Diyeramp a VoS hangért

Elektroncsöves elő és végerősítők, phono, DAC IV és egyéb

Moderátor: dyscus

Válasz küldése
dyscus

#1 Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.04.30. 18:17

Eszelek. Eszelek, mert van lehetőség a mérésekre. Eszelek, mert hallok erősítőket. Általam tervezetteket, vagy koppincsokat. Az is igaz, öregszem. Egyre kevesebb az energiám. De úgy érzem, kellene készíteni egy új erősítőt, amely egyesíti a HB, TauCeti, az M60 HD előnyeit. Kínában a NYÁK olcsó. Előzetesen úgy néz ki, hogy 5 NYÁK esetében is olcsóbb a NYÁK készíttetés, mégha az ötödiket ki is kell dobni. De ha 5 ember készíti el, akkor a NYÁK olcsóbb. December 31-ig a Hificollectívről is lehet még alkatrészt vásárolni. Utánna ahogy számolgattam, kb 12-14%-al növekednek majd az árak a VÁM és ÁFA különbözet miatt. Van mégegy kitétel. A Tamurán kívül jelenleg csak én tekerek full szimetrikus kimenőket. Márpedig ehhez a projecthez az kell. Úgy lesz VoS hangzású az erősítő. Mindenféleképpen monoblokk lesz. A csövek: 6L6GC, 6550, esetleg5881. Az előző két végcső full csereszabatos lesz egymással. Ha elindul a project, akkor majd megtudjátok, hogy hogy. A kivehető teljesítmény 45-50 Wattos lesz. A 6L6GC élettartam hosszabítás miatt inkább 45 Watt a cél. Ez egy nem egyserű project. Az egyéni kívánalmak nem igazán teljesíthetők a kinézetben, és egyéb plussz dolgokban. A project csatornánként 1 darab darab NYÁK lemezt fog tartalmazni, kiépítése kétoldalas, s meglehetősen bonyolult. Viszont azért igyexem arra törekedni, hogy nagy legyen a variációs lehetőség. Alkatrészben. Mert ez monoblokk lesz. Hogy miért? azért mert -bár én is ellene voltam- a monoblokk építése egyszerűbb, a hangja jobb. Ami nagy érvágás, az a doboz, illetve a két darab táptrafó, és a pufferek. De aki jót akar, az áldoz ennyit rá. De viszont aki résztvesz az építésben, az többet nem fog erősítőt építeni. Mert nem kell másik erősítő neki. A projectet úgy tudjuk optimális költségek között tartani, ha 2, 4, de leginkább 5 ember vesz benne részt. A végleges létszám a NYÁK rendelés előtt lesz véglegesítve. Most pedig leírom, hogy miért is gondolom, hogy bele kell ebbe fognom. Mondjuk én a mostani ARC M60HD erősítőm fogom átalakítani. Hogy miért találtam ki ezt az új erősítőt, azt ezután próbálom megindokolni. A leendő erősítőt az alábbi néven javaslom hívni: ARC M60 STD. Az indokom az alábbi: A lendő készülék mégiscsak az ARC M60-ra épül. Viszont ST, azaz szupertrióda kapcsolású lesz. A D-t gondolom nem kell magyaráznom. Egyébként mindenki hívja úgy, ahogy akarja, de én ezzel a névvel hívatkozok rá minden fórumon.

dyscus

#2 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.04.30. 18:29

Szóval elővettem az ARC M60 HD erősítőmet, hogy megmérjem az AD2 mérőrendszerrel. Ha már fájós lábbal kicipeltem a műhelybe, úgy gondoltam leellenőrzöm a beállításait. Sajnos az egyik végcsőnél jelentősen leesett a munkaponti áram. A 60mA-hez kéoest 34mA-t mértem. Ebből azt a következtetést vontam le, hogy előbb utóbb csöveket kell cserélni. Jelenleg Winged C csövek vannak a készülékben. Nagyon jó csövek, de viszont iszonyat drágák. Ekkor jutott eszembe, hogy van egy quadba válogatott GE stílusú fekete anódos cryoset TAD 6L6GC csövem. kb mentek úgy 15-20 órát próbaképpen. Egy barátom az ARC D50F erősítőjében ezt hallgatja 2 éve, éjjel nappal. Betyár jó a hangjuk. És olcsók. A Cryo nélkül még olcsóbb. De viszont akkor is jó.
6L6 GC Cryo.jpg
6L6 GC Cryo.jpg (297.45 KiB) Megtekintve 2087 alkalommal
Ez volt az első gondolat arra vonatkozóan, hogy át kell alakítanom az erősítőm.

delta54

#3 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: delta54 » 2020.04.30. 20:40

Ha előb kezded,akkor beneveztem volna rá! Most már az M60 HD-t csinálom meg. Ahhoz van meg minden cucc.
Az is nagyon jó lesz,csak készüljön el egyszer.

dyscus

#4 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.05.03. 11:09

A két erősítő egyenértékű lesz hangra, vagy legalábbis nem lesz nagy eltérés.A végcsövek torzítása változik meg.

Sanyaaa

#5 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2020.05.03. 11:47

Át lesz alakítva a vége szuper trióda kapcsolásra?
Ezt tuti kipróbálom, a kimenőn van UL leágazás :)

dyscus

#6 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.05.03. 16:43

Sanyaaa írta:
2020.05.03. 11:47
Át lesz alakítva a vége szuper trióda kapcsolásra?
Ezt tuti kipróbálom, a kimenőn van UL leágazás :)
Oppá!
Milyen végcsöved is van?

