Audio trafók

dyscus

#1 Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.06.07. 13:00

Szrintem ennek is kell egy téma, hogy tudjuk mik a fejlődés útjai, illetve milyen lehetőségek vannak.
Például most illetve holnap kezdek M35-ös magra DAC trafókat tekerni. Ez azért érdekes, mert kb 8 óra mire beállítom a gépemet, hogy az a trafó jó legyen. Nehéz egy ilyen kütyüt elkészíteni. Elsősorban most AD1865-höz tekerintek I/U konverter trafót, amit bármely említett DAC kapcsoláshoz jó. Ugyanígy tekerek MC trafót is. Úgyhogy ha van akit érdekel ilyen trafó, az jelentkezzen most, mert ha visszaállítom a kütyüt, akkor egy darabig nem fogok ilyet tekerészni, annál is inkább, mert fogy a vasam (vacoperm100). A trafók az említett paraméterrel 16rugó/darab áron készülnek megtekerésre.. Egyéni változat esetén ez lehet több is. Az MC trafók szintén ennyibe kerülnek, ha nem átkapcsolható tipusúak.

dyscus

#2 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.06.07. 13:20

Egy tegnap elkészült project Bode diagrammját is felteszem ide. Ez egy különleges kimenő annyiban, hogy SE rendszerű, de óriási 30 Watt teljesítményű erősítő készül belőle. Itt írom le, hogy a trafók átvitelét úgy mérem meg, hogy a szekundert a hangszórónak megfelelően terhelem, a primérrel sorban van kötve a Cső Ra, vagy Raa értékének megfelelő ellenállás, ami a végcsövet szimulálja. A mérést ámítógéppel végzem. Ezenkívül megtudom mérni a trafót ha kell az újszerűsége miatt teljesítmény hangenerátorral is. Erről csak írottan tudok adatot megadni. Ez történt ezzel a különleges kimenővel is. Az átvitele így 20Hz -0,5dB 20kHz odB Sajnos ez a régi fajta kütyü csak 20-20k-ig mér.
Itt jegyzem meg, hogy a győri Találkozón a földszínten lévő GM70-el készült végfokban is az én trafóm volt. Nem szégyenkezdtem miatta. :lol:
Nos jöjjön először a 30Wattos SE trafó: (8, és 4 Ohgmos leágazással)
Otto kimeno átvitel.JPG
Otto kimeno átvitel.JPG (137 KiB) Megtekintve 2112 alkalommal
A következő képen az említett GM70-es trafó mérése látható:
GM70 Bode.JPG
GM70 Bode.JPG (131.37 KiB) Megtekintve 2076 alkalommal
Összehasonlítás miatt felteszek egy általam szokványtekerésű 300B SE kimenő trafó átvitelét is:
OPT 300B L MkII Bode.JPG
OPT 300B L MkII Bode.JPG (124.69 KiB) Megtekintve 2080 alkalommal

dyscus

#3 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.06.07. 13:32

A gyári kimenőtrafók cseréjének szükségességéről itt egy mérés. Egy barátom kért meg, hogy valamit csináljak az ő tulajdonában lévő Double Penetréson gyártmányú 211-es végfokkal, mert basszusa gyengének mondható, és egyáltalán az egész megszólalás zavaros. Mérések után úgytaláltam, hogy a kimenőt, amit vmilyen tekercselt magra tekertek, mindenféleképpen ki kell cserélni. Az alábbi fotón ugyan nem a trafók mérését láthatjátok, hanem magát a végfokot tuning előtt (kék) és tuning után (piros). Mivel SE rencerű a végfok, a trafó, illetve a komplett erősítő átviteli függvényében nincs különösebb eltérés. Senkit nem akarok elszomorítani, de az ismeretlen vasakra történő maszek tekerések kb ilyen eredményt hoznak, mint a kék görbe. És ekkor optimista voltam, mert felül azért nagy baj nincsen. :lol:
DIY 211 Amp Bode.JPG
DIY 211 Amp Bode.JPG (138.39 KiB) Megtekintve 2070 alkalommal

dyscus

#4 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.06.07. 13:37

A Dac-ba készítendő i/U trafók standard átvitelét az alábbi görbén láthatjátok. Ne felejtsetek el gyönyörködni benne. :lol:
Laci Bode.JPG
Laci Bode.JPG (134.11 KiB) Megtekintve 2068 alkalommal

dyscus

#5 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.06.28. 17:56

Egy barátom, Lajos Bácsi, megkért, hogy rittyentsek már neki egy trafó párt, mert nagyon szereti az én trafóim hangját.
Az éppen most befejezett, 300B-hez készített SE trafó átvitele látható 2 Watton, de megsúgom: teljesítmény HG-vel hajtva 6 Watton a difi annyi, hogy 20Hz-n -1,9 dB az átvitel alsó töréspontja. Ilyenkor még a sinus hullám nem torz az említett frekvencián! Az átvitelnek van egy jól érzékelhető rezópontja, ami -7,8 dB-en 180kHz frekin van. igyexem az ilyen kimenők alsó töréspontját minnél lejebb tartani a légrés ellenére. Ez szükséges a kottázható basszus eléréséhez. Ez viszont a szórás növekedésével jár, (menetszám növelés) ami a felső töréspontot lejjebb hozza. Ha 20 Hz-n tartanám a -3 dB-t, a felső töréspont szépen felkúszna. Mivel az átlag ember úgysem hallja a 16k feletti frekiket, így inkább trafóimban arra törexem, hogy a hallható alsó tartomány, a "fősodor" tartománya legyen jó, sima átvitelű. A dyscus trafók kompromisszuma ez, s ezt mindenki szereti. Tisztelet a kivételeknek, mert azok meg azért nem szeretik, mert én készítettem. :lol: Ugyanilyen trafót hallhattatok a triódás talin is a veszprémi illetőségű barátaim 300B SE erősítőjében, aminek első hallásra kevesebb volt a basszusa, mint a többinek, de mit tesz Isten, az a basszus nem volt elomló, összemosott, stb. torzítástól agyon terhelt, és "kellemesnek" tűnő, hanem olyan igazi volt. Még a Krizsi 211-e volt ilyen.
Ezen trafó kialakítását használom minden SE trafó elkészítésénél, kivéve a 6C3Sz cső esetét, mert az egy tápcső, és nagyáramú, alacsony feszültségű, és nehéz hozzá tekerni kimenőt elfogadható méretben. Azoknak a kimenőknek a magasátvitele jobb. Írásommal csak azt akarom tolmácsolni, hogy az SE erősítők hangjáért a kimenő transzformátor nagyon felelős. Elkészítése egyszerűnek tűnik, de azért messze nem az. Csak példa képpen mondom, hogy egy ugyan ilyen menetszámú, és belső elrendezésű transzformátor átvitele 20kHz-n rezonancia csúcsot mutat, melynek értéke +3,4dB, ha a szigetelést más vastagságban használom bizonyos helyeken. Az ilyen trafónak a hangja hallgathatatlan, éles, basszusa brummogós.
Ennek a traficseknek ilyen az átvitele:
300B Bode 2016 06 28.JPG
300B Bode 2016 06 28.JPG (136.49 KiB) Megtekintve 1984 alkalommal

