A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Válasz küldése
dyscus

#1 A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.01.27. 13:22

Úgy gondolom szükség van egy ilyen topic-ra. Ennek több oka is van.
Az első az az, hogy alapvetően ez egy DIY fórum. Viszont sokszor előfordul, hogy valaki gyári, leginkább kínából származó kész kütyüt reklámoz, vagy ismertet. Lásd a füles topicban kialakult offolást. A másik ok, hogy csak kell itt is lehetőség gyári készülékek ismertetésére, vagy azok érdekességére valamiféle figyelemfelhívó hely. A harmadik ok, hogy legyen hely a neten fellelhető leginkább magyar gyártmányú készülékekről való értekezésre, illetve leírhassuk piaci tapasztalatainkat az új, vagy a használt készülékek piacáról, és annak tendenciájáról. A negyedik ok az, hogy ezen topicban lehessen írni olyan javításokról, tuningokról, amelyekkel nem a saját készülékünkön hajtunk végre.

dyscus

#2 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.01.27. 14:10

Mindjárt itt is van az állatorvosi ló esete, ami a fórum szinte minden célját érinti. :lol:
A készülék egy régi AN DAC2 DAC. Ezt újszülött korában kb 2 milláért dobták utánna az embernek. Ez a készülék PCM63 K DAC csipet tartalmaz, nem NOS, de trafós csöves felépítésű, antialiasing szűrője induktivitást tartalmaz. A készüléket használtan vette az ismerősöm. Az ok, amiért hozzám került, az az volt, hogy 1-2 óra bekapcsolás után az egyik csatornája elnémul. Sajna nem tudtam megjavítani, mert több órás hallgatás, illetve 100Hz-s 44,1/16 bites négyszögjeles gyötrés után sem sikerült a hibát detektálnom. Márpedig ugye ha nincs hiba, akkor azt nem is lehet megjavítani. A hiba előteremtésére még a hőlégfúvóval történő üzem közbeni extra melegítéssel is próbálkoztam. Mind hiába. Viszont meghallgattam, mert ugye a próba alatt mi mást csinálna az ember? :P A hangja olyan AN-es. Azaz rendkívül sima, kiegyenlített, de pont ezért rendkívül unaklmas. Nem mondom, hogy nem szól rosszul. Szerethető is. De aki a valós zenei történésekre kíváncsi kellő nagyságú dinamikával, az ne vegyen ilyen cuccot. Aki ilyet vesz, az a Megasztáros egylemezes szűzleánykákat szereti hallgatni 4 hangszer kíséretében. A vonósnégyes hangszerszámát meghaladó band-ek, bigband-ek, valamint az elektromos hangszereken megszólaló rock, beat, progresszív rock stb. zenéknek ez már nem való. Szóval jó kis DAC ez, de nekem nem kellene. :)
A készüléket tuningolták. A valamikori bemeneti YAMAHA IC-t lecserélték a jól ismert CS8414-re, és a túlminta vételezést, és a digitális szűrőt is kicserélték egy újabbra. A legnagyobb MOD pedig minden bizonnyal az, hogy a nagyfeszültségű, valamint a kisfeszültségű BG kondikat kicserélték benne Siemens, és Jamicon típusúakra. Hogy ezt a MOD-ot eladás előtt, vagy javítás során (mert javították) hajtották végre, azt nem tudni. Az illető mentségére felhozható, hogy azért néhány kicsi BG-t mégis benthagyott, illetve benthagyta a Jensen által gyártott rézfóliás AN csatoló kondikat is. Egyébként ezen utóbbiakra gyanakodtam a hibakeresés közben. Köztudott, hogy ezek a kondenzátorok nem pont örökéletűek: kb hatodikos, hetedikes koruk körüli időben betegeskedni kezdenek. :lol:
Igazából a kondi csere miatt ragadtam tollat. Ez a csalás a "javítási" valamint a "módosítási" csalások között a leggusztustalanabb. Az elektronikához nem értő felhasználó meglopása ez a tevékenység. Találkoztam már ilyennel cső, IC, ellenállás esetében is. Persze az elkövető röhög a markába, mert ezekkel a BG kondikkal vagy épített valami csöves erősítőt, amivel büszkélkedik valahol, vagy a saját vmilyen gyári készülékét tuningolta. A tanulság mindenki számára az, hogy használt készülék vásárlása esetén, vagy annak tuningolása, javítása esetén nézzünk bele a készülék belselyébe. Ha nem értünk hozzá, akkor kérjünk meg valamilyen barátot, aki már látott ilyen készüléket belülről, vagy készített, javított ilyet. A fotók önmagukért beszélnek:
20191224_102714.jpg
20191224_102714.jpg (318.69 KiB) Megtekintve 2745 alkalommal
20191227_154618.jpg
20191227_154618.jpg (207.83 KiB) Megtekintve 2750 alkalommal
20191227_154735.jpg
20191227_154735.jpg (248.15 KiB) Megtekintve 2753 alkalommal
20191227_154541.jpg
20191227_154541.jpg (358.47 KiB) Megtekintve 2745 alkalommal