Sanyaaa

#7 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2020.05.03. 18:19

6L6GC

dyscus

#8 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.05.05. 09:18

Akkor mire vársz ha 420-430 Volt körüli tápod is van hozzá?
Tegnap elfelejtettem elmenni hozzád. Tudod, megjöttek a távirányítók.

Sanyaaa

#9 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2020.05.05. 17:48

443V az anódfeszem.

A végcső bekötésén kívül tervezel valami módosítást? (hülye kérdés, mert nálam más a táp, stb.)
G2 soros ellenállás azért nem árt, gondolom? :D
100ohm/ 220ohm?

Most 50ohm-van sorban, annó előrelátóan nem direktbe kötöttem a 410V-ra a rácsokat. :)

Lehet bele faragok 2 relét, és akkor átkapcsolható lenne pentóda + CFB/ szuper trióda üzemmód között, bár nem szívesen, maximálisan elégedett vagyok vele így is..

A távokat postázd el, privátban megadom a címet :)

dyscus

#10 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.05.06. 08:52

A soros R az kell, mert gerjedhet. 100 Ohmot szoktak. No meg védi a csövet is. Ha leszakad az anód a tápról, akkor elég a soros... :lol:

dyscus

#11 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.05.08. 18:55

A potit lehet tekergetni, de a komplett erősítőt mérve nem fogtok szkóppal legalábbis számottevő változást látni, ugyanis a szervo ami benne van a végfokban, meglehetősen jól működik. Ezt a potit a végcsövek nélkül kell állítani, de ha a két trióda az utsó ECC88-ban hasonló, akkor el is lehet hagyni. Az eredeti kapcsolásban nincs is benne, lsd. a fotót. Az ST verzióba én sem fogom beletenni. Egyébként az erősítő végtelenségig tuningolható, hála Istennek. Én ugye leragadtam a PRP ellenállásoknál, de azon fontolgatok, hogy az ST verzióban Takman fémrétegek lesznek az ECC83 körében. Azt mondják annak is korrekt hangja van. Szal eszelek. :P

Sanyaaa

#12 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2020.05.11. 23:14

Jól szólnak azok a takmanok, de a PRP-hez képest lágy a mélytartománya, viszont cserébe fenomenális a magasa.

Sanyaaa

#13 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2020.05.12. 13:52

No nem bírtam ki, csak átkötöttem a végcsöveket :D

Most ízlelgetem.

Sanyaaa

#14 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2020.05.12. 16:18

No kérem megvan a végeredmény..

Nálam marad a pentóda+cfb bekötés! Le is írom miért.

Szuper trióda bekötésben sokkal lágyabb a hangzás, főleg mély tartományban.
A női ének odamondogatósból átvált csöpögősbe.
Más változást nem tapasztaltam.
Ha valaki elsősorban komolyzenét, vagy jazz-t hallgat, annak kitűnő választás a szuper trióda bekötés, Tempósabb metal zenéhez viszont sokkal inkább a pentóda+cfb kegyetlen pontossága és keménysége illik.

Átkapcsolhatóra viszont nem lehet elkészíteni, mivel a 2 bekötés esetében 20mA nyugalmi áram változás történik, mivel az UL-t bekötve a G2 fesz emelkedik, ezzel együtt a nyugalmi áram is.

Az összehasonlítást bárminemű alkatrész változtatás nélkül végeztem, mindkét esetben 50mA nyugalmi áram mellett.

dyscus

#15 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.05.13. 09:20

Na ezért a triódás hangzásért sokan ölni tudnának. Főleg mert ez az erősítő egy valódi triódáshoz képest nagyságrendekkel kevesebbet torzít, nagyobb a teljesítménye, dinamikusabb a megszólalása, jó a térleképezése, és nem kerül milliókba. Nagy valószínűséggel meg fogom lépni az átalakítást, Csak az az 5db NYÁK téma ne lenne.

dyscus

#16 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.06.30. 19:35

A project kezd "élessé" válni. Az első 5 kínai PCB-ből 4 elkelt. Mostmár a tízet kell megcélozni. Sanyaaaa barátunk megjegyzése az ST kapcsolásra sokak figyelmét felkeltette. Amit leírt, az a trióda hangzás természete. Ettől lesz orgazmusuk az AN hívőknek. A csöpögős női hangzástól. :lol: Elindítottam két pár erősítő alkatrész beszerzését. Jó drága minden a Forint/Euro árfolyam miatt. Ráadásul a kereskedők ezt meg is fejelik egy kis extra profittal. Jó orruk van erre. :lol: Hamarosan felteszem a kapcsolást, de addig még van egy-két kísérlet.