KD mester

#6 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.06.28. 21:29

Hát, ez q..va jó átvitel. És még a mélyfrekis viselkedése is nagyon jónak tűnik, pedig ez SE trafó.

Ami szerintem még igen jó dolog lenne, ha fázismenetet is adnál a PP trafókhoz. (Mert akkor lehet méretezni visszacsatolt erősítőt.)
És van aki nem GA meg D tudásszintjén van/érti az alapokat. Szóval tud méretezni egy jól működő visszacsatolást az erősítőjébe, a hozzá tartozó kompenzáló elemekkel.

De ehhez kell egy párszáz Khz-ig megmért bode (amplitudo-fázismenet) diagram is a trafóról.

dyscus

#7 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.06.29. 00:35

"ha fázismenetet is adnál a PP trafókhoz"
Szoktam adni. SE-hez is. De minek?. Évek óta nem jöttek rá a kedves barátaim, hogy ez egy fontos paraméter az autentikus hang eléréséhez. Hiába írtam róla. E helyett azt hiszik, hogy egy fajta drága vasmag megmenti őket a az egyszerű erősítők hibájától. A nagy, torzítástól. Van olyan embör, aki tized százalékos torzításokról beszél MESH anódos 300 B erősítő használata során, hihetetlen 8 Watt teljesítmény elérése esetén. Ugyan mit mért? 1000Hz felett.?
Aztán persze lehet néccöggel is méricskélni, de aki tudja miről van szó, az tudja, hogy a jó átvitel görbe, az fázisban is jó, és akkor már négyszöggel is jó eredményt lehet elérni. Felesleges procedúrának tekintem ezt a sok fajta mérést, mivel leírásomban megjelöltem azt, hogy 180kHz-n a trafónak vannak rezonanciái. Ezt persze sokan bírálják, de kérdem én: ha ők rezó mentes trafót tudnak tekerni, akkor hol vannak a mérések. Becs szóra az az érzésem, hogy mindenki kritizálja a tekercseléseimet, de senki nem akar vak tesztben részt venni az objektív vélemény nyilvánításban. Miért Is nem? Talán mert dyscus vagyok. Ők meg barkácsolnak. :lol:
Egyébként itt a fázis menete a fenti SE trafónak. Ez egy jó kompromisszum egy átfogó NFB-t nem tartalmazó erősítőhöz. Persze az SE hívők utálják az NFB-t. Nem véletlen, mivel vagy szélessévú átvitelt akarnak, vagy semmilyet. A torzítás nem érdekli őket, mert az csak páros, és alig 4%. :P Meg aztán egy SE trafót nehéz is visszacsatolni. Szóval az embör fia ha már csövest épít, építtet, akkor legalább jót építsen, és tudja azt, hogy a nagy torzítás nem jelent igazán jó hangot. :lol:
300B Phase 2016 06 28.JPG
300B Phase 2016 06 28.JPG (101.4 KiB) Megtekintve 1940 alkalommal
.

Rézfaszú bagoly

#8 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.06.29. 10:11

A közölt méréseid és leírásaid alapján állítom, hogy teljesen felesleges részedről mind az aggódás, mind a hozsannázás a kimenőtrafóid minőségét illetően, mert jól tervezed meg és jól készíted el, biztos, hogy nem ez lesz a leggyengébb pont bárki hazai (és akár sok külföldi) diyer csöves erősítő építésénél.
Az SE klub meg jól el van magában, azért nem szeretik az nfb-t, mert a használt nagy érzékenységű hangszóróinak szüksége van arra a pár ohm kimeneti ellenállásra, hogy legyen némi basszus is.

dyscus

#9 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.06.29. 12:54

Köszi a jókívánságokat. Nekem az SE basszussal nem az a bajom, hogy nincs, hanem hogy milyen. NFB nélkül önmagában már a trióda is torzít, mint minden cső. Ehhez már csak körítés a kimenő mélyfrekis torzítása a nagy dinamika csúcsokban. Úgy tűnik számomra, hogy a torzítással elpróbálják fedni a felvételek, hangszerek, és készülékek hibáját. Persze az sem mellékes szempont, hogy egyszerűek, még az Ohm törvény ismerete nélkül is el lehet készíteni egy ilyen "mesterművet", mint az SE erősítő. Pedig ha tudnák, hogy PP erősítővel is ellehet érni azt a hangzást: csak el kell tekerni a végcsöveg -Ug-jét, és máris van 2-3% torzítás. :lol:

dyscus

#10 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.06.30. 16:49

Egy barátom, aki nem ír a másik fórumra, kitalálta, hogy épít egy olyan erősítőt, ami XLR bemenetű, és PSE kapcsolású. Úgy gondolta, hogy a két ág jelét egy fordítva bekötött fázisfordító trafóval oldja meg. A trafót gondolom kitaláláltátok, velem csináltatta meg. Meg is mértem rögvest fázisfordítóként, hogy mit is tud egy ilyen Ni ötvözetű EI60-ra tekert Phase Splitte. Az igazság az, hogy tekertem már ilyet, de ennél nagyobb vasra. Ezen esetben a huzalvastagság 0,1mm, mind a P és S tekercsek vonatkozásában. A nagy pontosság elérése érdekében a sekunder tekercs bifilláris, a primér pedig elrendezésében követi egy PP kimenő trafó kiosztását. Az össz menetszám 5300 menet. Ezzel a menetszámmal egyből bele is ütköztem a legnagyobb problémába, jelesül a szórások olyan kompromisszumos kialakításába, hogy az impulzus átvitel jó legyen, tehát 1MHz alatt legyen a trafó rezonanciája. Ez az 1MHz önkényes világítótorony, mivel eddig működik a hanggenerátorom. (Egyébként a Hubble állandó meghatározásánál a kozmológusok mis ilyen világító tornyokat jelölnek ki szupernóvák alakjában.) A 29 rétegű trafó feladta a leckét, de a tapasztalatom segített, meg az a tény, hogy egy kedves barátom mint állította, trafóval a kezemben jöttem a világra. :lol: (Hogy neki a 300B mire volt felhúzva, arról úri ember ugye nem beszél) :oops: Ilyen előzmények után úgy döntöttem, hogy a nagy menetszámú primért asszimetrikus elrendezésűre tekerintem, mert olvastam azt, hogy a vad tekercselés nagyon jó. Fórumokon szoktak ilyeneket írni. Nos én a vadat meglehetősen megszelídítettem: asszimetrikus elrendezést alkalmaztam, de oly módon, hogy a két féltekercs elektromos paraméterei megegyezzenek, de még reprodukálható is legyen a tekercs egy az egyben. Ha csak úgy 1 na jó, sztereóban 2 trafót barkácsolnék, ez nem is lenne szempont, de az ember soha nem tudhatja, hogy mikor kell valami hasonlót alkotni. Nos ez a tekercselés vad is meg nem is, amolyan félig szelíd, ezért elneveztem Cat Windingnek, rövidítve CW tekerésnek. A fentiek miatt gondoltam, felteszem a méréseket. Csak arra kérek mindenkit, nehogy hasba akasszon olyan hülyeséggel, hogy a néccögjelből megmondja hogy fog szólni az erősítő. Ezen már túl vagyok. :shock:
A fotókról leolvashatjátok, hogy mit láttok:
DSCF0116.JPG
DSCF0116.JPG (706.77 KiB) Megtekintve 1883 alkalommal
DSCF0118.JPG
DSCF0118.JPG (755.93 KiB) Megtekintve 1883 alkalommal
DSCF0119.JPG
DSCF0119.JPG (700.8 KiB) Megtekintve 1884 alkalommal

dyscus

#11 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2016.06.30. 17:06

A következő fotó némi magyarázatra szorul: Ugy fotóztam, hogy 1000Hz-s négyszögjelet adtam a trafó primérjére, és egy kétsugaras szkóp érintőcsúcsait akasztottam a két, bifillárisan tekert szekunder tekercsre. A két tekercs megfelelő pontjait összekötve egy földpontot képeztem, ahová a szkóp földpontját csatlakoztattam. A szkópot ADD üzem módba kapcsoltam, s vártam a válasz jelet. A fényképen látszik a két 180 fokkal eltolt jel, valamint az összegük. A kis szálkák valószínűleg a trafó véges SR értékének a lenyomatai.
Természetesen a mérés előtt a szkóp két csatornáját kitrimmeltem a szkóp saját kalibrációs négyszög jelével. Bátran kijelenthetem, hogy a fázisfordítás megvalósítása kiemelkedően jól sikerült. Mégis csak jó, hogy trafóval a kézben jöttem világra. :lol:
A következő kép a Bode diagramm őrületesen kinagyítva, mert így jobban látszik minden szösszenet rajta. Erre azért van szükség, hogy hátha ide szalajtanak valakit valahonnan, aki kapásból mondja, hogy pl a nagybőgő döngő hangú lesz, mert 20Hz-n 0,02dB-vel jobban esik a görbe, mint valamilyen megálmodott más készülékben. :lol:
Tréfát félre téve, vegyétek észre, hogy az Y tengelyen a felbontás 1 dB.
Hú de örülök, hogy ilyen trafót tekertem! :D :lol:
DSCF0120.JPG
DSCF0120.JPG (700.67 KiB) Megtekintve 1879 alkalommal
Bode.JPG
Bode.JPG (136.35 KiB) Megtekintve 1883 alkalommal

KD mester

#12 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2016.06.30. 23:17

Ez most valóban megdöbbentően szimmetrikus lett. Gratula!

Rézfaszú bagoly

#13 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2016.06.30. 23:33

Valóban, én is gratulálok, de: nincsen semmilyen de :D

dyscus

#14 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.20. 12:44

Megkértek, hogy tekerjek már egy valamilyen orosz csőhöz egy 4k-8 Ohmos SE kimenőt. Hát megtettem, s itt láthatók a szokásos mérések. A kép címe mindent elárul. Annyit fűznék hozzá, hogy a -3dB-s pontok 12,5Hz-120kHz, csővolt mérővel mérve. A rezonancia pont 100kHznál van, tehát jóval a hallható sáv felett. Lp>20H, valójában a számítások szerint olyan 24H környékén van. A fősodratú frekvenciákon a trafó fázis torzítása elenyésző. A vas Ni ötvözet, mérete EI96. Néccögjeles mérést nem teszek fel, mert minek, hiszen látható a többi mérésből, hogy azzal sincs semmi gond.
4k_8Ohm ÁL Bode.JPG
4k_8Ohm ÁL Bode.JPG (174.12 KiB) Megtekintve 1701 alkalommal
4k_8Ohm ÁL Phase.JPG
4k_8Ohm ÁL Phase.JPG (125.41 KiB) Megtekintve 1691 alkalommal

