Megint tekertem egy trafót a másik szomszédomnak, aki mozigépész volt, s onnan menztett meg magának erősítőt a rendszerváltáskori eredeti tőkefelhalmozáskor.
A lényeg az, hogy EL34-es csőhöz készült. Pontosabban nem is ez a lényeg, hanem az új mérési metódus, program, eszköz, amit használni fogok ezentúl. Ez a mérőrendszer teljesen számítógépre épül, 20MHz átviteli sávval működik, és mindent tartalmaz, amit egy mérőrendszerrel érdemes mérni. Főleg erősítőkhöz találták ki, de azért trafókkat is tudok vele mérni. A mérések ezáltal gyorsak lesznek, és egymáshoz hasonlíthatóak. Persze készítenem kell még egy dobozt tele csatlakozóval, relével, meg egyebekkel, hogy mégegyszerűbb legyen a kezelése a rendszernek. A mérésekhez két programot használok. Ezt majd ennél a trafónál is látni fogjátok. Először is itt az átviteli diagram, és a fázis diagram. Az átviteli (Bode diagramból egyből kettőt teszek fel. A későbbiekben majd kiderül, hogy jó-e ez, mert a "NET népe" a tudatlan ostoba népe mint pl Ódenka, vagy Appme, vagy teveszarcsattogtató, meg társai majd poénkodni fognak. Először is egy normál, 100kHz-ig tartó mérést teszek fel. Tulajdonképpen ez a mérés egy jó átvitelű kimenőtrafót mutat, aminek az átvitele egészen 100kHz-ig mentes mindenfajta hibától. Persze ez nem mindig így van, egy SE trafó például nem ilyen szép a magastartományban.
Lássuk a medvét:

- OPT EL34 Bode 100k.JPG (111.1 KiB) Megtekintve 3792 alkalommal
A baj az, hogy a mért szinteket a program választja meg. Túlságosan automatára sikeredett. A másik progiban mindent lehet állítani, de azzal nem lehet átvitelt mérni, viszont lehet scripteket írni hozzá. Jelentkezhetne valami hozzáértő ember, aki esetleg tudna erre scriptet írni. Én még azt sem tudom, mi az a script.
A második mérés sávszélessége 500kHz. Lehetne 1MHz is, de annak már nem sok értelme van, de azért 3. ábrának felteszem azt is, az érdekesség kedvéért. Szóval az 500-as görbén már látunk olyat is, amit eddig kézzel méregettem: A kimenő trafó rezonancia pontját, illetve pontjait. A fotón jól látható, hogy eza rezó kb 300kHz-n van, ami a 20kHz-s szükséges átvitelnek pont a 15-szöröse. Az biztos, hogy a hallható tartományban ez nem soka vizet zavar majd, viszont egy másik mérést befolyásol, amit majd ott tárgyalok ki. Tehát itt az 500kHz-s görbe:

- OPT EL34 Bode 500k.JPG (111.25 KiB) Megtekintve 3789 alkalommal
S végül itt az 1Megás mérés. Látható, hogy van mégegy rezonancia pont, ami az elsőnél magasabb, és kb 580 kHz környékén van. Nagyon gyanús, hogy esetleg az első rezópont kétszeresén. Majd ezentúl ezt is figyelemmel kísérem, hogy így van-e minden trafónál. Ezt a görbét csak tanulságként teszem fel, hogy lássátok a trafó tekerés nem annyi, hogy feltekerem a drótot, és kész. Persze van olyan embör, aki ilyet is tud, csak az meg mérni nem tud.

Szóval az 1Megás görbe:

- OPT EL34 Bode 1M.JPG (112.96 KiB) Megtekintve 3794 alkalommal
Itt mondok külön köszönetet Gaszto barátunknak azért a segítségért, amit a mérő "cájg" leírásának lefordításáért, az oktató film értelmezéséért, és ezen mérőprogi megszerzéséért jár neki tőlem, meg mindenkitől, mert bízom benne, hogy sokan fognak erősítőt méretni, illetve a kimenők új mérése is sok új információt ad, amik a magyar Diyer társadalom műszaki szintjét növeli.
A "csemegéket a fotó felső szélén láthatjátok. THD, IMD, stb.