DöG

#3 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: DöG » 2020.01.28. 10:39

Nem lehet hogy azok a kondik egyszerűen elöregedtek, kapacitásukat vesztették, vagy megnőtt a szivárgásuk..., és azért cserélték őket (és azért nem ugyan olyanra, mert szinte beszerezhetetlenek)? :? :oops:

dyscus

#4 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.01.28. 13:47

DöG írta:
2020.01.28. 10:39
Nem lehet hogy azok a kondik egyszerűen elöregedtek, kapacitásukat vesztették, vagy megnőtt a szivárgásuk..., és azért cserélték őket (és azért nem ugyan olyanra, mert szinte beszerezhetetlenek)? :? :oops:
Ha így lenne, akkor az illető személy autentikusan minimum AN kondit tesz be, de ha korrekt akar lenni, akkor abból is a Kaisei fajtát.
Sajna mint írtam, más készüléknél is volt már ilyen. Amúgy meg BG kondit még nem láttam kiszáradtat.

dyscus

#5 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.03.03. 14:02

A minap kirándultam egy picinyt. Azaz nem is, hanem meghívtak hallgatolózni. Mindegy hová, mindegy ki, a lényeg az, hogy négyen mentünk el egy High End Audio forgalmazóhoz. Nagyon kedvesen fogadott bennünket, itt is megköszönöm, hogy bíbelődött velünk. Igazából engem azért érdekelt ez a dolog, mert beígérték, hogy Manger hangszóró is lesz a meghallgatandók között. Hogy mi is ez a Manger? Nos itt van két link:
http://www.cooltune.ch/index.php/Menhir ... ML9qpprYqc.
http://www.audio-constructor.com/index. ... jnbYnV2kpU
A második az ára miatt, ahol is jól látszik, micsoda olcsóságról gyűjtöttem tapasztalatot. :lol:
Felhívom a figyelmet, hogy a továbbiakban leírtak csak az én véleményemet tükrözik. Azt meg mindenki tudja, hogy szőrös szívű vagyok, s a hifiben excentrikus, de legalábbis némi malíciám van a drága, túlárazott hangrendszerek irányábn. Mint mondá valaki tavaly nekem: Hú Dyscus! Az én high end audio rézcsavaromat már 15 milliós rendszerben is alkalmazzák, ott is megálja a helyét. A rézcsavar helyére bármit be léehet helyettesíteni. Gondoltam magamban: na ez aztán faszság, de hagy örüljön a kiscsákó. :lol: Szóval megérkeztünk, s táltott szájjal nézelődtünk. Aztán hallgatolóztunk. Mindjárt másodiknak egy kisebb rendszert kis hangdobozokkal. Erről nincs fényképem. Nem volt rossz hangú, de basszusa ennek sem volt. A kis hangszórók miatt. Viszont 100Hz környékén szép kis kiemeléssel "kompenzálták" a basszus hiányát, ami persze nem sikerült. S itt meg kell, hogy álljak egy pillanatra. Az ok az az, hogy még képzett DIYER is összecseréli a basszus mennyiségének nagyságát a basszus mélységével, azaz a hangszóró által lesugárzott legkisebb frekvenciákkal. Mert hogy egy piktor, vagy hidegburkoló, vagy egy gázszerelő ezzel nincs tisztában, megértem. Na de egy diyer? Általában ezen tévhit miatt írnak olyan ostobaságot például, hogy betettem egy ellenállást a magas elé, s hogy megváltozott a basszus kiterjedése. Pedig tudjuk, hogy nem, ilyen nincs. A magassugárzó szintje csökkent, a basszus meg maradt mi volt. Csak ugye az arányok változtak.
Szóval nem szólt rosszul ez a kicsi dolog, egy lakótelepi szobát jól ki is szolgálna a kb 2milkás árával. Igazából ez a rendszer volt a második amit hallgattunk.
És aztán jött a meglepi, legalább is nekem. Ha a fotót megnézitek, egyből látjátok:
20200228_143557.jpg
20200228_143557.jpg (183.82 KiB) Megtekintve 2562 alkalommal
Igen, ez a hangfal tele van a kedvenc Accuton hangszórókkal. (a 3 dobozos) No meg vagy 1200 Watt :!: erősítővel. Természetesen digitálissal. Nos úgy is szólt. Én még nem hallottam digitális erősítőt jól szólni. Ez a cucc ha jól emléxem 4 millió. Ez sem szól jó. Először is ez sem megy nagyon mélyre. Másodszor torzított mint a veszett fene. 4 millióért. Igaz, kényelmes, mert csak bele kell dugni egy USB-n keresztül egy ámítógépet, vagy valami mást, bele kell dugni a 230-ba a dugót, s már szól is. Majd' sírva fakadtam, hogy a konstruktőrök ennyi drága Accutonból ezt hozták ki. Pedig az Accuton trade mark-ja az, hogy extrém kis torzításúak. Ezt nálam hallani is lehet. De nem is D erősítővel hallgatom otthon... Valószínűleg azért volt rossz a megszólalás, mert a digitális erősítő hangképét nem eliminálta a rendkívül precíz hangszóró. Egy hagyományos hangszóró, pl egy Videoton jobb választás a D erősítőkhöz. Másrészt az is igaz, hogy a hangfalba épített aktív hangváltó, és erősítők nekem soha nem jöttek be. Túlságosan mesterkéltek az ilyen rendszerek. Tavaly is hallottam ilyen rendszert valami nagyon sok erősítővel, kb. 6al, na az sem jött be, de másnak se nagyon. Egy kollega építette... Szóval szomorú lettem, de majd hátha a Manger!