dyscus

#15 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.08.29. 18:33

Egy barátom, aki nem diyer, de hifista, megkért, hogy segítsek neki. A problémája az VOLT, hogy van neki egy asszimetrikus kimenetű előfoka, viszont az álmainak álma, a végfok az szimmetrikus bemenetű. A kettő közé egy trafót javasoltam neki, amit meg is tekertem. A magja nem titkos, M42-es vas. Már többször tekertem erre a vassal különböző diy fórumokon megkereső díyereknek. Azt hiszem megtaláltam az említett vas titkát, s egy rendkívül jó trafót sikerült összehozni.
Szóval a trafót egy erősítő bemenete terheli, (a méréseknél 22k-s ellenállás szimulálta). A primért az előerősítő gyári adata szerinti 2 Ohm táplálja, amely közel áll a generátorom generátor impedanciájával. Nos elmondom, büszke vagyok erre a projectre. Mert lehet, hogy nem ez a legjobb, de nagyon jó.
Sokkal többet nincs mit írni, az alább látható az átviteli diagaramm, és a mainstream frekvenciák fázisa.
SE_XLR Trafó 2017_09 Bode.JPG
SE_XLR Trafó 2017_09 Bode.JPG (167.32 KiB) Megtekintve 1534 alkalommal
SE_XLR Trafó 2017_09 Bode.JPG
SE_XLR Trafó 2017_09 Bode.JPG (167.32 KiB) Megtekintve 1534 alkalommal
Csatolmányok
SE_XLR Trafó 2017_09 Phase.JPG
SE_XLR Trafó 2017_09 Phase.JPG (116.31 KiB) Megtekintve 1534 alkalommal

dyscus

#16 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.08.29. 18:37

Az alábbi diagrammok természetesen előre vetítik a jó négyszögjel átvitelt. Csupán csak magam szórakozására megküldtem a trafót 9,5Volt néccög jellel. Nos semmi érdekeset nem láttam a szkópomon. Aztán eszembe jutott, hogy ez egy valódi kétsugaras szkóp, mi lenne, ha az egyik csatornára a szimmetrikus szekunder egyik felét, a másikra a másik felét kötöm. Megint csak semmi érdekeset nem láttam. Csupán kiderült, hogy a trafó fázisa nagyon rendben van, ez nem fogja elszínezni a hangot. És akkor eszembe jutott a Barba trükk! Ki trimmeltem a szkópot, mint hétvégén a Blanyikot, s összeadtam a két csatornát. Aki nem érti, annak elmondom: plusz meg mínusz, ha egyformák, akkor összegük egyenlő nullával. Ez a nulla a szkópon egy vízszintes vonal. Szóval ezt lehet látni a szkóp képernyője közepén.
Megjegyzem, hogy a 98Hz-s fotó azért ilyen, mert a képernyő villog már ezen a frekin. Ha valakinek nem tetszik ez a fotó, akkor jelezze, szívesen meghívom a legközelebbi mérés idejére fotózni. :lol:
20170829_164745.jpg
20170829_164745.jpg (236.39 KiB) Megtekintve 1534 alkalommal
20170829_165323.jpg
20170829_165323.jpg (254.61 KiB) Megtekintve 1526 alkalommal
20170829_165143.jpg
20170829_165143.jpg (204.15 KiB) Megtekintve 1533 alkalommal

dyscus

#17 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.08.29. 18:39

Maga a trafó ekkora:
20170829_174535.jpg
20170829_174535.jpg (203.09 KiB) Megtekintve 1544 alkalommal

dyscus

#18 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.06. 12:43

Tegnap váratlan öröm ért, megkaptam az EI42-es trafómagjaimat. A vas különleges, mikrokristályos GOS vas, és a lemezek 0,18mm vastagok. Kezelésül érdekes, mivel a Curie pontig felmelegített lemezeket erős mágneses térben hadják kihülni a gyártó szerint. Sajna nem olcsó, de van lehetőség más vas használatra is ebben a méretben. A T. megrendelők majd eldöntik milyen minőséget kérnek.Kiváló hangú illesztő, és MC trafókat lehet majd készíteni rájuk. Ma megrendeltem hozzá a csévéket is. Teveszopó nick nevű "barátom" biztos olvassa ezt itt. Örülök neki, mert legalább lát egyszer az életben nem hulladékból visszabontott trafóvasat. Most már ezt legalább tudja, ha komoly trafót tekerni nem is: hogy néz ki az igazi vas. Nem az ócska. :lol:
EI42 GOS.jpg
EI42 GOS.jpg (256.81 KiB) Megtekintve 1388 alkalommal

Vanunu

#19 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: Vanunu » 2018.12.07. 11:43

A vas helyesen:
0,38 vastag és M111-35A .
Eximtrade.
Láttunk már karón varjút.

Vanunu

#20 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: Vanunu » 2018.12.07. 13:13

Vanunu írta:
2018.12.07. 11:43
A vas helyesen:
Eximtrade.
Hm...inkább 0.35mm

http://www.waasner.de/fileadmin/Assets/ ... atalog.pdf

dyscus

#21 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.07. 14:37

Vanunu írta:
A vas helyesen:
Eximtrade.
Mi van?
Te most miről írsz? Tudsz olvasni?
OJ IV.-hez van szerencsénk netalán?

