Többutas hangsugárzók

patrik96

#1 Re: 3 utas hangsugárzó készítése

Hozzászólás Szerző: patrik96 » 2016.03.31. 19:48

Segitségetek kérném(igaz csak 2 utas) szerintetek kell még ezen faragni vagy ha jól szól akkor "kész"
AN 1.jpg
AN 1.jpg (152.44 KiB) Megtekintve 11538 alkalommal

Rézfaszú bagoly

#2 Re: 3 utas hangsugárzó készítése

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.03.31. 19:53

Ezen mérés alapján nem lehet eldönteni, mert ahol tök lineáris a hangszóró. ott is 10dB ugrások vannak, a váltásnál meg még rosszabb a helyzet.
Próbálj meg 1/3 vagy 1/6 oktáv sávban mérni.

megaymir

#3 Re: 3 utas hangsugárzó készítése

Hozzászólás Szerző: megaymir » 2016.03.31. 19:57

Ha 1/6 oktávos simítással megméred külön a mélyet, külön a magasat, a kettőt együtt azonos és ellentétes polaritással, és ezt a 4 görbét egymásra vetíted, akkor azért jobban látszik, mi a helyzet...

Toto
TotoWood Lab

#4 Több utas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Toto » 2016.04.01. 21:51

Az általános több utas hangsugárzó téma itt folytatódik.
Biztonságosabbnak érzem a sajátomat egy külön topicba tenni.

Rézfaszú bagoly

#5 Re: 3 utas hangsugárzó készítése

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.04.01. 22:00

megaymir írta:Ha 1/6 oktávos simítással megméred külön a mélyet, külön a magasat, a kettőt együtt azonos és ellentétes polaritással, és ezt a 4 görbét egymásra vetíted, akkor azért jobban látszik, mi a helyzet...
Nagyon helyes tanács, csatlakozom...

Rézfaszú bagoly

#6 Re: Több utas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.07.26. 21:42

Háromutas hangsugárzóm, kérésre az előlapja ATC design szerint...
Hangszórók
SB Acoustic magas, SB29RDNC-C000-4
Seas közép MCA15RCY
Seas mély L22RNX/P
váltási frekvenciák 320Hz 12/12dB/okt, 2800Hz 6/18dB/okt
reflexdoboz 2 darab csővel, melyek alul vannak, az előlaphoz közel. Az elejét fel kell emelni (30mm Hilti M8 menetes szeggel)
Átvitel:: 35Hz-18kHz +/-3dB 50Hz-14kHz +/- 1,5dB
Thd< 0,7% >100Hz, 1W
Érzékenység 87dB/m/2,83V
Névleges impedancia 8Ohm, minimum impedancia 5,8 Ohm
Max bemenő teljesítmény 100W zenei program (azaz NEM színuszos, azt sávonként különböző, ugye...)
Doboz 18mm bükk rétegelt lemez, öntapadós bitumenes lemez csillapítással
Csatolmányok
voice4you2.jpg
voice4you2.jpg (54.13 KiB) Megtekintve 11184 alkalommal

dyscus

#7 Re: Több utas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.07.27. 10:18

Ez a SEAS basszus nagyon jó hanxóró. A hibridjeimben (ESL és Magnepan) ezt használtam. Most is ilyenem van, csak papír membrános változatban. 5Hz-val mélyebbre megy.

Rézfaszú bagoly

#8 Re: Több utas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.07.27. 18:00

Nem véletlenül használom pont a fém membrános változatot, két fajta ugyanilyen 9 collos papiros membránú Seast próbáltam, és az alu membános teljes működési tartományban kisebb torzítással bírt, ami nem 100Hz alatt érdekes, hanem 200-400Hz-en, ahol már a fülünk érzékeny a torzításra. Ez abból adódik, hogy az alu membrán jóval merevebb, mint a papír, cserébe kicsit rosszabb az érzékenység, no meg a felső rezonanciája is számottevő, de ha csak mélyként használjuk, és rendesen meg van vágva kellő impedancia kompenzálással, nincs jelentősége.. Hogy milyen mélyre megy le, nos ennek meg azért nincs jelentősége, mert a mélyebbre leengedett rendszer a limitált lökettérfogat miatt amúgy sem képes nagy hangnyomásra, cserébe kicsit rosszabb a saját csillapítása, amit egy jó félvezetős erősítő még elvisel, de egy átlagos visszacsatolású (8-14dB) csöves már nem. :D

