Hifis ezotéria.

Válasz küldése
KD mester

#1 Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.29. 19:45

Páran itt privátban kommunikálunk egymással, kísérletezünk dolgokkal és eléggé érdekes tapasztalatok is születnek mindenféle alkatrészekkel, szinergiával, vagy összeférhetetlenséggel.

Felmerülnek a kérdések, hogy hogy a búsba képes egy elektroncső 1K-s rácsellenállása, vagy egy 100Mohm dinamikus ellenállású kaszkód áramgenerátor földelt emitteres tagjának az emitter ellenállása ennyire drasztikusan belepofázni a hangba, úgy, hogy még 40dB VCS is ellene hat bónuszban a belepofázásnak.

Vagy egy csatoló kondi, vagy egy koax kábel hangfrekin. Vagy a digitális! optikai összekötő kábel...

Ha kivonnánk egy ilyen ellenállás, vagy kondi torzítását és zene nélkül ráküldenénk a hangsugárzókra, mit gondoltok, hallanátok a kanapéban ülve, tökéletes csendben?

Esetleg a hangsugárzótól 10cm-re rakott füllel hallanátok?

Egy normális rendszer esetében max egy nagyon kicsi fehér zajt 10cm-re a hangszóróktól... Az ebben 100-szor 1000-szer kisebb idegenjelet, amit egy ellenállás, vagy csatolókondi torzítása okoz, mennyire hallanátok? Szerintem egyértelmű a dolog...

Mégis, drasztikusak a hatások. Teljesen ezotériának tűnik az egész, úgy, ahogy van.

Na szerintem azért tűnik ezotériának, mert ez ténylegesen ezotéria is! :lol: Szerintem nem villamos úton terjed a hatás.

Ugyanaz a jel jön ki a dróton.... Ugyanúgy rezeg a membrán és a dobhártya is.... A régi klasszikus fizika alkalmatlan ehhez...

(Viszont van az új, érdekes kísérleti eredményekkel, kvantumradar kísérlet, stb... Azzal már esetleg lehet valamit kezdeni.)

KD mester

#2 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.29. 19:58

Na, majd előadom az elképzelésemet, hogy mi a franc is ez... De nyugi, nem a tapasztalatlanok hülyeség "pszichoakkusztikus" magyarázatával fogok jönni.
(Az egyébként lefordítva magyarra csak annyit jelent: hogy beképzeljük, behallucináljuk a jelenségeket és igazából ezek nem is léteznek.)

Addig más is előadhatná, hogy szerinte mégis mi a franc ez az egész...

Konzol

#3 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.01.29. 20:05

Valahol olvastam, hogy ki lehet oltani az alkatrész "saját hangját" úgy, hogy a kívánt értéket két azonos alkatrész soros, vagy parhuzamos kapcsolásával úgy, hogy szembe kapcsoljuk az alkatrészeket. Hát én ezt kipróbáltam a dac iv ellenállásával.
Két R534 párhuzamosan alkotta az TDA iv ellenállását. Kínosan figyeltem hogy egy irányba illetve szembe forrasszam össze azokat. Meglehetősen érzékeny pozíciónak gondolom az iv ellenállást.. Na szóval azt tapasztaltam, hogy nem tapasztaltam eltérést. Csak ha eltérést kezdtem keresni, na akkor hallottam. lletve vagy hallom a különbséget, vagy csak olyan előfeltételezéssel ülök oda,hogy "ítélnem kell" és a döntéshez valamilyen fogódzó kell. Ha nincs akkor csinál magának az ember...
Vagy van különbség, vagy nincs, vagy csak kicsi a rendszer felbontása a megfelelő interpretációhoz. A Hifi Magazinból szabadon idézett mondat a legjobb ideológiai alap a véget nem érő kütyüzésnek.

Konzol

#4 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.01.29. 20:09

KD mester írta:
2019.01.29. 19:58
Na, majd előadom az elképzelésemet, hogy mi a franc is ez... De nyugi, nem a tapasztalatlanok hülyeség "pszichoakkusztikus" magyarázatával fogok jönni.
(Az egyébként lefordítva magyarra csak annyit jelent: hogy beképzeljük, behallucináljuk a jelenségeket és igazából ezek nem is léteznek.)

Addig más is előadhatja, hogy szerinte mégis mi a franc ez az egész...
A két dolog szerintem nem választható el egymástól. Egyrészt érzelmi alapú a döntési mechanizmus - jobb, nem jobb, tetdzik, em tetszik -, másrészt a környezet és a hallgató egymásra hatása (meta)fizikailag és érzelmileg.

KD mester

#5 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.29. 20:12

Na hát én pl ilyen sündisznó paneleket csinálok az elektronikáknak először. Ebben ilyen tüskesor darabokra vannak forrasztva az alkatrészek. Bármit azonnal oda-vissza lehet cserélni. Hát igen kemény ezoterikus élményeim lettek ezektől a sündisznó panelektől... :cry:

Kiderült, hogy minden hallatszik és minden számít. De a legjobban a szinergia számít. Nincsenek igazából jó, vagy rossz hangú alkatrészek. Kapcsolások meg pláne nem...

Azt tartom mérvadónak, amikor 10-szer oda vissza cserélek egy alkatrész és 10-ből 10-szer tök egyértelműen A jobb B-nél. A mintha különbségekre, ahol nehéz dönteni, arra nem adok. Az nem is éri meg. Ahhoz hozzá lehet szokni. Az érdekel, arra vadászok, amihez nem lehet hozzászokni. Aminek a meghallgatása után pótolhatatlan hiányérzet társul, ha nem az kerül bele. És amikor belekerül, az olyan, mint a megváltás. Hirtelen minden jó lesz, minden a helyére kerül...

Ki lehet oltani kb mindent. Helyre lehet hozni kb mindent. Meg tönkre is lehet vágni mindent...

Konzol

#6 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.01.29. 20:19

Ezt én értem, de mi van a tegnap tetszett, ma x@r az egész cucc jellegű megállapításokkal? Mindannyian tapaztaltunk ilyet már. Semmihez nem nyúlsz, hétköznap van, pont mint tegnap volt, de ma nem jó a hang...

KD mester

#7 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.29. 20:23

Azért megnyugtató, hogy pl hárman, az ország 3 különböző pontján, ugyanabban az elektronikában szinte ugyanazt halljuk egy bizonyos csatoló kondi + tápkondi kompozíciótól... Ez azért betesz ilyenkor a pszichogyogyóakkusztikus magyarázatoknak...

