SE rendszerű erősítők

dyscus

#1 SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.08. 10:00

Legyen ilyen téma is.

dyscus

#2 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.08. 11:33

Az egyik somszédom megkért, hogy készítsek neki egy erősítőt, mert kedvet kapott a zenehallgatásra. Azt mondta valami egyszerűt szeretne, s ezért a sok lehetőség közül kiválasztott egy 300B SE erősítőt. Pontosabban SE-t akart, én meg ajánlottam egy kapcsolást hozzá. A készülék monoblokk kivitelben készül el. A kapcsolás kiválasztása után legelőször a 3 legfontosabb alkatrész közül a kimenőt készítettem el.
A 300B csövet a szakirodalom 3k illesztésre ajánlja. Mindezt 350 V anódfeszültség, és 60 mA katódáramnál. Ekkor a csőből 8 Wattot tudunk kiszedni -26dB második harmonikus torzítás mellett. A torzítás kicsit soknak tűnhet, a teljesítmény meg kevésnek, de ez egy SE erősítő lesz. Senki ne várjon tőle high end hangot, vagy gatya lengető hangerőt, de el kell ismerni azért egyes műfajoknál meglehetősen szép hangja van egy ilyen erősítőnek. A kapcsolást később mutatom majd be. Mivel éppen hálózati trafót tekertem a repülőmodellemhez :lol: , így rittyentettem egy kimenőt is a 300B-hez. Az átvitelét az alábbiakban láthatjátok.
300B OPT 3k 6,3 Ohm Bode.JPG
Gondolkodtam, milyenre tekerjem ezen trafót. Törekedjek a nagyon mély átvitelre, vagy inkább készítsek egy AN stílusú kimenőt. Úgy döntöttem, mivel sokan fogják hallgatni, meg kb 50Hz-s alsóhatárfrekis dobozzal fogják hallgatni az AN stílust választom. Az AN ügyesen kezeli ezt a kérdést, mikor is tudván, hogy a torzítás a mélyhangok környékén jelenik meg először, illetve a hangsugárzó meghajtása is kicsit kócos a rezonancia frekvencia környékén, a mélytartományt elhanyagolja. Ezzel sok jót tesz egy SE fan fülének. Ha nincs mély basszus, akkor a középhangok tisztábbak, mivel csökken a hangfal Doppler torzítása, nagyobb kivezérlésre kezd torzítani az erősítő, könnyebb kimenőt tekerni. Ráadásul a fül az aggyal együtt "kipótolja" a mélyhiányt, valamint bekalkulálja, hogy az átlagos, nem zenehallgatásra kialakított szobákban a hangszórók átvitele egy púpot tartalmaz a 40-150 Hz-s tartományban. Ezen kívül az AN ajánlja a hangszórók sarokba helyezését is. Ha megnézitek a görbét, akkor a megszokott kimenőimmel ellentétben itt az átvitel 20Hz-n -2 dB. Ezzel párszáz menetet megspóroltam, de viszont nagyon szép lett a trafóm átvitele, sőt a mainstream frekvenciákon a négyszögjel átvitel is. Mint majd láthatjuk a képeken. Az SE trafók tekerése eléggé körülményes. Ennek oka az, hogy csak 1 primer tekercs van benne, ami ráadásul a légrés miatt sok menetből áll. A nagy menetszám melegágya a nagy szórásnak. A szórt induktivitás négyzetesen csökken a tekercs osztásának számával. Viszont a szórt kapacitás meg így növekszik. Valahol kompromisszumot kell kötni a két paraméterrel. Miért is? Nos azért, mert ezen szórások, plusz a tekercs saját induktivitása egy rezonancia csúcsot hoz létre rossz esetben a hallható tartományon belül. Törekedni kell arra, hogy ez a rezonancia minnél meszebb legyen a 20k-s felsőponttól, s mértéke a 0dB-s referencia szintet alulról, és messziről közelítse meg. Ezen a trafón ez a rezó pont 180kHz-n -6dB nagyságú. Elmondhatjuk, hogy ezek az értékek nagyon jók abban a tekintetben, hogy messze vannak a hallható tartománytól. Továbbá azt is elmondhatjuk, hogy a kimenő impulzus átvitele így a lehető legjobb. A trafó tekercselésénél a kapacitásokat próbáltam minnél jobban csökkenteni. Ennek jelentősége az előbbieken túl még ott is van, hogy a 300B belső kapacitásai viszonylag magasak a nagy felületek miatt. Például a híres WE 300B esetében a gyár 15pF értéket ad meg a rács-anód kapacitásra. Ezzel szemben egy Tungsol 6550-nek ugyanezen paraméterének 0,8pF az értéke. Ésszerűnek tűnik a kapacitás szegény tekercselési mód. Amit sokan kifelejtenek, az a kimenő földkapacitása. Ez a kapacitás akkora értéket is elérhet, hogy csökkentheti a sávszélességet, csökkentheti a rezonancia pont helyzetét a frekvencia tengelyen, és befolyásolja annak nagyságát. Ezért kimenőnk tekercselésekor kompromisszumot alkalmazva olyan tekercs elrendezést választottam, ami a föld kapacitást csökkenti. Ezt nem tárgyalnám tovább, mert vanunu, alias appme barátunk veszettül figyel, s nem szeretném ha közelebb kerülne a kimenő transzformátorok tekercselésének mikéntjéhez. :lol:
Nézzük inkább a négyszögjel átvitelt:
A 20 Hz-s jelen jól látszik a tetőesés, ami minden kimenőre jellemző. Nagyon nehéz olyan trafót tekerni, ami átviszi az 1 Hz-t ráadásul igen kicsi slew rate-vel.
20 Hz 300B 3k.jpg
A kétkilós válaszjel példaértékű eltekintve az enyhe felfutási hibától, ami már itt megjelenik.
2k 300B 3k.jpg
A 10 k-s jelnél azért az már látszik, hogy ez nem egy PP trafó, de más gyártmányokkal összehasonlítva nincs okunk panaszra.
10k 300B 3k.jpg
Folyt.következik.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