Sanya
Kapcsolat:

#9 Re: Több utas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.07.28. 08:34

Rézfaszú bagoly írta:Háromutas hangsugárzóm, kérésre az előlapja ATC design szerint...
váltási frekvenciák 320Hz 12/12dB/okt, 2800Hz 6/18dB/okt
reflexdoboz 2 darab csővel, melyek alul vannak, az előlaphoz közel. Az elejét fel kell emelni (30mm Hilti M8 menetes szeggel)
Doboz 18mm bükk rétegelt lemez, öntapadós bitumenes lemez csillapítással
Bagoly! Mivel most épp kettő különböző garnitúrájú hangfal építésben vagyok, illetve szakmai kíváncsiságból lenne pár kérdésem:

1. Nagyjából hány literes a doboz?
2. Az öntapadós bitumenes lapon kívül más csillapító anyag nincs a dobozban?
3. A reflexcsövek átmérője és hossza számított vagy mérésekből származik próbálkozva vagy AS (Ahogy Sikerül) szabvány szerinti?
4. Ha publikus akkor megosztanád a váltó rajzát?

dyscus

#10 Re: Több utas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.07.28. 08:49

Én az Alu-ról a hang miatt álltam át a papírra. Kicsit valahogy másabb, ne kérdezd miért. A vágás nálam 280 Hz környékén van 2.5-ös rendszerben. Azért az a néhány Hz jó űm az orgona felvételeken. Viszont érdekelne az alkalmazott imp. korrekciód, mert valamit én is érzek ezen a téren, hogy valami nincs rendben.

Sanya
Kapcsolat:

#11 Re: Több utas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Sanya » 2016.07.28. 11:12

Számomra is érdekes a papir kontra alu membrán kérdéskör. Én eddig úgy tudtam, hogy pont a papirmembán követi alakhűen a rákapcsolt jelet, azaz jobb az impulzus követése. Ebből nekem az következik, hogy a papirmembránosnak kellene jobban szólnia. Szerencsére a Seas Prestige szériában is van választási lehetőség, hiszen a CA22RNX-nek van L22RNX változata, illetve a CA18RNX-nek is van L22RNX változata. Ha már Seas Prestige széria. Érdekes lehet még az U18RNX változat is. Erről esetleg nincs valakinek tapasztalata?

dyscus

#12 Re: Több utas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.07.28. 11:57

Én mindkettöt, a CA22, és az L22-öt is használtam évekig. Mind írtam, a papírnak jobban tetszik a hanja. Az ALU membrános váltójába kellett egy szívókört tenni , ha jól emléxem cca 4k-ra. Ha ez nem volt, akkor lehetett hallani azt a durva rezonanciát akkor is, ha a váltás 12dB 250 Hz volt. Rózsazajos meghajtásnál tisztán lehetett halani a fütyülést. A papíros nem szenved ettől, fúleg ha be is van járatva. Az impulzus átvitele lehet jobb a papírnak, de a membrán betörés jelensége meg nehezebben lép fel az ALU-nál, mivel az sokkal merevebb. Így aztán jobb lehet a torzítási adata is. SzVSz.

Rézfaszú bagoly

#13 Re: Több utas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.07.28. 18:13

Erre a hangszóróra az impedancia kompenzálás 7,5Ohm+25μF. Ha ez nincs, akkor a 250Hz 8 Ohmra méretezett váltó 4kHz-en nem működik, mert ott a hangszóró már 22Ohmos! Ezért cicergett.
A mélyhangszóró ürege 42 liter, a reflexcsöveket számoltam és mértem (nem kellett vágni belőle), a bitumenes csillapítás a határoló lapok hangáteresztésének csökkentésére szolgál, a dobozban 32kg/m3 sűrűségű kőzetgyapot pedig a belső rezonanciákat csillapítja, valamint a hangszóró hátsó feléről érkező hangokat nyeli el, térfogata kb. 12l.
Mivel ez a hangsugárzó jelenleg futó termék, ezért még nem publikus a teljes váltórajz.