dyscus

#17 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.07.29. 19:11

Mielőtt vacsorázok, felteszem az új fejleményeket az ARC M60 HD ST erősítőről. Szóval monoblokk lesz, egyből négyet készítek belőle. Viszont lesz 5 NYÁK-om bákom. Ha valaki monóba megakarja építeni, akkor olcsón megteheti. Viszont muszály változtatni a játékszabályokon. A NYÁK tervet nem adom ki, csak kimenőtrafóval együtt. A diyerampnál lett olyan, hogy elkérték a terveket, aztán el is készült az erősítő valamilyen kimenővel. Nem minden a pénz, de azért egy ilyen PCB tervezés sok munka. Ebben az esetben az ARC M60 HD terveit dolgoztam át, és csak ez az áttervezés belekerült 3 nap napi 10 órai munkába. Az egész koncepciót átgondoltam, a monoblokkokban előfordult hibákat kiküszöböltem. (nem baj, biztos lesz benne új :lol: " Ezzel még a mindenféle regisztrációval előforduló Hoppmesterünk is feltehetőleg elégedett lesz, meg az egész HE k. vezetősége is, meg az is, aki álnéven írogat nekem mindenféle "kedves" emailt. Alapvetően a táp rész változott, az UL kapcsolás miatt egyszerűbb lett, illetve kihagytam a TL783-as IC-t. Azzal sok a baj. Hamisítják, megveszed, aztán csak kínlódik az ember fia vele. Helyette egy nagyon egyszerű áteresztő FET-es táp van, aminek a Zénerjeit jól kihasználom, az eredeti erősítőhöz hasonlóan. Sokat gondolkodtam az ECC83 fűtésén. Azeredeti sima egyenirányított ellenállás válogatós tápot elhagytam, helyette egyszerű háromlábút alkalmaztam. Lehet jobb lenne a sima AC fűtés, de a zaj miatt azt nem merem megkockáztatni. Aztán lett két, illetve 3 időzítés. A táp az egyenirányító diódák után kapott egy C multipiert, ami lassan éled fel. Ezt egy barátunk találta, s próbálta ki. Én meg kipróbáltam a 300B PP végfokkal. Jól működik, olyan FET-et alkalmazunk benne, ami 600Voltig jó. Használatának egyszerű oka van: drágák a csövek. Szal az instrumentum úgy indul, hogy bekapcsolom, és a két NTK elkezd melegedni. A melegedéssel csökken az ellenállásuk. A Timer 1 egyszerű időzítő, és a reléje (Omron) kísérletileg meghatározott időmulva kisöntöli az NTK-kat. A szekunderen a fesz ezáltal lassan növexik, kímélendő a csövek fűtőszálait. A Timer2 ezután működik pár másodpercel, és rákapcsolja a DC tápfeszt a már említett kapcisoxorozóra, ami a 10uF-os kondi, és a 470 k-s ellenállás időállandójával éleszti a táp feszültséget.Eleinte kicsit gyorsabban, aztán lassabban. Az egész cájg-ban sehol semmi féle hirtelen fesz ugrándozás. Jó ki lett agyalva. :lol: Szóval itt a Végleges :?: kapcsolás, és a végleges :?: PCB. :P Ha valaki átnézi, és talál benne valami hibát, az kérem jelezze. Sanyaa, holnap felhívlak.
ARC M60 HD ST Circuit.JPG
ARC M60 HD ST Circuit.JPG (468.84 KiB) Megtekintve 989 alkalommal
ARC M60 HD ST PCB picikép.jpg
ARC M60 HD ST PCB picikép.jpg (409.55 KiB) Megtekintve 987 alkalommal

Konzol

#18 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2020.07.29. 20:53

Dyscus! Ezt a nyákot ne add még gyártásba!! A tápban van pár minimum kérdéses megoldás.

- a led3 fordítva van a rajzon
- a J1 relé nem lesz boldog 450V környéki DC kapcsolgatâsâtól, inkább a 333V AC-t kapcsold két sorba kötött relé kontaktussal.
- a C61 miért csak két Z diódát blokkol át?
- az anódfeszt késleltető forráskövető / kapacitás sokszorozó nagyon nem kerek így! A 10n-ós "puffer " miatt a fet gyakorlatilag impulzus üzemben megy, Masodpercenként 100 impulzus folyik rajta csak. Tenni kell elé rendes puffert, a kimenetére elég jóval kisebb kondi is
- a nagyfesz relézése amúgy is szükségtelen, elég rövidre zárni C59-et egy nagyfesz tranzisztorral, fettel

Sanyaaa

#19 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2020.07.29. 21:15

Okszi, de csak 17:00 után :)
Akkor már elvileg végzek a melóban.

Sanyaaa

#20 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2020.07.29. 21:19

T3-as fet marhára fűteni fog, nálam csak az előerősító/ fázisfordító rész megy fetes tápról, de már az is melegít.

Tetszik ez a girátoros ötlet, csak jó nagy borda kell majd rá, ha a végcsövek árama is átmegy rajta.

Sanyaaa

#21 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2020.07.29. 21:32

Az AC fűtéseknél tegyél be 1uF-os folia kondit, sorba kötött 10ohm-os ellenállással (snubber), párhuzamosan a fűtőfesszel, meg lehet hallani. Kiszedi a nagyfrekis zajokat, ami a fűtésen keresztül bekerülhet..

Végül milyen cső lesz a végén? :)

Konzol

#22 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2020.07.29. 21:32

Kapacitás sokszorozó lenne T3, nem fog fűteni. Kicsi a rajta eső feszültség. Ebben a kapcsolási elrendezésben inkább vezérelt kapcsolóként működik. Hideg marad...

dyscus

#23 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.07.30. 08:08

Elrajzolás javítva a kapcsolási rajzon:
ARC M60 DST Circuit.JPG
ARC M60 DST Circuit.JPG (398.93 KiB) Megtekintve 815 alkalommal

dyscus

#24 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.07.30. 08:23

Konzol írta:
2020.07.29. 20:53
Dyscus! Ezt a nyákot ne add még gyártásba!! A tápban van pár minimum kérdéses megoldás.

