PP rendszerű csöves erősítők.

Elektroncsöves elő és végerősítők, phono, DAC IV és egyéb

Moderátor: dyscus

DöG

#101 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: DöG » 2017.03.01. 13:01

Szép! 8-)
És végre egy csöves amiből nem állnak ki a sérülékeny csövek. :D

dyscus

#102 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.01. 15:16

DöG írta:
2017.03.01. 13:01
Szép! 8-)
És végre egy csöves amiből nem állnak ki a sérülékeny csövek. :D
A háttérben lévő nagyágyúból sem állnak ki, pedig abban összesen 17 csövecske lapul. :P

dyscus

#103 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.06. 18:45

Manapság a népek tudományosak lettek, vagy hívők. Nos én is bemutatok itten egy TauCeti erősítőt tudományosan. :lol: Az apropót az adja, hogy szereztem egy FLIR fényképezőgépet, ami nem egy nagy durrbelebumm, de azért érdekes felvételeket készítettem vele az említett erősítő belsejéről. Az első fotón az látszik szemünknek tetsző fényben, hogy mi is a vizsgálódás tárgya:
FLIR0087.jpg
FLIR0087.jpg (99.53 KiB) Megtekintve 2031 alkalommal
Viszont most jön a barba trükk. A kütyü, már mint a FLIR tud infravörös tartományban is érzékelni. A fotón kb 2 percel a bekapcsolás után látható a készülék belseje. Jól látható a fűtés előtét ellenállásainak, a nagyfeszű stab kocka hűtőbordájának, a Zenerek előtét ellenállásainak hője. A célkeresztben a hőmérséklet 44,8Celsius fok.
FLIR0088.jpg
FLIR0088.jpg (132.33 KiB) Megtekintve 2031 alkalommal

dyscus

#104 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.06. 18:53

Az alábbi fotón T+1 perc látszik, mikor még az előbb említett hőtermelő alkatrészek éppen csak langyosodnak.
FLIR0086.jpg
FLIR0086.jpg (125.21 KiB) Megtekintve 2031 alkalommal
A következő fotón már vagy 20 perce műxik a masina. Szemmel láthatóan a csövek is működnek már, sőt, mivel a panel alatt vannak, a felfelé szálló meleg jól "megvilágítja" az egész PCB-t. In situ helyzetben a panelt nem éri hőterhelés, mivel a csövek alatt helyezkednek el.
FLIR0122.jpg
FLIR0122.jpg (107.98 KiB) Megtekintve 2029 alkalommal

robi-k

#105 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: robi-k » 2017.03.07. 19:53

Hasznos eszköz! :)

dyscus

#106 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.16. 11:26

Nos a PP erősítők terén is történik egy, s más. Például most készül egy Baby Huye erősítő. Az alábbiakban a beforrasztott PCB látható. Ezen erősítő 2X10 Wattos, a Baby Huey továbbfejlesztése, annak tökéletesített változata. Nagyon muzikális, zenei hangú produktum. Korábban írtam már, hogy a készülék hangjának minőségéért 60, vagy több százalékban a kapcsolástechnika felel. A tulajdonomban lévő ilyen készüléket tavaly volt szerencsém összehasonlítani egy magyar gyártó csilivili méregdrága készülékével. Nos nem kellett szégyenkeznem. Az a készülék szép volt. Az enyém meg jó hangú. Ezzel a kütyüvel 90dB érzékenységű hangfallal egy lakótelepi szobában koncert élményt lehet előállítani. A kis teljesítmény ne zavarjon meg senkit: az erősítő mért adatai a teljes kivezérlés során is helytállóak. Ha kész lesz ez a project, akkor ezt is megfogom mérni. A kapcsolási rajza alant látható:
Hulye Baby Kapcsrajz.JPG
Hulye Baby Kapcsrajz.JPG (391.69 KiB) Megtekintve 1914 alkalommal
A PCB fotóján látszik az alkatrészek származása is. Ehhez annyit teszek hozzá, hogy a beszerzést nem én intéztem, így sajna kimaradt egy-két cucc, amit sürgősen pótolni kellett. Bízok benne, hogy a 4db Beyschlag ellenállás az anódkörben, illetve a 4 műszerellenállás a segédrács körben nem fog a hangminőség rovására menni. Íme a beültetett NYÁK lemez. A lemezt én terveztem, én fotóztam, én marattam, én fúrtam, s én garantálom azt is, hogy nincs lakkozva, szitázva, de az elrendezése megfelel a high end alsószéle közepe szintjén lévő szokásoknak. Például nem cserélném el egy Jadis 300B 8Wattos villanykörtés erősítőért, habár annak árfekvése 8-szor magasabb. Doboza a szokásos funkcionális, egyszerű könnyen elkészíthető acéldoboz lesz. Ennek a kivitelnek meg van az az előnye is, hogy jól árnyékol. Az utánépítőknek a NYÁK lemez tervét szívesen átadom. Viszont tudni kell, hogy az erősítő kiváló tulajdonságai csak teljesen szimmetrikus kialakítású kimenővel valósulnak meg.
20170313_183150.jpg
20170313_183150.jpg (353.75 KiB) Megtekintve 1913 alkalommal

emersys

#107 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: emersys » 2017.03.16. 22:25

