2,5 utas hangfal kiagyalása

dyscus

#1 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.01. 10:08

Ajándékba kaptam egy pár ESS gyártmányú Heil féle AMT hanxórót pici mechanikus hibával. (az egyik hátsó takarója meg van repedve). Az igazság az, hogy mostanában sokszor hallgattam ilyen gyári hangfalakat, s nagyon tetszik a kistorzítású magastartomány, a rendkívül nyílt tér, dinamika, a tiszta megszólalás. Amolyan szép szinezetlen vintage hangjuk van. Vajon mit kellene velük csinálni?
Kellene egy papír mélyközép, amely kb 90dB-s, és min. 32Hz-1,5kHz-ig elműxik. Az AMT-m 92dB-s és 1,2k a javasolt váltása, viszont elmegy 22kHz-ig, és 40W-os állítólag.
186695-amt_heil_ess_ribbon_tweeter_.png
186695-amt_heil_ess_ribbon_tweeter_.png (148.65 KiB) Megtekintve 4181 alkalommal

dyscus

#2 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.01. 10:10

Sajnos a hangszórók membránja hibás, ezért rendeltem hozzájuk új membránt.
Meg is jöttek Amerókából a vadiúj gyári membránok. Sajna hiába cseréltem ki, az átvitel továbbra is nagyon rossz volt. Tiszta hepe, meg hupa, de főleg az előbbi. Ennek valami oka van. Ma reggel aztán korán keltem, s szét is díboltam az AMT-t dirib-darabra. Az ESS gyárban nem tudom kik dolgoznak, de így összegányolva hangszórót még nem láttam. A légrés túl pici, nem egyforma a membrán egész síkjában, a két hangszóróban a légrés szélessége 4mm eltérést mutatott. Később kiderült, hogy a ragasztás is hanyag volt, nem préselték rendesen össze. Csoda, hogy szólt. Neki is láttam egyből, s rögvest betettem a sütőbe 120 C fokra. Átmelegedett, s szét is jött mind az ö darabra: 2 mágnes, elő és hátlap, és a gereblye, amely a térerőt tereli a membránhoz. Ennél több darabból áll, de azokat lecsavarozva le lehet bontani, ilyen a védőrács, első tölcséres borító öntvény, és a díszhátlap. Ez utóbbit rezgés ellen alvázvédő bitumennel csillapítottam, a tölcsért lefestem feketére, úgyhogy még az ESS főrészvényese sem ismerne rá.
A lényegi részről a ragasztót lepucoltam, a gerebjét síkba köszörültem smírglipapírral, HCl-el a durva éleket legömbölyítettem maratás folytán, a membrán házát szép zöld billiárd filcel borítom a visszaverődések csökkentése érdekében. Mostmár lassan kezdem összeragasztani.
A képen a membrán látható
DSCF0008.JPG
DSCF0008.JPG (309.3 KiB) Megtekintve 4182 alkalommal

dyscus

#3 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.01. 10:12

A fotón a mágnes és az előlap látható. Mindenki azt mondta, hogy szét ne próbáljam szedni a mágneskört, mert tönkremegy, nem lessz mágneses, meg mittudom még mit. Indokot viszont senki sem tudott mondani. Kivéve egy embert, aki azt mondta nyugodtan szedjem szét. A ferrit mágnes még 250 fokon működik, a Curie pontja 350 fok környékén van, tehát nem lessz baj a melegítéssel. A 120 fok az kell neki, mert a műgyanta ott kezd olvadozni. Kisütöttemm a sütőben, (az asszony nincs itthon ) konyhakést illesztettem az elemek közé, megkoccintottam a műszarész kalapáccsal, és már szét is volt szedve. A fotón már a megtisztított alkatrészek látszanak, ill. az egyik mágnesen már a filc is szárad. Ilyen filcek a gyáriban nincsenek, a rétinégerek vagy az indiánok, vagy a négerek ilyenekkel nem bíbelődtek.
DSCF0005.JPG
DSCF0005.JPG (315.16 KiB) Megtekintve 4184 alkalommal
DSCF0006.JPG
DSCF0006.JPG (315.55 KiB) Megtekintve 4182 alkalommal

