Audio trafók

dyscus

#51 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.01.27. 09:56

Milyen tanulságokat vonhatunk le az összehasonlító teszttel?
Először is azt, hogy ami drága, nem biztos, hogy olyan jó is, ráadásul nem kell hanyatt esni nagy nevű gyártók alkatrészeitől. Ennek ellenére a misztifikáció nagyon működik. Jó példa erre a már nem gyártott BG kondenzátor is. Horribilis ára van. Viszont maga a kondi nagyon nem jó hangbéli tulajdonságokkal rendelkezik. A nagy hátránya az, hogy a mély tartományt kiemeli. Ez nagyon jó az SE erősítők esetében, de más kapcsolásoknál már durva hangelszínező hatású. Viszont okosan használva félvezetős , IC-s készülékben akár még jó is lehet. Az SE erősítők gyenge mélytartományát jótékonyan dúsítja. Az SE hívők ezért vagyonokat képesek költeni rá. Viszont általában használhatatlan ezen kondenzátor egy precízen megépített elektronikában tuning célra. Ennek ellenére sokan használják tuningolásra. Megérdemlik... :)
Tanulság az is, hogy egy megméretezett trafó még nem biztos, hogy tökéletes. A tulajdonságai nagy mértékben függnek nem csak az elektromos paramétereitől, hanem a mechanikusoktól is. Olyan ez mint a hangváltó. Jóképességű emberek leszimulálják, megépítik, aztán rosszul szól a hangfal. Sajnos méregetni, próbálgatni kell azt az Xovert is. Mint a trafó tekercselést. Mint írtam, 4 trafót kidobtam, szétvágtam:
20190126_142124.jpg
20190126_142124.jpg (274.8 KiB) Megtekintve 784 alkalommal
Mind a négynek azonos volt a menetszáma. ;)
Mikor tudtam volna mégjobb trafót tekerni?
Nos akkor, ha egy mérettel vastagabb huzalt tudtam volna használni. (csökken az RDC, szórás, Azzal csökkenthettem volna a menetszámot úgy, hogy a tekercselési ablak tele tekert maradt volna. (csökken az induktivitás) Csökkenthető lett volna az osztások száma 1-el. (csökken az átvitel sávszélessége, csökken a szórt kapacitás, s a rezonancia nagysága, bár ez utóbbira nagyon sok paraméternek van hatása)
Tulajdonképpen ezeket újra átolvasva rájöttem, túl jó trafót tekertem. :lol:
Írásommal a célom megint csak az volt, hogy segítsem a Diyerek mozgalmát abban, hogy olcsóbb, de minőségben nem roszabb hazai, vagy diyer alkatrészeket bátran használhatnak.

KD mester

#52 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.12. 00:49

Vanunuról kiderült, hogy appmme. A piszkát meg eltakarítottam innen...

dyscus

#53 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.02.12. 07:40

Köszi. Most meg mintha a Sajtos fórumon adná elő magát. Igazán ötletesen. :lol: Istju néven.
http://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=47&t=3008

dyscus

#54 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.07.26. 19:33

Basszus! 1 órája írogattam az új trafóról, s egy rosz egér mozdulattal elveszett. :evil: Ez miatt vasárnap írom meg újra, s akkor lesz fent. Holnap repülés van, el kell mennem pihenni. Hú de mérges vagyok.

KD mester

#55 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.07.26. 21:24

Én is jártam már így nem egyszer... 1 óra gépelés után ment a lecsóba a hsz. Ami 5 mondatnál hosszabb, azt inkább megírom txt-be, azt onnan ctrl+c -> ctrl+v...

Konzol

#56 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.07.26. 21:47

Tabletről még izgalmasabb hosszút írni... Jó esetben egész estés elfoglaltság:D

dyscus

#57 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.07.28. 14:25

Úgy tűnik megtanultam trafót tekerni. :D Még akkor is, ha a viharsarki soknevű rém ezt állandóan cáfolni próbálja. Nos lássuk, miért is merek ilyet mondani, magamról.
Egy közeli ismerősöm Épített egy DAC-ot, amiben ES9038 DAC csip található. Azt találta ki, hogy a csip kimenetére egy trafót illeszt, amivel a hangképet kívánja feljavítani. Külföldön ezt egy Lundhal 1544 a trafóval teszik meg az alábbi kapcsolással:
ES9038 IU converter.jpg
ES9038 IU converter.jpg (124.78 KiB) Megtekintve 308 alkalommal
A kérdés az volt, hogy tudok-e ilyet készíteni. Mivel már több féle I/U trafót készítettem, így gyorsan rávágtam, hogy na ná, hogy tudok. Túl gyors lett a válasz. Ugyanis az lett a kitétel, hogy a készülő trafó szimmetrikus legyen mindkét oldalán, kis primer oldali RDC-vel rendelkezzen, és a lehető legnagyobb sávszélességet biztosítson, és az áttétele 1:4, vagy ha úgy tetszik 0,5+0,5:2+2 legyen. A primert 500 Ohm terheli, a szekundert pedig 8k. Vasmagnak a Socrates DAC-omnál már bevált EI42-es vasat választottam. Ennek a vasnak megfelelő csévére feltekertem a 11 rétegű átmérő 0,09mm vastagságú bifilláris szekundert, illetve a 8 rétegű primer tekercset valamivel vastagabb huzalból. Az áttétel így halál pontosan a szükség szerinti lett a hatásfok figyelembe vételével.
Az alábbiakban közlöm az I/U trafó adatait:
RDCp=6,3-6,2 Ohm A paraméterek szórása 1,6%
RDCs=151,3-150,3 Ohm, a paraméterek szórása 0,66%
Azért van két érték, mert ugye szimmetrikus a lelkem.
A -3dB-vel határolt átviteli tartomány=2Hz-82kHz. Ezt az adatot generátorral, és csővolt mérővel vettem fel, és a terheléseket egy 500 Ohmos, valamint egy 8,2k-s ellenállással szimuláltam az egész mérési processzus alatt.. A transzformátornak 1Mhz-s tartományban rezonancia pontja nincs. A mélyben rendkívüli jó átvitelt a fázis-frekvencia görbe is sejteti, mikor is láthatjuk, hogy a minstream frekvenciákon a görbe lefutása rendkívül egyenes:
Phase.JPG
Phase.JPG (158.73 KiB) Megtekintve 308 alkalommal
Igen jó átvitelt feltételez a rendkívül szép impulzus átvitel is. A frekvencia a szkóp képernyőjéről leolvasható:
IU konverter 10Hz.jpg
IU konverter 10Hz.jpg (440.24 KiB) Megtekintve 308 alkalommal
IU konverter 1k.jpg
IU konverter 1k.jpg (387.18 KiB) Megtekintve 308 alkalommal
IU konverter 20k.jpg
IU konverter 20k.jpg (442.73 KiB) Megtekintve 308 alkalommal
Jól látható, hogy a vizsgált frekvenciákon túllövés nincs, és még a 20k-s jel is szépen, hullámosság nélkül kerekedik le. A mérés során a trafót semmiféle Zobel körrel nem kellett a jó négyszögjel átvitelre ösztönözni.

Válasz küldése