Szép, de a csöves táp nélkül ne akarj csöves hangzást, vagy egy jó hibridet utolérni :P :P :P

dyscus

#108 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.17. 00:13

emersys írta:
2017.03.16. 22:25
Szép, de a csöves táp nélkül ne akarj csöves hangzást, vagy egy jó hibridet utolérni :P :P :P
Az a szerencséd, hogy csak viccelsz. :lol:
Szeretettel várlak egy "összehallgatásra". :P
De tényleg komolyan, kíváncsi lennék egy jó hibridre, de ugye olyan nincs. :lol: Tudom, mondja ezt egy kimenő trafó gyártó szaki. :lol:

emersys

#109 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: emersys » 2017.03.17. 19:03

Viccet félre téve egy bajom van csak.. Messze vagy és nincs kedvem egyedül ennyit autózni.. :(
De szívesen mutatnám meg, ne csak én halljam ennyire félre.. :)

robi-k

#110 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: robi-k » 2017.03.17. 21:09

Ha Fehérvár közelében élsz, akkor nálam (vagy nálad) meghallgathatjuk az én TauCeti MK3-mat. Így eloszlanának a kételyeid, hogy csöves táp nélkül is remekül szól a csöves erősítő ;)

emersys

#111 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: emersys » 2017.03.17. 22:22

Szia.

Győri vagyok. Nincsenek kételyeim, Dys-Cus tudja hogy talán ezt mire írtam..
De ha már itt tartunk akkor feltehetjük fordítva is a kérdést nem? Hallottad már a Tacutetit csöves Táppal? ;)
Azt azért ne felejtsd el, hogy az anód tápfeszt modulálod.. Félvezetős dióda és dióda közt is óriási különbségek vannak hangban.. és itt még nem is beszéltünk csöves egyenirányításról , pedig egészen a fázis fordító fokozatig nem vagyok bent biztos, hogy nagy hátránya lenne hangban..
De persze ha nincs viszonyítási alap, nincs miről beszélni..
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára emersys 2017.03.17. 22:28-kor.

dyscus

#112 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.17. 22:24

emersys írta:
2017.03.17. 19:03
Viccet félre téve egy bajom van csak.. Messze vagy és nincs kedvem egyedül ennyit autózni.. :(
De szívesen mutatnám meg, ne csak én halljam ennyire félre.. :)
Én lakok messze? Na ne má'. Akkor Te milyen messze lax? :lol:

dyscus

#113 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.17. 22:26

robi-k írta:
2017.03.17. 21:09
Ha Fehérvár közelében élsz, akkor nálam (vagy nálad) meghallgathatjuk az én TauCeti MK3-mat. Így eloszlanának a kételyeid, hogy csöves táp nélkül is remekül szól a csöves erősítő ;)
Nincs annyi papírzsepi a földön, amennyit tele nem sírnának, hameghallgatnák a TC.t. :P

emersys

#114 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: emersys » 2017.03.17. 22:30

Ugyan DysCus, nem kell a nagy a szöveg.
Mikor lent voltunk a nagy terembe egy csöves se verte kenterbe a hibridet, Kd-vel hallgattuk együtt.
Persze tudod, utólag már minden szép, és mindenki azt mond amit akar.. ;)

Akkor még elégedetten beszéltél a hibridről, egyenesen azt jelentetted ki, ez volt a legjobb eddigi hibrid, most már azóta megint a szokásos szöveged van. Hogy sose hallottál jót , nincs mélye stb stb , vicces azért.
Beszéltük akkor is, hogy ne csak a te rendszeredben vizsgálgasd a láncot, az ugyanis Fals adat ha más hsz-en meg elvérzik....
Akkor még az ARC volt a csúcs, most meg a Tauceti? :lol:
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára emersys 2017.03.17. 22:41-kor.

emersys

#115 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: emersys » 2017.03.17. 22:39

De mielőtt még nagyon belemennél a témába, nem érdekel az ügy ilyen szinten.
Számomra ez nem versengés.
Én egyedi kapcsolásokkal dolgozok, egyedileg összemagolt komponensekkel. Te pedig kész kapcsolásokat raksz össze saját kimenőddel, és azt is leszögezhetjük, hogy nem válogatod az alkatrészeket bent. Összerakod és kész, egy bizonyos szintű alkatszébázisal, azzal már nem foglalkozol, hogy ezek hangilag hogy hangolják a láncot.. Szóval nem egy úton járunk, ezt is megbeszéltük már rég.

