Például kábel, vagy jó akusztika

Válasz küldése
dyscus

#1 Például kábel, vagy jó akusztika

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.11.22. 19:11

Kemény két hónapja dolgozom a házamon. Volt itt jégkár hejrehozatal, (SIGNAL biztosító fel is mondta a lakás biztosításom) Födém szigetelés, ablak csere, parketta felújítás, festés.
Hogy hogy kapcsolódik ez a HiFi-hez? Nos nagyon. Az egész MOT64 kollegánál tett látogatással kezdődött. Ott láttam valamit, ami nagyon megtetszett, és már vagy két éve a fejemben van a megvalósítása. Viszont borzasztó gond volt a házastársi kapcsolatom, nem tudtam, hogy kedves nejemnek tetszeni fog-e az az elképzelés, amit megakartam valósítani. Bevallom, nagyon tetszik neki, miután kicsit játszottam az elektromágneses hullámokkal, vagy ha úgy tetszik a kvantumokkal. :P
Mindig gondom volt az akusztikával. Itthon is, meg a különböző talikon is. Hozzá teszem, hogy azért a saját nappalimban bármelyik talinál, shownál jobb akusztika volt, de én elégedetlen voltam vele. Mindig kerestem a jobb megoldásokat. Főleg a basszus tartományban, mikor is a szobában (divatosan a room-ban :lol: ) kialakuló állóhullámok, basszus rezonanciák teszik tönkre az amúgy kiváló rendszer hangminőségét. A mostani hangfalamnál ez a gond mégjobban zavaró, hiszen a 10 collos SS hagszóró 25Hz határfrekin dolgozik. A bassz mellett az AMT dipól sugárzási képességét sem tudtam kihasználni a korai visszaverődések miatt.
Valaha volt egy akusztikai hitvallás, a LEDE elv. LEDE: Live End Death End. Azaz törekvés arra, hogy a hangforrás mögött akusztikailag halott környezet legyen a korai visszaverődések megszüntetése végett, de a hallgató mögött akusztikusan "élő" felület kell, hogy legyen, mivel az élő helyszínen is vannak visszaverődések, utózengés, stb. A LEDE elv szerintem jobb eredményt ad, mint egy agyon csillapított szoba, auditórium, stb. A túlzott csillapítás megöli a zenét, élettelenné teszi azt. Ráadásul egy helyiséget agyon csillapítani mindig drága, macerás, gondoljunk csak bele, hogy mennyibe kerül egy valamiféle elnyelő kütyü, henger, tábla, stb.
A téma címében szerepel a kábel szó. Hogyx jön ez ehhez a témához? Egyszerűen, s amit most írni fogok, azzal megint sok ellenséget fogok szerezni magamnak a kábelgyártók körében, meg a több tíz, százezer forintos kábelekben hívő "audisták" társaságában. Persze ez legyen az ő bajuk, ugyanis amit elkövettem, annak bekerülési költsége kb egy közép kategóriás Siltech kábel árának a feléből kijön, viszont a hangra gyakorolt hatása sokkal nagyobb, és sokkal jobban detektálható, mint ha egy Somogyi Audio kábelt lecserélnénk a létező legdrágább Siltech-re. Van ilyen? Igen, azt kell, hogy mondjam van. Ez a LEDE elv megvalósítása otthonunkban oly módon, hogy az asszonynak is tetszik, tehát nem lehet váló ok. A nem hifisták dobnak egy hátast ha meglátják, a hifisták meg duplacsavart tripla szaltót dobnak, ha meghallják az auditív hatást. :)

