világban, rengeteg a panasz beszerezhetetlen dolgokra...

lancerboy

#17 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2021.05.06. 19:54

Komoly termelési gondok vannak Accutonéknál, legutolsó ígéret május 11.
Addig is, mivel mindenhol akadozik a szállítás, arra kérnélek benneteket, elmélkedjünk egy kicsit a hangváltóról, azok alkatrészeiről. A tervem az, hogy elsőfokú lesz a váltás, kevés alkatrész, jó fázisátvitel. Most afelől érdeklődnék, hogy kinek milyen tapasztalata van tekercsügyileg, főleg a mélyhangszóró előtt...
Majdnem a legolcsóbb megoldás a Permite magra tekert drót, alacsony az RDC. A következő lépcső a légmagos tekercs, még elfogadható ellenállással, elhagyva a vasmag hátrányait.
Ami szimpatikusabb, az a Jantzen Cross Coil, vagy némi felárral a Wax Coil. Középhez talán nem is kérdés, (főleg, mert arra háklis vagyok) nem egy ökör ára...

gaszto

#18 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: gaszto » 2021.05.06. 20:39

Ha már túl vagy rajta, akkor tekintsd tárgytalanak, mivel én is most hangváltó témában utazok, végigolvastam a Troels oldalán található infókat
http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudsp ... ojects.htm
Lent vannak általánosságokban írások minden lényeges dologról. Kondik, tekercsek, azok elhelyezesé egymáshoz képest, mérésekkel együtt. Nekem hasznos olvasmány volt
http://www.troelsgravesen.dk/coils.htm

lancerboy

#19 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2021.05.07. 18:59

Köszönöm, már sokat olvastam a munkásságát, Tony Gee-ét is, diyer oldalakat úgyszintén. Troelsnél azért látni kell, hogy igyekszik viszonylag olcsó komponensekből építeni, de azokból legalább jó sokat használ. Talán nem meglepő, egyik fő szponzora a Jantzen... Nem épít elsőfokú váltót, s gyakran használja a C Coil-t, azért annál jobbat szeretnék.

lancerboy

#20 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2021.05.18. 15:34

Ha minden igaz, végre elhagyták a gyárat a hangszórók!
Most éppen azon agyalok, vajon milyen anyagból legyen a doboztest?
Balti nyír, HDF nálunk ilyen vastagságban (30mm) ismeretlen. Van helyette bükk rétegelt. Gondolkoztam még keményfa táblásított lapokon, de állítólag rezonáns, mozog, kényes a páratartalomra, meg leginkább hangszerekhez való... Az MDF-et szidják azok, akik ki is próbálták a rétegelt ellenében.

dyscus

#21 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2021.05.18. 18:40

Deszkából véletlenül se csináld! Úgy elvetemedik 2 éven belül, hogy eldobhatod. Én MDF-ből készítettem.

negru

#22 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: negru » 2021.05.18. 19:20

lancerboy írta:
2021.05.18. 15:34
Ha minden igaz, végre elhagyták a gyárat a hangszórók!
Most éppen azon agyalok, vajon milyen anyagból legyen a doboztest?
Balti nyír, HDF nálunk ilyen vastagságban (30mm) ismeretlen. Van helyette bükk rétegelt. Gondolkoztam még keményfa táblásított lapokon, de állítólag rezonáns, mozog, kényes a páratartalomra, meg leginkább hangszerekhez való... Az MDF-et szidják azok, akik ki is próbálták a rétegelt ellenében.
Lehet, hogy furnérozott faforgácslap is megfelelő lenne, ha annak idején a Dynaudio Contour 1.3 SE építésére is megfelelt....

lancerboy

#23 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2021.05.27. 19:12

Ma, bő öt hónap után megjöttek a hangszórók. Már két hete a dobozon agyalok, vélhetően maradok anyagválasztásban az MDF-nél. Jó lenne a vízálló, zöld színű, de 30 mm-est még rendelni sem lehet.K...a COVID!
Megpróbálom a feketét, az is sűrűbb, mint a sima. Lehet, majd "duplungolni" (két réteget összeragasztani) kell.
accu.jpg
accu.jpg (45.42 KiB) Megtekintve 20518 alkalommal

lancerboy

#24 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2021.07.04. 20:58

Vásárolt valaki mostanában Mundorf drótot? Nem tudom, hogy miként jön ki a matek, de a Mundorf oldalán 35 Eurós árból az olcsónak mondható kereskedőknél (Audiohobby, Audiophonics) 135 Euro lesz, míg a tekercsek, ellenállások néha még olcsóbbak, mint a hivatalos oldalon... Esetleg tud valaki direkt a Mundorftól rendelni?

lancerboy

#25 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2021.07.05. 22:19

Mivel nem jött a megfejtés, akkor elmondom: A Mundorf ma frissítette a weboldalát, rögtön kb. négyszeres lett az ára a drótoknak...