Meg az is érdekes, hogy A csatolókondi marha jó, ha a tápban X elkó van szűrésnek. A nála sokkal rosszabb B csatoló kondi meg Y elkóval a tápban hirtelen nem várt módon baromi jól szól és feltörli a padlót a korábban sokkal jobb hangú kondinak elkönyvelt A val...

Egy másik elketronikában meg teljesen más a tapasztalat. A korábbi jó dolgok nem különösebben jók, viszont ami az előző elketronikában egy határ s...r se volt, az a best csatoló kondi ebben és mindent úgy mos le a színről, hogy csak pislogok... :shock: Ez volt az a f...os, most meg mindent lenyom, mint tankhajó a teknősbékát. Hát ezen besírok már, ilyen nincs, azt mégis van... :cry:

dyscus

#8 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.01.29. 20:26

Én az ilyen kérdésekkel nem foglalkozok, mert bele lehet hülyülni. Van egy bevált alkatrész készlet, azt használom. Néha bejön valami új, mint legutoljára a Miflex kondi. Nem saját ötlet volt. Van ilyen csőben is, filléres cső majdnem megverte a 360 rugós Telefunkent. Ezt sem magam találtam ki, hanem többen meghallgattuk. Egy biztos, minden hatással van a hangra. De hogy ez a hatás jó, vagy nem jó, azt ki dönti el? Ízlésünk nem egyforma, egyiknek ez tetszik, a másiknak meg amaz. Nincs ennek vége. :)

Konzol

#9 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.01.29. 20:31

Nem feltétlenül. Azt "halljuk" hogy magasbbra, mélyebbre megy, dinamikusabb akármi... Ezek verbalizált megfogalmazásai talán annak a hatàsnak amit Te ezoterikának, összefonódásnak, bármi ilyennek aposztrofálsz, de nem magyarázzák azt, hogy miért választunk gyakran más "legjobbat". Persze, vannak kivételek, de hasonló vélemények után eltér a kedvenc, esetleg napokkal később màs lesz az. Aztán miért is jobb, a rosszabbnak ítélt? Tegnap hülye voltam, vagy fáradt?

dyscus

#10 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.01.29. 20:34

KD mester írta:
2019.01.29. 20:23
Azért megnyugtató, hogy pl hárman, az ország 3 különböző pontján, ugyanabban az elektronikában szinte ugyanazt halljuk egy bizonyos csatoló kondi + tápkondi kompozíciótól... Ez azért betesz ilyenkor a pszichogyogyóakkusztikus magyarázatoknak...
Igen, betesz. De mindig van N számú ember egy -például ilyen DIY- csoportban, akik ízlése megegyezik. Lehet, csak azért, mert szimpatikus neked, vagy lehet azért, mert tudat alatt így hálálja meg a segítségedet. Ilyen a párválasztás is. Szerintem ez valamiféle emberi reakció lehet, de hát nem értek a pszichológiához, ezért nem is merülnék bele nagyon. Aztán ott a másik kérdés, hogy egyik nap tetszik a hangja, a másik nap meg nem. Ilyenkor elkell gondolkodni a fárattságunk szintjén, aktuális jó, vagy rossz kedvünkön, a háttérzaj milyenségén, LP esetében a páratartalom változáson, stb.
Na ettől elbaszott egy hobby ez. :lol:

KD mester

#11 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.29. 20:36

dyscus írta:
2019.01.29. 20:26
Én az ilyen kérdésekkel nem foglalkozok, mert bele lehet hülyülni. Van egy bevált alkatrész készlet, azt használom. Néha bejön valami új, mint legutoljára a Miflex kondi. Nem saját ötlet volt. Van ilyen csőben is, filléres cső majdnem megverte a 360 rugós Telefunkent. Ezt sem magam találtam ki, hanem többen meghallgattuk. Egy biztos, minden hatással van a hangra. De hogy ez a hatás jó, vagy nem jó, azt ki dönti el? Ízlésünk nem egyforma, egyiknek ez tetszik, a másiknak meg amaz. Nincs ennek vége. :)
Hát konkrétan pl a miflex kondival(is) jártam így a napokban. :D Meg az epcos és ERO MKP-val is. Szó szerint az egyik felállásban baromi jó, a másikban meg nagyon szar...

KD mester

#12 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.29. 20:38

De tudod például nem mondtam el annak a valakinek, akivel legutóbb ez történt, hogy milyen az a kondi, csak annyit, hogy nekem bejön. Elküldtem, hogy próbáld ki xy dologba. Visszakapok egy részletes leírást a kondik hangjáról, hogy melyik milyen, mit okozott a hangban. Egy az egybe ezt hallottam én is... :shock:

Konzol

#13 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.01.29. 20:40

dyscus írta:
2019.01.29. 20:34
KD mester írta:
2019.01.29. 20:23
Igen, betesz. De mindig van N számú ember egy -például ilyen DIY- csoportban, akik ízlése megegyezik. Lehet, csak azért, mert szimpatikus neked, vagy lehet azért, mert tudat alatt így hálálja meg a segítségedet. Ilyen a párválasztás is. Szerintem ez valamiféle emberi reakció lehet, de hát nem értek a pszichológiához, ezért nem is merülnék bele nagyon. Aztán ott a másik kérdés, hogy egyik nap tetszik a hangja, a másik nap meg nem. Ilyenkor elkell gondolkodni a fárattságunk szintjén, aktuális jó, vagy rossz kedvünkön, a háttérzaj milyenségén, LP esetében a páratartalom változáson, stb.
Na ettől elbaszott egy hobby ez. :lol:

Az ilyen egymásrahatások elkerülése végett volt egyes helyeken egymás előtt ismeretlenekkel szervezni a meghallgatásokat, hogy érzelmileg ne befolyásolják egymást. Nem volt a meghallgatás alatt beszélgetés, csak pontozás, hogy a személyes preferenciák ne befolyásolják a többieket.