Vanunu

#22 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: Vanunu » 2018.12.07. 15:46

dyscus írta:
2018.12.07. 14:37
Vanunu írta:
A vas helyesen:
Eximtrade.
Mi van?
:) Többet tudok, mint amit szeretnél.
Azt is, hova és kinek vitted egyúttal az új erősítődet.
A vasat meg pontosan tudom milyen.
Muszáj állandóan hazudoznod?
Nem emiatt utálnak sokan?
Hogy ki vagyok? Meg fogod tudni, nyugi.

dyscus

#23 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.07. 16:30

Vanunu írta:
2018.12.07. 15:46
dyscus írta:
2018.12.07. 14:37
Vanunu írta:
A vas helyesen:
Eximtrade.
Mi van?
:) Többet tudok, mint amit szeretnél.
Azt is, hova és kinek vitted egyúttal az új erősítődet.
A vasat meg pontosan tudom milyen.
Muszáj állandóan hazudoznod?
Nem emiatt utálnak sokan?
Hogy ki vagyok? Meg fogod tudni, nyugi.
Na figyu haver. Elősször is ne nyomozz utánam. Ezt hívják tudod zaklatásnak, és bűntetik is. Az meg ostobaság, amit írsz. És most jól figyelj kisfiú:
Valamit összekeversz nagyon. Amit feltettem vasat itt az alább, az EI. Te meg M vasrólsz hadoválsz. Ez egy EI GOS vas. Amit te írsz, az meg M vas. Igen, van M vasam is.
Korábban (2017.08.29.-én meg ezt írtam: " ... A magja nem titkos, M42-es vas. Már többször tekertem erre a vasra különböző diy fórumokon megkereső díyereknek. Azt hiszem megtaláltam az említett vas titkát, s egy rendkívül jó trafót sikerült összehozni... " Sehol nem írtam az M vasra, hogy különleges. Nos barátom te maradtál hazugságban. Te hazudsz, aljas vagy, rámszálltál, zaklatsz, bunkó módon viselkedsz. Az ilyenek mérgezik meg a fórumokat.
Különben meg ha valaki engem utál, akkor az az ő baja valószínűleg. Tudod kik útálnak? Azok akik osszák az észt mint a bta, aki életében semmit nem csinált, vagy mint az OJ, akinek szintén nincs egy saját ötlete. Meg az is utál, akinek sértem az üzleti dolgait. Ezek nagyrészt a másik fórumon brekegnek. Tudod hanyan vannak? kb 10-en. A többi az meg levelez velem, meglátogat, vagy én megyek el hozzá, olvassa cikkeimet.
Úgy hogy ne játszd meg itt az okost, s ha zaklatsz, akkor repülsz a fórumról. Meg akkor is ha fenyegetsz.
Amúgy hova, kinek vittem az erősítőmet? Hagy tudjam már meg én is. :lol:

Vanunu

#24 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: Vanunu » 2018.12.07. 16:45

Ez elég szánalmasra sikredett. Sajnos vesztettem, fogadtam egy barátommal, hogy lesz egy manipulált digi tolómérős kép a 0.18-as vasról.
De ne keverj össze totóval, őt hülyíthetted a vérbíró, ügyvéd unokaöcsivel...
Hogy mit, mennyit és hova, kinek vittél?
Nav olyan hivatal, akit az ilyesmi felettébb érdekel. :)
Nem nőnek a fák az égig.
Reporvosid mikor járt le? Pest körüliek is tudják?

dyscus

#25 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.07. 16:58

Vanunu írta:
2018.12.07. 16:45
Ez elég szánalmasra sikredett. Sajnos vesztettem, fogadtam egy barátommal, hogy lesz egy manipulált digi tolómérős kép a 0.18-as vasról.
Nem nőnek a fák az égig.
Hülye.
Fent hagyom, hogy lássa mindenki, milyen aljas emberek is vannak a hobbinkban. Igaz-e mihály?

Vanunu

#26 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: Vanunu » 2018.12.07. 17:06

dyscus írta:
2018.12.07. 16:58
Vanunu írta:
Nem nőnek a fák az égig.
Hülye.
Fent hagyom, hogy lássa mindenki, milyen aljas emberek is vannak a hobbinkban. Igaz-e mihály?
A mindenit, hogy jöttél rá, ki vagyok? Na mindegy.
Ne idegeskedj, mert például, akinek volt stroke-ja, könnyen jöhet még egy.
De mindenképpen egészségtelen.
Akkor hadjalak békén?
Nem leszzzzzzzzzz több fricska, csak ne hazudj folyton. Jön a kari, aztá nem tojik a jézuska semmit.
Pá, kis aranyom.

bigdewil

#27 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: bigdewil » 2018.12.07. 17:11

Vanunu írta:

Miota foglalkozik egy önjelölt atomtudos mások bemártásával, ne adj isten bemoszerolásával???

A NAV pedig nem mozdul rá minden hülye bejelentésre, nehogy azt hidd. :D
pfff

dyscus

#28 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.07. 17:14

Vanunu semmit sem tud, mert ostoba. Budapesten a 9. kerületben lakik, azt hiszi láthatatlan. Nem az. :lol: Lassan jönnek az adatok.

KD mester

#29 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2018.12.07. 18:46

Takonygerincű pöcsfej balázskára tippelek... Vagy pálpusztai, vagy Csorbán Józsi... Sok variációs lehetőség nincs...

A primitív fogalmazásból és szóhasználatból adódóan a legvalószínűbb az utolsó jelölt. :)

dyscus

#30 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.07. 18:51

KD mester írta:
2018.12.07. 18:46
Takonygerincű pöcsfej balázskára tippelek... Vagy pálpusztai, vagy Csorbán Józsi... Sok variációs lehetőség nincs...

A primitív fogalmazásból és szóhasználatból adódóan a legvalószínűbb az utolsó jelölt. :)
Ki az a Csorbán Józsi. PÜ-be légyszives.

sajti

#31 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: sajti » 2018.12.07. 19:02

KD mester írta:

Rám ne tippelj. Én a nevemmel írom oda a véleményemet. No és köszönni is szoktam, ha találkozom valakivel, akit ismerek...