dyscus

#2 Re: Például kábel, vagy jó akusztika

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.11.23. 10:13

Megoldásom nem mondható tökéletesnek, és biztos van jobb is, de nem ennyire kompromisszum mentes. A kompromisszum a bekerülési költségre, a saját kivitelezésre, az esztétikára, és nem utolsó sorban az auditív hatásra vonatkozik. Meg hát ugye asszonybarát is a megoldás. Nos lássuk hogy néz ki akkor, amikor még a nappalim nem volt berendezve, de a TV már működött:
20171116_181111.jpg
20171116_181111.jpg (193.11 KiB) Megtekintve 399 alkalommal
Már ebben az állapotban is érzékelni lehetett a különbséget a csupasz szoba akusztikája, és a "LEDE szoba" akusztikája között. Az üres szobában egy taps csattanása hosszú ideig utózengett, a beszéd érthetőség csorbát szenvedett. A pofon csattanást nem próbáltam. :lol: A fotón látható megoldás nem is igazi LEDE, csak félig. Ennek oka az, hogy egyrészt elnyeli a hangot, másrészt visszasugározza, de nagyon nagy diffrakcióval. Ez utóbbi tulajdonság olthatja ki szerintem az állóhullámokat. De lehet, hogy nem. Mindenesetre az biztos, hogy a szobámat a képen látható módon felszerszámozva az utózengés kb 75%-al csökkent, a beszéd érthetőség rendkívül jó lett, és a fény kvanrumokkal játszva a megjelenés is meghökkentő lett. A megvilágítás fentről, a plafonról történik rejtett módon egy LED szalaggal, aminek a színeit bármilyenre be lehet állítani. Én a kéket szeretem a legjobban. Természetesen sima fehérfénnyel is működik az akusztikai hatás. :lol:

dyscus

#3 Re: Például kábel, vagy jó akusztika

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.11.23. 10:34

A következő felvételen félkész állapotban látható más megvilágítással, TV nélkül.
20171115_180146.jpg
20171115_180146.jpg (243.71 KiB) Megtekintve 400 alkalommal

miczo

#4 Re: Például kábel, vagy jó akusztika

Hozzászólás Szerző: miczo » 2017.11.23. 11:20

Amit írsz, szerintem egy örök szabály: az akusztika az ami a legalapvetöbben meghatározza a hangképet. Ha csak arra gondolsz hogy szólt egy orion hs280-as a barlangszínházban... Ami alig csillapított, de nagyon diffúz hangtér.
Ez a burkolat miböl van? XPS? (Mert akkor még höszigetelésnek se rossz.)

dyscus

#5 Re: Például kábel, vagy jó akusztika

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.11.23. 14:23

miczo írta:
2017.11.23. 11:20
Amit írsz, szerintem egy örök szabály: az akusztika az ami a legalapvetöbben meghatározza a hangképet. Ha csak arra gondolsz hogy szólt egy orion hs280-as a barlangszínházban... Ami alig csillapított, de nagyon diffúz hangtér.
Ez a burkolat miböl van? XPS? (Mert akkor még höszigetelésnek se rossz.)
Téglából faragtam vésővel. :lol:

dyscus

#6 Re: Például kábel, vagy jó akusztika

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.11.23. 14:24

Amúgy 3D falpanel, pálmarostból, s tényleg szigeteli a hőt is.

dyscus

#7 Re: Például kábel, vagy jó akusztika

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.11.23. 15:23

Úgy hívják 3D falpanel.