KD mester

#14 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.29. 20:48

Konzol írta:
2019.01.29. 20:31
Nem feltétlenül. Azt "halljuk" hogy magasbbra, mélyebbre megy, dinamikusabb akármi... Ezek verbalizált megfogalmazásai talán annak a hatàsnak amit Te ezoterikának, összefonódásnak, bármi ilyennek aposztrofálsz, de nem magyarázzák azt, hogy miért választunk gyakran más "legjobbat". Persze, vannak kivételek, de hasonló vélemények után eltér a kedvenc, esetleg napokkal később màs lesz az. Aztán miért is jobb, a rosszabbnak ítélt? Tegnap hülye voltam, vagy fáradt?

Hát az ezotéria nem az, hogy ki milyennek hall egy kondit. Az az ezotéria, hogy két azonos kapacitású csatoló kondi között egyáltalán bármilyen hallható különbség is van.

És miért van, mi a francért is ugyan? Mi annak az oka?

Mert hogy semmilyen mérhető eltérés nincs. Nincs semmilyen kimutatható épkézláb fizikai hatás ami ezt legkevésbé is megmagyarázná...
Persze, lehet jönni hülye elméletekre a kondikról, de akkor meg az ellenállás miért? Meg a digitális összekötő kábel miért?
Meg a rácsellenállás az ECC88 rácsában miért, meg a tranyó bázisellenállásának saját hangja hogy a francba jön át 60dB negatív visszacsatolással elnyomva, ugyan úgy, mint mikor nincs is visszacsatolás? Egyáltalán hogy a viharba van annak bármilyen hatása, hogy melyik, egyébként tök ugyanolyan értékű fémréteg ellenállás kerül oda?

Ne ez a nagy miért és ez az ezotéria....

hqdefault.jpg
hqdefault.jpg (47.54 KiB) Megtekintve 975 alkalommal

KD mester

#15 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.29. 20:52

A lényegi kérdésre, a miértekre ötlet esetleg?

Konzol

#16 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.01.29. 21:00

Nem kötözködni akarok, nem is magyaràzat, puszta tényközlés, hogy villamos paraméterekről, azaz fizikai paraméterekről beszélünk mikor egy áramkört mérünk, számítunk, tervezünk. Feltételezve, hogy az alkatrészeknek az egyéb tulajdonságai elszeparáltak a villamos paramétereitől. Mintha az alkatrésznek nem is lenne anyaga, vagy ha van is, az nem befolyásolja a villamos viselkedését. Ez nyilván olyan egyszerűsítés, ami a gyakorlatban jól működik általában. Aztán van mikor nem annyira jól.

KD mester

#17 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.29. 21:02

Én az ilyen kérdésekkel nem foglalkozok, mert bele lehet hülyülni.
Na jó, de ez a téma pont az ezzel való foglalkozásról szól(na).

Ez a "hülyüljünk bele, úgy ahogy illik" téma lenne... :D

Menjünk bele az erdőbe rendesen, ha má bemegyünk... Ha meg már belehülyülünk, hülyüljünk bele súlyosan.... :lol:

KD mester

#18 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.29. 22:10

Konzol írta:
2019.01.29. 21:00
Nem kötözködni akarok, nem is magyaràzat, puszta tényközlés, hogy villamos paraméterekről, azaz fizikai paraméterekről beszélünk mikor egy áramkört mérünk, számítunk, tervezünk. Feltételezve, hogy az alkatrészeknek az egyéb tulajdonságai elszeparáltak a villamos paramétereitől. Mintha az alkatrésznek nem is lenne anyaga, vagy ha van is, az nem befolyásolja a villamos viselkedését. Ez nyilván olyan egyszerűsítés, ami a gyakorlatban jól működik általában. Aztán van mikor nem annyira jól.
Na ja. Sokan összekeverik a racionális magyarázatot az ésszerűtlen elméletgyártással és előadják a tutit, hogy mittom én a kondenzátor dielektrikumának polarizációs veszteségének nemlinearitása miatt van. Mint tényt, leírják, hogy azért...

Csak amikor abból visszaszámolod, hogy a membránkitérés maximuma, amit ez okoz mondjuk hangfrekvencián a hidrogénatom átmérőjének az 1/10-étől is a messzi TT...ában van, (mert hogy ugye megmérni nem tudod azt a torzítást, amit ez okoz mert mondjuk az 1cm-es rézdrótban lévő elektronok brown mozgása miatti zajban eltűnik) akkor kiderül, hogy ez nem a legkézenfekvőbb magyarázat. Csak egy nagyon hülye ötletelés... Pláne egy modern ellenállás linearitás hibája nem magyarázat ezekre...
Akkor jön a másik dolog, hogy az meg a termikus torzítás... Tényleg, mekkora termikus torzítása is lehet egy ECC88 rácsában egy ilyen 1K-s ellenállásnak? :lol:
(A hőfokfüggetlensége is elképesztően jó már ezeknek a modern műszerellenállásoknak. Abból is lehet számolgatni. Bukik az az elmélet is.)

Mindenki azt képzeli, hogy egy digit szkópon egy fél pixelnyi eltérést okozhat egy ilyen dolog, csak nagyon sunyi módon van biztos elbújva, mert az égvilágon soha senki nem tudott semmilyen módon a nyomára akadni... Pedig már nagyon sokan kergették...

banzai

#19 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: banzai » 2019.01.29. 22:14

múlt héten játszottam azt, hogy minden este 9 és 10 óra között meghallgattam ugyan azt az albumot, ugyan abban a konfigban, még a hangerőn sem változtattam.csak a fölkapcsoló volt kikapcsolva. előtte fél órát ment a cucc üresben, hogy bemelegedjen minden. minden nap mást halottam. volt hogy jobbnak volt hogy rosszabbnak tűnt. hétvégén azon morfondiroztam ez mitől lehet. erre ma felnézek a fórumra, és pont erröl értekeztek. na ez az ezotéria.

KD mester

#20 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.29. 22:17

Az is azé van... :lol:

Ilyet egyébként mindannyian rendszeresen tapasztalunk. S...r kedve van a rendszernek... Esténként általában jó szokott lenni a hang...