Rézfaszú bagoly

#14 Re: Több utas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.08.03. 18:07

Igen, van, picit nagyobb a mélyhangszóró rész térfogata, vastagabb az előlap a design miatt. A váltóhoz nem nyúltam, mert az jó.

dyscus

#15 Re: Több utas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.08.03. 19:25

Rézfaszú bagoly írta:Igen, van, picit nagyobb a mélyhangszóró rész térfogata, vastagabb az előlap a design miatt. A váltóhoz nem nyúltam, mert az jó.
Bagoly én szigorúan 40l netto térfogatot használok ezekhez a hanxórókhoz. Azért örülök, hogy egy eredményre jutottunk. :D Mindkét hangszóró kétszeres árkategóriájú drivereket ver le a francba. Jól terhelhetők, jól válthatók, rézgyűrű, nagy átmérőjű meghajtás, merev magnézium ötvözet kosár. A Norvégok tudnak valamit. Rendszeresen jár hozzám egy Norvég srác, én dícsérem a SEAS-t, ő dícséri a belőle készült hangfalat, meg az erősítőimet. :D

Tetabiate

#16 Re: Több utas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Tetabiate » 2016.08.17. 21:15

( szerintem "többutas hangsugárzók"-így a helyes)

zoliee

#17 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: zoliee » 2016.08.29. 17:41

Tiszteletem az egybegyűlteknek!

Lenne egy érdekes kérdésem, tavaly elkészült egy Szomi által épített 300B SE-m, 11W jön ki a csövön.
Én perverz módon szeretnék hozzá egy jó 3 utas dobozt.
Igen, tisztában vagyok hogy a 11W-al nem ugrálhatok, de e van.
Korábbi rossz tapasztalatok alapján, a széles sávút nem erőltetném, a másik fórumon Dys-cus fórumtársnak már ígértem egy hallgatózást, nem, még nem felejtettem el, de márciustól gyakorló Apuka lettem, így tolódik minden.. :D
Ha a fenti feltételekkel tudnátok egy irányt mutatni, hogy egyáltalán merre induljak, mit hallgassak, azt megköszönném.
Nem zárnám ki a DIY ládákat, a gyáriakat sem, használt is jöhet, "minden megoldás érdekel" :)...

KD mester

#18 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.08.29. 21:13

Hát az én tapasztalatom az, hogy a jó három utasok pont nem illeszkednek az alacsony csillapítású SE erősítőkhöz, meg úgy igazán hangkarakterre sem szoktak ilyen dolgok összebarátkozni.

Szerintem maradj a jó kétutas koncepciónál. Ebből is olyan kell szerintem, ami magával az SE erősítővel szól jól.

Rendkívül sokat javíthat a helyzeten szerintem a 2.1 rendszer. Ha aktív subwofert használnál...

Mindjárt sokkal-sokkal több mindenre lenne elég az az 5-8W. (A 11-et nem hiszem el....bocs :D , Illetve gondolom már értékelhetetlen torzításokkal jön az ki, teljesítmény illesztett anódköri terhelés mellett, full anód disszipációval. :? )

2 jó kis érzékeny 2 utas, ami 100-150 fölött kezdene dolgozni. (Az erősítő előtt elhelyezett passzív szűrő használata.) Meg egy aktív sub...

Az már 3 utas lenne lényegében. :D A közép és magas tartományra már sokkal "elegebb" lenne az 5-8W. Ráadásul sokkal több hangsugárzó szóba jöhetne a célra.

Az SE gondok megoldódnának. 100-150Hz alá meg egy gyengébb minőségű D osztályú is feleslegesen jó lenne, vagy valami olcsó TDA IC-s valami is pazarlás kategória... :P

(keskeny sávra, ráadásul 150Hz alá, erősítőben, minden jó... kivéve az SE me az pont nagyon nem)

Na, hát nekem ez lenne a tippem a felvetésedre...