Vita ne legyen ebből, ha kérhetem, mert ebbe tényleg nincs ennyi.. :D

dyscus

#116 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.18. 00:50

emersys írta:
2017.03.17. 22:30
Ugyan DysCus, nem kell a nagy a szöveg.
Mikor lent voltunk a nagy terembe egy csöves se verte kenterbe a hibridet, Kd-vel hallgattuk együtt.
Persze tudod, utólag már minden szép, és mindenki azt mond amit akar.. ;)

Akkor még elégedetten beszéltél a hibridről, egyenesen azt jelentetted ki, ez volt a legjobb eddigi hibrid, most már azóta megint a szokásos szöveged van. Hogy sose hallottál jót , nincs mélye stb stb , vicces azért.
Beszéltük akkor is, hogy ne csak a te rendszeredben vizsgálgasd a láncot, az ugyanis Fals adat ha más hsz-en meg elvérzik....
Akkor még az ARC volt a csúcs, most meg a Tauceti? :lol:
Tényleg az volt addig a legjobb hibrid.De véleményem szerint nem érte el egy jobb tiszta csöves képességeit. ;)
Hol olvastál tőlem olyat, hogy a TauCeti jobb mint az ARC. Hmm? Azon dolgozok, hogy olyan legyen, . 4 cső a 8 ellenében. Nagy siker lenne, de csak álom...
A TC egy hosszú fejlesztés eredménye, nem koppintás. Viszont nem tagadom, sok ARC is van benne. Azt mondhatom, a TC fejlesztése, és mások ARC koppintása volt az a folyamat, ami által megtanultam kimenőt tekerni, ami nem egyenlő a tekercsek feltekerésével. Kevés olyan ARC típus van, amihez nem tekertem már kimenőt. A DIY mozgalom fejlődik. Fű alatt. Valamennyi rálátásom van, s elmondhatom az SE szerelmesek bánatára, hogy 3 PP-re jut 1 SE építés abban a szegmensben, ahol trafóimat használják. Viszont az is igaz, hogy mostanában senki nem keres azzal, hogy hibridhez mindenféle illesztőt tekerjek. Pedig lenne elképzelésem,csak időm nincs a megvalósításra.

emersys

#117 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: emersys » 2017.03.18. 08:52

Az a baj, hogy elég tág fogalom ez a hibrid történet. Aki egy sima quad 405 elé betesz egy csöves fokozatot, az onnantól már az esetek 99%ban hibridnek számít. Mivel nincs is erre definíció, így igazából jogos is valahol. Én azt gondolom ugyan ez a helyzet egy csöves esetén is. A táp rész szilícium félvezetőkkel van megvalósítva, mert így az egyszerűbb és olcsóbb főként p-p nél a magasabb áramfelvételek miatt. Ilyen esetben itt sem igazán helytálló tehát a "tiszta" csöves megfogalmazás, nem beszélve arról ha a kapcsolásban az áramgenerátor egy fet. Én azt gondolom, hogy az én hibridem, s a te csövesed közt az igazi különbség az a kimenőtrafó lesz..feszültséget nálam is csak cső erősít, melynek Tápjai szintén csöves. A tranzisztoros kimenő fokozat csak áramerősítést és feszültség követést végez. Visszatérve tehát ha pl egy dn2540 nem szentségtörés egy "tiszta" csöves kapcsolás meghajtásában akkor egy hibrid tranyós feszkövetője mért lenne az? Végül eljutottunk a végére, a kimenőtrafóhoz. Ez talán a csövesek legkênysebb pontja, valljuk meg.., És ha ez szar, akkor simán mély hiányos lesz, sávszélesség hibás stb stb, és még a vas anyaga szóba sem került.