Konzol

#21 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.01.29. 22:22

Pont hogy nem feltétlenül erre gondoltam. Ezek ismert(?) dolgok, mérhetők, számolhatók. A hatásuk olyan amilyen.
Inkább valami olyasmire, hogy pl az elektromágneses sugárzás elvileg nem káros az emberre, a hétköznapi mértékben, észre sem vesszük. Ennek ellenére ismert az erre való érzékenység, amikor az illető a normàl szokásos rádió vagy távvezeték sugárzásától rosszul van, allergiás(?) rá. Azaz nincs ennek érzékelésére szervünk, de valakik túlérzékenyek rá. Vagyis érzik. ( mivel is?) Mekkora is a térerő? Ezek a túlérzékenyek hegyekben barlangokban laknak, hogy eléggé kicsi legyen a sugárzás.

banzai

#22 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: banzai » 2019.01.29. 22:25

hát igen este tizenegy körül, két három pohár bor után, a setét szobában egy Big Daddy Wilson koncert állati jól tud szólni. (hehe szemben süketnémák, balra jobbra senki sem lakik, mögöttünk udvar.) :D

Konzol

#23 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.01.29. 22:36

:););) csak meg ne süketülj ebben a kànaánban a hangerőtől!:):):)

miczo

#24 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: miczo » 2019.01.29. 23:28

Konzol írta:
2019.01.29. 20:19
Ezt én értem, de mi van a tegnap tetszett, ma x@r az egész cucc jellegű megállapításokkal? Mindannyian tapaztaltunk ilyet már. Semmihez nem nyúlsz, hétköznap van, pont mint tegnap volt, de ma nem jó a hang...
Ezt többször tapasztaltam: elmegyünk 3-4 napra valahova, pihenni. Persze viszek hifit is :D, minigép + kis D-class amp + kicsi hangdobozpár (tannoy mx1 vagy egy Teufel VT11). Mindenféle változó hely akusztikáját lehet tesztelni.
Mindig az van, hogy amikor beállítom a kis rendszert, hihetetlen szarul szól. Zavaros, nincs mély, nincs tér. Viszont 6-8 óra múlva valami történik, mert hirtelen kitisztul, kijavul minden és megjön a mélye is. Ehhez nem kell hogy bekapcsolt állapotban legyen a cucc, csak ott áll ahova betettem.
Onnantól kezdve viszont már végig jól szól, amíg ott vagyunk. Ezt a párommal mindketten eléggé drasztikusan halljuk, egész kis hangerön is megvan ez a hatás, és majdnem minden alkalommal ez van. Megszokja a hely a rendszert, vagy mi történik??

miczo

#25 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: miczo » 2019.01.29. 23:38

KD mester írta:
2019.01.29. 20:52
Egy kisérletet tudnék mondani: esztergálsz két tömör hengert, mindkettö mondjuk 8cm átméröjü, 5cm magas, az egyik ólom, a másik alu. Átfúrod a forgástengely mentén egy 1-es fúróval mindkettöt.
Lerakod egy asztalra, a szembe lévö falra meg felragasztasz egy mm beosztású vonalzót. Pontosan ugyanabból a pozícióból átnézve az 1mm-es lyukon, a falon nem ugyanakkora nagyságú területet fog be az ólom és az alu hengeren történt átnézés.
Ez nem pszichológiai hatás, hanem fizikai, és ismert az oka is. Na valami hasonló lehet szerintem a hanggal is. Ezek olyan hatások amik a klasszikus fizikával abszolút nem magyarázhatók, kvantumfizikai effektek.

miczo

#26 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: miczo » 2019.01.29. 23:44

KD mester írta:
2019.01.29. 22:10
... mert hogy ugye megmérni nem tudod azt a torzítást, amit ez okoz mert mondjuk az 1cm-es rézdrótban lévő elektronok brown mozgása miatti zajban eltűnik...
Igen, ezen a módon megmérhetetlen, de ugyanakkor ott van az a tény is, hogy van zajhatár alatti rádiózás (a Videotonnak is volt ilyen katonai készüléke a 90-es évek elején).
Vagy a voyager szonda is visszaküldte a képeket, pedig a kozmikus háttérzaj milliószor erösebb volt mint a szonda jele az Uránusznál, mégis jó képeket küldött vissza, fogtuk, dekódoltuk.
Hiába kisebb nagyságrendekkel a jel amplitúdó, mint a zaj, a spektrális eloszlásra gyakorolt hatása akkor is ott van. Az emberi fül 0.5dB alatti amplitúdó különbséget nem érzékel, de a spektum változását jóval alacsonyabb szinten kiszúrja...

KD mester

#27 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.30. 00:26

Hát...

Amit most pedzegetni fogok, az elég súlyos lesz. Biztonsági övet bekapcsolni. Lesznek egy páran, akik biztos hülyének néznek majd érte, de...

Lehetne tenni egy kísérletet, hogy egy sor bufferral leválasztjuk az audio jelet egy másik ágra is. Az utolsó buffer meghajt egy kondit, meg egy ellenállást. Ha annak a cseréje is hallatszik, akkor szinte tuti nem klasszikus fizikai úton megy végbe ez a történet...

Szóval egy érdekes elképzelés merült fel bennem. A tömör lényege az elképzelésnek annyi, hogy amikor hallgatod a zenét és van pl egy egér a szobád sarkában, akkor ugye ő is hallja. A közös információ téged valahogy összekapcsol/hangol az egérrel valamiféle kvantumfizikai úton. Szóval ha az egér is ugyanazt a zenét hallja, mint te, akkor attól, hogy az egér is ezt hallja, pusztán attól te benned más lesz a szubjektív tapasztalat...

Amikor az információ áram belemegy az egérbe, meg belemegy az agyadba és ott önmagába visszacsatolva elkezdi a saját magát meglátni, amikor a kígyó a saját farkába harap, szóval amikor felépül a visszacsatolás és zárul a kör, akkor történnek érdekes dolgok... Valahogy talán koherenciába kerülsz az egérrel és hatást gyakorol az ő tapasztalása a tiédre.

Na most az a helyzet, hogy az ellenállás anyag is "hallja" a zenét. Annak a részecskéiben is alapjáraton önmegfigyelő állapotvisszacsatolás (oszcilláció) lép fel. A villamos térerősség meg buzerálja ezeket a részecskéket és átadja azt az információt, ami hozzád megy éppen akkusztikusan. Valamit tapasztal abból a zenéből még ez az anyag is.... Meg te is. A közös információ meg mint a telefonszám, ami a két rendszert (téged, meg az ellenállás anyagot) betárcsázza és összekapcsolja valamiféle koherenciába. Igazából minden összekapcsolódik a közös információ hatására egy másik szinten is. Kezdve a téglafaltól, az egértől meg a csatoló konditól Mari néniig. (Igaz a téglafal klasszikus fizikai módon is eléggé beleszól a hangba :lol: )

Eszerint mondjuk a Mari néni is tud jótékonyan hatni a rendszerre. Áthívod azt aszondod neki, Mari néne, a maga jelenlététől olyan jól szól a rendszer, hogy be...ás. Üljön már le a fotelba, amíg hallgatok egy kis Mozartot. :lol:
És szo...ás van, ha az egér meg éppen depressziós, mer akkor meg elcseszi a rendszer hangját.... :D

Érdekes kísérleteket lehetne csinálni ezzel pl adatátviteli célra is.