Rézfaszú bagoly

#19 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.08.29. 21:26

Nem a 11 wattal van baj, (90dB körüli hatásfokú rendszer vígan és hangosan zenél ekkora csúcs teljesítménnyel egy <30nm szobában) hanem az erősítő nagy kimeneti impedanciájával, ami egy háromutas hangszórórendszernél megváltoztatja az átvitelt, és -ráadásul-ahol az impedancia lecsökken, ott még a tetejébe jobban torzít. Ha kellően vissza van csatolva, és a kimeneti impedancia ezáltal jóval kisebb lesz, akkor meg lehet próbálni egy háromutas rendszert, legfeljebb a váltót kicsit igazítani kell az erősítőhöz. Csakhogy a visszacsatolást utálják az SE építők, mert oda a varázshang, "sajnos" nem fog olyan szépen torzítani utána, valamint a kimenőtrafó minősége eléggé beleszól a visszacsatolás mértékébe.
Persze léteznek váltó impedancia linearizáló hálózatok is direkt csöves erősítőkhöz, (nem egyszerű kiszámolni) az is egy lehetőség. Mindenképp diy megoldást érdemes erőltetni, mert adott pénzmagból jobb hangminőséget lehet kihozni -amennyiben az a fő cél. A pénzmag függvényében lehet további ajánlatokat tenni, azt hiszem, érthető, miért.

KD mester

#20 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.08.29. 21:31

hanem az erősítő nagy kimeneti impedanciájával, ami egy háromutas hangszórórendszernél megváltoztatja az átvitelt, és -ráadásul-ahol az impedancia lecsökken, ott még a tetejébe jobban torzít.
Hát igen. Amit bagoly fórumtársunk mond, az a lényeg...

Az aktív sobwofer szerintem azért lenne egy jó ötlet, mert a jel energiatartalmának jóval kisebb hányada jutna az SE-re. És az a pár watt sokkal több mindenre lenne elég.

A mély tartományra meg egyébként is bármi jobb, mint egy SE...

Három utas hangfalból jót találni sem feltétlenül egyszerű játék. Még nehezebb olyat, aminek elég pár watt. Olyat meg szerintem közel esélytelen, ami még + ban szereti az SE erősítőket is...

(Három kemény szűrési feltétel egymás után.... Abból a kevés jóból kell kiválasztani a nagyon érzékenyeket, azokból azt, ami komázza az SE-t....
Szerintem elég nagy mintaszámmal kéne kezdeni a próbálkozásokat, hogy a végeredmény ne 0 legyen...)

Rézfaszú bagoly

#21 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.08.29. 21:43

KD mesternek is majdnem igaza van, annyiban egészíteném ki, hogy nem 2.1, hanem 2.2, azaz mindegyik kétutas alá dukál egy mélynyomó aktív erősítéssel. Lehet passzívan váltani a végfok előtt 12dB/oktávval a szatellitet, hiszen a csöves cucc bemeneti impedanciája akár 1MOhm is lehet, a forrás meg gondolom már nem csöves kimenetű, azaz akár 10ohm is lehet. A mélyre meg attól függően kell a teljesítmény, hogy milyen hangszóró kerül bele, mert ha csak mondjuk 85 dB-s, akkor legalább 50 jó watt kell neki, hogy lépést tudjon tartani egy 90dB-s szatellittel, ami 10 csöves wattot kaphat.

KD mester

#22 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.08.29. 21:47

Az nem probléma... Külön subwoofer erősítőnél.... Egy nyiszlettebb filléres TDA IC is tud 50W-ot. De inkább 100-at. Hidalva, 8Ohm-ra már 140-200W RMS kijön két TDA7294-el...

Rézfaszú bagoly

#23 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.08.29. 21:51

Mindjárt elsőnek itt van a Seas MCA15RCY ( http://www.seas.no/index.php?option=com ... Itemid=463 ami egy igazán kitűnő hangszóró, könnyen lehet váltani különféle magasokkal 6/18 konfigban, impedanciája könnyen linearizálható egy parallel rc taggal, és 10 literben akár 100Hz-en is zenél még, és 89dB hatásfokú, ami elég jó ettől a mérettől. Az ára is emészthető, én is ezt használom a feljebb bemutatott háromutas hangsugárzómban.