Tkp dekoráció, de vannak akusztikus tulajdonságai is mint írtam. Legjobban a basszus sávban kellemes a hatása, gondolom a difrakció miatt. Nem mértem még meg, de úgy érzem kb felére, 1/3-ra csökkenti az alsó 100Hz-s sáv hullámosságát. Ez miatt úgy tűnik, hogy szubjektíve csökken a basszus. de a valóságban nem, mivel a hangszóró továbbra is addig az alsó határfrekiig dolgozik, ameddig a 3D elem nélkül. Viszont a szoba "átvitelének" egyenesítése miatt a basszus tartomány feltisztul, kottázható lesz. Persze akik a brummogós basszust kedvelik, azoknak nem ajánlom a beruházást. Aki viszont a minnél élethűbb hangzást kedvelik mint én, azoknak ez a megoldás nagyon jó. Ezenkívül a zenehallgatáshoz nagyon esztétikus vizuális élményt is nyújt főleg este, éjszaka, mint az az alábbi fotón látható.
20171122_160216.jpg
20171122_160216.jpg (299.68 KiB) Megtekintve 378 alkalommal
Itt egy más jellegű megvilágításban láthatjuk:
20171122_110350.jpg
20171122_110350.jpg (271.45 KiB) Megtekintve 379 alkalommal
Nekem AMT rendszerű magas sugárzóm van, ami dipól karakterisztikájú eredeti állapotában. Eddig sajna a hanxóró hátoldalát egy filc lappal le kellett zárnom a korai visszaverődések miatt, azaz 2-5kHz-s tartományban volt egy púp az átvitelben. A diffúzor alkalmazásával ezt a fikclapot száműzhettem, az átvitel egyenes maradt. Ez komoly hangminőség változást okoz mind az átvitelben, mind a térhatásban. Azért hozzá teszem, hogy az alkalmazott csöves erősítő jellemzően kitűnő mélyátvitellel rendelkezeik, nem egy SE megoldású elektronika, mint az a képen látszik.
20171122_160942.jpg
20171122_160942.jpg (242.8 KiB) Megtekintve 378 alkalommal

dyscus

#8 Re: Például kábel, vagy jó akusztika

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.11.23. 15:27

Ezen a fotón az első próba látható nappali megvilágításban.
20171122_105908.jpg
20171122_105908.jpg (209.52 KiB) Megtekintve 378 alkalommal
Ezen megoldást mindenkinek ajánlom, aki a szoba akusztán javítani szeretne. Előnyeit leírtam az alábbiakban. A felhejezéshez nem kell szakember, csak akril "MESTER" ragasztó, kb 3 négyzetméterenként egy tubus mennyiségben, kell egy snivccel, meg egy vizimérték az első két panel felrakásához. Fontos, hogy a fallal érintkező felületek mindenütt kapjonak elégséges ragasztót, nehogy rezonáljon a panel. Én a felrakás után le is festettem "HÉRA" falfestékkel, mivel a panelek színe kicsit sárgás, olyan mint a Héra festés 2 év után. A nappalim burkolata 63 eFt-ba került, +4X1200-ba a ragasztó. Olcsóbb mint a kábel csere, nagyobb hatású, s jól működik. Szóval hajrá, próbáljátok ki, még lehet kapni. Az elemek angol gyártásúak, pontosan 1/4 m2 méretűek, s egy csomagban 6m2 található. A csomagot nem bontják meg. Akinek kevesebb kell, az álljon össze valakivel.
A beszerzési forrás:
http://www.falburkolat.com/termek/akcio ... at-arthur/
Mégvalamit: Úgy kell a falra tenni, hogy a menyezetre ne sugározzon, mert az nagy visszaverő sík felület, még az oldalfalon van bútor, Jézuska, stb. Bár nagyon jól néz ki a linken található fotón az Arthur panel, de hangtechnikailag nem a legjobb megoldás.
Leírásommal azt a célt kívántam elérni, hogy hathatós segítséget nyújtsak mindenkinek, aki otthon asszonybarát módon jobb akusztikát szeretne, vagy a meglévőn javítani akar.

Ereshkigal

#9 Re: Például kábel, vagy jó akusztika

Hozzászólás Szerző: Ereshkigal » 2017.11.23. 19:03

Hú, nagyon szuperül néz ki. Kép Ha meg még a hangra is ilyen jó hatással van, akkor tényleg volt értelme.
Mutattam a feleségemnek, hogy mit szólna hozzá, ha átalakítanánk a nappalit? "Vagány" - ennyit mondott.
Nincsenek nagyon közel azok a hangsugárzók a falhoz? Így saccra vagy 10 cm távolság látszik, de lehet, hogy nagyon csal a kép.