Mit tudom én, fognánk két visszacsatolt erősítőt. Mindegyik visszacsatoló hurokba egy-egy zajgenerátor (igazi quantumfizikai véletlen generátor pl egy Z-dióda) Aztán egy harmadik zajforrásról beadnánk ugyanazt a vezérlő jelet mindkettőnek. És az egyiket modulálva vajon megjelenne e a másik zajában valami?

KD mester

#28 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.30. 00:32

miczo írta:
2019.01.29. 23:38
KD mester írta:
2019.01.29. 20:52
Egy kisérletet tudnék mondani: esztergálsz két tömör hengert, mindkettö mondjuk 8cm átméröjü, 5cm magas, az egyik ólom, a másik alu. Átfúrod a forgástengely mentén egy 1-es fúróval mindkettöt.
Lerakod egy asztalra, a szembe lévö falra meg felragasztasz egy mm beosztású vonalzót. Pontosan ugyanabból a pozícióból átnézve az 1mm-es lyukon, a falon nem ugyanakkora nagyságú területet fog be az ólom és az alu hengeren történt átnézés.
Ez nem pszichológiai hatás, hanem fizikai, és ismert az oka is. Na valami hasonló lehet szerintem a hanggal is. Ezek olyan hatások amik a klasszikus fizikával abszolút nem magyarázhatók, kvantumfizikai effektek.

Tudom ezt ismerem. Lézersugárral is frankón mérhetően működött állítólag. Befolyásolja a fényelhajlást a közelében lévő anyag. Köpni-nyelni nem tud rá senki semmit. Ez a jelenség is kívül esik a jelenleg ismert fizikán... Azt otthon a konyhaasztalon kipróbálható kategóriájú kísérlet...

KD mester

#29 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.30. 02:21

Amikor a teljes hangfrekis sávban egy laza 100dB körüli tápzaj elnyomású dologba egy az egyben hallatszik hogy milyen gyártmányú elektrolit kondi van a tápban, akkor azt még valahogy megemészti az ember valahogy. Nem gondol bele, hogy ez mégis miért... Nem foglalkozik vele...

De amikor a mellette lévő 100nF-os MKT kondi gyártmánya alapvetően meghatározza a magas tartományt, a dinamikát, de még a mély tartomány erejét, lendületét, szóval úgy kb mindent, (meg még mondjuk annak is egy 2nF-os kék szarral való bónusz patkolása is bejön a képbe esetleg) akkor már tudatosul az emberben, hogy itt nem csak a fizikával van már valami rohadt nagy baj, de valami q...ra nincsen rendben a valóság működésével sem, meg valahogy nagyon el van b...va az egész rohadt világegyetem is, ha ez így megtörténhet benne...

Az ilyet már nem lehet csak úgy kiheverni máról holnapra... :lol:

Ha ebbe jobban belegondol az ember, azért ezek nagyon durva dolgok valahol...

Az utolsó kiskunfélegyházi talin kb olyan 10-en voltunk egyszerre fültanúi, mit okozott egy s...os egy méteres IC kábel cseréje. Na azt ott nem kellett magyarázni. Mindenki hallotta. Látszott az arcokon a döbbenet... Nem is jött senki semmilyen pszichogyogyóakkusztikával...

miczo

#30 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: miczo » 2019.01.30. 10:42

Az igazán durva az USB kábel, hogy van aki 100e-ket képes adni érte. Amikor az usb receiver, és PCM (vagy I2S) buffer után már hol van a kábel hatása? Itt nincs olyan, hogy zaj, mert digitális és a vétel mindig bitperfekt.
A jitter-ben vagy a spektrumában lehet eltérés, de a buffer ezt hivatott kihidalni és a változást pedig az analóg tartomámnyban halljuk.

A párom vett valahonnan egy orosz ásványt (sungit) ez valami korom ásvány, összeállt, összekövesedett korom (elemi szén). Állítólag jó hatású az ember biomezejére, mondjuk ezt nem tudom.
Viszont ha már ott volt akkor kipróbáltam, hat-e a hifire: és igen. Bármikor amikor beviszem a szobába és a hifi közelébe teszem 1-2 perc és beáll egy melegebb, mélyebb tónusú analógosnak hatóbb hangkép.
Kb olyan szintü hatása van, mint amikor IC kábelt cserél az ember, csak kell neki 1-2 perc, hogy a hatás beálljon.
Még annó nézegettem az Entereq 'készülékek' képeit, olyan mintha abban is ilyesmi fekete ásványi granulátum lenne.

MOT64

#31 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2019.01.30. 15:26

miczo írta:
2019.01.30. 10:42
Még annó nézegettem az Entereq 'készülékek' képeit, olyan mintha abban is ilyesmi fekete ásványi granulátum lenne.
Tudomásom szerint abban Sörl (fekete turmalin) van.

miczo

#32 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: miczo » 2019.01.30. 16:06

MOT64 írta:
2019.01.30. 15:26
Tudomásom szerint abban Sörl (fekete turmalin) van.
Ezt nem tudtam, kerestem, de nem találtam róla konkrétumot. Köszi!

Konzol

#33 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.01.30. 17:10

A félig, vagy meddig telt unicumos üvegek hatasáról ís olvastam valahol. Ki kell inni félig - vagy teljesen, de akkor vízzel félig megtölteni - négy nagy Unicumot, majd talán a szoba sarkaiba elhelyezni azokat, és ettől valakinek jó lesz... Tekintsünk el a heveny alkoholmérgezéstől...
( Ezt a modot én valszeg sose tudnám önerőből megvalósítani... )

MOT64

#34 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2019.01.30. 20:07

Konzol írta:
2019.01.30. 17:10
A félig, vagy meddig telt unicumos üvegek hatasáról ís olvastam valahol. Ki kell inni félig - vagy teljesen, de akkor vízzel félig megtölteni - négy nagy Unicumot, majd talán a szoba sarkaiba elhelyezni azokat, és ettől valakinek jó lesz... Tekintsünk el a heveny alkoholmérgezéstől...
Szólj, ha kell segítség! A jó Unicumot szeretem. Persze nem vagyok alkesz, így eltartana a projekt néhány hétig, de jó szakember nem kapkod el semmit.