- a J1 relé nem lesz boldog 450V környéki DC kapcsolgatâsâtól, inkább a 333V AC-t kapcsold két sorba kötött relé kontaktussal.
- az anódfeszt késleltető forráskövető / kapacitás sokszorozó nagyon nem kerek így! A 10n-ós "puffer " miatt a fet gyakorlatilag impulzus üzemben megy, Masodpercenként 100 impulzus folyik rajta csak. Tenni kell elé rendes puffert, a kimenetére elég jóval kisebb kondi is
- a nagyfesz relézése amúgy is szükségtelen, elég rövidre zárni C59-et egy nagyfesz tranzisztorral, fettel
-LED megfordítva,
-C61 a NYÁK-on jól van, de a rajzon átrajzoltam,
-A J1 relé 230V AC-t kapcsol. A másik relé DC-t kapcsol J1+5s-al később.
- Ez a relé ki van kímélve, ugyanis pont a kapci soxorozó miatt kapcsoláskor nem kapcsol áramot. Számtalan erősítőmben van az a megoldás, hogy ez a táp késleletető relé ellenállásokat söntöl ki. A relék két kontaktusát párhuzamosan kötve semmi gond sincs a relékkel éveken keresztül.
- a 10n-ós puffer nincs. Akartam, de nem fért már el. :P A soxorozó képességei közvetlen graetz után kipróbálódtak170mA 380Volt terheléssel. Mintegy felére, azaz 6dB-vel csökkenti a ripplét az egyenáramon. A C59-es kondi az R87-en keresztül símítja a Gate-re jutó feszültséget. A FET ezt a "nyitó jelet" fogja átengedni a D-S útvonalon. Mivel ez nagyobbrészt egyenáram, így szerintem nem műxik impulzus üzemben. Egyszerűen csak csökkentin a táp zaját. Ámbátor itt nem ez a lényeg, hanem a "finom" feszültség élesztés az áramkör kimenetén. A Te erősítődben itt a már említett relé van ellenállókkal. Nagyon szépen indul az is.
Köszi az észrevételeket!

dyscus

#25 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.07.30. 08:31

Sanyaaa írta:
2020.07.29. 21:19
T3-as fet marhára fűteni fog, nálam csak az előerősító/ fázisfordító rész megy fetes tápról, de már az is melegít.

Tetszik ez a girátoros ötlet, csak jó nagy borda kell majd rá, ha a végcsövek árama is átmegy rajta.
A T3 nem melexik. Mikor megkapja a feszültséget, akkor elkezd melegedni. Ezért kell a borda. Működés közben a próba áramkör FET-je kézzel megfogható, tehát visszahül. Kb. 6Volt feszültség esik olyankor a FET-en. 6V X 0,17A=1,07W diszipáció van a FET-en. Az a FET egy IRF840-es volt 0,8 Ohm D-S ellenállással. . A kész erősítőbenkb. 0,3 Ohm lesz ugyanez az ellenállás. Ami azt jelenti, hogy alig pár volt esik majd rajta. Így tudja kapcsolni a végcsövek áramát is. Ez az ötlet nem saját kútfőből van, hanem egy, a fórumot rendszeresen olvasó, de írási vágytól mentes kolegánk ötlete. :idea: Köszönet érte.

dyscus

#26 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.07.30. 08:38

Sanyaaa írta:
2020.07.29. 21:32
Az AC fűtéseknél tegyél be 1uF-os folia kondit, sorba kötött 10ohm-os ellenállással (snubber), párhuzamosan a fűtőfesszel, meg lehet hallani. Kiszedi a nagyfrekis zajokat, ami a fűtésen keresztül bekerülhet..

Végül milyen cső lesz a végén? :)
Köszi a snubber ötletet, talán még elfér a PCB-n, be fogom építeni. Mondjuk egy 63Voltos WIMA kocka meg egy ellenállás.
A végén kétfajta cső lehet majd. 6550, illetve 6L6GC. Mindkét esetben 45 Watt körüli teljesítményt várok. A kimenőt úgy tekerem majd, hogy a 6L6 GC hez igazodjon jobban, bár a két cső beállításai nem nagyon térnek el ST kapcsolásban. Ezért gyakorlatilag a TauCeti Mk V. kimenőjét fogja kapni a kapcsolás, ami meg a Te kimenődhöz hasonlít. :) Ez egy jól bevált kimenő, szép a hangja, teszi a dolgát. :lol:

dyscus

#27 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.07.30. 08:57

Te Sanyaa! Az AC 6,3-ra tetted a snubbert?

Konzol

#28 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2020.07.30. 11:50

dyscus írta:
2020.07.30. 08:23
Konzol írta:
2020.07.29. 20:53

-LED megfordítva,
-C61 a NYÁK-on jól van, de a rajzon átrajzoltam,
-A J1 relé 230V AC-t kapcsol. A másik relé DC-t kapcsol J1+5s-al később.
- Ez a relé ki van kímélve, ugyanis pont a kapci soxorozó miatt kapcsoláskor nem kapcsol áramot. Számtalan erősítőmben van az a megoldás, hogy ez a táp késleletető relé ellenállásokat söntöl ki. A relék két kontaktusát párhuzamosan kötve semmi gond sincs a relékkel éveken keresztül. Majd Te is tapasztalni fogod. :P
- a 10n-ós puffer nincs. Akartam, de nem fért már el. :P A soxorozó képességei közvetlen graetz után kipróbálódtak170mA 380Volt terheléssel. Mintegy felére, azaz 6dB-vel csökkenti a ripplét az egyenáramon. A C59-es kondi az R87-en keresztül símítja a Gate-re jutó feszültséget. A FET ezt a "nyitó jelet" fogja átengedni a D-S útvonalon. Mivel ez nagyobbrészt egyenáram, így szerintem nem műxik impulzus üzemben. Egyszerűen csak csökkentin a táp zaját. Ámbátor itt nem ez a lényeg, hanem a "finom" feszültség élesztés az áramkör kimenetén. A Te erősítődben itt a már említett relé van ellenállókkal. Nagyon szépen indul az is.
Köszi az észrevételeket!
- Az elrajzolás egy dolog, az előfordul.

