Audio trafók

dyscus

#51 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.01.26. 16:42

KD mester írta:
2019.01.26. 16:32
Appme ismét beköszönt, a tevecuppogtató formáját neki.... :lol: Ez rendszeresen olvas téged. Minden betűt, amit leírsz... ;)
Tudom! Nem tud tőlem aludni, ezért le is menti az írásaimat. Igaz, nem csak az enyémet. Ha egyszer besz@rik a HD-ja, megüti a guta. :lol:

dyscus

#52 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.01.27. 08:25

Folytatnám a négyszögjeles mérésekkel. A képek címe leírja, hogy mit láttok. Mindahányan rajtam kívül, akik használnak valahol trafót a láncban, nem tesznek fel 20Hz-s négyszögjel választ. Ennek oka az, hogy a fotók csúnyák. Mármint a néccögjel csúnya a fotón. :P Felsőbb tartományokban persze nagyon büszkék a fotókra. Aztán a 20k-s jel megint elmarad. Hogy miért cselekszenek így, ahhoz meg filozófiát gyártanak. :lol: Nos én a tanulság miatt felteszem a kiemelt frekvencia pontokon való válaszjeleket mindkét trafóra vonatkozóan, s ahol kell magyarázok is. Elöl mindig az AN trafó látható.
AN 20 Hz.jpg
AN 20 Hz.jpg (243.74 KiB) Megtekintve 410 alkalommal
Dyscus 20Hz.jpg
Dyscus 20Hz.jpg (242.88 KiB) Megtekintve 409 alkalommal
Mindenki tudja, hogy mi a négyszögjel. Egy trafónak sajna a ritka frekvenciákon valahol vége szakad az átvitele, ráadásul az egyenáramot meg tuti nem viszi át. Ezért a négyszögjel átvitelük a mélyben mindig úgy néz ki, minthja egy felül áteresztő szűrőt vizsgálnánk. Ez természetes dolog, a konstruktőrnek nem kellene szégyelnie. Persze ha már 20 Hz-n nem lehet a jelet felismerni, akkor azt a trafót felhasználni sem szabadott volna, de ugye inkább bemutatják a 100Hz-s válaszjelet:
AN 100Hz.jpg
AN 100Hz.jpg (251.29 KiB) Megtekintve 410 alkalommal
Dyscus 100Hz.jpg
Dyscus 100Hz.jpg (267.89 KiB) Megtekintve 409 alkalommal
Nos ez már egészen szép.

dyscus

#53 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.01.27. 08:38

Következő fotó a 2kHz-s jelet mutatják. Szerintem nincs mit mondani róla. A trafók a sávközepet szépen kezelik, hangjuk ezért is sima, a zenéből max elvesznek, de hozzá nem tesznek semmit. Talán ezért is érzik magukat jól a DAC-okban. Egy biztos, a hangot az analóg irányba viszik, megszűnik, illetve csökken az általam digitítisznek nevezett hátat borsóztató hanghatás.
AN 2kHz.jpg
AN 2kHz.jpg (270.98 KiB) Megtekintve 404 alkalommal
Dyscus 2 kHz.jpg
Dyscus 2 kHz.jpg (278.1 KiB) Megtekintve 406 alkalommal
A 10 kHz-s jel már a magastartomány gondjaival, bajaival terhelt. Kivétel nélkül mindig megjelenik a véges átvitel felső határa. A trafók itt aluláteresztő szűrőként viselkednek, ezért a felfutó él kerekedni kezd. Kivéve a Dyscus féle trafót. :lol: Annak még egészen jó az átvitele, bár kritikus szemmel nézve az sem tökéletes. A viccet félre téve kérdés az, hogy melyik a jobb?
AN 10k.jpg
AN 10k.jpg (216.86 KiB) Megtekintve 404 alkalommal
Dyscus 10 kHz.jpg
Dyscus 10 kHz.jpg (234.21 KiB) Megtekintve 405 alkalommal