Konzol
Kapcsolat:

#26 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2021.07.05. 22:34

Az szép ...:(

lancerboy

#27 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2021.07.07. 20:19

Nem ennyivel lett most drágább, csak nem törődtek a honlapjukkal évek óta.

Konzol
Kapcsolat:

#28 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2021.07.07. 21:46

Pedig azt hinné az ember hogy a korona hiszti alatt fontos lett számukra a netbót...

lancerboy

#29 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2021.12.14. 10:43

Nos, a projekt szépen lassan, sajnos nagyon lassan, de halad. Készül a doboz, a gyári ajánlással ellentétben 65 literre terveztem, majd méretgondok miatt inkább kevesebb lesz néhány literrel. Már a 30 mm vastag MDF is 30,7 mm, s mivel az elő- és hátlap majd rátakar a többire, így csiszolhattam az amúgy sem igazán pontosan leszabott lapokat. (Autószerelő ne is akarjon asztaloskodni... :D )
Szóval, most egy kis konzíliumra hívnálak benneteket:
Már egy ideje folyik a váltótervezés, elsőrendű váltást tervezek, lehetőleg mindenféle egyéb szűrő nélkül. Tudom, először mérni illik, viszont vannak mérések a neten (többek között) az Accuton hangszóróiról, nagyon úgy tűnik, korrektek a gyáriak, nem kozmetikázzák a görbéket. Előzetes kalkuláció szerint a mély 2,7-3,3 mH közötti tekercset, a közép 0,56-1mH-t és kb. 50 uF kondit, míg a magas 3,9-4,7 uF kondit kér.
A kérdés az, hogy vajon mennyire csapom be magam, ha olcsó alkatrészekből (Jantzen Iron Core, ill. Cross CAP) építek próbaváltót, majd a kapott értékekkel veszek jobb cuccokat? Tekercsnek WAX Coil, kondenzátornak a magas elé Miflex KPCU a cél, a közép elé megintcsak felmerül a kérdés, hogy mit és hogyan tudnék válogatni minimum Superior Z minőségben? Tudom, ott az AN Kasei, de ha nem muszáj, nem akarok elektrolitot. Sanyaaa Kísérletezett többféle, párhuzamos dologgal az erősítőjében, a Duelundnak is van Bypass kondija, vagy koplaljak ki egy garnitúra Alumen Z-t?
Még valami: Ha valaki tud megbízható helyet kb. 20x25 cm-es alu lapok vágására, kérem, ne tartsa magában!

negru

#30 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: negru » 2021.12.15. 17:49

DöG

#31 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: DöG » 2021.12.15. 18:53