- Az elsődleges a kapcsolási rajz, abból készül a nyomtatott áramkör, szóval a nyákrajzból nem fogom visszafejteni a kapcsolást, ha közzéteszed a kapcsolási rajzot is. Azaz a kapcsolás a jó, minden attól való eltérés hibás nyáktervezés.

- Mivel az eredeti kapcsolásban szerepel egy 10nF-os "puffer" ezért a relé DC-t kapcsol.

- nem tapasztalok meg olyat, hogy 450V DC-t kapcsoljak egy miniatűr relével, mert azonnal átalakítom az ilyen jellegű megoldást

- az általad fölrajzolt kapcsolásban a kapacitás sokszorozó állandósult állapotban diódának tekinthető, a bekapcsolás alatt pedig vezérelt ellenállás van sorosan a diódával
fet_áram.png
fet_áram.png (33.13 KiB) Megtekintve 838 alkalommal
Láthatóan nem kapacitás sokszorozó funkciót tölt be az áramkör.
Betéve egy puffert elé a Fet normálisan kezd működni:
fet_aram_pufferrel.png
fet_aram_pufferrel.png (37.17 KiB) Megtekintve 842 alkalommal
Ebben az esetben a bemeneti puffer feszültsége és a kimeneti fesz:
rendes_tap.png
rendes_tap.png (31.67 KiB) Megtekintve 839 alkalommal
Puffer nélkül a bemeneti fesz sima félszínuszokból áll.

Szóval be kell tenni egy puffert a kapacitás sokszorozó elé, hogy valóban kapacitás sokszorozóként működjön, ne csak tápfesz felfutást késleltetőként, és javítsa ne pedig rontsa a tápfesz elnyomást.

DöG

#29 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: DöG » 2020.07.30. 11:51

dyscus írta:
2020.07.30. 08:08
Elrajzolás javítva a kapcsolási rajzon...
-D13 (relé tekercset anti parallel blokkoló dióda) még fordítva van berajzolva szerintem.
-A fűtés stab egy szem kimeneti csatlakozópontja illetve az 'ellendarab' 2 csatlakozóponntja + feliratok kicsit megtévesztő lehet. Talán szerencsésebb lenne inkább +6,3V; -6,3V feliratokat használni, és a stab alsó pontjára is kirajzolni a csatlakozópontot. :?
A zéneres Ref. 300V-os osztópontja; és T1 Gate, C20+, D6K közös pontja közé talán érdemes lehet még egy +szűrőellenállást beiktatni (a 310V, 300V még hatékonyabb szűrése érdekében) szerintem. :oops:

dyscus

#30 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.07.30. 12:20

Látom figyelnek az urak. :P A Gate ellenállás folyamatban van, Viszont a soxorozó mint mondtam meg lett építve, ki lett próbálva, szkópon meg lett bámulva. nekem nem csinált ilyen 400 Voltos tüskéket. De megpróbálok egy kondit besúvasztani. Ha nem megy, akkor marad így.

Konzol

#31 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2020.07.30. 12:27

dyscus írta:
2020.07.30. 12:20
Látom figyelnek az urak. :P A Gate ellenállás folyamatban van, Viszont a soxorozó mint mondtam meg lett építve, ki lett próbálva, szkópon meg lett bámulva. nekem nem csinált ilyen 400 Voltos tüskéket. De megpróbálok egy kondit besúvasztani. Ha nem megy, akkor marad így.

Cseréld le a kimeneti kondikat kisebbre, mondjuk 10-22-47u környékire, akkor lesz annyi helyed, hogy tudj a bemenetre rendes puffereket tenni.
A kék csík a kimeneti feszültség, a zöld a fet árama. A ZÖLDET nézzed!!!!!!

dyscus

#32 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.07.30. 13:17

Kijavítottam a kapcs rajzot. A FET-es stabilizátor remélem így már jó.
ARC M60 DST Circuit.JPG
ARC M60 DST Circuit.JPG (403.09 KiB) Megtekintve 792 alkalommal

dyscus

#33 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.07.30. 13:55

A Nyákot is kijavítottam. Sajna a soxorozó elé csak egy 100nF-os kondi fért csak be. Szerintem elég lesz, mert a próbálásnál semmi sem volt. Erre a NYÁK-ra más már nem fér el. A Sanyaa által javasolt Subbler is rajta van, de nem tudom jó-e. Na majd a Sanyaa megmondja, hogy az AC fűtésbe gondolta-e, vagy abba az 1 szem 12,6 DC-be. Szal itt a nyák: Bízom benne, hogy nem kötöttem el benne semmit. Igazából a módosítás gyakorlatilag a tápot érintette.
ARC M60 DST PCB.jpg
ARC M60 DST PCB.jpg (416.23 KiB) Megtekintve 792 alkalommal
A korábbi kettőt le is törlöm, ne foglalja a tárhelyet.

Konzol

#34 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2020.07.30. 14:14

Dyscus!! Van négy nagy kondi a nyákon! Vedd ketté a kondi pakkot! Két köndi menjen a graetz után, kettő a fet után! Ezzel a megoldással JELENTŐSEN fog csökkenni a brumm fesz a táp kimenetén, messze nem 6dB-vel!!! Az egész miskulanciának kisebb lesz az impedanciája! SOKKAL jobb táp lesz úgy, mint a mostani!!!

Konzol

#35 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2020.07.30. 14:18

A 100n kondival tevezz be sorosan egy ellenállást a graetz után, így ott is lesz snubbered. Bár az is igaz, hogy jobb helyen lenne a trafó szekunderén 50-100Ohm, sorosan 10-47nF. De ki is hagyhatod a csudába!