Ilyen, egyébként olajjal töltött unikumos üvegek jártak nálam is. Előtte már más kiitta :-( . Ezek Helmholtz rezonátorként működnek (itt egy szemléletes videó, példa okáért sörös üveggel: https://www.youtube.com/watch?v=PoEyIJx3uM0 )
Az olaj szintjétől függően különböző frekvenciákra lehet hangolni őket és ennek a frekinek a környezetében erősítik a hangot. Csilingelőbben fog szólni pl. a magas tartomány.
Az ókori görög színházakban használtak ilyen olajjal töltött hatalmas agyagedényeket a színészek hangjának felhangosítására.
Nálam nem vált be, egy darabig hallgattam, de a túlzottan mézes-mázas, csengő hang számomra zavaró és fárasztó volt.

KD mester

#35 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.30. 20:22

Mesélek még ilyen rémtörténeteket:

Szóval használok ilyen JB kondikat a miczo féle B100 meghajtásba, mert abba az a jó. De sajnos elég gányul van felragasztva ezekre a kondikra a külső fekete műanyag fólia, így elkezdett lepödörödni a kondiról. Mondom kiszedem, körbetekerem ilyen fekete PVC szigetelő szalaggal.

Úgy nézett ki utána a kondi, mint új korában.

Visszateszem, azt hát valahogy nem tudom, mi a franc lett, de valahogy nem kóser a hang. Nem a megszokott. Mi a franc történt, valami megpusztult?

Nem csináltam semmit, kiszedtem, betettem a két modult, működik minden...

Aztán eszembe jutott hogy csak a kondikat szedtem ki, tettem vissza. Ja meg rákerült ugye a szigetelő izé.... Na neeee, nehogy mááá, az már csak nem....

De, mondom ennek már a végére járok. Két új kondit belerakok. Visszajött a megszokott hang.

Mondom, ennek már a fele se tréfa. Szigetelő szalagos kondi vissza, megint nem jó valami...

Leszedem a szigetelő szalagot, meghallgatom... Azt a rohadt ezotériás k....a anyját... B+ a hókuszpók... :evil:

Tettem rá átlátszó celluxot, azzal már jó volt....

Konzol

#36 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.01.30. 20:54

MOT64 írta:
2019.01.30. 20:07
Konzol írta:
2019.01.30. 17:10
Szólj, ha kell segítség! A jó Unicumot szeretem. Persze nem vagyok alkesz, így eltartana a projekt néhány hétig, de jó szakember nem kapkod el semmit.

Ilyen, egyébként olajjal töltött unikumos üvegek jártak nálam is. Előtte már más kiitta :-( . Ezek Helmholtz rezonátorként működnek (itt egy szemléletes videó, példa okáért sörös üveggel: https://www.youtube.com/watch?v=PoEyIJx3uM0 )
Az olaj szintjétől függően különböző frekvenciákra lehet hangolni őket és ennek a frekinek a környezetében erősítik a hangot. Csilingelőbben fog szólni pl. a magas tartomány.
Az ókori görög színházakban használtak ilyen olajjal töltött hatalmas agyagedényeket a színészek hangjának felhangosítására.
Nálam nem vált be, egy darabig hallgattam, de a túlzottan mézes-mázas, csengő hang számomra zavaró és fárasztó volt.
Igazad lehet.. Erről a görögös ügyködésről teljesen megfeledkeztem...

hmm... lehet, hogy a Finnlandiás üvegnek jobb a hangja? Vagy Bushmillsnek?? Komoly kérdés... kognitív disszonancia esete forog fenn, vagy alkoholizmus...

Konzol

#37 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.01.30. 20:59

KD mester írta:
2019.01.30. 20:22
Mesélek még ilyen rémtörténeteket:

Szóval használok ilyen JB kondikat a miczo féle B100 meghajtásba, mert abba az a jó. De sajnos elég gányul van felragasztva ezekre a kondikra a külső fekete műanyag fólia, így elkezdett lepödörödni a kondiról. Mondom kiszedem, körbetekerem ilyen fekete PVC szigetelő szalaggal.

Úgy nézett ki utána a kondi, mint új korában.

Visszateszem, azt hát valahogy nem tudom, mi a franc lett, de valahogy nem kóser a hang. Nem a megszokott. Mi a franc történt, valami megpusztult?

Nem csináltam semmit, kiszedtem, betettem a két modult, működik minden...

Aztán eszembe jutott hogy csak a kondikat szedtem ki, tettem vissza. Ja meg rákerült ugye a szigetelő izé.... Na neeee, nehogy mááá, az már csak nem....

De, mondom ennek már a végére járok. Két új kondit belerakok. Visszajött a megszokott hang.

Mondom, ennek már a fele se tréfa. Szigetelő szalagos kondi vissza, megint nem jó valami...

Leszedem a szigetelő szalagot, meghallgatom... Azt a rohadt ezotériás k....a anyját... B+ a hókuszpók... :evil:

Tettem rá átlátszó celluxot, azzal már jó volt....
Na most az a kérdés visszautalva miczo hozzászólására, hogy a szigszalag/cellux a szobában volt-e a rsgasztás előtt, vagy sem. Volt-e idejük összehangolni a rezonanciáikat, mondjuk úgy összeszokni...

KD mester

#38 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.30. 21:52

miczo írta:
2019.01.30. 10:42
Az igazán durva az USB kábel, hogy van aki 100e-ket képes adni érte. Amikor az usb receiver, és PCM (vagy I2S) buffer után már hol van a kábel hatása? Itt nincs olyan, hogy zaj, mert digitális és a vétel mindig bitperfekt.
A jitter-ben vagy a spektrumában lehet eltérés, de a buffer ezt hivatott kihidalni és a változást pedig az analóg tartomámnyban halljuk.