dyscus

#6 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.03.03. 14:38

Nos igen, a manger!
A fényképen látható kis szimpla hifi 40 milliót kóstál. Azt mondták, csak a bedugott kábelek értéke van vagy 5 milla.
88073631_599491587447259_3868198536352890880_n.jpg
88073631_599491587447259_3868198536352890880_n.jpg (401.17 KiB) Megtekintve 2540 alkalommal
Ne fájjon rá a fogatok. :lol: Mindenesetre nagyon jól szólt. Magasak, meg a basszus is a helyén. Egyik társunk, aki egyutast hallgat otthon, az megjegyezte, hogy a sztereo térélmény azért jobb is lehetne. Egy másik társunk teljesen ki volt az örömtől. Én meg a harmadik társunk kicsit tamáskodtunk, s úgy tűnik ez lett az eredmény, legalábbis hármunk között. Szerintem szép magasak voltak, nem volt semmiféle csirimp-csörömp. Számomra a térélmény is egészen jó volt, igaz középen ültem. A váltás helyét nem lehetett észrevenni, ez ha jól emléxem 300Hz volt. A Manger tud valamit, de a 750 Eurós ár azért nagyon sok, igaz egy német 1 heti fizetéséből vesz egyet. Én meg egy SAL hangszórót. :lol: Maga a hangfal olyan tizenmilliós volt. Meglehetősen mélyre is lement, nem dünnyögött, nem torzított. Szal tényleg jól szólt. Azért vegyétek itt észre, azt írom: jól szól. Nyilván a sajátoméhoz hasonlítom, ami szintén jól szól. Mert ugye mindennél van jobb is. No de mennyiért? A 40 millás rendszer egy vaktesztben talán éppen hogy csak megverné az én rendszeremet, vagy a másikunkét, de főleg az enyémet. :lol: Mert az ugye megveri a többit. :P Szerintem. Az én rendszeremmondjuk egy millába van nekem. Ennél többet ér, mert ha csak a csőkészletet megnézzük a végfokba, az csaknem 1 millió a Telefunken EVV803S Diamond csövek miatt. De az nekem ingyen volt, ajándék. De mégsem 40 millió! Persze, szép is az a torony, de nekem a fekete tetszik, meg a csöves hang. Nem fizetnék egy fillérrel sem többet azért, hogy a végfokomon legyen egy nagy képernyő, amiről az erősítést 10 méterről is ellehet olvasni. A toronyba lévő számítógép hiába 15 kiló, akkor sem szól jobban mint az enyém, ami szintén linuxos. Ja! Most már tudom, ezt nevezik sztrímernek! Az én basszusom még mélyebbre megy, az én magasam egy kicsit csillogóbb. Nekem jobban tetszik az. Vissza kanyarodva az elejére azt kell, hogy mondjam ebbe a 40 millás rendszerbe bármelyik erősítőm, trafóm, dac-om, csavarom betéve nem biztos, hogy a leggyengébb láncszem lesz. S nem csak az enyémet helyettesíthetjük be. Lehet jól látom, hogy kétfajta hifista van? Van aki a drága rendszeren sem hallgat semmit, más meg az olcsón is élvezi a zenét. Az előbbi azért vásárol, hogy neki jobb, és drágább legyen mint a haveroké. pl egy olyan önkori képviselő, aki hülye, ha nem keres évente 100 millát. Na azok vesznek ilyent. Talán ennek, és a hasonszőrű rendszereknek azért magas ennyire az ára, mert van aki ezt veszi meg. Lehet a gyártóknak, kereskedőknek birtokában van ez a tudás. Hármunknak ez volt a véleménye: Jó lenne, ha lenne ilyenem, de ennyiért azért nem, annyival nem jobb annál mint amilyet jelenleg hallgatunk otthon. Én még hozzáteszem, hogy szerintem ez a túlárazott high end hifi mind árban, mind hangban egy ótvar nagy átverés. Felejtsük el azt a mondást, hogy a hangminőséggel az ár logaritmikus viszonyban van. Badarság. Inkább faktoriális viszonyban, azaz a hobbi egy szint felett nem is hobbi, hanem csak a másik emberek pukkasztása.