dyscus

#4 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.01. 10:13

Ezen a fényképen az látszódik, hogy miként lehet hasznosítani egy 300B kimenőt prés formájában. No meg azt is lehet látni, hogy a gereblye ragasztódik a hátlaphoz.
DSCF0002.JPG
DSCF0002.JPG (326.35 KiB) Megtekintve 4182 alkalommal

dyscus

#5 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.01. 10:14

A fényképen jól látszik az, amit én igen, de a gyár nem csinált meg: végre középen a "gereblye", s a belső üregek original poolbilliard posztóval lettek kibélelve.
DSCF0003.JPG
DSCF0003.JPG (97.05 KiB) Megtekintve 4188 alkalommal

dyscus

#6 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.01. 10:15

Félig összeszerelt állapot. A zöld szivacs szerű valami a porvédő rácsot támassza alá, szintén a parazita rezgések megakadályozása végett.
DSCF0005.JPG
DSCF0005.JPG (315.96 KiB) Megtekintve 4185 alkalommal

dyscus

#7 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.01. 10:18

Immáron összeszerelve, új membránnal az első meghallgatási teszt:
1, Sokan azzal biztattak, hogy a mágnesek a melegtől veszítenek mágneses képességükből. Megnyugtatok mindenkit, hogy a szétszedés ellenére az érzékenység nőtt. Véleményem szerint ez azzal magyarázható, hogy a gereblye mostmár teljes egészében a membrán előtt van , s nem félrecsúszva helyezkedik el, tehát az egész felület dolgozik.
2, A kb 40 éves membrán cseréjével az átvitel megváltozott. Kép még nincs róla, addig nem is teszek fel, még be nem járatódott a hangszóró.
3, A sablonnal beállított két egyforma légrés azt eredményezte, hogy a két AMT egyforma hangerőn szól. Eddig a gyártói huncutságok miatt (értsd: eltoszások) 2 dB feletti különbség volt köztük.

Remegő kézzel szereltem be az előző helyére. Az Lpadhoz egyből hozzá kellett nyúlnom az érzékenység változás miatt. Na de sebaj, addig melegszik az ARC, a csöves DAC, az előfok, és a Céda.
Az első benyomás az, hogy nagyot nyom ez a hangszóró. A korábbi kicsit összemosott, és függöny mögül szóló, nagyobb hangerőn a női énekben betorzító hang eltünt. Megjegyzem, hogy a régi membránok ki is voltak szakadva. Az egyká feletti tartomány kitisztult, sztereo tere a rendszernek kiszélesedett, és rendkívül tisztán, kistorzítással szól. A SEAS szubbasszus hanxóró 1k-án sajna továbbra is nem érzi magát jó, ezért mélyközép cserét kell végezni.
A következtetéseket mindenféleképpen le kell vonni:
Néha, ha korábban nem, de 40 évenként érdemes membránt cserélni egy hanxóróban.
Ha csupa pesszimista tanácsokat kapsz, (nem bírod szétszedni, összekuszálódik az erővonal, meg egyéb marhaságok) akkor sz@rj rá, és azért is próbáld megjavítani, modifikálni. Ez főleg akkor igaz, ha csak úgy csuklóból vagdalkoznak, de indokolni nem tudnak.
DSCF0008.JPG
DSCF0008.JPG (322.76 KiB) Megtekintve 4182 alkalommal