Rézfaszú bagoly

#10 Re: Például kábel, vagy jó akusztika

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2017.11.23. 20:48

El ne hidd, hogy a mélyhang terjedés problémáit megoldja ez a burkolat, mert ez nem igaz, túl vékony az anyag, nincs semmilyen mélyhang elnyelése. Amúgy a puszta falnál jobb, mert a csörgővisszhangot 2kHz felett megszünteti, és egész jól is néz ki.

dyscus

#11 Re: Például kábel, vagy jó akusztika

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.11.24. 12:16

Rézfaszú bagoly írta:
2017.11.23. 20:48
El ne hidd, hogy a mélyhang terjedés problémáit megoldja ez a burkolat, mert ez nem igaz, túl vékony az anyag, nincs semmilyen mélyhang elnyelése. Amúgy a puszta falnál jobb, mert a csörgővisszhangot 2kHz felett megszünteti, és egész jól is néz ki.
Nos Baglyom elhiszem. Mert megmértem, s a vak is láthatja.
Regulus nevű hangfalam ez év augusztusában lett kész. Nem lenne DysCus a nevem, ha nem mértem volna meg a nappalimban az átvitelét, ahol egyébként zenét szoktam hallgatni. A mérést egy Behringer mikrofonnal végeztem, ami a saját tulajdonom. A mérő jel rózsazaj. A miki helye 90cm magasan volt, pontosan a fülem magasságában, és távolsága a hangfalaktól megegyezett a fülem távolságával ugyancsak a hangfalaktól. Mivel kicsit bántott a dolog, hogy nem hisznek nekem, ezért ma vettem a fáradtságot, és végeztem egy mérést. Az előző állapothoz képest a változás az, hogy a szoba 3 fala zöld lett, a fa dohányzó asztal lecserélődött üveg-fém-MÜA összetételű asztalkára, valamint felszereltem a 3D fal elemeket. Minden más változatlan volt. Ha valaki nem hiszi, akkor az vessen magára. :)

Mindkét mérést az alábbiakban közzéteszem. A diagrammokat egymásra szerkesztettem, hogy a szemüveggel rendelkezők is jól láthassák a különbséget. A zöld átviteli függvény a mai állapotot mutatja, a piros az augusztusit. Több dolgot láthatunk az elemzés során. Az első az az, hogy jól látszik az SS mélynyomóm bejáratódása, amit a 28Hz-s -1dB-s alsó átviteli határ mutat. Jól látszik 500 Hz felett a görbe kisímulása, ami biztos jó hatással van a beszéd érthetőségre, és az egyéb paraméterekre, mintahogy azt én is állítottam.

Viszont a szemeket kiveri az 50-100Hz közötti tartomány átlagosan közel 10dB-nyi csillapodása. Aki ért a függvény analízishez, az azt is látja, hogy a "púp" nem vándorolt el máshova, hanem eltűnt, azaz az energiája is eltűnt a hallgatási pontban. Én arra tippelek, hogy egy része a pálmarostokban hővé alakult, másik része meg a diffrakció áldozata lett. Hogy milyen arányban, azt nem tudom, de így van. Nézze boldogan mindenki a diagarammot!
Nappali old_new.jpg
Nappali old_new.jpg (144.82 KiB) Megtekintve 318 alkalommal
Tehát továbbra is ajánlom mindenkinek az alább bemutatott megoldást a basszusátvitel szobában történő optimalizására.