DöG

#36 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: DöG » 2020.07.30. 14:45

Még le lehetne spórolni akár 2 tekercset is a trafóról szerintem! Csak könnyebb úgy megtekerni? :P
-A 2db 12V-os stabból, meg az előttük lévő 1-1 16V-os tekercsből az egyik elhagyható szerintem (a relés késleltetőnél a bázisba rakott diódát átraknám az emitterbe, így ~nem változik a késleltetés, de 12,6V jó lesz hozzá).
-A -62V-os tekercs is lespórolható lehet szerintem. Én a 330Vac egyik száláról egy kapacitív előtét ellenálással + feszültség kétszerezővel állítanám elő a negatív gate feszültségeket.
Kapacitív előtétes gate segédtáp kapcsolás.png
Kapacitív előtétes gate segédtáp kapcsolás.png (9.04 KiB) Megtekintve 781 alkalommal
Skori oldalán találtam hozzá előtét kondi méretezőt, remélem jól számoltam... :oops:
Talán gate fesz beállító osztók ellenállásait még jelentősen lehetne növelni -és utána igazítani a többit is- (így csökkentve a hálótrafó terhelését)? :?

dyscus

#37 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.07.30. 15:15

Nos igen így van, a fűtésről is lehetne járatni az időzítőt, de akkor már lengő kábelt kellene használni. Bár még nem tudom mi lesz a végeredmény a girátorral.
A -Ug feszültség a legfontosabb egy csöves erősítőben. Ha ez elszáll, akkor mehet a kukába a rengeteg cső. :lol: Nem véletlen, hogy annyira egyszerűen van megoldva az előállítása. Amúgy meg én tekerem a trafókat, az a pár menet nem oszt, nem szoroz. :P
Mégvalami: a -62 Volt nem növeli a trafó terhelését, mert gyakorlatilag áram nem folyik rajta.

Sanyaaa

#38 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2020.07.30. 18:24

dyscus írta:
2020.07.30. 08:57
Te Sanyaa! Az AC 6,3-ra tetted a snubbert?
Igen oda :)

Sanyaaa

#39 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2020.07.30. 19:04

Konzol írta:
2020.07.30. 14:14
Dyscus!! Van négy nagy kondi a nyákon! Vedd ketté a kondi pakkot! Két köndi menjen a graetz után, kettő a fet után! Ezzel a megoldással JELENTŐSEN fog csökkenni a brumm fesz a táp kimenetén, messze nem 6dB-vel!!! Az egész miskulanciának kisebb lesz az impedanciája! SOKKAL jobb táp lesz úgy, mint a mostani!!!
No ez egy jó ötlet, és a nyákon könnyedén kivitelezhető a mostani formában, mivel a kapci sokszorozó közvetlen a 4 puffer és a gratz környékén van. +2 ellenálló kell az első 2 kondihoz a fesz osztóba és meg is van oldva. és akkor lenne a gratez után 150uF- kapci sokszorozó- 150uF szűrés.
Snubbert ahogy konzol javasolja tehetsz nyugodtan az ac oldalra itt is, nálam pl van beépítve 22nF-10ohm értékben.
A DC fűtéshez is tehetsz a gratz elé snubbert, nálam ott is van :D
Én hülyére szűrtem mindent.

Tápban nálam egyenirányítónak UF5408 gyors diódák vannak, párhuzamos 10nF kondikkal.
Előtte az RC snubber.
Az AC oldali relével szintén van párhuzamos 10nF kondi, az ívet csökkentendő.
Puffer 990uF 3db párhuzamos 330uF 450V kondiból. Anódfesz 443V, a pufferek még nem pukkantak el, pedig kaptak már 450V feletti feszt :D
Ha csak 440V körül járatod, én tuti nem tenném bele a fesz osztót, inkább párhuzamosan kötném a kondikat, akkor lenne 660uF kapci sokszorozó- 660uF tápszűrésed.

Vagy ahogy telón beszéltük, 330uF kapci sokszorozó- 660uF. Szerintem ennyi bőségesen elég.

Konzol

#40 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2020.07.31. 06:54

Normál esetben a csillapító -snubber - tag helye a trafó szekunderén van, itt tudja csillapítani a jobbára lezárt - a folyási szög nem szokott túl nagy lenni - diódákból, a trafó szekunderéből és a szórt induktivitásokból, kapacitásokból álló rezgőkört. A diódákkal párhuzamos kondenzátorok nem szűrnek, csak azt a rezgőkört hangolják el.

440V névleges feszültségre NEM elég a 450V-os kondenzátor. A hálózati feszültség kisebb emelkedése hatására a kondi feszültsége túllépheti a 450V-ot, terhelés nélküli helyzetben névleges hálózati feszültségnél is. Nem érdemes orosz rulettet játszani.

Konzol

#41 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2020.07.31. 07:10

A kapcsolási rajzon lévő C20-nak ebben az elrendezésben nincs túl sok értelme. Nagyobb frekvenciákon az elkó már nem igazán szűr, kisebb frekvenciákon pedig a Z diódák dinamikus belső ellenállása jelentősen kisebb mint a kondi impedanciája. Bekerül egy újabb a hangfrekis sávba eső töréspont a tápba... Nem szerencsés. Helyette 10-100n környéki fólia/kerámia kondi javasolt. Másik lehetőség a Z diódák közös pontja és az elkó közé beépíteni egy nagyobb ellenállást. Persze ekkor ez a feszültség is az RC tagnak megfelelő sebességgel fog nőni a stabilizátor kimenetén.