lancerboy írta:
2021.12.14. 10:43
Nos, a projekt szépen lassan, sajnos nagyon lassan, de halad. Készül a doboz, a gyári ajánlással ellentétben 65 literre terveztem, majd méretgondok miatt inkább kevesebb lesz néhány literrel. Már a 30 mm vastag MDF is 30,7 mm, s mivel az elő- és hátlap majd rátakar a többire, így csiszolhattam az amúgy sem igazán pontosan leszabott lapokat. (Autószerelő ne is akarjon asztaloskodni... :D )
Szóval, most egy kis konzíliumra hívnálak benneteket:
Már egy ideje folyik a váltótervezés, elsőrendű váltást tervezek, lehetőleg mindenféle egyéb szűrő nélkül. Tudom, először mérni illik, viszont vannak mérések a neten (többek között) az Accuton hangszóróiról, nagyon úgy tűnik, korrektek a gyáriak, nem kozmetikázzák a görbéket. Előzetes kalkuláció szerint a mély 2,7-3,3 mH közötti tekercset, a közép 0,56-1mH-t és kb. 50 uF kondit, míg a magas 3,9-4,7 uF kondit kér.
A kérdés az, hogy vajon mennyire csapom be magam, ha olcsó alkatrészekből (Jantzen Iron Core, ill. Cross CAP) építek próbaváltót, majd a kapott értékekkel veszek jobb cuccokat? Tekercsnek WAX Coil, kondenzátornak a magas elé Miflex KPCU a cél, a közép elé megintcsak felmerül a kérdés, hogy mit és hogyan tudnék válogatni minimum Superior Z minőségben? Tudom, ott az AN Kasei, de ha nem muszáj, nem akarok elektrolitot. Sanyaaa Kísérletezett többféle, párhuzamos dologgal az erősítőjében, a Duelundnak is van Bypass kondija, vagy koplaljak ki egy garnitúra Alumen Z-t?
Még valami: Ha valaki tud megbízható helyet kb. 20x25 cm-es alu lapok vágására, kérem, ne tartsa magában!
Szerintem is próba váltóhoz bőven megfelelnek közönséges, olcsó alkatrészek (kondik, ellenállások), nagy disszipáció se lesz méréskor, akár több darabból is összerakhatóak értékek. Tekercsből viszont érdemes átgondolni: ha némelyiknél fontos a kis DC ellenállás, akkor nagy és drága -esetleg ferrites kell hogy legyen-: én így inkább már a végleges tekercset venném meg, de kicsit nagyobb értékkel: így az első mérések után kiderülne, hogy le kell-e tekerni még belőle valamennyit, aztán újra mérni... többször. Ha vész van még vissza lehet óvatosan tekerni kézzel a letekerteket (végleg egy kis ragaccsal rögzítve) :oops:
...de a profik biztos másképp csinálják...

lancerboy

#32 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2021.12.15. 20:04

Köszönöm!

DöG
Köszönöm, viszont tekercsből a végleges változatban WAX-ot szeretnék, (ezek a hangszórók megérdemlik a minőségi váltót) az pedig nem bontogatnám. Tervem szerint 12 AWG Neotech tömör drótot kapna a mély, 14-et a másik kettő, tekercsekből is ilyen keresztmetszettel számolok. 18 AWG próbára még nem olyan drága...
Viszont, addig dicsértük a Miflex-et, hogy gatyaforgatóan felment az ára. Tavasszal még jócskán olcsóbb volt, mint az Amber Z, mára ez megfordult.

Még valami birizgál: Ha lehet, kerülnék mindenfajta egyéb párhuzamos vacakot a hangszóróknál, ellenben a közép impedanciamenete vélhetően megkíván egy Zobelt, mert van némi rezonanciája 8 kHz-en, erre a gyáriak is felhívták a figyelmemet.
C90Z.JPG
C90Z.JPG (58.12 KiB) Megtekintve 18983 alkalommal
C90AF.JPG
C90AF.JPG (55.43 KiB) Megtekintve 18986 alkalommal
Van valami tippetek, milyen alkatrészekkel tudnám ez megvalósítani, hogy a legkevesebbet ártsak a hangnak?

dyscus

#33 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2021.12.16. 08:56

Hallihó Boy!
Milyen frekvenciára tervezitek a váltókat? Nagyon kíváncsi lennék rá, hátha tudnék segíteni.

lancerboy

#34 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2021.12.16. 20:40

dyscus írta:
2021.12.16. 08:56
Hallihó Boy!
Milyen frekvenciára tervezitek a váltókat? Nagyon kíváncsi lennék rá, hátha tudnék segíteni.
Nem klasszikus keresztváltás lesz, inkább "összefércelnénk" a hangszórókat. Ennek megértéséhez beteszem ide az SPL-görbéket:
Mély:
S220AF.JPG
S220AF.JPG (106.26 KiB) Megtekintve 18895 alkalommal
Közép:
C90AF.JPG
C90AF.JPG (55.43 KiB) Megtekintve 18895 alkalommal
Magas:
C30AF.JPG
C30AF.JPG (62.42 KiB) Megtekintve 18894 alkalommal
Szóval, a mélysugárzó emelkedő frekimenetét használnánk, hogy kiegészítse a közép alacsonyabb érzékenységét 1 kHz alatt. Mint az ábrákból látható, a magas és a mély majdhogynem összeilleszthető lenne kétutasban is, a közép inkább csak arra szolgálna, hogy az előzőek "hibáit" eliminálni lehessen. A mélysugárzónak van egy rezonanciája 5 kHz-en, a középnek 8 kHz környékén, illetve az alsó rezonanciafrekvenciákon (közép 100 Hz, magas 940 Hz), amelyeket a gyártó szerint illik úgy 10-12 dB-el csillapítani.