dyscus

#3 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.09. 14:28

Szomszédom Psvane Mesh anódos 300B csövet vett.
Psvane 300B Mesh.jpg
Gyönyörű cső. Ebből kell nekem a maximumot kicsiholni. Erre a feladatra végül is a JE Labs kapcsolását választottam. 300B-re ez az egyik legésszerűbb kapcsolás.: Egyszerű, és gond nélkül működik.
JE 300B.jpg
Sokan kitalálnak minden féle áramgenerátoros akármilyen megoldásokat. Ezek azon kívül, hogy bonyolultabbak, és több alkatrészt is tartalmaznak, ellentmondásosak is. Ha valaki már 300B-t vásárol nem hiszem, hogy normális dolognak tűnik a kapcsolásba félvezetőt tenni. Ezzel a csővel nagyon puritán készüléket lehet készíteni. Választhattam volna SRPP meghajtást is, de annak nem szeretem a hangját. Olyan íz nélküli. Azért még is csak lesz szilícium az erősítőben. Az egyenirányítás az szilícium diódás lesz. Ennek 3 oka van: 1, zaj problémák elkerülése, 2, anyagi, és a hejtakarékosság. Ezenkívül engem senki sem tud meggyőzni arról, hogy a csöves egyenirányítás jobb, mint a félvezetős. Biztos, hogy másként szól a csöves, de ki mondja meg azt, hogy az a szebb hangú. Ezt megint csak egy vakteszttel lehetne eldönteni, amin kiderülne, hogy a T. közönség 50-50%-ban szavazna.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

dyscus

#4 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.12. 18:08

Valahogy így fog kinézni a 300B SE erősítő:
20181212_142532.jpg

KD mester

#5 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2018.12.12. 20:35

Nem gondoltam volna, hogy még csinálsz SE-t. Bár mondjuk olvastam, hogy SE-ből is annó a tiéd volt a legjobb hangú dolog valamelyik triódás talin.