A párom vett valahonnan egy orosz ásványt (sungit) ez valami korom ásvány, összeállt, összekövesedett korom (elemi szén). Állítólag jó hatású az ember biomezejére, mondjuk ezt nem tudom.
Viszont ha már ott volt akkor kipróbáltam, hat-e a hifire: és igen. Bármikor amikor beviszem a szobába és a hifi közelébe teszem 1-2 perc és beáll egy melegebb, mélyebb tónusú analógosnak hatóbb hangkép.
Kb olyan szintü hatása van, mint amikor IC kábelt cserél az ember, csak kell neki 1-2 perc, hogy a hatás beálljon.

Hiába bitperfekt a kábel ha pl az univerzum azt látja, hogy abban ugyanaz az információ áramlik, ami éppen téged is ér.

És akkor aszondja, hogy USB kábel...miczo... Némi különbség van azért közöttük...Az USB kábel például nem szereti a nokedlit...
Nade hát mégis ugyanazzal az információval van dolguk. Akkor koherenciába kell legyenek, spórolok a számítási teljesítménnyel...

És utána már nem tisztán miczoként hallod a zenét, hanem egy kicsit USB kábelként is... Bitperfekt USB kábelként... :D

Konzol

#39 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.01.30. 22:03

Jó buli klasszikus bevett fogalmakkal magyarázni a nem megszokottat. A régi villamossági könyvek jutnak eszembe, amikben rugókkal, súlyokkal csukókkal, bonyolult mechanikus szerkentyűknábráival próbálták megmagyarázni a mágnesességet, vagy a villamosságtant. Percekig kell nézni egy olyan gépezetet, hogy rájöjj mit us csinál. Egy Maxwell egyenlet nagyságrendekkel világosabb...:D

( Ne fekedjük Simonyi Károly professzor örök érvényű megállapítását ezzel kapcsolatban. Valahogy így hangzott a fáma szerint:
A Maxwell egyenleteket több módon osztályozhatjuk. Legutóbb a feleségem megkêrdezte,melyik közülük a legrövidebb. Rá szerette volna hímezni a mosogató kötényemre. )

KD mester

#40 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.30. 22:17

Régen gépészek voltak csak, nem volt ilyen, hogy villamosmérnök. A gépész gondolkodásmódhoz meg az passzolt. Valamilyen alapra fel kellett építeni az EMT tananyagát. Egyébként de jó, hogy ezt a témát emlegeted így este... Rémálmaim lesznek, az má biztos... :lol:

KD mester

#41 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.30. 22:26

Jó buli klasszikus bevett fogalmakkal magyarázni a nem megszokottat
Hát, mivel hogy még nem állnak rendelkezésre a jövő tudományának bevett fogalmai, addig mi mást is használhatnánk a jelenben?

banzai

#42 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: banzai » 2019.01.30. 23:04

vissza térünk megint a jó öreg rezonanciához. a világegyetemben minden rezeg. tulajdonképpen a hangrendszereinkell finomhangoljuk a hallás szekvenciáit. ha sikerül koherenciába hozni az adott helységben az adott rendszert a lehallgatóval akkor lesz élvezetes a zenehallgatás. ide kapcsolnám a Miczo féle idövel történö behangolódást. Az uj helyre betett rendszer az adott helységgel "összerezgett" és helyreált a hangkép.

Konzol

#43 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.01.30. 23:50

KD mester írta:
2019.01.30. 22:17
Régen gépészek voltak csak, nem volt ilyen, hogy villamosmérnök. A gépész gondolkodásmódhoz meg az passzolt. Valamilyen alapra fel kellett építeni az EMT tananyagát. Egyébként de jó, hogy ezt a témát emlegeted így este... Rémálmaim lesznek, az má biztos... :lol:
Álmodj egy elektronról potenciàlgödörben!:):)

Konzol

#44 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.01.31. 00:09

banzai írta:
2019.01.30. 23:04
vissza térünk megint a jó öreg rezonanciához. a világegyetemben minden rezeg. tulajdonképpen a hangrendszereinkell finomhangoljuk a hallás szekvenciáit. ha sikerül koherenciába hozni az adott helységben az adott rendszert a lehallgatóval akkor lesz élvezetes a zenehallgatás. ide kapcsolnám a Miczo féle idövel történö behangolódást. Az uj helyre betett rendszer az adott helységgel "összerezgett" és helyreált a hangkép.
Mindegy, hogy minek nevezzük, rezonanciának, összhangnak, szinergiánek, egy dolog tűnik biztosnak, az, hogy ez nem kezelhető klasszikus villamos, akusztikus mérnöki szemlélettel. Egyszerűen nem rendelkeznek ezek a tufományok eszközökkel, fogalmakkal és nyilván ismeretekkel sem a jelenségek kezelésére. KD által kedvelt evolúciós, kitenyésztős próbálgatós módszer nem más, mint az ismerethiány megkerülése. Az alkatrészek csereberéje gyakorlatilag nem eredményez mérnöki szempontból jobb, vagy más áramkört. A mérnök úgy szàmol, hogy 10k az 10000 Ohm, mindegy, hogy melyik gyártósorról kerül le. Ha elég kicsi az induktivitása, a hőfokfüggése és elég nagy a wattitása akkor a pozícióba pont jó. Nincs rá módszerünk a tapasztalaton,illetve a megérzésen kívül - ez egy érdekes dolog, tiszta misztika, de van, hogy úgy "érzem", hogy kár is kipróbálni azt a valamit, mert egyszerűen nem "illik" abba a szerepbe, ahova szánom... gyakrabban van, hogy jó a megérzés, mint az ellenkezője, de nem azért, mert akkora jós lennék, hanem mert csak - a megfelelő pont jó gyártmány kiválasztására.
Egyértelmű, hogy más tudományágak segítségére,bevonására lenne szükség. Hogy ez anyagtudomány, fizika, kémia, krisztallográfia, vagy ezek elegye... vagy valami egészen más az jó kérdés...

