Jelfeldolgozás átalakítás

Moderátor: Sanya

dyscus

#1 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.17. 09:20

Konzol írta:
2019.03.16. 13:55
Igazad van Ottó, csak nem akartam teljesen lelombozni a kérdezőt. TDA1543-at persze megemlítettem, mint jó alternatívát, aminek nem kell MCLK, nem kell variálni a formátumokkal stb. Elszórakozik az IV ellenállással, esetleg megépíti valamelyik tranzisztoros/csöves konvertert - akár azok közül valamelyiket, amelyeket föltettem ide -Ráakasztja az RPi-t ( ha rám hallgat vesz rendeset, a wifit elfelejti ) és ad a TDA-nak 5-6V tápot - mondjuk valami DC-DC konverter után betesz egy emitterkövetőt a Pi-nek, egy másikat a TDA-nak. Melegedni sem fog, esélyes hogy fényévekkel lesz jobb a PCM5xxx-nél.
Multi Bit mindenek felett forever! :lol:

Konzol

#2 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.17. 09:59

dyscus írta:
2019.03.17. 09:20

Az a "baj", hogy ezek az régi multibitesek életszerűbbek, hallgathatóbbak élvezetesebbek, a modernek pedig technikailag jobbak, precízebbek, pontosabbak. Olyan "tökéletesek", hogy igazi felüdülés egy kis slendriánságot hallani utánuk.

dyscus

#3 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.17. 15:46

Konzol írta:
2019.03.17. 09:59
dyscus írta:

Az a "baj", hogy ezek az régi multibitesek életszerűbbek, hallgathatóbbak élvezetesebbek, a modernek pedig technikailag jobbak, precízebbek, pontosabbak. Olyan "tökéletesek", hogy igazi felüdülés egy kis slendriánságot hallani utánuk.
Nem baj az. Én azt szoktam mondani, hogy a multibit emberi hangú, az 1 bitesek robot hangon zenélnek. 1Bittel nem lehet VoS hangot létrehozni, legfeljebb HígEnd-et. :P

Konzol

#4 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.17. 15:56

Azért volt a baj szó idézőjelek közt. Olyasmi számomra a jelenség, mint mondjuk az analóg hanglemez kontra CD. A CD technikailag "perfection forever" az LP serceg, pattog, de a hibái ellenére, vagy inkább pont azokért emberibb, "élvezetesebb"... A lemez feltételének rituáléja eleve hangulati elem...

MOT64

#5 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2019.03.19. 17:01

dyscus írta:
Így igaz! Én is csak azt hallgatok. ;)

Konzol

#6 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.21. 14:18

MOT64 írta:
2019.03.19. 17:01
dyscus írta:
Hmm, mintha győzködtél volna egy időben itt a fórumon, hogy menjek és hallgassam meg az 1 bites átalakítód...
Váltottál, vagy bedöglött az irónia detektorom? :D

hodyka

#7 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2019.03.21. 14:40

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

MOT64

#8 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2019.03.22. 12:54

Konzol írta:
2019.03.21. 14:18
MOT64 írta:
2019.03.19. 17:01
dyscus írta:
Hmm, mintha győzködtél volna egy időben itt a fórumon, hogy menjek és hallgassam meg az 1 bites átalakítód...
Váltottál, vagy bedöglött az irónia detektorom? :D
Nem volt ebben semmi irónia. Úgyhogy ne aggódj, nem döglött be.

Arra nem emlékszem, hogy 1bites átalakítót írtam volna, csak az AKM kontra mindenmás vitában gondoltam a levegőbe beszélés helyett 1-1 pohár bor mellett meg lehetne hallhatni mit tud egy újabb fejlesztésű DAC ha majd egyszer erre jársz. Egyre inkább azt tapasztalom, hogy inkább izlés és megszokás kérdése és nem technológiai előny vagy fejlettség. A jobban szól erősen szubjektív fogalom.