Vonja le mindenki a saját következtetéseit ezek alapján..

dyscus

#118 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.18. 10:15

Nos valahol igazad van, tényleg a csövi sem tiszta csövi, ha félvezetőt használunk benne. A trafó sok mindent megmagyaráz, és nyilvánvalóan van egyfajta sajátsága, ami benne van a hangban. De ezenkívül sok tényező van, mint pl maga a teljesítmény erősítő rész kapcsolása, gondolom fázisforgató sem kell a hibridbe, illetve a quázi "tökéletes" tranzisztoros szimmetria, sőt tükörszimmetria, illetve a csövek asszimetriája, a kimenők nem egyformasága. Én nem értek a tranyós kapcsolástechnikához, de kérdem, van e olyan végfokozat megoldás, amit normál, és fázisfordított jellel hajtandó, mert ha van, akkor lehetne követni a csövi architektúrát. Lobban a szikra! Mi lenne, ha két egyszerű, de kisebb teljesítményű tranyós végfokot hídba tennénk, és azt hajtanánk egy abszolult szimmetrikus csöves feszültség fokozattal. A hangszóró földfüggetlen lenne, s megvalósítható lenne az ARC féle dupla visszacsatolás.
Ez lenne az igazi DHT kapcsolás. (Dyscus féle Hibrid Topológia) :P
Tegnap megigértem a monoblokkok fotóját. Ím lássátok.
DSCF0032.JPG
DSCF0032.JPG (753.55 KiB) Megtekintve 1804 alkalommal
IMG_4235L.jpg
IMG_4235L.jpg (200.47 KiB) Megtekintve 1801 alkalommal

emersys

#119 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: emersys » 2017.03.18. 10:53

A Hibridem kimeneti fokozata egy AB osztájú komplementer szimmetrikus (tripla darlongton) emmitterkövetős kapcsolás. Ez a topológia fázishelyessen követi az eredeti jel (csöves meghajtás) fázisszögét. Csak áramgenerátor szerepet tölt be gyakorlatilag a csöves feszültségerősítő fokozathoz. Érthetőben: emiatt a fokozat miatt költhetsz a kimentre hsz—t.. Ez a fokozat tehát már nem erősíti tovább a csöves meghajtás feszültségét, ellentétben egy csövessel ahol a végcső amelett hogy áramot, de még feszültséget is tovább erősíti (tehát nem csak követi az eredőt de itt cső van a csövesnél ugye és ez fontos a hangzás miatt). És én ebben látom a kulcsfontosságot az én hibridem és egy sima quad 405elé kötött csöves illesztőhöz képest. Ott ugyanis a quad 405 feszültséget is erősít és a félvezetős feszültség erősítő fokozat miatt jön vissza az a bizonyos "tranyós hangzás".
Bocs, de ezt másképp nem tudom már leírni.. :)

És nem véletlen traktállak a csöves táppal, mert a meghajtó fokozat nem mindegy , hogy milyen eszközzel előálított dc tápfeszt modulál.. ha itt jó csöves táp van, az igen sokat tud még lendíteni a dolgon hangilag.

emersys

#120 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: emersys » 2017.03.18. 10:57

Jól néz ki amúgy a két monoblokk. Grat hozzá.

dyscus

#121 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.18. 11:06

Értem én mit írsz, semmi gond vele. Te is impedanciát illesztesz a hanxóróra.

"ha itt jó csöves táp van, az igen sokat tud még lendíteni a dolgon hangilag."
Jó, jó, de mit csináljak, ha nélküle is jó a hang? :) Így szeretik, miért változtassak rajta, ráadásul jelentősen drágítana is.

emersys

#122 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: emersys » 2017.03.18. 11:19

Amíg nem próbálod, nem is tudod, mindig lehet egy picit azért feljebb menni. Ez a fejlesztés végülis nem?

dyscus

#123 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.18. 13:11

Igen. Csak egyszer végét kell szakítani a fejlesztésnek.

dyscus

#124 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.21. 14:22

Ha valaki nem emléxik: akkor tudni kell, hogy a Baby Huey kiváló EL84-ekkel megépített erősítőt modernizáltam, ha úgy teccik ARC-sítettem, amennyiben CFB-t alkalmaztam a végcsöveknél. A kapcsolási rajz fent van itt, korábban a szerelt PCB-t is feltettem ide. A project elkészült, ezért gondolatébresztőnek, kedvcsinálónak, és persze dicsekvésből (ha ezt kihagyom, akkor előbb utóbb úgyis a fejemhez vágják :lol: ) felteszek ide néhány képet. Először is nézzük meg a külsejét:
20170321_135411.jpg
20170321_135411.jpg (227.35 KiB) Megtekintve 1757 alkalommal
20170321_135732.jpg
20170321_135732.jpg (223.89 KiB) Megtekintve 1754 alkalommal
Az erősítő elkészítésének az adott lökést, hogy egynek a hangjával nem tudok betelni, ezért kell 2. :lol:

emersys

#125 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: emersys » 2017.03.21. 19:17