lancerboy

#35 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2021.12.16. 20:47

Folytatom, mert valahogy nem engedett a fórum három képnél többet feltölteni...
Szóval, az egyszerű váltó kb. ilyen lenne:
váltó1AF.JPG
váltó1AF.JPG (144.59 KiB) Megtekintve 18894 alkalommal
Ezzel elég alacsony a közép felső legördülése, Zobellel már kellően csillapodna a 8 kHz-es rezonancia:
váltó2AF.JPG
váltó2AF.JPG (137.82 KiB) Megtekintve 18892 alkalommal
Tudom, hogy először mérni kellene, de mint említettem, a HifiCompass mérései szerint elég korrektek a gyári görbék, s mint azt gondolom mindenki megtapasztalta, eléggé hosszadalmas mostanság az alkatrészbeszerzés.
(Arról nem is beszélve, hogy szédületesen mennek fel az árak...)

lancerboy

#36 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2021.12.16. 21:20

Ha már ennyire belemerültem, essék néhány szó a dobozról is:
Robi19.JPG
Robi19.JPG (169.58 KiB) Megtekintve 18888 alkalommal
Az anyaga 30 mm-es MDF, az előlap duplán. A sarkokban 40x40-es háromszöglécek, (sárga), a falakon terv szerint félkörlécekből álló diffúzorok, ilyet sajnos nem tudtam beszerezni, így tölgy "piskótaléc" lett. (piros). A kék háromszöglécek hullámcsapdák, a fekete korongok 30 mm-es tölgy merevítőrudak. Az alsó kis kamrában lesz a hangváltó. Tervezett nettó űrtartalom 65 liter, a lapszabászati pontatlanságok miatt inkább 62 környéke lesz. Reflexhangolás 25-28 Hz között, vettem 68x220-as, illetve 68x160-as csövet is, majd meghallgatással eldöntöm, melyik lesz jobb.
Csillapításként bitument nem tervezek, szerintem elég merev lesz nélküle is a doboz. A falakra 8mm "felt" és 25 mm kártolt gyapjú lemez kerül, a közép- és magaskamra gyapjúval lesz kitöltve. S hullámcsapdák, a doboz belseje is kap még a gyapjúból, ezen még agyalok.
Itt tartok most... Tudom, nem a legszebbek az illesztések, de nincs hozzá komoly gépem, s a felt majd "ápol és eltakar"...
képAF.jpg
képAF.jpg (438.01 KiB) Megtekintve 18880 alkalommal

Konzol
Kapcsolat:

#37 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2021.12.16. 22:21

Huhh... Szép darab. Nem egy kimondott polcsugárzó.

lancerboy

#38 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2021.12.17. 07:52

Konzol írta:
2021.12.16. 22:21
Huhh... Szép darab. Nem egy kimondott polcsugárzó.
Nos, egy tábla 30-as MDF katalógus szerint 170 kg. Nem sok maradt belőle. Az S220 is majd' 5 kg, a sok léc, de még a csillapítóanyagokat is elég volt elcipelni a boltból. DysCus felajánlotta, hogy vigyem el hozzá, segít mérni, csak a "hogyan"-t nem tudom, olyan nehéz már most is. Sanda gyanúm szerint nem lesz egy hurcolászós doboz...