Rézfaszú bagoly

#24 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.08.29. 21:55

Egy kis akusztikai kitérő: Azért nem jó a 2.1 rendszer, mert a máshová rakott szubra másként hat a szoba, mint a szatellitekre, és különös mázli kell ahhoz, hogy az összefésülés jól sikerüljön a hallgatási helyen persze, és ne legyen totál útban a szubláda se :D

Konzol

#25 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2016.08.29. 22:04

Úgy tudom - illetve úgy olvastam -, a szub basszus által hordozott térinformáció ellentétben a klasszikus pszichoakusztikai tanítással igen is hallható. Egészen mély hangoknál is működik az irányérzékelés. Ezért is tartják fél megoldásnak az egy szubot.

miczo

#26 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.08.29. 22:43

Egyszubos rendszerrel eddig nem nagyon tudtam összehozni, hogy a szub fázis szempontból ne éljen külön életet. Lehet csak én voltam béna, meg a szobaakusztika gyatra, de ez igen nehéz, legtöbbször akusztikailag olyan helyre esett a szub ahova szobaberendezés szempontjából nagyon nem volt jó.
A másik amit Konzol ír, hogy igenis van irányhallás 50-100 Hz környékén is, ezt tapasztalom, csak a szoba mélyben csillapítatlan (és így diffúz) tere ezt a hatást jelentösen elkeni. Ki kell próbálni egyszer szabadtérben meghallgatni egy 2.1 vagy 2.2 rendszert! Sajnos csak 2.1-et volt alkalmam és hallatszik, hogy a szub csak monó!
Az olyan rendszer ahol a szatellit lemegy ~50Hz alá, ott jó "megtámasztásnak" az egy szub, de a ilyeneknél meg a basszus feldúsulásával kell valamit kezdeni.

Rézfaszú bagoly

#27 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.08.30. 08:04

Akkor mit kezdjünk avval, hogy az etalon hangminőségűnek kikiáltott analóg lemezen 120-200Hz alatt monósítanak, kivétel nélkül.
Én végeztem anno kísérletet a basszus irányhallással, pont 2.2 rendszerrel, ahol aktív váltás volt mind low pass, mind high pass 100Hz-en, 12dB/okt.
Bőgő szólónál hol az egyik szubot kapcsoltam ki, hol a másikat, és a hallgatók 0 (nulla) százaléka, azaz senki sem tudta szignifikánsan megítélni, hogy honnan is jönnek a mélyek. Szabadtéren más a helyzet, amennyiben a hallgatási távolság jóval nagyobb a hullámhossznál.
A "megtámasztós" szub megoldás zenére elég béna dolog, csak méréssel lehet kideríteni, hogy s mint érdemes, vagy sem.

dyscus

#28 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.08.30. 09:59

zoliee írta:Tiszteletem az egybegyűlteknek!

Lenne egy érdekes kérdésem, tavaly elkészült egy Szomi által épített 300B SE-m, 11W jön ki a csövön.
Én perverz módon szeretnék hozzá egy jó 3 utas dobozt.
Igen, tisztában vagyok hogy a 11W-al nem ugrálhatok, de e van.
Korábbi rossz tapasztalatok alapján, a széles sávút nem erőltetném, a másik fórumon Dys-cus fórumtársnak már ígértem egy hallgatózást, nem, még nem felejtettem el, de márciustól gyakorló Apuka lettem, így tolódik minden.. :D
Ha a fenti feltételekkel tudnátok egy irányt mutatni, hogy egyáltalán merre induljak, mit hallgassak, azt megköszönném.
Nem zárnám ki a DIY ládákat, a gyáriakat sem, használt is jöhet, "minden megoldás érdekel" :)...
Kedves zoliee!
Ha már rám hivatkoztál, akkor íme az én ajánlatom:
http://www.troelsgravesen.dk/Peerless_HDS830875.htm
Ki van találva, egyszerű, tuti eléri egy gyári, 1 milliós kategória hangképét, probléma mentes a megépítése. Akár holnap nekifoghatsz.
Egy barátomnak készítettem el, pontosabban a feleségének 60. szülinapjára. Egy 60 fős bulin történt az ajándékozás. A meghívott diszkós az ő 40 centis basszusával sírva fakadt. :lol:
Aki tavaly volt Annafürdőn, az hallgathatta a még teljesen friss hangfalat.
Hozzáteszem, én egy kicsit módosítottam rajta, mivel a Scan Peak dóm már nem fért a költségvetésbe. (Te építsd meg az eredetit.) Helyette SEAS tweetert használtam, ezért a hangváltón módosítottam. Ebből a Peerless mélyközépből én 12 db-ot mértem meg, mind egyforma volt, úgyhogy az együtt futás garantálva.
A hangja szép kerek, testes, jó sztereóval, torzítatlan, és gyönyörűen hozza az emberi hangokat, az akusztikushangszereket. Viszont ütősen is tud szólni. Én csak ajánlani tudom. Gondolom nincs nagy tapasztalatod a hangfalépítés terén. Ez itt egy kész recept, amiről garantálom azt, hogy a végterméke csodálatos produktum. Néhány kép az általam építettről, amelynek neve VEGA:
Itt a három hangszóró külön-külön átvitele, valamint a kész hangfalé. (sárga görbe)
Vega végső.JPG
Vega végső.JPG (145.76 KiB) Megtekintve 10283 alkalommal
A mérésben a reflexcső hatása nincs benne, mert a mérés során a hátsófaltól elhúztam a hangfalat:
Hangváltófutás.JPG
Hangváltófutás.JPG (326.97 KiB) Megtekintve 10289 alkalommal
A félkész dobozok:
DSCF0040.JPG
DSCF0040.JPG (315.88 KiB) Megtekintve 10292 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dyscus 2016.08.30. 10:06-kor.