Dys-Cus magát a vas lemezeket "kívülről körben" kezelted valami lakkal amúgy, hogy ne korrodálódjon?

dyscus

#126 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.21. 19:25

Az erősítő egyszerű felépítését, és a dobozában való szereltségét az alábbi képen láthatjátok. Persze a szerelést lehet kritizálni, de mint tudjuk a hangba minden beleszól, így a kábelek vezetése, és az egyéb böngék elhelyezése is. A belső kialakítás kísérletek következménye. Azért választottam ezt a módot, mert ez a készülék (már mint a Huye Baby) ebben az állapotban szolgáltatja a hangja legjavát. Nem mondom, hogy nincs jobb, a TauCeti az biztosan jobb, meg az ARC D51 is, de az AI300 az már nem. Ez a készülék egy -csöves szemmel- kistorzítású cucc, aminek igen zenei hangja van. Előnye a szimmetrikus felépítése, és az ugyancsak minden paraméterében szimmetrikus kimenő, ami 6,3 Ohmos illesztésével bármilyen hangfalat kihajt 89dB érzékenység felett. Igaz, nem bálteremben, hanem csak lakószobában.
Két dologra hívom fel a figyelmet:
Az egyik a poti. Tocos márkájú, cca. 30 Ojró-ba kerülő jószág. Az együttfutása jó, a hangja is jó, és ami a legjobb, érződik rajta az idő állóság. Tekerés közben az ember mind az ujjaival, mind a fülével érzékeli, hogy huhh, most adom a kakaót. Nem nőies, hanem férfias, meg kell fogni a gombját, érzed a súrlódás bumfordiságát. Szóval jó, tartós anyag.
A másik cucc a bemeneti RCA aljzat. Réz, komenyista, azaz vörös. Nem is olcsó, de nem is drága. Ha én veszem, akkor viszonylag olcsó. Ha az asszonnyal vetetem, akkor: hülye vagy ilyen szarért ennyi pénzt nem adunk ki. Nagy előnye, hogy réz. Nem aranyozott, nem tellúriomozott, meg palládium sincs benne, uránról nem is beszélve. Nincs rajta a fémbevonatos vackok (lsd. WBT) bevonat-réz közötti határréteg, ami egy átmeneti réteg. Egy elektron számára ez olyan, mint amikor beugrunk a vízbe. Vagy mikor a fény az ilyen sűrűségű közegből az amojan sűrűségű közegbe hatol. Óh Istenek! Mit tesz ez a macera a hanggal, és akkor még nem is beszéltem az RCA apu-anyu kapcsolatról, ami ráadásul nem is zaftos. :lol: !Precíz jószág, csavarral, de forrasztással is rögzítheted a drótot rajta. Szóval mindkét eszközt ajánlom figyelmetekbe. Nos elkalandoztam, íme a fénykép:
20170321_131526.jpg
20170321_131526.jpg (288.2 KiB) Megtekintve 1744 alkalommal

dyscus

#127 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.21. 19:33

emersys írta:
2017.03.21. 19:17
Dys-Cus magát a vas lemezeket "kívülről körben" kezelted valami lakkal amúgy, hogy ne korrodálódjon?
Nem lakkozom, hanem összeszorítás előtt egy leheletnyi szilikonzsírral kenem be. Ez durva művelet, mert mindig elvágom a kezem. :P Összeszorítom, majd a kitüremkedő mikrogrammnyi szilikont egy Paloma márkájú papírzsepivel eltávolítom. Ezzel a módszerrel elzárom a levegő elől a lemezek közötti kapillárist, és a felszíni védelem is megtörténik. Tudod, ha szét kapsz egy régi trafót, akkor a vasmag külső felületéről általában 2mm-re, a sarkoknál akár 5-re is "berozsdációt lelsz. A módszerem remélem ezt megakadályozza. Persze van egy Barba trükk is, az pedig a kémia. A zsírok bomlanak zsírsavakká, amik megint csak korróziót okoznak. A szilikon zsírnak nincsenek zsírsavai.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dyscus 2017.03.21. 19:38-kor.