Szóval csak azért írtam ezt, mert a "modernek" is multibitesek, a Wolfson az AKM stb... Én is ezeket hallgatom. A részletekbe most nem mennék bele, helyette egy idézet a WM8741 adatlapjáról:
"Advanced Ultra High Performance Multi-bit Sigma-Delta Architecture"

dyscus

#9 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.22. 13:06

Revidiálom magam! A Sigma-Delta átalakítók a sz@rok. A legjobbak a 28 bites 2R2 DAC-ok, amelyek minimum 80X146mm nagyságúak, diszkrét felépítésűek, és Soekris márkájúak. :lol: ;)
Még ki sem csomagoltam a Soecrist, s már megdumálnak, hogy az csak sz@r lehet. Jézus Máriám! Ez olyan, mintha kötélhúzás helyett kötél tolásból rendeznének sportvetélkedőt. :P sigma delta gamma... eszem..megáll. :lol:

Konzol

#10 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.22. 14:33

:D :D dyscus csak sportoljon ezerrel az új szerzeményével! Kíváncsian várom az eredményt!

Azt valóban nem tudjuk eldönteni 300-400km távolságból, hogy egy konkrét holmi jó, vagy sem, tetszik vagy sem.
És igen, a jól szól, tetszik, nem tetszik az szubjektív dolog. Persze ez az egész hobby a szubjektivitasról szól. Objektivitásnak ott vannak a mérések. Ha bárki - akár én is- azt mondja, hogy valami neki nem tetszik, akkor azon nincs mit vitatkozni. Az ellenkezőjén sem. Az indoklás csak annyiban lényeges, hogy megvilágitja az ítész mit, hogyan értékel. Dyscus robot hangút mond, én élettelent, tolakodót.. kb egyformán értékelünk. Más mást tart fontosnak. Nyilván tök másképp is ítélhet.
A másik véleményét tiszteletben tartva az izlésem nem kell, hogy változzon.( WM-ek általában sokkal hallgathatóbbak SZERINTEM -, mint azok az AKM-ek amiket hallottam. Mi ezzel a gond? A PCM5xxx-ek amiket hallotam egyszerűen nem nem voltak jók... persze, lehet, hogy jobb körítéssel, jobb alkatrészekkel... de ugye nem elveket, hanem konkrét készülékeket hallgat az ember, amik közül egyesek ilyen elvek mentén épülnek, míg mások nem. Történetesen úgy alakult,hogy az egyik elv szerint épültek jobban tetszenek, mint a más megoldásokon alapulóak... némi slendriánsâggal, extrapolálva, bátran általánosítva adódik a következtetés: az analóg a legjobb:D Ja! Lehet, hogy nem is! ... )

MOT64

#11 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2019.03.22. 15:11

dyscus írta:
2019.03.22. 13:06
Revidiálom magam! A Sigma-Delta átalakítók a sz@rok...
Látom Ottó neked mindenhogyan szükséged van egy ellenségképre. Ha nem az egyik, akkor a másik... :D :D :D

Amúgy hidd el nekem, nem sz@rok azok. Tudnak egy két kunsztot. Pl. a Delta-Szigma átalakítóban benne van a multibites DAC. Na így már csinosabb?

MOT64

#12 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2019.03.22. 15:23

Dyscus új DAC-jára én is kíváncsi vagyok. Innen üzenem, hogy ne mérgelőd a DAC-okkal, hanem építs!!! Már nagyon meghallgatnánk, hogy zümmög az a sok ellenállás. :D

Konzol! Lehet, hogy az általad hallott AKM nem a legkifinomultabb példány volt? Azt belátom, hogy rendszerfüggő is, mi, miben szól jól. Lehet, hogy nem illett a láncba, amiben hallottad. Nálam a WM és az AKM is tisztán, zenei hangon muzsikál, bizonyos zenéken az egyik, bizonyosakon a másik előnyösebb. Azt még senki nem mondta, hogy géphangú vagy hűvös, visszafogott. Kérdezd Dyscus-t, ő már hallgatta.

Konzol

#13 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.22. 16:06

Nem vitatom, hogy akár lehet jót is csinálni belőlük. Egyelőre én nem tervezek ilyen kisérleteket.

Egyszer volt nálam egy AKM... számszakilag lényegtelen melyik. Technikai értelemben teljesen rendben volt. Meggyőzően, tisztán, definiáltan zenélt, magasa, mélye rendben, dinamika mint a tenger!
Iszonyú volt hallgatni. Semmi köze nem volt a zenéhez, csak a frekvenciákhoz, amplitúdóhoz, fàzishoz. ( Nyers, tolakodó, zeneietlen, sehol semmi ritmika, mintha egy csomó önálló hanggenerátor jele lenne összegezve )
Visszaadtam, és hát mondtam, hogy ez egy "jó hangú" ipari hulladék.