Sajti

dyscus

#32 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.07. 19:13

Szédületesen hülye lehet az Isten barma, mert összekevert két, hozzászólásom, amiből az egyik 1 évvel ezelőtti dátumú, és M42 közönséges vasról szól, és egy mostanit, ami mint a képen is látható EI42-es GOS vas, és 0,18mm vastag. Pontosabban vékony. Aztán hogy mi váltotta ki a gyötrelmeit, azt nem tudom. Egy biztos, volt egy kis tesztelgetéses tali szerdán BP. közelében. Arra gondolt a szerencsétlen, hogy majd megijeszt. Nyomoz utánnam, mert kevesen tudtak a taliról, ő meg tudta. Szóval egy gennyláda. Appme nevű is ilyen, de ennyi esze nincs neki. Egy biztos: ezt itt hagyom, hogy mindenki lássa, milyenek ellen kell védekeznünk. De ha mégegyszer ír, akkor azt törlöm.

KD mester

#33 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2018.12.07. 19:16

sajti írta:
2018.12.07. 19:02
KD mester írta:

Rám ne tippelj. Én a nevemmel írom oda a véleményemet. No és köszönni is szoktam, ha találkozom valakivel, akit ismerek...

Sajti
Én ugyan nem tippeltem senkire. :D Mindenkire "művésznéven" hivatkoztam. :lol: Hogy ki kit képzel a becenevek mögé, az már mindenkinek a magánügyein, meg a képzelőerején múlik csak.... ;)

sajti

#34 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: sajti » 2018.12.07. 19:19

KD mester írta:
2018.12.07. 19:16
Én ugyan nem tippeltem senkire. :D Mindenkire "művésznéven" hivatkoztam. :lol: Hogy ki kit képzel oda, az már mindenkinek a magánügyén, meg a képzelőerején múlik....
Tipikusan gerinctelen hozzáállás, leírod, aztán nem vállalod. Sajnálatos...

Sajti

KD mester

#35 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2018.12.07. 19:33

Szerintem meg gerinctelen hozzáállásod neked van, meg a haverodnak. ;) Képmutatásból is világklasszis vagy. Nem akarsz indulni esetleg ebből a "sportágból" az olimpián is esetleg, ha lesz? :D

Egyébként igen rád(is) gondoltam. Tőlem megkérdezheted, leírom én neked...

Ja és mit is kéne vállalnom? dys-cus kérdezett én meg válaszoltam.... Kódolt formában, hogy ne kelljen neveket írnom, de azért mégis tök nyilvánvaló legyen neki, kikre is célzok... :D

sajti

#36 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: sajti » 2018.12.07. 19:39

KD mester írta:

KD mester írta:
2018.12.07. 19:16
Én ugyan nem tippeltem senkire. :D Mindenkire "művésznéven" hivatkoztam. :lol: Hogy ki kit képzel a becenevek mögé, az már mindenkinek a magánügyein, meg a képzelőerején múlik csak.... ;)
KD mester írta:
2018.12.07. 19:33
Egyébként igen rád(is) gondoltam. Tőlem megkérdezheted, leírom én neked...
No comment.

Sajti

dyscus

#37 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.07. 19:41

Ez igaz, egyből sejtettem KDmester gondolatát. :P Köszönöm szépen. Vigyázunk egymásra. Rossz szelek fújnak, mondhatnánk amolyan böbdőgőz szerűek. De lehet ürümürü fütty szerű is. Ma már kevés emberben lehet megbízni az audio vbilágban. Vagy írigyek, vagy más politikai nézeted miatt kötnek beléd, vagy csak úgy baszogatnak, mert ez a lételemük. Példul a Zorbán nevű gyűjti mindenkinek az adatát, archiválja a hozzászólásokat. Legutóbb az AVX-en írtak erről.

dyscus

#38 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.07. 19:43

"További jó szórakozást mindenkinek..."
Köszönjük szépen. Neked is megvolt bizonyosan.

KD mester

#39 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2018.12.07. 19:44

Ha idézel, egész szöveget idézz, ne pedig csak kiragadott részeket, manipulatív céllal... gerinctelen egy hozzáállás... ;)

A jó szórakozás pedig kösz, továbbra is meglesz...

dyscus

#40 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.11. 13:03

Szabadidőmben tekerésztem a kísérletezés kedvéért. Gyorsan megtekertem 4 darab egyforma kimenőt:
4XHB OPT foto.jpg
4XHB OPT foto.jpg (357.37 KiB) Megtekintve 1190 alkalommal
Célom az volt, hogy megvizsgáljam, hogy a trafók paramétereire milyen hatással van a huzal feszítés, a hőmérséklet, páratartalom, páros, vagy páratlan dátum. Az elkészített kimenőket ma megmértem, és az alábbi görbe sereget kaptam:
4XHB OPT Bode.JPG
4XHB OPT Bode.JPG (169.28 KiB) Megtekintve 1193 alkalommal
Tanulmányozva a diagrammokat, rájöttem arra, hogy semmilyen következtetést nem tudok levonni belőlük, mert nem írtam fel, hogy melyik, milyen körülmények között készült. :lol: Illetve azért egy paramétert tudok: hurvára nagyon egyformára készültek. :D