dyscus

#128 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.21. 19:38

Tehát leheletnyi, élelmiszeripari célra használható szilikonzsír. LEHELETNYI! Ilyen minőségi anyaghoz 400 forintért 5 évnyi mennyiségben hozzá lehet jutni a BBQ készülékeket is áruló boltokban. Azzal reklámozzáka, hogy nem ég oda a felsál, ha a rácsot ezzel bekened. Amúgy a felsálnak nem kellene odaégnie egy picit sem. :P

dyscus

#129 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.21. 19:40

A lakk szar: lepattog a vasról. Előbb utóbb. A zsír nem tud pattogni. Láttál te már 120 kilós tornászt? :lol:

dyscus

#130 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.21. 20:09

Nézegetem, hogy mit is csináltam még ma, s fejemben felpattantak az emlékek. :lol: Mértem is. Tudom, kihívó, kirívó viselkedés. Sokkal elegánsabb leszimulálni, leírni, aztán nem megépíteni. Én majdnem fordítva csinálom. Megtervezem, megépítem, megmérem. Nem szimulálok. Tényleg fáj a karom. :P Ha a mérés szar, akkor a megépített kütyün változtatok. Na persze nem sokat, max kicserélek egy ellenállót, vagy átkötöm az NFB-t. Ez utóbbi mindig előfordul. Erősítőimben 4 féle bekötés mindenféle variációja rossz, csak egy stimmel. Mindig elfelejtem melyik a jó. :) Szóval vissza a mérésre. Azokat a szokásos módon végeztem. Ámítógéppel az ámítástechnikusok örömére. Lássuk a Bode diagrammot: Jól látható, hogy a fősodratú frekvenciákhoz közelebb eső sávban az anomália kissebb, mint a fősodratú frekvenciák felett egy oktávval lévő 20kHz-n. Szerintem ez jó. Szerintetek is?
Aladar HB Bode.JPG
Aladar HB Bode.JPG (169.47 KiB) Megtekintve 1730 alkalommal
Tapasztalatom az, hogy a 20-kán lévő -0,5--1,2 dB esés a részletezett hangképet még éppen nem szünteti meg, de viszont szép kerek, sokáig hallgatható hangot ad. Basszusban, viszont nincs pardon! A kimenőt úgy kell elkészíteni, hogy a vas a nagy energiájú bassztól se telítődjön túl. Ha a nagy energiát lespóroljuk, ványadt hangképet kapunk.
Nagyon fontos paraméter szerintem a fázis-freki diagramm. Lényeg, hogy a közlő eszköz (erősítő) ne változtassa meg az eredeti jel "idősíkban" elhelyezkedő finom felharmonikus tartalmát, annak a térben való elhejezkedését, hisz ez alapján tudjuk a hangszerek típusait megkülönböztetni. Főleg, hogy nincs ráírva mondjuk egy kétkeresztes dó hangra, hogy az mi, s hol született.
Íme a fázis diagramm a fősodratú frekvenciák tartományában:
Aladar HB Phase.JPG
Aladar HB Phase.JPG (131.13 KiB) Megtekintve 1726 alkalommal

dyscus

#131 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.21. 20:17

Úgy látom még belefér a torzítási diagrammok felvétele. Panasz ezekre sem lehet. Ezek a mért adatok a csöves technika maximumát mutatják, legalábbis a hangtechnika szférájában. De mint tudjuk mi itt élvezkedünk. :P
Nos lássátok:
Aladar HB THD.JPG
Aladar HB THD.JPG (188.95 KiB) Megtekintve 1719 alkalommal
Aladar HB IMD.JPG
Aladar HB IMD.JPG (230.73 KiB) Megtekintve 1719 alkalommal
Ezek azért elég jó adatok. Még extra echte USA kimenővel, tantál, sőt Tantallum ellenállóval, meg Vcap kondikkal, de még közvetlen fűtésű triódákkal, vagy varjúhájjal sem lehet túlszárnyalni. :lol:

dyscus

#132 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.21. 20:20

Folytatás lesz, a néccögátvitellel. Bár felesleges mutogatni, de azért hátha lehet valami okosságot meglátni benne.

dyscus

#133 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.22. 10:46

Ahogy ígértem, itt a fojtatás a néccög jelekkel. Bár ilyenek a zenében nincsenek. Ennek ellenére mindenki kíváncsi rájuk. Azért van egy értelmetlenség, az pedig a 20Hz-s négyszögjel. Aki tudja, hogy mi is valójában a négyszög jel, az azt is tudja, hogy a 20Hz-s jel skubizása már értelmetlen, mivel közel van a 0 Hz-hez, amit pedig egy kimenőtrafós csövi nem tud átvinni, tehát mindenféleképpen nagyon tetőeséses válaszjelet láthatunk. Az egész csak arra jó, hogy a tranyósok gazdái cseszegessék a csövesek gazdáit vele. Ámbátor nem nagyon lehet látni sem ilyen, sem olyan négyszögjeles mérést errefelé. Sajnos a projectek egy része beragad a szimulátorba. De az is lehet, hogy csak a kollegáknak nincs szkópjuk... :) Nos a fentiek miatt innentől kezdve nem teszem fel a 20Hz-s válaszjelet. Mert minek, meg azért sem, mert nálunk sokkal jobban hozzáértők sem teszik ezt, pl a Stereophile szaklapban sem. Hiába a nyugatiak előbb járnak mint mi. :lol:
Íme a fotók, s hogy mit láttok, az a képből kiolvasható.
20170321_112849.jpg
20170321_112849.jpg (186.53 KiB) Megtekintve 1684 alkalommal
20170321_112920.jpg
20170321_112920.jpg (177.6 KiB) Megtekintve 1689 alkalommal