Pár hét múlva újból hallottam kicsit megszelidítve. A jobb alkatrészeknek köszönhetóen eltünt a sértő hangszíne, de továbbra is tolta ezerrel a hifit. Zenét éppen hogy...Csengett, bongott ha kellett, ha nem. Basszus a pincében, magasak a kémény hegyén... egyébként jellegzetes gépzene bármit is jelentsen az. Jobb lett, de jó biztos, hogy nem. Nem is erőltettem. Visszaadtam.

Harmadik stáció ez ügyben a fenti kütyü tulaja egy zenehallgatós délután után hazament, és valami olyasmit mondott utána, hogy ismét bekapcsolva ( TDA1541A ill. AD1865 után ) már érti miért mondtam az AKM-re azt amit, sokkal jobban föltünt a jellegzetessége.

Az összes többi AKM-en érzem ezt az embertelen hangvételt, vagy nem is tudom pontosan mit. Az újabbakon jobban...
Mindemellett minden bizonnyal remekül demózható, sikeres termékek, igazi "kiállítási" önmagát eladó hanggal.

Bónusz: sok-sok ilyen ilyen-olyan dac építője egy zenehallgatós fél-nap után azt tartotta fontosnak megjegyezni, hogy az igazi meglepetés számára a multi bit volt, miután az elmúlt pár évet nem ilyenekkel töltötte...

Mindezzel nem a saját holmim akarom dicsérni, semmi különös nincs bennük, ráadásul folyvást piszkálok rajtuk valamit, de mind a TDA1541 mind az AD1865 valami olyat tud, olyat csinál amit az újak nem. Nem hinném, hogy a körítésük lenne a döntő, mett az egyik félvezetős, a másik csöves analóg fokozatú, egzotikus alkatrész nincs bennük, sőt! Messze nem is szólnak egyformán...

hodyka

#14 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2019.03.22. 17:59

dyscus írta:
2019.03.22. 13:06
Revidiálom magam! A Sigma-Delta átalakítók a sz@rok. A legjobbak a 28 bites 2R2 DAC-ok, amelyek minimum 80X146mm nagyságúak, diszkrét felépítésűek, és Soekris márkájúak. :lol: ;)
Még ki sem csomagoltam a Soecrist, s már megdumálnak, hogy az csak sz@r lehet. Jézus Máriám! Ez olyan, mintha kötélhúzás helyett kötél tolásból rendeznének sportvetélkedőt. :P sigma delta gamma... eszem..megáll. :lol:
:lol: :lol: :lol:
Denon DN-C635, USB CM6631A I2s OUT, AK4495 i2S DAC, TDA8950 D Class 2x150 watt, Videoton DC 4588

hodyka

#15 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2019.03.22. 18:14

Konzol írta:
2019.03.22. 14:33
:D :D dyscus csak sportoljon ezerrel az új szerzeményével! Kíváncsian várom az eredményt!

Azt valóban nem tudjuk eldönteni 300-400km távolságból, hogy egy konkrét holmi jó, vagy sem, tetszik vagy sem.
És igen, a jól szól, tetszik, nem tetszik az szubjektív dolog. Persze ez az egész hobby a szubjektivitasról szól. Objektivitásnak ott vannak a mérések. Ha bárki - akár én is- azt mondja, hogy valami neki nem tetszik, akkor azon nincs mit vitatkozni. Az ellenkezőjén sem. Az indoklás csak annyiban lényeges, hogy megvilágitja az ítész mit, hogyan értékel. Dyscus robot hangút mond, én élettelent, tolakodót.. kb egyformán értékelünk. Más mást tart fontosnak. Nyilván tök másképp is ítélhet.
A másik véleményét tiszteletben tartva az izlésem nem kell, hogy változzon.( WM-ek általában sokkal hallgathatóbbak SZERINTEM -, mint azok az AKM-ek amiket hallottam. Mi ezzel a gond? A PCM5xxx-ek amiket hallotam egyszerűen nem nem voltak jók... persze, lehet, hogy jobb körítéssel, jobb alkatrészekkel... de ugye nem elveket, hanem konkrét készülékeket hallgat az ember, amik közül egyesek ilyen elvek mentén épülnek, míg mások nem. Történetesen úgy alakult,hogy az egyik elv szerint épültek jobban tetszenek, mint a más megoldásokon alapulóak... némi slendriánsâggal, extrapolálva, bátran általánosítva adódik a következtetés: az analóg a legjobb:D Ja! Lehet, hogy nem is! ... )
Szeva