dyscus

#41 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.01.25. 14:59

Hobbyból szoktam én mindenféle trafókat tekergetni. :P Egy Barátom utánépítette az AN cég újabb kiadású DAC-ját. Ezen készülékek jellemzője az AD1865 DAC csip, az utána következő I/U konverter transzformátor (k trafó) valamint a csöves kimenet. Mivel nekem is hasonló készülékem van régóta, kimondhatom, hogy ezek a DAC-ok a lehető leganalógosabb hangzásúak. Sok embernek ez erény. Biztosan vannak jobb DAC-ok is, de azokat még nem volt szerencsém hallgatni. Barátom egyik barátjától elkérte Az AN cég ilyen Dac-jában lévű I/U K trafót, hogy ugyan nézzem már meg, nem-e tudnék valami hasonlót hobbyból tekerni, ha ráérek. Egy ilyen k trafó megtekerése sitty-sutty gyorsan meg van. :lol: Így hát nekifogtam, megméreteztem, aztán nagyon gyorsan kidobtam 4 darabot, azaz nem kidobtam, hanem visszafejtettem, mert sehogy sem akart a számomra elérhető maximum műszaki paraméterekkel rendelkezni. Ugyanakkor barátom azt tanácsolta, hogy amennyire csak lehet, hasonlítson az AN trafójához. Ami amúgy valszeg Sowter trafó. Ára csekély 105 GB Font. Nem szégyenlősek a fiúk. Végül az 5. próbálkozásra már egészen jó trafót sikerült rittyenteni. Meg is mértem őket rögvest, mivel kíváncsi természet vagyok, meg hát Vanunu kollegát had egye a fene, ha már "ért" az audio trafók tekeréséhez, ugyanis valahol Békésben egy tornyos kis faluból osztja az észt a témában internet szerte. Aki nem tudná, ő egy kétlábon kihordott agyhalál, és appme néven is szokott rémtetteket elkövetni. :lol:
Komolyra fordítva a szót, egy összehasonlító mérésügyi tesztet kívánok ismertetni két I/U konverterről. Az egyik az AN trafója, a másik meg Dyscus trafó. Először nézzük meg a két produkciót, hogy hogy néz ki:
AN IU Konverter.jpg
AN IU Konverter.jpg (362.03 KiB) Megtekintve 1019 alkalommal
Ez pedig az én konverterem:
Dyscus IU Konverter.JPG
Dyscus IU Konverter.JPG (254.11 KiB) Megtekintve 1018 alkalommal

dyscus

#42 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.01.25. 15:08

Mint látható, a Dyscus trafó kicsit szerényebb kinézetű, nincs rajta permalloy köpeny. Ezért elkészítése kevesebb időt vesz igénybe. Az angol meg ugye azt mondja: The Time is Many, vagy valami ilyesmi. :P Persze az idő Dyscusnak is pénz... :!: :idea: :P

dyscus

#43 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.01.25. 15:31

Nos kezdjük az összehasonlítást, amit majd az idő engedeelmével folytatólagosan fogok elkövetni. Természetesen minden mérést egymás után, azonos körülmények között végeztem. A négyszögjeles mérések kivételével mindig 1 Volt-ot adtam a trafókra. Aprimer és szekunder tekercseket lezártam 600 Ohm helyett 560 Ohmmal. Ez utóbbi érték szabványos.
Nézzük először a konverterek Bode diagarmmjait. Íme az egyik:
AN I U Trafó Bode.JPG
AN I U Trafó Bode.JPG (161.62 KiB) Megtekintve 1019 alkalommal
Mint látható, az átvitel rendkívül egyenes, a sáv széleken az átvitel vesztesége emberi, de állítom denevérfül számára hallhatatlan. Persze ha valaki nagy hifista ismeri a görbe lefutását, az kapásból rámondja, hogy az anomália hallható. :P

A Dyscus trafó görbéje kicsit más lefutású. Hiába, az AN az AN, én meg csak egy Magyar vagyok a nagy büdös vidéken. :lol:
Dyscus I U Trafó Bode.JPG
Dyscus I U Trafó Bode.JPG (161.82 KiB) Megtekintve 1020 alkalommal
Nem mondom meglepőttem jó magam is. Mégis csak érdemes volt szétberhelni az előző 4 trafót. :P A dolgok ilyentén állása nyomán felnagyítottam az átviteli görbéjét a D.trafónak, hogy ferdeszemű kritikusaim, és csillogó szemű barátaim is jól lássák a trafóm átvitelét. Remélem megnyeri mindkét tábor tetszését, illetve elégséges sárga színű tulajdonság keletkezik a szemben álló táborban. :) Íme a zúmolt mérés az átvitelről. 1 vízszintes osztás 1 dB-nek felel meg. A francba! Bizony bizony ez az I/U konverter piszok jó lett. Tudom, hogy ez nem szerénység, de ez van. Gondolom sejtitek, nagyon nagy büszkeség dagasztja mellemet. Mármint a mellkasomat.
Dyscus I U Trafó Zoom Bode.JPG
Dyscus I U Trafó Zoom Bode.JPG (177.21 KiB) Megtekintve 1018 alkalommal

KD mester

#44 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.25. 22:06

A vashenger az AN trafó? gondolom... (Volt szerencsém a napokban olvasni annak a firkálmányait, aki lábon hordta ki az agyhalált. Hát nem gyógyult meg azóta se. Inkább nem kínzom vele magam többet. Milliárdnyi hülyeséget lehet még olvasni a neten azon kívül is... Meg amilyen trafókat azok ott a HE-n tekernek...hálózati vasra. :lol: )

Gondolom a jobbik átvitelű lesz a tiéd? Ja az, most látom a feliratot... Hát szerintem ezt jegyezd meg, hogy tekerted. Jó IV trafóra mindig van igény.

Bartos77

#45 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: Bartos77 » 2019.01.26. 11:44

Igazad van, olyan tahók vannak ott...Múltkor a Bartos77 meg a Lámpagyár.
Nem is szólnak hozzá, biztosan rájuk szólt a mamájuk.

dyscus

#46 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.01.26. 12:06

Bartos77 írta:
2019.01.26. 11:44
Igazad van, olyan tahók vannak ott...Múltkor a Bartos77 meg a Lámpagyár.
Nem is szólnak hozzá, biztosan rájuk szólt a mamájuk.
Mi ez a bölcselkedés kedves kollega?

dyscus

#47 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.01.26. 12:09

KD mester írta:
2019.01.25. 22:06
A vashenger az AN trafó? gondolom... (Volt szerencsém a napokban olvasni annak a firkálmányait, aki lábon hordta ki az agyhalált. Hát nem gyógyult meg azóta se. Inkább nem kínzom vele magam többet. Milliárdnyi hülyeséget lehet még olvasni a neten azon kívül is... Meg amilyen trafókat azok ott a HE-n tekernek...hálózati vasra. :lol: )