dyscus

#8 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.01. 10:34

Azt gondoltam, hogy meg kellene próbálni, hogy mi van, ha összeeresztem a DENEB hangfalam szubbasszusát az AMT-vel. Rögvest neki is fogtam, s fabrikáltam egy olyan hangváltót, ami felül 12dB-s, alul meg 6 dB-s. Ugyan a SEAS hanxóróm, gyárilag csak 1k-ig visz el, de az én példányom vígan muzsikál 1,5kHz-ig. Ez a váltási pont meg naggyából jó az AMT.nek is. Összeforrasztgattam csak úgy pikk-pakk egy ideiglenes hangváltót, potit, meg mindenfélét ami a műhelyben volt. Nos, ilyen tovuhabohu lett belőle, de szól, igaz monóban, de nagy hangja van. Sőt mondhatom azt, hogy még jobban is tetszik mint a gyári ESS, mert a SEAS mélyebbre megy mint az ESS basszus sugárzója. A fabrikációt és a mérést meg is örökítettem fényképpel. A Bunsen állvány garantáltan High End kategória :lol: .
DSCF0026.JPG
DSCF0026.JPG (318.28 KiB) Megtekintve 4176 alkalommal
AMT+SEAS.JPG
AMT+SEAS.JPG (106.71 KiB) Megtekintve 4177 alkalommal
Mérés az első hangváltóval való próbálkozásról. A mérést 1,5m-ről végeztem. Mint látjátok azért az AMT tud valamit, mikor megszólítja a denevéreket. Még a hét-8 kHz közötti beszakadást kellene kideríteni, mitől van, de lehet 2X80 dollárba fog kerülni a dolog. Ennyibe kerül egy új gyári membrán.
Persze ne higgye senki, hogy ezzel készen is van a project. Sok izzadságos tekerés, pákászás következik még. Holnap tekercseket kell gyártani, ami nem egyszerű feladat.
Most látom, hogy 300Hz-2k között milyen csodaegyenes a görbe. Ez nagyon szép énekhangot sejtet előre.

dyscus

#9 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.01. 10:43

Soxor szóba kerül a dobozcsillapítás. A Deneb dobozát belülről ellasztomerikus aszfaltal van kikenve a rezgések csillapítására. A fényképen jól látszik, hogy annak idején a dobozt (fehér görbe) két-két oldalfalát kiékelve szinte semmi változást nem tudtam kimutatni kivéve az 500 Hz-s rezonancia csökkentést, de ez helyett meg bejött az 1,5k-s rezó. Ez mondjuk nem olyan veszett nagy gond, mivel eddig csak 600Hz-ig működött a doboz. Viszont jól látható, hogy a hangügyileg halott trutyival való kőművelés a frekitől függően kb 40-ed, 50-ed részére csökkentette a doboz rezóját. Mindenesetre azt kell, hogy mondjam, ezt a kőművelést senkinek sem kívánom. A piros görbe mutatja a bitumenes hatást. Egy biztos, ha a hangszórónak jó hangja van, akkor azt a doboz már durván nem fogja tönkre tenni. Az eljárást ajánlom Toto kollegának is. 10 rugó körül van egy vödör ilyen anyag az építők boltjában.
Dobozcsillapitas.jpg
Dobozcsillapitas.jpg (104.65 KiB) Megtekintve 4171 alkalommal

dyscus

#10 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.02. 11:34

Időközben valamelyest bejáratódott az AMT magassugárzó új diaphragmája. Ezt mértem rajta:
ESS AMT feljavítva..JPG
ESS AMT feljavítva..JPG (104.72 KiB) Megtekintve 4150 alkalommal