Konzol

#42 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2020.07.31. 15:27

V5; V7 cső katód ill rács feszültsége biztos hogy jó a rajzon - nem hinném, hogy rácsáramos üzemben mennének... Inkább olyan 102-104 V katód és 100V körüli rács fesz a reális

dyscus

#43 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.07.31. 15:30

Vége a tobzódásnak, és a csősz mindenkit haza zavart. :lol: :D
Először is köszönöm mindenkinek aki hozzászólt, az észrevételeket, hisz ezért vannak az ilyen fórumok. Azt is állítom, hogy minden bizonnyal jobb lett az utolsó verzió, mint bármelyik másik. Viszont van egy-két kitétel, amit nem lehete áthágni, mert:
1, nem mindegy a bekerülési költség,
2, a PCB mérete 160X300 mm-nél semmiféleképpen nem lehet nagyobb,
3, nem csak a saját célra tervezem, építem meg ezt az erősítőt, tehát biztonságosnak kell lennie. Nem üthet át a nagyáramú táp sehol, nem járatjhatom a kondikat a fesztűrésük határán. Bár mivel jóféle Rubycon elkók vannak, ez talán mégsem okozna gondot, sőt hajlottam is rá. Ha csak magamnak építettem volna meg, akkor 1 db 300UF-os és egy 100uF-os kondit használnék.
4, és semmiesetre sem akarom azt, hogy a hangminőség ismeretlen vizekre tájolódjon. Az erősítő kiválóan szól most is. Ízlésemnek egy kis barnahangyafasznyi melegséggel több, éppen jó lenne. Ez volt a cél az ST kapcsolással, amit Sanyaa barátunk igazolt is. Neki nem tetszett. :P

Ezek kemény megkötések. Ami igazán új lett ebben az erősítőben az a bizonyos FET-es késleltetés, amit capacitor multipier-nek is csúfolnak. Ilyet még nem használtam eddig. Nem is a szűrőhatása miatt építem meg, hanem mert lassan indítja a tápot, s ezzel nagyon megnöveli a csövek élettartamát. A táp szűrése csak másodlagos szempont, mivel az erősítő enélkül is teljesen zajtalan a jó közös módusú elnyomásnak hála.Az újdonsága miatt megépítettem, és kipróbáltam. Szóval kedves Konzol, még véletlenül sem láttam olyan jelalakot, és akkorát, mint amit a szimuláció feltételez.
Mivel én is csak ember vagyok, nehezen lépek le a már kitaposott ösvényről. Megerősítendő az elképzeléseket, felkértem egy elektronikai szakértőt, hogy ő is ismertesse álláspontját. Annyit elég tudni róla, hogy doktorátusa van elektronikából. Olvassa a fórumokat is, néha hozzá is szól, de ritkán, mert hülyézték már le a fékezhetetlen agyvelejű társaink a másik fórumon. Aki tudja, hogy ki ő, azt megkérem, hogy őrizze meg a titkot. Nos Ő jónak találta az első elképzelésemet azzal a kitétellel, hogy nem biztos benne, hogy kell-e a T1 FET gate-jébe az 1k sorops ellenállás, de azt mondta, hogy ha bent van, akkor nem csinál semmit, tehát tegyem be. A lassú élesztőt okos dolognak tartotta. Ezenkívül elmondta, hogy mekkora hülye divat a tápokat mindenféle apró kondival, snubberrel, áramgenyákkal, stb. telepekolni. Természetesen tök feleslegesen. Én igazat adtam neki. Aztán van egy másik szakértőm, tulajdon keresztfiam, aki a HK cég prémium kategóriás üzletágának igazgatója, elektromérnök. Ő azt mondta, Ottó, építsd meg úgy, ahogy te akarod. Cuccaid nagyon jól szólnak, legyen az az iránymutató.
Persze a fentebb leírtak hatására valaki meg is sértődhetne, de kérem ne tegye. Ugyanis alkalmaztam a Barba Trükköt: miszerint tettem a konstrukcióba egy kis sót, paprikát, borsot, füvet, meg egy kis kópéságot. Hogy hogyan? Hát elmondom:
A négy pufferből 3 lett. Beépítésre kerül egy 50uF-os AN 500 Voltos kondér közvetlenül az SiC anyagú Schottky diódákból felépített egyenirányító után. Azért pici, hogy ne fájjon. :P Pénzügyileg sem, meg hely ügyileg sem. (ez utóbbi az esetleges áthúzásokat szünteti meg) Az így felszabadult helyen 50 Eur költségért szabályosan dőzsölhetek. Ugyanakkor azért érvényesül Konzol barátunk ötlete is, miszerint a lusta áramkör elé is kerüljön kondi, de viszont a lusta T3 fetje nem egyből a pufferre fog dolgozni, hanem egy 3,3 Ohmos ellenállás védi a bekapcsolási kondi hatástól. Ezzel üzembiztosabb lett a táp. Snubbert is tettem az áramkörbe Sanyaa barátunk ötletét alkalmazva. Ártani biztosan nem árt, bár azt mondják az SiC diódák miatt nem nagyon kellene. Az eddig felfedett fordított bekötéseket is megfordítottam, így duplán fordítottak lettek, :P tehát helyes orientációba álltak. Nos mostmár tényleg itt van a véglegesnek tűnő kapcsolás, és a hozzátartozó NYÁK.
Arra kérlek benneteket, hogy ha van időtök például a budin való ücsörgés közben, akkor nézzétek át a rajzokat, hogy a PCB rendben van-e. Egyébként további változtatást nem eszközölök még akkor sem, ha valaki azt mondja, hogy mini atomerőművel oldjam meg az energia ellátását az erősítőnek. Mégegyszer köszönök mindenkinek mindent. Cserébe ha kész, eljöhettek meghallgatmi. Íme a rajzok:
ARC M60 DST Circuit.JPG
ARC M60 DST Circuit.JPG (469.64 KiB) Megtekintve 571 alkalommal
ARC M60 DST PCB.jpg
ARC M60 DST PCB.jpg (443.83 KiB) Megtekintve 571 alkalommal