Gondolom a jobbik átvitelű lesz a tiéd? Ja az, most látom a feliratot... Hát szerintem ezt jegyezd meg, hogy tekerted. Jó IV trafóra mindig van igény.
Az nem vashenger, hanem prmalloy, vagy mumetall. Ezeket mindig kavarom. :P Jó lett a D trafó, de azért nem kell a medve búőrére előre inni. Várd meg az összehasonlítás végét, illetve a meghallgatási tesztet ugyanabban a DAC-ban. A barátom megígérte, hogy megcsinálja. Én nem fogom hallani.

dyscus

#48 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.01.26. 12:34

Megmértem a fázisátvitelt is. Nagy különbség nincs a kettő között. A D trafó basszusban pár fokkal kisebb eltérést mutat a gyérebb frekvenciák esetén. Ez egybe vág azzal, hogy ennek a trafónak mélyben magasban jobb az átvitele. Az eltérések valszeg jobban látszanának egy jobban kiterjesztett diagrammon, de annak meg audiotechnikailag nincs értelme, hiszen mi szeretjük a 20-tól húszig terjedő sávot. :P Sebaj, semmi gond. Íme a két mérés:
AN I U Trafó Phase.JPG
AN I U Trafó Phase.JPG (135.87 KiB) Megtekintve 949 alkalommal
Dyscus I U Trafó Phase.JPG
Dyscus I U Trafó Phase.JPG (134.65 KiB) Megtekintve 949 alkalommal

dyscus

#49 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.01.26. 13:41

Megmértem a trafókat a szokásos műszerparkommal is. Ezek a műszerek az alábbiak:
DMM Ohmmérő, Grundig precíziós FGV, generátor, valamintPeach Tech 5350 csővoltmérő.
Először mindig az AN trafó adatait közlöm, utána a DYSCUS trafót. Kezdjük szépen sorban:
RDCp=56 illetve 74,9 Ohm
RDCs=56,2 ill. 75,1 Ohm.
Látható, hogy az AN trafó meglehetősen precízen van kivitelezve, bár gyanítom, nem tartalmaz annyi osztást mint a D trafó.
A D trafónak magasabb a tekercsellenállása. Ennek az az oka, hogy az AN trafó egy mérettel kisebb magot használ, mint én. Illetve az én menetszámom egy picivel lehet több is, vagy pedig a két huzal átmérő nem egyforma. Az AN trafót nem lehet roncsolásmentesen kiküzdeni a permalloy hengeréből sajna. Tehát a huzal vastagság csak spekuláció, a vasméret meg kikövetkeztethető, miután a D trafó vasa biztosan nem fér bele a kis hengerbe.

Lp=2,85 H ill. 5H
Ls=2,83 H ill. 4,98H
Az AN trafó induktivitását keveselltem először, de aztán rájöttem, hogy 600 Ohmos illesztéshez tök jó. A precíz kivitelezés az oka mindkét trafó esetében az egyforma p-s induktivitásnak. Mindkét tekercs egyforma, s a menetek ténylegesen egymás mellé vannak tekerve. A Dyscus trafó majdnem kétszer akkora induktivitású, mint az AN. Ennek okát fentebb taglaltam. Ez a különbség megmagyarázza azt a tényt, hogy a D trafónak jobb a mélyátvitele. A magasátvitelben lévő különbséget a tekercs osztásainak kialakítása okozza.

Szórás= 4,55uH, illetve 1,8uH. Ez is az eltérő tekercs osztásnak köszönhető. Mint tudjuk, a tekercsek osztásának növelése négyzetesen csökkenti a szórt induktivitást, és négyzetesen növeli a szórt kapacitást. (Vanunu Appme most nagyon figyeljen, mert amit írok, azt a HE-n előadva saját kútfőből, egyből professzornak fogják hinni trafóügyi kérdésekben, mint ahogy szokott lenni :lol: ) Valójában itt van a kutyus elásva, ez miatt nem egyforma a két konverter trafó. A több osztás miatt az én trafómnak nagyobb a szórt kapacitása. Azt tudjuk jól, hogy a trafók rezonancia frekvenciáját, és annak mértékét többek között a szórt kapacitás is befolyásolja. A rezonancia frekik így néznek ki:
Fr=465,5kHz -13dB az AN trafó esetében, és 760kHz -2 dB a D trafó esetén. Igaz, a Dyscus trafó rezonanciája jóval távolabb esik a hallható sávtól, de sajna jóval magasabb is. Hogy ez a tény hogy befolyásolja a hangminőséget, azt majd a meghallgatáskor lehet detektálni. Lehet, sehogy, lehet egyformán színez a két trafó. Majd kiderül. :) Figyelmes hozzáértő kollegák már biztosan rájöttek, hogyan készíthettem volna jobb (?) trafót. Úgy is van, de azt ne felejtsük el, hogy nekem abból a huzal vastagságból kellett főznöm, amim van. Ennek viszont gazdasági okai vannak. Egy spulnin 16-17 kg rézhuzal van. Hány száz ekkora trafót kellene nekem megtekernem, hogy ennyi rezet elhasználjak? :lol:

Megméártem a fenti műszerekkel a trafók átvitelét is, s mint azt már tudjátok, ez egy kicsit különbözik az ámítógépes mérésektől. A méréseket 1 Volt fesszel végeztem. 2 Volt használata esetén a mélyek már eltorzulnak. A permalloy trafóvasak sajna nem bírják a túlvezérlést. Ezért nem lehet belőlük kimenőt készíteni. Nos az átvitel -3 dB-s pontjai így néznek ki:
11,1 Hz-99kHz az AN esetében, és 6 Hz-360 kHz a D trafó esetén. Nem panaszkodhatom. :lol: Mindezt 560 Ohm primer, és Sekunder lezárással, mint már korábban utaltam rá.
folyt. köv.

KD mester

#50 Re: Audio trafók

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.26. 16:32

Appme ismét beköszönt, a tevecuppogtató formáját neki.... :lol: Ez rendszeresen olvas téged. Minden betűt, amit leírsz... ;)
Igazad van, olyan tahók vannak ott..
Olyanok mint te, meg a karcsi haverod például... ;)

Válasz küldése