KD mester

#134 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.03.22. 19:21

Na, akkor ez egy jó vas legalább. Annak ellenére, hogy csöves. :lol:

A 0,08% thd is egész jó eredmény. Annál kisebbre nem is érdemes már törekedni, mert minek? Ez már annyira alacsony, ami nem mérvadó...

dyscus

#135 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.03.23. 09:10

Na ja! Egy kis harmonikus mindig kell, az adja a csöves hangot. :P
Hétvégén jösz félegyházára?

KD mester

#136 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2017.03.23. 19:15

Nem...

dyscus

#137 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.02.08. 16:13

Megint tekertem egy kimenőt EL84-es csőhöz. EI84-es alacsony NI ötvözetű vason, 43,5mm-es pakettel van kivitelezve. Szimmetrikus, amit az adatokból is láthattok. Természetesen CFB tekerccsel, és UL leágazással is fel van vértezve.
Np=2700
Nsz=96M
Lp=38H
RDC=2X140 Ohm
fr=232kHz
Az átvitele a mellékleten látható.
A négyszögjel átvitele kitűnő. Nem fotózgattam le, hiszen senki sem tesz fel ilyen fotót az általa tekert trafóról. Akkor én minek dicsekedjek?
HB 2018 02 Bode.JPG
HB 2018 02 Bode.JPG (188.57 KiB) Megtekintve 1452 alkalommal

Konzol

#138 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2018.02.08. 19:04

Jól néz ki a görbe!

dyscus

#139 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.06.20. 18:34

Korabeli fotók szerint 2004-ben hoztam ki a műhelyembe szeretett erősítőmet utoljára. Ez egy ARC D51 replica. Fontos a típusjelzés, mivel a D sorozatú erősítők voltak az ARC gyártmányai közül a legjobbak. Egy biztos, hogy a Diyeramp volt az alapja az összesnek.
Tegnap kitaláltam, hogy ki kellene puceválni a portól az erősítőt, meg le is kellene ellenőrizni a beállításokat ennyi idő után, át kellene nézni az ellenállókat, nem e pirul valamelyik. Nos ez utóbbit nem találtam. :D
A készüléket talán itt kevesebben ismerik, de viszont az elejét már mindenki látta a valóságban, vagy a neten. ezért itt van hátúlról. Mint ahogy a szépreményű Oláh Ibolya énekelte anno:" Neked bedőlök ha akarod ma". Szóval ARC D51 hátúlról:
20180620_141752.jpg
20180620_141752.jpg (288.37 KiB) Megtekintve 1362 alkalommal
Kicsit vissza szerkesztek: Ez nem egy mai ARC, ez nem egy egyszerű, kapásból lemásolom kütyü, ezt nem lehet háromszög mérésekkel megítélni. Ez az Erősítő. Biztos van jobb, de én még nem hallottam azt. Erősen szubjektív a megítélés. Viszont el kell mondanom, a gyárival soxor összehallgattuk már. A differencia minimális. Egy SE rendszerű kütyü viszont nem tudja megközelíteni. Amúgy meg nagy az örömöm: Az SE hívők egy része már tranyósban gondolkodik. Ennek két oka lehet. Az SE rosszabb mint a tranyós, vagy azért sem építünk a DysCus által kedvelt PP erősítőt. :lol: Viszont hál Istennek, az ARC nevet, filozófiát sikerült népszerűvé tennem. Már itt is: https://www.hobbielektronika.hu/forum/c ... se?pg=2024
ARC erősítőt akarnak építeni. :lol: Lehet, de legalább az ajánlott alkatrészkészletet kellene használni a téveszmék helyett.

dyscus

#140 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.06.20. 19:36

Mielőtt valaki nagyképűséggel vádolna, javítok. Az alap készülék az M60 volt. Abból lett a DiyerAmp. Viszont mindkét erősítőnek ugyanaz a kapcsolása. A D51-et az ARC nagyon tovább fejlesztette.