dyscus

#44 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.07.31. 15:37

Konzol írta:
2020.07.31. 15:27
V5; V7 cső katód ill rács feszültsége biztos hogy jó a rajzon - nem hinném, hogy rácsáramos üzemben mennének... Inkább olyan 102-104 V katód és 100V körüli rács fesz a reális
Igen, az még tavaly előtt fordítva íródott oda, mikor a deszkamodellel bűvészkedtem. Egyébként értéke automatikusan beáll, és semmi mástól nem függ, csak a cső gyártójától. Azon a bizonyos erősítőn jelenleg nem 6 volt a difi, hanem csak 5, ha jólemléxem. Viszont tökéletesen jól műxik.

Konzol

#45 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2020.07.31. 15:58

Sejtettem, hogy csak fölcserélted a két értéket. Azért tettem szóvá, mert a rajz az elsődleges dokumentációja a cuccnak, illik jónak lennie.
Ez csak apróság, véletlenül vettem észre, viszont lehetnek olyanok, akik beméréskor a rajz szerinti értékeket várnák el. Jelen esetben teljesen hiába.

Örülök, hogy megfogadtad a hozzászólásokban leírtakat. Szerintem így műszakilag korrektebb a terv.
Egy dologban el kell szomorítsalak: nem csak a szimuláció, hanem a "gyors rápillantás" is olyan jelalakot jósol mint amilyenek a képeken láthatóak. Az áramok csúcsértékei is rendben vannak. Azt kell mondjam vagy rosszat esetleg rosszul mértél.

dyscus

#46 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: dyscus » 2020.07.31. 16:52

Tudod mokor fejlesztek ilyen deszkán, akkor a képernyőn a rajz, s arra jegyzetelek, de arra figyelek, hogy ne basszon meg a fesz. :lol: Aztán lusta révén nem csinálok új rajzot... :)
Kedves Konzol! Azóta megmértem mégegyszer tegnap. Ráadásul annak a kis áramkörnek a NYÁK-ját sem én terveztem, és kKínában gyártották. Aki kitalálta az egészet, az is hasonlót mért. A szkópom jó, A a kétsugarat összehasonlítva csak látom már, hogy a bemeneten mért ripléhez képest a kimeneten mi van. 3 drót az egész. Abból egy a föld. Csak nem mérem már el. Majd adok ilyen NYÁK-ot, s Te is kipróbálhatod. No de mindegy, lényeg, hogy jó lesz. Inkább azt nézd, hogy a PCB-n minden oda megy-e, ahová kell. A NYÁK-ot a jövőhéten gyártásba adom, s közben a trafókat is elkezdem tekerni. Nyóc trafó, ráadásul jó nagyok, hogy a fene vigye el. Előre fáj a derekam. :lol:

sajti

#47 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: sajti » 2020.07.31. 21:06

Dyscus!
A 230V-os rész és a szekunder oldali áramköri részek között minimum 8mm biztonsági távolságot kéne tartani.
Ha így hagyod, akkor a szirének hangja könnyen szirénák hangját fogja megidézni...
Sajti
Csatolmányok
distance.png
distance.png (109.59 KiB) Megtekintve 505 alkalommal

lancerboy

#48 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: lancerboy » 2020.07.31. 21:48

dyscus írta:
2020.07.31. 16:52
Tudod mokor fejlesztek ilyen deszkán, akkor a képernyőn a rajz, s arra jegyzetelek, de arra figyelek, hogy ne basszon meg a fesz. :lol: Aztán lusta révén nem csinálok új rajzot... :)
Kedves Konzol! Azóta megmértem mégegyszer tegnap. Ráadásul annak a kis áramkörnek a NYÁK-ját sem én terveztem, és kKínában gyártották. Aki kitalálta az egészet, az is hasonlót mért. A szkópom jó, A a kétsugarat összehasonlítva csak látom már, hogy a bemeneten mért ripléhez képest a kimeneten mi van. 3 drót az egész. Abból egy a föld. Csak nem mérem már el. Majd adok ilyen NYÁK-ot, s Te is kipróbálhatod. No de mindegy, lényeg, hogy jó lesz. Inkább azt nézd, hogy a PCB-n minden oda megy-e, ahová kell. A NYÁK-ot a jövőhéten gyártásba adom, s közben a trafókat is elkezdem tekerni. Nyóc trafó, ráadásul jó nagyok, hogy a fene vigye el. Előre fáj a derekam. :lol:
Akkor nincs mese, a költségvetésbe bele kell tenni pár tubus sportkrémet... :)

Sanyaaa

#49 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Sanyaaa » 2020.08.01. 19:25

A panelterven fordítva van a -Ug egyenirányító diódája.

Konzol

#50 Re: Diyeramp a VoS hangért

Hozzászólás Szerző: Konzol » 2020.08.01. 19:55

A panlen van pár fölösleges oldal váltás - fene a hàrom kék árnyalatú rajzba, csak dyscus kedvéért meresztem a szemem rajta -, minden VIA
fölöslegese növeli a vezetősáv induktivitását, pár nem túl szerencsés vezető sáv elágazás. Lehetne még finomítani rajta. Ráadásul sajtinak igaza van, nagyon közel megy a hálózati fesz a többihez, azt mindenképp illene módosítani, akár úgy is, hogy a relé lekerül a panelról.

Válasz küldése