miczo

#29 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: miczo » 2016.08.30. 10:02

Rézfaszú bagoly írta:Akkor mit kezdjünk avval, hogy az etalon hangminőségűnek kikiáltott analóg lemezen 120-200Hz alatt monósítanak, kivétel nélkül.
Ezt nem tudtam, de teljesen logikus a stúdiók elgondolása, hogy egy kisméretü szobában lesugározni egy koncertterem mélytartományát fázishelyesen az minimum érdekes probléma.
Valószínü több bajt (zavart, kioltást) okozna, talán emiatt monósítanak.
Rézfaszú bagoly írta:A "megtámasztós" szub megoldás zenére elég béna dolog, csak méréssel lehet kideríteni, hogy s mint érdemes, vagy sem.
Igen, erröl beszéltem, olyan 20 évvel ezelött ez igazából nem is jött össze (nem tudtam még mérni). Egy darab izobarikus szub nagy teremben vagy szabad térben jó volt, de lakószobában klasszikuson már nem igazán.

dyscus

#30 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.08.30. 10:04

Itt egy távolabbi enteriőr látszik:
DSCF0009.JPG
DSCF0009.JPG (321.96 KiB) Megtekintve 10269 alkalommal
A kínai erősítő nem az enyém!!!!!! :lol:
Meg a mellette lévő DP féle PSE sem!! Én csak tuningoltam őket. Már amennyire tudtam.
Itt egy közelebbi fotó:
DSCF0011.JPG
DSCF0011.JPG (320.98 KiB) Megtekintve 10265 alkalommal
Az összes szükséges anyagot itt megveheted:
http://www.audionl.com/Aindex.asp?
Megbízható, jó cég, soxor vásároltam náluk.

Rézfaszú bagoly

#31 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.08.30. 10:10

Azért monósítottak és monósítanak az analóg lemezen mélytartományban, hogy az esetleg (gyakran) nem jól beállított és/vagy egyszerű hangszedő tűje ne ugorjon ki a barázdából.

dyscus

#32 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.08.30. 10:13

Rézfaszú bagoly írta:Azért monósítottak és monósítanak az analóg lemezen mélytartományban, hogy az esetleg (gyakran) nem jól beállított és/vagy egyszerű hangszedő tűje ne ugorjon ki a barázdából.
Igen, elnyomják. De meg azért is, hogy a hanglemezre időben ráférjenek a művek.

zoliee

#33 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: zoliee » 2016.08.30. 19:48

To All!