Közben azért kritizálod az SE irányvonalat rendesen és még csak visszapofázni sem pofázhatnak az SE fanok, mert mondhatod nekik, hogy hát gyerekek, nekem az SE-m is jobb volt, mint a tiétek, akkor miről beszélünk? ;)

Na a lényeg a lényeg, hogy nagyon jó lett esztétikailag ez is. A megrendelő nem sajnálta a lóvét azokra a mesh csövekre...

MOT64

#6 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2018.12.12. 20:59

KD mester írta:
2018.12.12. 20:35
.... Bár mondjuk olvastam, hogy SE-ből is annó a tiéd volt a legjobb hangú dolog valamelyik triódás talin. ....
Még megvan! Érdekel valakit? Eladó! ;)

dyscus

#7 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.13. 08:44

Tudod KD igyexik az ember. :P Azért volt jó, mert nem tudták, hogy én csináltam.
Mot64! Józsi átmegy tranyósba teljesen? :cry:
Hódika mondott valami DAC panelt. PÜ-ben írnál valamit róla?

MOT64

#8 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2018.12.13. 09:41

dyscus írta:
2018.12.13. 08:44
Mot64! Józsi átmegy tranyósba teljesen? :cry:
Hódika mondott valami DAC panelt. PÜ-ben írnál valamit róla?
Szia!

A tranyósat többet hallgatja úgy tudom, ezért is adná el a csövest, kettő minek. De ez az ő ügye, én csak jeleztem, hogy úgy tudom eladó a " a legjobb hangú dolog" (KD). :)

Nem tudom, hogy Hodyka milyen DAC panelt mondott neked, és nem tudom konkrétan mit tervezel vele. Csak náhány szóban beszéltünk erről, mondta, hogy érdekelne egy újabb típusú DAC panelostól. Beszéljünk róla, mit szeretnél, amiben tudok segítek.

KD mester

#9 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2018.12.13. 12:59

B+ de vicces fiú vagy te appme... :lol:

KD mester

#10 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2018.12.13. 13:39

Ajánlom a vendég módban irkálók figyelmébe:

viewtopic.php?f=14&t=238

dyscus

#11 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.13. 14:11

Nem láttam. Mit firkált már megint?

KD mester

#12 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2018.12.13. 17:01

Annyi, hogy most meg engem próbált provokálni vendég módban a GYP harcos... :lol: Ennyi történt csak...

dyscus

#13 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.13. 17:38

Nem nyugszik a seggfej.

hodyka

#14 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2018.12.13. 23:09

MOT64 írta:
2018.12.13. 09:41

Nem tudom, hogy Hodyka milyen DAC panelt mondott neked, és nem tudom konkrétan mit tervezel vele. Csak náhány szóban beszéltünk erről, mondta, hogy érdekelne egy újabb típusú DAC panelostól. Beszéljünk róla, mit szeretnél, amiben tudok segítek.
SPDIF i2s amit nem használsz [gondolkodik]
Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

MOT64

#15 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2018.12.14. 09:43

hodyka írta:
2018.12.13. 23:09
MOT64 írta:
2018.12.13. 09:41

SPDIF i2s amit nem használsz [gondolkodik]
OK. Köszönöm, egyeztettünk. Ez csak S/PDIF -> I2S átalakító. Neki komplettebb dolog kell. Küldtem neki mail-t.
Dyscus! Küldtem mail-t!

hodyka

#16 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2018.12.14. 11:12

Értem

Küldtem neki komlett DAC panel linket is

Szerintem ez jó

https://www.ebay.com/itm/Dual-AK4495-AK ... rk:37:pf:0
Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

MOT64

#17 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2018.12.14. 13:29

hodyka írta:
2018.12.14. 11:12
Értem

Küldtem neki komlett DAC panel linket is

Szerintem ez jó

https://www.ebay.com/itm/Dual-AK4495-AK ... rk:37:pf:0
Teljesen szét OFF-oljuk ezt az SE topkot. Amúgy USB-set akar. :)

dyscus

#18 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.19. 15:04

Nos térjünk vissza a topic témájához. Valami ilyen lett az erősítő:
20181217_173346.jpg
20181217_173428.jpg