dyscus

#39 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2021.12.17. 10:33

"Szóval, a mélysugárzó emelkedő frekimenetét használnánk, hogy kiegészítse a közép alacsonyabb érzékenységét 1 kHz alatt. Mint az ábrákból látható, a magas és a mély majdhogynem összeilleszthető lenne kétutasban is, a közép inkább csak arra szolgálna, hogy az előzőek "hibáit" eliminálni lehessen. A mélysugárzónak van egy rezonanciája 5 kHz-en, a középnek 8 kHz környékén, illetve az alsó rezonanciafrekvenciákon (közép 100 Hz, magas 940 Hz), amelyeket a gyártó szerint illik úgy 10-12 dB-el csillapítani."
Boy! Az, hogy a közép egyenletlenségét ki "retusáljátok, nem biztos, hogy sikeres lesz. Amit írtál, az a fázistól fog függeni, azaz a váltótól, a doboztól. Még az is előfordul, hogy a közép kiemelése megduplázódik. Ezért én a 1-3 k-s púpon tologatnám a közép vágási frekvenciáját, hogy maga a váltó szívja le azt a púpot. Az egzaktabb megoldás lenne. Aztán azt nem tudom, hogy megnéztétek-e a hangszórók gyári torzítási görbéket? Mindenféleképpen úgy válts, hogy a 3. harmonikus csúcsok messze a váltásokon túl essenek. Ezt alul a méllyel nem tudod megtenni, de ott a mélyben talán nem lesz olyan zavaró. Zobel használata kötelező mind a közép sugárzónál, mind a magasnál. Ha engeded felmenni az impedanciákat, akkor ott valamivel hangosabban fog szólni a hangszóró, ezért az átvitel csúnyább lesz. Ha jól "elkapod" a Zobelt, akkor előfordulhat, hogy a közép púpja is csillapodik már csak a Zobeltől. Az én Acutonomban van egy rezonancia 4,5kilóHertz-en. Először tettem rá egy Zobelt, mert ennek is felmegy az impedancia görbéje. Aztán a hangszóróval sorba betettem egy párhuzamos LC rezgőkört a 4,5 k-s rezonanciára hangolva. Ez olyan jó lett, hogy a hangszórót felül nem is kell váltani, ha jól emléxem az AMT magasat így 2,8kHz-tól tudom használni. Mivel váltó nincs a középsugárzón, így annak fázisátvitele meglehetősen jó, ezért hallottad szegény K.J. hangját olyan élethűnek. Remélem rávilágítottam egy-két dologra. Nem lesz egyszerű! :lol:

dyscus

#40 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2021.12.17. 10:57

Boy! A bitumen nem a dobozt merevíti. Nincs olyan hatása. A rezgést csillapítja, amikt a hangszóró ad át a dobozfalnak. Ennek közép frkvenciája függ a doboz falának nagyságától. A sok merevítés miatt ez szépen feltornázódik nálad akár 2-3 kHz-ra is, és az már veszélyesen közel van az emberi hanghoz. Mindenesetre nem muszály bitumenezni, de ha a csajok fahangon énekelnek, akkor lehet, hogy mégis csak kell egy kis csillapítás. A bitumenezés hatását egyszer kimértem egy dobozomon. A piros görbe az, a másik kettő meg a merevítés hatásait mutatja. Lényeg az, hogy jól láthatóan kb 800 Hz-től 5-8dB-t csillapított a doboz rezonancián a bitumen.
Dobozcsillapitask.JPG
Dobozcsillapitask.JPG (122.5 KiB) Megtekintve 18814 alkalommal
Hogy ez milyen hatással lehet a zenére, azt az alábbi kis segédlet segít kiokumulálni.
Freki kiosztas.jpg
Freki kiosztas.jpg (140.79 KiB) Megtekintve 18811 alkalommal

lancerboy

#41 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2021.12.17. 14:13

DysCus!
Szerintem "elmentünk egymás mellett"! Nem "kiretusálni" szeretnénk a közepet, hanem kihasználni az ott jelentkező 90 dB-s érzékenységet.
A torzítási görbék:
Mély:
S220TAF.JPG
S220TAF.JPG (57.79 KiB) Megtekintve 18794 alkalommal
Közép:
C90TAF.JPG
C90TAF.JPG (45.09 KiB) Megtekintve 18794 alkalommal
Magas:
C30TAF.JPG
C30TAF.JPG (52.75 KiB) Megtekintve 18793 alkalommal
Ezek olyan "Accutonosak", tehát szép alacsony a torzítás, leszámítva azt a "csúnya" csúcsot a középsugárzónak 3 kHz környékén.
Bitumenezni még talán nem késő, célszerűen kenni kellene, említettél régebben valami vízbázisú anyagot, de nem találom. Használható kenhető vízszigetelő anyag is? Esetleg melegítve ilyen lapok, bár állítólag ezeknek a ragasztója nem megbízható...?[url][/https://zajcsillapitas.net/webshop/prod ... 00x3mm_118]

dyscus

#42 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2021.12.19. 10:51

"Ezek olyan "Accutonosak", tehát szép alacsony a torzítás, leszámítva azt a "csúnya" csúcsot a középsugárzónak 3 kHz környékén."
Szép alacsony a torzítás, de azt a 3k-s csúcsot nagyon elkerülném. A közép tartomány tetején, ahol még sok információ átjön, az nem hiányzik oda. Ha feltételezem, hogy a gyár 1Watton mért, akkor mi lehet ott 5-5 Watton?