Köszönöm szépen a sok hsz-t, a 11W-ot módosítom, lesz annyi, most még nincs, de az alkotója még piszkál rajta valamit, ezt a másik fórumon emlékeim szerint kifejtette.
Nekem szvsz bőven elég lesz, még ha teszemazt 8W jön is ki rajta, kb. 30m2 kell bezenélnie.. 8-)
Hangfalak.:
Nehéz, ravasz, fogós kérdés.
Először próbálnék valami érzékenyebb bobozt, mittomén 90-93db körülit. [gondolkodik]
Egy planáron hallgattam meg annó először, ott olyan hangképet adott a kis SE, hogy letettem a hajam.
Ahol ugye elvérzett, az a basszus, érdekes elgondolás egy hozzátett szub.
Csak el kell(ene) mennem hallgatózni, marhára érdekelne egy épített több utas, hogy mit mutatna vele. :D
(Jövő héten mobilis vagyok egész héten, ha esetleg valaki épp ráérne. ;) (napközben is)
Főleg Pest megye játtszik, Én helyileg Gödi vagyok. )
Szerk.:
Pénzmag.: Egyenlőre olyan 100-150-ig gondolkodom, sajna most vagyok túl egy lakásfelújításon, legatyásodtam szó szerint.. :D

dyscus

#34 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.08.30. 21:29

Kecskemét?

zoliee

#35 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: zoliee » 2016.09.01. 07:53

Sziasztok!

Győr most nagyon kiesik, csemetém nem hagyhatom itt egésznapra az Anyjával.. :)
Kecskemét még talán, de inkább a jövőhéten.

Üdv:

Z

dyscus

#36 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.09.01. 09:03

zoliee írta:Sziasztok!

Győr most nagyon kiesik, csemetém nem hagyhatom itt egésznapra az Anyjával.. :)
Kecskemét még talán, de inkább a jövőhéten.

Üdv:

Z
Hétköznap.
Írj PÜ-t

Orgon

#37 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Orgon » 2016.09.21. 14:41

Nem tudom melyik temaba illene ez a kerdes, ezert ide irom:
A JBL egy ujfajta Waveguide-ot fejlesztett a csucsmodell (M2) monitorukhoz:
http://www.jblpro.com/www/jbl-story/inn ... -JxcTURJFs

Az M2 monitorban coax driver (http://www.jblpro.com/www/jbl-story/inn ... -J9ODURJFs) van, amit a BMS gyart.

A BMS-nek van egy sajat nev alatt futo coax drivere is (http://www.bmsspeakers.com/index.php?id=bms_4590), amivel elvileg mar nagyon sok sikeres projekt szuletett az interneten. Ezzel mar lehetne kiserletezni szerintem.

Az lenne a kerdesem, hogy mi az elonye egy ilyen bonyolult kialakitasnak? Vagy hol talalhatnek errol bovebb olvasnivalot? A diyaudio.com-on irta valaki, hogy az AES online konyvtaraban van errol egy white paper, amit a tervezo irt, de nekem sajnos nincs hozzaferesem... Raadasul azt irjak, hogy szabadalmaztatva van a design, de nem talaltam erdemleges szabadalmat a google patent oldalon sem.
Amugy az M2 minden fontos alkatreszet (woofer, waveguide, coax driver) kulon is meg lehet venni, de igen borsos aron...

Udv. Orgon

KD mester

#38 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.09.21. 20:35

Van egy olyan rossz előérzetem, hogy itt evolúciós algoritmusokkal kombinált végeselem módszer, meg hasonló nyalánkságok lesznek a háttérben. :D

Amikor már egy hangfal kezd hasonlítani egy denevér fülére, stb, akkor ott ilyen nagyon undorító és marha bonyolult fejlesztési eljárások alkalmazása szokott meghúzódni a háttérben. (vagy csak a designer kapott túl nagy szabad kezet :lol: ) Szóval nem a klasszikus megközelítés.

Ilyesmikkel foglalkozni diy szinten csak az extrém sok szabadidővel rendelkező és extrém fanatikus réteg szokott...