dyscus

#11 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.02. 11:46

Bizony szép! 6dB-s símítással vettem fel. Nem hiába van ez a magassugárzó az első pár legjobb vintage hangszórók között. Olvastam, hogy egy lapon említik a DECCA ribbonnal, Valamelyik Apogee ribbonnal, és a QUAD ESL57 közép-magas szekciójával, bár ez utóbbit nem igazán értem. Az érdekes az, hogy dóm kiképzésűt nem emlegetnek vele együtt. Lehet, azok jobbak. :lol:
Mindenesetre hasonló dilemmába keveredtem, mint Toto kollegánk.
Az AMT bitang jó hangszóró, de az ESS hangfalak mégsem a HighEnd kategória tagjai. Ennek az az oka, hogy az AMT-t nagyon leengedik, a mélysugit meg nagyon fel. Ezzel tág teret adnak a Doppler torzításnak, az AMT alacsonyabb frekiken fellépő torzításának, valamint az összevissza irányhatásnak az 1kHz- környéki jelek vonatkozásában. Erre agyaltam ki azt, hogy bevessek egy középhangszórót, ami egyben mély hangokat is sugároz, de kb 250 Hz alatt gyengülő hangnyomással, mintegy akusztikus felüláteresztő szűrőt kreálva.
Így beszereztem a hozzávaló mélyközép sugárzót. Típusa: Peerless HDS N 633-8 Az első 3 betű jelentése: High Density Sound. A dobozára meg azt írták a Dán barátaink, hogy High Quality Speaker. Az N meg azt jelenti, hogy Nomex, ami egy tűzálló valami szövet. Ez úgy valósul meg, hogy tkp. egy nomex szövetet merítenek papír pépbe, tehát merített papír a membrán nomex alapon. A szövet mintázata előlről látszik, olyan mint a géz. Viszont a membrán hátulja bolyhos, mint némely Scan Speak hangszóróé. Nem csoda, hisz egy cég a kettő. Állítólag. A fényképe meg a képen látható. Ja! Magnézium a kosara, a mágnese meg akkora brutál palacsinta, mint a SEAS subbass sugárzómé.
HDS N 633-8.jpg
HDS N 633-8.jpg (66.31 KiB) Megtekintve 4149 alkalommal
peerless HDS N 6-33 -08.pdf
(112.45 KiB) Letöltve 50 alkalommal.

dyscus

#12 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.02. 12:00

Járattam kicsit a hanxórót. Ezt úgy szoktam, hogy egymással szemben azonos helyzetben összecsavarozom őket, és ellentétes fázisban bekötöm, majd 50 Hz körüli szinusz hullámmal gerjesztem egy éjszakán át. Bejáratás után megmértem egy nagyobb hungarocell táblára felszerelve itt a dyscus művekben. :P
Nos azt kell mondanom a Dánok tudnak valamit. Úgy érzem méltó párja lessz az AMT-nek. Lássátok a közeltéri mérést.
HDS N 633 közeltéri.JPG
HDS N 633 közeltéri.JPG (101.41 KiB) Megtekintve 4151 alkalommal
A mérés jól mutatja, hogy alulról 250-280Hz-től esik a görbe. Ezt az esést "meghagyhatom" úgy, hogy a szükségesnél kisebb zárt dobozba teszem a hangszórót, mintegy korlátozva a legalsó sávba juttatott energia hatását. Ezzel a Barba trükkel megspórolok egy alulvágó szűrőt, és annak minden problémáját. Felül az ideális váltás kb 1,8kHz-n lehet. Ennek örül ez a hangszóró is, de mégjobban örül az AMT, melynek a váltása így a 800Hz-s rezópontjától több mint annak kétszeresére kerül, amit ugye magassugárzók esetében ökölszabályként illik alkalmazni.

dyscus

#13 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.02. 12:14

Szimuláció, meg mérések után arra a következtetésre jutottam, hogy a Peerless mély-közép sugárzót egy 18 l-es dobozba teszem, ami a már említett mélyvágást megvalósítja úgy, hogy az impulzusátvitel is jó maradjon. A következő mérés már ezt mutatja, de egy 0,8mH-s kísérleti hangváltó felül vágja a magas frekvenciákat 6dB-vel.
HDS N 633 18l 0,8mH.JPG
HDS N 633 18l 0,8mH.JPG (103.4 KiB) Megtekintve 4144 alkalommal

megaymir

#14 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: megaymir » 2016.04.03. 09:28

Méréseid szerint meglepően kezes hangszóró ez, ami a felső tartományt illeti.