lancerboy

#43 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2022.01.08. 19:56

Megint haladtam egy kicsit. Most azt kell kitalálnm, mivel ragasztom a gyapjú lemezt a feltre...
AF1.jpg
AF1.jpg (232.84 KiB) Megtekintve 18470 alkalommal
AF2.jpg
AF2.jpg (231.53 KiB) Megtekintve 18467 alkalommal

dyscus

#44 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2022.01.08. 21:45

Most már nagyon kíváncsi vagyok. Nem igazán tudok elmenni a látott képeken. Lehet öregszek, vagy sok pálinkát ittam szilveszterkor. :lol: Ideje lenne kirándulnom, hogy megnézzem. :) Én hétfőn tárgyalok asztalossal. Jó lenne tudnom, hogy azok a háromszög, meg kör keresztmetszetű lécek hogy is állnak.

lancerboy

#45 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2022.01.09. 11:45

dyscus írta:
2022.01.08. 21:45
Most már nagyon kíváncsi vagyok. Nem igazán tudok elmenni a látott képeken. Lehet öregszek, vagy sok pálinkát ittam szilveszterkor. :lol: Ideje lenne kirándulnom, hogy megnézzem. :) Én hétfőn tárgyalok asztalossal. Jó lenne tudnom, hogy azok a háromszög, meg kör keresztmetszetű lécek hogy is állnak.
Pedig a 36. hozzászólásban leírtam... A falakon lévő kis lécek diffúzorok, segítenek szétteríteni a hanghullámokat. A háromszögléc-erdő pedig hangcsapda, hogy minél kevesebb hang jusson vissza a membrán hátoldalára. A sarkokban lévő háromszöglécekkel igyekszem imitálni a gömbfelületet, a tölgy rudak pedig merevítések, azért rúd, hogy elkerüljem a sarkok kialakulását. A lyukak a csapok helyei, amelyekkel majd az oldalfalhoz lehet pontosan illeszteni, remélem passzolni fog, sablonnal lett ragasztva mindegyik. A rudakkal kissé meggyűlt a bajom, míg a fenyő tökéletesen ragadt az MDF-hez PU faragasztóval, addig ezeket újra kellett ragasztanom epoxival, mert nem tűnt elég stabilnak. Még nem látszik a képeken, de a mélysugárzó mögött lesz még egy csillapító "sziget" a rudak között.

lancerboy

#46 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2022.02.27. 11:59

Lassan, de biztosan... :D
348268_img_20220227_111159.thumb.jpg
348268_img_20220227_111159.thumb.jpg (31.1 KiB) Megtekintve 18105 alkalommal
348268_img_20220226_182335.thumb.jpg
348268_img_20220226_182335.thumb.jpg (24.09 KiB) Megtekintve 18102 alkalommal

Konzol
Kapcsolat:

#47 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2022.02.27. 14:01

Ámulva nézem a képeket...

lancerboy

#48 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2022.02.27. 14:54

Konzol írta:
2022.02.27. 14:01
Ámulva nézem a képeket...
" A tudomány és technika legújabb eredményei" mondaná Kudlik Juli.
Én is így vagyok, amikor a többi témát olvasom, mivel nem értek az elektronikához. Ja, ehhez sem igazán, távol áll a szakmám a fától... :D

dyscus

#49 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2022.02.28. 10:03

Wazze! Nem maradt a boltban pillanatszorító! :lol:
Nem semmi project.

lancerboy

#50 Re: Hangdoboz M60 DST-hez

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2022.02.28. 17:57

dyscus írta:
2022.02.28. 10:03
Wazze! Nem maradt a boltban pillanatszorító! :lol:
Nem semmi project.
Van ott még, kevesen viszik, mert drága. Én is Extol, meg Topex szorítókkal kezdtem, de amikor sikerült elszabnom egy munkalapot a fellazuló szorító miatt, akkor döntöttem: Csak Piher!

Válasz küldése