dyscus

#141 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.06.21. 14:42

A D51-ben elég vegyes a csőkészlet. A végcsövek Winged C 6550, illetve 6H8C, azaz amerókaiul 6SN7G. Ezek a csövek hadicsövek, volt egy ládára való belőlük, s a láda minden csöve gyárilag azonosra volt összeválogatva. Az évek folyamán a 8db csőből egy kezdett el gyengélkedni, amit ki is cseréltem, talán 4 éve. A bemeneti rész csövei ECC83-ak a nemessebbik fajtából, ugyanis Telefunken gyártmányúak. A fotón ezek látszanak.
20180620_141900.jpg
20180620_141900.jpg (225.5 KiB) Megtekintve 1327 alkalommal
Ezeket a csöveket az tudja értékelni, aki közvetlenül hallotta már szólni mondjuk egy Tungi ECC83 után. Az erősítő más lesz tőle dinamikában, részletező képességben, és hangszínezetben.

dyscus

#142 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.06.21. 15:00

Az erősítőben nem sok állítási lehetőség van. A -Ug feszültséget 2-2 potival lehet beállítani: az egyik a feszely nagyságát szabályozza a táppanelen, a másik az erősítő panelján a két végcső áramának kiegyenlítését végzi. A harmadik potival az AC szimmetriát kell beállítani, ami a torzítást hívatott minimalizálni. Az állítást a DiyerAmp-al megegyező módon kell elvégezni. 4 év után nem sok állítani való volt. Az AC szimmetria nem mozdult el, a végcsövek árama kisebb lett, 50mA-ről 45, illetve 43mA-ra csökkent a két végfokban. Viszont a csövek árama a szimmetriát nem vesztette el. Ebből is levonható az a tanulság, hogy érdemes megbízható alkatrészeket használni. Sajnos azt viszont nem tudom megmondani, hogy összesen hány órát ment már az erősítő. Kb. 8 éves, de közben építettem más végfokokat is, s azokat is hallgattam hoszabb rövidebb ideig.
A képeken a táp panel, valamint egy erősítő panel látható.
20180620_141919.jpg
20180620_141919.jpg (296.72 KiB) Megtekintve 1323 alkalommal
20180620_141931.jpg
20180620_141931.jpg (307.22 KiB) Megtekintve 1321 alkalommal

dyscus

#143 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.06.26. 09:45

Rézfaszú bagoly

#144 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2018.06.26. 21:44

Elég sok tévedés van benne, az már igaz. De ki ez az író??

dyscus

#145 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.07.03. 15:05

Hogy ki az írója? Nem tudom, de több a valóság benne mint a melléfogás. Az biztos, velem eggyütt az író nem szilícium párti. :lol: Ez a lényeg.
Végül is ezért tettem be a linket.

Sanyaaa

#146 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2018.08.10. 16:32

Teszek már fel képet én is a PP-mről.
Csatolmányok
PP hátul.JPG
PP hátul.JPG (1.05 MiB) Megtekintve 1308 alkalommal
SAM_3017.JPG
SAM_3017.JPG (1.37 MiB) Megtekintve 1307 alkalommal
PP elöl.JPG
PP elöl.JPG (1.14 MiB) Megtekintve 1307 alkalommal

delta54

#147 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: delta54 » 2018.08.11. 09:25

Sanyaaa írta:
2018.08.10. 16:32
Ügyes vagy,szépen megcsináltad!

dyscus

#148 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.08.11. 11:04

delta54 írta:
2018.08.11. 09:25
Sanyaaa írta:
2018.08.10. 16:32
Ügyes vagy,szépen megcsináltad!
És most már jól is szól!
De készül egy jobb. Egy igazi Diyeramp.

Sanyaaa

#149 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2018.08.11. 11:49

Köszönöm!
Folyamatban van már az új, csak lassan haladok, mert sok a meló..
A kimenő csere tényleg hatalmas javulást hozott minden téren!

dyscus

#150 Re: PP rendszerű csöves erősítők.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.01.07. 12:43

A mi nap tobzódtam. ARC "jellegű" csöves erősítőkkel, mint a képen is láthatjátok:
DSCF0063.JPG
DSCF0063.JPG (313.44 KiB) Megtekintve 1178 alkalommal
A fekete színű készülék nálam járt vendégségben, csöveket kellett benne cserélni, leporolni, meg méregetni. Persze ha már így alakult, akkor meg is hallgattam alaposan, s hangját összevetettem az ARC M60HD készülékkel, amit mostanában nagy előszeretettel hallgatok. A vendég erősítő 1983-ban gyártódott, pontos típusát az alábbi képen láthatjátok:
DSCF0007.JPG
DSCF0007.JPG (362.25 KiB) Megtekintve 1179 alkalommal

Válasz küldése