dyscus

#7 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.03.03. 14:39

Hogy milyen a Manger? Nos jó.

MOT64

#8 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2020.03.08. 11:35

Azért a végén mégiscsak kiderül, hogy nem az én fülem a rossz.
Sajnos ezek a csüves-trafós cuccok elégggé tönkreteszik a gazdájuk hallását. :lol: Óvatosan hallgatni őket!!!

hodyka

#9 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2020.03.08. 11:58

MOT64 írta:
2020.03.08. 11:35
Sajnos ezek a csüves-trafós cuccok elégggé tönkreteszik a gazdájuk hallását. :lol: Óvatosan hallgatni őket!!!
tumblr_o9e39lk3jX1s51hdpo1_400.png
tumblr_o9e39lk3jX1s51hdpo1_400.png (15.16 KiB) Megtekintve 2425 alkalommal
XMOS + CPLD U208 I2S Digital Interface + WM8524 DAC + TDA8950 D Class 2x150 watt + Tannoy 638

Konzol

#10 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2020.03.08. 12:41

MOT64 írta:

A francba! Akkor most kapcsoljam ki a frissiben elkészült Huye Babyt? Pedig már kezd bejáródni... Egészen jól összebarátkozott az előfokkal - a sima buffert kevésbé szereti... Hétfőn mehetek a fül orr gégére???

hodyka

#11 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: hodyka » 2020.03.08. 12:53

Konzol írta:
2020.03.08. 12:41
MOT64 írta:

A francba! Akkor most kapcsoljam ki a frissiben elkészült Huye Babyt? Pedig már kezd bejáródni... Egészen jól összebarátkozott az előfokkal - a sima buffert kevésbé szereti... Hétfőn mehetek a fül orr gégére???
Nem mindenkire 6 :lol: :lol: :lol:
XMOS + CPLD U208 I2S Digital Interface + WM8524 DAC + TDA8950 D Class 2x150 watt + Tannoy 638

dyscus

#12 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.03.08. 15:18

MOT64 írta:
A zene jól el van a csűves erositokkel. A nyűves negyed meg fèlvezetőkkel kevésbé. :lol:
Digilenttel van valami hír?

dyscus

#13 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.03.08. 18:11

Konzol írta:
MOT64 írta:

Nem, nem! Nem erről van szó, hanem arról, hogy dobd ki a csöves erősítőd, aztán meg majd a D és A osztályú félvezetősök hívői felveszik, hazaviszik, és azon hallgatolóznak életük végéig. :lol:
Örülök, hogy tetszik a hangja. Próbálj bele Rubicon kondit. Pesten lehet kapni még maszeknál.