Remélem ezt elolvasod :)
pcm.jpg
pcm.jpg (114.27 KiB) Megtekintve 840 alkalommal

Konzol

#16 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.23. 07:10

Persze, elolvastam mindkettőt a kedvedért. Csak azt nem tudom, mit szeretnél velük mondani?

Persze, ha orra esnék egy PCM1794-ben, lehet, hogy olthatatlan vágyat éreznék a forrasztgatásra:):)
De nem hiszem, hogy jobban tetszene bármely korábban említett kütyü hangja, csak mert egy PCM1794 zajongana a polcon.
Vagy úgy gondolod, hogy szereznék egy AKM-et is mellé, hogy rendes hangot halljak végre?

dyscus

#17 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.23. 13:12

hodyka írta:
2019.03.23. 00:55
Multibit Sigma - Delta DAC

https://www.analog.com/media/en/technic ... ad1958.pdf
Azért ezt a csippet a Soakris leiskolázza minden adatában szerintem. És még túlmintavételezés meg fasom tudja mi nincs benne, ami mind hangzatos dolog, de csak a hangot szúrja el, mint például a kimeneti buffer, ami egy közönséges OPA, mint az SN 74709-es IC.

MOT64

#18 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2019.03.24. 09:34

dyscus írta:
2019.03.23. 13:12
... És még túlmintavételezés meg fasom tudja mi nincs benne, ami mind hangzatos dolog, de csak a hangot szúrja el, ...
A túlmintavételezés semmilyen hatással nincs az alapsávi jelre, ezért nem is szúr el a hangban semmit!

Konzol

#19 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.24. 10:01

Önmagában valóban nincs hatással a túlmintavételezés az alapsávi jelre. Az más kérdés, ha a túlmintavételezésen túl bónuszként megpróbálják kimatekozni a "hiányzó" mintákat. Technikai szempontból is okozhat gondot, mert a glitch nagyobb hibát okoz.

dyscus

#20 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2019.03.24. 11:05

MOT64 írta:
2019.03.24. 09:34
dyscus írta:
2019.03.23. 13:12
... És még túlmintavételezés meg fasom tudja mi nincs benne, ami mind hangzatos dolog, de csak a hangot szúrja el, ...
A túlmintavételezés semmilyen hatással nincs az alapsávi jelre, ezért nem is szúr el a hangban semmit!
Véleményem szerint olyat tesz a zenébe, ami eredetileg nincs benne. A közbülső mintákat, ami ugye a lemezen sincs rajta. Bizony, hogy lehet hallani! Az egyik felelőse a "robot" hangnak a sigma delta-val együtt. A Hifi társadalom ezt már tudja húsz éve. Legalábbis egy része. Az elmélet és tapasztalat közötti különbség kérdése az egész.

MOT64

#21 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2019.03.24. 11:21

Konzol írta:
2019.03.24. 10:01
Önmagában valóban nincs hatással a túlmintavételezés az alapsávi jelre. Az más kérdés, ha a túlmintavételezésen túl bónuszként megpróbálják kimatekozni a "hiányzó" mintákat. Technikai szempontból is okozhat gondot, mert a glitch nagyobb hibát okoz.
Ennek a témának nem közvetlenül a RaPi-hez van köze. Ha megkérhetném a modit, hogy tegye át ezeket a hozzászólásokat egy pl. "Jelek átalakítása, feldolgozása" vagy hasonló topikba.

Szóval nem értem, miért féltek annyira a közbenső minták kiszámításától. Egy pl. 96-od rendű túlmintavételező FIR szűrő 96 db egymást követő minta súlyozott mozgóátlagából nagyon pontos mintaértéket tud meghatározni. Sokkal-sokkal pontosabbat, mint amikor egy exponenciális vagy hasonló karakterisztikájú aktív R-C szűrőáramkörrel (lehet ez pesze trafó vagy más is) próbálnak áthidalni két minta közötti lépcsőt, akkor, amikor az esetek döntő hányadában ráadásul az átmenet színuszos karakterisztikájú. Na ekkor lesznek aztán oda nem illő jelek, vagyis jeletős torzítás.