dyscus

#54 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.01.27. 08:58

Elérkeztünk a 20kHz-s válaszjelhez. Nos itt megmutatkozik a két trafó közti különbség. Emlékezzünk csak! A Dyscus trafónak a rezonancia pontja jóval magasabban van mint az AN trafó rezója, de viszont nagyobb szinttel van jelen. S Úgy tűnik ez a nagyobb szint meghatározza a trafók 10kHz feletti tulajdonságait. A nagyobb rezonancia, ha legalább 10-szeres távolságra van frekvenciában a 20kHz-tól, akkor az bizony beleszól a magastartomány tulajdonságaiba még mindig. Mint láttuk 10 kHz-n még jótékony a hatása, de felette már gondot okozhat. Képzeljük el milyen annak a trafónak az átvitele, megszólalása, amelynek az Fr-je 30kHz-n van, és mondjuk -1 dB nagyságú. Tanulságképpen itt a két 20kHz-s fotó. Jóképességű "barátaim" majd persze poénkodni fognak rajta. Nos ha ők jobbat tudnak, üsse kavics. :lol: Viszont vegyük figyelembe, hogy:
1, a Felvétel nem tartalmaz 18kHz-nál magasabb hangot, kivéve a mérő CD-ket.
2, A zene nem tartalmaz négyszögjelet
3, Ha valaki megnéz egy ilyen DAC csip utáni mondjuk 15kHz-s jelet, az kidobja az egész digitális cuccát. Azon a jelen csak javítani lehet. :P
4, Egy ilyen I/U konvertert a Dac csip jobban leterheli, mint az 560 Ohmos ellenállás, mivel a csip kimenetének impedanciáját a gyártók alacsonyan tartják. A nagyobb terhelés csökkenti a rezonancia hatását.
Szóval ezen a ponton nyer az AN, de igazából a meghallgatási tesztek fognak dönteni. Lássuk a fotókat:
AN 20kHz.jpg
AN 20kHz.jpg (248.24 KiB) Megtekintve 404 alkalommal
Dyscus 20 kHz.jpg
Dyscus 20 kHz.jpg (255.63 KiB) Megtekintve 403 alkalommal

dyscus

#55 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.01.27. 09:56

Milyen tanulságokat vonhatunk le az összehasonlító teszttel?
Először is azt, hogy ami drága, nem biztos, hogy olyan jó is, ráadásul nem kell hanyatt esni nagy nevű gyártók alkatrészeitől. Ennek ellenére a misztifikáció nagyon működik. Jó példa erre a már nem gyártott BG kondenzátor is. Horribilis ára van. Viszont maga a kondi nagyon nem jó hangbéli tulajdonságokkal rendelkezik. A nagy hátránya az, hogy a mély tartományt kiemeli. Ez nagyon jó az SE erősítők esetében, de más kapcsolásoknál már durva hangelszínező hatású. Viszont okosan használva félvezetős , IC-s készülékben akár még jó is lehet. Az SE erősítők gyenge mélytartományát jótékonyan dúsítja. Az SE hívők ezért vagyonokat képesek költeni rá. Viszont általában használhatatlan ezen kondenzátor egy precízen megépített elektronikában tuning célra. Ennek ellenére sokan használják tuningolásra. Megérdemlik... :)
Tanulság az is, hogy egy megméretezett trafó még nem biztos, hogy tökéletes. A tulajdonságai nagy mértékben függnek nem csak az elektromos paramétereitől, hanem a mechanikusoktól is. Olyan ez mint a hangváltó. Jóképességű emberek leszimulálják, megépítik, aztán rosszul szól a hangfal. Sajnos méregetni, próbálgatni kell azt az Xovert is. Mint a trafó tekercselést. Mint írtam, 4 trafót kidobtam, szétvágtam:
20190126_142124.jpg
20190126_142124.jpg (274.8 KiB) Megtekintve 393 alkalommal
Mind a négynek azonos volt a menetszáma. ;)
Mikor tudtam volna mégjobb trafót tekerni?
Nos akkor, ha egy mérettel vastagabb huzalt tudtam volna használni. (csökken az RDC, szórás, Azzal csökkenthettem volna a menetszámot úgy, hogy a tekercselési ablak tele tekert maradt volna. (csökken az induktivitás) Csökkenthető lett volna az osztások száma 1-el. (csökken az átvitel sávszélessége, csökken a szórt kapacitás, s a rezonancia nagysága, bár ez utóbbira nagyon sok paraméternek van hatása)
Tulajdonképpen ezeket újra átolvasva rájöttem, túl jó trafót tekertem. :lol:
Írásommal a célom megint csak az volt, hogy segítsem a Diyerek mozgalmát abban, hogy olcsóbb, de minőségben nem roszabb hazai, vagy diyer alkatrészeket bátran használhatnak.

KD mester

#56 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.12. 00:49

Vanunuról kiderült, hogy appmme. A piszkát meg eltakarítottam innen...

dyscus

#57 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.02.12. 07:40

Köszi. Most meg mintha a Sajtos fórumon adná elő magát. Igazán ötletesen. :lol: Istju néven.
http://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=47&t=3008

Válasz küldése