Orgon

#39 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Orgon » 2016.09.22. 14:01

Ettol feltem en is... De ennek ellenere szivesen utanaolvasnek bovebben.
Mivel az utobbi idoben szuksegem volt munkam soran beleasni magamat az uvegszal/karbon temaba, lehet, hogy ev vege fele kiserleteznek ezzel a BMS4590-el.
Maradek anyagom is van valamennyi.
Amugy a cel megfelelo tolcser keszitese, hogy a driver digitalisan (DCX2496PRO) valthato legyen a Scan Speak 30W 4558T00-hoz a hozzavalo (30W00) passziv membrannal kb. 70literes dobozban (de ez meg valtozhat, eloszor csak a BMS coax-okat veszem meg, aztan meresek es kiserletek sorozata utan derul majd ki, hogy melyik melysugarzok alkalmasak a celnak).
Udv. Orgon

Rézfaszú bagoly

#40 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.09.22. 23:13

Ez az egyik legjobb hangú waveguide -nem olvasva, hanem kipróbálva, megmérve. Különféle méretekben van, van direkt dóm magasakhoz is meg nyomókamrásokhoz is. És egyáltalán nem drága...
http://www.diysoundgroup.com/plastic-seos-12.html

Orgon

#41 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Orgon » 2016.09.23. 01:06

Hmmm... Ezek jonak latszanak es tenyleg jo arban vannak, csak az altalam kinezett drivernek 2"-os a kimenete, ezeknel pedig a legalacsonyabb cutoff freq.-vel rendelkezo tolcser is csak 1,5"... Nem tudom, hogy mennyire publikus a tolcser profilja, hogy at lehetne-e szamolni mondjuk 2"-hoz?

zoliee

#42 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: zoliee » 2017.01.15. 10:32

Ide akartam, oszt' a régi fórumba írtam.
Kezdek elhülyülni...

Múlthéten jutottam el egy Kollégámhoz, ő egy Visaton 2.5 utast hajt saját PP csöveséről.
Beillesztettük a 300B-t, és csak lestünk. Adele egy albumát tette fel a Kolléga, olyan színpadképet kaptunk, hogy letettem a hajam. Minden a helyén volt, basszus is rendben, énekhangok, hangszerek, döbbenet. :)
Sajnos nem volt mivel felvenni, telefonnal nem kínlódom, mert úgysem adja vissza. Nagyon tettszet nekem, neki is, ha lenne időm, vinném máshoz is. (Időm, az nincs.. )
Azthiszem spórolok kicsit, és megépítem a Dys-cus által javasolt bódét. Esetleg megkukkantom a Visatont, hátha.

dyscus

#43 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.10. 16:11

Emberök! Nagy kérésem lenne. Tud-e valaki szimulátorral reflex dobozt méretezni. Nekem sem progim, sem szakértelmem nincs hozzá. A hangszóró ez lenne:
datasheet%5Cscanspeak%5C26w-8534g00.pdf
(490.46 KiB) Letöltve 52 alkalommal.

megaymir

#44 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: megaymir » 2017.05.11. 08:22

Röpke megközelítésben 120 liter, 25 Hz-re hangolva:
Screenshot 2017-05-11 08.19.20.png
Screenshot 2017-05-11 08.19.20.png (147.9 KiB) Megtekintve 8136 alkalommal
vented.pdf
(247.7 KiB) Letöltve 41 alkalommal.

dyscus

#45 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.11. 09:17

megaymir írta:
2017.05.11. 08:22
Röpke megközelítésben 120 liter, 25 Hz-re hangolva:
Screenshot 2017-05-11 08.19.20.png
vented.pdf
Hú! Köszi. Megnéznél még két dolgot?
30Hz-re, meg hogy 60l körüli dobozra mi lyön ki? Nem bírok 120 literes dobozt cipelni, abba végleg belerokkanok. :cry:

dyscus

#46 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.11. 09:22

Mi ez a progi? Nagyon tetszik, hogy mindent számol. Beszerezhető valahonnan? Ezt lehet én is tudnám kezelni.

dyscus

#47 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.11. 09:25

Nyitok egy külön témát ennek, mert itten kéremszépen egy új hangfal készül.

dyscus

#48 Re: Többutas hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.05.11. 09:28

A kért szimulációt már oda kellene betenni. Legyen a címe a topicnak mondjuk "Dyscus AMT hangfala"
Már csak azért, hogy nehogy összekeverjük máséval. :lol: Ami mint tudjuk régóta épül, és szintén AMT-s.

Válasz küldése