MOT64

#14 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2020.03.09. 13:10

dyscus írta:
2020.03.08. 18:11
Konzol írta:
MOT64 írta:

Nem, nem! Nem erről van szó, hanem arról, hogy dobd ki a csöves erősítőd, aztán meg majd a D és A osztályú félvezetősök hívői felveszik, hazaviszik, és azon hallgatolóznak életük végéig. :lol:
Örülök, hogy tetszik a hangja. Próbálj bele Rubicon kondit. Pesten lehet kapni még maszeknál.
Nem, tényleg ne dobd ki! De ha mégis kidobod, én biztosan ott hagyom, ahová esik. :lol: :lol: :lol:

dyscus

#15 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.03.09. 13:49

MOT64 írta:
2020.03.09. 13:10
dyscus írta:
Konzol írta:
MOT64 írta:

Nem, tényleg ne dobd ki! De ha mégis kidobod, én biztosan ott hagyom, ahová esik. :lol: :lol: :lol:
Irgalom annyja ne hadj el! :shock:

Konzol

#16 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2020.03.09. 14:39

MOT64 írta:
dyscus írta:
Konzol írta:
MOT64 írta:

Ha én kidobnám és Te otthagynád akkor komoly veszteség érne mindkettőnket:D

MOT64

#17 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: MOT64 » 2020.03.09. 16:49

Konzol írta:
2020.03.09. 14:39
MOT64 írta:
dyscus írta:
Konzol írta:
MOT64 írta:

Ha én kidobnám és Te otthagynád akkor komoly veszteség érne mindkettőnket:D
Ez igy igaz. Téged mindenképpen. :D
Azon kívül Dyscus megint megtépné az alsóját. De a helyesírásától meg én. :roll:

dyscus

#18 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.03.09. 19:00

Nemrég elhoztak hozzám egy csöves erősítőt azzal a panasszal, hogy az erősítő borzasztóan szól. A kérés az lett volna, hogy vizsgáljam meg, hogy mit kellene módosítani az erősítőn, hogy hallgatható legyen. Az erősítő magyar gyártmány, egy budapesti audio cég készítette megrendelésre. Csövek nélkül így néz ki:
20200127_125413.jpg
20200127_125413.jpg (134.41 KiB) Megtekintve 2207 alkalommal
A nagy lyuk az előlapon a még be nem szerelt képernyő helye. Úgy látszik ez a divat manapság. :P
Az ára igazából nem érdekes, de azért hogy érezzük a pesti cégek "itt a piros hol a piros" játékhoz való viszonyulását elmondom, ha jól emléxem 10 darab, Bartók Béla báttyánk arcképével ellátott speciális papír fecnit kértek érte. :lol: Hogy miért sok ez, majd kiderül. De viszont lesz ez még drágább is. :oops:
Először is a doboz jóminőségű KOR acél. Mivel azon ugye rozsda nem nagyon található, ezért a jóképességű előállító a trafókat rozsdás vassal vasalta be. Ezzel a megoldással kellemes lett az összhang. Főleg ha figyelembe vesszük azt a tényt, hogy a hálózati trafónak jó kis lyukat vágtak a doboz tetejére, természetesen a jó szellőzés érdekében. Viszont az a tény, hogy a trfó nem fért be a helyére, arra sarkalta konstruktőrünket, hogy ügyes gólyalábas megoldással adjon egy pofont a pangó meleg levegőnek.
20200127_125314.jpg
20200127_125314.jpg (143.6 KiB) Megtekintve 2201 alkalommal