Rézfaszú bagoly

#12 Re: Például kábel, vagy jó akusztika

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2017.11.24. 22:39

Sajnos a bemutató diagramon kinagyítva látszik, hogy nem ugyanabban a pozícióban történt a két mérés, hiszen a rezonanciák frekvenciái eltérnek egymástól.
Ezért nem lehet azt a következtetést levonni, hogy a fali burkolat hatott volna ennyire a mélyátvitelre.
Nincs olyan vékony akusztikai burkolat, ami ezt okozná. az optimális sűrűségű 10cm vastag kőzetgyapot sem tud ilyet csinálni...

dyscus

#13 Re: Például kábel, vagy jó akusztika

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.11.25. 09:51

Sajnos nem így van. A két mérés között max 10cm eltérés lehet, viszont időben meg több hónap, ami alatt járódott a hangfal. Nehogy hasba akassz már azzal, hogy a cm-es téebeli eltérés 10dB-vel csökkenti a basszus szintjét. Ráadásul hallani is lehet. Pregnánsan. Vagy feltételezed, hogy süket, és hülye vagyok? Ha egyenesen leírod, az becsületesebb, mint ez a sehova nem vezető ellenkezés. Úgy, hogy nagy hülyeség, hogy vitatkozol, vagy mindenáron azt akarod bebizonyítani, hogy hazudok, vagy Fapaci haveroddal együtt azt hiszitek, hogy üzletet rontok. :lol:

DöG

#14 Re: Például kábel, vagy jó akusztika

Hozzászólás Szerző: DöG » 2017.11.25. 11:07

Köszi az ötletet, jól néz ki! 8-)
Vajon a hangfalak mögé tett, 1-2m2 spanyolfal-paravánra ilyet kasírozva is javítható valamelyest egy helyiség akusztikája (pl. rendezvényen)? [gondolkodik]

Konzol

#15 Re: Például kábel, vagy jó akusztika

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2017.11.25. 11:47

Tényleg jól mutat. A plafonra kellene találnom valami jó hangszigetelőt, emberi áron, hogy a szomszéd kevésbé legyen ingerült időnként... Pedig ha meggondolom jó zenéket hallgat... Ha akar, ha nem.

Rézfaszú bagoly

#16 Re: Például kábel, vagy jó akusztika

Hozzászólás Szerző: Rézfaszú bagoly » 2017.11.25. 13:28

dyscus írta:
2017.11.25. 09:51
Sajnos nem így van. A két mérés között max 10cm eltérés lehet, viszont időben meg több hónap, ami alatt járódott a hangfal. Nehogy hasba akassz már azzal, hogy a cm-es téebeli eltérés 10dB-vel csökkenti a basszus szintjét. Ráadásul hallani is lehet. Pregnánsan. Vagy feltételezed, hogy süket, és hülye vagyok? Ha egyenesen leírod, az becsületesebb, mint ez a sehova nem vezető ellenkezés. Úgy, hogy nagy hülyeség, hogy vitatkozol, vagy mindenáron azt akarod bebizonyítani, hogy hazudok, vagy Fapaci haveroddal együtt azt hiszitek, hogy üzletet rontok. :lol:
Akusztikai sarlatánság a vékony fali paneleknek tulajdonítani a mélyhang átvitel ilyen mértékű megváltozását.

dyscus

#17 Re: Például kábel, vagy jó akusztika

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.11.26. 08:51

Dyscus ásít, lapoz, legyint, és jobbra el.

dyscus

#18 Re: Például kábel, vagy jó akusztika

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2017.11.26. 08:55

DöG írta:
2017.11.25. 11:07
Köszi az ötletet, jól néz ki! 8-)
Vajon a hangfalak mögé tett, 1-2m2 spanyolfal-paravánra ilyet kasírozva is javítható valamelyest egy helyiség akusztikája (pl. rendezvényen)? [gondolkodik]
Valamelyest biztos, de nálam az egész fal le van ragasztva a 3D falpanellal. Egy biztos, hogy füllel is nagyon nagy a különbség a megszólalásban. Főleg a basszus tartományban. Lehet itt okoskodni, kételkedni, de ami a gyakorlatban igaz, az a valóság, a többi csak spekuláció.

Válasz küldése