Az akusztikus felületeresztő szűrőhöz hogyan passzintod a mélyhangszórót? (Ott is akadnak azért fázistolások.) Valami hasonlót töröm a fejemet én is egy jó ideje.

dyscus

#15 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.03. 10:00

Kezes az alul is. A mélysugi kb 250Hz-n vágódik, és szépen illeszkedik. Ha fázisát megfordítom, akkor elmegy az összes mély. De egyébként jó. A bajom inkább aszobámmal van, 59 Hz környékén van egy púp benne. Az nem tetszik, mert nagyobb hangerőn lehet hallani rendesen.

Rézfaszú bagoly

#16 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.04.03. 10:06

" Bejáratás után megmértem egy nagyobb hungarocell táblára felszerelve"
Na itt a bibi, ugyanis egyrészt a tábla mérete miatt is van esés, másrészt a hungarocellnek nagyon rossz a hanggátlása, azaz a hátulról előre sugárzást nem keríti el kellően, ettől a két tényezőtől megtévesztő a mérés az alsó tartományban. Érdekes, hogy a te méréseden messze nem akkora a kiemelés 4khz körül, mint a gyári adatlapon, ez amúgy örvendetes. Azért egy rc tagot kössél párhuzamosan a hangszóróval: 8,2Ohm(2-3W) 22uF, attól a váltás is monotonabb lesz felül. Tehát ne számíts arra, hogy dobozban magától esni fog 300Hz alatt, 9 liternyi zárt dobozban 83 Hz körül lesz a -3dB pont, ha még kisebb dobozba rakod, akkor még ki is fog emelni. Amennyiben ezt nem szeretnéd, akkor muszáj lesz levágni, de sajna a 6dB itt csak akkor játszik, ha a 83Hz-en levő rezonancia púpot egy lcr taggal leszívod.

dyscus

#17 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.03. 10:35

Az csak egy gyors mérés volt. Az igazság az, hogy 18l-es dobozba került ez a hangszóró. Először tettem leszívást 4k-ra, de aztán úgy tűnt, nem kell. Mindenféleképpen jobb az átvitele bejáratás után, mint a gyári mérés. Ez egy ritka dolog, meg az is, hogy a sajátommal együtt 12 ilyen hangszóró ment át a kezeim között kevesebb mint egy év alatt, és azt tapasztaltam, hogy mind teljesen egyforma volt, max 1dB eltérés itt-ott, de az akár mérési hiba is lehetett. Troels az oldalán nagyon dícséri: nagyon jó az ének, meg a zongora azt írja. Nos tényleg jó, de jók a többi húrosok is. Nekem nagyon tetszik a hangja. Az AMT meg így váltva nagyon szépen muzsikál. Majd jönnek mérések is, de a végleges mérést csak a tali után teszem fel, mert jártam már úgy másik hangszórómmal, hogy feltettem a méréseket, és a talin mindenki egyformán kritizálta. :lol: Nem volt meglepő.

dyscus

#18 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.14. 15:25

Arra gondoltam, hogy olyan hangfalat szeretnék építeni, amely híven követi a természetes hangzást. Ezért a hagyományokat követve a név az ALDEBARAN lett, ami egy arab származású név, és azt jelenti követő. az elmúlt 1millió évben ő volt a legfényesebb csillag, a Bika csillagkép "szeme". A konyhám ablakából november 20 után szépen látható, s kb 50-szer nagyobb mint a nap.
Közben megjött a mélysugárzóm is. Az új sub sugárzó mit tesz Isten, a SEAS CD22RN4X lett, amely impregnált papírsugárzó. A doboza 42l-es, bassreflex rendszerű, mérete szimulációval lett meghatározva.
Most csak belesuvasztottam egy 12 literes próbadobozba, és készítettem egy közeltéri mérést. A mérés eredményét a fotón láthatjátok. Egyébként ez egy elég jó kis hangszóró, itt a leírása:
datasheet_seas_h1192.pdf
(128.1 KiB) Letöltve 46 alkalommal.
22RN4X közel 12L.JPG
22RN4X közel 12L.JPG (104.63 KiB) Megtekintve 3995 alkalommal