Konzol

#19 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2018.12.19. 16:59

Az a cső nagyon szép!

dyscus

#20 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.19. 17:51

Konzol írta:
2018.12.19. 16:59
Az a cső nagyon szép!
Nos nem csúnya, de3 én szívesebben látnám egy PP-be. Amúgy így néz ki a belvilága:
20181217_172715.jpg

Konzol

#21 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2018.12.19. 17:59

És a hangja? Merugye "hiâba szép"...

dyscus

#22 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.19. 18:36

A Hangja? Mindent idejében. :P Érdekes következtetéseket vontam le. Kérlek várj, először a mérések:
A kimenőkről is írtam, s tettem fel méréseket. Most kiegészítem a konstrukciómról szóló részt a teljes erősítő megmérésével. Azt kell mondanom, hogy a kimenőtrafó olyan körülmények között érzi jól magát, ahová tervezték. Bár továbbra is fogok feltenni trafókról olyan méréseket, ahol a csövet egy ellenállás helyettesíti, azaz egy soros Ra, vagy Raa értéknek megfelelő ellenállás testesíti meg a csövet. Mondhatnánk ezt szimulációnak is, de mégsem az, ugyanis valós trafót mérek valós terhelésekkel. Aki akar az majd szimulál. Ezt azért írom, mert volt olyan szagember egy másik fórumon, aki az erősítő megmérése helyett annak elméleti szimulációjávak akart hasba akasztani minden T. olvasót. Persze mikor felfedtem hazugságát, azóta nagyon utálatos lettem számára. :rolleyes: Nos ezek a mérések annyiban pontatlanok-és ezt vissza is lehet keresni itt is- hogy rosszabb képet festenek a kimenő tulajdonságairól, mintha az in situ lenne bekötve. Mivel ez egy egyszerű erősítő, gyakorlatilag a paraméterei a kimenő jó vagy rossz tulajdonságát tükrözik. Nos itt van 2 Watt teljesítményen 1 Watt helyett) felvéve a frekvencia jelleg görbe, és a fázis görbe:
JE 300B Bode.JPG
JE 300B Phase.JPG
Megméertem az erősítőt 4 Watton is. Ez a teljesítményének 50%-a. Ezek a készülékek itt már tetemes 2-3%-nyi páros harmonikussal torzítanak. A mérést csővoltmérővel, hanggenerátorral végeztem. Meglepő eredményt kaptam, ami valamelyest rosszabb mint a számítógépes mérés. Az átvitel -3dB-s pontjai sorra 7,7Hz-39kHz. 20Hz-n -1 dB az átvitel töréspontja 20kHz-n pedig -0,8dB. Ez mondjuk várható is volt, de az adatok szépen mutatják a kimenő qualitását. (lehet nem írtam jó, de sebaj) Következőekben majd a néccögjel átvitelről fogok értekezni. Bár a zenében négyszög nincs. Igaz, háromszög sem. Van aki azzal mér, de hogy mit, az minden szakember számára talány. :lol: A kapcsolásban két fázist befolyásoló elem van: a csatoló kondenzátor, és a kimenő trafó. A fázisgörbét megvizsgálva észrevehetjük annak szép lefutását főképpen a legfontosabb main stream frekvenciákon, de azon kívül is kevés kritikát érdemlő renitens viselkedést detektálhatunk. Én azt a következtetést vontam le ebből, hogy jól eltaláltam a trafó fázissal kapcsolatos paramétereit, ugyanis a csatoló hatását a trafó jól kompelzálja. Vagy fordítva. Mivel a görbe kiváló, így biztos vagyok benne, hogy a hang az különleges lesz. Arról majd a négyszögjeles procedúra után fogok értekezni. Szóval türelem. :P

dyscus

#23 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.20. 13:35

Még melegszik a másik erősítő, addig gyorsan felteszem a 300B SE erősítő négyszögjel átviteleit :
20181217_143347.jpg
20181217_143422.jpg
20181217_143532.jpg
20181217_143607.jpg
Nem panaszkodhatok a jelátvitelre. Olyan, mint egy jobbfajta gyári erősítőjé, nevezhetjük azt bárminek, akár AN-nek is. Azon sem lehet csak rosszabbat mérni. :P

fastomas

#24 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: fastomas » 2018.12.20. 15:18

Boldog karácsonyt Dyscus !