KD mester

#45 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.31. 01:14

Ha már hang, meg rezonancia, meg hullámok, akkor ezt sasoljátok...

https://youtu.be/aXuTt7c3Jkg?t=19m50s

KD mester

#46 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.01.31. 01:41

Konzol írta:
2019.01.31. 00:09
banzai írta:
2019.01.30. 23:04
Mindegy, hogy minek nevezzük, rezonanciának, összhangnak, szinergiánek, egy dolog tűnik biztosnak, az, hogy ez nem kezelhető klasszikus villamos, akusztikus mérnöki szemlélettel. Egyszerűen nem rendelkeznek ezek a tufományok eszközökkel, fogalmakkal és nyilván ismeretekkel sem a jelenségek kezelésére. KD által kedvelt evolúciós, kitenyésztős próbálgatós módszer nem más, mint az ismerethiány megkerülése. Az alkatrészek csereberéje gyakorlatilag nem eredményez mérnöki szempontból jobb, vagy más áramkört. A mérnök úgy szàmol, hogy 10k az 10000 Ohm, mindegy, hogy melyik gyártósorról kerül le. Ha elég kicsi az induktivitása, a hőfokfüggése és elég nagy a wattitása akkor a pozícióba pont jó. Nincs rá módszerünk a tapasztalaton,illetve a megérzésen kívül - ez egy érdekes dolog, tiszta misztika, de van, hogy úgy "érzem", hogy kár is kipróbálni azt a valamit, mert egyszerűen nem "illik" abba a szerepbe, ahova szánom... gyakrabban van, hogy jó a megérzés, mint az ellenkezője, de nem azért, mert akkora jós lennék, hanem mert csak - a megfelelő pont jó gyártmány kiválasztására.
Egyértelmű, hogy más tudományágak segítségére,bevonására lenne szükség. Hogy ez anyagtudomány, fizika, kémia, krisztallográfia, vagy ezek elegye... vagy valami egészen más az jó kérdés...
Hát igen... Én sztochasztikus optimumkeresést végzek hifis téren. (evolúció) A stochasztikus optimumkereső algoritmusoknak (genetikus algoritmus, stb) meg ugye a lényege az, hogy nem próbáljuk ki az összes lehetséges kombinációt, hanem csak néhányat és az egyre jobbak felé konvergálunk a keresési térben. Így nem kell kb végtelen dolgot kipróbálni, mégis nagyon jó optimumokba lehet belefutni. Elkerüljük a kombinatorikai robbanást. Az emberi intelligencia is ilyen stochasztikus optimumkereső folyamatokból összeállt nagyobb rendszer, (metaheurisztika). (Meg megmondom őszintén, szerintem az egész létezés, az egész világ úgy, ahogy van, egy ilyen baromi nagy optimumkereső valami. Minden létező dolog egy optimumkereső algoritmus, vagy annak a része. Úgyhogy amúgy is minden erről szól...)

Konzol

#47 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.02.11. 21:38

Bosszantó egy hobbi ez a hifizgetés. Valahol olvastam, hogy a legjobb dolog ami egy hifistával történhet az egy jó előerősítő.
Pedig előerősítőre tulajdonképp nincs szükség. A ma használatos források elegendő feszültséget szolgáltatnak a végfok számára, alacsony impedancián, hogy elég legyen egy potenciméter amivel lehet a hangerőt szabályozni. Ok, a bemenet választó az kényelmes, ha nem csak egy forrást használ az ember. Szóval egy forgó kapcsoló, vagy isostat sor, esetleg pár relé, aztán mehet a jel a végfokban lakó hangerőszabályzóra. Ennyi elég is lenne. De nem.
A helyzet úgy hozta, hogy előfokot kellett építsek. Nem is előfokot, csak egy impedancia illesztő fokozatot, ha úgy jobban tetszik buffert. Mindjárt kettőt is. A kisérletezgetések során kezdem azt hinni, hogy igaza van a hozzászólás elején említett mondásnak.
A fetes megoldás is nagyon jó, tiszta, magabiztos, erőteljes, nem torzít, nem érzem, hogy hozzátenne a zenéhez, vagy elvenne abból valamit. Sokjal jobb,mint egy csupasz 10k-s potméter (DACT) A hibrid pedig élvezetes! Benne van a bugi faktor, zenehallgatásra sarkall. A két áramkört azonos környezetben próbálgattam, a potméter csúszkaja és a kimeneti csatoló közé kapcsoltam fölválta a két egységet. Most tehát úgy van nálam, hogy legjobb a hibrid, utána a fetes, végül a csupasz potméter...

Tehát a hang jobb, ha egy áramkör "torzít" rajta...
Bónusz 1:
A hibrid buffer bugi faktora úgy is hallható ha a fetes IS az áramkörben van, azaz a két fokozat sorba kapcsolódik.

Bónusz2:
Néhány hete volt nálam javításon egy Proton 1100 előerősítő. Azzal is volt egy olyan gyanúm, hogy bizonyos szempontből jobb a hang, ha az aktív elektronika be van iktatva, mint mikor csak egy potméter volt az "előfok".

( persze tudom, kábel kapacitás, induktivitás, aluláteresztő szűrő, potméter impedanciája stb... )

KD mester

#48 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: KD mester » 2019.02.12. 18:09

Valahol olvastam, hogy a legjobb dolog ami egy hifistával történhet az egy jó előerősítő.
Hát, hogy ez mennyire így van... Tényleg. ;) Előfok akkor is kell, ha nem kell. A jó előfok meg jobb, mint egy darab drót. ;)

Azzal lehet az igazi NAGY varázslásokat megcsinálni igazából...

banzai

#49 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: banzai » 2019.02.12. 22:29

oké. az ess dac-ok mostanában 2-3 voltot is kitolnak, a b 100-nak elég. ha közé iktatok egy csövi elöfokot nem fog torzitani a nagy bemenö jeltöl? nekem kellett egy fezültség osztót tenni az mf x10d panel elé mikor az ess dac és a b100 között kipróbáltam. (persze ki is került mert nem volt hallható hatással a hangra) igazából a d-classz elé készült de hosszabb távon nem lett hallgathatóbb számomra igy sem.

Konzol

#50 Re: Hifis ezotéria.

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.02.12. 22:53

Azok a kapcsolások amiket föltettem a félvezetős előerősítők témában megbírkóznak a max 2-3V bemenő jellel. Erősítésük kisebb mint 1, azaz kisebb a kimenőjelük mint a bemenő. ( terheléstől függő ugyan, de kb 0.9-0.95 ).

Midkettőt jó eszköznek tartom. Persze mondjuk a csatoló kondenzátorokkal eléggé befolyásolható a hangjuk.

A vonal szintű fokozatok is jó eséllyel feldolgozzák a 2V-os bemenő jelet. Ha erősít a fokozat, akkor valszeg nagyon szűk lesz a használható hangerő szabályzási tartomány.

Válasz küldése