A glitch spektruma pontosan megegyezik a mintavételezett bemenőjel spektrumával. A túlmintavételezés ezt a spektrumot is széthúzza a magasabb frekvenciák irányába, így csökkenti a hatását a hasznos sávban, akárcsak a kvantálási zajét.

Konzol

#22 Jelfeldolgozás átalakítás

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.24. 12:51

OFF
Ezt én kikérem magamnak! Semmiféle szűrőtől nem félek. Csak ha ki kell őket számolnom.
/OFF

Tartok tőle, hogy ez itt már egyáltalán nem műszaki kérdés, sokkal inkább pszichológia, pszichoakusztika, vagy valami határterületi tudomány.
Ha a számtant nézzük, akkor igaz, hogy egy FIR szűrő sokkal jobb szűrőnek, mint fél marék műveleti erősítő. Olyat is meg lehet csinálni, amit analóg módon nem. Ha a számtant nézzük a CD sokkal jobb mint az LP.. aztán az utóbbi valszeg megéri, hogy az előbbi teljesen kihaljon. Tranzisztor, IC, cső..A, AB, D osztály... Hasonló módon megosztó dolgok.

Nem tételezem föl, hogy bârmelyikünk is nem az igazat mondja, mikor jónak, vagy rossznak tart valamit. N ember meghallgat X berendezést egy szobában, ritka, hogy egységes szubjektív itélet születik. Ki ezt, ki azt fogja jobbnak tartani, vagy jobban szeretni. Ki hazudik? Ki dönti el kinek van igaza? Legfeljebb a statisztika lehet a mankó. A kisebbségben maradók tévedtek? Vagy igen, vagy nem. ( A ma többségi vélemény általában kisebbségi véleményként kezdte pályafutását ). Mire akarok ezzel kilyukadni? Az szinte biztos, hogy van valami a klasszikus NOS dac-okban, ami a modernekben nincs, vagy fordítva. Valami olyan, amit szubjektíve nem egyformán ítélünk meg. Akik szerint jó a modern/hagyományos cuccok hangja, azok vagy nem érzékelik ezt a valamit, vagy nem tekintik hibának, csak tulajdonságnak, míg másokat zavar ez a többlet/hiány másság...
A matek az ilyen szeret, nem szeret, szívből,igazán játékban sokadlagos tényező.

Konzol

#23 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.24. 14:06

MOT64 írta:
2019.03.24. 11:21

A glitch spektruma pontosan megegyezik a mintavételezett bemenőjel spektrumával. A túlmintavételezés ezt a spektrumot is széthúzza a magasabb frekvenciák irányába, így csökkenti a hatását a hasznos sávban, akárcsak a kvantálási zajét.
???? Tessék ??? Mi köze a DAC által generált glitch-nek a ki tudja hol és mikor mintavételezett jel spektrumához????

MOT64

#24 Re: RasPI és hasonlók

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2019.03.24. 14:22

Konzol írta:
2019.03.24. 14:06
MOT64 írta:
2019.03.24. 11:21

???? Tessék ??? Mi köze a DAC által generált glitch-nek a ki tudja hol és mikor mintavételezett jel spektrumához????
Köszönöm, hogy áthelyezted, így már nem piszkítjuk össze a Raspberry-s topikot.

:)
Köze? Semmi!
De a glitch jel is a hallható tartományban fejti ki zavaró hatását. Ezért "mentesítik". Mint jeleknek, nincs közük egymáshoz, de a glitch spekrtuma ua. mint a hasznos hangfrekis jelnek. Függetlenül attól, hogy az egyik a zene, a másik meg a DAC-ban lévő analóg kapcsolók nem egyidejű átkapcsolása miatt keletkezik, azonos frekitartományba esnek, tehát a frekvenciasprektrumuk ua. Ezért hat rájuk ugyanúgy a túlmintavételezés. Olvass utána! ;)

Konzol

#25 Re: Jelfeldolgozás átalakítás

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2019.03.24. 19:07

Jogos!

Válasz küldése