Tetabiate

#19 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: Tetabiate » 2016.04.15. 14:35

Ezek az aranyáron mért hangsugárzók miben jobbak az olcsóknál ? Mert ahogy nézegettem az átviteli karakterisztikájukat ugyanolyan egyenetleneknek tűnnek. A torzításuk kisebb sokkal ?

dyscus

#20 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.15. 17:40

Drága, mert amerókából jön, meg az ottani fizetéshez mérik az árukat. Ez egyébként olcsóbb, mert csak a középső méret. Drágább, mert különleges, mert dipól sugárzó, mert kicsi a torzítása, mert fergeteges az impulzus átvitele, drága mert vintage, meg egyébként a világ öt legjobb közép-magas hangszórói közt van. Drága, mert drága a mágnes, drága mert a diaphragmát kézzel készítik, és nagyon szép a hangja. Egy darab ESS AMT jelenleg Amerikában 300 Dollár körül van ujonnan, erre rájön a szállítás, a vám, az egészre az ÁFA, plussz a posta ktg a BP-i vámhivatal, és a lakhelyed között. És ha nincs szeremncséd, akkor a finánc még tönkre is bassza. Az enyém Németo.-ból került be hangfalon, amit a haver szétszedett, tett rá egy nagyot, én meg ezt mint uraságtól levetett alkatrészt megkaptam. Ingyen. De még így is benne van a hangdobozom 300 rugóba. Szóval szólhat jó. :P

dyscus

#21 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.16. 23:14

Tetabiate írta:Ezek az aranyáron mért hangsugárzók miben jobbak az olcsóknál ? Mert ahogy nézegettem az átviteli karakterisztikájukat ugyanolyan egyenetleneknek tűnnek. A torzításuk kisebb sokkal ?
Szóval tovább fokozva egy kicsit a dolgot, ma egész nap különféle dóm sugárzókat hallgattam triódás erősítőkkel. Azt kell mondanom, csalódás volt minden hangfalon a magas. Az is igaz, régóta nem hallottam dómot szólni. De itthon felüdülés volt meghallani az AMT-t, amin minden billentyű, húr, hangszer külön külön meghallható, de mégis egyben van az egész. Hallod az énekes nyálfröcsögését, de nagyon visszafogottan hallható az s, sz hangok sisegése, sziszegése, a zene leválik a hangszóróról, nem torz, hanem hátborzongatóan természetes. Ha meghallod a hegedát rajta, akkor szinte látod a bél megtapadását, majd az elengedését a húron. A dóm ezt nem nagyon tudja. A frekiátvitelbéli anomália maximum annyit tesz, hogy a cigány hegedűjéből Stradivari-t csinál. :P

Tetabiate

#22 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: Tetabiate » 2016.04.17. 00:04

Értem. Szóval az átviteli karakterisztika az nem minden. Illetve mindent nem lehet mérni. Vagy ilyesmi.

dyscus

#23 Re: 2,5 utas hangfal kiagyalása

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.04.17. 13:46

Valahogy így, de azért megfelelő felszereléssel sok mindent meglehet mérni, közvetlen, vagy közvetve. És ezek a mérések azért valamilyen színten kolerálnak a hallott hanggal. Például egy dóm kóválygása látszólag javítja az irányhatást, gyakorlatilag valós működés közben különböző frekvenciák különböző időszakokban és időtartamokban hol erőssebben, hol gyengébben szólalnak meg pont az irányhatás miatt. Egy AMT pl ettől védett. Az nem kóvályog, viszont ívesen meg tud hajolni. Erre az ESS kitalálta, hogy a membránt egy hálóval mindkét oldalán kitámasztja, hogy ne tudjon meghajolni. A mellékelt fotón jól látható ez a szúnyogháló. A működést nem befolyásolja, mivel a membrán nem előre-hátra mozog.
DSCF0009.JPG
DSCF0009.JPG (314.04 KiB) Megtekintve 3811 alkalommal

Válasz küldése