dyscus

#19 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.03.09. 19:35

Belelesve a készülék belselyébe, egyből látszott az, hogy miért is tettem utalást a kedvelt vásári társasjátékra hasonló pénzmozgásra.
Az egy dolog, hogy a kimenők, és a hálózatik valami ősöreg BEAG erősítő trafóinak reinkarnációja. Jól látszik, hogy a rozsdát megpróbálták levakarni, mint Csülök a Potrien őrmester kard hüvelyéről, minek folytán őrmesterünk a disszemlén nem tudta kirántani a kardját. :lol: De talán ez nem is akkora baj, hiszen csak az erősítő patináját ás vintage voltát mutatja. A nagyobb gond az, hogy például a -Ug-t előállító, a végcsövek üzembiztonságát is biztosító táp a szabályzó szerveivel így néz ki:
20200127_103608.jpg
20200127_103608.jpg (205.62 KiB) Megtekintve 2190 alkalommal
A fotón jól látható a védett pozícióban lévő potméterek. A védelem arra szoplgál, hogy ne lehessen egyszerűen előfeszültséget állítani. Erre azért van szükség, hogy csőcserénél csakis a szakszervíz tudjon állítani, miután kibontotta ezen szellőző furatokkal bőven ellátott PCB-t. :lol:
Természetesen a konstruktőr igen nagy figyelmet fordított az erősítő lelkére, ami sokak szerint a gépezet feszültségeinek egyenirányítója. Egyes fórumokon - megjegyzem tök feleslegesen- késre menő viták vannak arról, hogy félvezető, vagy cső legyen a tápfesz diódája, illetve nagyáramú Schottky diódákra esküsznek a fűtési áramkörökben. Jelen erősítő gyártója szart ezekre a vitákra, ezért egyedi módon oldotta meg a kérdést. Ezen kívül a közeli rokonságában biztos van tűzoltó is, mivel az egyenirányítók konstrukcióját elnézve, tuti, hogy a rokonnak is lesz munkája.
20200127_103545.jpg
20200127_103545.jpg (214.5 KiB) Megtekintve 2191 alkalommal
Aki szereti a szépen rendezetten futó huzalvezetést, nos az ne nézze meg a következő felvételt, mert utána tuti vitus táncot fog járni, vagy rátör a sikító frász. :shock:
20200127_103650.jpg
20200127_103650.jpg (234 KiB) Megtekintve 2190 alkalommal
Természetesen ennek is van magyarázata, hiszen a hígend audióban semmi sem történik csak úgy önkényesen, mindenre van magyarázat. Szrintem itt a Görögdinnye, akarom mondani a Zöld mozgalmat látjuk érvényesülni. Ugyan kérem! Miért is bajlódjunk a huzalok méretre vágásáva, mikor szépen gombócba gyúrva eladhatjuk a vevőnek, nem pedig mi szennyezzük vele környezetet. :lol: Ez a Zöld akcióterv vonatkoztatható a hálózati vezetékre is, mint az alább látjuk. De ebben az estben szerintem a dobozban lévő elektroszmog eloszlatása, mint sürgős Zöld teendő, vezérelte jó képességű konstruktőrünket. :lol:
20200127_103526.jpg
20200127_103526.jpg (201.61 KiB) Megtekintve 2187 alkalommal

dyscus

#20 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.03.12. 09:25

Folytatnám az alábbi kíváló tulajdonságokkal rendelkező készülék bemutatását.
Ígéretes törekvése a konstrüktőrnek, hogy felhagy a régi megrögösödött megoldások erőltetésével. :lol: Ez alatt azt értem, hogy b@szik az olyan elavult dolgokra, mint a szimmetrikusság. Órákon keresztül lehetne méltatni az alábbi megoldást,amikor is az építő az elektronika két csatornájának szimmetriáját is megtöri, a hígh end alkatrészek megfelelő összeválogatásával. Biztos van ennek is előnye, de én még nem jöttem rá, hogy mi. Ez adja a készülék egyediségét, de azt nem tudom, hogy a hangzásba ez hogy szól bele. A két fotón a jobb, és a bal csatorna "PCB"-jét láthatjuk a maga valóságában. Jól lehet látni az okot, hogy azt tanácsoltam az erősítő boldog tulajdonosának, hogy ehhez az erősítőhöz nem szabad hozzányúlni, mert csak elrontani lehetne. :lol:
20200127_103357.jpg
20200127_103357.jpg (287.69 KiB) Megtekintve 2116 alkalommal
20200127_103337.jpg
20200127_103337.jpg (203.91 KiB) Megtekintve 2117 alkalommal