Ja és baszódj meg a DK haveroddal együtt !

(Egy kedves bunkó megint. Vajon ki is lehet a szerencsétlen? Egy darabig itt hagyom, hadd lássa mindenki, milyen alakok vannak köztünk.
dyscus)Mellesleg ki az a DK?

KD mester

#25 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2018.12.20. 19:23

Rám célzott a kis pszichiátriaszökevény. :D Hát elég s...r életed lehet pajti, ha ilyen módon szórakoztatod magad...
Karácsony előtt ilyen karácsonyi jókívánságot. :lol: Hát nem is tudom, nem jutott punci neked, vagy mi bajod lehet? :lol:

Egyébként lehettél volna kicsit kreatívabb is egy egyszerű "baszódjálmegnél". ;)
Nekem pl ez a kedvenc karácsonyi jókívánságom. Legközelebb légyszi ezt, ha kérhetem. :D
boldog karit.jpg
dys-cus, szerintem karácsonyig nyugodtan maradjon, had lássa mindenki csorbánjózsi/deresbazsika (vagy kiatökömez) agyszintjét... ;)

dyscus

#26 Re: SE rendszerű erősítők

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2018.12.21. 11:48

Nos hogy is szól az alább ismertetett JE300B? Éedekesen. Hozzáteszem, én nem vagyok SE fun. Volt vagy 3-4 300BSE erősítőm, és volt 2db 211-es csővel is. Azok sem tetszettek. Persze azóta sok idő eltelt, PP párti lettem, van aki ez miatt haragszik rám. Komolyan. :rolleyes:
A hangra én is kíváncsi voltam. A felhasznált alkatrészeket igyekeztem úgy megválogatni, hogy azok egymás jellemző karakterét kiegyenlítsék. Pl a Kiwame ellenállásokkal "szemben" ott van a huzal ellenállás. Véleményem szerint ez hallatszik is a készülékből. A középhangjait nagyon jónak tartom kis kivezérlés esetén. Van valami "máz" a felső prezenszen, ami utánozhatatlan, és nagyon szerethető. Ez miatt ez az SE nem is igazán romantikus hangú operett erősítő. Jól hozza az éneket, hegedűket, de a fúvósok már nem annyira attraktívak. Oda nagyobb szusz kellene. A magastartomány kellőképpen visszafogott, nem harsány, de a teljesítményt enyhén növelve megjelenik a csikorgás. Lehet ez 2. harmonikus torzítás, de akkor is torzítás. A basszus mélyre megy, de messze nem olyan artikulált mind az ARC M60 HD erősítőmé, vagy a TauCeti-é. Sajnos hallani, hogy a mélybasszus el kezd torzítani, ami felmelegíti az egész hangképet. Ez miatt a különböző felvételek közötti különbségek eléggé összemosódnak. Sokan ezért szeretik ezeket az erősítőket, mert minden jól szól rajta. Pedig ez nagyon nagy tévedés. A nagy hangtömegekkel gondja van. A Walkűrök Lovaglása nem igazán volt hallgatható. A dinamika sokkal kisebb mint egy PP esetében. Véleményem maradt a régi: Addig nagyon jól szól egy ilyen kütyü, még 1 nő, bőgő, dob, zongora van egy felvételen, ahol audiophil "előadással" játszanak lekvárzsibbasztó zenéket. Főleg, ha ezek a felvételek kicsit fel vannak "alúlról melegítve", hogy az autó hifin is legyen kellőképpen meleg basszus. Viszont ha ennél több kell, akkor inkább PP erősítőt hallgassunk.

Válasz küldése