dyscus

#21 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.03.13. 09:16

Természetesen megmértem az erősítőt. Seggre is ültem tőle. Nagyon tanulságos rész következik, mert támpontot ad arra, hogy milyen összefüggés lehet a négyszögjel átvitel, és az egyéb, szokásos mérések között. Nézzük először a négyszögjeleket. Mindjárt itt van a kiváló 20Hz-s válaszjel, ami ritka jó képet mutat. Vagy mégse? :P Miért is olyan szép ez?
20200127_110550.jpg
20200127_110550.jpg (135.27 KiB) Megtekintve 2027 alkalommal
A következő jel az 1k-s. Itt már látszódik a baj. Nagyon le van kerekítve a felfutó él. Ez vajjon mire enged következtetni?
20200127_110636.jpg
20200127_110636.jpg (128 KiB) Megtekintve 2028 alkalommal
A 20k-s jel nagyon szépen torzul. Mondhatni, ezt már az 1k jelből is ki lehetett következtetni.
20200127_110721.jpg
20200127_110721.jpg (117.72 KiB) Megtekintve 2027 alkalommal
Ha hozzáteszem azt, hogy az erősítő bemenőjele állandó amplitúdójú volt, s a hangerő potit nem tekergettem, akkor messzemenő következtetéseket lehet levonni. Egyébként ennél a kivezérlésnél nagyobb kivezérlést nem nagyon lehetett beállítani. :lol:

dyscus

#22 Re: A neten, valamint MO.-n talált, készített elektronikák

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.03.15. 15:15

Írtam, hogy a mélyfrekvenciás négyszögjel meglehetősen jóra sikeredett.Húsz Hertz-en egész jó a válaszjel. Nos ennek az oka megvan, s azt az átviteli diagramban kereshetjük:
KT120 PP Bode.JPG
KT120 PP Bode.JPG (171.06 KiB) Megtekintve 1928 alkalommal
Látható a huncutság, miszerint 20Hz-tól kezdődően egy szép kis kiemelés van a görbében. Ugyanakkor jól látszik a magasfrekis hiba is. 1kHz-tól esik a görbe, s 20kHz-n közel 11dB hiányzik az átvitelből. Nos ezen erősítő ennek az "átviteli" görbének megfelelően szól. Siralmasan borzasztóan. Így már érthető, hogy miért mondtam azt a tulajnak, hogy ezt a készüléket nem lehet megjavítani. Egy új erősítőt kellene a dobozba tervezni, ami ráadásul passzol a dobozon lévő furatokhoz. Női munka. Amilyen a freki átvitel, olyan az erősítő fázisátvitele. A fotón látható ezen borzalom.
KT120 PP Phase.JPG
KT120 PP Phase.JPG (130.75 KiB) Megtekintve 1928 alkalommal
Felhívom a figyelmet a 20kHz környékére, ahol a fázisfordítás meghaladja a 90 fokot. Valószínűleg ez a magyarázata a már kis kivezérlésen észlelhető nagyfrekvenciás gerjedésnek. Az erősítőt gyakorlatilag nem lehet még szobahangerőn sem hallgatni, pedig KT120-as végcsövek vannak benne. Valljuk be, ez az erősítő szemétbe való. Felteszem még az 1 Watton mért torzítási görbéket is. Nagyon beszédesek, én nem is írok hozzá semmit.
KT120 PP 1W THD.JPG
KT120 PP 1W THD.JPG (206.87 KiB) Megtekintve 1928 alkalommal
KT120 PP 1W IMD.JPG
KT120 PP 1W IMD.JPG (220.89 KiB) Megtekintve 1928 alkalommal
Fájdalommal tölt el ez az erősítő. Nem tudom elképzelni, hogy ma Magyarországon, annak fővárosában a pesti oldalon van olyan telephellyel, bolttal rendelkező cég, amelyik ilyet kienged a kezéből. Pedig van. Az erősítő mikor hozzámkerült, már túl volt egykét kemény vitán. A gyártó bíróság elé lett citálva. Volt egy békéltető tárgyalás, ahova a konstruktőr el se ment. Jó nagy mellényű emberkéről van szó. Nagy, jó nagy hifi gururól, vagy legalábbis ezt állítja önmagáról. Tudnék még mit írni, kérdést felvetni, de az már a politikát is érinti, az pedig nem tárgya ezen fórumnak. Így csak azt írom le: Emberek vigyázzatok, a nagydumás szakértők előbb vagy utóbb megpróbálnak megvezetni mindenkit. 8-)
(ha valaki magára ismer, az csak a véletlen műve)

Válasz küldése